TWEEDE BLAD Vrijdag 28 Februari 1941 No. 6137 Binnenland Overal verkrijgbaar! KOFFIE, THEE EN TABAK De Beste sinds 1760!! FEUILLETON Buitenlandsch Overzicht Hoe werkt het Besluit op de Loonbelasting 1940 L00NSTATEN ingevolge de nieuwe loonbelasting DE COMPLETE LOONTABELLEN DE MOORl) OP HET KANTOOR I! N.V. v /h M. Ravenswaay Zonen QORKUM. BEHOORENDE BU HET VOOR HET LAND VAN HEUSDEN EN ALTENA, DE LANGSTRAAT EN DE BOMMELERWAARD Mussolini heeft weder een rede ge houden te Rome, waarin hij uiting gaf aan zijn onwrikbaar geloof in de overwinning van de spilmogend- heden. In een overzicht, dat hij gaf van den oorlog, zeide hij o.a.: „Nadat de legers van Groot-Brit- tannië definitief van het Europee- sche continent waren verdreven, kon de oorlog nog slechts een lucht- en zee-oorlog zijn en voor ons ook een koloniale. Door den geografischen en historischen stand van zaken moest Italië op zeer verwijderde en moeilijke oorlogstooneelen strijden. ÏWij voeren een overzeeschen oorlog en een oorlog in de woestijn. Onze fronten zijn duizenden kilometers lang en duizenden kilometers van ons verwijderd. Niettemin waren wij ge durende de eerste vier maanden van den oorlog in staat aan de strij- krachten van het Britsche rijk zwa re slagen in de lucht, op het land en ter zee toe te brengen. Sinds 19135 is de aandacht van onze generale staven op Libyë gericht. Het werk van alle elkaar opvolgende gouver neurs van Libyë had ten doel, dit uitgestrekte gebied in economisch, demografisch en militair opzicht machtig te maken en gebieden, die bijna of geheel uit woestijnen beston den in vruchtbaar land te herschep pen. Tengevolge van de verscherpte Europeesche spanning en na de ge beurtenissen van 1935-19316 werd Li byë als een der meest delicate pun ten van onze algemeene strategische aan twee fronten aangevallen wor- organisalie beschouwd, want het kon den. „De krachtsinspanning om Libyë militair te versterken, blijkt uit de volgende cijfers: Alleen al in de periode tusschen 1 October 1937 en 31 Januari 1941 werden 10.000 officieren en 396,358 soldaten naar Libyë gestuurd en er werden twee legers, het vijfde en het tiende, gevormd. Dit laatste bevatte tien divisies van inboorlingentroepen. In dezelfde pe riode werd het volgende oorlogsma teriaal gezonden. 1924 kanonnen van alle kalibers en vele van de meest recente con structie 15,386 mitrailleurs, 11 millioen granaten, 1,344,287,265 pa tronen, 527,877 ton materiaal voor de genie, 24,000 ton kleeding- en uit rustingstukken, 779 pantserwagens, met een bepaalde hoeveelheid zware tianks, 9584 diverse gemechaniseerde strijdmiddelen en 48Ö9 gemotoriseer de eenheden. Deze cijfers toonen aan, dat bij de voorbereiding van de verdediging van Libyë een geweldige krachtsinspan ning geleverd is. Men kan hetzelfde zeggen met betrekking tot Oost-Afri ka, dat wij ondanks den grooten af stand en het totale isolement voor een tegenstand hebben voorbereid, welke in den strijdlust en moed van daten, die in het koloniale rijkvech- onze soldaten culmineert. De sol ten, zonder hoop op hulp, zijn het verst van ons verwijderd maar juist om die. reden liggen zij ons het naast aan het hart. Onder bevel van een rassoldaat als de onderkoning en van een groep hoogst bekwame ge neraals geven onze Italiaansche sol daten en de inboorlingen-troepen den massalegers van den vijand veel te doen." Het was in October en November, dat Groot-Brittannië al zijn imperia le strijdkrachten, welke het uit drie continenten recruteea'de en welke door een derde werden bewapend, concentreerde en strijdvaardig maak te. Het bracht in Egypte 15 divisies en een belangrijke, massa gepantserde strijdmiddelen bijeen en wierp deze tegen onze stellingen in de Marma- rische woestijn in den strijd, waar in de eerste linie Lybische divisies lagen, niet zeer geschikt om den schok van den gemechanisee,rden vij andelijke n aanval op te vangen. En zoo gebeurde het, dat op 9 December de slag begon, 5 of 10 dagen eerder dan die, welken wij hadden voorbe reid en die den vijand in bijna t\ve,e maanden in Benghasi heeft gebracht. Een heel lege,r, het tiende, is bijna in zijn geheel weggevoerd, soidaten en geschut inbegrepen- Het vijfde lucht-eskader heeft zich letterlijk bij na geheel opgeofferd. Omdat wij ons zeker voelen van de, nationale gevoet- iens van 'het Italiaansche volk en de ontwikkeling van de toekomstige ge beurtenissen, kujnnen wij de, waarheid blijven zeggen en ons van elke ver- valsching onthouden. De gebeurtenissen, welke wij de laatste maanden hebben beleefd, heb ben onze vastberadenheid versterkt en tevens onzen onverzoeniijken haat, die in elk hart geworteld is, die, in elk huis leeft en die, een onmisbaar element is voor de overwinning, ver scherpt. Het laatste steunpunt van Engel land op het Continent is Griekenland, dat geen afstand van de Britsche garantie deed. Het was noodzakej- liijk ons hiertegenover te, stellen ien op dit punt waren alle verantwoor delijk emilitaire instanties het volko men eens. 'Ik voeg hieraan to,e, "dat zelfs het operatieplan, h<e,tw§lk door het opperbevel van de, Albaneesche strijdkrachten was voorbereid, unar mem en zonder een enkel voorbej- houd werd gtoedgtekeurd en dat tus schen het besluit en be,t bevel voor de actie slechts: twee, dagen lagen. De Italiaansche gevangenen, die in Grieksche handen zijn gevallen, zijn slechts weinige duizpnden man sterk en bestonden voor een groöt deel uit gewonden. Het Griesche succes is niet meer dan een succes van tactiek en p et is slechts de Levantijnsche grootheidswaanzin en rhetoriek, wel ke dit succes overdreven heeft. De Grieksche verliezen zijn zeer groot. Binnenkort is het lente. Dan komt ons seizoen en dat zal een mooi seizoen zijn!" De Peruaansche minister van Fi nanciën, Dasso, heeft in de jongste zitting van den ministerraad medege deeld, dat tusschen "Peru e,n Enge land een accoord gesloten is, op grond waarvan Tin geland Peruaanj- sche producten zal afnemen. Maatstaf voor de hoeveelheid dezer goederen zullen de Peruaansche aankoopen in Engeland zijn. Dasso verklaarde, dat dit accoord is besproken met de eco*- nomische missie, onder leiding van lord Wellingdon, die onlangs een bezoek aan Peru heeft gebracht en daarna door de Engelsche regeering] is bevestigd. De minister gaf bij dead gelegenheid te kennen, dat de terug gang in het scheepvaartverkeer van invloed zou kunnen zijn op den in het voornemen liggenden Peruaant- sch-Engelschen goederenruil. voor Werkgever en Werknemer? DOOR N. YPENBURG PRIJS 45 CENT. PRIJS 5 CENT. W voor de berekening der Loonbelasting 1940 Gemak bij het uitbetalen der loonen Zonder bril duidelijk leesbaar Zeer overzichtelijk Gedrukt op prima zwaar papier Voor langdurig gebruik geschikt PRIJS 17yg CENT. BOEKHANDEL FIRMA L. J. VEERMAN HEUSDEN DIEVENBENDE GEPAKT. De Arnhemscbe politie is op het spoor gekomen van een wijdvertakte 'dievenbende, die den laatsten tijd op uitgebreide schaal in de stad werk zaam is geweest. Reeds twaalf per sonen zijn gearresteerd, terwijl bij verrichte huiszoekingen een deel van den belangrijken buit, bestaande uit rijwielen, costuums, mantelstoffen, t kachels, brandstoffen en tal van an dere voorwerpen van den meest uit eenloopenden aard, voor den dag is gekomen. WEDEROM SLAGERS VAN TOE WIJZING UITGESLOTEN. Het rijksbureau voor de voedsel voorziening in oorlogstijd maakt be kend, dat wederom een 17-tal sla gers wegens het frauduleus slachten van varkens of het voorhanden heb ben van vleesch, afkomstig van frau duleus geslachte varkens, voor ge- ruimen tijd van het verkrijgen van een toewijzing van vee en vleesch door de Nederlandsche veehouderij- cenlrale is uitgesloten. Tegen alle betrokkenen is proces verbaal opgemaakt. N 16. Mr. Wilfry werd nu boos en met moeite beheerschte hij zich toen hij zich weer tot den gevangene wendde. Hij had door zijn duidelijke rede neering gehoopt aan Drake een "be kentenis van schuld te ontlokken, maar dat was nu niet gebeurd. „Toegegeven dat u een brief hebt gehad", ging hij voort, „vraag ik dan nu wat er in dat huis gebeurde en waarom u later naar het kantoor ging?" „Ik ging niet naar 'het kantoor, antwoordde Di*ake. „Ik ging volgens afspraak om 10 uur naar het huis. Mijnheer Keldrick was meer sym pathiek dan 's middags maar hij wil de mij niet terugnemen. Misschien was het omdat mijn vader zoo lang bij de firma geweest was, hij gaf mij ten minste honderd pond in banknoten Tn plaats van mijn ver schuldigd salaris. Wij scheidden heel vriendschappelijk en ik vertrok den zelfden avond naar Londen." Waar u zich schuil gehouden hebt. Dat was niet de handelwijze van iemand die geen schuld heeft." Drake werd rood. „Ik was bang", zeide hij, „want ik begreep dat de verdenking op mij zou vallen en nu wou ik mij maar wat achteraf houden. Toen ik het later anders inzag, kon ik het niet meer veranderen." Blake stond weer op. „Mag ik vragen of het bewezen is, dat de moord op het kantoor ge pleegd is, of daar voldoende bewij zen voor zijn?" „Ik meen, dat dit bewezen is Mr. Wilfry?" vroeg de president. „Ja", „Mag ik dan ook vragen, welke reden de gevangene zou gehad heb ben om het lijk van het kantoor naar het huis te dragen, daar liij toch wist dat zoo de verdenking op hem veel eerder zou vallen?" Mr. Wilfry keek boozer dan ooit. Het was waarschijnlijk dat Drake het lijk weggebracht had. „En", ging Blake voort, „is het bewezen, dat de gevangene een re volver gekocht heeft.?" „Ik heb er nooit een gehad", zei Drake. „Dat komt er niet op aan", zei Mr. Wilfry, „er is een revolver ge bruikt en dien kan de moordenaar verstopt hebben." „Den revolver kan ik vertoonen," zei Blake, „hij behoort aan Stephen Murk en twee kogels zijn er uit af geschoten." „Dus u denkt dat Murk de schul dige is?" vroeg de magistraat. „Ik denk niets," zei Blake, „maar Murk zal verschijnen, zoo dit noo- dig is." „Hij moet gearresteerd worden," zei Mr. Wilfry. „Hij is in verzekerde bewaring", zei de detective. „U hebt een sleutel van de zijdeur van het kantoor," vroeg Mr. Wilfry. „Dien had ik," antwoordde de ge vangene, „maar twee dagen voor den moord was ik hem kwijt." „Kunt u dat bewijzen?" „Ik kan getuigen bijbrengen, dat ik er over gesproken heb." „Die zijn hier," zei Blake. „Dat vertelde Murk mij." De heer Waite keek den detective verstoord aan. Iedereen wist dat hij overtuigd was van Drake's schuld en hij had al bluffend gezegd, dat Bla ke hem zou vernietigen en het bewij zen. De detective had hem gepakt maar nu trachtte hij hem weer vrij te krijgen. Na nog een paar vragen verklaar de Mr. Wilfry dat hij niets meer te vragen had en de gevangene werd weer in de bank der beschuldigden geplaatst. Toen stond de detective op en hield een pleitrede. Eerst haalde hij een revolver en een brief uit den zak. „Mijnheer de magistraat", zeide hij, „ik ga geen pleitrede houden omdat ik dat onnoodig vind en ik ben overtuigd dat George Drake als vrij man 'deze rechtzaal zal verla ten. Ik zal Stephen Murk nu roe pen en u zult zijn verhaal zelf van hem hooren." Een oogenblik later verscheen Ste phen Murk. Hij zag er bleek, maar vastbesloten uit. De eed werd hem hfgenomen en hij wachtte. „Vertel nu, wat u mij Zaterdag verteld hebt," zei Blake. Toen vertelde de man alles wat hij wist en iedereen luisterde adem loos toe. De magistraat maakte aanteekenin- gen en keek Stephen Murk scherp aan. „Waarom verplaatste u het lijk?" vroeg hij. „Ik was bang omdat mijn re volver gebruikt was ofschoon ik het niet gedaan zou hebben, ais ik geweten had, dat mijnheer Drake in het huis van den heer Keldrick ge weest was." Nadat Stephen Murk weg was, riep Blake twee getuigen, die verklaar den dat Drake gezegd had dat hij den sleutel verloren had en de rech ters waren blijkbaar zeer onder den indruk. „U zult mij toegeven, mijnheer de magistraat" zei Sexton Blake, „dat er hier geen rechtzaak bestaat om een jury voor te leggen." De magistraat keek Mr. Wilfry aan en deze stond terneergeslagen op. Maar de magistraat verklaarde dat er geen bewijzen waren tegen Drake. Het eenige was dat hij zich niet bijt de politie had aangegeven, maar dat was wel te begrijpen. Hij werd dus vrijgesproken, maar nu werd Stephen Murk gearresteerd tot diens onschuld) ook bewezen zou worden. De inspecteur Larner stapte naar, Murk toe, maar deze toonde geen vrees, toen hij zijn hand op diens schouder legde. „Ik ben gereed", zei hij, „en zal u geen last veroorzaken, mag ik even iets aan den heer Blake zeggen?" De detective keerde zich om, hij werd juist door Drake bedankt, die nu meer aandoening toonde dan hij zijn arrestatie. „Wat is er", vroeg hij. „Ik ben onschuldig, mijnheer," zei Stephen, „en ik hecht niet zooveel aan het leven, maar juist nu is het mij lief. Er is iets dat ik nog moet voleindigen ten bate van degenen die goed voor mij geweest zijn." Sexton Blake wist dat hij doelde op het nieuwe weefgetouw door hem uitgevonden en op George Drake en hij knikte toestemmend. „Ik houd u niet voor schuldig," zeide hij, „en ik zal mijn best doen om uw onschuld te bewijzen." (Wordt vervolgd). NIEUWSBLAD Belastingconsulent te Amsterdam Lid van den Bond van Belastingconsulenten 11 WAAY's

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1941 | | pagina 5