TWEEDE BLAD Woensdag 5 Maart 1941 No. 6138 Buitenland FEUILLETON Lied van de week Binnenland DE MOORD OP HET KANTOOR De nieuwe vertaling van het Nieuwe Testament vanaf70 cent li BEHOORENDE BU HET VOOR HET LAND VAN HEUSDEN EN ALTENA, DE LANGSTRAAT EN DE BOMMELERWAARD EX-KONING ALFONS VAN SPAN JE OVERLEDEN. Ex-koning Alfons ,de dertiende is te Rome jOverleden. Op het oogenblik waarop ex-koj- ning Alfonso den laatsten adem xiitr blies, bevonden zich de koningin, de prins van Asturie, de .hertog van Segovia en de prinses van Torlonia aan het ziekbed. Kort na bet overlij den kwam ook de prins van Piemont in het Grandhotel aan, vergezeld door de hertogen van Bergamo en Pistoja. Als koning geboren, als balling (gestorven, dit is, in den melest be- beknopten vorm, de levensloop van Alfonso XIII van Spanje, die den leeftijd bereikt heeft van slechts 54 jaar. Bijna dertig' jaar hiervan heeft hij op den Spaanscben troon gezej- teld o.m, daarna, gedurende het laat ste tiental jaren van zijn leven, nar dat te Madrid die monarchie bad' moeten plaats maken voor de repui- bliek, als balling te vertoeven buiten zijn vaderland, meerendeels in Italië, in welks hoofdstad bij dén laatsten snik heeft gegeven. Het familieleven van Alfonso XIII is niet gelukkig geweest. Van zijn vier zoons waren er twee van zeer zwakke gezondheid. De oudste, de Prins van Asturië, leed aan een bloedziekte. Hij deed afstand van zijn rechten op den troon en leefde geruimen tijd als graaf Govadoragla in de Ver. Sta ten. Hij had met zijn ouders _gebtol ken na zijn huwelijk met een Cubaani- sche, van wie hij zich zeer spoedig liet schieiden oim "kort 'daarop noigt maals in h(et huwelijk te treden, we derom met een Cubaanseh'etiIn Sep tember 1938 overleed hij op 31 -jari gen leeftijd aan de gevolgen vaneen auto-ongeluk 'bij Miami. Don Jaime, 's Konings tweede zoon, is doofstom en kwam dus niet in aanmerking als troonopvolger. De derde zoon, Don Juan-Carlos, is thans eventueel rechthebbende op den troon. In 1934 reeds was 's Konings jon gi ste zoon Prins Gonzalo, bij een autoi- ongeluk te Karinthië op 19-jarigen leeftijd om het leven gekomen. ï*ij leed eveneens aan haemopbilie. 'Ook bet huwelijk des Konings was niet gelukkig. De Koningin verbleef meestentijds te Londen of in Italië. Tweemaal is Koning Alfonso in ons land geweest: in Augustus 1931 17. Stephen Murk werd door den in specteur Larner weggeleid en Sexton Blake en Drake drongen door de me nigte heen, overal luide toegejuicht. Buiten stonden nog meer mienscnen te wachten, maar daar was de auto en Drake en hij klommen er.-in. Voor hij wegreed kwam de beer Waite naast den auto, Zijn gelaat zag rood van woede. „Na vandaag, mijnheer Blake," zei hij, „heb ik uw diensten niet meer noodig." Blake haalde de schouders op. „Daar hebt u mets in te zeggen," zei hij kalm, „ik blijf hiermee voort gaan tot ik den waren schuldige ge vonden heb." De auto schoot vooruit en joeg de menigte uiteen en Sexton Blake had moeite om geen ongelukken te ver oorzaken en moest gped opletten. Als dat niet zoo geweest was, had hij ge zien, dat de heer Waite doodsbleek was geworden. voor een kort bezoek aan Den Haag, waar hij het Mauritshuis en het Vre despaleis bezichtigde en in Septem ber 1935 toen hij in Amsterdam .toefV de, het Rijksmuseum en de Zuider zeewerken bezocht. 71 MILLIARD ROEREL VOOR LE GER EN VLOOT IN RUSLAND. Het D.N.B. meldt uit Moskou Op de begrooting der "Sowjet-Unie voor 1941 komt in totaal 70.9 milliard roebel voor het leger en marine voor. De stijging der militaire uitgiavein be draagt, vergeleken met h,et vorige jaar, 13 milliard roebel, d.w.z. onge veer 25 pcjt. en vergeleken met 1939 een bedrag van 30 milliard, d.w.z. 75 pet. RULGARIJE LID VAN ÏIET DRIE- MOGENDHEDEN PACT. In het kasteel Belvedere is Zater dag in den vorm van een officieele plechtigheid Bulgarije toegetreden tot het driemogendhedenpact. Op de zelfde plaats, waar voor. enkele maan den Hongarije toetrad tot het pact (en in tegenwoordigheid van den Ita- liaanschen minister van buitenland1- sche zaken, graaf Ciano, van den Japanschen ambassadeur, Osjima, den Hongaarschen gezant te Berlijn, Sztojay, den Roemeenschen zaakge lastigde Brabetzianu en den Slowaak- schen gezant Cernak, van den Bul- gaarschen minister-president, prof. dr. Filoff, den legatie-sëcrlefaris in het Bulga'arsche ministerie van buij- tenlandsche zaken, Schischmanoff, werd de onderteekening voltrokken. N.V. Middenstands Crediet- bank Gorinchem. Aan het jaarverslag van de N. V. Middenstands Gredietbank te Gorin chem, uit te brengen in de Algemeene vergadering van aandeelhouders, te houden op 12 Maart 1941, ontleenen wij het volgende: Bij den aanvang van het boekjaar 1940 waren de vooruitzichten niet gunstig. Door het steeds dreigende oorlogsgevaar lag de handel grooten- deels stil, waardoor er geen vraag naar credieten was. Toen ons land in den oorlog werd betrokken werden de winstmogelijkheden nog meer be Blake reed naar het hotel de la Station. „Is het gelukt, mijnheer?" riep Tin ker. „Ja," antwoordde zijn meester, „maar de moordenaar van Mayne Keldrick is nog niet ontdekt." „Dat zal toch zoo heel lang niet meer duren, mijnheer," zei Tinker. Blake haalde de schouders op, want hij zag er nu nog geen licht in. NEGENDE HOOFDSTUK. Blake, Drake en Tinker zaten in het Station Hotel te Leeds op den avond, volgende op den dag der vrijspraak. Den geheelen dag had Bla ke gewerkt om een alibi te vinden voor Murk op het uur dat Keldrickj vermoord werd. Daar was hij niet in geslaagd. De menschen hadden er de schouders over opgehaald. Hij had geen.vrienden en niemand herinnerde zich iets. „En toch ben ik zeker, dat hij het niet gedaan heeft," zei Drake. „Al zijn er nu ook sterke bewijzen tegen hem, nu die waren er tegen mij ook. En dan wou hij mij nog helpen en heeft zoo de verdenking op hemzelf gebracht door naar Londen "te gaan om mij1 uit te vinden en ik ben niet zoo, of ik blijf hem nu trouw." Blake knikte en trok aan zijn pijp. Dit onderwerp was aantrekkelijk en hij moest het raadsel oplossen. perkt. Van ongemotiveerde opvragin gen in het afgeloopen jaar kon niet gesproken worden. Dat het totaalbe drag van toevertrouwde gelden ver minderd is, is een over het geheele land voorkomend verschijnsel. De li quiditeitspositie van de bank is zeer gunstig. In het afgeloopen jaar is een groot gedeelte van de vaste goederen ver kocht. Dit heeft de winstrekening niet ongunstig beïnvloed. Door uit de dividend reserve een bedrag ter beschikking te stellen van aandeelhouders, zal een winstuitkee- ring van l1/2 pCt. mogelijk zijn. Over de vooruitzichten kan thans nog geen inzicht worden gevormd. Zoodra echter de handel tot het nor male is teruggekeerd, zullen ook de omzetten bij de Bank weer grooter warden, met de daarmee gepaard gaande winst mogelijkheden. Het winstsaldo over 194.0 bedroeg f46,984,02, het dividend l1/2 pCt. (vo rig jaar 5 pCt.). BON-AF! Eier-kaas-vleesch boterbonnen... Zucht m'n tante Neeltje zwaar, Dié verloopen... dié begonnen... Hou' het maar 'es uit elkaar! Dié is geldig: zeven dagen, Deze wel een week of vier... Eiken dag kan ik gaan vragen: Zeg, hoe zit het, kruidenier? Is de pudding al verloopen? Is de zeep al aan de beurt? Kan ik bruine boonen koopen? Is bon vier al goedgekeurd? Gunst, nou heb ik toch m'n eitje Dezen keer niet ingeruild, Menseh, het is me ook' een rijtje! Dat je tasch d'r niet van puilt! Stil, wat heb ik daar gevonden? Hé...?? een koffinbon? wat 's dat? Wat een rijkdom gut 'tis zonde! 'kWist geeneens meer, da'k die had! 'tls ook haast niet uit te kienen Voor een vrouw alleen, als ik, Hoe gezinnen, met z'n tienen Dat soms weten, op een prik? Mensch, je staat 'r van te kijken Ook al wor' ik honderd jaar, Dat zal ik wel nooit bereiken, 'kllou het maar niet uit mekaar! Tante Neeltje hoor 'es, oudje, Zónder bonnen, had jij... niéts! En dan beet je op éen houtje, Lijkt je dat een beter iets? Nou krijgt iedereen z'n deeltje Van den voorraad jij en wij, Plus da's éérlijk, tante Neeltje! Van den rompslomp wat erbij Laat ons dus maar gauw 'beamen, Ook al lijkt het jou een straf, Zelfs met al die bonnen samen, Zijn we nog maar wat... „bon-af' DE GULDEN. Voor Mei 1940 kon men in Zwitser land met Nederlandsch bankpapier francs koopen voor 43 a 44 cent op heden moet men volgiens de Tel. per Zwitsersche franc f 0.97 a f 1.04 betalen. Men kan dus zegt gen, dat de guldien op Leden in Zwitserland nog niet de helft 'van de waarde hééft van vroeger. „Drake," zei hij op eens. „Ik vind dat die vermiste sleutel er heel wat mee te maken heeft. Had je dien los in den zak of aan een ring?" Drake haalde een* sleutelring uit den zak en liet hem den detective zien. „Daar zat hij' aan," zei hij, „en er zou altijd tijd noodig geweest zijn om hem er af te halen." Blake bekeek den sleutelbos aan dachtig. „En weet je niet meer of je hem! ergens hebt laten liggen. Drake dacht even na. „Maar één keer herinner ik mij," zei hij, „maar dat is al te gek." Blake boog zich voorover en legde een hand op zijn knie. „Dikwijls lijken de dingen raar en toch wordt daardoor het mysterie opgelost." „Nu dan, ik heb mijn sleutels twee dagen voor den moord op tafel laten liggen. Ik had met mijnheer Waite gewerkt en hij stuurde mij de kamer uit met een boodschap terwijl zij in een kistje staken." „Zou hij toen tijd genoeg gehad hebben om er den sleutel af te nei- men?" vroeg Blake. „Ja, mijnheer," zei Drake, „maar dat gaat niet. U zou toch niet denken dat een rijk man als mijnheer Waite reden zou hebben om „Stil!" zei Blake. „Speculeerde mijnheer Waite op de Beurs En zou De groote belangstelling die het Nederland- sche volk heeft getoond voor de nieuwe vertaling van het Nieuwe Testament (op last van het Nederlandsch Bijbelgenootschap, door eendaar- toe benoemde commissie bewerkt), waardoor de eerste druk binnen enkele dagen na verschijnen reeds geheel uitverkocht was, heeft het Neder landsch Bijbelgenootschap doen besluiten gelijk tijdig met de verschijning van den tweeden druk, eenige luxe editities in den handel te brengen. De nieuwe vertaling van het Nieuwe Testament is thans in diverse uitvoeringen verkrijgbaar Verkrijgbaar in den Boekhandel van Fa. L. J. VEERMAN teHeusden. DISTRIBUTIE VAN RIJWIEL BANDEN. - De secretaris-generaal van het de partement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart deelt mede, dat met in gang van Zaterdag 1 Maart een aan vang is gemaakt met de distributie van rijwielbanden. Dit houdt derhalve in, dat van genoemden datum af rij wielbanden, waaronder alle soorten toerb uiten bandentoer binnen randen, transportbuitenbanden en transport binnenbanden worden verstaan, uit sluitend mogen worden verkocht te gen inlevering van bonnen, welke door de distributiediensten worden af gegeven. Aangezien voor de vervaardiging van rijwielbanden beschikbare hoe veelheid rubber betrekkelijk gering is, zijn de voorwaarden, waaraan men moet voldoen om voor een bon in aanmerking te komen streng gesleld. Deze voorwaarden zijn voor parti culieren en bedrijven verschillend. In verband hiermede zijn voor deze groepen twee soorten aanvraagfor mulieren ontworpen, welke bij' de dis tributiediensten verkrijgbaar zijn ge steld. Als algemeene voorwaarde om voor een bon voor een rijwielband in aan merking te komen, geldt, dat de oude band, welke moet worden vervangen, zoodanig is versleten, dat hij geheel onbruikbaar is geworden en niet meer bruikbaar te maken is. Indien de aan vrager of een der leden van het gel zin, waartoe hij behoort, dan wél het betrokken bedrijf nog in het bezit is van een nieuwen bruikbaren lossen (d.i. niet gemonteerden). band, welke in plaats van den te vervangen band kan worden gebruikt, zal evenmin een bon worden afgegeven. Aan particulieren kan slechts in de navolgende gevallen een bon worden verstrekt a. Indien het rijwiel dagelijks ge bruikt wordt, om zich tusschen de woning en het werk of de school te verplaatsen. De afstand tusschen de woning en het werk' of de* school moet langs den kortsten weg meer bedragen dan vijf kilometer. Voor kin deren van tien jaar of jonger wordt deze afstand tot drie kilometer terugi- gebracht. Indien men voor vervoer naar het werk of de school gebruik maakt van tram, trein of bus, dient "de per rijwiel dat bij anderen bekend zijn?" „Dat denk ik wel," antwoordde Drake. „Als hij zelf niet in Londen was, deed hij het hier per telefoon." „En ging het goed?" „Neen, niet altijd," zei Drake, „maar hij moet veel fortuin hebben. Neen, op dat spoor vindt u niets." Maar Blake lag! achterover in zijn stoel met de oogen bijna dicht. „Waite wist dat de sleutel op de zijdeur paste, ook waar Murk's revol ver was en dat Drake weggestuurd was," mompelde hij, ,,'twas een prachtige gelegenheid om iemand uit den weg te helpen. De verdenking zou toch niet op Drake gevallen zijn als het niet om de banknoten was. Wist Waite dat Keldrick hem die geven zou? „Tinker!" riep Blake. „Ja, mijnheer." „Bel mijnheer Lesson eens op. "Die is nu thuis, niet meer op de Beurs. Vraag' hem eens of hij ook iets weet van Waite's speculeeren en de namen van verloren aandeelen." Blake glimlachte na die instructies en rookte door. i „Ik kan ongelijk hebben," zei hij, „maar het was wel vreemd dat Waite er zoo op gesteld was, dat u veroorj- deeld zou worden en dat hij zoo woe dend over uw vrijspraak was. Hij had blij moeten zijn." Drake begreep er niets van en schudde het hoofd. Op eens herint af te leggen afstand van de woning! tot de dichtstbijzijnde tram, trein of bushalte eveneens minstens vijf ki lometer te bedragen. b. Indien de verbruiker het rij wiel dagelijks voor de uit oefening van wjïi ambt, beroep of bedrijf gebruikt, en indien hij daarmede in doorsnede minstens vijftien kilometer per dag aflegt. i i Invaliden en zwakken dienen c. een doktersverklaring! over te leg gen, dat zij het rijwiel of invalidewat- gent je noodig hebben om zich langs den openbaren weg te verplaatsen. Bij de behandeling! van die aan vragen van bedrijven, overheidsdien sten en andere instellingen, welke rij wielen voor transport of andere doel einden in hun bedrijf niobdiigi hebben, dient, zooals boven reeds is uiteen,gel- zet, vast komen te staan, dat de band, welke moet worden vervanl- gen, volkomen versleten en nietmieeri bruikbaar of bruikbaar te maken is. Tevens mag1 de aanvrager geen nieu we of bruikbare banden in voorraad! hebben. Het bedrijf dient een. opgave! te verstrekken van het totaal aantal in gebruik zijnde rijwielen, en van het totaal aan banden, /dat hierop is gemonteerd. .Voorts moeten de in bedrijf zijnde rijwielen dagelijks worden gebruikt voor bedrijfs- of dienstdoeleinden pn moet per rijwiel in doorsnede mini stens vijftien kilometer per dag woij- den afgelegd. De geldigheidsduur van den bon ia beperkt tot twee weken na den datum van afgifte. Na afloop van dezen, terp mijn is de bon voor den verbruiken waardeloos geworden en mag hij eb geen rijwielband meer mëcle koopen.1. Tevens wordt er op gewezen, dat op de bonnen uitsluitend banden mog'eiï worden gekocht, welke voor het per soonlijk gebruik van den houder of voor het bedrijf bestemd zijn. Oven- dracht van bonnen, in welken vormj ook, alsmede het te koop aanbieden! of het onbevoegd voorhanden .otf in1 voorraad hebben van bonnen is ven- boden. i j Voor de aanschaffing- van banden, welke op nieuwe rijwielen zijn geL monteerd, gelden dezelfde bepalin gen als hierboven zijn omschreven voor de aanschaffing van losse ban den. Derhalve mogen ook op nieuwe rijwielen gemonteerde banden uitslui tend worden verkocht, indien hieil- nerde hij zich echter, dat de directeur zooveel belang had gesteld in de boef- ken in dén laatsten tijd en hiji ze minstens eens in de week nazag, wat hij vroeger nooit deed. Een paar keer was hij' zelfs nog! laat alleen achter gebleven. Na eenige minuten kwam Tinker terug! met een stukje papier in die hand. „Hier is een lijst van de effecten, die mijnheer Waite dit jaar verloren heeft," zei de. jongen. „Mijnheer Les-- sons zegt dat het verlies wel honderdL duizend pond beloopt." Blake floot zachtjes en grimmig keek hij naar Drake. 1 „Honderdduizend pond," zei hij, „een enorme soon" Hij stond op en raapte zijn "hoed op en zïjn jas van een stoel. „Ik ga eens naar Waite toe," zei hij koel. „Dan moest ik maar meegaan* mijnheer," zei Drake. „Als Waite de moordenaar is, zou hij u ook kunnen neerschieten." Blake haalde de schouders op. „Neen, laat ik maar alleen gaan,*" zei hij, dan neem ik Pedro mee." Hij dacht niet, dat hij den hond zou noodig hebben, maar men kon niet weten. Ex was zoo ver nog' geen recht streeksch bewijs tegen den heer Waite, alleen de sleutel en het ver lies op de Beurs. t (Wordt vervolgd). NIEUWSBLAD

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1941 | | pagina 5