Organisatie fis huishouding J tura' CieA Ut aawtjaax. hontgwuteefüngen in de „Cosmetische behandeling" Garderobe MNIP-PATRONEN Onye, Kam£Aj2Jtarderi en PiaaA iMqntyinfy der WARME KLEEDING VOOW^T KOUDE VOORJAARSDAGEN i Iedere huisvrouw heeft een eigen hoekjl noodig, waar zij haar „administratie" voert. Het werk der huisvrouwen is er den laat- Bten tijd niet gemakkelijker op geworden, \ntegendeel het heeft zich zeer uitgebreid. Zij is door de veelheid harer werkzaamhe den en bemoeiingen de „leidster van een kleinbedrijf" geworden, waar evenwel nog niet gedacht wordt aan een verkorten ar beidsdag, integendeel van 's morgens vroeg tot 's avonds laat gewerkt moet worden, op dat zij zich frisch en met opgewektheid aan haar dagtaak kan blijven geven. Iedere vrouw heeft in haar huis een hoek je noodig, waar zij de beschikking heeft over een gelegenheid, om rustig haar huis houdelijke zaken te regelen. Indien de aan schaffing van een eenvoudig schrijfbureau tje niet mogelijk is, dan wordt desnoods een opklapbaar tafeltje tegen oen wand bevestigd. Zeer practisch is het evenwel, in dien men de beschikking over eenige af te sluiten laden heeft. Om een huishouding ais op wieltjes te doen loopen is het noodig, dat een werk- rooster van de te verrichten werkzaamhe den wordt opgemaakt. Voorts vereischen de gedistribueerde levensmiddelen even eens een nauwgezette administratie en moet men de toegekende hoeveelheden over een Depaald tijdperk van week tot week ver delen v In den regel worden de nieuwe bonnen Vrijdags bekend gemaakt en aan de hand /an de bonnenlijst, die in de couranten ge publiceerd wordt, knipt men de aangege ven nummers af, die men in diverse kleine snveloppen (b.v. van visitekaartjes) onder brengt met vermelding van de artikelen, b.v. een enveloppe voor kaas Boter, eieren enz. met vermelding van den datum tot wanneer zij geldig zijn. Komt een nieuwe bon uit, dan slaat men den datum door en vermeldt den nieuwen. De verschillende envelopjes worden in een kleine porte feuille gedaan en in den handtasch be waard, zoodat men de bonnen als men bood- Bchappen doet steeds bij de hand heeft. De boter-, brood en andere kaarten worden in een doos of in een afgesloten lade be waard, want bij zoek raken worden geen nieuwe exemplaren meer verstrekt. Zelf passen wij deze methode van het verdeelen der bonnen in envelopjes toe en telkenmale ondervinden wij ei het practische nut van. Meer dan ooit is het thans noodig, dat de huisvrouw haar uitgaven m een kasboek noteert, wif zij althans weten, waaraan het besteed is. Raadgevingen op allerlei gebied de huishouding betreffende en in het bijzonder het bijzonder het voedingsprobleem, wor den van deskundige zijde in dagbladen en tijdschriften geplaatst. Deze verdienen meer dan even vluchtig gelezen te worden, willen ze althans het nuttig effect hebben, dat de samenstellers er mee beoogden. Al hoewel we ons geen zorgen behoeven te maken over ondervoeding, is het toch in derdaad noodzakelijk, dat met kennis van zaken en overleg gekookt wordt. Een lan- gen-kooktijd doet vele vitaminen verloren gaan en deze zijn evenals koolhydraten, eiwitten, zouten, mineralen e.a. stoffen on- niisbaar om de gezondheid op peil te hou den. De taak der huisvrouw is tegenwoordig tevens een, die een zekere verantwoorde lijkheid ten aanzien der gezondheid der gezinsleden met zich brengt. Het gemis aan bepaalde vitaminen en vooral" aan het vi tamine C. kan ziektetoestanden doen ont staan en het lichaam ontvankelijk maken voor allerlei infectie ziekten. Vruchten zijn ^weliswaar duur, doch mogen niet als luxe beschouwd worden, vooral sinaasappels en het sap van citroenen is aan te bevelen, evenals veel groenten, die kort en met wei nig water gekookt dienen te worden. Wanneer wij slechts enkele punten ge noemd hebben, die de huisvrouw en haar gezin raken, dan blijkt wel, hoezeer het noodig is, dat zij over een eigen hoekje be schikt, van waaruit zij alles kan overzien, bedenken en verwerken. Nuttige wenken op allerlei gebied worden uitgeknipt en bewaard in desbetreffende mappen, even als alle gegevens, die omtrent de werking van het distributieapparaat verschijnen. Een huisvrouw, die telkenmale kan putten uit de bronnen, die zij in den loop der tijd verzameld heeft, zal het practisch nut hier van zeker gaarne inzien. Niets geeft meer sfeer aan onze kamers, dan planten en bloemen. Planten, die ons zelfs 's winters, wanneer de natuur slaapt en boomen en heesters nog kaal en dor zijn, veelal verrassen met knoppen, die zich tot kleurige bloemen ontwikkelen. Zelfs wan neer de planten er minder fleurig uitzien, hebben ze recht op een goede verzorging, d.w.z. licht, lucht en water, dat op kamer-- Hoeden bevinden zich ten opzichte van de mode zeer zeker in een uitzonderings positie, want immer, waar over de geheele linie sober heid en eenvoud waargeno men wordt, doen zij zich me nigmaal van een zeer grilli- gen en onpractischen kant kennen. Van een hoed ver wacht men nu eenmaal, dat hij aan bepaalde eischen vol doet en weer en wind kan trotseeren, hetgeen lang niet altijd het geval is met de kleine dingskes, d-e men met den naam van hoed bestem pelt. Nu de mode ten opzich te van de kleeding 'binnen zekere perken moet blijven en zelfs gedwongen wordt haar ontwerpen zoodanig samen te stellen, dat volstaan kan wor den met een minimum stof- verbruik, genieten de hoeden een groote vrijheid. Meer nog, dit onderdeel der mode heeft zelfs het voorrecht om zonder dat men er punten voor behoeft te offeren, gekocht te kunnen worden! Feitelijk kunnen wij ons hierover slechts verheugen, want iedere vrouw weet, welk een belangrijk detail een hoed is, omdat hij het in zijn macht heeft een ge- heeft te doen slagen of volkomen te doen mislukken. We zouden wel héél on gelukkig zijn. indien de schaar bij den aankoop van een hoed in onze textielkaart zou moeten worden gezet, want met één enkel exemplaar kunnen we niet volstaan. W anneer we 's morgens onze verschillende inkoopen gaan doen, is een sportief mo del op zijn plaats, terwijl de middaguren weer een meer gekleeden hoed vragen. De winter heeft thans weer iets nieuws voor het voetlicht gebracht, nl. de capuchon, al dan niet met bont gegarneerd of geheel van bont gemaakt. Een dergelijke hoofdbedek king leent zich evenals de turban, die den afgeloopen zomer zooveel gedragen werd, in hoofdzaak voor jeugdige gezichtjes, al hoewel oude dames de capuchon uit prac tische overwegingen bij felle koude toch ook gaarne zullen dragen. Het „ken U zelf" is ten opzichte van hoeden zeer zeker van toepassing en de meeste vrouwen zijn er meer mee gebaat, indien zij haar keus be oalen op een weinig pretentieus model, wat bij gelaat, persoonlijkheid en leeftijö past, dan bij een hoed, die gedragen wordt nu ja, omdat hij opvalt door vorm en materiaal. Met een bescheiden bontgarneering pas sen ook in het na-wintersche en voorjaars modebeeld. De kleine kapjes zijn in hoofdzaak be doeld voor jonge dames en stellen als eisch: een onberispelijk kapsel, evenals de kleine hoeden, die onze schets te zien geeft. Links een fluweelen baret met opgaanden rand aan de voorzijde, bestaande uit smalle bontreepjes en afgewerkt met strik van bandfluweel. Bovenaan een hoedje van zwart antilope met garneerijjg van bont op den bol en aan het gevlochten koord dat aan de achterzijde afhangt. Onderaan een bontrand met bol en garneering van flu weel, een model, dat zeer gangbaar, doch slechts in een hoogst enkel geval flatteus is en zeker piet aan practische eischen vol doet. temperatuur gebracht is. Bloeiende plan ten, die ons gedurende langen tijd hebben doen genieten van hun blad- of bloemen weelde, worden helaas wanneer ze er min der tierig uitzien, zoo vaak op een vergeten hoekje gezet, waar zij door gebrek aan licht en water na korten tijd dood gaan. In het voorjaar zal men moeten beginnen met de planten om de veertien dagen wat plantenmest te geven, die in bloemenwin kels en veelal ook bij drogisten verkrijg baar is. De aanwijzingen die bij de ver schillende preparaten gegeven worden, die nen evenwel nauwkeurig opgevolgd te wor den. Teveel kan schaden, zal zelfs meer nadeel aan de planten toebrengen, dan wan neer men te weinig mest gebruikt. Zoo mogelijk moet men aan planten regenwater geven, dat beter is dan het harde leiding water. Met vorst moeten planten gedurende den nacht, niet vlak voor het raam blijven staan, terwijl men bij hevige koude couran ten tusschen vensterglas en planten aan brengt. Bloempotten moeten op kleine afstan den van elkander geplaatst worden, zoodat de lucht aan alle kanten kan toetreden. Palmen, clyvia's, aspidistra's e.a. planten met stevige bladeren worden met een kwastje afgenomen, dat in water, dat op kamer-temperatuur gebracht is, nat wordt gemaakt. Andere planten worden met een sproeier bespoten. Stof is zeer verkeerd, aangezien deze het ademen der planten be lemmert. Goede, d.w.z. voedzame aarde is noodig om planten te laten gedijen en het voor jaar is de tijd om hen te verpotten, hetgeen men bij voorkeur door een bloemist kan laten doen. Niet alle planten hebben dezelfde samen stelling van aarde noodig, sommige vol staan met bladaarde, andere: o.a. cactea, stellen weer andere eischen. Teveel water en vooral het laten staan van planten op een met water gevuld bakje, schaadt de planten en maakt de wortels ziek. Bij het koopen van planten is het aan te bevelen om den bloemist bepaalde aanwijzingen om trent de verzorging te vragen. Ook onze kleeren moeten af en toe een „cosmetische behandeling" ondergaan, willen wij er altijd tip top verzorgd uit zien. Borstelen, luchten en stoomen zijn de drie hulpmiddelen, die wij toepassen, terwijl kleine reparaties uitgevoerd wor den, zoodra er hier en daar iets hapert. Een losse knoop, een gerafeld knoopsgat, een torn in een of andere naad zijn al lerlei kleinigheden, die zoo slordig aan doen en onmiddellijk opvallen. Ieder ma teriaal stelt zijn zijzondere eischen. Op den standaard, die steeds gebruikt wordt voor onz enhoed, hangt een verformfaaid exemplaar, een fluweelen japon geeft ge plette deelen te zien en in een lade lig gen nog enkele paren kousen, waarvan de kleur toatal uit de mode is, om niet te spreken van enkele japonnen, die enkele sezoenen geleden het glanspunt der gar derobe uitmaakten. Laten we bij het hoofd beginnen en onzen vilten winterhoed eerst eens on der handen nemen, want welke vrouw kan onverschillig zijn voor haar hoofdbe dekking, die zoo'n voornaam onderdeel van haar kleeding uitmaakt. We vullen een ketel met eenige c.m. water, brengen dit aan de kook en houden onzen hoed, nadat hij eerst flink afgeborsteld is, bo ven den stoom. In vochtigen toestand wordt hij op het hoofd gezet en door hier iets te rekken en daar wat te vervormen geven we hem zijn oorspronkelijken vorm terug. Voorzichtig van het hoofd nemen en op den hoedenstandaard plaatsen om volkomen droog te worden. Zoo noodig leggen we een nieuws ribslint om den bol of keeren dit om, terwijl een klein gar nituur b.v. een clips, speld of een veer er weer een heel ander aanzien aan geeft en wij het gevoel krijgen, een geheel an deren hoed te kunnen dragen. Gekreukelde kleeren worden in de bad kamer gehangen, naadt het bad met wat heet water gevuld en deuren en ventilator gesloten worden. De vochtige lucht knapt ze zóó op, dat oppersen meermalen over bodig is. Heeft men geen badkamer, dan hangt men de kleeren op een vochtigen dag in de sponning van openslaande deu ren. Kleeren worden na een stoombad nooit aangetrokken, doch eerst volkomen gedroogd. Katoenfluweelen japonnen worden op den verkeerden kant luchtig opgestreken; na een stoombad is een voch tige doek overbodig. Zijdefluweel is moei lijker te behandelen, dit kan men het best boven stoom houden en daarna op borstelen tegen de vleug in; waarna de naden over een warm ijzer worden ge haald, een werkje, dat liefst door twee personen uitgevoerd moet worden. Alle wollen weefsels zijn dankbaar voor een stoombad en geven hiervan duidelijk blijk, alleen organdie en soortgelijke weefsels komen in opstand en Worden er kreukelig en onoogelijk door; hier is het niet te heete ijzer op zijn plaats. Een scheut ammoniak aan warm water toege voegd is een voortreffelijk reinigingsmid del, vooral voor stevige wollen weefsels als o.a. kamgaren. Krachtig borstelen is gewenscht, daarna oppersen met onder laag over de strijkplank, aangezien vele weefsels door deze scherpe oplossinlr kleur afgeven aan het strijklaken. Kleeren steeds van binnen en van buiten afborste len, en bij het opstrijken één richting vol gen en telkenmale den doek opheffen om de stoom, die zich ontwikkelt, te doen ontsanppen. Af en toe afwisselen door het weefsel met een stevige, doch niet te har den borstel af te borstelen, waardoor glimmende plekken verdwijnen. Van be lang is om alle kleedingstukken steeds over hangers op te bergen; zelfs een ja pon, die men een volgenden dag weer aan trekt, moet niet achteloos over een stoel of aan een kapstok gehangen worden. Kleedingstukken, die men weinig draagt, woredn in een hoes bewaard. Heeft men deze niet, dan worden japon nen, blouses enz. omgekeerd in de kast geborgen. Gebreide kleeren liefst in groo te doos oflade bewaren, waardoor het mo del beter bewaard blijft. Mantels moeten niet op te kleine hangers gehangen wor den, aangezien zich dan valsche vouwen en plooien vormen en het oorspronkelijke mode] verloren gaat. Heeft men een vette huid, dan verdient het aanbe\eling vooral aan kunstzijden japonnen om een tulle voering aan te brengen, voorzoo ver de stof in aanraking komt met de huid. Naait men deze piet rijgsteken in de japon, dan is zij gemakkelijk te wasschen en wordt voorkomen, dat zich een deel der bovenstof donker kleurt. Ook voor vrouwen, die het kriebelige gevoel van wol niet op de huid kunnen velen, is dit een uitstekend hulpmiddel. En ten slotte het kapittel kousen! Vleeschkeurige kousen, die zich niet meer in de gunst van Vrouwe Mode mogen ver heugen, kunnen met succes geverfd wor den in een meer moderne kleur. Men kan bij drogisten kleurstof koopen, waarvoor de voorschriften nauwkeurig op het pakje vermeld zijn en tot in de kleinste bijzon heden opgevolgd moeten worden. Niet ver geten mag worden om aan het laatste spoelwater een scheut azijn toe te voegen. Een niet meer als zoodanig bruikbaren, machinaal gebreiden, jumper, kan men met weinig moeite vermaken tot nuttige artikelen en wel in de eerste plaats noe men wij het lijfje, dat van het onderdeel gemaakt is en zich leent om onder een japon gedragen te worden. Hals uitknippen en de mouwen en een doek van voor- en rugpand afknippen op de wijze als onze schets dit te zien geeft, daarna armsgaten en hals op 34 c.M. omslaan en niet de uitgehaalde wol der mouwen omhaken of omfestonneeren. Aan de puntig toèloopen- rio «*houderdeelen wordt listen genaaid, die ongeveer 25 c.M. lang moeren zijn. Men kan de overblijvende gedeelten der mou wen aanwenden voor het maken van slaap- sokken en knipt hiervoor vier deelen, die 27 c.M. lang en 13 c.M. breed zijn, terwijl men den smallen kant aan de voorzijde af rondt. Vier deelen van gelijke grootte wor den van voering geknipt of van de lange gedeelten van kousen, die niet meer ge dragen worden. Voering en bovenstof worden met een groote, losse steek op de machine dicht- gestikt, terwijl men van den achterkant af een gedeelte van 12 c.M. open laat.Naden uitstrijken en stof en voering der voeten op elkander rijgen, met kleine onzicht bare steekjes en de stof aan de opening omvouwen en tegen elkander naaien. Een boord breien waarvoor men 68 st. opzet en 35 toeren in geribd patroon breit, in den zesden toer komt een toer gaatje, (omslaan twee st. samenbreien) welke dient om het koord of lint door te halen. Ten slotte worden boord en voet met el kander verbonden. Het is veelal moeilijk om een geschikte garneering voor een middagjaponnetje te vinden, vooral indien men wat zuinig te werk wil gaan en ook geen punten wenscht te offeren. Op onze schets is een pas mei c a^..gegeven, af gewerkt met een smal staand boordje van de stof der japon of van bandfluweel. Be- noodigd materiaal voor deze garneering iC slechts 40 c.M. van 60 c.M. breed. Succespatroon A 638. Prijs 40 cent. Gekleede middagjapon, cue vooral ln zwarte uitvoering met een lange rij Strasz- knoopen een mooi geheel zal vormen. Halsafwerking met smal shawlkraagje en lange, aansluitende mouwen. De taille van deze japon valt laag en wordt dicht langs den omgeslagen rafelkant opgestikt. Aan den zijkant van den rok zijn eenige platte plooitjes gelegd, die evenwel niet geperst worden. Onder den laatsten knoop is een vlinder gehecht van het materiaal der japon, die desnoods ook vervallen kan. Zooals de schets te zien geeft loopt den onderkant van het bovendeel naar het midden toe iets op KNIPPATRONEN VAN DEZE MODELLEN zijn tegen den aangegeven prijs verkrijg baar bij Het Practisch Modeblad, Postbus 36, Den Haag. Betaling steeds vooruit per giro (post rekening 203203)per postwissel of in post zegels, mits deze een waarde hebben vai VA, 3 of VA ct.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1941 | | pagina 8