TWEEDE BLAD Groote voorraden in: WILLEM DE BRUIN "Vrijdag 21 Maart 194 Land- en Tuinbouw No. 6143 Plaatselijk Nieuws Overal verkrijgbaar! De Beste sinds 1760!! FEUILLETON DE MOORD OP HET KANTOOR Ijzerhandel QORINCHEM. Vergoeding bij de werkverruiming N.V. v /h M. Ravenswaay Zonen GORKUM. BEHOORENDE BU HET SPITSCHOPPEN met steel. Gesmeede KLEISPADEN. SPITVORKEN TREKZAGEN ZAAIVATEN om op het land te zaaien. SNOEISCHAREN met wondervolle snijkracht. MAALMOLENS om alles te malen, zoo fijn als pulver. TEL. INT. 2840. POOTGOED EN ZAAIZAAD. In verband met de soms optre dende plaatselijke tekorten aanpoot- goed en zaaizaad, speciaal zomer- rogge, acht ik het gewenscht er de aandacht op te vestigen, dat hande laren en coöperaties, die het ver langde niet kunnen leveren, zich kun nen wenden tot mijn bureau: Rijks- landbouwconsuientschap voor N.W. Gelderland, Nieuwe Plein 319, Arn hem (lel. 20215), waarna dezerzijds zoo mogelijk een aantal adressen Zal worden opgegeven, die het benoo- digde nog kunnen leveren. Verbouw van haver, omdat men plaatselijk bijv. geen zaairogge kan verkrijgen, kan niet worden toege staan. In verband hiermede worden zij, die nog gekeurd of ongekeurd zaai zaad of pootgoed voor den verkoop beschikbaar hebben, verzocht dit aan hetzelfde adres op te geven met ver melding van kwantum en prijs. DANKBAAR WERK. Geen boer zal tegen wat extra werk opzien, als dat werk be teeke nis heeft voor zijn bedrijf en hij van die beteekenis ook overtuigd is. Het duurt soms wel een poosje voor die overtuiging is gevestigd, maar is ze er eenmaal, dan wordt wat extra werk graag gedaan, om'dat men weet, dat het dankbaar werk is. Zoo heeft het omwijdsysteem die naam is nu langzamerhand wel bekend reeds op meerdere plaat- VOOR HET LAND VAN HEUSDEN EN ALTENA, DE LANGSTRAAT EN DE BOMMELERWAARD sen toepassing gevonden en wij kun nen erbij voegen, met succes. De uitzonderingen dan daargelaten. Maar dat succes is niet altijd zoo op het oog merkbaar als bijv. op proefvelden verschillende bemes- tingsperceelen uiteen kunnen loopen. Ook ziet men wel, dat wat als om- weidsysteem aangeduid wordt, het niet altijd is. En de resultaten hangen van bet al of niet goed toepassen ervan af. Toch zal dit systeem, nauwkeurig toegepast niet enkel theoretisch, maar aansluitend aan de practijk goede voordeelen geven. En het meer dere werk zal een dankbaar werk zijn. Dit systeem vraagt wat extra kos ten en wat extra werk. Deze worden echter ruimschoots vergoed door ex tra opbrengsten. Maar men moet de perceelen niet te groot nemen. Niet grooter dan dat het vee in hoogstens 7, liever nog in 5 a 6 dagen, aan gras opeet. Dat gras moet eiwitrijk zijn, wat alleen verkregen kan wor den door steeds weer na elke af- grazing van een deel der perceelen en afmaaiing van de andere percee len, een min of meer lichte overbe mesting met stikstof te geven. "Daar voor moet men wat stikstof bewaren. Dat is noodzakelijk. Zelfs nu bij een bescheiden toewijzing van de slik- stofmeststoffen. Dus niet alles voor het bouwland gebruiken. Naar even redigheid geven. Aan bouwland een deel en aan grasland een deel. Ook grasland zorgt, zij het zijdelings, voor voeding van de menschen door melk, zuivel en vleesch. Daarom moet ook grasland een deel van de beschikba re stikstof hebben. Vooral bij het omweidsvsteem, dat, naar de prac tijk uitwees, 10 a 20 pet. meer van het land haait, minder verliezen geeft en meer wintervoeder garan deert Alle zaken van beteekenis voor ons bedrijf. Agricola. Voor geoorloofd verzuim. De Rijksdienst voor de Werkver ruiming. Inspectie Noordbrabant, heeft aan de gemeentebesturen in dat gewest medegedeeld, dat voort aan aan bij een werkverruimings object tewerk gestelde personen bij verzuim in .de hierna te noemen ge vallen een vergoeding als hieronder vermeld toegekend mag worden. Overlijden: Bij verzuim wegens overlijden van de echtgenoöte, van bloed- en aanverwanten in de rechte lijn (voor zoover het betreft ouders, grootouders, kinderen, kleinkinderen en schoonouders) of bloed- en aan verwanten in den twieeden graad der zijlinie (broeders en zusters, zwa gers en schoonzusters) kan aan een tewerkgestelde een dag verzuim toe gestaan worden. Indien in een zeer bijzonder ge val, bijv. bij grooten afstand, ver zuim van een tweeden dag te billij ken is, kan dit ook toegestaan wor den. De vergoeding wegens loonder ving mag worden berekend naar den 'grondslag van bet basis-uurloon en het aantal verzuimuren. IBevalling: Bij bevalling van de echtgenoot© van den tewerkgestelde kan een dag verzuim toegestaan wor den, met toekenning van een ver goeding gebaseerd op het basisuur loon en het aantal verzuimuren. Geboorte: Bij verzuim wegens aan gifte van de geboorte van een kind- kan aan een tewerkgestelde een ver goeding worden gegeven, berekend naar het basis-uurloon en het aan tal uren, dat het gemeentebestuur redelijkerwijze noodig acht, om aan een wettelijke verplichting te kun nen voldoen. Huwelijk: Bij huwelijk van een dochter of een zoon kan aan ©en bij de werkverruiming tewerkgestel de een dag vrij gegeven worden, indien hij tijdig dut ar om verzoekt. Over dezen dag mag eveneens een vergoeding uitgekeerd worden, be rekend naar het basis-uurloon en het aantal verzuimuren. Het is de bed.oeling dat de hier boven bedoelde vergoedingen door de leiding van het werk worden uit gekeerd en op den loonstaat wor den verantwoord. De gesubsidieerde of het gesubsidieerde lichaam be hoort in de kosten der hierboven bedoelde vergoedingen bij te dragen voor een gelijk percentage als ijn de loonen. CAPELIJE. De vereeniging „Het Groene Kruis'' voor de gemeente Sprang- Capelle, kwam op Donderdag 13 Maart 1.1. in jaarvergadering bijeen, 'in het gebouw „Elthato'' alhier, on- *der leiding van den Edelachtb. Heer Burgemeester A. Smit. De voorzitter wees er 'in zijn ope ningswoord op, dat de vereeniging een jaar van bloei achter den rug heeft en dat het bestuur hoopt, dat de ledien tevreden zullen zijn. Aan het jaarverslag van den se cretaris ontleenen wij het volgende: Het ledental bedroeg op 8 Nov. 1939 (de vorige algemeen© vergade ring/ 612 eh op 31 December 1949 828, zoodat het ledental in het afge- loopen jaar met 216 is toegenomen. Dit prachtig resultaat is verkregen dank zij de welwillende medewer king van vele dames-leden van del plaatselijke afdeeling van den Ned. Bond van Boerinnen e.a. Plattelands vrouwen, die alle niet-leden bezocht hebben. De secretaris betuigde deze dames voor dit omvangrijke werk1 namens het bestuur dank. Weder om hebben enkele dames van "dezen Bond, onder leiding van mej. Rijken, zich bereid verklaard om telkens de nieuwe gezinshoofden (personendia zich hier vestigen en jonggehuwden) te bezoeken, teneinde dit hooge le den cijfer ook in de toekomst op het zelfde peil te kunnen houden. Mej. P. J. Rijken Wd., die in de vorige vergadering tot bestuurslid is gekozen en haar benoeming had aan genomen, is door het bestuur als 2e penningmeiesteresse aangewezen, zoo dat het bestuur thans gevormd wordt door: burgemeester A. Smit, voor zitter; H. Kerst Azn., 2e voorz.; M. F. de Visser, secretaris; E. Colet, Ie pienningmeester; mej. P. J. Rijken Wd., 2e penningmeiesteresse; Ds. B. A. van Lummel, S. Rempt, Dr. A.: Roos en Dr. H. Winkelman, leden. Het bestuur kwam driemaal in ver gadering bijeen. De wijkverpleegster, Zr. van "der Velde, heeft in het afgeloopen jaar in totaal 1883 bezoeken afgelegd bij] zieken, boven-rVien 308 bij zuigelingien1 V 22. Hij zag zijn gezicht in den spie gel en dat zag er uit als een lijk, noig witter dan het verband er om heen. Hij had bloed op zijn kraag en zijn hemd en zag er net uit als iemand die wegloopen zou. Met kloppend hoofd ging hij naar de deur, probeerde een looper dien hij in zijn zak had en het slot gaf terstond mee. Wat er buiten de kamer was en hoeveel menschen er waren wist hij niet. Hij wist alleen dat hij den man moest pakken, die Keldrick vermoord had. Hij stond op een verlicht portaal, met een trap voor hem. Hij voelde of hij zijn revolver nog had. Neen, die was hem ontnomen. Hij luisterde. Er was niemand. Dus ging hij de trap af. Plotseling ging er een deur open en iemand met zijn eigen revolver in de hand stond voor hem. Het was mevrouw Waite en zij zag er vastbesloten uit. „Ga terug, mijnheer," zeide zij zachtjes. „De revolver is geladen." „Ja," antwoordde bij, „ik laad het wapen altijd als ik naar een gevaar lijk individu ga." „Mijn man?" „Ja, den moordenaar van Mayne Iveldarick." Mevrouw Waite schrikte, maar hield de revolver stevig vast. „Ga daar in de kamer,'' zeide zij, „u is te ziek om te staan.'' Rlake haaide de schouders op en zijn hoofd deed hem vnaeselijk pijn. „Ik moet weg,'' zeide hij, ,ik heb mijn werk.'' „De vervolging ik bedoel zeide zij. „U hebt mij de moeite van het vragen bespaard,'' zei Rlake, „nu ik weet, dat hij weg is, moet ik ook an.'' Hij deed een stap voorwaarts. „Mijnbeer Rlake,' 'zeide zij ernstig, „als ik u niet verzorgd had, lag u nu dood in den tuin. Ik heb u met de meid binnengehaald.'' „Dat zal ik niet vergeten en ik zou u sparen als ik kon,'' zei de detective, „maar ik moet mijn plicht doen.'' „En ik den mijnen. U zegt, dat mijn man een moordenaar is en als u het zegt, zal het wel waar zijn. Dit mijn antwoord. Wat voor schurk het ook is, hij is toch mijn man en bij den hemel zweer ik, dat ik u neerschiet als u mij voorbij dringt.'' Rlake was geen lafaard en hij res pecteerde deze vrouw om wat zij deed. „Goed dan,'' zeide hij, „maar ik waarschuw u dat het nergens toe dient. Ik zal niets zeggen van dit, alleen dat u mijn leven gered hebt. Als ik de onschuld van uw man koin bewijzen zou 'tmij genoegen doen.' „Maar dat denkt u niet,'' zeide zij. „Neen,'' zei Rlake, „maar het zou mij genoegen doen.'' De tranen kwamen mevrouw Wai te in de oogen en zij liet den re volver zakken. Biake bewoog zich niet. Er werd bard op de deur geklopt en iemand ging open doen. Mevrouw Waite keek verschrikt om en toen kon de detective haar den revolver afgenomen hebben maar hij deed er geen poging naar. „Mijnheer Blake is hier,'' riep een stem. En de detective herkende de stem van Tinker. Het volgend oo- genblik stormde Tinker binnen ge volgd door Drake. Op dat gezicht liet mevrouw Waite den revolver op den grond vallen en verborg zij het gelaat in de handen. „Is u bezeerd?'' vroeg Tinker. „Het is niets,' 'zei Blake, „Me vrouw $Vaite heeft mij goed ver zorgd. Maar hoe ben je hier ge komen?'' „Door Pedro'', zei Tinker. „Ik weet niet wat er gebeurd is met u, maar Hij zweeg op eens met een blik op mevrouw Waite, want hij giste dat de main, dien Pedro nazat, haar man was. Zij hief het gelaat op en zei: „Vertel hem maajr alles, ik weet het toch.'' „Ja,'' zei Blake. „Een politiegaent kwam aan het hotel vertellen, dat zij Pedro gevan gen hadden. Hij liep een man na die met den trein naar Londen ver trok. Ik dacht mijnheer Waite. Toen haalden wij Pedro en hij bracht ons naa[r Iden tuin hier. Daar vonden wij uw hoed en zoo zijn wij hier gekomen.'' Mevrouw Waibei Jcee'k verheugd. „Dan is hij al in Londen,'' zeide zij. „Nu is de trein er wel.'' Blake keek haar treurig aan. „Tinker,' 'zeide hij, „ga dadelijk naar het station en besbel een extra trein. Drake ga naar den tuin en haal de boeken, die bij dat gat op den grond liggen. George Drake ging naar die deur, maar Tinker aarzelde en keek naar den revolver op den grand. „Dat is niets,'' zei Blake, „ik moet mevrouw Waite nog even spreken.'' De deur ging dicht, maar ofschoon Blake zich niet bewoog, deed me vrouw Waite toch geen moeite om den revolver op te nemen. Zij zat daar met hangend hoofd en de oo gen vol tranen.'' „Ik neem nu afscheid, mevrouw,'' ziel Blake op emstigen toon. „Maan als u ieen vriend noodig hebt, wend! u dan tot mij en ik zal u helpen.'' Zij nam verlegen zijn handdruk] aan. „Als er mannen in de wereld wa nen als u, mijnheer Blake,'' zeidei zij, „dan zouden er minder ongeluk kige vrouwen zijn.'' TWAALFDE HOOFDSTUK. Het onderzoek. De vergissing van Henry Waibe. Gearresteerd. Blak(e stapte het bureau van dei courant van Leeds binnen. Het was al voorbij middernacht en de chef, de heer Leigh, was er nog. Hij wend dadelijk binnen gelaten. Leigh was een jong man met een oud gezicht en keek den detect vie verbaasd aan. „Hemel, mijnheer Blake,'' zei hiji. „Wat is er?'' „Dat zal ik u dadelijk zeggen, kun nen er nog berichten voor de cou rante nnaar Londen?'' Leigh keek naar de klok. „Ja,'' antwoordde hij. „Zie eens dan, zet dat in alle Lon- densche bladen.'' (Wordt vervolgd.) NIEUWSBLAD t RAVENS WA AY'S koffie, thee en tabak

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1941 | | pagina 5