TWEEDE BLAD Vrijdag 28 Maart 1941 Uo. 6145 Land- en Tuinbouw K0LENF0RNUIZEN WILLEM DE BRUIN Binnenland Overal verkrijgbaar! KOFFIE, THEE EN TABAK De Beste sinds 1760!! FEUILLETON II Zoo juist ontvangen Gemeenteraadsverslag Uw Zenuwen Ijzerhandel GORINCHEM. N.V. v /h M. Ravenswaay Zonen GORKUM. DE MOORD OP HET KANTOOR iTKHWMC BEHOORENDE BU HET VOOR HET LAND VAN HEUSDEN EN ALTENA, DE LANGSTRAAT EN DE BOMMELERWAARD .Vergadering van den Raad der ge meente RIJSWIJK, op Woens dag 26 Maart, des nam. 3 uur. Voorzitter: Edelachtb. Heer Mr. G. A. Bax. Secretaris: Weled. Heier G. Nieiu wenhuizen. Afwezig de heer J. Nieuwen huizen, als de Voorzitter de vergadering met het formuliergebed opent. De notulen, die door den Secreta ris zij nvoorgelezen, worden vastge steld. Ingekomen stukken: Goedkeuring door Ged. Staten van de wijziging der gemeenlebegrooting 1940. Machtiging door tietzelfde college tot het doen der uitgaven benoodigd voor het gymnastiekonderwijs. De raad besluit voor 1941 weder aan de werkloozen en'kleine boeren en tuinders, da z.g. B-steun uit te keeren. Tien personen komen daar voor in aanmerking, die een uitkee- ring van f 6.50 zullen ontvangen, het rijk draagt hierin f4.50 bij, zoodat ten last evan de gemeente f 2 per persoon komt. De verordening voor de benoem baarheid en bezoldiging van den ge meenteveldwachter wordt gewijzigd en wordt aangepast aan het regle ment voor de rijksambtenaren, ten gevolge waarvan hém 6 pet. duurte- toeslag zal worden uitgekeerd, ter wijl voor ieder kind een toelage van f75 wordt toegekend. De be paling, dat bij de benoeming van een capitulant, 6 dienstjaren doorge bracht bij marechaussee of politie- troepen zullen geiden voor pensioen, wordt geschrapt. De begrooting voor 191.0 wordt gewijzigd zooals door B. en W. voor gesteld. De begrooting voor 1941 wordt gewijzigd in verband met de pie uwe regeling inzake de financiéele ver houding tusschen rijk en gemeente en het vervallen van de rijksinkom stenbelasting en daardoor de hef fing van opcenten door de gemeente. De nieuwe regeling beteekent voor de gemeente een voordeel van bijna f 1000.—. Rondvraag. De heer v. "Herpen informeert of B. en W. al hebben overwogen om het vischwater van de Wiel te ver pachten. De Voorzitter antwoordt toestem mend, doch B. en W. zijn van mee ning, gezien vroeger opgedane erva ringen bij het innen der huur, wan neer weinig visch was gevangen en het geringe bedrag der huur, dat de toestand, zooals die thans bestaat, bestendigd behoort te blijven en zij die daartoe vergunning hebben ^er- kregen, gratis mogen blijven vis- schen. De heer v. Dijk vraagt hoe of liet nu zal gaan met de verpachting van de bermen der wegen. De Voorzitter acht het 't beste, dat gegadigden zullen worden opgeroe pen. Publieke verhuring mag niet meer plaats vinden. Indien er meer gegadgden zijn dan het aantal per ceeltjes bedraagt, kan toewijzing bij loting plaats vinden. De vergadering wordt hierop ge sloten. worden gekalmeerd en gesterkt en Uw slaap wordt weer rustig door het gebruik van /-Mijnhardt's Zenuwtabletten Glazen Buisje 75 ct. Bij Apoth. en Drogisten DE BEPERKING VAN DE HA VER TEELT. Er zijn bij de landbouw-crisis-or- ganisatie zóóveel aanvragen - inge diend voor den verbouw van meer haver dan het toegestane maximum, dat het ondoenlijk is deze tijdig ter plaatse te doen onderzoeken, voor dat daarover een beslissing wordt genomen. De beslissingen moeten derhalve genomen worden op grond van de gegevens, die door de aan vragers zijn verstrekt. Gezien de strenge instructies, die de landbouw- crisisorgariisatie en de productiecom missaris hebben ontvangen, moest op verreweg de meeste aanvragen a f w ij z e n d worden beschikt. De talrijke landbouwers, wier aan vrage is afgewezen, zullen daarvan, evenals de weinigen, wier aanvrage is goedgekeurd, waarschijnlijk reeds bericht hebben ontvangen, wanneer zij dit lezen. De overblijvende aan vragen zullen zeer binnenkort ter plaatse worden onderzocht. De kans op goedkeuring daarvan is echter ook zeer gering. Men gelieve te bedenken, dat ver bouw van méér haver alleen mag worden toegestaan, waanneer absoluut vast staat, dat haver het eenige ge was is, waarvan een redelijke oogst te verwachten is. Er kan derhalve geen rekening worden gehouden met de volgende motieven, die door meer dere aanvragers zijn gebruikt: 1. „Ik verbouwde tot dusverre elk jaar meer haver en heb het stroo noodig voor mijn vee.'' Deze aanvragers zullen zomergest, zomertarwe of erwten moeten ver bouwen. 2. „De rogge is gedeeltelijk uitge- winterd; op deze grond wil niets anders groeien dan rfogge of haver.'' Dergelijke gronden zijn er niet, want waar rogge gdpeit, kan men ook aardappels verbouwen. 3. „Ik heb door de vroeg inval lende vorst niet alle winterrogge kunnen zaaien en kan geen zaaizaad voor zomerrogge krijgen.'' Men zal dan ook aardappelen moe ten poten, of als de grond daarvoor geschikt is, zomergerst, zomertarwe, zaadmais, suikerbieten, erwten of boonen moeten zaaien. 4. „De grond heeft dezen win ter onder water gestaan; als er op kan worden gezaaid is het voor an dere gewassen dan haver te laat ge worden.'' Deze opvatting is niet juist: zo mergerst verdraagt laat zaaien beter dan haver, terwijl ook de Carina zomertarwe nog vrij laat kan wor den gezaaid. Vierder kan men laat nog aardappelen potv.i en suikerbie ten of zaadmais zaaien. 5. „Ik verbouw reeds meer aard appelen dan voorgaande jaren en durf de oppervlakte niet verder uit te breiden, omdat ik moeilijkheden vree smet het rooien.'' Door die vrees zal men zich niet mogen laten weerhouden; wanneer men ons zoo noodig a.s. herfst tijdig waarschuwt, zullen wij al het moge lijke doen om voldoende personeel schikbaar te krijgen. 6. „Deze grond is zóó nat, dat daarop alleen haver verbouwd kan worden."' Dergelijke gronden komen inder daad hier en daar voor en daarvoor zal eventueel toestemming voor meer haver gegeven worden. De hoeren, die dergelijke perceelen hebben, zul len dan echter hun ha verteelt uit sluitend tot deze perceelen moeten beperken en op de hoogere grond iets anders moeten verbouwen. Deze strenge doorvoering van de liaver-teelt-beperking zal zonder twij fel voor verschillende boeren eenige moeilijkheden opleveren, doch mein zal zich deze moeten getroosten en zijn bedrijfsvoering bij de bijzondere omstandigheden moeten aanpassen. BEGRIJPELIJKE ZORG. Men hoort van alle kanten, dat men zich bezorgd maakt over de voorziennig van den Nederlandschen landbouw met fosforzuur. Inderdaad ziet het er met die voorziening ook niet zoo heel mooi uit. Het is te ho pen, dat het in het volgend seizoen beter zal zijn, want het algeheel ge brek aan dejze voor de planten zoo noodige voedingsstof kan onze oogst zeer ongunstig beïnvloeden. Dat zal misschien dit jaar nog niet het geval zijn op vele perceelen, die in vorige jaren geregeld met slakkenmeel bemest zijn geworden en daardoor een zekere Voorraad hebben gevormd, waarop nu geteerd kan worden (slakkenmeel leent zich hier bijzonder voor) maar op den duur zal het fosforzuurgebrek zich toch laten merken. Dit temeer waar in de laatste ja ren het verbruik van 'fosforzuur- meststoffen niet in die mate vooruit ging als van kali en vooral niet zoq sterk als van stikstof. Het stikstof- verbruik steeg in de laatste vijf jaar; met 80 pet., van kali met 15 pet. eni van fosforzuur met... 6 pet. Dat liep niet goed en zou zich wreken! als het zoo bleef doorgaan. Daarom! hebben degenen, die tot oordeelen bevoegd zijn temeer reden van zorg over de fosforzuur behoef te van dien bodem. De voorraad, die gevormd! is, raakt op en zal straks eerst weer aangevuld moeten worden. Wij hopen daarom, dat de leveran ciers van slakkenmeel, de groots staalfabrieken in België, (Duitschland produceert voornamelijk, voor zich zelf) ons spoedig weer een- deel van hun productie zullen toewijzen. Ze werken daar wTeer druk, naar wijl hoorden. Dan is deze zorg ook weer, van de baan. Agricola. DOOR TREIN GEGREPExN. Door een noodlottigen samenloop van omstandigheden is de vijftienja rige scholier van de Tielsche-am bachtsschool W. Vogelzang uit Gel- dermalsen Maandagavond, toen hij] per trein naar Geldermalsen wilde terugkeeren, op het station Titel op; de rail overgang van het eerste naars het Lwreede perron door een uit Kes- teren binnenloopenden trein gegre pen en levensgevaarlijk gewond. Dei trein kreeg een half uur vertraging. Het slachtoffer is in z org wek kenden toestand naar het ziekenhuis Bethes- da te Tiel overgebracht. 24. Larner haalde de schouders op. „Dat kunt u later bespreken,''zei hij koeltjes. „Neen, ik zeg het nu,'' zei de ge vangene, ,,'tis de waarheid.' Zijn stem klonk ernstig en Biake keek hem onderzoekend aan. „Dat kun je wel doen, Larner,'' zei hij, „maar stel het uit tot ik een bericht heb afgezonden.'' Voor de inspecteur kon antwoor den had Blake de kamer verlaten en was in het telefoonhokje. „Sluit mij aan bij 9977S, Leeds'' zei hij. „Ja vlug, het is dringend.'' De detective stond met zijn oor aan den ontvanger. „Is dat Leigh?'' vroeg hij. „Ja? goed, ik ben Sexton Blake. De in specteur Larner heeft nu juist ge arresteerd Henry Waite, ja, de di recteur in het Mid-Central-Hotel, Londen. Hij wordt beschuldigd van moord. Er komt meer, maar nu kan ik het nog niet zeggen.'' De ontvanger werd weer op zijn plaats gehangen en Biake keerde naar de kamer terug waar Henry Waite gearresteerd was. „Nu mijnheer Waite,'' zei hij, „de inspecteur zal nu uw bekentenis op- teekenen, maar ik waarschuw u dat u zich goed bedenkt.'' Waite zat met de handen voor het gelaat en lichtte het hoofd op. „Het zal niet lang duren,'' zei hij. „Een jaar geleden was ik een rijk man, mijn speculaties op de Beurs gelukten, toen verloor ik, ik streed tegen de verzoeking, want ik wist, dat het gemakkelijk was de boeken te vervalschen en eindelijk deed ik dat toch. Ik verloor maar steeds. Toen meende ik dat Iveldrick mij verdacht. Hij kwam dikwijls op het kantoor, als ik er mee bezig was en toen ik samen met Drake werkte en ik had toen een kans om Drake's sleutel weg te nemen, dan kon ik er 's avonds in en komen werken als Murk uit was en het afmaken.'' „Gaat u voort,'' zei Blake en Lar ner schreef zoo snel hij kon. „De nacht kwam en Murk was weg. Ik ging er gauw in waar ik de boeken kon krijgen, stak het licht op en vond Keldrick dood in zijn stoel. Een van de vervaischte boe- ke lag voor hem en daar boven op een vel papier. Naast zijn rechter hand lag Murks revolver.'' „En toen?'' vroeg Blake. „Ik nam alleen het vel papier op,'' zei Waite. „Het was een soort be kentenis. Iiij had gemerkt, dat ik de firma bedrogen had en daarom had hij zich het leven benomen, dat is alles.'' De gevangene stond op. „Dat is de waarheid,'' zei hij, met angstige oogen, „ik weet niét hoe Keldrick weer in zijn eigen huis kwam, dat moet Murk gedaan heb ben uit angst, dat hij anders vain den moord zou beschuldigd wor den.'' „U hebt die bekentenis zieker ver nietigd?'' vroeg Blake. „Neen,'' antwoordde Waite snel. „Ik vreesde dat men mij verdenken zou en die is in mijn brandkast thuis. Blake keek hem verachtelijk aan. „Of die bekentenis nu echt is of niet,'' zei hij, „kan ik niet zeggen, maar u hebt toch getracht een on schuldig man te doen hangen en dus u verdient zelf niet beter.'' Hij wendde zich tot Larner, die juist Waite het papier liet onder teekenen. „Ik ben nu hier niet meer noodig en ik ga weg,'' zei hij. „Heel goed,' 'zei de inspecteur, „ik telefoneer naar den Yard om den gevangene naar het noorden te laten vervoeren. Er werd een vergadering gehou den van de directeuren van'de firma Mayne 'Keldrick, gepresideerd door den heer Ladbrook. Nu was er een; maand verloopen sedert de arrestatie! van Henry, Waite en gedurende dien: tijd waren de zaken der vennoot schap nauwkeurig onderzocht. „Heeren,'' zei de heer Ladbrook opstaande, „dit is misschien de be langrijkste vergadering van de le den der firma. Jaren lang is alles goed gegaan onder de leiding van Mayne Keldrick, wiens tragische dood u allen bekend is. "Wij weten dat de moordenaar zijn welverdien de straf van tien jaar tuchthuisstraf ondergaat. Wij kunnen nu tot aan genamer besprekingen overgaan. Eeoo! onderzoek der geroofde boeken heeft aali het licht gébracht, dat Waite de firma voor 'duizenden ponden be stolen heeft en ik heb er ernstig over gedacht om de zaak maar ban kroet te verklaren. De eenige diei ons echter hiervoor behoeden kan! is Murk.'' (Slot volgt). NIEUWSBLAD

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1941 | | pagina 5