Distributiebonnen Distributie- mededeelingen. LET OP dolfijnen in de maas. !Aan de „Tel." wordt uit Lith ge meld De Maas alhier herbergt §inds ee ltige dagen uitheemsche waterdieren Het zijn drie dolfijnen, die verdwaald zijn geraakt en uit de zee de rivier] zijn opgezwommen. In hun ijver om de rivier nog verder pp te zwemmen zijn de dieren gestuit pp het mach*- tige stuwencomplex te Lih, ,dat voor hen een pnoverkomenlijk obstakel blijkt te zijn. Immers, ,de kolossen, die een lengte hebben van circa ?es meter, kunnen niet door de z.g. zalmi- trappen, welke dienen om de visch bezijden de stuw te laten passeerent naar hoogere gedeelten van de ri vier. i De drie enorme visschen waren dan ook gedwongen bij Lith om te keeren en verscheidene dagen vorm den zij een bezienswaardigheid van den eersten rang. "De visschers tracht ten de zeldzame visschen in hun net te te verstrikken. Dit ongewone en inderdaad zeer gevaarlijke werk hebben de Gebr. v. d'. Zanden, stammend ,uit een pud visschersgeslacht in het dorp ,aan de rivier, aangedurfd, doch zij hebben hun netten er tot driemaal toe bij' inf- geboet. Op onze vraag' hoe de visschen jn de Maas zijd terecht gekomen, ver klaarde visscher v. d.'Velde, dat het thans apartijd is en de dieren daar voor waarschijnlijk een rustige plaats hebben willen uitzoeken. Het zijn ge weldige veelvraten, want niet minder dan honderd pond visch per dag Wordt door hen geconsumeerd. Het is dan ook .niet te (verwonn deretn, dat de visschers te Lith er niet rouwig' om zijn, nu vde dolfijnen de onmiddellijke omgeving den rug heb ben toegekeerd en terug zijn goj- zwommen naar het lager [gelegen Maren. Daar duiken Zij pf en toe op en de bevolking van de Maasdorpen ziet men geregeld langs de oevers van de rivier om het voorbijtrekken der, kolossen gade te slaan. Nu heeft zich zelTs een derde dolfijn bij het paar gevoegd. Sinds menschen. heugenis is het npg nooit voorgekomen, dat in de Maas een dolfijn is aangetroffen. Des te verwonderlijker is het, dat er thans drie bij' elkaar zijn. de vlasyoorraden. Het belang van het vlas is in dezen huidigen tijd, nu de aanvoer van ka toen vrijwel onmogelijk is geworden sterk gestegen. Wevers en touwfabri- kanten gebruikten vroeger katoenen garens; thans zijn zij goeddeels aan gewezen op garens van vlas. Er zijn derhalve veel grootere hoeveelheden van deze binnenlands gewonnen spin- (6tof noodig dan voorheen het geval was. De sterk vergroote behoefte eischt een zorgvuldig gebruik van de be schikbare voorraden. Daarom is het noodig datde overheid over alle [Gasvoorraden zeggenschap verkrijgt Hiertoe werd onlangs door de sectie linnen van het Rijkstextielbureau te 'Arnhem een voorschrift uitgevaar digd, dat verbiedt vlaslint en vlas- afvallen (b.v. bolraap en vlasbaar den, dechets en kaaixtenafvallen) in voorraad te hebben. Dit verbod geldt niet voor ingeschrevenen bij de Ned. Akkerbouw Centrale te 's-Gravenha- ge of bij de sectie linnen van het Rijkstextieitbureau te Arnhem en evenmin, indien de voorraad vlas lint of vlasafval'ten minder is dan 100 kg. Een ieder, die niet is ingeschre ven en een voorraad heeft van meer dan 100 kg, is verplicht, daarvan vóór 1 Maart a.s. opgave te doen aan de sectie linnen van het Rijkstextiel bureau te Arnhem. Dringend wordt aangeraden, de op gave zoo spoedig mogelijk te doen. Er zijn met onze vlasvoorziening groote belangen gemoeid. Door een goed gebruik van de voorraden wordt niet alleen bereikt, dat de fabrieken kunnen doorwerken en dus geen ar beiders behoeven te ontslaan, maar pok kan dan voldoende oogstgaren .worden vervaardigd, wat in staat stelt in den zomer machinaal te joogsten en be dorscben. Ieder, die vlug en duidelijk aan zijn verplichting tot opgave voldoet, werkt dus mede aan een goeden gang van zaken op het gebied der voedsel voorziening, die bemoeilijkt wordt, wanneer de dorschmachines niet zou den kunnen draaien. FRAUDE MET DISTRIBUTIE TE ABCOUDE. Bij de graancooperatie „Abcoude" hebben zich, naar het A.N.P. meldt, onregelmatigheden voorgedaan. Buiten de distributie om verkocht de coöperatie veevoederproducten te gen te hooge prijzen. Voorts werden lijnmeel, maïs, gerst en haver, welke producten niet in ongemengden staat mogen worden vervoerd, door de coöperatie ongemerkt verkocht en vervoerd. De directeur van de coöperatie zou niet minder dan 15.000 kg vee voeder op ongeoorloofde wijze in handen hebben weten te krijgen. Hoewel de man over geen veesta pel beschikt, zou hij toch voor een tijdvak van niet minder dan 8 maan den een veevoeder toewijzing hebben ontvangen. Toen ongeveer een jaar geleden iederen veehouder een be schrijvingsbiljet bij den commissaris voor Voedselvoorziening in oorlogs tijd moest inleveren, stuurde hij eveneens een beschrijvingsbiljet in, waarop 50 stuks vee stonden inge vuld: drie zusters van hem dreven onder de gemeente Weesperkarspel een boerderij en de directeur was zoo vriendelijk ook voor haar een biljet in te vullen. Déze veestapel werd in Noord-Holland en Utrecht aangegeven. Aldus kon het geschieden, dat bij de periodieke controle de tellers om den tuin werden geleid en èen vee stapel tweemaal werd geteld. Verder zijn niet minder dan acht delicten geconstateerd, waarvoor de directeur en de coöperatie tucht rechtelijk zullen worden vervolgd. KINDERLIJKJE GEVONDEN Bij de vuilverbranding te Nieuw koop heeft men tusschen het huis vuil dat in Leiden was opgehaald, teen in kranten gewikkeld lijkje ge vonden van een pas geboren kind van het mannelijk geslacht. oude rot in den val. De laatste maanden hebben zich te Tilburg eeuigé inbraken voorgedaan in kleine winkels in buitenwijken, waarvan de politie aanvankelijk jde daders niet kon achterhalen.. Zoo Werd op 28 Dec. j.l. bij' een winkelier in de Trouwlaan een partijtje lévens middelen en koloniale waren gesto len, op 8 "Februari bij' een (winkelier m de "Nieuwstraat eemg geld, op 9 Februari in de Simon >Steven.straat een bedrag van f210, Zondagavond viel den inbrekers bij! teen. inbraak! wéér 165 in handen,. ,De overeen komst bij' de werkwijze van deze in braken bracht de recherche op het spoor van een van, <de vermoedelijke daders. De recherche ging ,de gangen, na van den 45-jarigen H. v. ,K., die tien jaar geleden, na -twee jaar lang Tilburg onveilig te hebben .gemaakt en niet minder d,an -veertig inbraken te hebben gepleegd, g'esnapt -werd. De man bleek na zijn straf uitgezeten te hebben z'ij'n leven -nog niiet gebe terd te hebben. De recherche kreeg voldoende aanwijzingen in'han den en arresteerde M. Ai., "die den. ï-aarsten tijét veer Th izijin. igezels'ch,ap was gezien. De politie had hiermede een goede vangst gedaan., "»In 'hjët nauw gedreven door de tegen hen aangevoerde bewijzen, bekenden zij de vier hierboven gemelde inbra ken te hebben gepleegd. £fe mannen zullen naar Breda worden, (Overge bracht en ter beschikking van, den officier van 'jhstitie worden gesteld. AANMELDINGSPLICHT VOOR OFFICIEREN. Het departement van Defensie (af wikkeling sburetau) "deelt ons mede, dat de officieren, die hun (aanmel dingsplicht moeten vervullen, een de claratie tot het ontvangen van Ver goeding voor reis- en verblijfkosten van hun woonplaats naar de hoofdL stad van de provincie, wam" de aan melding moet geschieden, en terug, overeenkomstig het reisbesluit, kun nen indienen bij' genoemd departe ment. i t. i AANKLACHTEN DER NSB. s* Ir. Mussert heeft, naar 'het A.N.P. meldt, in een rede te Heerlen, spre kend over de terreur tegen de JNiS. B. in de oorlogsdagen, medegedeeld, dat van de vierduizend aanklachten, die Zijn ingediend, ruim vijfhonderd van de belangrijkste binnenkort zui len worden berecht. i PROV. STATEN VAN NOORD- BRABANT. Tot lid der Provinciale Staten van Noord-Brabant in de vacature P. J. Strik is door het Centraal Stem bureau benoemd verklaard de heer J, A. v. d. Laak te Asten. DE VOLGENDE BONNEN VERVALLEN. Bonnen 11, 12 en 13 (bonkaart distributie vaste brandstoffen haar den, kachels) en bonnen 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31 en 32, (bonkaart, distri butie, vervallen Vrijdag 28 Febr. De met „brandstoffen, één een heid vierde periode" en de met „co kes, één eenheid, vierde periode" ver vallen Vrijdag 28 Februari. De met „generator-anthraciet 1ste periode,, gemerkte bonnen, vervallen Vrijdag 2S Februari. BON 01. Zeep, vervalt op Vrijdag 28 Februari. vrijstelling van leges. Zij, die in aanmerking wenschen te komen voor de vrijwillige dienstne ming bij den op te richten. Neder- lanaschen Arbeidsdienst, moeten teen bewijs van goed gedrag joverlegigen. De secretaris-generaal van het de partement van binnenlandsche zaken meent, dat het algemeene belang vor dert, de verlangde bewijzen kosteloos te verstrekken. Hoewel vele legesver- ordeningen reeds bepalingen zullen bevatten, op grond waarvan vrijstel ling zou kunnen worden .verleend, zal ten einde de noodige .uniformi teit' te bevorderen, bij besluit de vrij stelling van leges ter zake van. bewe zen als hier bedoeld worden bepaald. Aangezien het ©enigen tijd zal vor deren, alvorens dit besluit kian woé den afgekondigd, ligt het 'in 'He be doeling, daaraan terugwerkende kracht te verleenen tot 15 Februarui 1941 en daarbij de mogelijkheid van terugvordering van ten onrechte .be taalde bedragen te openen. In verband hiermede is. bét wel licht mogelijk de hedoelide bewijzen thans reeds zonder 'heffing ;van le ges te doen afgeven. STEUN AAN VLUCHTELINGEN. De secretaris-generaal van het de partement van Binnenlandsche Zaken heeft aan de gemeentebesturen be richt, dat hij hepaaki heeft, dat aan de vluchtelingen, die steun genieten wegens voorzienjng in eigen huisves ting, een exIra-wUlreruilkeering wordt verstrekt, op den voet als is bepaald voor de ondersteunde werkloozen. BEJAARDE VROUW BEROOFD. De 26-jarige J. H. is door de Haag- sche rechtbank veroordeeld tot twee jaren gevangenisstraf en ter beschik kingstelling van de regeering. H. had bet vorig jaar een roof overval gepleegd op de bejaarde Mej. v. d. Nol aan den Rijnweg te Mon ster. Hij had de vrouw gebonden en onder bedreiging gedwongen te zeg gen, waar haar geld lag', dat hij daar na roofde. MELKPOEDER EN MELK VOOR BROOD, ENZ. De secretaris -genera al van het de partement van Landbouw en Vis- scherij heeft het gebruiken van melk poeder, auclere dan magere melkpoe der en van melk, andere dan gecon denseerde melk en ondermelk inden zin van artikel 4 van het Melkbesluit hij de bereiding van brood, biscuit, koek, banket, beschuit en wafels ver boden. DE BESPREKINGEN TE BATAVIA. Men verneemt, dat een serie be sprekingen wordt gevoerd tusschen den heer Van Hoogstraten, hoofd van het Economisch departement te Batavia, en den Japanschen consul- generaal, den heer Isjizwa. Men meent, dat de beide beeren in de afgeloopen week zes bespre kingen hebben gehad en ten aanzien van de algemeene punten op bevre digende wijze tot overeenstemming zijn gekomen. Domei meldt verder, dat de conferenties werden geken merkt door een openhartige gedach- tenwisseling. De besprekingen wor den voortgezet. BRITSCHE AANVALLEN OP ONS LAND. In het afgeloopen weekeinde heb ben de Engelschen slechts aanvallen met afzonderlijke opereerende vlieg tuigen op Nederlandsch grondgebied gedaan, meldt het A.N.P. Een woonhuis is afgebrand door een brandbom. Voorts is er eenige glasschade. brood. bon 03. (broodkaart) is nog geldig tot 2 Maart. bon 05. (broodkaart) geeft recht op het koopen van 100 gram roggebrood of 100 gram an der brood of 1 rantsoen ge bak. Van 21 Febr.—2 Maart. Eventueel tot 9 Maart. 1 rantsoen gebak 75 gram be schuit; 90 gr. biscuits en wafels; 140 gr. speculaas; 200 gr. andere koekjes; 160 gram koek; 300 gr. ca ke; 400 gram gevuld klein korstge- bak, b.v. amandelbroodjes; 500 gr. gevuld groot korstgebak, b.v. boter letter; 600 gr. taart en gebakjes. bloem,gebak of brood. bon 5. (bloeinkaart) geeft recht op het koopen van 50 gram brood of een half rantsoen gebak of 35 gram meel of bloem. Van 24 Febr.—23 Maart. boter en margarine. bon 02. Boter- en Vetkaart is nog geldig tot 2 Maart. bon 05. BOTERKAART. Va pond boter of margarine of 2 ons vet. bon 05. VETKAART. V2 pnd. margarine of boter of 2 ons vet. Van 24 Febr.—2 Maart. Eventueel tot 9 Maart. vleesch en vleeschwaren. bon 02. (Vleesch, één ons vleesch of 1 rantsoen vleesch'waren. bon 02. (Worst, Vleeschwaren), uit sluitend 1 rantsoen vleesch waren. Van 17—26 Februari. Eventueel tot 2 Maart. vaste brandstoffen. Bonnen 11, 12 en 13 (bonkaart distributie vaste brandstoffen haar den, kachels) voor een eenheid vaste brandstoffen. Bonnen 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, (bonkaart distributie centrale verwarming) voor een eenheid vaste brandstoffen. Geldig van 25 Jan.28 Febr. De met „brandstoffen, één een heid vierde periode" en de met „co kes, één eenheid, vierde periode" ge merkte bonnen zijn geldig van 128 Februari. 1 eenheid is gelijk aan: 1 hl (75 kg anthraciet, steenkolen, industrie- of eierbriketten2V2 hl kolenslik; 2 hl (max. 100 kg) baggerturf; 2 hl (max. 100 kg) cokes (ook gascokes); 110 kg bruinkolen briketten; 450 stuks (200 kg) baggerturf300 stuks (195 kg) persturf175 kg fabrieksturf200 kg overige soorten turf. De met „generator-anthraciet 1ste periode" gemerkte bonnen geven recht op het koopen van 1 hl. (maxi maal 75 kg) anthracietnootjes V. De met „generator-turf 1ste peri ode" gemerkte bonnen geven recht op het koopen van 50 stuks bagger turf. Geldig van 428 Februari. scheerzeep. bon 117. (extra uitgereikt) voor 50 gram scheerzeep óf een tu be scheercrême óf een pot scheerzeep, óf een tube snel- scheercrême. Niet dus bon 117 v. h. algem. distributie boekje..Geldig van 1 Ja nuari tot en met 30 April. algemeen distributie-bonboekje. suiker. bon 06. 1 Kilogram suiker. Van 17 Febr. tot 16 Maart. koffie of thee. bon 02. 125 gram koffie of 50 gram thee. Geldig van 3 Febr. tot 16 Maart. havermout. bon 07. 250 gram havermout of ha vervlokken of haverbloem of aardappelmeelvlokken of gortmout of grutten. Van 21 Febr.—20 April. rijst. bon 11. V2 P°nd rijst of rijstemeel, of rijstgries of rijstebloem of gruttenmeel (gem. meel). Van 24 Febr.—23 Maart. gort, gortmout of grutten. bon 08. 250 gram gort of gortmout of grutten. Van 24 Febr.20 April. vermicelli. bon 09. 100 gram vermicelli of ma caroni of spaghetti. Van 24 Febr.20 April. maïzena of stijfsel. bon 10. 100 gram maizena, of sa go, of aardappelmeel of griesmeel of rij ststijfs>el of kookstijfsel of glansstijfsel dan wel een hoeveelheid puddingpoeder of pudding- sauspoeder, welke 100 gram zetmeel bevat. Van 24 Febr.—20 April. peulvruchten. bon 15. 4/2 kg. erwten, boonen of capucijners. Van 24 Februari—30 Maart. kaas. bonnen 13 en 14, elke bon 1 ons kaas of smeerkaas. Van 24 Febr.23 Maart. eieren. bon 05. Geeft recht op het koopen van één ei. Van 17 Febr.2 Maart. bon 12. Geeft recht op het koopen van één ei. Van 24 Febr.9 Maart. zeep. bon 01. 150 gr. toiletzeep (nieuwe samenstelling), of 120 gram huishoudzeep of 150 gram zachte zeep, of 300 gram zachte zeeppasta of 250 gr. zeeppoeder of 250 gram waschmiddelen of 200 gr. vloeibare zeep of 125 gr. zeepvlokken. Geldig van 128 Februari. petroleum. periode 9. 2 liter petroleum. Van 21 Febr.20 April. periode e. 2 liter petroleum. uitsluitend voor hen die over geen andere verlichting be schikken. Van 24 Febr.31 Maart. De aandacht wordt er op gevestigd dat na 31 Maart a.s. geen petroleum meer voor verlichtingsdoeleinden zal worden beschikbaar gesteld, zoodat de met „Periode K" gemerkte ze gels komen te vervallen. DISTRIBUTIEKRING ALMKERK. Distributie Koffie en Thee. Detaillisten kunnen de oude mo del (weermachtsmarken) voor 100 gram koffie of 20 gram thee, wel ke tot Zaterdag 8 Februari j.l. in ontvangst genomen mogen worden, alsnog tot en met Vrijdag 28 Febr. bij de plaatselijke distributiediensten inwisselen tegen rantsoenbonnen voor koffie en thee. Bij deze inwisseling zifl het nieuwe vastgestelde rantsoen voor deze arti kelen als basis worden aangenomen. Distributie van Petroleum. Zooals U bekend, moeten de pe troleum verlichtingszegels gemerkt periode D, uiterlijk 24 Februari in geleverd worden. De met periode E gemerkte petro leum verlichtingszegels komen voor alsnog niet in aanmerking voor her bevoorrading, zoodat hierop tot een nader te bepalen datum geen cou pures mogen worden uitgereikt. De handelaren dienen echter de bovenbedoelde zegels zorgvuldig te bewaren, daar de her be voorrading later uitsluitend zal kunnen geschie den tegen inlevering dezer zegels. Mocht tengevolge van bovenstaand een handelaar in groote moeilijkhe den geraken, dan moet hij zich recht streeks in verbinding stellen met den leverancier die zich hierover tot het' Rijksbureau voor Aardolieproducten te Den Haag kan wenden. I STIJFSEL OP DEN BON. Blijkens de laatste bonaanwijzin gen is de stijfsel met ingang van Maandag op den bon gekomen. Voor bon 1.0, die aangewezen is voor het koopen van maizena en pud ding kan men ook 100 gram stijfsel bekomen. Stijfsel mag difs niet meer zonder bon verkocht worden.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1941 | | pagina 2