Dit nummer bestaat uit 2 bladen ZONDER BON „SAPI" Binnenland Uitgave FIRMA L. J. VEERMAN - HEUSDEN. LET OP: Buikgordel of een Corset Binnenlandsch Overzicht Agentschap van de Awsterdaasche Bank fl.V., Amsterdam. VAN ALTEHA BEKENDMAKING van den bevelhebber der Weermacht. 5. J). lankhuyzcn (o's Bank ff.V. telef. No. is. Raamsdonksveer. No. 6137 Vrijdag 28 Februari 1941 Drogisterij Firma COOPS VERD U1STE A. VERSCHUUR-BAERT Dit blad verschijnt WOENSDAGMORGEN en VR IJ DAGMIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden franco per post beschikt f 1.25. Bij onze agenten 10 cent per week. - Afzonderlijke nummers 5 cent. Int. Telefoon no. 19. Postrekening no, 61525. Advertentiën van 16 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 1 uur en Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. Het aangewezen adres voor een goed passende Elastieken Kousen - Rechthou- ders - Breukbanden - enz. - enz. Deze artikelen zijn nog zonder bonnen verkrijgbaar. Speciaal alles naar maat. - Aparte paskamer. Gasthuisstr. 60-62 Telef. 2764 Gorinchem- D>e bevelhebber van de Duits die .Weermacht in Nederland, generaal Fr. Christiansen, heeft voor de pro vincie Noord-Holland de volgende proclamatie uitgevaardigd. 's-GRAVENIIAGE, 26 Febr. 1. In overeenstemming met den Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied heb ik voor de Provincie Noord-Holland, gezien den politieken toestand van het oogen- blik, de uitvoerende macht op mij genomen. 2. De tenuitvoerlegging draag ik den Luitenant-generaal vanhetlucht- wapen Siburg, bevelhebber in den Luftgau Holland, op. Hij handeitvol gens mijne aanwijzingen. 3. Ik beveel a. In alle openbare en particu liere bedrijven moet Donderdag 27 Februari des morgens de arbeid in vollen omvang weder begonnen zijn. b. Optochten, vergaderingen, sa menscholingen en demonstraties van eiken aard, in het bijzonder op open bare straten en pleinen alsook in bedrijven zijn verboden. c. Aan de gezamenlijke Neder landsche politieke partijen is met onmiddellijken ingang in de provin cie Noord-Holland tot nader order elke activiteit verboden, in 't bijzon der ook het dragen van uniformen en insignes van eiken aard. 4. Handelingen in strijd met deze lastgevingen en met alie maatrege len, die door met de tenuitvoerleg ging belasten bevelhebber genomen worden, zijn aan de Duitsche krijgs wetten onderworpen en wordendoor Duitsche krijgsgerechten berecht. Voorts wordt, in zoover niet nog ernstigere strafwetten overtreden worden, in het bijzonder gestraftdie tot staking ophitst of daarLoe uit lokt of den arbeid neerlegt, met tuchthuisstraf tot 15 jaren. Zijn voor de weermacht belangrij ke bedrijven, waartoe alle vitale be drijven behooren, in geding, dan kan tot de doodstraf veroordeeld worden. De Bevelhebber van de Weermacht in Nederland, FR. CHRISTIANSEN, Generaal der Vliegers. OFFICIEELE UITEENZETTING OVER DE INCIDENTEN TE AMSTERDAM. Omtrent de oorzaken en den ach tergrond van het bekend gemaakt besluit" van den weermachtsbevelheb ber in Nederland en. den rijkscommis saris voor de bezette Nederlandsche gebieden om de uitvoerende macht in de provincie Noord-Holland aan de militaire autoriteiten over te dra gen, ontvangen wij van welingelichte zijde de volgende uiteenzetting: In vervolge op politiemaatregelen, die ter vergelding van een verra derlijken overval op een Duitsche po litiepatrouille moesten worden ge troffen zijn in den loop van Dins dag te Amsterdam in een reeks be drijven partieele stakingrj£ ontstaan. Een deel der arbeiders en employé's van genoemde bedrijven, die blijk baar de draagwijdte van een dergelij ke onwettige actie niet volledig be seften, heeft zich tot het neerleg gen van den arbeid laten opzw'eepen door raddraaiers, die zelf volgens de bekende methoden zooveel mogelijk op den achtergrond bleven,. Talrijke andere arbeiders en employé's w'er- den door dreigementen en herhaalde lijk ook door handtastelijke aanvallen gedw'ongen tegen hun wil pan de sta king deel te nemen. Onverantwbord.e- lijke, misdadige elementen poogden voorts van de op deze Wijze ontstane situatie partij te trekken voor het pp touw Zetten van kuiperijen, tegen de bezettingsautoriteiten en, stelselmatig incidenten, uit te lokken. Met het oog. oip; bovengenoemde voorvallen, die in een, bezet gebied bijzonder ernstig geacht moeten, wor den en ook als alleenstaande actie niet kunnen wtorden geduld, hebben de Duitsche bezettingsautoriteiten dienovereenkomstig tot tegenmaatre gelen besloten. Nederl. arbeiders Duitschland. naar Eien groep van ongeveer 240 jonge R otter damsche en Schiedamsche scheepswerfarbeiders, die zich voor arbeid in het Duitsche Rijk hebben aangemeld, is dezer dagen uit Rot terdam vertrokken. In zeer korten tijd, wierden de noodzakelijke maat regelen, noodig van het oogenblik van aanmelding tot dat vain het ver trek, zooals geneeskundig onderzoek in orde brengen van de paspoorten, regeling der levensmiddelenkaarten, uitrusting voor het werk, overmaken der loonen en garantie voor 'het ont vangen van het loon voor de deel nemers, in nauwe samenwerking met de Nederlandsche bedrijven en be trokken autoriteiten, door de Duit sche werven voor arbeiders uitge voerd. In den morgen van den dag van het vertrek namen de Neder landsche bedrijfsleiders afscheid van hun arbeiders, die nu kameraad schappelijk met de Duitsche arbei ders zullen gaan arbeiden, om na verloop van eenige maanden in hun vroegere betrekkingen terug te kee- ren. Een uiting van saamhoorig- heidsbesef. Ongeveer 1100 employé's van de papierfabriek Esveha te Rijswijk hebben Zondag in den Haagschen Dierentuin aangezeten aan een één- pansmaaltijd ten bate van de Win terhulp Nederland. Tijdens den maal tijd is voor Winterhulp een collecte gehouden. Na afloop kreeg een aan tal kinderen, dat zich daarvoor aan gemeld," een warmen maaltijd. De directeur van de fabriek hield een toespraak, waarin hij er op wees, dat deze eenpansmaaltijd de eerste van dien aard in Nederland was. Hij noemde het eenpans eten een uiting van saamhoorfgheidsbe- 's morgens tot Zaterdag 1 Maart 8.28 7.18 Zondag 2 Maart 8.26 7.20 Maandag 3 Maart 8.24 7.22 Dinsdag 4 Maart 8.21 7.24 Woensdag 5 Maart 8.18 7.26 sef, waarbij een ieder toont, dat hij iets wil offeren, door zich met zijn volksgenooten gezamenlijk aan een eenvoudigen disch te scharen, te meer wanneer hierdoor de nood van anderen wordt gelenigd. De collecte heeft een bedrag van f 1038 opge bracht. De erwtensoep, welke was overgebleven ongeveer 200 liter is later aan de minderbedeelden in Den Haag uitgérjcikt. Uitbreiding kustvisscherij. De zeer bevredigende resultaten, die de loggers en andere kust- visschersvaarluigen haas behalen, hebben enkele reed er s van IJmuiden stoomtreilers doen bei luiten een aan tal opgelegde schepen weer voor de visscherij klaar te m iken. De trei ters, die ongeveer 1<0 ton meten, zullen evenals de loggers, de treii- visscherij uitsluitend langs de kust uitoefenen. Begin Ma irt reeds zal vermoedelijk de eerste IJmuider trei ter sedert Mei van vp leden jaar ter vischvangst uitvaren. Deze uitbrei ding van de kustvaart' is van groot belang voor de binneh.ndsche voed selvoorziening. Hervormingen in het on derwijs. In een radiorede heeft de secre taris-generaal van het nieuwe de partement van Opvoeding, Weten schap en Cultuurbescherming, prof. dr. J. van Dam, zijn denkbeelden uit eengezet ten aanzien van de verande ringen, welke volgens hem in ons onderwijs moeten worden aange bracht. In de eerste plaats acht prof. van Dam het noodzakelijk, dat in onderwijs, wetenschap en cultuur aan onze moedertaal een belangrijker plaats wordt toegekend dan thans het geval is. In voorbereiding is daarom een hervorming van het on derwijs in het Nederlandsch aan on- zie scholen. Voorts zal er naar gestreefd wor den, het spellingvraagstuk zoo ai niet tot oplossing te brengen, dan toch de kloof tusschen schoolspel- ling en officiëele spelling te doen verdwijnen. Ten slotte acht prof. v. Dam het gewenscht, dat de overheid de mogelijkheid bezit, een zieker toe zicht op het onderwijzend personeel uit te oefenen. Daarom is een ver ordening in voorbereiding, die con trole op de benoemingen voorschrijft. Dit wil geenszins zeggen, dat de staat het benoemingsrecht aan zich zal trekken doch slechts dat een goed- keuringsrecht op benoemingen bij de universiteiten wordt ingevoerd. Dan is er nog de kwestie van de sociale - VLOEIBARE - IMIT ATIEZEEP Uitstekend geschikt voor het gebruik in fonteintjes, bij het boenen van aanrechten, vloeren, gangen, enz. 28 ct. per flesch j DROGISTERIJ GEDIPL. DROGIST Botermarkt O 84 Telefoon 72 HEUSDEN Verstrekt Handelscredieten tegen nader overeen te komen voorwaarden. Opent Rekening-Courant met rentevergoeding. Incasseert Binnen- en Buitenlandsche Wissels. Belast zich met den aan- en verkoop vanEüecten ennazien nan. MiBoBxugstu Koopt en verkoopt vreemd Bankpapier. Verzilvert Coupons en bezorgt alle Assurantiën. Neemt gelden a Deposito, rentevergoeding volgens overeenkomst. Verhuurt Safe Loketten. (Prijzen naar grootte der kastjes). SPAARBANK. Spaarboekjes gratis bij eerste storting. Nadere inlichtingen verstrekt gaarne de Directie T. BOONSTRA. positie van den onderwijzer, welke dringend om verbetering vraagt. Hiermede hangt tien nauwste sa men de verbetering van de leerlin- gienschaal. Wanneer deze tot stand komt, zal er terstond voor ongeveer 2000 onderwijzers meer plaats zijn. Er is een regeling ontworpen, waar bij een eenmansschool tot 35 en een tweemansschool tot 75 leerlingen gaat, daarna komt er voor iedere 45 kinderen een leerkracht bij, zoo dat b.v. een zesmansschool, die vroe ger tenminste 236 kinderen moest bevatten, thans reeds bij 211 teer lingen kan worden gevormd. Daar volgend jaar de onderwij zersexamens, behalve voor gezakten uitvallen, komen er 1600 onderwij zers minder aan. Daar er ongeveer eenzelfde aantal jaarlijks den dienst verlaat, zullen over twee jaar meer dan 1000 nieuwe krachten een plaats als onderwijzer kunnen vinden. Daarmede is aan de werkloosheid onder de onderwijzers grootendeels een eind gemaakt en kan het insti tuut van kweekeling met akte als zelfstandige leerkracht, over twee ja ren verdwijnen. NIEUWE AARDBEISOORTEN. Wij lezen in het Alg- Handelsblad Indertijd hebben de veilinigbesturen te Beverwijk, Castriqum, Hieilo, Alk maar en Haarlem eenige -soorten aardbeien op den monstertuin pan de Groenelaan te Beverwijk uitgezet, tien- einde te kunnen nagaan welke resul taten deze nieuwe soorten zouden kunnen opleveren. Daarbij zijn eenige soorten dermate opgevallen, dat de qommissie meen de gloed te doen er een aanjtal plane ten van te kweeken, pm de aangeslor ten aardbeientelers in de gelegenheid te stellen, daarmede een proef te né men. Het is vooral de zeer late framj- booskleurige aardbei, die sterk de aandaqht heeft getrokkeh en die .een uitnemende aanwinst belooft te zijn voor het binnenland en misschien ook \oor de fabriek'. Naar de Beverwijkt- sche veilingbesturen ons mededeelen, heeft deze aardbei in 1939 en 1940 een sterken groei en een goede opbrengst vertoond; voorts heeft zij een sterk en zoet aroma en kan door den lat ten oogsttijd het seizoen verlengen. Tuinders, die planten, van deze, soort wenschen te betrekken, kunnen een aanvraag bij de veilingbesturen indienen. Naar verhouding van het aantal aanvragen zullen de hoeveel heden worden toeg"e,wezenaanvra gen van 200 stuks zullen eventueel in o\ereenstemming worden gebracht met de beschikbare hoeveelheid. Er kan tevens een proefje wor den aangevraagd van een andere soort, waarvan een beperkt aantal planten aanwezig is. Opgaven moeten voor 1 Maart bij de veilingen zijn'inr gezonden. i j i j1 iWI WASSCHEN ZONDER ZEEP. Hoe bleekpoeder on gevaar-* lijk voor hjet goed te maken is. In de dagbladen van Januari van dit jaar werden de resultaten be schreven van een door den Rijksve- zeldienst ingesteld onderzoek naar de mogelijkheid, in de huishouding te wasschen zonder zeep. Daarbij! werd gewezen op de gevaren van bleeken met bleekpoeder. Onopge lost gebleven korreltjes bleekpoeder, (chloorkalk) zouden in het wasch- goed gaatjes bijten. Van de zijde der bleekpoederfa- brikanten is het A.N.P. verzocht er de aandacht .op te vestigen, dat dit gevaar op gemakkelijke wijze kan worden voorkomen. Wanneer bleek poeder vóór het gebruik opgelost wordt in een kleine hoeveelheid wa ter, en men deze oplossingen eenigen tijd laat staan, zinken alle onopge lost gebleven bestanddeeien naar den bodem en vormt zich boven den neer slag een heldere ge con oentr eerde op lossing van chloorkalk. Door voor zichtig af te schenken, zoodat het bezinksel achterblijft en vervolgens de oplossing tot de juiste sterkte te verdunnen, wordt een vloeistof verkregen, waarmee het waschgoedl zonder gevaar voor gaatjes kan war den gebleekt. Rekening moet echter gehouden worden met de omstandigheid, dat del neerslag niet snel zinkt. Minstens enkele uren voor het ge bruik moet daarom de oplossing wor den gemaakt; bij voorkeur op den avond voor het wasschen. Is er verzuimd de oplossing tijdig te maken, dan kan het gevaar voor het ontstaan van gaatjes aanzienlijk' worden verminderd door de bleek poeder in een dicht gewezen zakje te doen en dit door het water heen en weer te bewegen, dus op dezelf de wijze als waarop men blauwsel- water maakt. Eerstgenoemde metho de is echter beter; men vindt haar dan ook veelal in de gebruiksaan wijzing op de pakjes vermeld. Met betrekking tot de te gebrui ken hoeveelheid bleekpoeder kan nog worden vermeld, dat ©en pakje met 65 gram voldoende is voor het ma ken van ongeveer vier emmers bleek- vloeistof. ONREGELMATIGHEDEN. Naar het A.N.P. verneemt is in de zaak van de onregelmatigheden bij het bureau voor de voedselvoorzie ning in de provincie Utrecht in zoo verre een wending gekomen, 'dat de aanvankelijk gearresteerde voedsel- commissaris A. J. de G. op vrije voe ten is gesteld, hetgeen echter niet wil zeggen, dat deze voedselcommis- saris geheel vrij uit gaat. In deze zaak is thans gearresteerd de waarnemend voedselcommissaris de heer T.; in den loop van. de vorige week zijn voorts in verband hierme de nog enkele aanhoudingen verricht. I NIEUWS voor bet Land van Hensden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard 'i 's avonds vanaf - t j

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1941 | | pagina 1