Buitenland Gemeenteraadsverslag INLEVERING VAN MILITAIRE RIJKSGOEDEREN. Verzocht wordt het volgende- be kend te maken: Aan de verlofgangers beneden den rang van adjudant-onderofficier, wo nende of verblijf houdende in de pro vinciën Zuid-Holland, Zeeland, (Noord-Brabant en het westelijk ge" deelte der provincie Noord-Holland, alsmede op de eilanden Tejtel, Vlie land, Terschelling en Ameland, die, om welke reden dan ook, nog niet aan hun verplichting hebben vol daan, om de onder hun berusting tgem.-secretarie, bureau voor militai- zijnde militaire rijksgoèderen In te leveren, wordt alsnog opgedragen die verplichting na te komen. Zij behooren zich, voor zoover zij van den burgemeester geen persoon lijke oproeping ontvangen hebben, vóór 1 April a.s. te meiden ter ge meente-secretarie (bur. voor militai re zaken), van hun woon- of tijdelijke verblijfplaats, ten einde te weten te komen, waar en wanneer voor hen de gelegenheid openstaat om de rijfcs- Igioederen in te leveren. De verplichting om zich te melden bij den burgemeester en ter plaatsje der inlevering, bestaat eveneens voor hen, die, hoewel geen militaire rijfcs- gioederen onder hun berusting heb bende, nog: niet de verklaring hebben onder teekend, dat ziijl geen rijk'sgoe- deren meer in hun bezit hebben. Indien de tot inlevering of aan melding verplichte verlofganger we- Igens 'bijzondere omstandigheden niet Sin de gelegenheid is, persoonlijk de goederen in te leveren, kan een en ander geschieden door een familie.- lid of huisgenoot. IVAN BALKON GEVALLEN. Een merkwaardig ongeluk is in de Hoog Buurloostraat te 's Graven- hage gebeurd. Op de tweede étage van het perceel no. 16 lag 's morgens Ide 10-jarige jongen H. L. te sla pen, toen plotseling een schilderij van den wand viel. De jongen werd met een schok wakker en dacht, in zijn eersten schrik, dat het huis Idoor een bom was getroffen. Hij sprong het bed uit en holde naar dje achterzijde van het huis, waar zich leen balkon bevindt. Nog lialf slaap dronken klauterde hij óp een muur, (viel en stortte van een'hoogte van zeven mieter op een s'traatje. Met een, schedelbasisfractuur en een gebro ken linkerarm moest hij naar het Ziekenhuis worden vervoerd. Vergadering van den raad der ge meente EETHEN, op Woensdag 26 Maart des nm. half Vijf. Voorzitter :Edelachlh. Heer D. A. v. ld'.. Schans. Aanwezig alle leden. De Voorzitter opent de vergade ring met het formuliergebed. De Ambtenaar ter serc'etarie leest de notulen der twee voorgaande ver- ringen, welke onveranderd worden Vastgesteld. Ingekomen stukken, bcftnjven van oen Pensioenraad in verband met de raadsbesluiten geno men m 1933 en 1934 terzake van een vergoeding voor vrije 'Meeding aan 'den gem-veldwachter, In deze he sluiten wordt gesproken van een toe lage voor Meeding, waardoor het bedrag hiervoor uitgegeven, niet mee telt hij de bepaling van het pensioen van den veldwachter, niettegenstaaa- de de pensioenstorting voor dit be drag geregeld heeft plaats ge vouw den. I B. en W. stellen voor, de woorden vrije kleeding te veranderen in Meer idingtoeLage, waardoor het bedrag wel zal meetellen hij de vaststelling van zijn pensioen. De raad hecht daaraan zijn goedkeuring. t Besloten wordt, hen die hiervoor in aanmerMng komen, te doen genie ten van de z.g. B-steun. iVjoor de 24 werMooze arbeiders beteekent dit voor de gemeente een bedrag van f48, voor de 17 kleine boeren en tuinders een uitgaaf van 17 gulden. Bericht van Mej. Prins, dat zij hare benoeming' tot onderwijzeres aan de openbare lagere school te Eethen, gaarne aanneemt en den raad dank zegt voor het in haar gestelde ver trouwen. IVerslag van de Commissie tot we ring van schoolverzuim. IVerzoek' van Ged. Staten om het raadsbesluit tot het heffen van op- centten op de gemeentefondsbelasting te willen intrekken, aangezien deze belasting is opgehieven. Met alge- meene stemmen wordt Jiiertoe beslo ten. iVerzhek van Mej. Goudriaan, onf- derwijzeres aan de O. L. school te B.-Broek om eervol ontslag met ingang van 1 April. B. en W. hebben direct na het binnenkomen van dit ■verzoek sollicitanten opgeroepen De betreffende stukken zijn nog bij den Inspecteur, zoodat heden nog niet tot benoeming kan worden overge gaan. B. en W. betreuren het, dat mej. Goudriaan, die uitstekend heeft voldaan, reeds zoo spoedig' vertrekt. Het college stelt voor, het ontslag eervol te verleenen. Aldus wordt met alglemeene stem men besloten. De heer de Graaf vraagt, of ook tijdelijk in de vacature zal worden voorzien. De Voorzitter antwoordt toestem mend, de heer, Dekker uit B.-Broek is als tijdelijk onderwijzer aangesteld. De rekeningen van de Burg. Arml- besturen worden in handen gesteld van een commissie, waarin alle 5 de raadsleden zitting zullen hebben. Benoeming leden Burg. Armbestu ren wordt uitgesteld tot na de vast stelling der rekeningen. De begrooting voor 1941 wordt ge wijzigd. De Voorzitter noemde het een in grijpende wijziging en het gevolg van het vervallen van de gemeentefonds- belasting. Door, het rijk is een rege ling' getroffen, waardoor de gemeen te er niet slechter yan wordt. Wijzi ging moest ook geschieden, in ver band met de .loonbelasting'. De heer G. v. d. Bieek vroeg eenige cijfers, waarop de Voorzitter mede deelde, dat de gemeente, tengevol ge van de nieuwe .regeling een voor deel' verkreeg' van f2506.14. Vaststelling contract waterleiding. De Voorzitter zegt, dat het con tract een aantal artikelen bevat, luel voornaamste daaruit is dat er 458 perceelen in worden aangegeven die aansluitbaar zijn. Wordt het con tract goedgekeurd, dan zullen in den loop van 1942 vijf en veertig procent van deze perceelen aangesloten moe ten zijn, in 1943 vijf e.n tachtig pro- crent en daarna 95 procent. De ge- meenlfc. neemt de verpïcihting op zich, zoowel maal 12 gulden per jaar te betalen, als er minder per ceelen dan de genoemde, tot aanslui ting zijn overgegaan. Spr. meent, dat men zich voor het eerste jaar geen zorgen behoeft te maken, het zou een uitzondering zijn, als in Eethen, met 85 pet. van de aansluitbare per ceelen tot aansluiting zou overgaan en dit te. meer wijl de maatschappij in de aansluitingskosten de ingezete nen tegemoet zal komen. Zij, die deze kosten niet ineens kunnen beta len, kunnen dit doen met 10 cent per week. Er is een moeilijkheid n.l. deze, dat niet de geheeie gemeen te ineens aangesloten kan worden. Voor Heesbeen en Doeveren, Bies heuvel en achterste gedeelte van den Hill, het gedeelte van de Drongelen- sch esluis tot het Capelsche veer is dit thans bezwaarlijk. Mochten er heeren zijn, die nog nadere deskun dige voorlichting verlangen, dan zal mijnheer Meijer van de Waterleiding Mij. die gaarne verstrekken. Wethouder E. v. d. Beek kan be grijpen, dat aansluiting van den Biesheuvel, Doeveren en Heesbeen bezwaar kan opleveren, doch er zijn andere gedeelten, waarvan hij dit bezwaar niet kan inzien. Als men water krijgt, dan moet dit zijn voor alle ingezetenen, zoo is het een lap middel. De Voorzitter is het met den heer v. d. Beek eens, dat het prettiger was als Ineens de geheeie gemeente aan gesloten kon worden. Men moet ech ter kunnen begrijpen, dat het in de huidige omstandigheden en met de thans geldende materiaalprijzen niet mogelijk is, om Biesheuvel, het eind van den Hill en den Tol te Dronge- len thans reeds aan te sluiten. Dit behoeft niettemin geen reden te zijn, om de anjdere gedeelten dan ook maar niet aan te sluiten. De heer Meijer wordt ter vergade ring toegelaten en geeft eenige na dere inlichtingen en voegt daarbij, dat zoodra de materialen goedkooper worden, de Maatschappij aansluiting van de overige deelen der gemeente, gaarne opnieuw zal overwegen. r De heer v. Andel vrees't. dat in B.-Broek de beste afnemers niet aan gesloten zullen worden. De heer Meijer merkt op, dat daar voor juist de afstand van 25 op 410 meter is gebracht. De leiding wordt vanaf Meeuwen naar B.-Broek ge legd, zoodat een afstand van 3 K M. onrendabel is. Indien een particulier water afname gedurende 10 jaar ga randeert, dan wil de Maatschappij tegemoetkomen in de aansluitkosten. De heer G. v. d. Beek begrijpt de situatie niet goed, de heer Meijer spreekt van een garantie van 10 jaar, de gemeente moet toch onbe perkt garandeeren. De heer Meijer licht zijn bedoeling .Opleidingskamp A D." Suggestieve wegwijzers duiden de plaats aan, waar thans de kampen van den Nederlandschen Arbeidsdienst zijn gevestigd (Foto Pax-Holland! toe, als iemand, die meer dan 40 meter van de hoofdbuis afwoont, een water-afname van 10 jaar ga randeert, dan komt de Maatschappij zoo iemand in de verdere aanslui- lingskosten tegemoet. De heer v. Everdingen spijt het, dat hij geen afschrift van het con tract thuis heeft gekregen. Hij ge looft gaarne, dat alles in orde is, doch hij had het gaarne bestudeerd De heer G. v. d. Beek is het daarmede geheel eens, de gemeente heeft met soortgelijke dingen wel wat geleerd. De Voorzitter merkt op, dat B. en W. het contract hebben bestu deerd, moeilijkheden zijn er wéinig, het zijn bepalingen, die heel dui delijk zijn, zoo mag de, gemeente in geen 40 jaar een ander concessie voor water leve ring verstrekken. Spr. zou gaarne doorwerken en wil het contract, indien men dit verlangt wel voorlezen. Geen der heeren stelt daarop prijs. De heer de Graaf vraagt of als de materialen goedkooper worden, dan kans bestaat dat ook de gedeel ten die er thans buiten vallen, aange sloten zullen worden. De heer Meijer zegt, dat de Maat schappij dit dan zeker in overwe ging zal nemen. Nog slechts kort ge leden heeft de Maatschappij een uit breiding van f 100.000 gemaakt. Wethouder Donken zegt, dat hij er in de vergadering van B. e>n W. ook al op heeft gewezen, dat hij liet betreurt, dat Doeveren en Heesbeen weer achteraan moeten komen. De heer v. Thiol van de Waterleiding Maatschappij heeft bij zijn bezoek gezegd, dat Heesbeen altijd aange sloten zou kunnen worden. Is ook bekend wat aansluiting van Doeveren en Hees been zal kosten? De heer Meijer zegt. dat dit f 20.000 zal bedragen, tegenover een op brengst van f950.Mogelijk is, dat de heer v. Thiel bij een oppervlak kige beschouwing heeft gemeend, dat aansluiting van Ileesbeen wel moge lijk was, doch bij nadere beschou wing blijkt dit thans niet doenbaar. De heer v. Everdingen vindt het jammer dat het voor Heesbeen en Doeveren weer net moet gaan als met het licht. De Voorzitter acht wel eenig ver schil aanwezig, hier heeft men de belofte, dat zoodra het mogelijk is, Doe vieren en Heesbeen ook aangeslo ten zullen worden. Spr. vindt het ook jammer, dat het thans niet 'te gelijk kan, doch daar is niets aan te doen. Dhr. G. v. d. Beek zegt dat hij in principe voor waterleiding is, zooals de toekomst zich echter thans laat aan zien. is hij daarvan huiverig. Moge lijk dat spr. het verkeert ziet, doch hij ziet de toekomst, wat de finan- tieele toestand van de bevolking be treft, donker in. Was de gemeente zoo rijk als ze nu arm is, dan stond de toestand iets anders, doch nu durft hij de gemeente geen verdere verplichtingen op te leggen en kan hij zijn stem tot aansluiting niet ge ven. De Voorzitter merkt op, dat de schuldenlast van de gemeente met deze kwestie nietsheeft te maken. De gezondheidstoestand van de be volking is een voornaam iets en goed drinkwater is daartoe een eerste eisch. Hoe moeten de ingezetenen langs den Meeuwenschen dijk en een groot gedeelte van B.-Broek niet tob ben om een beetje helder water te krijgen en dan moet men nog niet vragen wat er inzit. Als de ingezeté nen van Eethen evenveel rooken als de doorsnee Nederlander, dan is het bedrag dat daarvoor wordt uitgege ven reeds ruimschoots voldoende om het water te betalen. De heer Donken merkt op, dat in de vorige raadsvergadering reeds tot aansluiting is besloten, het gaal thans slechts over de vraag of men de verplichting tot aansluiten zal stellen of niet. De heer G. v. d. Beek acht dit niet juist, als het zoo was behoefde men er niet meer over te praten. Door spreker is toen voorgesteld om een proefstiemming te houden, waaraan evenwel niet is voldaan. De raad heeft zich in de vorige vergadering slechts in beginsel voor waterleiding uitgesproken, meer niet. Alleen als de Maatschappij hier vrijwillig tot aan sluiting overging, was spr. ervoor. De Voorzitter merkt op, dat on der die voorwaarde geen enkele Mij. tot aanleg zou overgaan, zónder dat eenigie garantie werd gegeven. Het gaat er slechts over óf de inge zie te nen de verplichting van aansluiting zal worden opgelegd of niet. B. en W. zouden die verplichting niet wil len stellen. De heer v. Everdingen wil eerlijk heidshalve verklaren, dat hij dezelfde meening is toegaan als de heer G. v. d. Beek. Ook wethouder v. d. Beek spreekt zich in dezen zin uit. De heer de Graaff merkt op, dat op zijn 'initiatief er 2 voorstellen zijn geweest. Het eerste was al of niet aansluiten en toen dit was aan genomen, het al of niet stellen van de verplichting tot aansluiten. De Voorzitter ontkent dat hel be sluit genomen zou zijn, dat zonder eenige garantie zou worden aange sloten. Spr. stelt voor het concept contract goed te keuren. Dit voorstel wordt met 5 tegen 2 stemmen aangenomen. T>e heer E. v. d. Beek en G. v. d. Beek stem men tegen. De verordening regelende de rechts toestand van den gemeente-veldwach ter wordt gewijzigd in dien zin, dat de bepaling betreffende de benoe ming van een capitulant komt te vervallen en den gemeente-veldwach ter een toelage van 6 pet. op zijn jaarwedde zal worden toegekend en de kindertoelage met 15 gulden zal worden verhoogd. De verordening regelende de be zoldiging van gemeente-ambtenaren wordt eveneens aangevuld met de bepaling; dat de ambtenaar Vos een toelage van 6 pet. zal worden ver strekt. Voorstel verbetering arbeiderswo ningen. Het betreft een tweetal woningen, n.l. die van Jac. Verdonk te Hees been en van de Waal te B.-Broek, thans nog woonachtig in Andel. In de verbetering, die begroot is op respectievelijk f 114.51 en f72.78, draagt het rijk 2/3 en dé gemeente 1/3 bij. De raad hecht hieraasn zijn goedkeuring. Onderhandsche verhuring lande rijen onder Drongelen. De Voorzitter deelt mede, dat pu blieke verhuring niet meer mag plaats vinden en dat de tegenwoor dige huurders bereid zijn, tegen 'de oude pacht de perceeltjes in te hu ren. B. en W. stellen voor hiertoe le besluiten, waarmede de raad ac- coord gaat. De Voorzitter deelt mede. een Ka pitein van de Marecliaussée bij zich Ie hebben gehad, die hem vroeg om de woning van den rijksveldwachter te Meeuwen te huren voor een on derofficier van de marecliaussée. In Wijk komt een brigade en het ligt in de bedoeling, dat in de toekomst in deze gem. 3 of 4 marecliaussée zullen worden gestationneerd, die onder W ijk zullen ressorteeren. B. en Wstellen voor genoemde woning voor 156 gulden per jaar te verhuren, witten en behangen komt voor rekening van den huurder, de verdere kosten van reparatie en on derhoud blijven ten koste van de ge meente. De raad hecht ook hieraan rijn goedkeuring. Van de rondvraag wordt geen ge bruik gemaakt, zoodat de Voorzitter de openbare vergadering sluit. De raad gaat over in gehemie zitting, aangezien de heer G. v. d. Beek nog iets heeft voor geheim comité. JOEGO SL AVIE TOEGETREDEN TOT IIET PACT A AN DRIE. Joegoslavië is Dinsdagmiddag als vijfde staat tot het pact van 'drie toegetreden. Evenals bij ,de aanslui ting van Hongarije en Bulgjarije werd de onderteëkening op plechtige wijze in het kasteel Belvedère verricht. Ook de Führer bevoind zich te Weenien en heeft tegen 16.45 pur den Joego- slaviscben minister van Buitenland1- sche Zaken, Cincar Markbwïtsj, in hotel „Imperial" ontvangen. De rijksminister van Buitenlandsche .Za ken., Von Ribbentrop, was bij deze bespreking' aanwezig. In een officieel communiqué hier omtrent wordt gezegd, dat de bespre king over kwesties, welke, heidelan den gemeenschappelijk interesseeren, gevoerd werd in den geest van de traditioneels vriendschappelijke be trekkingen tusschen Duitscland en Joegoslavië. In aansluiting' hierop ontving de Führer, eveneens in hotel „Imperi al" en wederom in. tegenwoordigheid van Von Ribbentrop, den Italiaanr schen minister van Buitenlandsche Zaken, graaf Ciano, voor een bespre king, welke tevens werd bijgewoond door den Italiaanschen ambassadeur te Berlijln, Dino Alfieri en denDuitt- schen ambassadeur te Romie; jVon Mackiensen. Tegelijk met de onderteekeninig der toetreding van Joegoslavië tot het pact van 'drie hebben:, paar liet DL N. B. verder meldt, .de regèeringen' der As-mog'end'hcden aan de Joe goslavische regeering de volgendiet gelijkluidende nota's gezonden: Mijnheer de minister-president Namens en in opdracht van de Duitsche regeering, heb ik de eer uwe Excellentie het volgende mede te deelenj Naar aanleidinig van het feit, dat Joegoslavië heden tot het driemoi- gendheden-pact is toegetreden, be vestigd de Duitsche rjegeering haar besluit, de s ouvereiniteit en. de terri toriale onschendbaarheid van .Joego slavië altijd te eerbiedigen. Gelieve, mijnheer de minister-president, de verzekering van mijn hoogichtingtte aanvaarden. w.g. Joachim von Ribbentrop. i Mijnheer de minister-presidint. Met betrekking tot de besprekin gen, welke naar aanleiding van "de heden plaats giehad hebbende toetre ding van Joegostavië tot het driemoj- gendhedenpact hebben plaats gehad, heb ik de eer uwe Excellleptie na mens de Riijksrageering hiermede te bevestigen, dat de regeeringen der As-mogendheden en .de koninklijke Joegoslavische negeering het er over eens zijn, dat de regeeringen der Ast- modendheden 'tijdens 'den duur van den oorlog Joegoslavië niet den eisch zullen slellen, den doortocht of het vervoer van troepen door het Joegor- slavische grondgebied toe te staan. Gelieve, mijnheer de minister-pre sident, de verzekering van mijn gnoo- te hoogachting te aanvaarden. wjg. Joachim von Ribbentrop. MAARSCHALK GRAZIANI VRAAGT ONTSLAG. Op eigen verzoek is de maarschalk van Italië, Rodolfo Graziani, onthe ven van de functies van chef van den generalen staf, gouverneur van Libve en opperbevelhebber der ge wapende macht in Noord-Afrika. Generaal Italo Gariboldi is be noemd tot gouverneur van Libye en opperbevelhebber der Italiaansche gewapende macht ni Noord-Afrika. De leger-corpsgener. Mario Roat- ta, sous-chef van den generalen staf van het leger, is belast met de functie van chef van den generalen staf. De divisie-generaal Francesco Ros si is benoemd tot sous-chef van den generalen staf (Stefani).

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1941 | | pagina 4