Maak of vermaak nü zelf Uw kleeding Uit andere bladen Rechtzaken NAGEMAAKTE GOUDEN TIEN TJES. De Leidsche recherche is er in ge- slaag een geheel complot van lieden op te sporen, die er hun werk van maakten, vergulde halve guldens als gouden tientjes, tegen een gemiddel de prijs van 25 gulden, aan denman te brengen. Zaterdag j.l. werd door zekeren K. uit Voorschoten aangifte gedaan, dat hem even tevoren door den veehan delaar J. R. op gouden tientjes lij kende voorwerpen te koop waren aan geboden, doch bij de overhandiging bleek hem, dat het vergulde halve guldenstukken waren. Hij had den gevraagden prijs dan ook niet betaald. De recherche stelde een onderzoek in en hield den 40-jarigen J. R.aan. Op hem werden drie vergulde halve guldens gevonden, doch hij ontkende deze te koop te hebben aangeboden. Uit het verder ingestelde onder zoek kwam vast te staan, dat de Leidsche veevoederhandelaar R. R. op de Vrijdag tevoren gehouden vee markt vijf van deze geldstukken voor 125 gulden had gekocht van een hem onbekenden man. Uit vrees, dat hij een strafbaar feit had gedaan, had hij nagelaten daarvan aangifte te doen bij de politie. In verband met deze kwestie is daarna te 's Gravenhage aangehouden de 412-jarige veehandelaar F. J. van L\, terwijl te Leiden zijn aangehou den de 31-jarige veehandelaar H. R., de 43-jarige caféhouder S. P. en de 27-jarige loswerkman, S. K. Aanvan kelijk liegen allen andere verklarin gen af. Zij spraken elkander voort durend tegen. Tenslotte kwam vast te staan, dat P., K. en v. L. op de Leidsche veemarkt vijftig van derge lijke geldstukken hadden gekocht tot een totaalbedrag van 135,0 gulden. Gelukkig voor hen hadden zij dit bedrag nog niet betaald en bemerkten zij de vervalsching op het oogenblik, dat zij de geldstukken in ontvangst namen. pachtprijsopdrijvingsre- sluit. Bij beschikking van de secretaris sen-generaal van het departement van landbouw en visscherij en van justi tie zijn nadere regelingen getroffen betreffende gras- en hooiverkoopin- gen, het inscharen van vee en het pachtprijsopdrijvingsbesluit 1910. Verknopingen van gras (al of niet op stam) hooi (anders dan per ge wicht), hooiland ver pachtingen en in- scharing van vee, worden voor de toepassing van dit besluit als ver pachtingen beschouwd. Het is voortaan verboden een pacht overeenkomst of een overeenkomst tot wijziging of aanvulling van een pachtovereenkomst te sluiten, indien de bedongen pachtprijs hooger is dan die, welke voor het verpachte gold in het jaar 1939 vóór of op 1 Sep tember. Voorts is het verboden zonder goed keuring van het bevbegde pachtbu reau: a) vee in de weide ter inscha ling aan te nemen of gras of hooi, als bedoeld in de tweede alinea te verkoopen of ten verkoop aan te bie den; b). een inscharingsovereenkomst aan te gaan c). eenige vergoeding terzake van inscharen aan te nemen d). aan een overeenkomst, als be doeld onder a en b, welke gesloten is vóór de inwerkingtreding van de ze beschikking, uitvoering te geven. victoria paaschwandel- tochten 1941. Het volledig officieel programma van de Victoria Paaschwandeltoch- ten is thans verschenen. Behalve het reglement bevat het boekje o.a. een voorwoord van den Burgemeester de gemeente Dor drecht en een welkomswoord van de Victoria Wandelclub. In het programma is voorts een gedetailleerd kaartje opgenomen van den ingepolderden Biesbosch, met di verse jaartallen en wetenswaardige bijzonderheden, die zeer interessant zijn voor de wandelaars, daar de tocht grootendeels door den Bies bosch voert. Belangstellenden wordt aangeraden zoo spoedig mogelijk een exemplaar van het programma met inschrij vingsbiljet aan te vragen hij de N. .V. „Victoria", Postbus 32, Dordrecht. 't Is niet alleen veel voordeeliger, doch zal U bovendien groote voldoening schenken. Duidelijke, begrijpelijke raderbladen, ma ken zélf naaien tot een genoegen HET NIEUWE MODEBLAD verschijnt tweemaal per maand, telkens met minstens 50 gratis patronen op vier raderbladen - prijs 20 cent per nunVmer - per kwartaal f 1.20 (per post f 1.50) achttien doodvonnissen voltrokken. Het bureau van den bevelhebber der Duitsche weermacht in Neder land maakt bekend: r Op 13 Maart zijn van de 18 Neder landers, die, zooals bekend is ge maakt in het Haagse he proces te gen een terreur—, sabotage- en spi- onnage-organisatie ter dood waren veroordeeld, vijftien door den kogel terecht (gesteld. Een giratieverleening kwam niet in aanmerking, 'daar bedoelde organisa tie behalve ernstige sabotagehandelin gen tegen militaire inrichtingen op de laagste wijze en met de gemeenste middelen, zooals anders slechts bij. onbeschaafde volken bekend zijn, b.v. allerlei gifmoor,den en aanvallen op Duitsche militairen beraamd £n in een aantal gevallen ook ten uitvoer heeft (gebracht. Slechts drie der veroordeelden heeft de bevelhebber der weermacht tot een levenslange tuchthuisstraf be genadigd, omdat zij' bij het plegen der daad nog geen twintig jaar oud waren. De weermachtbev'élhebber wenscht hiermede ee,n laatste beroep te doen op het verstand en het inzicht van de Nederlandschie jeugd. Tegelijk zijn drie te Amsterdam veroordeelde ophitsers, die tot sta kingen in de provincie Noord-Hol land hadden aangezet, doodgescho ten. Tot levenslange tuchthuisstraf be genadigd werden voorts twee Neder- ders, die in een ander proces door een ander Duitsch krijglsgerecht we gens een ernstige sabotagiehanidelinlg ter dood waren veroodeeld. Ook in dit geval is de gratie voor de laatste maal verleend, daar de veroordeelden ten tijde van de daad nog geen twintig jaar oud waren. de kindermoord te soest. Tienjarig jongetje de dader. Binnen vierentwintig uur heeft in specteur Schreuder den moord op het dochtertje van de familie Strumpel te Soest tot opheldering gebracht. Als dader van dezen moord is een tien-jarig jongetje in den nacht van Vrijdag op Zaterdag in een der nood woningen te Hilversum aangehouden. Het is gebleken, dat het jongetje de vijfjarige Gerretje, die alleen in het bosch van Pijnenburg liep, in het water heeft gegooid. Toen het meisje probeerde uit het water te komen, heeft hij het zoo Lang onder water gehouden totdat het bezweek. De jeugdige dader was in gezelschap van een broertje. Het is een der twaalf kinderen uit een groot gezin, waarvan er zes wegens baldadigheid voor den. poli tierechter zijn geweest. Het kind zal ter beschikking van de Justitie worden gesteld. Rapen van eieren. Die secretaris-generaal' van het de partement van landbouw en vissche rij heeft bepaald, dat in. hjet gehteele rijk a. het zoeken, rapen en buiten openbare weg,en en voetpaden, veir voenen van eieren van kemphanen, wulpen, scholeksters, grutto's, ture luurs, meerkoeten en waterhoentjes is toegestaan van heden tot en met 19 April' a.s.; b. het «ten verkoop* in voorraad nebben, te koop aanbied'en, ver'koof- pen, afleveren en langs openbare wee igten en voetpaden vervoeren van eie ren van het onder a. gienoemde wae terwild is toegestaan van heden tot en met 21 April, met dien verstande, dat het vervoeren gedurende de data 20 en 21 April slechts binnen de be bouwde kom der gemeenten en langs openbare wegen en voetpaden is toe gestaan c. het zoeken, rapen., ten verkoop in voorraad hebben, te koolp aanbie den, afleveren of vervoeren van eie ren van zwanen, wilde jenden (alt- Ie soorten), ganzen, duikers, water snippen en goudplevieren niet is toe gestaan. goed nieuws voor rookers Geen tabaksgebrek meer Ie vreezen. Duitsch land heeft 7.000.000 kg tabak voor Ne derland gereserveerd. Er is goed nieuws voor den Neder- landschen rooker. Tot het einde van dit jaar zal er geen gebrek zijn aan tabak. Duitschland heeft n.l. bij zijn tabaksaankoopen in Italië, Bulgarije, Turkije, Joego-Slavië en Roemenië 7 millioen kg exotische tabak voor Nederland gereserveerd. Deze voor raad zal in staat blijken minstens voor 'een maand of drie in de be hoeften der consumenten van siga retten, shag, pijp- en pruimtabak te voorzien. Rekening houdende met de voor raden, welke zich op het oogenblik nog in het bezit van fabrikanten en handelaars bevinden, kan men dan ook veilig aannemen, dat deze cate gorie rookers zich voor het einde van dit jaar nog geen zorgen behoeft te maken. Europeesche samenwerking en nationale zelfstandigheid. In het weekblad van De Neder- landsche Unie wordt, als grondslag en voorwaarde voor de nieuwe Eu ropeesche orde, de volstrekte eerbie diging van iedere volkspersoonlijk heid genoemd. Aan het artikel over dit vraagstuk is het volgende ont leend „De tegenwoordige positie van ons land brengt mee, dat de vraag naar de verhouding Nederland-Duitschland de kern vormt van alle andere vra gen. Het antwoord op deze vraag immers kan van beslissende beteeke- nis zijn voor de toekomst van ons volk. Het kan daarbij interessant zijn om na te gaan, hoe in vroeger eeuwen die verhouding is geweest en hoe de tegenwoordige verhouding ge groeid is in een langdurig proces, waarin de wederzijdsche belangen nu eens samenvielen, dan weer fel tegen elkaar opbotsten. Er schuilt echter in dit alles een gevaar. Want altijd is de geschiede nis misbruikt geworden in de phra- sen van redenaars en in de politieke plannen-makerij. Iedere nieuwe ideo logie zoekt naar contactpunten in het verleden, die schijnbaar een recht vaardiging kunnen geven aan het stre ven. Vervolgens wijst het artikel er op, hoe er in de middeleeuwen een tijd geweest is, dat Duitschland en Neder land dichter bij elkaar hoorden dan tegenwoordig. Daarop echter zijn ze ven eeuwen van gescheiden ontwik keling gevolgd en deze zeven eeuwen laten zich niet met één streep on gedaan maken. Zeven eeuwen eigen ontwikkeling hebben aan beide zijden van de grens een volk doen groeien, verschillend van karakter en cultuur, verschillend door historische ontwikkeling en he- dendaagsch levensbesef. De groote momenten uit onze geschiedenis zijn aan Duitschland voorbijgegaan, zon der dat dit er deel aan had. Onze heldhaftige vrijheidsstrijd viel in een tijd, toen het Duitsche Rijk verzwakt was door inwendige verdeeldheid en de Europeesche grootheid van onze Gouden Eeuw vond er nauwelijks weerklank. Zoo is tusschen Nederland en Duitschland een grens komen teloo pen, die niet alleen van politieken, maar' nog meer, veel meer van volks- kundigen aard is. De politieke grens kan men wegvagen. Door menscben- handen ontstaan, kan zij door men- schenhanden vernietigd worden. Ka nonnen en vliegtuigen overschrijden haar. Maar de volksgrens blijft. Die is niet gemaakt door menschenhan- den, maar gerijpt in een natuurpro ces van eeuwen. Daarom blijft die. Want alles kan de mensch, maar aan de natuur is hij onderdaan. Déze grens blijft, zoolang er "aan Neder lander blijft, die het erf zijner vade- vaderen getrouw blijft. Het is goed, dit alles te bedenken in een tijd, waarin de roep van lots verbondenheid en gemeenschap zoo luide klinkt over de wereld. Ordening in de internationale ver houdingen en samenwerking der vol keren, het zijn gedachten die gemak kelijk ingang vinden bij een volk, dat een zijner grootste zonen, Hugo de' Groot, den grondslag zag leggen voor het internationale volkenrecht Maar één voorwaarde moet daarbij vervuld worden. Een voorwaarde, die geldt als absoluut en waarop alle or dening strandt, als zij niet wordt ver vuld. Die voorwaarde is: de volstrek te eerbiediging van iedere volksper soonlijkheid. Dat wil zeggen, dat men als volkomen vrije en zelfstandige vol ken ,met volstrekte eerbiediging van wederzijdsch karakter, samen kan werken aan een gemeenschappelijke taak. In welk verband „De Unie" met instemming de „Agrarische Rund schau" citeert, waarin, in een artikel óver: Europaische Volksgemeinschaft oder Völkergemeinschaft, gezegd wordt: „Een nieuwe ordening van Europa moet in overeenstemming zijn met de cultureele en nationale levensbehoef ten van de Europeesche volkeren en een gezonde op elkaar afgestemde ontwikkeling waarborgen." Als ons volk, aldus „De Unie", hierover maar zekerheid heeft, dan zal het niet wachten, maar de kans grijpen om mee te bouwen aan een nieuwe Europeesche orde. In een orde, waarin de vrijheid van ieder volk wordt erkend, maar die vrijheid tevens begrepen wordt als een plicht tot eendrachtige samenwerking ineen belangengemeenschap, die ons allen verbindt. De ledenwervingsactie van het Ned. Agrarisch front. Als men een organisatie heeft en men kan er op normale wijze geen leden voor krijgen, dan gaan sommi gen het tegenwoordig op een andere manier probeeren. Die „andere" ma nier beteekentintimidatie, bluf en dreigen met brood-roof. We doelen op de methode, waarmee de N. S. B.-fronten „aanhangers" verwerven. Ronselen is een beter woord. „Een treffend staaltje van dien „nieuwen geest" kunt ge nu weer aantreffen in een advertentie in een Ltrecht3 blad. Daar in de Domstad is meneer A. C. Visser, vischhan;- delaar, benoemd tot, let wel: Hoofd in de Gouw Provincie Utrecht van het Nederlandsche Agrarisch Front, afd. Yisch. En in die advertentie roept meneer Visser al zijn vakgenooten op om zich „vrijwillig" bij hem op te geven. O. m. heet het echter ook in die advertentie „Zij, die hieraan niet wenschen mje- de te werken zullen in de toekomst door mij absoluut worden uitgeslo ten." Nu heeft het Nederlandsche depar tement \an Handel, Nijverheid en Scheepvaart begin Januari van dit jaar al gewaarschuwd tegen dergelijke schandelijke misleidingen bij aan drang tot organisatie. Die waarschur wing schijnt echter ook meneer Visser niets geleerd te hebben. En wetende, hoeveel visschers en venters op het oogenblik vol kommer zijn over bun dagelijksch brood, doet hij het voorkomen, of hij werkelijk „de macht" heeft en tracht hij da bedrukte gemoederen van zijn landge- nooten door intimidatie in een be paalde richting te sturen. Hij dreigt:" Haast |Ub, voor "bet te laat is.En als zich dan bijvoorbeeld vijf arme kerels zouden laten overdonderen, moe van de zorgen, dan zijn er „weer vijf volksigenooten tot het nationaalr soicialisme bekeerd. Laf en misselijk gedoe! En dat praat over een nieuwe gemeenschap... kantongerecht, den rosch. Zitting van Maandag 10 Maart. Na 10 uur met auto rijden: J. v. d. O., Ammerzoden, ontslag van rechts vervolging; C. A. J. R.', Waalwijk, ontslag van rechtsvervolging. Verduisteringsverordening: P. M. D„ Waalwijk, f 10; C. V., Drunejn, f 20; J. M. K„ Elshout, f S; H. v« H., Elshout, f'8; M. v. S„ Elshout, f 10; J. Chr. V., Elshout, f8; A. S., Rijswijk, f 10; J. v. d. M„ Wijk en Aalburg, f 10; A. C. M., Elshout, f 10; A. v. D., Sprang-Capelle, f 10; J. M. v. D„ Drunen, f3; J. v. d. M., Wijk en Aalburg, f10; J. v. d. B., Veen, f 10; H. A. v. i., Waspik, f 10; i. M. C. h., Waalwijk, f 15; P. J. K„ Waal wijk, f 10; A. H. M., Waalwijk, f 10; Th. v. V., Drunen, f5. Na 12 uur op straat: W. v. T., Wijk en Aalburg, f15; P. P.„ Vlij men, f15; M. J. S., Vlijmen, f15; M. A. S., Vlijmen, f15; H. L. v. B., Vlijmen, f 15. Identificatiebesluit: J. A. K., Wer kendam, W. J. S„ Waalwijk, A. J. v. L., Vlijmen, Chr. M. v. B„ Waalwijk, iE. v. B., Wijk en Aalburg, K. v. G., Waalwijk, J. v. C., Waalwijk, allien f4; W. C. H., Sprang-Capelle, f3; H. G„ Waalwijk, L. A. H„ Waalwijk, J. H. M. v. d. H„ Waalwijk, C. J. H. S., Waalwijk, J. A. M., Waalwijk, A. C. v. P„ Capelle, A. M. de B., Capelle, H. S., Sprang-Capelle, P. P., Vlijmen, M. J. S„ Vlijmen, "M. A. S., Vlijmen, G. v. R., He us den, W. N. K., Sprang-Capelle, A. M. de G., Waalwijk, J. P. L., Waalwijk, allen f4. Identific. besluit en links houden: J. D. S., Kaatsheuvel) f4; A. C. S., Waalwijk, f4 plus f2. Identific. besluit en rijw'. z. licht: L. M. W. v. L., Waalwijk, f4 plus f2. Identific. besluit en geen achter licht: J. P. de J., Sprang-Capelle, f4 plus f2; A. M. v. B„ Vlijmen, f 4 plus f 2. Identific. besluit en na 12 uur op straat: J. J. v. E., Waalwijk, f4 plus f 15. kantongerecht tiel. De kantonrechter te Tiel w'ees o.a. de volgende vonnissen Overtreding motor- en rijwielregle- ment: G. van W. te Btrakel, f3 subs. 1 week tuchtschool; A. van der Z. te Brakel, 2 maal f 3 subs. 2 maal 3 d. h.; A. van R. te Kerkwijk, f3 subs. 1 week tuchtschool; P. J. D. te Zalt- bommel, f7.50 subs. 7 dagen tucht school. Overtreding jachtwet: A. V.' te Heusden, f 10 subs. 7 dagen hechte nis, met verbeurd verklaring van het in beslag genomen geweer. Overtreding arbeidsbesluit: H. J. B. te Nederhemert, f6 subs. 3 da gen hechtenis. Overtreding verordening "No. 34 van den rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied betreffende het verduisteren: J. K. te Ammerzoden, f 10 subs. 10 d. h.,A. van de. V„ Ga meren, f 40 subs. 20 d. h.; D. W. S. te Kerkwijk, f 10 subs. 10 d. h. Verkrijgbaar bij de administratie of bezorger *an dit blad Uitgave: N.V. Uitg. Maatsch. „Neerlandia" Kr. Nwe. Gracht 66, Utrecht 4

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1941 | | pagina 6