TWEEDE BLAD Woensdag 19 Maart 1941 No. 6142 Plaatselijk Nieuws FEUILLETON Binnenland DE MOORD OP HET KANTOOR II Hoe werkt het Besluit op de Loonbelasting 1940 L00NSTATEN ingevolge de nieuwe loonbelasting DE COMPLETE L00NTABELLEN" BEHOORENDE BU HET VOOR HET LAND VAN HEUSDEN EN ALTENA, DE LANGSTRAAT EN DE BOMMELERWAARD SPRANG-CAPELLE. J. 1. Dinsdagavond had in het cafe van Ant. van Dijk te IVrij hoe ve- Capelle een bijeenkomst plaats van>- wege het Kindere va cuatiebur eau te Rotterdam. Deze vergadering stond onder leiding van den heer J. van Herpen, ambtenaar ter secretarie al hier. Voor deze gelegenheid was ook de heer H. S. van der Waals, onze vroegere dorpsgenoot, thans gedele geerde van genoemd bureau, overge komen, ten einde een uiteenzetting te geven van het doel en werkwijze dier evacuatie. De leider opende om ruim zeven uur deze bijleenkomst en heette de opgekomen pleegouders en verdere bel angst-elien den van harte welkom, waarna hij het woord gaï aan den heer van der Waals. Spreker begon met de aanwezigen, die in flinke getale waren opgekomen, ook van harte welkom te hieeten en in het 'bijzonder den heer burgemeester de zer gemeente, waarvan hij1 voor dit nuttige d oei zooveel medewerking' had mogen ondervinden. Vervolgens sprak hij een woord van innigen dank aan het adres van de propagandisten, pleegouders en allen, die zich op eeni- igerlei wijze voor dit mooie werk ver dienstelijk hadden gemaakt. Ook na- rqens den burgemeester der gemeen te Rotterdam sprak hij1 woorden van erkentelijkheid voor al hetgeen inde gemeente Sprang-Capelle vdor dit doel was tot stand gebracht. Hierna zette hij in den breede uiteen, welk werk aan deze evacuatie verbonden was en nog is. Er zijn in Rotterdam ongeveer 70.000 schoolgaande kinde ren, waarvan er vorig jaarp.m. 12.000 met vacantie werden uitgezonden, dan wel geëvacueerd. Hij gaf daarbij een beeld onder welke omstandigheden moest worden gewerkt, daarbij wij1- zende op de moeilijkheden aan ver voer, administratie e. d. verbonden. Tot in de uiterste puntjes moest alles worden verzorgd, niet alleen op admi nistratief, maar ook op medisch ge bied, zoowel van kinderen als van pleegouders. Ook citeerde hij enkele brieven om aan te toonen met hoeveel liefde de diverse pleegouders in den lande er het hunne toe bjij droegen om het leed zooveel' mogfelijk te leni gen, daarbij wijzende op de gelijkenis van den barmhartigen Samaritaan, terwijl tevens uit het geciteerde bleek dat er banden waren gelegd, die niet 21. Hij wist, dat die man hem ontsnap te en wou dat beletten, een been wa: al weg en hij trok het andere ook weg. Pedro deed weer een sprong en Waite gaf een gil toen hij de tan den van den hond in zijn enkel voel de, maar hij hield zich goed vast aan het handvat en dat was zijn be houd. De trein kreeg net een stoot en daardoor sloeg het portier tegen den kop van den hond. Die liet los. Waite was in een oogenblik in den trein en sloeg het portier dicht. Een oogenblik dacht hij, dat Sexton Blake nog: leefde en hem met den hond had nagespoord. Hij keek of hij den detec tive ook zag, maar bemerkte niets. „Dan is hij alleen gekomen," mom pelde hij. In dien tusschentijd was Pedro om ringd door een massa spoorbeamb ten. Ee hond was nn erg handeioaar maar toch duurde het een poos voor iemand hem bij zijn halsband durfde pakken. „Ik zal hem wel naar het politie meer verbroken zouden worden. Ver der toonde hij nog aan, hoe ook op onderwijsgebied, sport en ontspan ning voor de kleinen was gezorgd, waarbij men de grootst mogelijke op offeringen zich moest getroosten en de spontaniteit waarmede een en an der tot stand kwam. Evenwel her. werk moet nog met kracht worden voortgezet voor den komenden zomer, waarom spreker een beroep deed om op den ingeslagen weg te blijven voortgaan. Daarna werd een mooie film vertoond, die prachtig in beeld bracht het werk der kinderevacuatie over het gebeele land. De diverse beelden werden schitterend op het doek gebracht. Eerst thans bleek maar al te duidelijk, dat met woorden den omvang van het werk in zijp ware grootte niet was weer tie. geven. Er bestaat dan ook geen twijfel aan of de spreker van "dezen avond e(n de vertoonde film, hebben een dringend beroep op allen gedaan om dp zien arbeid te blijven steunen. Een. woord van dank aan het adres van den heer van der Waals voor hetgeen hij' dezien avond heeft te hooren en te zien ge geven, 'is zeker op zijn plaats. 'De heer van Herpen sloot deze bijcen|- komst, in de hoop den gedelegeerde nog eens spoedig in ons midden te zien, daarbij de hoop ujitsprekert- dat deze arbeid ook in onze glemeente blij voortduring ges'teund zou mogen blijven. Hierna ging iedereen voldaan over dezen avond huiswaarts. Door de Contactcommissie was verleden week Woensdagavond in het gebouw „El'thato" een bijeen komst belegd', waarin Ds. Klüsener uit Bodegraven als spreker optrad met het onderwerp „Het Avondmaal's- formulier". Deze bijeenkomst w'as druk bezocht en er was een aandach tig gehoor. Door Ds. T. H. Oostenbrug w:erd namens de commissie de vergadering te ruim half acht geopend met ge bed, waarna na gemeenschappelijk zingen en een kort inleidend en wel komstwoord, aan den spreker gele genheid werd gegeven zijn onder werp te behandelen. Spr. ving aan met te zeggen, dat zijn taak om over het Avondmaals- formul'ier te spreken een zware is, omdat het eenerzijds stof biedt voor meerdere avonden, anderzijds daaraan moeilijke dingen vastzitten. Hij zou trachten in een kort tijdsbestek het formulier te bespreken en over de belangrijkste zaken iets te zeggen. bureau brengen," zei de conducteur, „wie is er nu bang voor een hond." „Een hond," zei een ander, „het lijkt wel een olifant." Meer dan twee uur daarna za ten Tinker en Drake nog in het hotel. Drake had geen zin om uit te gaan na zijn gevangenis en Tinker wachtte op rijn meester. Maar als de tijd verliep werd hij angstig en keek tel kens op de k'ok. ,,'t Bevalt mij niets," zei hij einde lijk, „nu kon mijnheer Blake wel te rug zijn." „Mij dunkt, hij is nog al mans om op zich zelf te passen," zei Dra ke. „Dat is het niet," zei de jongen, „maar als Waite de man eens is die Keldrick vermoord heeft." En hij zal wel een revolver hebben." „Goed dan, laten wij er samen eens heengaan," zei Drake. Tinker nam zijn pet op en ging met Drake in de hall. Juist kwam er een agent binnen. „Is mijnheer Sexton Blake hier?" vroeg die. „Hij is uit," zei Tinker, „maar ik ken hem, wat is er?" „Die hond," zei de agent, „zulke honden moesten niet losloopen." „Is het Pedro?" vroeg Tinker. „Die bijt niet. Waar is hij?" „Op het bureau," zei de agent, „hij sprong op het perron, toen de trein naar Donden vertrok en beet een heer haast het been af." Allereerst behandelde spr. het leer stellige gedeelte, daarna het liturgi sche gedeelte. Vervolgens werd door hem ten aanzien van de opstelling van het formulier iets gezegd en de verschillende punten, die van betee- kqnis waren, toegelicht. Zoo sprak hij o.m. over het verband tusschen doop en Avondmaal, daarbij duidelijk uit latende komen, dat in het beleven daarvan geen verschil behoort te be staan, zoo ook tusschen belijdenis en avondmaal. Met nadruk werd gewe zen op de vele misverstanden, die bestaan over bepaalde woorden en uitdrukkingen in het formulier en dat het vooral aankomt op de juiste lezing daarvan. Ook werd naar voren gebracht, dat onze vaderen over vele punten andejrs dachten, dan men te genwoordig wel meent. De behandeling van het formulier vorderde uiteraard geruimen tijd en de spreker zei, dat toen nog slechts het allerbelangrijkste behandeld was. Na afloop der lezing was er gele genheid tot het stellen van vragen, waarvan door eenige aanwezigen ge bruik werd gemaakt. Bij deze be spreking werden diverse punten nog nader toegelicht. Nadat Ds. Oostenbrug den spreker had dank gezegd voor zijn leerzaam betoog en Ds. Klüsener in dankgebed tvas voorgegaan, werd met gemeen schappelijk gezang deze goedgeslaag de bijeenkomst te (ruim half elf geslo ten. De Chjr. schoolvereen. in de Nieuwsbraat hield vorige week Maan dagavond onder leiding van haar voorzitter, den heer H. Kerst, haar jaarvergadering, welke als gevolg van de tijdsomstandigheden niet drukbe zocht was. De voorzitter opende deze bijeen komst met schriftlezing en gebed, waarna hij een welkomstwoord sprak, waarin hij wees op den ernst der tij den en de roeping ten opzichte van het Chr. onderwijs. Daarna werden de notulen der vorige vergadering voor gelezen en onveranderd goedge keurd en vastgesteld. Uit de jaarverslagen van secre taris en penningmeester bleek, dat de toestand der vereeniging goed is, en dat in ledental en personeel geen mutaties waren voorgekomen. Een der leerlingen van de school werd in het afgeloopen jaar door den dood ontnomen. Bij de daaropvolgende bestuurs verkiezing werden de aftredende be stuursleden, de heer en J. van Dron- gelen en N. C. van Ommeren met algemeene stemmen herkozen, die on der dankzegging voor het vertrouwen, hun herbenoeming aannamen. Na nog eenige bespreking, o.m. oveir het houden van een Ouderavond, werd de vergadering door Ds. T. H. Oostenbrug met dankzegging geslo ten. DISTRIBUTIE VAN PAARDEN- EN SCHAPENVLEESCH. Naar wordt medegedeeld, zal bin nenkort het paarden- en het scha- penvleesch tot distributiegoed wor den verklaard. „Maar was hij alleen?" vroeg Tin ker. „Mijnheer Blake is met hem uitge gaan." „Nu, hij is dan niet met hem te ruggekomen, dat is alles wat ik zeg gen kan, en het is een geluk, want anders maakte ik proces-verbaal op." „Kan ik Pedro krijgen,'' vroeg Tin ker. Hij begreep, dat er iets verkeerd was, anders zou Pedro niet alleen geweest zijn. En wie was die mai^ dien Pedro beet, toen hij in den trein stapte?" „U kunt hem krijgen," als u de boete betaalt," zei de agent. „Kom u maar mee." Het politiebureau was niet ver en na eenige opmerkingen van den dienstdoenden beambten over het ver keerde van honden te laten losloopen kon Tinker hem krijgen. Hij keek den jongen vragend aan. „Wat is er?" vroeg Tinker. Pedro keek op en wilde weer naar het station, maar Tinker greep zijn halsband en deed hem aan een band. Recht naar het station ging Pedro met Tinker en Drake achter zich, maar het stationspersoneel trad» tus schen beide. „Houd dien hond thuis," schreeuw den zij, „wij hebben al last genoeg \an hem gehad." „Eat is goed," antwoordde Tinker en hij boog zich weer over Pedro heen. „Meester zoeken," fluisterde hij. voor Werkgever en Werknemer? DOOR N. YPENBURG Belastingconsulent te Amsterdam - Lid van den Bond van Belastingconsulenten PRI1S 45 CENT. PRIIS 5 CENT. 7? voor de berekening der Loonbelasting 1940 Gemak bij het uitbetalen der loonen Zonder bril duidelijk leesbaar Zeer overzichtelijk Gedrukt op prima zwaar papier Voor langdurig gebruik geschikt PRIjS 1772 CENT. BOEKHANDEL FIRMA L. J. VEERMAN HEUSDEN VERHOOGING VAN DEN TABAKS ACCIJNS. Met ingang van 1 April wordt het rooken duurder. In het Verordeningenblad is opge nomen een besluit van den Secre taris-Generaal van het Departement van Financiën, betreffende verhoo ging van den tabasaccdjns. Deze ver hooging treedt in werking met ingang van 1 April. Hierbij wordt de bij besluit van genoemden secretaris-generaal met in gang van 15 September 1940, inge voerde verhooging van den accijns ten aanzien van sigaren, rook- en pruimtabak en snuif overgenomen in art. 5 van de Tabaswet. De toen eveneens ingevoerde verhooging van tabasaccijns op sigaretten met 10 op centen vervalt,oenten vervalt, zoodat de accijns op sigaretten wederom op 50 procent van den kleinhandelsprijs wordt gebracht, zooals ook reeds in de Tabakswet is bepaald. De thans ingevoerde verhooging betreft de heffing van 100 opcenten op den tabaksaccijns voor alle ge noemde artikelen. Wat deze verhooging beteekent kan uit eenige voorbeelden blijken. Voor een sigaar, welke voor 10 cent wordt verkocht, bedraagt de ac cijns thans 20 ten honderd of 2 cent, welke accijns in den prijs van 10 cent is inbegrepen. Met ingangvan 1 April zullen op den accijns van 2 cent 10 opcenten worden geheven of wel een bedrag van eveneens 2 cent, zoodat de prijs van deze sigaar dan zal bedrag 10 plus 2 oent is 12 cent. In den prijs van een sigaret van 1 c?nt is een accijns van 0.5 cent in begrepen. Op dezen halven cent ko men 100 opcenten of eveneens 0.5 cent, zoodat een sigaret van een cent voortaan 1.5 cent zal kosten." Een doosje van 20 cigaretten, waar op staat vermeld „20 cent plus opc. 1 cent", zal derhalve 30 cent gaan kosten, enz. Voor rook- en pruimtabak bedraagt de accijns 30 pet. van den kleinhan delsprijs. Kost een pak tabak thans 20 cent, das is dus de accijns 6 cent. De bloedhond aarzelidle. Plotseling herinnerde hij1 zich zijn meester stil op het gras, hij snoof op den grond en draafde weg. „Zou hij ons wel den goeden weg wijzen?" vroeg Drake. „Het is onze eenige kans om mijn heer Blake te vinden," antwoordde Tinker. j j j ELFDE HOOFDSTUK. Het was wel donker maar toch hed hij' gevoel in zijn hersens. Eerst prik te het, toen voelde hij pijn en Sexton Blake dacht, dat een stalen band om zijin slapen zat en die werd altijd maar nauwer. Hij was nog bewustei- loos, maar kwam langzamerhand bijl Nu begon hij te denken wat er was. Hij herinnerde zich Waite in een tuin, hij begroef iets. Ja, nu wist hij allies. Hij wou de boeken er uithalen, die Waite begraven had. Hij ging rechtop zitten, maar dit deed hem zoo'n pijn, dat hij een kreet van smart uitte. Nu herinnerde hij zich alles weer tot zijn bewusteloos heid. Waar was hij nu. Nog in den tuin? Neen, in een bed1 met verbonden hoofd. Zeker in een hospitaal. Daar stelde hij zich eerst mee tevreden, maar weldra begreep hij dat dit niet zoo was. In een hospitaal zou een flauw licht gebrand hebben en ande re bedden van patiënten zijn. Hij voelde in zijn. zak of hij zfijh Daarop komen 100 opcenten of even eens 6 cent, zoodat de prijs van dit pak tabak op 26 cent zal komen, enz. (VERBINDENDVERKLARING VANi HET BOEKBINDERSCONTRACT. Het Bijvoegsel tot De Nederland- sche Staatscourant van 18 Februari 1941 bevat de verbindendverklaring! van het boekbinderscontract. Ongeveer vier jaar geleden werden in de centrale commissie van het boekbindersbedrijf besprekingen in geleid, waar overwogen werd, op welke wijze de wettelijke verbindend verklaring te verkrijgen zou zijn voor, de collectieve arbeidsovereenkomst in het boekbinders-, papierwaren- enen- veloppenbedrijf. Op 27 October 1937 werd het eerste request gezonden aan den Minister van Sociale Zaken. Er waren echter redactioneele wijzigin gen noodig, welke onmiddellijk ver zonden werden. Ondanks de groofce moeite, die men zich getroostte, om deze verbindendverklaring te berei ken, bleek het noodig, op 9 Febr. 19138 opnieuw een adres te sturen. Ook dit mislukte. Nadat op 4 April! 19138 de nieuwe collectieve arbeids overeenkomst gesloten was, werd 28 Juli van hetzelfde jaar opnieuw een adres verzonden. Tot algemeene ver wondering werd er nu van ambte lijke zijde zooveel bezwaar gemaakt tegen de formulbering van het per 4 April afgesloten contract waar in de bij de vorige ambtelijke ont moetingen gemaakte bemerkingen waren verwerkt dat er in allierhaast een bondsvergadering uitgeschreven) moest worden ter behandeling vari den nieuwen tekst van de reeds loo- pende collectieve arbeidsovereen komst. De nieuwe tekst werd goed gekeurd en weer volgden talrijke be sprekingen met de autoriteiten. Ook na de oorlogsdagen verloor men de ze belangrijke zaak niet uit het oog. Voor zoover Tie omstandigheden dit toelieten, hebben de contracteerendel partijen gepoogd, alsnog de wettelijke erkenning te verkrijgen, met het hierbovenvermelde resultaat. electrische lantaarn nog had, drukte op het knopje en toen zag] .hij! een schilderij. Hij liet het licht door die kamer gaan en zag dat hij zich in een weelderig gemeubeld slaapvertrek be vond. De pijn was nu minder en hij ging opzitten. Hij' wou één voet op den grond zetten, maar daar was de pSj!n weer. Hij' bleef staan en de pijn trok weer af. Hij verlichtte de kamer weer en merkte dat de deur gesloten was. Zelfs in spijt van de pijn glimlachte hij toch over het denkbeeld dat hij; een gewoon slot niet zou kunnen open krijgen. Hij" moest nog eens zien, waar hij) was, keek op de toillettafel, waar al lerlei wit ivoren artikelen lagen van een zilveren plaatje, voorzien, waaropj de initialen H. W. stonden. „H. W.", mompelde hij. Henry, Waite." Zijn pijn vergetend, haastte hij ziohi naar het raam en trok het gordijn op zijde. Hij schoof het raam op emi keek naar buiten. Het was te 'donker om den tuin te zien maar onder hem zag hij de verande waar Waite's stu deerkamer was en nu begreep hij waar hij was. „Zij nemen niet veel voorzorgen om mij t e beletten om te ontsnappen maar rij dachten zéker, dat ik te ziek was. j (Wordt vervolgd.) NIEUWSBLAD

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1941 | | pagina 5