Dit QUfluner bestaat uit 2 bladen icC Gemeenteraadsverslag Uitgave FIRMA L. J. VEERMAN - HEUSDEN. Pijn - Pijn - Pijn No 6146 Woensdag 2 April 1941 VERD GISTEREN: tAND VAN AtTEHA Dit blad verschijnt WOENSDAGMORGEN en VR IJ DAGMIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden franco per post beschikt f 1.30. Bij onze agenten 10 cent per week. - Afzonderlijke nummers 5 cent. Int. Telefoon no. 19. Postrekening no, 61525. Advertentiën van 16 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 1 uur en Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. Vergadering van den raad der ge meenle DUSSEN op Vrijdag 28' Maart 1941 des nam. om 7.30 uur. Voorzitter: Ed.Achtb. Heer H.MqI. Secretaris wnd.ambtenaar ter se cretarie: P. Hakman. Afwezig de hceren v. Honsewijk en v. Biezen als de Voorzitter de verga dering opent. De notulen worden gelezen en goedgekeurd. I n ge k o men stuk ken Van B. en W. van 's-Bosch de be grooting van den keuringsdienst voor waren voor het jaar 1911. Proces-verbaal van opneming van kas en boeken van den Gem.-Ontvan ger op 26 November 1910 en 26 Fe bruari 1941. Goedkeuringbesluit van Ged. St. van het raadsbesluit tot onderhand- sche verpachting van het bouwland gelegen aan de Molenkade. Van 'den raad van beroep voor Di recte Belastingen te 's-Bosch, waarbij H. v. Balkom te Dussen in zijn ver zoek om ontheffing van hondenbelas ting niet-ontvankelijk is verklaard. Van den ambtenaar, belast met het toezicht op de naleving van de bepalingen v. d. 'keten ver ordening in de gem. Dussen een jaarverslag van de werkzaamheden over het jaar '-10. Goedkeuringsbesluit van Ged. Sl. van het raadsbesluit tot wijziging der b ou w ve r orde ning Goedkeuringsbesluit tot heffing van opcenten op de personeele belasting en met betrekking tot heffing van schoolgeld L. O. (tot 1 Jan. 1942). Schrijven van Ged. St., waarbij goedkeuring wordt verleend aan een besluit tot heffing van secretarie-le ges. Al deze stukken worden voor ken nisgeving aangenomen. Inrichting gymnastieklokaal open bare lagere schooi, wijk C 291a. Krachtens art. 195 der lager onder wijswet 1929 is, met ingang van I Jan. 1911, het onderwijs in lichame lijke oefeningen verplicht voor alle openbare scholen. In verband hier mede moet het gymnastieklokaal van de openbare lagere school in deze ge meente ten behoeve van dit onderwijs in orde worden gebracht. In overleg met den Inspecteur van liet lager onderwijs en den gemeente-opzichter zal met de inrichting een bedrag van ongeveer f1700 gemoeid zijn; n.l. f400 voor het in orde brengen van het lokaal en f 1300 voor aan schaffing der leermiddelen. Voor de levering dezer leermiddelen kwam in aanmerking de N.V. „De Schelde" te Goes. Daar de materialen zeer schaarsch waren en in prijs gestegen, hebben B. en W. inmiddels met genoemde vennootschap een afspraak betreffen de de leermiddelen gemaakt, waarbij de goedkeuring van den raad, den In specteur voor hét L.O. en van Ged. St. is voorbehouden. B. en W. stel len voor overeenkomstig het boven staande te besluiten. De heer v. d. Zouwen vindt het vreemd, dat de leer middelen reeds hier zijn. Spr. kreeg den indruk, dat al die leermiddelen niet noodig zijn. De heer v. Rijswijk lijkt de prijs ook te hoog, hebben B. en W. niet bij een andere firma geïnformeerd. Spr. gelooft stellig dat de gemeente zich daarmede zal bevoordeeien. De Voorzitter merkt op dat B. en iW. op dit gebied niet deskundig zijn en dus zijn afgegaan op het advies van den Inspecteur van het Lager onderwijs. Het verdient aanbeveling goed materiaal te nemen. De Schelde levert het beste materiaal.. Spr. heeft er geen bezwaar tegen eerst bij an dere firma's te informeeren. Aanvragen 'imgtevolge art. 72 der L.O. wet 1920. Daar ook' voor de bijzondere scho len met ingang van 1 Januari 1941 het onderwijs in lichamelijke oeïef- ning verp'icht is, hebben de vijf schoolbesturen in de gemeente aan vragen ingediend, om ten behoeve van hun scholen 'de voor stichting van lokdal en inrichting van. terrein voor het onderwijs in lichamelijke oefening benoodigde gelden te nio gen ontvangen. De R.K. Jongensschool, B 81 en de R.K. Jongensschool, C 170 hebben elk' een gymnastieklokaal. H)et in or de brengen dezer lokalen zal onge veer een uitgave van f 1700.p(er lokaal vergen. Voor het dorp Dussen kunnen de leerlingen der R.K. Meis jesschool B 29 en de Christelijke school A 93, zonder bezwaar gebruik maken van het gymnastieklokaal der R.K. Jongensschool B 81. Hoewel voor het dorp Hank één gymnastiekf- lokaal in orde zal worden gebracht,, nl. dat van de openbare lagere school, zal, in verband met den afstand van deze school tot de twee bijzondere scholen, ook het gymnastieklokaal van de R.K. Jongensschool C 170, ingericht moeten worden. De leer lingen van de Mjeisjessehool, weA- ke in de onmiddellijke nabijheid van de jongensschool is gelegen, kun nen van het lokaal dier school me de gebruik maken. Door het treffen van bovenstaande regeling zal het onderwijs in lichame lijke opvoeding in deze gemeente zeer zeker tot haar recht kunnen ko men. De inspecteur van het lager onderwijs heeft deze regeling! voor dit oogenb'ik als de eenig juiste aanr geiherkt. B. en W. stellen voor op- de aanvragen, der schoolbesturen de vol gende beslissingen te nemen: 1. Aan het schoolbestuur B 81 medewerking te verleenen tot het inrichten van een gymnastieklokaal. 2. Aan de schoolbesturen wijk B 29 en A 93 medewerking te verleenen in den vorm van ingebruikgeving van het gymnastieklokaal der R.K. Jongensschool B 81. 3. Aan het schoolbestuur C 170 medewerking te verleenen tot het inrichten van een gymnastieklokaal. 4. Aan het schoolbestuur C 100 medewerking te verleenen in den vorm van ingebruikgjeving van het gymnastieklokaal der R.K. Jongens school, wijk C 170. Tevens stelt het college voor om, overeenkomstig het besluit van den Secretaris-Generaal van het Dep. v. Onderwijs, Kunsten en Wetenschap pen dd. 19 November 1940, te "bei- sluiten met de schoolbesturen van wijk B 81 en wijk C 170 overeenkom^- 7.14 7 14 7 08 sten af te sluiten, waarbij de gec meente het recht ontvangt om de aan genoemde schoolbesturen behoo- rende gymnastieklokalen in medege bruik te geven aan de besturen van andere bijzondere scholen ten behoe ve van het onderwijs in lichamelijke oefening. De besturen der betrokken scholen hebben zich bereid verklaard tot het sluiten van deze overeen komst. Ook dit voorstel wprdt aangenow men. Vaststelling verordehing gemeen teveldwachter. De vaststelling eener gehqel nieu we verordening, regie ebde de eischën van benoembaarheid en bezoldiging van de veldwachters der gemeente Dussen is noodig, omdat de tegen woordige verordening is goedgekeurd tot 1 October 1940. In 'de ontwerp verordening, welke in hoofdzaken ge lijk is aan de vervallen verordening, is een artikel opgenomen, waarbij met .ingang van 1 December 1940, aan een gehuwden veldwachter in asten en tijdelijken dienst een 'tij delijke toelage wordt verleend van zes ten honderd van die bruto weld!- de, voorzoover de brutoi-weddefc ver meerderd met deize toelage een bëf drag van f 1900.\s jams niet oveiy schrijdt. Het salaris Van''den tegeir- woordigen functionnaris wordt hier door f7.verhoogd. Omdat de wette ijke bepalingen met betrekking tot het capi t uan te n s t e 1 sel buiten werking zijn gesteld, is in artikel 2 geschrapt de bepaling, dat bij benoeming: van een capitulant of een gewezen capitulant voor periodie ke verhoogingen niet worden niede- teld zes van de dienstjaren, doorgg1- uracht bij de Marechaussee of de Politietroepen. De raad hecht ook hieraan zijn goedkeuring. Herziening salaris Gemeente-Ont- vanger Bij schrijven van 19 Februari '41 hebben Ged. SL dezer provincie me- dedeeling gedaan van hun voornemen de salarissen van burgemeester, se cretarissen en ontvangers te herzien. De Gem.-Ontvanger is de eenige func tionnaris, die bij deze wijziging be lang heeft. Volgens deze regeling zal de Gem.-Ontvanger met ingang van 1 Jan. 1911 een verhooging van de bruto-wedde verkrijgen van 6 pCt. Op voorstel van B. en W. wordt daartoe besloten. Benoeming lid burgerlijk armbest.: Op 1 Jan. 1941 is het lid A. A. Snijders periodiek afgetreden. Aan bevolen worden A. A. Snijders (aftre dend) en H. A. Simonis. De heer Snijders verkreeg 6, de lieer Simonis 2 stemmen, terwijl 1 slem van onwaarde werd verklaard, zoodat de heer Snijders werd her benoemd. Subsidie B-steun: Evenals in vorige jaren kan ook dit jaar ingevolge het schrijven van de wnd. secretaris-generaal van het departement van sociale zaken extra hulp in den vorm van kleeding, schoeisel en dekking worden ver strekt aan ondersteunde en tewerkge stelde werkloozen en aan de z.g. onder groep B vallende kleine grond gebruikers. Het gemiddeld aantal werkloozen bedraagt 34, dat der B-boeren 2, aan wie respectievelijk f 6,50 ten f 2 mag worden uitgekeerd. Ten laste van de gemeente komt hiervan 34 X f 2 f 68 en 2 X f 1 f 2 tezamen f 70. Met algemeen stemmen wordt ook hiertoe besloten. Door hiya uitdryvende-ejrjpijnstil lende werking helpt hierbij* altyd veilig en vlug als geen amfer een poeder of cachet van Mijnhsrdt. Mijnhar di's Poeders per stuk IjFtff Doos 45 ct. Cachets, ge naamd ;,'lfaijnhardtjes" Doos *0 en 5i Tegemoetkoming ex artikel 13'dier L. O.-wet: Er is binnengekomen een verzoek schrift van de wed. P. v. Beek, pol der Spits en Heinnip C 328. II. en W. stellen voor haar de vol gende vergoeding toe tie kennen: voor onderhoud rijwiel x/2 ct. per K.M. is f 16,10 en 80 pCt. der veergelden is f 11,01, wordt in totaal f 27,14. De Voorzitter zou de bewoners van den Steenenmuur, die daarvoor in aanmerking komen, ook een hal ven cent per K.M. willen vergoeden. Aldus wordt besloten. Wijziging gem.-begr. 1941. De nieuwe inkomstenbelasting, wel ke de bestaande belasting naar het inkomen (inkomstenbelasting en ge- ineenlefondsbelasling met alle op die belasting geheven opcenten) zal ver De Zuiderkerk te Enkhuizen, die reeds lang ouderdomsgebreken begon te vertoonen, vergt nu langzamerhand een noodzakelijke restauratie. Reeds zijn uit den Zuidmuur eenige vierkante meters steen aan de buitenzijde naar beneden gestort, zoodat een voorloopige herstelling moest worden'aangebracht. Het bouwwerk dateert uit de eerste helft der 15de eeuw (Foto Pax-Holland) vangen, heeft belangrijke gevolgen met zich medegebracht voor de ge meenten. Bij de primitieve begroo ting was een tekort opgenomen van f 10.023.34 te dekken door een bijzon dere bijdrage uit 's Rijks kas. Thans kan dit tekort worden teruggebracht tot f2,558,04. De begrooting wordt voor een en ander gewijzigd. Vaststelling voorschotten art. 103 6e lid, L. O.-wet 1920. Door B. en W. wordt voorgesteld voor de diverse scholen de volgende voorschotten te verleenen Wijk A 93 572/3 Xf7,70 f444,03; Wijk B 28 82Xf 7,70 f631,40; wijk B 81 762/axf7,70 f5,90,33; wijk G 100 148Xf7,70 f 1139,60; wijk C 170 156 Xf 7,70 f 1201,20. De raad hecht ook hieraan zijn goedkeuring. Vas t sle1 i ng onderw ij sverg oedi ngen Ingevolge artikel 103, 2e lid moet de gemeenteraad het bedrag vaststel len, waarop het schoolbestuur over 1939 aanspraak heeft. Deze vergoe dingen ware voor de verschillende scholen te bepalen op: Wijk A 91 ö2/3 Xf8 f493,33; wijk B '2883 Xf 8 f6,64; wijk B 81 702/3 Xf'8 f565,33; wijk C 100 148Xf8 f1181; wijk C 170 153Xf8 f 1224. Tevens wordt voorgesteld voor die diverse scholen over 1939 het totaal voor vergoeding in aanmerking ko mende uitgaven vast te stellen als volgt: Wijk A 93 f752,15; wijk B 28 f665,13; wijk B '81 f 483,>62; wijk C 100 f 1,157,75; wijk C 170 f 1,045,l!6. Mei algenneene stemmen worden ook deze voorstellen goedgekeurd. Verder wordt besloten in de veror dening voor de hondenbelasting een 'bepaling op te nemen, waardoor het mogelijk is, de houders van honden, die in het tweede halfjaar geen hond hebben gehouden, ontheffing van be lasting te verleenen. Op het verzoek van den heer St. Maartensdijk, om hem aan de Nieu we Steeg een stukje grond te verkoo- pen, wordt goedgunstig beschikt. Hem zal 10 are tegen 50 ct. per M2. worden overgedaan. Besloten wordt het terrein aan de Nieuwe Steeg afkomstig van de Land arbeiders stichting te verhuren aan dezelfde pachters die het thans in huur hebben tegen dezelfde prijzen. Het betreft 4 perceelen. Het le per ceel brengt op f 75,20; het 2e f45,011; het 3e f66,50 en h<et 4e f 95,03. Er zaÜ in de overeenkomst een bepaling worden opgenomen, dat wanneer die gemeente den grond noodig heeft voor de verbetering van de volkshuis vesting of nijverheid, de pacht beëin digd kan worden. Een aanvraag voor een bouwcre- diet aan de Baan, wordt afgewezen. Op het verzoek van de Landhouw- vereeniging te Nieuwiendijk om voor den te geven landbouwcursus een subsidie te mogen ontvangen, wordt afwijzend beschikt, aangezien deze cursussen ook in de gemeente zelf worden gegeven. Besloten wordt verder, om de wo ning tot heden verhuurd aan den Majoor der Rijksveldwacht voor fo te verhuren aan een der mare- chaussóe's. Er zal hier een opper wachtmeester met 2 manschappen in. de plaats komen van de rijksveld wacht. De kapitein der marechaussée verlangt wel, dat de garage wordt verbouwd tot kantoor. In besloten vergadering zal spr. hiervoor de kos ten noemen. De huur, die door die rijksveldwacht werd betaald bedroeg slechts f 2 per week. De heer Snoek informeert hoe of het staat met de verbetering en ver harding van den Buitendijk te Hank. De Voorzitter antwoordt dat de kosten hiervoor 28 a f30.000 zouden bedragen, zoodat B. en W. van oor deel waren om er niet toe over te gaan. De openbare vergadering wordt hierop gesloten. De raad gaat over in geheime zit ting. ,i,i^ voor het Land van Hensden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard Woensdag 2 April Donderdag 3 April Vrijdag 4 April s morgens tot 's avonds vanaf 8.15 8.17 8 19

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1941 | | pagina 1