TWEEDE BLAD Woensdag 26 Februari 1941 Ho. 6136 Oüficiëele Berichten FEUILLETON 11 I Boekbespreking Uit andere bladen Rechtzaken DE MOORD OP HET KANTOOR Hoe werkt het Besluit op de Loonbelasting 1940 LOONSTATEN ingevolge de nieuwe loonbelasting DE COMPLETE LOONTABELLEN BEHOORENDE BU HET VOOR HET LAND VAN HEUSDEN EN ALTENA, DE LANGSTRAAT EN DE BOMMELERWAARD AFLEVERING VOGELZAAD E D Het rijksbureau voor de voedsel voorziening in oorlogstijd maakt be kend, dat vogelzaad, och tend voer voor pluimvee en gemengd graan se dert 10 Febr. 1941 door den detail list uitsluitend afgeleverd mogen wor den aan personen, die voorkomen op de klantenlijst van dien detaillist. Deze bepaling geldt uiteraard niet voor zoover bij de aflevering van ochtendvoer en gemengd graan een witte bestelbon in ontvangst wordt genomen. BENOEMINGEN. Het rijksbureau voor de voedsel voorziening in oorlogstijd maakt be kend, dat aan den heer Mr. Chr. M. Pool, wegens zijn benoeming tot di recteur van de Nederl. Veehouderij- centrale, ontslag is Verleend ais se cretaris der Nederlandsche Akkerb.- centrale en als secretaris der Nied. Inkoopcentrale van akkerbouwpro ducten en dat in deze functies is benoemd de heer Ir. A. H. Boer- ma. INLEVERING ONTVANGSTBEWIJ ZEN VAN EIEREN. Iedere pluimveehouder meet de ontvangstbewijzen voor eieren, welke hij bij aflevering van zijn eieren in de periode van 28 October 1940 lot en met 3 Februari 1941 aan een „verzamelaar" van dezen heeft ont vangen, uiterlijk 1 Maart a.s. inleve ren bij den plaat se lij ken bureauhou der, waaronder hij ressorteert. Nadrukkelijk zij er op gewezen, dat het niet of niet tijdig inleveren van deze ontvangstbewijzen ten ge volge kan hebben, dat voor de vol gende veevoederdistributie periode geen voedertoewijzing wordt ver strekt. Een ieder zorge er dus voor, dat hij zijn ontvangstbewijzen voor eie ren over genoemde periode'tijdig in levert. 15. „Ja, mijnheer," zei Murk, „zoonoo- dig zou ik mijn leven wel wil len ge ven om -Drake te redden, ik ben oud en zijn leven ligt nog voor hem." Sexton Blake stak hem de hand toe. „Ik zal u beider onschuld zien te bewijzen, van George en van u," zei hij. Het was moeilijk om aan de schuld van George Drake te gelooven zooals hij daar voor de rechtbank te Leeds stond. Hij was bleek en zenuwachtig, maar dat zou iedereen onder die oml standigheden geweest zijn*. Tot op dien dag had Leeds bijna alles ver geten omtrent den dood van Mayne Keldrick een van hun handelaars tot de belangstelling er voor weer was opgewekt door de arrestatie, van den gevangene. Er werd veel over gerej- deneerd of hij schuldig was of niet en velen die anders pp hun kantoor hadden moeten zitten, wachtten nu uren lang buiten het rechtsgebouw TEELTREGELING VOOR DE PLUIMVEEHOUDERIJ IN 1941 Naar het rijksbureau voor de voed selvoorziening in oorlogstijd ons me dedeelt ruimt onder normale omstan digheden iedere pluimveehouder in het najaar een aantal kippen op om deze te vervangen door jonge hennen welke in het voorjaar van datzelfde jaar zijn geboren. De kippen, welke in het najaar als slachtdieren van de hand worden gedaan, zijn hoofd zakelijk overjarige hennen, die meer dan één legperiode achter den rug hebben. Als gevolg van de inkrimping, wel ke de pluimveestapel in het najaar van 1940 heeft moeten ondergaan, zijn op de meeste pluimveebiedrijven alle één- en overjarige hennen ver wijderd. Hierdoor bestaat de pluim veestapel, welke thans nog aanwezig is, vrijwel geheel uit jonge hennen broed 1940. Met uitzondering van de fok- en vermeer derings bedrijven, voor welke in het algemeen is voor geschreven, dat een deel van "den stapel uit overjarige dieren moet be staan, zullen er derhalve op de ge wone pluim veebedrijven dit jaar bij na geen overjarige hennen aanwezig zijn. Vernieuwing van den pluimvee stapel, althans op de gewone pluim vee be drijvenis daarom dit jaar niet direct noodzakelijk te achten. In verband hiermede en gelet op de omstandigheid, dat althans op het oogenblik, nog nietmet zekerheid kan worden beoordeeld, hoe de vee voederpositie in ons land het aan staande najaar en in 1942 zal zijn, is besloten, dat er dit jaar, ten behoe ve van de gewone pluim veebedrijven niet zal worden gebroed. Zooals reeds boven is opgemerkt, bestaat de pluimveestapel op-de fok- en vermeerde rings bedrijven voor een deel wel uit overjarige dienen, zoo dat vernieuwing van den stapel op deze bedrijven wenschelijk is- Waar bovendien de basis voor een verbete ring van den pluimveestapel bij de fok- en vermeenderingsbedrijven ligt en het wenschelijk moet worden ge acht, dat deze bedrijven ook in de gegeven omstandigheden de door hen opgenomen taak zoo goed mogelijk blijven vervullen, is bepaald, datfok- bedrijven en.houders van vermeer der ingsbedrijven dit voorjaar een aan tal kuikens zu'.ien mogen betrekken en in voorraad hebben. Dit aantal bedraagt zoowel voor fok- als vermeerderings bedrijven, in de hoop van toegelaten te wor den. Daar stond nu George Drake te genover den rechte^ de beschuldi ging was voorgelezen, hiji had de woorden „Niet schuldig" uitgespro ken en de officier van justitie stond klaar om te zeggen dat de gevangene naar een jury moest worden gezond- den om geoordeeld te worden we gens een beschuldiging van moord met voorbedachten rade. Het gebouw was propvol en veel bekende menschen in Leeds waren er Niet dat zijl ooit veel om Mayne Kel drick gegeven hadden, hij' had altijd heel eenzelvig ge'eefd maar zijl waren ook werkgevers, zonden ook wel eens iemand weg en huiverden voor het lot dat hun dan zou wachten. De officier van Justitie heette Wil- fry. Hij was nog jong en hoopte la ter een betrekking in. Londen te krijt- gen. Hij was zeer onder den invloed van den heer Waite, die in diepen rouw gekleed in de getuigenbank zat. „U hebt gehoord dat de gevang- gene „niet schuldig" pleitte," zei de heer Wilfry met een luide stem, „maar voor ik ga zitten, zal ik ie den een van zijn schuld overtuigd hebben. Nooit waren er sterkere bewijzen voor een jury. "George Drake haatte den Overledene." George Drake scheen nauwelijks te hooren wat er verhandeld werd. „Op acht September," ging Mr. voorzoover het vrouwelijke kippen- kuikens betreft 60 pCt. van het toe gestane aantal kippen en voorzoover vrouwelijke eendenkuikens betreft80 pCt. van het toegestane aantal een den. Uit bovenstaande blijkt, dat er dit voorjaar alleen op de fokbedrijven zal mogen worden gebroed. Het broedseizoen is aangevangen op 24 Februari 1941 en eindigt met ingang van 27 April 1941. Algemeen is voorgeschreven, dat de fokkers aan houders van vermeerderingsbedrijven slechts vrouwelijke kuikens zuilen mogen afleveren. TEGEN DE KWAKZALVERIJ. Wij ontvingen nummer 1 van de 61ste jaargang van het orgaan van de vereeniging „Tegen de Kwakzalverij" In Januari was het zestig jaar ge leden dat deze vereeniging werd op gericht met het doel de Kwakzal verij in ons land tegen te gaan en te bestrijden. Dit streven verdient zeer zieker al ler waardeering en het kan slechts bevreemden dat zij in haar werk niet meer steun ondervindt. Het ledental kon veel grooter zijn en een grooter ledental zou vanzelf sprekend meer gelegenheid geven tot ontplooiing van meerdere actie, een actie ter bevordering van de volks gezondheid. Nadere inlichtingen kan men in winnen bij de redactie te Amsterdam Maasstraat 72a. MIDDELEN TEGEN PLANTEN ZIEKTEN EN SCHADE LIJKE DIEREN. Bij den Plantenziektenkundigen Dienst te Wageningen is verschenen de 6e druk van Mededeel ing 43, Mid delen tegen Plantenziekte en Schade lijke Dieren. Deze brochure is ge heel opnieuw bewerkt, waarbij met behoud van het karakter der oor spronkelijke uitgave er naar gestreefd is, de middelen in de eerste plaats te groepeeren volgens het doel, waar voor zij gebruikt -worden. Dit betee- kent bij het raadplegen der brochure een vereenvoudiging en tevens een te gemoetkoming aan den vroeger door de praktijk geuiten wensch, om de brochure te voorzien van een regis ter op de plantenziekten, waartegen de middelen werkzaam zijn. Het samenstellen van een diergelijk register is niet mogelijk gebleken, omdat in de brochure niet bij ieder middel een opgave van alle ziekten kan worden gegeven. De gewijzigde groepeering der middelen maakt het echter mogelijk bij het zoeken naar een middel tegen een bepaalde ziek te onmiddellijk de rubriek te raad plegen, waarin men het gewenschte zal kunnen vinden. De brochure is uitgebreid met al le min of meer belangrijke middelen, die sinds het verschijnen van 'den vorigen druk in gebruik zijn geko men. Het alphabetisch register be vat thans meer dan 6100 middelen, die in den tekst worden genoemd. In Wilfry voor, „moest de hee.r Ma.yne Keldrick voor zaken naar Londen. Terwijl hij weg was ging de gevange ne voetbal spelen en verzuimde zijn plicht om geld van de bank te halen. De andere klerk die het alleen deed werd beroofd en gewond en tenge volge van dit werd Drake door den heer Keldrick weggezonden." De advokaat zweeg en keek in zijin notitieboekje. „U wilt hier heel in het bij'zonder op letten," ging hij voort, „er was Drake een wissel beloofd, maar toch ging hij naar Londen zonder er op te wachten. U zult spoedig hooren, hoe hij aan geld kwam." De gevangene boog zich voorover en scheen iets te willen zeggen, maar hij hield zich in. „Den avond van den moord," ging Mr. Wilfry voort, „vluchtte de gevan gene naar Londen en werd met \eel moeite door den inspecteur Larner gevonden. Nu zal ik den gevangene in de getuigenbank plaatsen." Met twee politieagenten naast hem ging Drake van de bank der beschulj- digden naar die der getuigen. Aller oog en waren op hem gericht, ook die van den heer Waite, hoofd der firma Mayne Keldrick en Co. Zijd lippen beefden even en hij1 speelde (met eën ring, dien hij aan zijn linkerhand droeg. „Zeg mij den eed na Ik, Georj- ge Drake, enz. voor Werkgever en Werknemer? DOOR N. YPENBTJRG Belastingconsulent te Amsterdam Lid van den Bond van Belastingconsulenten PR1|S 45 CENT. PRIjS 5 CENT. 11 77 voor de berekening der Loonbelasting 1940 Gemak bij het uitbetalen der loonen Zonder bril duidelijk leesbaar Zeer overzichtelijk Gedrukt op prima zwaar papier Voor langdurig gebruik geschikt PR11S 17Va CENT. BOEKHANDEL FIRMA L. J. VEERMAN HEUSDEN verband daarmede heeft de Miededee- ling thans een omvang van 67 pagi na's, hetgeen de kleine prijsverhoo- ging van f0,20 op f0,25 noodzakelijk beeft gemaakt. Het bezit van dit boekje mag niet alleen noodzakelijk geacht worden voor eenieder, die op eenige wijze bij de land- of tuinbouwvoorlichting is betrokken, doch ook zeer nuttig voor de telers zelve, bij het makten van 'een keuze uit de tallooze in den handel zijnde bestrijdingsmidde len tegen plantenziekten. Nederland overwegend in dustrieel. De „Nieuwe Rotterdamsche Cour rant" vestigt de aandacht van haar lezers op een artikel van dr. Syrup, staatssecretaris in 't Reichswirtsehafts- ministerium, over de „Arbeitseinsatz im Europaraum". In dit artikel gaat dr. Syrup na, hoe in de Europeesche staten de arbeidende personen over de verschillende bedrijfsgroepen ver deeld zijn, om tot het vojlgende re sultaat te komen inlandb. in industrie Duitschland 29.5 pet. 40.0 pet. België 27.1 pet. 48.9 pet. Nederland 20.5 let. 39.3 pet. Frankrijk 35.1 pet. 35.1 pet. Italië 46.7 pqj^ 28.7 pet. Hongarije 53.1 pet. 23.8 pet. Bulgarije 80.9 pet. 10.1 pet. Wij laten nu verder het blad aan het woord „Er zijn in deze opsomming drie landen/welke overwegend industrieel blijken te zijn. Merkwaardig is nu, dat van deze landen België hét meest in dustrieel blijkt te zijnin de industrie werken bijna driemaal zooveel persot- nen als in den .landbouw. ,Voor Neder land is deze verhoudingtweemaal zooveel industrie- als land bouwarbei ders. Duitschland zelf komt in de derde plaats met het verhoudingscijf- fer 1.3. De eed werd afgenomen en nu zag de gevangene den heer Wilfry strak aan. „Denk er aan," zei de advocaat streng, „dat veel van uw antwoorden afhangt. U hebt gepleit „Niet schul dig" en dit moét u nu bewijzen." Plotseling stond een der advokaten op. „Pardon, mijnheer de president," zeide hij, „mijn geleerde vriend maakt daar een fout. De officier van jus tip tie moet de schuld bewijzen en niet de verdediger de onschuJdL" Mr. Wilfry werd rood van woede. „Ik vraag alleen," zeide hij op scherpen toon, „of iemand die geen lid der balie is het gerecht in de rede mag vallen." De president wilde spreken maar dezelfde persoon zei weer „Ik ben lid van de balie. Mjj'n naam is Sexton Blake." De heer Waite boog zich terzijde en fluisterde den magistraat iets in. „Natuurlijk is het goed, dat u den gevangene verdedigt," zeide hij, „maar u hebt geholpen om hem te arresteeren. Het lijkt mij nogal vreemd om iemand eerst op te spo ren en hem dan te verdedigen." „Dat hangt van de omstandigheden af," zei de detective koeltjes. „Ik heb den gevangene opgespoord, omdat ik het noodig achtte dat hij' een ver klaring zou geven, niet omdat ik ze ker was van zijn schuld. Het is niet Indien dr. Syrup nu vaststelt, dat de landen met overwegende landl- bouwproQuctie deze moeten intenü- fieeren en hun industrialisatie moeten richten op de verwerking dier land bouwproducten en dat het anderzijds de taak der landen met een zeer ontt- wikkelde industrie zal zijn de agrari sche landen van industrieproducten te voorzien, dan laten zich daaruit in groote lijnen ook de positie en de taak van ons land afleiden, i Ons land behoort immers met Duitschland en België tot de 'Over wegend industrieele gebieden, al mo gen dan onze handelsbetrekkingen met Duitschland onzerzijds van over wegend agrarischen aard geweest zijn. Uit de cijfers blijkt echter, dat inl- dien men in Europa een industrieel! blok zou willen, stichten, dat het om(- ligg'ende agrarische gebied van in dustrieproducten zou moeten voor zien, Nederland en. België binnen het industrieele blok zullen vallen en niet binnen, het agrarische. Uiteraard zal er samenwerking! met' de Duitsche industrie moeten zijin. En deze taak verd e el in g is ook inder daad mogelijk, omdat de Nederlandf- sche en de Belgische industrie meer een eigen karakter hebben. Juist de voortbrenging van consumptiegoede ren en eenvoudige productiemidde len ligt ons hier gloed, terwijl .belangt rijke deelen van de Duitsche indus trie veef meer op die voortbrenging van massale prodiuctiegoederen Zijn ingesteld. In dezen zin kan die schets van dr. Syrup verhelderend werken." KANTONGERECHT GORINCHEM. Uitspraken van 18 Februari. Met rijwiel niet rechts houden; A. B., Woudrichem f 3 of 3 d. Op rijwiel zich door motorrijtuig doen voorttrekken: L. de J., Wou- drichem f 2 of 1 week tuchtschool, mijn werk om iemand te beschuldij- gen, maar te zorgen dat er rechtl wordt gedaan en daarom ben ik hier ten gunste van George Drake Een straal van hoop kwam in de oogen van den gevangene toen Blake weer ging| zitten. Mjr. Wilfry stonidi weer op, maar hij1 had iets van zijn assurantie verloren. De stoornis hadi hem in de war gebracht vooral omj- dat die kwam van iemand die zoo er varen was in wetsbepalingen. „Is u naar den heer Keldrick gier gaan op den avond van den pnoord?" vroeg Mr. Wilfry aan Drake. „Ja," antwoordde deze. „Mijtiheer Keldrick had mij1 per brief verzocht bij hem te komen." „Waar is die brief?" „Misschien hier op mijn kamer," antwoordde de gevangene. „Ik heb dien avond niet al mijn bagage meet- genome n en ik kan dien brief daar wel gelaten hebben." 'Blake stond op met triomfanteliji- ken blik. Sedert den Zaterdag van zijn komst te Leeds had hij niet Ier dig gezeten, zooals men spoedig zieni zou. Hij had alleen den Zondag ge had ,maar dat was voldoende ge weest, tenminste dat hoopte hij. „Die brief is er nog," zeide hij. „Op zijn tijd zal hij tevoorschijn kom men als bewijs dat de afspraak was voor het huis van den heer Keldrick en niet op zijn kantoor." (Wordt vervolgd). NIEUWSBLAD

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1941 | | pagina 5