Lied van de Week. Rechtzaken Burgerlijke Stand Buitenland V eilingberichten Een Maartsche Lentedag De Vliegende Hollander BE ONBEWAAKTE OVERWEG. Maandagmiddag is op den onbe waakte n overweg van de spoorlijn Een Haag—-Rotterdam, nabij de Laan van Leeuwenstein te VToorburg, het vierjarig dochtertje van den heer IV. uit Voorburg door een èlectri- schen trein gegrepen en op slag go- dood. i TIJDELIJKE TOELAGE RIJKSPERSONEEL. Blijkens een circulaire van den secretaris-generaal van binnenland- sche zaken aan zijn ambtgenooben, zal de tijdelijke toelage voor het la ger bezoldigd gehuwd rijksperso neel ook van toepassing zijn op on gehuwde in gezinsverband tevens de de eenige kostwinners en op wacht gelders, terwijl laatstgenoemde ca tegorie eveneens in aanmerking komt voor de verhoogde kindertoelage. BELGEN SMOKKELEN NEDERL. LEVENSMIDDELEN. De smokkelhandel tiert welig aan de Nederlandsch-Bel'gische gpens. Met heele troepen trachten de Belgische smokkelaars de grens "te overschrij den en levensmiddelen te pakken te krijgen. Er worden hooge prijzjen be taald. B.v. 20 cent voor een kilo zandaardappelen, 30 cent b;etaalt men grif voor een kilo slechte tarwe en 20 cent yoor een gelijk partijtje brui ne boonen. Dat het niet alleen voor feigen gebruik gesmokkeld wordt blijkt wel uit de partijen, die in bei slag genomen worden. Soms Zijn het karrevrachten, die met frauduleus de grens tracht pver te bqengen. Nog dezer dagen sloeg de politie in Nis- pen, een groot© hoeveelheid tarwe, rijtet, havermout en gort af. Een an dere avond vielen haar meer dan 500 K.G. tarwe en 300 K.G. bruine boo nen in handen. TWEE WETHOUDERS TE HAAR LEM NEMEN ONTSLAG. Naar uit Haarlem gemeld wordt, hebben de heeren M. A. Reinalda, wethouder van, openbare werken en volkshuisvesting en Di. J. A. Wesl- terveid, wethouder van, onderwijl (beiden sociaal-democratepj ontslag genomen. EEN MAN GEDOOD TIJDENS EN- GELSCHE LUCHTAANVALLEN. In den nacht van Dinsdag op Woensdag zijn eenige Engelsche vliegtuigen boven Nederlandsch grondgebied waargenomen. Er is een aantal bommen geworpen. In een plaats zijn twee gebouwen zwaar be schadigd. In het midden des lands werden door bomscherven een man gedood en derden personen gewand, terwijl ook schade aan huizen werd toegebracht. In een andere plaats is een jongen, die niet tijdig dekking had gezocht, door scherven van gra naten van het afweergeschut licht gewond. GELDKISTJE GESTOLEN. Het is de Utrechtsche politie gd- lukt den 26-jarigen timmerman H. H. van L. te arresteeren, die eich Zondagavond heeft schuldig gemaakt aan diefstal van een geldkistje ina houdende f 1000. Deze diefstal is ge pleegd in een huis aan de Goornhert- straat. SLUIKHANDELCOMPLOT ONT MASKERD. De vorige week is op de jpluimveeh houderij van Van E. te Ederveen ©en partij vleescjh en spek, groot 5000 pond, afkomstig van frauduleuze slacjhtingen, in beslag genomen door ambtenaren van den crisisopsporings dienst in samenwerking met de ge meentepolitie te Ede. Thans is in deze zaak meer "licjtt gekomen. De pluimveehouder Van E., die bij de in beslagneming afwezig was, is reeds opgespoord te Amsterdam, waar hij door de recherche is gearresteerd. H et bleek bij zijn verhoor, dat Van E- slechts een tusschenpersoon was. Ver schillende draden van het sinókké laarscomplot liepen eveneens naar de hoofdstad, waar zich de hoofddader bleek te bevinden, die groote voorra den opkocnt. Deze man,"*S. genaamd', werd eveneens gearresteerd en naar Ede overgebracht. Dat er met dezen sluikhandel groo te kapitalen gemoeid waren, blijkt o. a. uit het feit, dat de jVlrijdag te Ederveen in beslag genomen partij een handelswaarde vertegenwoordig de van f 10.000. Het onderzoek duwt voort. MAATREGELEN TE HILVERSUM I BROODPRIJZEN PAS IN SEP- De Tel. meldtDe regeeringscomt- missaris van Hilversum, jhr. mr. von Bönninghausen, heeft als eerste be paling afgekondigd, dat de toegang tot café's, restaurants, hotels en z.g. automatieken, bad- en zweminrich tingen aan joden verboden is. z41s café-hotel, waarin Joden wél toegang hebben, is aangewezen café Van de Werken, Stationsplein 6. Overtreding van het voorschrift zal onmiddellijk sluiting van het betrok ken bedrijf tot gevolg hebben. De ge meentepolitie is met het toezicht op de juiste naleving belast. Voorts is het geboden om Duitsch- vijandige geschriften, die men in han den heeft gekregen, onverwijld bij de Nederlandsch e politie in te 'Le veren. De vernietiging er van isvert- boden. TEMBER HOOGER. Ir. S. L. Louwes, de directeur-ge neraal van de voedselvoorziening, heeft in zijn Zaterdag gehouden rede o.m. aangekondigd, dat het gevolg van de thans voor den oogst 1941 vastgestelde prijzen, die de boeren voor hun akkerbouwproducten zul len ontvangen, zal zijn, dat de han- delsprijs van allerlei artikelen ©enigs zins moet worden verhoogd, o.a.van het brood. Op grond van deze uitlating is men in de desbetreffende kringen van meening, schrijft het Vad., dat de prijsver hooging van het brood niet zal ingaan vóór de nieuwe oogst ver werkt wordt. Dit zal dan zijn in September of October van dit jaar. door Guus Betlem Jr. Nog zijn de hoornen kaal en grauw, Nog is de lucht niet altijd blauw, Nog blaast de wind uit den verkeerden hoek, venijnig... Nog gutst de regen soms omlaag, Nog duiken wij in onzen kraag, Nog schijnt de zon per dag gemiddeld O', zoo weinig! Maar in de lucht, daar heb ik tóch al iets geroken, En m'n haard kan ik iets minder hard al stoken... Dat is de Lente, die in deze maand haar intree weer komt doen, En in m'n tuin daar worden d'allereerste struiken al wat groen, De zon die blakert nog geen daken, maar dat hindert alles niet, Want in m'n dakgoot zit een merel... en die merel fluit een lied... Nog ligt m'n badpak in de kast. Nog drink ik thee in plaats van kwast, Nog zegt m'n vrouw: doe goed je jas dicht, als het koud is, Nóg eet ik erwtensoep vandaag, En 'k waarschuw iedereen gestaag Dat al wat hlinkt, o, nog bij langena geen goud is! Maar in 'm vensterbank staan lelietjes te geuren, En 'tbehang gaat al een tikkeltje verkleuren... Dat is de Lente, die weer ieder jaar met vreugde wordt begroet, Die voel je om, en door je heen die tintelt levend in je bloed, De zon die blakert nog niet zoo, dat ik m'n tuintje zelfs al sproei, Maar in dat tuintje staat een crocus en die crocus staat in bloei... Wat is het vreemd, als je zoo ziet, Het leven zelf veranderlt niet, 'k Krijg voor dit liedje evenveel als voor elk ander, Ook je belasting blijft gelijk, En niemand wordt ineens maar rijk, En tóch... 't is gek, je voelt je net precies een ander! Je loopt zoo zonder erg de deur uit en naar builen, En voelt neiging om den hcelen dag te fluiten... Dat is de Lente, die ons ieder jaar in nieuwe banen leidt, Dat is de Lente, die ons menschen uit den winterslaap bevrijdt, De zon die blakert nog niet goed! maar och, dat hindert immers niet, Want mèt die merel in je dakgoot, fluit je mee, het hoogste lied... De mythe van den Vliegenden Hol lander is over de ge heele wereld be kend, maar in ons land kennen niet velen het verhaal, dat daaraan ten grondslag ligt. Men hoort wei iets sympathieks, iets van het zeemansle ven, dat den Nederlander altijd na aan het hart heeft gelegen, in beide woorden, maar wat ze eigenlijk in houden, is voor velen onbekend ter rein. Hier is het verhaal, zooals wij het vonden Meer dan zes honderd jaar geleden stond in Limburg het kasteel Fal- kenburg, dat nu geheel vervallen is, nog in volle glorie overeind. Daar woonden de gebroeders Waleram en Reginald van Falkenburg, die beiden op een ongelukzaligen dag verliefd werden op eenzelfde schoon© jonk vrouw, Alix, de dochter van den Graaf van 'Kleef. Waleroms liefde werd beantwoord en Reginalds hart werd verscheurd door droefheid en wrok. De teleurgestelde minnaar be sloot zich te wreken. In den eersten bruidsnacht drong hij door in het vertrek van de jong gehuwden en doorstak beiden met een dolk. Hij sneed een lok van het haar der jonge vrouw af en ging dan op de vlucht. Door die vlucht onttrok hij zich aan de straf, die hij anders stellig niet zou zijn ont gaan. Al spoedig wordt Reginald ver teerd door berouw en gewetenswroe ging. Hij begeeft zich tot een klui zenaar, wiens hut hij op zijn weg vindt en verbelt hem openhartig de misdaad, die hij heeft bedreven. „Trek .als een pelgrim steeds in noordelijke richting, zegt de kluize naar tot Reginald, tot ge geen aarde meer onder uw voeten hebt en dan zal God u door een teeken duidelijk maken, wat ge verder hebt te doen". Reginald gaat op weg en bij wordt vergezeld door een witte gestalte aan zijn linkerzijde en een zwarte ge stalte aan zijn rechterhand. De zwar te geest tracht hem steeds le verlei den tot slechte daden, de lichte ge stalte maant hem steeds weer aan tol boete en berouw. Wanneer Reginald zoo geruimen tijd is voortgetrokken bereikt hij de kust en daar nadert op hetzelfde moment een bootje, waaruit hem een stem begenklinkt: „Wij wachten op u!" Hij stapt in en het scheepje brengt hem naar een grooter schip. De beide gestalten volgen hem in het ruim en daar zetten zich de drie ge zellen dan neer. De heide geesten de goede en de slechte, gaan dobbe len op de ziel van Reginald. "Nog altijd spelen de beiden vol gens het verhaal voort. En nog al tijd zeilt het schip over de oceanen in volle vaart. En wee den zeeman, die het op zijn tocht tegenkomt. Hem wachten rampen en onheil. Het verhaal van den Vliegenden Hollander heeft Cooper geïnspireerd tot een roman. Wagner heeft er het gegeven voor een van zijn opera's aan ontleend en in de schilderkunst was het verhaal meermalen onderwerp voor mooie doeken. De moraal van dit eeuwenoude verhaal? Dat geen kwaad op aarde ongestraft bedreven wordt. Wij vin den er troost in voor onrecht, dat jegens ons wordt bedreven. Het le vensschip van dengeen, die onrecht begaat aan een ander, is gelijk aan den Vliegenden Hollander: rust vindt hij niet. KANTONGERECHT 's-BOSCH. NIET GOED VERDUISTERD; NA 12 UUR OP STRAAT EN GEEN IDENTITEITSBEWIJS BIJ ZICH. Voor den kantonrechter te 's Her- tog'enbosch jhr. mr. F. X. H. Verc heijen, hebben niet minder dan hon derd en vijftig personen teqecht g©- staan. 62 van deze personen stonden te recht omdat zij1 de ramen van jum woningen niet goed hadden afge schermd, zoodat er licht naar buiten straalde. 19 personen hadden zich te verant woorden, 'omdat zij des avonds na -.12 uur zich nog op straat hebben bevom- den en 69 personen moesten zich ver antwoorden omdat zij het voor gee schreven ideniteitsbe wSjfe niet bij zich hebben gehad- De verdachten waren afkomstig: uit de volgende plaatsen 1 u,it Alem, 2 uit Berliculm, 1 uit Berkel, 2 uit Berghem, 2 uit JBoekel, 7 uit Boxtel, 4 uit Dintheq, 3 uit Druj- nen, 5 uit El shout Elshout, 1 uit En gelen, l uit Erip, 3 uit Efsch, 4 uit Geffen, 1 uit Gemonde, 2 uit Haarien, 3 uit Heesch, 1 uit Helvoirlt, 2 ui;t Herpen, 5 uit 's Hertogenbosch, 1 uit Heusden, 1 uit Kaatsheuvel, 3 uit Liempde, 2 uit Lith, 4 u!i|t Norland, 15 uit Oss, 1 uit Rosmalen, 11 ufiit Rijswijk, 8 uit Schaijk, 7 uit Sprangb Capelle, 1 uit Schijndel, 9 uit Uden, 1 uit Veenendaal, 1 uit Veen,. 4 iujit V eg hel, 9 uit Vlijmen, 7 uit Vuglht, 1 uit V'elp, 4 uit Wijk ein Aalburig^ 1 uit Werkendam, 1 uit Waspik, teif- wiji er uit Waalwijk biet mindjer dfen 18 verdachten afkomstig waren. 'Voor wat betreft die verdachten, die terecht stonden wegens overtre ding van de verduisteringlsverorde ning, waarbij1 bleek djat velen behal'r- ve hun woning ook hadden nagelaten hun kippenhokken, stallen, schuren, bergplaatsen, pakhuizen en werk plaatsen afdoende af te schermen, werd door "den kantonrechter in de meeste gevallen een geMboete op gelegd van f 8 subs. 8 dagen hejdh»- tenis. Zij die na twaalf uur op straat w|a(- ren gebleven, kregen een gieldboetë van f 10 subs. 10 dagen hecfntenis. In een zéér ernstig' geval werd ©en geldboete opgelegd van f 40 subs. 40 dagen hechtenis. Tenslotte kregen zij die hun iden titeitsbewijs niet bij ziclh hadden, een geldboete van f 4 subs. 4 dagen hedh- teriis. POLITIERECHTER 's-BOSCH. Uitspraken van 10 Maart. Petroleumbeschikking- J B J v K.; M. v. K.; A. P.; A. v. K.j'a.' v. B.; A. B.; A. B., allen te Herpt, ieder f5 of 5 dagen hechtenis; M. B. A. v. H.; W. v. S., eveneens alleA te Herpt, ieder f4 of 4 d. hecht.; J. F., Herpt fl of 1 d. h.; J. v. d. M., Herpt f3 of 3 d. h.; W. v. S., Herpt f 4 of 4 d. h.L. B.J. d. W., beiden te Bern, ieder f5 of 5 d. h.; P. D., Bern fl of 1 d. h.; C. J., L. d. Kv E. P., allen te Bern, ieder f3 of 3 d. h.; G. K., Hedikhuizen f3 of 3 d. h.; H. v. K., Hedikhuizen fl of 1 d. h.; J. v. d. L., Hedikhuizen f4 of 4 d. h.; J. W. en C. B., beiden te Hedikhuizen, ieder f5 of 5 d. h.; J. C., Heusden f5 of 5 d. h.; J. v. d. W., Hoeven f3 of 3d. h.; A. v- d. B., Hoeven f 5 of 5 d. h. SPRANG-CAPELLE. Over de maand Februari. Geboren: Helena S. J., d. van N, P. Oerlemans en C. H. v. Heijst; Ma ria A., d. van M. A. de Rooij en P. C. de Roon; Jacoba C., d. van H. v. Dongen en J. A. Krol; Joost, z. van J. Molegraaf en M. A. Smits; Adriana d. van A. Braspenning en C. v. Eer- sel; Johannes, z. van K. Sprangers en J. C. Paans; 'Adriaan P., z. vaira J. A. Paans en N. Sterrenburg; Cor nells, z. van A. Nieuwkoop en P. A'. IJ. Oostdijck; Adriaan', z. van A. Pruijssers en J. Bogers. Getrouwd: A. Taktor, 29 j. en J. C. Maijers, 25 j. Overleden: J. H. v. Beek, 76 j., echtg. van D. Braspenning; H. Vos, 91 j., wed. van J. Rose.nhra.nd; M. W. Ros, 76 j. echtg. van A. de Bie; A. v. Herwijnen, 63 j. echtg. van H. Rijkers; P. D. Netten, 79 j., echt- Rijkers; P. D. Netten, 79 j., echtg. va.n M. Jansen; A. v. Zeist, 71 j., echtg.«van M. v. Dongen; A.d."Waard 718 j., wed. van C. Rietveld; J. van Zeist, 41 j., echtg. van J. Netten; A. v. Zeist, 69 j., wed. van J. Vos. SLEEUWIJK. Over de maand Februari. Geboren: Maaike, d. van W. van Helden en P. Sprangers; Maaike H., d. v. W. KaS'en en O. H. de Gier. Getrouwd: Piefer Colijn, 41 j. met Hendrika A. Kuijntjes, 20 j. Overleden: Heiltje Kasen, 79 j., weduwe van J. A. v. Oord; Niesje Potters, 11 maanden; Arie Lamber- tus Waltheer, 66 j., echtgenoot van A. Pellikaan; Huibert Lagrouw 59 j.; Adriana M. Kieboom, '77 j., echtge- noote van F. Stout. WOUDRICIIEM. Over de maand Februari. Overleden: Marius W. Smit, 76 j., weduwnaar van D. de Graaf; Ruth Borg, 94 j., weduwnaar van A. M. de Joode; Andries v. Masbergen, 72 j., weduwnaar van L. W. Kant. LEEN- EN PACHTWET AANGE NOMEN. Het Huis van Afgevaardigden in Amerika heeft de wet tot hulpverlee ning definitief aangenomen met 317 tegen 71 stemmen. Het Huis stemde over de toevoegingen van den senaat Nu deze toevoegingen zijn goed gekeurd, is de wet door beide hui zen van 't congres aangenomen. Roosevelt heeft haar onderteekend. VEILING DRUNEN. Noteering van 13 Maart. Goudreinette 36—JJQ; Culemans 14 —19; Br eder ode 1624; IJsbout 14 —20; Kleipeer 1018; Spruitjes 16 40; Witlof 12—27; Andijvie 33—37; Sjalotte 16—29; Juin 36; Nero 6 17; Wortelen 2x/2—l1/^; Knolraap 1V221/2; Waspeen 36; Knolsel derij 3—13; Roode kool 691/2Sa- voie kool 6—S1^; Witte kool 57; Boerenkool 3—15; Prei 5S1^; Veld sla 3033, alles per kg. Knolselderij 2—15 p. stuk. Selderij 24 per bos. Peterselie 2725 per bos. Kervel 2030 p- Bushel. Aanvoerders en koopers worden dringend verzocht alle emballage vóór 1 April in te leveren. De jaarbeurs te Utrecht heeft Dinsdagmorgen haar poorten weer geopend. Een overzicht van de drukte voor de loketten bij den ingang van het Jaarbeurs gebouw (Foto Pax-Holland) r

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1941 | | pagina 4