%J> t f A - i A -.i i/afl Van oud tot nieuw. Qzt pxvfiieA. en ha/J-an inneer het in het sicht komt... •KNI P-P ATRONEN PRACTISCHE TASCH VOOR VERSTELG0ED Tien minuten aan de gezondheid gewijd Mi Verm oei dheidsstoffen Kool-, melk- en fosforzuur 'Ons voorjaar blijft vrijwel steeds zeer l&g koud, zelfs 's zomers zijn er dagen, dat maar al te gaarne naar een warm om- iel grijpen, zelfs een bontjasje vindt genade, een kleeaingstuk, dat naar aegere opvattingen slechts op koude iterdagen gedragen diende te worden. (B22320 B22253 We zullen, naarmate het yerder in het sei- aben komt. or.ze wollen jurken, wanneer er althans een 'warme man iel bij gedragen wordt, kurtnen vervangen door kunstzijden japonnen. In het voorjaar, al moge het dan soms officieel nog winter zijn, krijgen wij l\et gevoel, dat we iets anders behoeven. De natuur is weer uit zijn winterkleed ont waakt, bereidt zich voor op het komende voorjaar, waarna zich langzaam maar ze- kpr het groote wonder gaat voltrekken. Ook de mensch voelt iets anders over zich kpmen en ons lichaam, dat langen tijd licht «r lucht en zon fteeft moeten ontberen, kan lp,ervan, zij het dan nog niet altijd in over vloedige mate, yan genieten. Onze winter- Meeren gaan onè vervelen, we haken naar verandering, nagr minder stemmige kleu ren, haar ander#, die zich aanpassen aan den bloemenpracht, waarvan we ieder voor jaar weer kunnen genieten. Bedrukte ja- wonnen worden voor den dag gehaald, op- gefrischt, zoo noodig gestoomd en op zonni ge dagen wedijveren zij met de kleuren, waarin de natuur zich straks zal tooien. Een langgedragen winterjapon stemmig van kleur, krijgt een geheel ander karakter, indien-wij er een smal kraagje, een strik of andere garneering op aan brengen in de kleur der voorjaarsbloemen, hetzij in het sprekend geel der narcissen, het blauw der troshyacinthen, fel of meer getemperd rood yan tulpen, zelfs het teere wit van sneeuw klokjes zal niet ontbreken. Ondanks de veelbewogen tijden en het feit, dat we beperkt zijn ten aanzien van aanschaffing van nieuwe kleeren, zijn er tóch nog zooveel mogelijkheden om aan onze verschijning een geslaagden indruk te geven; mits soberheid en eenvoud als hoofdnummers op het lenteprogramma wor den geplaatst. De lange bontjassen zullen op zonnige voorjaarsdagen al gauw te zwaar en te warm worden en korte jasjes komen er voor in de plaats. De mogelijkheid bestaat evenwel om een veelgedragen bontjas te la ten vermaken en naar gelang van de be schikbare bruikbare stukken zal de keus op een kort aansluitend jasje of op een wij der model kunnen vallen, terwijl een cape ook een zeer aangenaam bezit is. De wijde manteltjes leenen zich uitste kend om over het mantelcostume gedragen te worden als het weer nog niet mild ge noeg is en zich grillig toont in het voor jaar. Eenige nieuwe ontwerpen voor een bontjasje vindt men op nevengaande schets aangegeven, die eveneens van geweven bontstoffen gemaakt kunnen worden, die in tegenstelling met bont gemakkelijk te verwerken zijn. Een voorwaarde voor het met succes dragen van geweven bontstof fen is, dat men de keus bepaalt op de be tere kwaliteiten, liefst met ingeweven pa troon, hetgeen aan de achterzijde duidelijk te zien is. Bij goedkoopere kwaliteiten be loopt men de kans, dat de teekening van de bontstof verloren gaat, indien deze nat wordt. B 22320 geeft een los model bont- of bontstof-mantel te zien, dat met een capu chon of met omliggenden kraag, zie bovenaan gemaakt kan worden. Capu chon met afstekend materiaal gevoerd, waarvan tevens den omslag is, hetgeen een aardige onderbreking van het geheel geeft. Onzichtbare sluiting. Noodig 2.15 M. bont- stof van 1.20 cM. breed. B 22253. Aanslui tend manteltje van bont of bontsfot, vlot model, dat zich ook voor meer gezette da mes leent. Hoogsluitende kraag en sluiting met knoopen. Verticale zakken met smalle biezen van laken omboord. (Bontstof noo dig voor bovenwijdte 92 cM. 1.35 M. van 1.40 M). B 23884 geeft eveneens een los hangend manteltje te zien, dat geheel zon der sluiting is. Revers en kraag zijn gegar neerd met lichtgekleurd laken, een combi natie, die veel toepassing vindt. Meermalen ziet men langs mantels van bont bont stof doorgestikte biezen langs den ge- heelen omtrek, hetgeen veelal een apart ef fect kan geven. (Noodig 1.35 M. bontstof van 1.40 M. breed). Restjes bont bontstof leenen zich nog uitstekend om kleine bonthoedjes, eventueel ook meer gecombineerd met la ken, van te maken, het laatste b.v. voor den bol. Voor het hoedje V 1043 is slechts een stukje bontstof noodig van 20 bij 65 cM. en voor den bol kan eventueel een an deren vilthoed dienst doen. De turban zal zich in de komende maanden nog steeds in een zekere populairiteit mogen verheugen, in het voorjaar zal hij van soepele wollen weefsels of van wollen jersey gemaakt worden, dat naarmate de dagen warmer worden voor zijde en zijden tricot plaats zal maken. Fig. V 1041 geeft een turban te zien, die evenwel niet „bolloos" en daar om in dezen tijd practischer is, dan de band welke een deel van het hoofd onbe dekt laat. Jongenspakje, gemaakt uit een niet meer pdragem rok van vader.' Weliswaar zullen ersehillende huismoeders denken; „Wie %at ««n kind nu een zwart pak dragen!" Wij laten hierop aanstonds volgen, dat de garnearing het geheel dermate opvrooljjkt, dat het toch niet somber aandoet. Men is vrij in de keuxe der garneering, b.v. een garuitan kraag, bias en ceintuur zullen het evenals een smalle streep heel aardig doen. Allicht heeft men nog een aardig klein lapje in de lappendoos, dat dienst kan doen. Vooc grootere jongens kan een meer ge dragen heerencostume nog uitstekend dienst doen, eventueel kan men hieruit een man- telcostume voor grootere meisjes maken (1214 jaar). De stof moet na het uittornen eerst afgeborsteld en opgestoomd worden, at zoonoodig wascht men haar in houtzeep. Na beide behandelingen is persen over een vochtigen doek gewenscht, waarbij de laat ste telkens eyen omhoog gehaald wordt om den stoom te laten ontsnappen. .Aangezien ons meermalen de vraag be reikt heeft om knippatronen beschikbaar te stellen voor een jongenspakje, leveren wij deze ditmaal na toezending van der tig cent in postzegels. Bij bestelling ver melden: jongenspakje voor 57 jaar. Lapjes cretonne kunnen nog zoo uitste kend dienst doen voor allerlei practische gebruiksartikelen. Zoo zal men b.v. bij het stoppen van kousen een schortje in zak- vorm voor kunnen binden, waarin niet al leen kousen en sokken een onderkomen in vinden, doch ook het stopgerei. Komt er onverwacht bezoek, moet men andere werk zaamheden gaan doen of wordt men even weggeroepen, dan heeft men den band om die zoowel van cretonne, chintz als linnen gemaakt kan worden. Men heeft een lap noodig van ongeveer 90 cM. stevige wol, eventueel kan een puntlooze coupon ge kocht worden, en voorts een lapje effen het middel slechts los te maken en alles blijft verder bij elkander in het zakschort. Een soortgeliik oractisch artikel vindt men den tasch, die onze schets te izen geeft en materiaal van 25 cM. breedte en 70 c.M. lang. De breedte-kanten worden gezoomd en voorzien van smalle houten latjes, ter wijl de lengte afgebiesd wordt met effen stof. Over de breedte worden reepen van Sy2 cM. gestikt. Voor den bodem wordt een overtrokken reep carton aangewend, terwijl het handsvat van dubbele en doorgestikte stof is. Op de stof, waarmede de bodem is overtrokken, stikt men kleine reepjes voor schaar, centimeter, rijgnaald, vingerhoed enz., terwijl de zakken voor het verstelgoed aan den binnenkant worden opgestikt. Thans concentreert het leven zich meer op het huis en zijn wij veel minder buiten, dan eenige maanden geleden, waardoor het nog noodzakelijker is dan voorheen om een gezonde levenswijze te volgen. De gezonde wandelingen en de openlucht sport verv'allen grootendeels doordat het weer zich hier menigmaal minder toe leent. Het komt onze gezondheid evenwel ten goede, wanneer wij een en ander thans ver vangen door morgengymnastiek, waardoor een natuurlijke evenwicht verkregen wordt. Wanneer men zich eenmaal gewend heeft aan deze oefeningen in een goed ge luchte kamer, of by een geopend raam, dan zal men ervaren hoe weldadig de ontspan ning der spieren aandoet. Alle moeheid verdwijnt en men begint den werkdag frisch en vol arbeidslust. Tien minuten kan ieder met een weinig goeden wil on getwijfeld weten te vinden, zij het dan, dat men er iets vroeger voor opstaat. Men begint met enkele ademhalingsoefeningen die het lichaam doen uitzetten en zuivere lucht aan de langen toevoeren, waarop en kele oefeningen volgen, die alle spiergroe pen in werking brengen. Morgengymna- st.iek is vooral van zooveol Helariv ivarmaor de dagen kouder zijn geworden, aangezien de bloedsomloop er door bevorderd wordt, waardoor de koude zich minder doet volen. Ook andere mogelijkheden dragen er toe bij om de bloedsomloop te stimuleeren, o.a. bcrstelmnssage, die in de laatste jaren meer en meer wordt toegepast. Met een niet te zachten borstel wordt het geheele lichaam droog geborsteld, hetgeen men het best kan doen voordat men zich gaat wasschen, aangezien de huid, nadat zij met water in aanraking gekomen is, gevoeliger wordt. Men begint te borstelen vanaf de punten der teenen naar het midden toe en ook van af de vingers steeds vindt de mas sage in de richting naar het hart plaats. Om den rug eveneens in deze massage te kunnen betrekken is een borstel met steel noodig. Na deze behandeling gevoelt men het bloed eveneens krachtiger stroomen en een warm en behaaglijk gevoel volgt. In herfst en winter verdient ook de huid meer zorg, ten einde te voorkomen, dat zij rood wordt en ruw. Veelal wordt de huid na het wassen te vluchtig afgedroogd, hetgeen het springen van de meest gevoe lige deelen ten gevolge heeft. O.a. die, welke aan wind en koude zijn blootgesteld. Wie een gevoelige huid heeft, zal deze vet moeten houden. Behalve glycerine zijn er vele goede preparaten in den handel, die haar soepel en zacht houden. Ook het ge zicht zal een beschermend vetlaagje noodig hebben, waarover een wolkje poeder komt. Ook in den herfst en in den winter moet men trachten te profiteeren van ieder zon- neplekje, waarvan de poes ons het .voor beeld reeds geeft en voorts zal men dage lijks ondanks minder goed weer een flink stuk moeten loopen. In een tijd, dat vensters het grootste deel van den dag gesloten zijn hebben we de buitenlucht te zoeken. In vertrekken b.v. kantoren, waar verschillende menschen samen zijn, is luch ten noodzakelijk, doch de practijk leert, dat vele menschen vooral 's winters doods bang zijn voor wat frissche lucht, die zij ten onrechte met tocht verwisselen. Indien men 's winters de ramen om het uur eenige minuten opent, kan de verbruikte lucht door versche met zuurstof gevulde lucht vervangen worden. Invloed op verkleuren van haar en huid Waaraan is het toe te schrijven, dat het haar der menschen grijs wordt? Kan men dit, veeral onaangenaam, verschijnsel voor komen? Met deze vragen houdt de weten schap zich bezig en 'de onderzoekingen daar omtrent hebben vele interessante dingen aan het licht gebracht. Men ging van het feit uit, dat de ziele- toestand ten nauwste samenhangt met de electrische werking van* het lichaam en deze voortdurend beinvloedt. Is de mensch lichamelijk en geestelijk volkomen ge zond, dan kan men bemerken, dat de haren een zekere veerkracht te zien geven, als mede een mooien glans. Het haar voegt zich en laat zich gemakkelijk bewerken. Haren en huid treken elkaar als ongel ke polen De lange winteravonden leenen zich uit stekend om allerlei knutselwerkjes te ver richten, waar men 's zomers niet toe komt. Met behulp van karton en gekleurd of bedrukt papier kan men allerlei practische gebruiksartikelen maken, zcoals de schets deze te zien geeft. Een onderlegger voor een schrijftafel met vier hoeken om enkele vellen karton tusschen te bevestigen is on misbaar op den schrijftafel van den heer des huizes evenals een doosje om postze gels of briefkaarten in te bewaren. Onderaan een prullenmand, die een sier lijke aanvulling voor een koek vormt, ter wijl de standaard cm papieren of rekenin gen, die men bij des hand wenscht te hou den al even practisch is als de brievendoos en de schrijfmap in het midden. aan, terwijl het haar stug en onhandelbaar is, wanneer de zieletoestand niet volkomen normaal, beter gezegd wanneer van een geestelijk ziek-zijn gesproken kan worden. Bij sterke geestelijke opwinding kan meer uitstraling van electriciteit plaats vin den en wel door de haren, die als een soort veiligheidsklep functionneeren. Doet zich het geval bij iemand voor, die veel hoofdwerk verricht, en in zeer ner- veusen toestand verkeert, dan wordt aan de talgklieren der hoofdhuidnet vet onttrok ken. Het gevolg hiervan is, dat aan de haarwortels hun isoleerende vetlaag wordt ontnomen en iedere haar op zichzelf een punt vormt, waardoor de electriciteit, die voor het lichamelijk en geestelijk welzijn noodig is, uit kan stralen, en of waarvan het verkleuren een gevolg kan zijn. Vermoede lijk ontstaat verkleuren van het haar, o.a. grijs worden, door electrolyse en deze kan positieve of negatieve stralen uitscheiden; cf door oxydatie of door reductie. Men kan twee eigenaardige verschijnselen waarnemen. Straalt nl. in geval van gees telijke opwinding, zooals b.v. 't geval is bij hevige driftbuien positieve electriciteit door het lichaam, dan ontstaan in de huid zekere stoffen als koolzuur, melkzuur cn fosforzuur. Door de vorming dezer zuren verslappen de spieren der bloedvaten, waar door zij zich verwijden en meer bloed in zich opnemen. Het gevolg hiervan is, dat het gelaat zich rood kleurt. Het omgekeerde is daarentegen het geval, wanneer de nega tieve electriciteit uit het lichaam straalt, aangezien dan geen zuren doch basen uit gescheiden worden. De basen werken op de spieren der bloedvaten op tegenovergestel de wijze als de zuren, zij hebben een samen trekkend vermogen, waardoor zij naar ver houding minder bloed bevatten. Hieruit is te verklaren, dat de mensch bij hevige ge moedsaandoeningen plotseling kan verblee- ken. Ook verdriet en zorgen doen het ge laat een bleeke kleur aannemen. Om het vastplakken van de kurk van gom- en glutonfleschjes te voorkomen be strijkt men deze met slaolie. Een leeg sigarettendoosje is handig om rolletjes naaizijde in te bewaren. Succespatroon A 629. Prijs 0.40. Japon bestaande uit zesbaansrok en bovendeel met glad stuk boven de taille. Het ruime deel leent zich uit stekend om bij onvoldoende stof voor één geheel van ander mate riaal gemaakt te worden. Smalle schouderstukken en smal recht boordje. Lange aansluitende mou wen. Patronen en 48. in de maten 44, 46 Succespatroon A 630. Prijs 40 ct. Japon gemaakt van tweeërlei stof, model, dat zich ook leent om van dof en glimmend materiaal b.v. crêpe satin gemaakt te worden. Lange, doorgaande banen; drie kwart lange mouwen. Patronen in de maten 42, 44 en 46. Succespatroon A 631. Prijs 40 ct. Japon met contrastreerend midden stuk en lange aansluitende mou wen. Zesbaans rok. Model, dat wei nig stof en dus weinig punten vraagt en vlot en jeugdig kleedt. Patronen in de maten 40, 42 en 44. A 629 A 630 A 631 KNIPPATRONEN VAN DEZE MODELLEN zijn tegen den aangegeven prijs verkrijg baar bij Het Practisch Modeblad, Postbus 36. Den Haaa. Betalinv steeds vooruit Der giro (postrekening 203203), per postwissel of in postzegels, mits deze een waarde heb ber ven .3 of V/2 ct 1

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1941 | | pagina 8