65 Lied van de week ïïit andere bladen Boekenweek 1—8 Maart R-VERRICHTINGEN. De Secretaris-generaal van het De partement van Binnenlandsche Zaken heeft aan de Burgemeesters der ver schillende gemeenten in den lande, namens den Hoofdintendant, toege voegd aan den Weermachtsbevelheb ber in Nederland, het volgende me degedeeld Ingevolge „Tagesbefehl No. 26" dd. 1 Nov. 1940 van den Weermachtsbe velhebber in Nederland, moeten alle door troepenonderdeelen en militaire instanties gedane aankoopen en ge vorderde leveringen en verrichtingen contant worden betaald. Het door de gemeenten in behande ling doen nemen van deze vorderin- machts onderdeel en ingevolge boven gen als R-verrichtingen is aan weer- genoemd „Tagesbefehl" verboden. Hieruit volgt, dat de gemeenten derhalve daarop betrekking hebbende rekeningen niet meer mogen aanne men of als verzoek om vergoeding wegens R-verrichtingen mogen behan delen, aangezien betaling daarvan vanwege voornoemden Hoofdinten dant niet meer zal plaats hebben. Het als R-verrichting in behande ling nemen van gevorderde praesta- ties is nog slechts in bijzondere ge vallen, bij wijze van uitzondering, toe gestaan bij voorbeeld, wanneer een troepenonderdeel uit militaire over wegingen toch nog een vordering heeft gelast en wegens den geboden spoed met den belanghebbende niet over de vergoeding tot overeenstem ming kon geraken. Alleen in drin gende uitzonderingsgevallen kan dus thans nog van een R-verrichting spra ke zijn. De Burgemeesters worden verzocht vanaf 1 Maart 194.1 met deze voor schriften rekening te houden en alle van dien datum af in te dienen ver zoeken om vergoeding niet meer in behandeling te nemen. Belanghebben den dienen naar het betreffende on derdeel, hetwelk de praestatie heeft gevorderd, te worden verwezen, welk onderdeel feitelijk van 1 November 1940 af reeds de verplichting had de gedane aankoopen, leveringen, ver richtingen of werkzaamheden contant te betalen. Het komt gemelden Secretaris-Ge neraal in het belang der leveranciers wenschelijk voor, dat, indien omprac- tische redenen in verband met den aard der verrichting, contante beta ling niet direct mogelijk is, voor ie dere verlengde praestatie door denge- ne, van wien deze praestatie gevor derd wordt, vooraf een schriftelijke Opdracht wordt verzocht, welk be wijsstuk bij de in te dienen rekenin gen ware over te leggen. De inhoud van de circulaires van gemelden Secretaris-Generaal van 29 October 1940, No. 29224„ 6 November 1940, No. 30455 en 3 December 1940, No. 33853, betreffende de inrichting en het onderhoud van huizen enz. door W ehrmachtsverwaltungstellen (U)" blijft onverminderd van kracht. De Secretaris-Generaal voornoemd noodigt de Burgemeesters uit aan de voorschriften van dit rondschrijven de grootst mogelijke bekendheid te geven, opdat belanghebbenden met deze regeling op de hoogte worden gesteld en zich niet op onwetendheid in deze zullen kunnen beroepen. Indien onverhoopt een troepenon- derjdeel, dan wel een militaire in stantie mocht weigeren de haar aan geboden rekening te betalen, verzoekt gemelde Secretaris-Generaal den Bur gemeesters haar op bovengenoemd „Tagesbefehl" te doen wijzen, volgens hetwelk contante betaling dwingend is voorgeschreven. Bij volharding in haar; weigering verzoekt gemelde Se cretaris-Generaal hem hiervan On verwijld mededeeling te doen. DE BENZINEBONNEN DIEFSTAL i TE OSS. Onder leiding' van inspecteur Kniepstra is de gemeentepolitie, van Oss er in geslaagd, den dadler van den diefstal van benzdnebonnen voor ruim 4000 liter benzine aan tie hout- den. De bonnen waren ontvreemd uit het kantoor van den districtskring Oss. De dader, zekere van R. werd te Huizen gearresteerd. Hij1 was reizend ambtenaar van eten distributiedienst te Oss, waar hij' per 1 (Mpart wast ontslagen. Hij' is naar Oss overgebracht, waar hij' bij' zijn, verhoor op het po^tiebuf- reau een, bekentenis aflegde- Vlan R. heeft de bonnjeb, welke hif had uitgegeven,, teruggehaald, toen hij bemerkte, dat de cfïefjstal ontdekt was. Hij heeft zie daarna >vert- njetigd. Benzine is er dus niet pp uitgegeven. Van B. zal ter beschikking van de justitie worden gesteld. ZWARE BRAND TE UTRECHT. In het hartje van de oude Dom stad heeft Dinsdagnacht een brand gewoed, met een herigheid, zooals Utrecht na den brand van de Gale'1- ries Moderaes en Centraal Station, niet meer heeft gekend. Op slechts enkele meters afstand van de plaats, waar op 13 Maart 1939 het groptp warennuis Galeries Modernes in de asch werd gelegd, heeft een ontem bare vuurzee thans een groot modern pand, n.l. Hecks Lunchroom in de Potterstraat, hoek Oudegracht, ge heel verwoest. Aangewakkerd door een hevigen wind trok het vuur uit het laaiende pand van Heek achterom' naar de bovenste verdieping van het beien» dende perceel De Groot, dat des nachts niet bewoond is en waarvan het dak onmiddellijk vlam vatte. De brandweer pakte het vuur kor daat aan. Met twee groote motorspui ten en door middel van een grooit aantal slangen tastte men allereerst den vuurhaard aan. Het wqs ruim drie uur toen de vuurzee haar hoogj- tepunt bereikte. Toen stond Heks Lunchroom; geheel in brand. Benedenverdieping, eerste en tweë- de etage en het dak vormden met elkaar een enorme vuurmassa en slechts met de grootste moeite kon de brandweer er voor zorgen, dat'bet- halve de panden „Electra" en van de firma De Groot niet nog meer perceelen door het vuur zouden wor den aangetast. De lunchroom: werd totaal .ver woest, doch de belendende perceedën konden voor het grootste gedeelte worden behouden. Omtrent de oorzaak van den brand tast men in het duister. Dapr hipt vuur schijnt te zijn ontstaan in een der cafézalen, ligt het vermoeden voor de hand, dat er een sigaretten eindje of iets dergelijks is achterge bleven op het vloerkleed, hetgeen is gaan smeulen. De gérant heeft, voor hij' zich ter ruste begaf, de zaak ger inspecteerd en niets verdachts be(- speurd. Persoonlijke ongelukken zijn niet voorgekomen. De schade loopt in de honderdduizenden. BURGERLIJKE DIENSTVER RICHTING. Een nieuwe verordening deze week afgekondigd, bepaalt, dat bewoners van het bezette Nederlandscbe gebied ongeacht hun nationaliteit, door het gewestelijk arbeidsbureau kunnen worden verplicht voor een bepaalden tijd op een hun aangewezen plaats binnen het bezette Nederlandscbe ge bied diensten te verrichten. Hiertoe kan door het arbeidsbureau aan par ticuliere en openbare bedrijven en besturen worden opgedragen arbeids krachten af te staan. ACHTTIEN DOODVONNISSEN. Het op 24 Febr. voor e,en Duitsch krijgsgerecht in Den Haag beglonnen proces tegen leden van een terreur*-, sabotage- en spionnageorganisatie is op Dinsdag; 4 Maart met het uitsprei- ken van de vonnissep geëindigd. Achttien beklaagdfijn zjij'n tier dood veroordee'Jd,, zies zijn vrijgesproken, de andere,n kregen tuchthuis- en ge vangenisstraffen. BESTELT THANS bij den Uitgever van dit blad 1941 Het bekende modealbum 366 modellen dames- en kinderkleeding -Vele modellen zijn van een kenteeken voorzien en leenen zich speciaal voor vermaken en stofbespa- ring - Van alle modellen patronen te verkrijgen. PRIJS BEDRAAGT SLECHTS: DE CENT EEN DUITSCHE BURGERLIJKE STAND. Een derde nieuwigheid, die deze week ons bracht, was de instelling van een afzonderlijken Duitschen bur gerlijken stand hier te lande. Tot de taak der ambtenaren van den Duit schen burgerlijken stand behoort, on der uitsluiting van die der ambtena ren van den Nederlandschen burger lijken stand: het opmaken van akten van geboorte en van akten van over lijden van personen van Duitsch na tionaliteit; alsmede het verleenenvan medewerking bij de voltrekking van huwelijken van mannelijke personen van Duitsche nationaliteit. De aangiften van geboorten en van overlijden zullen schriftelijk worden gedaan, indien hij, die tot het doen der aangifte verplicht is, niet woon plaats heeft ter plaatse, waar de amb tenaar van den Duitschen burgerlijken stand bureel houdt. KUNSTMEST DISTRIBUTIE. Plet Rijksbureau voor de Voedsel voorziening in Oorlogstijd brengt hierbij nogmaals onder de aandacht van belanghebbenden, dat het fcoo- pen, verkoopen, te koopi aanbieden of ten geschenke geven van kunst- mestbonnen verboden is. Het is in het belang van een zoo vlot mogel- lijk verloo'p vail die kunstmestdistrir butie gewenscht, dat de landbouwers zich "niet inlaten met hiet opkoopen van kunstmestbonnen. Tegje de. over treders der wettelijke bepalingen zul len maatregelen getroffen worden. VASTE PRIJZEN VOOR VISCH TE WACHTEN Naar de „Tijd" verneemt, kan thans spoedig de reeds door ons aangekondigde regeling van de de tailprijzen voor zee- en zoetwater- visch worden verwacht. De prijzen, zullen, naar men in tber voegde kringen meende te weten, belangrijk beneden helt huidige prijs peil liggen. Vermoedelijk zal deze regeling zich niet alleen uitstrekkéln tio<t versch gevangen visch, mapr ook tot die, welke nog in koelhuizen wordt bei- waard of op andere wij'ze in ■voop- raad wordt gehouden.. HERZIENING VAN HET TAAL ONDERWIJS. Bij beschikking van den secretaris generaal van het departement van Opvoeding, Wetenschap en Cultuur bescherming, is een commissie inge steld, die, voor zooveel betreft het onderwijs in de' Xederlandsche taal, advies zal hebben uit te brengen om trent de leerplannen en de urentabel len voor de onderscheidene openbare scholen voor voorbereidend hooger en middelbaar onderwijs en omtrent de afwijkingen, die daarvan voor ge subsidieerde of/en aangewezen tgjzon- dere scholen voor voorbereiden# hoo ger en middelbaar onderwijs zullen kunnen worden toegestaan. De com missie staat onder voorzitterschap van dr. W. v. d. Ent, inspecteur van het middelbaar onderwijs te 's-Graven- hage. SLUITINGSUUR DER CAFE S. De commissaris der provincie heeft het volgende schrijven gericht aan ,de burgemeesters Met verwijzing naar de aanschrij{- ving van de Ged. Staten aan t (de ge meentebesturen van 29 Jan. 1941, heb ik de eer U, op verzoek van den ISet- cretaris-Generaal aan, het Departe ment van Binnenlandsche Zaken, het volgende mede te. deelen Zooals in voormelde aanschrijving werd opgemerkt, laat de strekking van Verordening 188/1940 van den Rijkscommissaris niet toe het slui tingsuur van café's e.d. b(ij plaatsef lijke verordening later tej stellen, dan 23 uur. De Höhere 'S.S.- und Polizieiführer heeft er inmiddels de aandacht van den 'Secretaris-Generaal op geves tigd, dat ook voor afzonderlijk© ge vallen uitzondering op bovenbedoel de verordening van den Rijksconj- missaris, in dien zien, dat een jlatar sluitingsuur wordt toe gestaan, niet geoorloofd zijn. 1 ONTSLAAN EN BENOEMEN VAN BURGEMEESTERS. Bij1 besluit van den secretaris-gene raal van het departement van Bin nenlandsche Zaken, is A. Nieet, met ingang van 16 Maart 1941, tot burger meester van die gemeente Hurwenen benoemd!. Bij1 besluit van den secretaris-gene raal van het departement van Bin nenlandsche Zaken, is opnieuw be noemd! tot, burgemeester van de, gej- m een te, Son en B reu gelmr. R. A. L. M. H. Schoepp. Bij 'besluit van den secretaris-gene raal van het departement van Bink nenlandSche Zaken is M. Peeters, op zijn verzoek', met ingang van ,1 Maart 1941, uit dien dienst als burge meester van d'e gemeente Gassel eer vol ontslagen. HELERS GEARRESTEERD. In verband met den bontdiefstal bij de fa. v. H. te Utrecht zijn twee personen aangehouden, de 53-jarige caféhoudster W. en de 4'8-jarige koop man M., beiden uit Amsterdam. Zij werden verdacht van heling. Zij hebben beiden een bekentenis afge legd- a"t het naderen van de lente houden ook de voorbereidingen voor het watersportseizoen gelijken tred. De werven in ons land komen handen tekort bij het bouwen van nieuwe jachten, dje tijdig gereed moeten zijn (foto Pax-Holland) DOODELIJK ONGELUK. De 6-jarige C. T. Neuteboom, wo nende in de Xoordmolenstraat te Rot terdam is, terwijl hij den weg wilde oversteken, door een passeerenden vrachtwagen gegrepen en onmiddel lijk gedood. Het boek neemt, lang al, in ons leven, Een plaats in, van den eersten rang, Dat is niet altijd zoo gebléven... Het boek werd steeds van méér belang Was het uitsluitend d'eerste jaren De „man van geld", die boeken had, Nu zijn het duizenden, die sparen Voor zulk een geestelijken schat! Het boek beteekemt niét meer langer Een sieraad, om z'n afraaien band, Gelijk een duren kralenhanger, Of als een kostbaar diamant. Het boek wordt nu door ons „ge lézen", En naar z'n inhoud gewaardeerd, En 't bleek een ware vriénd te wezen, Waarvan een massa werd geleerd! Nd heeft dat boek z'n plaats ver overd. In ons gezin, en welk een keert Tot dienaren óns omgetooverd, Want noode missen wij het meer! Nü is dat boek den mensch een zegen Een bron geworden, die hem laaft, En menig heeft daardoor verkregen Het kostbaar adjectief: „begaafd"! We lezen in de reisverhalen Uit streken, eerlang onbekend. We lezen in diverse talen, Wanneer je heel ontwikkeld bent. We lezen detective-boeken, Romans, of grappige lectuur... Er is genoég, om uit te zoeken, 'tls altijd leerzaam, op den duur. Er wordt een boekenweek gehouën, U w aandacht ga er óók naar uit, Want lezen is... Uw geest bebouwen, En 't oogsten van een rijken buit! Want lezen is: aan kennis garen, Die U misschien nog niet bezat? Komt tot de duizenden, die sparen Voor zulk een geestelijken schat! De groet f van Nationaal Front „Nederland". De Leider van Nationaal Front, de heer Arnold Meyer, deelt in het Maan dag verschenen nummer van De Weg mede, dat hij besloten heeft voor de leden van zijn beweging den groet „Nederland" in te voeren. Aan het artikel van den heer Ar nold Meyer wordt het volgende ont leend Niet slechts in den kring van Nati onaal Front, maar eveneens daarbui ten leeft en bfandt er één gedachte op „Nederland". Jarenlang is de natio nale gedachte ondermijnd. Jarenlang was de Nederlander zich niet van zijn eeretitel bewust en leefde hij gezapig- burgerlijk, zonder veel enthousiasme, liefde en offervaardigheid voor zijn land voort. Maar aan de huidige ge beurtenissen trekt ons volk zich op en wordt zich van zijn Nederlander schap weer Bewust. Tienduizenden schaarden zich in onze rijen. Voor hen weet ik geen ander, geen beter parool en geen betere groet dan „NEDERLAND". „Nederland" wegens het geloof in 'ons groot en machtig verleden. „Nederland" wegens onze liefde voor dit stukje grond, omdat het de grond is, waar eens onze wieg op stfond, en het land is, dat ons vader land is. Met blioed en lichaam, met geest en ziel, zijn wij gebonden aan dit stuk grond, dat wij wonnen van de natuurelementen. Wij zijn geen enge nationalisten in den zin, dat wjij niet de banden met de andere Ger- maansche volkeren, en in het bijzon der met Duitschland zouden erken nen, maar omdat wje weten, "dat we alleen dan wjillig en beteekenisVol voor andere volkeren kunnen zijn wpnneer we onszelf zijn en onze ei gen roeping, bepaald door onze lig ging en door onzen aard, vervullen. Waar 'onze geest nu vervuld is van het l'ot en de toekomst van Neder land, wjaar we op onze wijze aan een nieuw-e Europeesche orde willen me dewerken, waar van den ochtend tot den avond onze hunkering uitgaat naar een herboren Nederland, daar is ons de groet als het wpre vanzelf opgelegd: NEDERLAND!

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1941 | | pagina 4