Uit andere bladen Burgerlijke Stand Gevonden en verloren voorwerpen Veilingberichten Buitenlandsch Overzicht aöm. Kantoor h. kant nederhemert 18 RIJWIELEN VERDUISTERD. Te Utrecht is aangehouden een jeugdige landbouwersknecht genaamd A. van E., wiens opsporing en aan- houding door ver schil lende politie- instanties was verzocht. Te 's Bosch en in de naaste om geving daarvan, heeft hij niet minder dan 18 rijwielhandelaren gedupeerd, waarbij hij als volgt te werk ging, Onder een valschen naam kwam hij bij de rijwielhandelaren "binnen gestapt en wist hen te bewegen hem een rijwiel te verhuren. Gingen zij daarop in, dan zagen zij de fiets niet meer terug, want van E. verkocht de fietsen, en met het aldus verkregen geld speelde hij gen grooten mijnheer. Bij de politie regende het klach ten, doch de opsporing van den da der werd zeer bemoeilijkt door het feit, dat hij telkens een valschen naam had opgegeven, en daar in arrest gesteld. Ten slotte is hij te Utrecht in de handen van de politie gevallen ER KOMEN NIEUWE HOOFD- COMMISSARIATEN. Naar het Vad. verneemt ligt het in het voornemen eerlang over be gaan tot de benoeming van een aan tal hoofdcommissarissen van politie in gemeenten, die daarvoor in aan merking komen. Deze hoofdcomiriis- sariaten worden gevormd boven de bestaanjde commissariaten. In de eerste plaats komen daar voor in aanmerking de grootste ge meenten des lands, dat zijn dus voor namelijk de steden niet een inwoner tal boven de 100.000. Maar het in wonertal is niet alleen het criterium. Hoofdcommissarissen zullen ook be noemd worden in die plaatsen, die uit politioneel oogpunt belangrijk zijn, ook al is hun inwonertal kleiner dan 100.000. Aangezien deze aangele genheid nog in een eerste stadium van voorbereiding verkeert, zoodat feitelijk nog van toekomstmuziek moet worden gesproken, kon men het blad omtrent de benoeming van bepaalde personen nog niets mede- deelen. E^NGELSCIIE BOMMEN OP ONS LAND. In den nacht van Dinsdag op Woensdag hebben Engelsche vliegers op verschillende plaatsten van ons land bommen geworpen, waarvan het mee- rendeel op open veld terecht kwam. Dp verschillende plaatsen moest luchtalarm worden gegeven. Slechts op drie plaatsen is tamelijk zware schade aangericht. In totaal werden acht woonhuizen aanzienlijk bescha- jdigd en Zijn verscheidene huizen in brand geraakt. Hierbij zijn op een de zer plaatsen onder 'de burgerbevol king slachtoffers gevallen en wel zes dooden, drie vrouwen en drie mam nen, en dertien zwaar gewonden, vijf vrouwen, vijf mannen en drie kin deren. Voorts is aanzienlijke glasscha de aan woonhuizen en broeikassen toegebracht. Op verschillende p'aatsen des lands ïijti, in de laatste dagen bommen aan getroffen, welke waren ingesteld op ontploffing na eenige uren. In het Noorden des lands is zulk een bom 254 uur na het afwerpen ontploft. De omgeving was echter tijdig ont ruimd, zoodat er geen slachtoffers vielen. Een woonhuis werd door de ontploffing vernield. In Duitsche militaire kringen ziet men in het werpen van tijdbommen geen enkel militair nut en neemt men aan, 'dat de Engtelscben deze metho de alléén bezigen om de burgerbe volking op te jagen. HET RIJEEWIJS. Naar aanleiding van vele binnenko men dje vragen maakt de A.N.W.B. de automobilisten en motorrijders er opmerkzaam op, dat onder de huidi ge wetgeving rijvaardigheidsexamens in het algemeen alleen moeten wok- den afgelegd, indien het oude rij bewijs langer dan vijf jaar is ver vallen. Bovendien gaat de geldigheid van een nieuw rijbewijs in op den dag van afgifte en niet op den dag, volgende op den vervaldag van het oude rijbewijs. Men behoeft dus voor- Loopig geen haast te maken als men niet van een motorrijtuig gebruik kan maken. De A.N.W.B. adviseert ech ter om niet te wachten tot het ver keer met motornij tuigen weer nor maal is aangezien het aantal aanvra gen da|n zoo overstelpend zal zijn, dat men met vertraging rekening moet houden. DE BURGEMEESTER VAN ASSEN EERVOL ONTSLAGEN. Ook de schoolinspectrice van haar functie ontheven. Het rijkscommissariaat maakt be kend: De rijkscommissaris voor "het be zette Nederlandsche gebied heeft op grond van zijn verordening nr. 3/40 betreffende de uitvoering van de re- geeringsbevoegdheden in Nederland den burgemeester der gemeente As sen, mr. J. Bothenius Lohman, eer vol ontslag verleend en gepension- neerd. Tot zijn opvolger is benoemd de. tegenwoordige burgemeester van de gemeente Roden, mr. H. W. Bloe- iners. Voorts heeft de rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche ge bied mevrouw H. A. van Riel- Smeenge te Assen eervol van haar functie van schoolinspectrice in de inspectie Assen ontheven en gepen- si onneerd. In haar plaats benoemde rijkscommissaris voor het bezette Ne derlandsche gebied .krachtens arti kel 3 van zijn vierde verordening nr. 108/40 betreffende bijzondere maatregelen op administratiefrech telijk gebied, den hoofdonderwijzer F. K. E. Veld, te Den Andel, tot inspecteur van het lager onderwijs in de inspectie Assen. ONDER VRACHTAUTO GERAAKT Het driejarig zoontje van den heer H. te Ankeveen geraakte Dinsdag op den dorpsweg onder een vrachtauto. 'Met ernstige verwondingen weid het kind in de ouderlijke woning binnen gedragen, waar het ondanks spoe dige geneeskundige hulp aan de ge volgen is overleden. Inrichten - bijhouden - controleeren van boekhoudingen Behandelen van aangiften voor de Omzetbelasting Telef. 26 (b g.g. 13) MR. TRIP VERLAAT ZIJN FUNC TIES. Het A.N.P. verneemt het volgende: De Secretaris-Generaal van het De partement van Financiën, Mr. L. J. A. Trip, heeft den Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche ge bied rijksminister Seyss Inquartver zocht, hem ontslag te verleenen uit zijn ambt van secretaris-generaal van het departement van 'Financiën, en hem dit ontslag eervol te verleenen. De Rijkscommissaris heeft aan de zen wensch voldaan, terwijl hij te vens aan mr. Trip ontheffing ver leende van zijn functie als president der Nederlandsche Rank, en hem zijn dank tot uitdrukking gebracht voor den in het belang van het Nederland sche economische leven verrichten arbeid. EEN DOMME KOFFIEDIEF. Eenigen tijd geleden is in Deventer een partij van 121) K.G. koffie gesto len uit het pakhuis van een grossier in koloniale waren. Omdat in een der zakken een gat zat, rolden regelmatig koffieboonen over de straat en het spoor leidde re gelrecht naar de woning van den dader, een bekenden recidivist. De koffie werd in het huis gevonden. De dader had het hazenpad geko zen. Hij heeft zich eenigen lijd schuil gehouden, doch Dinsdag is hij te Zwolle aangehouden. De man is in het politiebureau "te Deventer opge sloten. DOODELIJK ONGEVAL. Dinsdagnacht is de 48-jarige ge huwde rangeerder J. F. Liebregts uit de Klcosterdreef bij het koppelen van een goederentrein op het emplace ment van het station te Eindhoven tusschen de buffers geraakt, waardoor zijn borstkas werd ingedrukt en hij een ernstige wonde aan een der han den opliep. Nadat hem de eerste hulp verleend was, moest hij in het R. K. ziekenhuis worden opgenomen. Daar is hij Woensdagochtend overleden. Het slachtoffer Iaat een vrouw met een gtoot gezin achter. EERSTE KIEVITSEI. De rijksambtenaar Bakker heeft te Grevenbicht het eerste kievitsei in dit jaar gevonden. Voor zoover heugt, is dit de eerste maal, dat ite Limburg het eerste kievitsei in Ne derland gevonden werd. Op het jaarlijksche banket der vereeniging van bij luet Witte Huis geaccrediteerde journalisten, heeft President Roosevelt een rede gehou den, waarin hij een dringend beroep op het Amerikaansche volk deed, llians, nu de wel in zake de hulp aan Engeland van kracht geworden is, al ie persoonlijke wenschen en verlangens te vergeten en gemeen schappelijk niet den groolsten spoed aan de uitvoering van de wet me de te helpen. Na een groot debat, aldus Roose velt, heeft Amerika thans de be slissing genomen. Deze beslissing is het einde van alle pogingen om op compromissen af te sturen. Het is echter ook de hoogste tijd. Engeland moet thans gesteund worden met alles wat de Vereenigde Staten kun nen missen. Evenzoo Griekenland en China. Dat beteekent voor iederen Amerikaan offers. Iedereen zal hoo- gere belastingen moeten betalen, lan ger moeten werken en zich met klei nere winsten tevreden moeten stellen. Half werk heeft thans geen zin; slechts een voi'ledig gebruik van alle arbeidskrachten kan tot het doel lei den.„Deze oorlog kan niet met dol lars gewonnen worden, doch slechts door de inspanning van het geheele volk van 130 miilioen zielen der Vereenigde Staten. Van de offervaar digheid van de Vereenigde Staten hangt het af of de vitale brug van schepen over den Oceaan, die levens middelen en wapens naar "Engeland brengen, in stand kan worden ge houden. Amerika zal zijn hulp aan Engeland opvoeren tot de overwin ning behaald is. Zweden schijnt den toestand nog niet geheel te vertrouwen; althans plotseling zijn nog meer "Zweedsche troepen onder de wapenen geroepen in verband waarmede de regeering de volgende mededeeling aan dopers heeft verstrekt: „Het feit, dat het winter-halfjaar geen groole oorlogsgebeurtenissen gebracht heeft, beteekent niet, dal men kan aannemen, dat dezelfde rust in het voorjaar en in den zomer zal voortduren. Al hebben wij geen reden om aan te nemen, dat een eventueele activeering van den oor- j log der groote mogendheden recht- i streeksche gevolgen voor Zweden zal hebben, wij moeten er toch op be dacht zijn, een effectieve neutrali- teitswacht te hebben. Dit is de re den waarom onze verdedigingspa- raalheid eenigszins versterkt is. Voor zoover het onder de wapenen roe pen op (korten termijn is geschied, is dit geen teeken, dat de situatie verontrustend is, doch het is slechts 'n deel van de proeven, die ten aanzien van de doeltreffendheid van 't Zweed sche mobilisatie-systeem moeten ge nomen worden. Bovendien kan me degedeeld worden, dat onafhankelijk hiervan bij bepaalde onderdeeien nog steeds verloven worden verleend en ook in de toekomst zullen worden verleend. Zal Frankrijk nu tenslotte toch le vensmiddelen krijgen uit 'Amerika, waaraan het zoo dringend behoefte heeft? Dit valt op te maken uit een onderhoud tusschen den Amerikaan- schen, den Engel schen en den Fran schen vertegenwoordiger, waarbij een voorstel is besproken, hetwelk be hels!, dat de Ver. Staten toezicht zullen 'uitoefenen op de verdeeling van levensmiddelen in het onbezette Frankrijk. Na de bespreking verklaarde de Fransche ambassadeur aan de pers, dat hij meende, dat de werkelijke toestand algemeen bekend is. De Franschen wenschen, dat Engeland de blokkade zoodanig verzacht,dat Frankrijk in de Ver. Staten tarwe kan koopen en dat deze naar het onbezette Frankrijk kan worden ver zonden. De Fransche regeering is niet geneigd, Amerika de controle te geven over alle levensmiddelen, die naar het onbezette Frankrijk ge zonden worden. Om alle partijen echter tevreden te stellen, is de Fransche regeering bereid, de ver langde waarborgen te geven, dat alle uit de Ver. Staten betrokken levens middelen in het onbezette Frankrijk verbruikt worden. De Fransche am bassadeur wees er met nadruk op, dat Frankrijflc niets ten geschenke wil ontvangen, doch bereid is, de ontvangen levensmiddelen te betalen. De voorzitter van het Amerikaan- sch e Roode Kruis, Daves, heeft even eens een onderhoud met Huil gehad over de levensmiddelenkwiestie voor het onbezette Frankrijk. De Britsche ambassadeur, Hali fax, heeft een onderhoud van drie kwartier gehad met den Amerikaan- schen minister van Buitenlandsche Zaken, Huil. Na afloop verklaarde hij aan de journalisten, dat over algemeene din gen gesproken was. Men vermoedt, dat het voornaamste punt van be spreking de verzachting van de En gelsche levensmiddelenblokkade voor het onbezette Fransche gebied is ge weest. De uit Marokko naar Frankrijk komende levensmiddelen worden, vól gens de Franschen, niet door Duitschland in beslag genomen. De desbetreffende Engelsche berichten zijn natuurlijk van allen grond ont bloot. Een smakelijk kopje, De proefjes, welke op de talrijke stands van de Voorjaarsbeurs te Utrecht genoten kunnen worden, zijn legio (Foto Pax-Holland) De rede van den Rijks- Commissaris. Hieronder laten wij eenige citaten volgen uit artikelen, gewijd aan de rede van den Rijkscommissaris: „De „Deutsche Zeilung in den Nie- derlanden'' die Seys Inquarts rede vooral beschouwd als een antwoord op de wanordelijkheden, welke plaats vonden, schrijft o.m.: „De Rijkscommissaris zoowel als de bevelhebber van de Weermacht hebben telkens weer te kennen ge geven, dat zij in het Nederlandsche broedervolk niet den vijand zien, maar een nabuur, die tevens bloed verwant is. Zij staan hief* als verte genwoordigers van de belangen van het Duitsclie en Nederlandsche volk, tegelijk echter als de beveiligers van den toestand, dien de ons opgedron gen strijd eischt. Het is even duide lijk, waartoe de arbeid voeren moet als welke voorwaarden hem gesteld zijn.'' En iets verder schrijft de „Deut sche Zeitung'': „Wie van Nederlandsche zijde het antwoord van den Rijkscommissaris, dat tegelijk ook een uitvoerige schil dering geeft van zijn opdracht, laat dienen tot een gewetensonderzoek en er in positieven zin mee tracht klaar te komen, verricht een werk dat tot zegen van het Nederlandsche volk zal strekken. Ieder afzonderlijk ziet zich thans, zander dat hem nog uilwegen openstaan, voor de vraag naar het lot van zijn land en volk gesteld.'' HEUSDEN. Geboren: Elisabeth, d. v. H. Arend- se en E. van Mierlo'j Albert, z. v. A. Prins en J. W. Heurter; /^ptomus Wilhelmus Maria, z. v. J. G. Kuijpers. en M. M. van Suilen. ANDEL. Over de maand Februari. GeborenHeiltje Johanna, d. v. J. Sterrenburg en H. J. van RijSr wijk. OverledenAnna da Graaff, 63 j. wed. van A. A^oorfooe. VERLORENEen portefeuille met inhoud. Tegen belooning terug te bezorgen Kantoorboekh. Veen. VEILING DRUNEN. Prijzen van 20 Maart. Goudreinetbe 4045. Grauwereinet- te 2026. Brederode 1825. IJsbout 1922. Diverse stoofperen '1623. Spruitjes 13—38. Witlof 7—22. Veld sla 26—310. Juin 3—6. Sjalotte 18—33. Nero IOV217- Kroten 3S1f2. Wor telen 3V25. Preij 7<81/2. Roode kool 691/2- Witte kool 51/27. Gele kool 6"8. Boerenkool 313. Savoije kool 261/2. Spinazie 2833. Knol selderij 1013. Alles per kg. Knolselderij 315 per stuk. Kee- len 3:4. Selderij 23. Peterselie 3 5. Per bos. Kervel 3038 per kistje.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1941 | | pagina 4