r<k1 Verduisterings gordijnen VAN DELFT's Kinderwagens Firma CH. SCHREUDER Zn. TELEF00NSNoA49 HEUSDEN ïïit voorraad leverbaar: Wij geven de hoogste waarde C. van Wijk Hoogstraat 16 Qorinchem Binnenland voor de verduistering 2 Meter breed C. M. VAN WIJLEN GENDEREN Gireert niet op Vrijdag. IVOROL: De Kwaliteits-tandpasta. in verschillende breedten l' U t van ouds bekend merk RUIM GESORTEERD Voorradig in verschillende prijzen Alle merken Heeren-, Dames- en Kinderrijwielen, Gazelle en Eysink, enz. enz. Aatospeds, Electr. Waschmachines, Wringers, Wringerbokken, Waschtobben en -ketels en verdere emaille goederen, Fornuizen, Kookhaardkachels en electr. Kachels, Veldfornuizen, Electr. Strijkijzers en andere, Gloeilampen, Lampenkapen, Radiotoestellen, .Philips", „Mende", „Tungram" en andere merken, Regenpijpen, Handbeschermers, Handschoenen, Touw," Koedekken, Inmaakglazen, Zaklantaarns, Batterijen, Oor- warmers, Electr. Waterketels, Naaimachines, Stofzuigers, Schaatsen, Stormlantaarns, Wagensmeer, Consistentvet, enz. enz. en veel andere goederen, alles tegen concurreerende prijzen. Draagbare Radiotoestellen, spelen zonder antenne, zonder aard- leiding, zonder licht, altgd muziek. WEES WIJS EN VRAAG PRIJS BIJ Giro 337170 Telef. 18. voor OUD GOUD en ZILVER Te koop gevraagd Oude Kastklokken De Centrale Arbeidsbeurs voor het Land van Altena te Almkerk. Evenals het vorig jaar, zullen ook in dezen zomer de landbouwers in de gelegenheid worden gesteld jeug dige hulpen uit de stad, zoowel meis jes als jongens, op hun landbouw bedrijf in dienst te nemen. De bedoeling van het plaatsen vain jongens en meisjes uit de steden op boerderijen in verschillende streken van ons land is, dat deze stadskin deren in het algemeen drie maanden in de gezinnen van landbouwers wor den opgenomen en in het bedrijf meewerken. Onder dit „meewerken" wordt verstaan, dat zij lichten arbeid op landbouwgebied moeten verrich ten. Aan de meisjes kunnen, behalve landbouwwerkzaamheden, ook huis houdelijke bezigheden op de boerde rij worden opgedragen. Op deze wij ze zullen de jeugdigen het landleven het beste Leeren kennen en, hopelijk waardeeren. Het is dus van hun kant geen vacantie, die zij op het land gaan doorbrengen, terwijl de boer niet moet verwachten, dat hij een volslagen kracht krijgt. Het zijn hul pen in den landbouw of in het boe rengezin, die men krijgt. Het is van zelfsprekend niet geoorloofd, dat de boer voor deze hulp een arbeider ontslaat, of een arbeider niet aan stelt, dien hij anders noodig zou heb ben gehad. Als tegenprestatie voor de hulp van den jongen of meisje moet de boer aan de „hulpen" kost en inwo ning verschaffen, voor hun wasch zorgen, hun kleeding en kousen re- pareeren en één gulden zakgeld per week geven. De stadshuipen zullen op boven bedoelde wijze in de gelegenheid ko men van zeer nabij kennis te maken met het landbouwleven, wat kan lei den tot een beter kennen en begrij pen van het landbouwende deel van Nederland. Landbouwers zelf kunnen er toe medewerken, door het nemen van „hulpen", hen de waarde te leeren zien van het agrarische deel van ons land. Op deze wijze zullen stad en platteland nader tot elkaar worden gebracht in het belang van beide. Landbouwers, die dan ook een landbouwhulp voor drie maanden in hun bedrijf wenschen op te ne men, gelieve dit zoo spoedig moge lijk, in ieder geval voor 1 Mei 1941, kenbaar te maken aan den agent der arbeidsbemiddeling van hun ge meente. Men schrijft ons van de zijde der Giro-ambtenaren het volgende: Allerlei vereenigingen hebben zich beijverd om aan een zoo groot mo gelijk deel van ons arbeidende volk den vrijen Zaterdagmiddag te ver schaffen. Die vrije Zaterdagmiddag is zoo langzamerhand geworden tot een groot goed. hetwelk niemand zou willen missen. Tar van werkgevers, die hun per soneel op Zaterdagmiddag niet kun nen missen, geven een middag of ochtend in de week vrijaf. Dat is nu wel niet gelijk te stellen met den vrijen Zaterdagmiddag, doch het is toch een vervangmiddel, dat op prijs gesteld kan worden. De Postchèque- en Girodienst neemt onder: de Overheidsdiensten een bijzondere plaats in. Al het werk dat 'smorgens met auto's vol het ge bouw binnenstroomt, moet op den zelfden dag worden verwerkt, 's Morgens vloed en 's avonds eb. Zoo gaat het dag in, dag uit, in on onderbroken opeenvolging. Vrije mid dagen kunnen dan ook niet anders dan bij hooge uitzondering worden verleend, want het spreekt van zelf, dat het werk gedaan moet worden. Hoe dan ook! Dat vindt men op de Giro ook niet erg. Overal is wat en men weet nu eenmaal, dat het aan „het baantje" vastzit om op tijd te beginnen en pas te eindigen wanneer het werk klaar is. Dat kan zijn om half vijf, maar evengoed om zeven uur of half acht. Ja soms nog later. Denkt U maar eens aan een griep- periode. Giro-ambtenaren stampt men niet uit den grond en toch... het werk mag niet blijven liggen. Eén wensch zouden de dames en heeren echter gaarne vervuld zien: Op Zaterdagmiddag niet te laat naar huis. Wat echte ontspanning na een week van hard werken heb ben ze beslist noodig. De ouderen kunnen thuis iets doen, wandelen of winkelen misschien in het tuintje spitten en de jongeren kunnen in de frissche lucht al die duizenden getallen uit hun hoofd laten „waai en" bij sport en spel. „Hoe kunnen wij U daarbij hel pen?" vraagt "Gij ongetwijfeld. Dat is heel gemakkelijk! 'U heeft b.v. het plan om Zater dag eens fijn „er tusschen uit te trekken." Vrijdags maakt U Uw werk af. O ja! Nog even een girobetaling doen. Zóó, dat is gebeurd. Klaar! Maar weet U wat U doet? U zorgt dat U zelf morgen vrij bent, maar U zet tegelijk een ander aan het werk. Is het bepaald noodig, dat U de roode giro-envelop in de brievenbus moet doen, laat het dan vooral niet na. Dat doen de giro ambtenaren zelf ook niet en zij ver langen dus van U niet anders. Men moet op tijd aan zijn verplich tingen voldoen. Niemand legge U eenig beletsel in den weg. Maar... als U niet aan een bepaal den dag is gebonden, houdt U de roo de envelop dan even vast tot Zater dag. Voor U maakt dat geen verschil en de Giro-ambtenaren gaan wat vroeger naar huis dan gewoonlijk. Gireert dus zoo min mogelijk op Vrij dag Hartelijk dank voor Uw medewer king. ADVOCATE VOOR HET DUIT- SCHE LANDGERECHT. Ze had ophitsende gedich ten en laster over bommen verspreid. Voor het Duitsche L'andsgerecht heeft terecht gestaan de 25-jarige Haagsche advocate mej. mr. R. S., aan wie ten laste was gelegd de ver spreiding van een aantal verschillen de voor Duitschland, de Duitsche weermacht en hooge Duitsche auto riteiten beleedigende gedichten, ter wijl zij eveneens de bewering heeft verspreid, dat ook Duitsche vliegtui gen bommen op Nederland zouden gooien. Beklaagde zegt de gedichten in de brievenbus te hebben gevonden en niet te weten van wien ze afkomstig waren. Rechter Joppich: U als advocate heeft toch kunnen constateeren, dat de gedichten de grootste gemeenhe den bevatten en dat ze slechts he- doeld zijn om onrust onder het volk te brengen. En het is onbegrijpelijk dat u daaraan heeft kunnen mede werken. Voorts heeft u tweemaal gepoogd heimelijk brieven uit de gevangenis te verzenden. Uit uw praktijk weet u toch, dat dit niet geoorloofd is. Beklaagde stemt dit Joe. Verder erkent zij, op haar kantoor te heb ben gezegd, gehoord te hebben, dat ook Duitsche vliegtuigen bommen op Nederland hebben laten vallen. Rechter Joppich: Maar dat is toch de grootste onzin. Iets dergelijks kan van de Duitsche weermacht niet wor den verwacht, die, zooals iedereen heeft kunnen constateeren, steeds correct optreedt en slechts op eer lijke wijze oorlog voert. Beklaagde: Het geheele volk ge loofde het. Rechter Joppich: Dat komt, om dat het volk is opgehitst door ge schriften, waaraan ook u heeft me degewerkt. Zoo kunt u zelf de uit werking van dergelijke geschriften constateeren. Generalstaatsanwalt dr. Kobiitz:U moet weten, dat voor dergelijke aan vallen volgens het internationale recht hooge straffen kunnen worden gegeven. Geen enkel Leger kan straf feloos toestaan, dat het met modder wordt gegooid. Beklaagde zegt de mededeeling van betrouwbare zijde te hebben verno men. Rechter Joppich: Hoe komt u er bij dat verhaal zonder bewijs te ver tellen. Het is waanzin en een gemee- ne leugen. Dr. Koblitz: Het staat voor ieder vast, dat slechts Engelsche vliegtui gen hier bommen werpen. De Duit sche FLAK schiet toch op die vlieg tuigen en u gelooft toch niet, dat de Duitsche FLAK op eigen vliegtuigen schiet. Dat moest voor u voldoende bewijs zijn, dat het hier een leugen campagne betreft. JHLerna neemt de Generalstaatsan walt zijn requisitoir. De bewering, dat Duitsche vliegtuigen bommen op Nederland en op eigen militairen laten vallen is zoo ongehoord en ge meen, dat daartegen streng moet wor den opgetreden. Een advocate be hoort te weten, dat het ontoelaatbaar is de gemeenste leugens en beleedi- gingen te bediteeren na een inleiding met: „Ik heb gehoord dat..." Ook verspreiding van beledigende en lasterlijke gedichten moet nnet gestrengheid worden tegengegaan, want een bezettende macht kan der gelijke ondermijnende propaganda niet toelaten. Rekening houdend met het feit, dat beklaagde alles openhartig heeft erkend en daarbij zelfs gedragingen heeft medegedeeld (bijv. het voorle zen en bespreken van gedichten in den familiekring), welke haar niet waren ten laste gelegd, leischte dr. Koblitz teen gevangenisstraf van vijf maanden met aftrek van het voorar rest (sinds 15 November). Beklaagde merkt op, dat zij geens zins den opzet heeft gehad ophit sende geschriften te verspreiden en daarom vraagt ze vrijspraak subs, een lichte straf. Rechter Joppich heeft daarop be klaagde overeenkomstig den eisch veroordeeld tot 5 maanden gevange nisstraf met aftrek van het voorar rest. In de motiveering van het von nis betoogde de rechter met klem, dat aan den papieren oorlog een eind moest komen, want de propagandis tische waarde daarvan is grooterdan beklaagde denkt. Men kan de Duit sche weermacht niet straffeloos be- Leedigen. Dat spreker een zoo milde straf heeft opgelegd, is geschied uit overweging, dat beklaagde alles vol mondig heeft erkend en geheel open hartig is geweest. DR. VAN RAPPARD NAAR DE WAFFEN S S. Tijdens een Maandag in het volks gebouw te 's-Gravenhage* gehouden vergadering van den kring Den Haag van de N.S.N.A.P. heeft de leider van deze partij dr. E. H. v. Rappard naar aan het A.N.P. wordt medege deeld, bekend gemaakt, dat hij zich als vrijwilliger heeft gemeld voor het Waffen S.S., dat hij hiervoor is goedgekeurd en dat hij nog denzelf den avond naar Duitschland zou ver trekken, „om met de wapens in de hand de lotsverbondenheid van het Neder-Duitsche volk met het Duit sche broedervolk te bewijzen." In Zijn afscheidsrede spoorde dr. v. Rappard zijn medestrijders aan den strijd vol te houden en hij gaf hun voor den tijd dat hij afwezig zal zijn het parool: „Dood aan het separatisme. Alles voor Groot- Duitschland." In een eerder gehouden bijeen komst van de hoogere functionnaris- sen van de N.S.N.A.P. uit het gehee le land had dr. van Rappard reeds afscheid van hen genomen en hun de richtlijnen voor den strijd tijdens zijn afwezigheid gegeven. Gedurende de afwezigheid van dr. v. Rappard berust de leiding van de partij in handen van den plaatsver- vangenden leider W. G. Lensink. Verder verneemt het A.N.P. dat in de komende week een groot aantal vrijwilligers uit de N.S.N.A.P. en haar S.A. naar de Waffen S.S. in Duitschland zal vertrekken ten einde op korten termijn te worden opge leid. STEUNVERLEENING R AAN WERKLOOZEN IN 1941. Voor 1941 zal - extra-hulp in den vorm van kleeding, dekking em schoeisel kunnen worden verstrekt aan ondersteunde en tewerkgestelde werkloozen en aan de z.g. onder, groep B vallende kleine grondgebrui kers en tuinbouwers. De rijksbijdragen zullen hiervoor als volgt worden berekend: Voor de ondersteunde en tewerk gestelde arbeiders mag over het dienstjaar 1941 per gemeente ten hoogste worden besteed een bedrag, gelijk aan het gemiddelde aantal werklooze arbeiders, dat over de eerste 10 maanden van 1940 als werk zoekende bij de plaatselijke organen der arbeidsbemiddeling stond inge schreven, vermeerderd met het ge middelde aantal tewerkgestelden over dezelfde maanden, vermenigvuldigd met f6,50. Van dit bedrag komt f2 ten laste van de gemeente en f 4,50 voor reke ning van het Dept. v. Sociale Zaken. Voor de B-boeren en B-tuinbou wers mag over 1941 per gemeente ten hoogste worden besteed teen be drag gelijk aan de gemiddelde aan tallen B-boeren en B-tuinbouwers over de eerste maanden van 1940, vermenigvuldigd met f3',25. Van dit bedrag komt f2,25 ten laste van het Dep. v. Sociale Zaken, zoo dat vanwege de gemeente f 1,per B-boer en B-tuinbouwer moet wor den bijgedragen. RANTSOENEERING VAN GE DISTILLEERD. Zoo als de brouwerijen in ons Land1 aan het eind van Januari jujit edlgen beweging tot een beperking van.den afzet van bier hebben moeten beslui ten, zijn sinds eenigen tijd pok1 de distilleerderijen overgegaan, tot een vrijwillige rantsoeneering van gene- vers en aanverwante prioducten. Naar de N.R.C. ter oore kómt, zijn artikelen als schenkóognac, een artikel dat hier te lande vxlijt veel1 wordt vervaardigd, en besse n ge never niet meer of althans zeer moeilijk te krijgen en zelfs de gangbare ge$- neversoorten worden Tn soms belangt- rijk verminderde hoeveelheden aan de geregelde afnemers geleverd. Van distillateurszijde wordt vernomen^ dat de grondstoffenpositie de distilleerde rijen inderdaad tolt een rantsoeneej- ring van het gedistilleerd heeft gek noopt. "De distilleerderijen passen de rantsoeneering, onder leiding van de distillateursorg., gemeenschappelijk, doch overigens geheel zelfstandig toe. Ten aanzien van den kleinen handel in gedistilleerd heeft de Cen- trael Vereeniging voor den Handel' in gedistilleerd bepaalde aanwijzingen gegeven. Tot dusver is het rantsoen, dat de distilleerderijen, aan hun afnemers kunnen toestaan nog, niet op een air gemeen geldend percentage vastge steld. Een dezer dagen zullen de pr- ganisaties zich echter over een der gelijk quotum beraden, BALASCHERM

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1941 | | pagina 7