LINT Zmawt faooüet wok middag japonnen J{inde*£ij,(le fantasie PUNTEN VRIJ Geloof en vertrouwen DE NAAIMACHINE PROTESTEERT KNIP-PATRONEN is nog bfLOAai tafjetyo-ed... Haar wasschen zonder zeep NIEUWE TANDENBORSTELS Moderne meisjes pyama's v/2,3 of v/2 ct i Lint is een materiaal, dat niet alleen *rele mogelijkheden biedt, tot het maken van allerlei pacht is che voorwerpen en mo- cLische details, doch de kleurenkeuze is te vens buitengewoon groot. Zeer aparte ef fecten worden verkregen door het verwer ken van gebloemd, gestreept en geruit lint. Van met elkander verbonden linten kan men o.a. overtrekken voor theemutsen ma ken, handtasschen, sachets, boekomslagen, naaldenboekjes en nog een menigte ande re artikelen. Een kleerenhanger, die met lint omwoeld is zal de kleedingstukken veel minder af doen glijden, dan wanneer men hem onbekleed gebruikt. Een meisjes- jurkje zal een zeer aparten indruk maken, indien men het ingehaalde hangertje aan een pas van lint stikt. Indien men slechts over weinig stof be schikt of een jurk verbreeden wil, is lint weer het hulpmiddel, dat uitkomst biedt, zelfs voor het maken van een meisjes muts leent het zich, terwijl lint met een picot langs den zelfkant -alleraardigt is om bloe men en strikjes te maken, die als halsgar- neering geschikt zijn. Niet alleen voor onze kleeding moeten we punten offeren, doch ook de aanvulling onzer linnenkast stelt dezelfde eischen De ervaring heeft ons in het eersten tijd vak geleerd, dat we wel degelijk met over leg te werk moeten gaan met het aanschaf fen van nieuwe artikelen, temeer, daar groote stukken, zooals o.m. tafellakens heel wat punten voor zich opeischen. Het is inderdaad verwonderlijk, hoezeer huis vrouwen zich weten aan te passen aan de nieuwe omstandigheden, die inderdaad veel meer van ons eischen, dan we tot dus verre gewoon waren. We moeten onze fan tasie veel meer laten werken, dan vroeger het geval was en zijn meer op eigen initia tief aangewezen, hetgeen er evenwel toe bijdraagt, dat we veel meer dingen tot stand Drengen, dan vroeger net geval was. Zeildoek helpt ons in hooge mate om ons tafelgoed te sparen en vindt men een groot vlak van zeildoek een beetje eentonig ef fect geven, welnu, dan kan men er een ge kleurd kleedje overleggen, dat in de maat van 90 X 90 puntenvrij is en waaronder wij allerlei aardige dessins aantreffen, streepen, ruiten, randen met effen midden vlak, die het voordeel hebben waschecht te zijn. Vier van zulke kleine kleedjes ge ven een aardig ontbijtlaken, ze kunnen dan zelf nog kleiner zijn en worden met smalle entredeux met elkander verbonden, even tueel met lossen en vasten of kleine fla nelsteekjes. Onze schets geeft een tafel kleed van zeildoek te zien, dat in vieren geknipt is en daarna zijn de deelen verbon den door middel van gekleurd tres. Indien men een mooi bovenblad op tafel heeft, kan men ook kleine kleedjes gebruiken (links) die in het midden onder de schalen en onder borden, waterkan en glazen ge legd worden. Zoowel witte als fantasie stofresten kan men hiervoor aanwenden, doch steeds zóó, dat één garnituur uit het zelfde materiaal bestaat. Een uitzondering kan gemaakt worden ten opzichte van ef fen linnen, dat men in twee en meer kleu ren kan aanwenden en dat met open zoo men wordt afgewerkt. Indien bouillon te zout is, raspt men 1 2 wortelen (peen) in de vloeistof. Deze trekken het zout tot zich en geven de bouillon een heerlijke smaak en tevens een mooie kleur. Soberheid blijft nog steeds het devies der mode, die ondanks de vele beperkingen nog steeds voortgaat met een reeks ontwerpen te brengen, welke de meest veeleischenda vrouwen alleszins kunnen bevredigen. De rechte silhouette kleedt vlot en jeug dig, terwijl de details in volkomen harmo nie met coupe en weefsel zijn. Men past ingehaalde ruimte zoowel aan het corsage als aan rok en mouwen toe, hetgeen evenwel ge schiedt op een wijze, die de afkleedende lijn in het minst niet schaadt. De rokken bestaan uit verscheidene ba nen, zijn kort en niet overdreven wijd, want in alles volgt de mode den gulden middenweg. Iets nieuws brengen ons de vleermuismouwen een soort kimonomo del, dat reeds aan de taille begint, doch vanaf den elleboog veel nauwer wordt en den onderarm zelfs omsluit, waar door een iets meer afkleedenden indruk verkregen wordt. Een enkele maal maakt men ze van een andere kleur dan die der japon, waardoor het eenigszins uitzonderlijke model nog meer opvalt. We kunnen echter als vrijwel zeker aannemen, dat dit genre mouwen, dat zich trouwens slechts voor groote, slanke vrouwen leent en dat volstrekt niet bij ieder model japon past, slechts een mode gril van voorbijgaanden aard zal blijken te zijn. De hooge halslijn handhaaft zich, terwijl de meer gekleede japonnen een zeer sim pele afwerking hebben. De driekwart lan ge mouw treedt weer meer op den voor grond, doch deze vraagt dan als het ware om aanvulling van den onderarm door een breeden armband van goud- of zilverme taal. - Zwart is favoriet voor middagjaponnen, hetgeen niet te verwonderen is, nu we be perkt zijn ten aanzien van de aanvulling onzer garderobe en deze kleur een reeks van variaties mogelijk maakt. Zwarte wol len stof is het materiaal, dat voor de beide middagjaponnen op deze schets is aange wend. Links een japon, bestaande uit vier ba nen aan voor- en aan achterzijde; sluiting met lange split op den rug (stof over trok ken knoopjes en lusjes). Halflange gladde mouwen en vierkante halslijn met even opgeknipte puntjes middenvoor. Bolero met lange mouwen en garneering van sou tache. Rechts een japon met ingehaalde ruimte onder de taille, die de heupen evenwel niet verbreedt, aangezien zij strak gespan nen is, herhaling aan een gedeelte van de mouwen. Vest van kantstof, waarvan de bloemenmotieven bewerkt zijn met kleine gitjes, hetgeen een zeer aparte noot aan deze japon verschaft. Het is een goede gave, die de mensch bezit, die vertrouwen en gelooven kan in het goede. Van nature zijn hiertoe alle in staat, doch vele menschen hebben, helaas hun geloof en vertrouwen verloren, en be klagen zich om hun ongeloof. De mensch, die krachtig is, heeft een groot vertrouwen en een vast geloof en daarom bereikt hij menigmaal datgene, dat hij zich als doel voor oogen stelde. Dege nen, die niet gelooven, bereiken doorgaans niet veel in het leven, want zij missen de beste krachten, die in vertrouwen en ge loof wortelen. Een jonge man, die zeer zwaarmoedig gestemd was, omdat hij reeds maanden en maanden werkeloos was en die inder daad goed onderlegd was in zijn vak, was ten slotte zóó moedeloos, dat hij, indien goede vrienden hem opmerkzaam maakten op een vacature slechts antwoordde: „Wat geeft het of ik solliciteer, ik heb toch geen geluk, is slaag immers nooit!" Deze jonge man heeft inderdaad nooit iets bereikt, omdat hem het geloof en het vertrouwen ontbraken. Misschien was het een gevolg van een fout die bij zijn op voeding gemaakt was, die bij hem een ze ker minderwaardigheidsgevoel had doen ontstaan*. Hoe vaak hoort men ouders of opvoeders niet tot de aan hun zorg toevertrouwde kinderen zeggen: „Je zult het nooit tot iets brengen, je bent te dom". Zij zeggen zoo iets veel meer uit onnadenkendheid en om het kind in zekeren zin wakker te schud den. In werkelijkheid brengen zij zijn zelf vertrouwen aan het wankelen en doen hem onder een zekeren druk leven, die hem ten. slotte tot mislukking doemt. Huisvrouwen, die haar personeel steeds wantrouwen worden veel vaker bedrogen dan zij, die gelooven in hun rechtschapen heid, Het vertrouwen, waarmede men de menschen tegemoet treedt, draagt er me nigmaal toe bij het betere ik in hen te doen ontwaken. Wij moeten geloof en vertrouwen hebben in onszelf, doch ook in anderen, slechts dan zal het leven weer waarde krijgen. De gevolgen blij ven niet uit, want de verhou ding tegenover onze gezinsleden, tegen over onze medemenseben wint er slechts door. Wij begrijpen niet altijd onmiddellijk alle levensgebeuren en tegenover veel staan wij eerst vreemd en meermalen vra gen wij naar het waarom. Wanneer wij de beteekenis der dingen dan ook al niet aan stonds vatten, dan toch kunnen wijze met met geloof en vertrouwen onder de oogen zien, totdat zij ons eenmaal duidelijk wor den en wij er een beter inzicht in krijgen. Znoder geloof en vertrouwen zou er geen vooruitgang in de wereld mogelijk zijn en dat wordt maar al te vaak vergeten. De verzorging van het haar is iets, dat door geen enkele vrouw verwaarloosd mag worden. Vooral het kortgeknipte kapsel vereischt heel wat zorg, daar weet bet overgroote deel der vrouwen van mede te praten, en aangezien het vet, dat door de vetkliertjes wordt uitgescheiden zich over een betrekkelijk kleine lengte ver spreidt is het haar gauwer vet, dan bij lang haar het geval is. Herhaaldelijk was schen maakt het haar nog vetter, omdat de vetkleiertjes er door geprikkeld wor den; daarom is het aan te bevelen zulks enemaal in de twee of drie weken te doen. Vrouwen met fijn haar geven er vaak de voorkeur aar. het slechts af en toe met water te reinigen, doch wasschen zich het haar met petroleumaether, hetgee:. even wel niet ongevaarlijk is, tenzij men zorgt, dat het met open ramen geschiedt en er zich geen vlam of vuur in de nabijheid bevindt. Zelfs een klein geyservlammetje kan een explosie veroorzaken. Men kan het haar ook ontvetten met een oplossing van 2 eetl. dubbelkoolzure soda of 2 liter warm water. Naspoelen met warm water en aan het laatste spoelwater azijn of citroensap toevoegen. Het haar zal er, wanneer het droog is mooi granzend uitzien en tevens elastisch zijn, zoodat het zich goed laat opmaken. Uit een hygiënisch oogpunt worden de borstels van tandenbortels gepoederd vóór zij in den handel komen; aangezien zij door vele handen gaan, voor en aleer zij op den waschtafels van de koopers komen. De poeder neemt de stofdeelen in zich op en deze kan men het best van de borstels verwijderen door de tanden borstel voor het gebruik In warm geen heet zoutwater te plaatsen. Indien het water te heet gebruikt wordt, laten de ha ren los en dat kan de bedoeling geenszins zijn. Het is van belang om een goede kwa liteit tandenborstel te koopen, waarvan niet alleen de borstels, doch ook de wijze, waarop zij zijn ingezet van belang is. De levensduur van een tandenborstel wordt verlengd, indien men deze na het gebruik zoo plaatst, dat het water weg kan vloeien. Een naaimachine, die niet goed onder houden wordt kan niet goed werken. Van tijd tot tijd is een grondige reiniging noo- dig, waartoe men alle vuile en verstopte gaatjes met petroleum of benzine indrup- pelt en daarna brengt men de machine zonder draad in beweging, veegt olie en stof met een niet pluizenden doek af en olie de machine na met naaimachineolie, die in kleine fleschjes in den handel ver krijgbaar is in naaimachinezaken of soms ook in rijwielzaken. Wanneer men niet met deze speciale olie na-oliet, zou het staal te zeer aangetast worden door de petro leum of de benzine, hetgeen den levens duur verkort. Alle bij het naaien in bewe ging zijnde deelen worden geolied, alsme de schroeven en stangen. Om zoolang mogelijk profijt van een naaimachine te hebben is deskundig na zien af en toe gewenscht, hetgeen maar al te vaak vergeten wordt. Bemerkt men dat zich kleine gebreken voordoen bij het naaien, dan is het dwaas om te blijven tob ben, hetgeen niet alleen veel oponthoud doch ook ergernis geeft, zelfs nerveus maakt indien een berg werk ons wacht. Het gebruiken van verkeerde naalden kan eveneens aanleiding zijn van slordig naaien of van breken der naald. Een naaimachine kan een menschenleven meegaan, mits hij regelmatig door een vakman gecontroleerd en eventueel versleten onderdeelen ver vangen worden, waarmede slechts geringe kosten gemoeid zijn. Water bevat in den regel, kalkzouten, die door het koken afgescheiden worden. De huisvrouw merkt dit door het vormen van ketelsteen, dat zich in pannen en ke tels aan bodem en wanden zet. Bij het was schen wordt dit voorkomen, door het aan wenden van onthardingsmiddelen, waar door het water „zacht" gemaakt wordt, hetgeen het loslaten van vuil bevordert. Voor koken is daarentegen kalkrijk water noodig, waardoor aan het organisme kalk zouten worden toegevoerd. Stof vlekken uit laken en zijde verwijdert men niet gemakkelijk meer als zij oud zijn. Wanneer men de kleedingstukken eerst flink afborstelt en daarna de vlekken be strijkt met een dunne brij van spiritus en eigeel, deze laat indrogen en daarna eerst met een zachte borstel afwrijft en vervol gens met een in lauw water gedrenkte doek, zal in de meeste gevallen de vlek verdwenen zijn. Onder de vela verkeerde eigenschappen, die men bij kinderen in goed* banen moet trachten te leiden, behoort zeer zeker ook het vertellen van kleine of grootere on waarheden. Vele kinderen hebben een groote fanta sie en zeggen onwaarheden, niet met de bedoeling om te liegen, doch omdat zij de dingen anders zien. Ieder, die kinderen op gevoed heeft of veel met hen omgaat, zal dit gaarne toegeven. Een bekend psycholoog, die een bijzon dere studie van kinderen heeft gemaakt, is van meening, dat er gedurende de eerste vijf levensjaren nagenoeg geen enkel waar woord door hen gesproken wordt. Hun spreken is hardop denken, dat voor de helft uit ja en voor de andere helft uit neen bestaat. Binnen zekere grenzen en niet naar de letter opgevat ligt hierin een groo te waarheid, want bewust waarheid spre ken of liegen is hun nog vreemd. Denken wij slechts aan de werking der kinderlijke fantasie bij hun spel, wanneer zij in het rijk der verbeelding leven en aan hun paard of pop de wonderlijkste dingen weten te vertellen. Kleine gebeur tenissen weten zij op wonderbaarlijke wijze op te smukken en uit een kleinigheid ont staat een heel verhaal. Op de meest levendige wijze vertellen zij dingen, die slechts in hun fantasie be staan, doch die zij voor werkelijkheid hou den, zoodat er harmonie bestaat tusschen hun innerlijk en uiterlijk leven gelijk dit in de wetten der natuur ook is. Ongetwijfeld schuilt er een gevaar in deze soms al te groote fantasie en moeten ouders en opvoeders haar op de meest tact volle wijze binnen zekere grenzen weten te houden. Waarheid moet sommige kinderen geleerd worden, zoodra blijkt dat zij de grens tus schen beide niet kennen. Bij de fantasie leugen spreekt het kind onbewust onwaar heid, doch de bewuste onwaarheid moeten ouders vroeg bij hun kroost weten te on derscheiden. De omgeving brengt kinderen vaak tot noodleugens, b.v. als zij iets gebroken heb ben en bang zijn voor straf, willen zij zich door een leugentje uit hun hachelijke po sitie zien te redden. Al te groote strengheid doet vooral vreesachtige kinderen veelal onwaarheid spreken en kan zelfs een slechten invloed op hun karaktervorming hebben. Slechts door liefde, tact en veel geduld kunnen de minder goede karaktereigenschappen van kinderen in goede banen worden geleid. De boodschappenmand met hengsel van stevig riet wordt weer door vele huismoe ders benut om groenten en aardappelen in te halen. Het langs de kleeding wrijven van het riet veroorzaakt meermalen leelijke plskken aan den zijkant van den mantel en kan voorkomen worden indien men de mand met een aardig katoentje bekleedt. Men hecht de stof met groote steken langs den bovenrand. Een hengsel, dat slijtage te zien geeft wordt omwikkeld met touw, dat vooraf goed nat gemaakt is. Men moet evenwel zorgen, dat het touw een aangesloten ge heel vormt. Succespatroon A. 643. Prijs 35 cent. Pyama's met glad bovenstuk en ruime voor- en rugpanden, die in het midden voor sluiten. Halflange mouwen en opge stikte zakken. Broekje, dat met een zoom om het middel is afgewerkt, waardoor elas tiek wordt gehaald. Bedrukt katoen leent zich uitstekend voor dergelijke modellen en wellicht is er een nog katoenen japon, die niet meer gedragen wordt, welke moe der voor haar dochter tot zoo'n gezellige pyama kan vermaken. Patronen van 35 en 57 jaar. Succespatroon A 644. Prijs 30 cent. Pyama voor groote meisjes, die van ge streept katoen gemaakt is, doch waarvoor zich nok andere bedrukte weefsels leenen. Groote pas met garneering van smal bor duursel, dat onwillekeurig herinneringen opwekt aan de gesteven wit katoenen nachtjaponnetjes, die de meisjes vroeger plachten te dragen. Korte mouwtjes met bovenruimte en sluiting over de gehee^ lengte met knoopen en knoopsgaten. Patronen voor 911 en 1113 jaar. KNIPPATRONEN VAN DEZE MODELLEN zijn tegen den aangegeven prijs verkrijg baar bij Het Practisch Modeblad, Postbus 36, Den Haag. Betaling steeds vooruit per giro (post rekening 203203), per postwissel of in post zegels, mits deze een waarde hebben van

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1941 | | pagina 8