Land- en Tuinbouw Uit andere bladen Buitenland Burgerlijke Stand dezen dijk. Op den Hoogen Maas dijk zouden dan ook twee halve tol boom en of een tolboom worden ge plaatst, wat nog een bedrag van f 6700 vorderde. Ook werd de weg WoudrichemAlmkerk begrint en in 1850 „de Post- en Zandweg van Wou drichem door Sleeuwijk 'naar Wer kendam". Het Rijk verleende hier voor subsidie. En nu? Thans ligt een net van moderne wegen door het Land van Heusden en Altena. Alleen de ter tiaire wiegen eisohen nog verbete ring, terwijl de aanleg van een goe de verkeersweg AndelAlmkark Nieuwendijk nog op uitvoering wacht. De plannen hiervoor zijn reeds ge- ruimen tijd geleden gesignaleerd Door de buitengewone omstandighe den is hierin vertraging gekomen. UITKNIPPEN VAN RUPSENNES TEN VAN DEN BASTAARDSA TIJN VLINDER. Nogmaals wordt de aandacht van belanghebbenden gevestigd op de noodzakelijkheid, zoo veel mogelijk rupsen nestten van den bastaardsatijn- vlinder in de maand Maart uit alle loofhoutgewassen te verwijderen en te verbranden. Het blijkt, dat nog lang niet ie dereen van de wenschelijkheid van dezen maatregel doordrongen is e;n dat velen de, thans nog uitvoerbare, handeling nog achterwege hebben ge laten. De rupsennesten zijn aanmerkelijk talrijker, dan zij in de laatste ja ren geweest zijn en nalatigheid in zake de bestrijding zal een niet on belangrijke vreterij door rupsen in de boomen en struiken tot gevolg hebben. Men kan zich, door nog in deze maand de nesten onschade lijk te maken, voor deze schade be hoeden en daarbij gelijktijdig zijn medewerking verleenen aan het in toom houden van de ontwikkeling dezer insecten, welke bij algeheele nalatigheid in de bestrijding gemak kelijk tot een werkelijke „plaag" kan uitgroeien. Wanneer ieder in zijn tuin en in boomgaarden, aanplantingen en ha gen de nesten verwijdert en ver brandt, kan in dezen zonder groote moeite nog veel bereikt worden. De Nederlandsche Unie te gen import van vreemde waarden. Gevaar van een vervlakkend internationalis me in nieuwen vorm. In het weekblad van De Nederl. Unie wordt gewezen op de tegen spraak, welke er, met betrekking tot de vrije politieke wilsvorming in Ne derland, te constateeren valt tusschen eensdeels een aantal indertijd gedane uitspraken van Rijkscommissaris Dr. Seyss Inquart en anderdeels een on langs uitgesproken redevoering te Haarlem van een propagandist dier N.S.D.A.P., den heer Sommier. Laatstgenoemde verklaarde toen immers o.m.: „Wij kunnen geen andersdenken den aan onze grenzen dulden, want zij zouden evenveel bedreigingen voor ons èn onze eenheid vormen. Neder land heeft slechts één mogelijkheid een vrije onafhankelijke staat te Zijn en dat is in den vorm van een natio- maal-soeialistischen staat. Onder vrijheid kan men vele din gen verstaan. Het nieuwe Europa echter verstaat er voor alles één ding onder: de vrijheid toe te treden tot het nationaal-socialisme." Naar aanleiding van deze uitlatin gen schrijft „De Unie" o.m. het vol gende Wij willen er allereerst, en ter be vordering vian een mogelijk weder- zijdsch begrip, op wijzen, dat er zich |op het oogenblik in gehéél Europa iets nieuws voltrekt: de overwinning van de gedachte der volksgeméén- schap. Dat besef heeft ons Drieman schap doen besluiten tot de stichting van De Nederlandsche Unie, opdat deze Unie een eigen Nederlandsche -gestalte zou kunnen geven aan de op komende nieuwe gemeenschapsge dachte in ons geheele werelddeel. Het nieuwe gewas heeft in Duitsch land den naam gekregen van Natio- naal-socialisme, in Italië van Fascis me en in Spanje van Falanjgisme. Voor Portugal zou men het „Cor poratisme" kujnnen noemen, terwijl zich in Slowakije en Roemenië onder scheidenlijk de begrippen „Hlinka" en „IJzeren Garde" naar voren drin gen. In dezen wijden kring zoekt ook Nederland zich een plaats. Een ge heel eigen plaats. Want als de heer Sommer zegt dat Duitschland „geen anders denkenden aan zijn grenzen zal dulden", dan moeten wij er on zerzijds op wijzen, dat er onver mijdelijk op bepaalde punten principiëeLe verschillen zullen blijven bestaan tusschen ons~Ne- derlandsch socialisme en zijn (Duitsch) nationaal-socialisme. En die principiëele verschillen stammen niet voort uit het feit, dat wij beter zijn dan de Duit- schers, maar dat wij wezenlijk anders zijn, geboren en getogen op anderen grond. Deze verschil len behoeven tegelijk echter, zoo men elkaar slechts in zijn eigen aard wil respecteeren en waar- deeren, geen enkele oorzaak van bedreigingen of botsingen te zijn, integendeel. Het oude gevaar van een vervlak kend internationalisme begeeren wij thans echter niet in nieuwen vorm terug. Derhalve wenschen wij de uitlating van den heer Sommer over de vrij heid in Europa ook in dezen zin te wijzigen (daarbij de bekende rade te Praag van den Duitschen perschef, dr. Dietrich, over het nieuwe Europa indachtig): Onder vrijheid kan men vele din gen verstaan. Het nieuwe Europa echter verstaat er voor alles één ding onder: de vrijheid om te komen tot „de gedachte van een nationale volks gemeenschap", welke gedachte in ie der land (en zeker in Nederland) haar eigen vorm en gestalte zal moeten vinden. De heer Sommer en de N.S.B. schijnen echter, aldus „De Unie", te verwachten, dat het gewas van de na tionale volksgemeenschap er in Ne derland precies éénder zal uitzien als in Duitschland. Hetgeen ook hier uit blijkt, dat de heer Sommer zich in zijn rede als Duitscher bereid ver klaarde om 'de N.S.B. te „helpen" bij het bewerken van den Nederland- schen akker. Doch wie zoo denkt en werkt zal teleurgesteld moeten uitkomen, om dat hier dingen beoogd worden welke strijdig zijn met de wetten der natuur zélf. Want deze wetten leeren, dat iedere bodem zijn eigen gewas voort brengt en dat er, zij het ook met nog z'ooveel kunst- en vliegwerk op deze bodem niets blijvende wortelen kan, 'dat niet met den nationalen oer eigen Voedingsbodem zelf harmonieert. Een redie als die van den heer Som mer vormt, zoo besluit het blad, géén waardevolle bijdrage voor het bevor deren van een betere Duitsch-Neder- landsche verstandhouding. FRANKRIJK S VERLIEZEN. Fransche kranten kondigen een binnenkort verschijnend; boek van Jean Labussière. aan,, dat o.a. gege vens bevat over verliepen, die het Fransche leger in den veldtocht 1939 1940 geleden heeft. Het aantal doo- den is officieel nog niet bekend, maar tot 15 Februari zijn 80.000 graf ven van Fransche soldaten in Frank rijk geteld en is geconstateerd, dat ten minste. 20.000 militairen vermist zijn, van wie tot dusver geen spoor gevonden is. Heit aantal gewonden bedraagt 120.000. In totaal zijn 1.5 millioen man gevangen genomen. Er zijn 40.000 officieren gedood, ge wond, vermist of gevangfen genomen en alleen van ~het corps a et i ey e offi cieren 14.500 gevallen of in gevang- genschap geraakt, d.w.z. 65 pet. van de totale sterkte van dit corps. jVol- gens deze. opgave zijn de apderhal'- ve maand van den. voor jaar sveld(- tocht 1940 'Frankrijk op meer verlie zen te staan gekomen dan de eerste drie maanden vargMën oorlog 1914. Het spionnage- en sabotage- proces te den Haag. f 18 personen ter dood ver oordeeld. Het A.N.P. meldt: In de laatste dagen is, zooals reeds gemeld, in het gebouw van den Hoo gen Raad aan het Plein te 's-Graven- hage een proces gevoerd tegen leiden de functionnarissen van en medewer kers aan 'n geheime organisatie, wel ke ten doel had sabotage en terreur daden tegen leden der Duitsche weer macht en daartoe behoorende in richtingen te begaan en ook om in lichtingen aan Engeland te verstrek ken met het oog op luchtaanvallen. BESTELT THANS bij den Uitgever van dit blad Het bekende modealbum 366 modellen dames- en kinderkleeding -Vele modellen zijn van een kenteeken voorzien en leenen zich speciaal voor vèrmaken en stofbespa- ring - Van alle modellen patronen te verkrijgen. DE PRIJS BEDRAAGT SLECHTS: CENT Het aantal verdachten bedroeg 43. Ze werden verdedigd door 9 advoca ten. Het is geen gewoonte, dat deze soort processen in het openbaar ge houden wordt. In dit geval echter hadden de militaire autoriteiten pers- ve r te gen w o or d ige r s toegelaten, waar bij zij zich lieten leiden door de vol gende overwegingen: het publiek zou uit dit proces weder kunnen zien, hoe grondig de Duitsche justitie zulk •een zaak behandelt, en tevens dat dat hier werkelijk recht gesproken wordt. Ook zou de Nederlandsche courantenlezer ervaren, met wat voor elementen men hier te doen heeft. Slechts twee getuigen waren in deze zaak gedagvaard. De 43 verdachten oefenen de meest ver schillende beroepen uit en behoor den tot verschillende politieke par tijen. Nadat de aanklager ten aanzien van ieder dier verdachten de beschuldi gingen van spionnage, sabotage, ver boden wapenbezit en franctireur- schap e.d. voorgelezen had en iedere verdachte uitvoerig verhoord was omtrent zijn afkomst enzoovoort, be gon het eigenlijke proces met het verhoor van den hoofdverdachte, een 43-jarige Haarlemmer. Deze gaf toe, af te weten van deze geheime orga nisatie waarvan "het doel was me't alle beschikbare middelen hier het leven aan de Duitsche bezetting onmoge lijk te maken. Er was pok een or gaan, waarin tot sabotage daden werd aangespoord. De verdachte ontken de echter in die organisatie ©an rol van beteekenis te hebban gespeeld. Hij ontkende haar leider te zijn maar beweerde iemand boven zich ta heb ben gehad, die nu onvindbaar was. Hij zeide ook, dat het hier eigenlijk geen terreur-organisatie betrof, maar dat het de bedoeling was samen te werken met de Engelschen, wanneer dezen hier zouden landen. Ontplofbare stoffen en an dere wapenen. Uit het verdere verhoor bleek, dat de organisatie ook beschikte over ontplofbare stoffen en andere wa penen, en dat zij geheel op militai ren voet geschoeid was. Degenen, die de „militaire rangen" bekleedden tooiden zich met schuilnamen. De hoofdverdachte die in de organisatie den rang van kolonel bekleedde, „kolonel van Verdun,', terwijl in Vlaarlingeh ook nog een majoor rondliep die zich „Wolf" noemde. Hij stond aan het hoofd van een wandelclub te Viaardingen welke op 'een geschikte wijze kon worden in geschakeld. Er was voorts eei^ mili tair adviseur en men werkte volgens schriftelijke aanwijzingen betreffende de wijze waarop op 'bepaalde plaat sen sabotage zou kunnen worden ge pleegd. Ook werden besprekingen gevoerd over vergiften, waarmede op uitgebreide schaal zou worden ge werkt. De groep Maassluis had ©en speciale taak, namelijk de vernieling van bruggen. De organisatie maakte gebruik van telkens wisselende wachtwoorden, waaraan de leden el kaar als zoodanig konden herkennen. De leden kenden de eigenlijke Leiders niet maar hadden alleen contact met hen door middel van verbindingsoffi cieren. Gegevens welke bestemd warien voor Engeland. Voorts bleek uit het verhoor van de verdere verdachten, dat op velen van hen gegevens gevonden waren omtrent installaties van de Duitsche weermacht. Verklaard werd dat de ze gegevens, welke in opdracht ge maakt werden, bestemd waren voor Engeland. Vele verdachten betoogden niet te weten dat de actie der organisatie gericht was tegen de Duitsche weer macht. Ze verklaarden te hebben ge dacht, dat deze actie voornamelijk gericht was tegen de N.S.B. en dat voorts de vervaardigde stukken wel eens te pas zouden kunnen komen als de oorlog hier hervat zou worden. Gedurende het verhoor der ver dachten moest de president op de onbeschaamdheid en de plompe wij ze, waarop bepaalde verdachten ston den te liegen. Hierna werd voortgegaan met het verhoor der verdachten. Als een staaltje van de domheid, waarmede te werk werd gegaan gelde, dat een der hoofdfunctionnarissen een ver dachte, die naar Engeland wilde, ad viseerde zich te wenden tot den heer Colijn, die Amerikaansch Staatsbur ger zou zijn geworden. Prompt ging de verdachte, naar hij vertelde,, naar de woning van den heer Colijn, dien hij niet thuis trof. Hij werd echter ontvangen door een heer, van wien de verdachte wel .vermoedde, dat hij ook tot de „Geuzen" behoorde. Hij stamelde daarom eenige koeren het wachtwoord. De heer, die hem te woord stond begreep er niets van, zeide bovendien dat de hoer Colijn niets van doen had met lieden die naar Engeland wilden en zétte zijn bezoeker vervolgens de deur uit. Middelen welke moesten idiienen om de Duitsche weer macht van kant te maken. Uitvoerige mededeelingen werden gedaan over vergiften welke dienden in de eerste plaats om leden der Duitsche weermacht van kant te ma ken. Men zou werken met vergif tigde potlooden, punaises en ook wel met een vergiftigden drank welken men, noemde „Molotow-cocktail" of ook wel „moffenchampagnc." Verscheidenen der verdachten wa ren werkzaam op een groote scheeps werf. Een van hen stond nog in ver binding met een andere organisatie, welke onder leiding stond van een Delftschen hoogleeraar. De bedoeling dezer organisatie was om te verhin deren, dat, wanneer de Duitsche troe pen zouden moeten terugtrekken, de N.S.B. een staatsgreep zou uitvoeren. Requisitoir. Nadat dit verdachten-verhoor vijf dagen in beslag genomen had, werd door twee vertegenwoordigers van het Openbaar Ministerie (Vertreter dier Anklage) requisitoir genomen. Hierin werd gezegd, dat de Duit- schers groote achting hebben voor lien die voor hun vaderland vech ten. Nu is het zoo, dat de strijd in Nederland geëindigd is door de over gave van het Nederlandsche leger. Daarmede was de oorlog afgeloopen. De Duitsche Führer had daarna de grootmoedigheid, de Nederlandsche krijgsgevangenen allen weer naar te zenden. Om het lot van de bevol king zooveel mogelijk te verlichten, is hier een burgerlijk bestuur inge steld. Een en ander brengt natuurlijk mee den eisch dat de Nederlandsche bevolking zich onthoudt van vijandi ge daden. Deze organisatie nu had ten doel het plegen van spionnage en sobotage aan den loopenden band. Voor de gemeenste middelen schrok men niet terug. Het spreekt vanzelf, dat de bezettende macht hiertegen ten scherpste moet optreden. De geëischte straffen. Het O.M. eischte ten aanzien van den hoofdverdachte eh zijn naasten medewerker ter dood veroordéeling en eenige malen bovendien tuchthuis straf. Verder werd tegen een der hoofdfunctionnarissen drie maal ter dood veroordeeling geëischt wegens drie feiten en twaalf jaar wegens een vierde feit. Tegen den anderen func- tionnaris, een leeraar, werd vier maal de doodstraf gevraagd en tien jaar tuchthuisstraf. Voorts werd de dood straf geëischt tegen nog 18 verdach ten en tuchthuisstraffen tot 10 jaar. Voor twee jeugdige verdachten werd resp. gevraagd 6 jaar en 2V2 jaar tuchthuisstraf met aftrek van preventieve hechtenis. Ten aanzien van vier verdachten werd vrijspraak gevraagd en ten aanzien der overigen van 1 tot 6 jaar tuchthuisstraf. Pleidooi der verdedigers. Hierna waren de negen advocaten die de verdachten verdedigden, aan het woord. De meening werd uitge sproken, dat de oorspronkelijke dag vaarding niet op alle punten over eenkwam met de werkelijkheid. Dat hier strafbare feiten begaan zijn is niet tegen te spreken, maar het ge recht houde rekening met het feit dat de meesten dezer menschen de draagwijdte van hun daden niet be wust zijn geweest. Voor werd ook een aantal juridi sche punten bepleit. De laatste plei ter deed een beroep op bet gerecht in aanmerking te nemen, dat deze verdachten gehandeld hebben uit na tionale gevoelens en liefde voor hun vaderland. De uitspraken. Nadat de advocaten hun pleidooien hadden geëindigd heeft het gerecht op den dag daarna de volgende uit spraken gedaan: Een verdachte werd wegens vier feiten voor ieder afzonderlijk ter dood veroordeeld en wegens een vijf de feit tot 10 jaar tuchthuisstraf. De hoofdverdachte werd driemaal ter dood veroordeeld en bovendien tot 15 jaar tuchthuisstraf. Daarna wer- den nog 16 verdachten ter dood ver oordeeld met tuchthuisstraffen van 2 tot 10 jaar. Een verdachte kreeg 5 jaar tucht huisstraf met aftrek van preventieve hechtenis, benevens ©en boete van f500.000. Een verdachte resp. 4 jaar en f 100.000 boete. Twee jeugdige, verdachten werden veroordeeld met toepassing der jeugd- gerechtswet tot gevangenisstraffen met aftrek van preventieve hechtenis. Zes verdachten kregen vrijspraak, de overigen werden veroordeeld tot tuchthuisstraffen van anderhalf tot zeven jaren, sommigen met aftrek1 van preventieve hechtenis en ©enigen met verbeurdverklaring van hun be zittingen. Voor de vrij gesprokenen werd de hechtenis opgeheven. Aan het- eind van het proces heeft de president nog een zeer uitvoerig overzicht gegeven van de werkzaam heid van ieder der verdachten in die- ze organisatie. Hij hield ook een be schouwing over de strafmaat en leg de den nadruk op dien strijd van Duitschland voor een betere we reld. Gedurende dezen grooten en beslissenden strijd was Duitschland gedwongen ook dit land te bezetten. Het spreekt vanzelf, dat de bezet tende macht organisaties als de on derhavige niet dulden kan. Aan de verdedigers is nog de mo gelijkheid gegeven, schriftelijke be zwaren in te dienen tegen de vonnis sen of om gratie te verzoeken. ALMKERK. Over de maand Februari. Geboren Lena Corntelia, d. v. J. A. Zijlmans en J. PouliHendrikus, z. y. A. de Graaf. Overleden: Paulus Mcijdam, 80 j., wedn. van T. W. Stam; Cornelia van Krimpen, 78 j., echtgi. van D. Bies heuvel; Arie Lieendert van Teeling, 41 j., echtg. van N. P. bouwman. DUSSEN. Over de maand Februari. Geboren: Gerardus C., z. van G. C. v. Biesen en C. A. He ij mans; Josefi- na M. A., d. van J. H. v. Tilborg en C. J. Hofmans; Maria A., d. van J. Wintermans en H. A. v. d. Pluijm; Seberdina J-. M., d. van J. J. de Bok en A. L. M. Weterings; Maria J., d. van P. A. Leeggangers 'dn M. C. de Wit; Ainarinus B., z. van A. Z. Snoek en F. Smit. Getrouwd: Cornel is v. Delft, 3!2 j. en Maria J. de Wijs, 27 j. Overleden: M. L. Wintermans, 3j. Helena Nieuwenhuijsen, 61 j., echt- genoote van A. v. d. Pluijm; Catha- rina M. v. Bommel, 54 j„ eclitgenoo- te van W. J. Prinsen; Christiaan v. Tilborg, 79 j., wed nr. van Janske Her mans; Adriana Schelle, 70 j., echtge- noote van Ant. v. Steijn; Johanna de Jong, 80 j., weduwe van Adr. v. Daa- len; Johanna W. Heijmans, 63 j.; Petronella L. Verbunt, 57 j„ echtge- noote van Joh. v. Steijn; Adriaan Pel- licaan, 13 j. EETIIEN. Over de maand Februari. Geboren: Elisabeth P., d. van G. v. Nispen en E. P. Dik; Marius, z. van P. W. Arendse en K. v. Wijk; Arius Pieter, z. van U. Boll en J. v. Brandhof; Helena Cornelia, d. van A. v. Dijk en G. Bounian. Getrouwd: M. v. d. Kevie, 30 j. en B. Menken, 30 jC. Schilders, 24 j. en E. Branderhorst, 22 j. Overleden: L. G. v. d. Beek, 73 j., echtgenoot van H. M. Branderhorst; S. v. Gorkum, S5 j.; M. v. d. Plassch© 816 j., weduwe van W. Walraven; Joh. de Rooij, oud 93 j„ weduwe van B. Haspels; A. Sterkenburg, 75 j., weduwnaar van A. Colijn; D. M. Paans, 11 maanden.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1941 | | pagina 6