Een nieuwe jurk kleine zus Knip-patronen SJc uaoH-jaaxsmade Tweedeelige Japonnen Se ueeCrifidige naaUnacüine bj&ngt o.m.: voor UIT TWEE OUDE JURKEN Vrouwen, die alles „kwalijk" nemen Bdhxmciet uw- beyit mei fyohty PRACTISCHE WENKEN K 25243 Zelfs in een tijd, waarin ons beperkin gen ten aanzien der levensbehoeften zijn gpgelegd en we niet anders dan met veel Wikken en wegen tot de aanschaffing van nieuwe kleeren kunnen overgaan, ver- Kauwt onze belangstelling ten aanzien der mode niet. Berlijn en Weenen hebben zich In het bijzonder toegelegd op modellen, die zich voor den export leenen en zijn met een keur van ontwerpen uitgekomen. De voorjaarsmode is als steeds een groote attractie, omdat ze nieuwe mogelijkheden opent. De stemmige kleuren, die 's winters gedragen worden beginnen ons in de lente danig te vervelen en maar al te gaarne grijpen we de gelegenheid aan om onze Ipus op kleuriger details en als het wat verder in den tijd is, op vroolijk bedrukte weefsels te vestigen. De mode toont zich thans wat toeschie telijker, dan de afgeloopen seizoenen en Ijrëngt weer wat wijdere, meestal klok kende rokken, waarvan de zoom ongeveer Ben handbreed over de knieën reikt. Het oorsage der sportieve japonnen is glad en geeft weinig garneering te zien, doch de gekleede japonnen, welke voor 's middags yn 's avonds bedoeld zijn hebben meestal ingehaalde ruimte aan voorpanden en ge- yen overbloemende bovendeelen te zien; feen en ander wordt evenwel op welover wogen wijze uitgevoerd. Bijzonder groot is de belangstelling voor tweedeelige ja ponnen, waarvan de bovendeelen een groo te verscheidenheid te zien geven. Alhoewel wij hoopen, dat het voorjaar veel warme dagen zal geven, is de halfafwerking des ondanks van vrijwel alle. japonnen hoog. Soms is deze zeer sober gehouden, zooals bijv. aan de casaque-japon (K. 22193), waarvan de rok zeer nauw is en het lange bovendeel, dat aan een gemoderniseerde Russische blouse 'doet denken, tot over de heupen valt. Men ziet, dat deze hals in net geheel geen garneering heeft, hetgeen evenwel niet storend werkt, door de lange rij knoopen, die evenals de met soutache bestikte zak, alle aandacht voor zich op- eischen. Vrijwel aan alle japonnen, een voudige zoowel als meer gekleede, ziet rnn zakken, die evenals knoopen een veel toegepaste garneering zijn. K. 39114 is een moderne deux-pièces, waarvan het mid dengedeelte der voorpanden ingehaalde ruimte te zien geeft, terwijl het onderge deelte strak om het lichaam sluit. Indien men, zooals ook aan dit model iets kwis- tiger is geweest ten aanzien van het stof- verbruik ten behoeve der voorpanden, dan weet men dit op een andere manier weer te bezuinigen. Een japon, zooals K 25243 aangeeft is hyper modern, leent zich even wel slechts voor groote slanke dames. De K 39114 K 22193 ruime vleermuis mouwen vragen een spe ciaal model, dat behoudens eenige ruim te aan voorpanden, overigens glad is en strak aansluit. Sportieve modellen worden aangegeven onder de nos. K 39177 en K 22162. De eerste is gemaakt van donker blauwe vollen stof en heeft een schouder pas en opgestikte zakken, garneering von witte knoopen; kraagje van piqué. Het kleine figuurtje links geeft hetzelfde mo del te zien met korte mouwen, gemaakt van een geruit stofje. De tweedeelige ja pon rechts is van een grootere ruit ge maakt en heeft een middenstuk, dat een schuine ruit aangeeft, waardoor een goede onderbreking van het dessin verkregen wordt. De rolkraag, zooals op deze japon is aangegeven, zal in komende maanden eveneens veel toepassing vinden. Op alle tweedeelige japonnen ziet men vrijwel steeds een ceintuur dragen, die soms evenwel zeer smal is, terwijl de com binatie zwart-wit weer een eerste plaats zal innemen. De voorjaarsmode biedt ongetwijfeld vele mogelijkheden, is elegant, zonder evenwel wat modellen of kleuren betreft te zeer uit den toon te vallen, doch past zich vol komen aan de eischen aan, die men in ernstige tijden aan de kleeding stelt. a 515 «198 (1 31 12 15 1 fds-.; 2 16 I li l -^83 1 161 - 25 k 1 J tn u, Kifc&eren groeien regelmatig uit hun SÜeeren, hetgeen de moeder veel hoofdbre kens geeft. Nieuwe kleeren kosten geld èn punten en we hebben al lang geleerd, dat feet besit der laatsten niet minder belang- rijk is als een gevulde beurs. In het voorjaar wordt de aanwezige klee- renschat van groot en klein natuurlijk in ieder gezin aan een critisch onderzoek on derworpen en zullen we gaan wikken en iwegen, welke mogelijkheden er bestaan om oud tot nieuw te maken. In verschillende gevallen zal een rokje met bolero, een goede oplossing blijken te ^yn, hoe aardig aoo'n ensemble is om met blousetjes van bedrukte stof gedragen te worden, geeft bijgaande schets te zien. Het rokje is eenvoudig te maken van twee rechts lappen, die opzy aan elkander ge- Ïikt-wworden. De achterbaan is glad de jorbaan geeft aar beid* kan ter twe* plooien te zien, die ingeperst worden. Het geheel wordt aan een rechter band gezet, die midden achter sluit. De blouse wordt op den rok geknoopt, waartoe men in den band knoopsgaten maakt. Het knipoverzicht voor het bolerotje is rechts aangegeven en wordt eerst van pa pier, daarna van de stof geknipt. Naden aanknippen. Tegenvoeren met dunne zijde of satinet. De naaimacnine, een kunstwerk van de technische industrie, is vrijwel de eenige machine, waarmede de vrouw omgaat en waarvan zij de behandeling volkomen mees ter kan zijn. Ondanks dit feit weten nog weinig huisvrouwen, dat zij nog veel meer profijt van deze trouwe dienaresse kunnen hebben, indien zy alle mogelijkheden be nutten, die de naaimachine haar biedt. Ver der worden de diensten van dit, in iedere huishouding onmisbare gebruiksartikel, nog veel te weinig naar waarde geschat; ware dit wel het geval, dan zou de machine be ter behandeld en onderhouden worden! Dank zij den grooten vooruitgang van de techniek op allerlei gebied is ook de naai machine tot een hoogere trap van volmaakt heid gebracht en bij een zorgvuldige en des kundige behandeling gaat zij een menschen- Leven, soms zelfs nog langer, mee. De aan schaffing van een naaimachine is dan ook in het minst geen luxe uitgave en hoe be scheidener de levensverhoudingen in een gezin zijn, des te dringender is het bezit van een naaimachine noo'dig. Vele uit- ,ieembare onderdeelen maken het mogelijk, dat men er allerlei werk op kan uitvoeren. Een goed b< handelde machine doet regel matig haar plicht en het bezit er van geeft de huisvrouw veel gemak, spaart tijd en geld. De bekoring, die er van uitgaat, is niet alleen gelegen in het vlug afwerken der lange stiknaden, doch veeleer in het weten en begrijen van de vele mogelijk heden, waarvoor de verschillende onder deelen betsemd zyn. De stopvoet is een be langrijk onderdeel, dat veel te weinig ge bruikt wordt en de huisvrouw zal in deze tijden meer dan ooit alles in het werk moe ten steller», huishoudgoed too '*n>ï mogelijk mee te doen gaan. Het stoppen van thee-, hand- en andere doeken, alsmede van la kens, sloopen en tafelgoed, kan op uitste kende wijze vlug en goed op de machine geschieden. De stopvoet verricht menigmaal wonderen. Met een weinig oefening kan ieder zich deze wijze van verstellen eigen maken. Kousen stoppen. Slechts weinige huisvrouwen wagen zich aan het machinaal stoppen van kousen; doch ook dit spaart veel tijd. Men moet bij de keuze van stopzijde, wol, katoen of wat dies meer zij, niet alleen rekening houden met de kleur doch het materiaal moet in dikte met dat van de kousen overeenstem men en tevens met de dikte van de naald. Bij handnaaien heeft men eveneens naal den van verschillende dikte noodig, al naar gelang het weefsel zulks noodig maakt; bij breien en haken kiest men de naald even eens in overeenstemming met het mate riaal, dat men gaat verwerken; waarom zouden machinenaalden dan een uitzonde ring op dezen regel maken? Men naait dik ke en dunne weefsels, stikt, stopt, ajourt, rimpelt ruimte in en vraagt zich vrijwel nooit af of het nummer van de naald niet verwisseld moet worden. Noodig is dan ook, om een kleinen voorraad machinenaalden in verschillende dikten te hebben, naalden, die men evenwel passend bij de machine (welker constructie op een bepaalde leng te is ingesteld) moet koopen. De machine geeft mooie vaste naden Om mooie, vaste naden te krijgen, moet het garen in dikte overeenstemmen met de stof en moet ook de naald eventueel ver anderd worden. Men bedenke, dat de ma chine met twee draden werkt, die bij iede- ren steek met elkander verbonden worden; deze verbinding geeft in het weefsel plaats en daarom mogen beide draden wanneer zij op elkander gelegd worden, de dikte der weefseldraden niet overtreffen, integen deel, zij moetei. zelfs dunner zijn. Het overslaan van steken kan verschil lende oorzaken hebben; de naald kan ver keerd ingezet zijn of niet met het fabricaat der machine overeenstemmen. Ook wan neer een naald is verbogen zal de onder draad niet steeds regelmatig gepakt wor den, terwijl een aidere mogelijkheid is, dat. het garen te fijn is voor de naald. On gelijke steken ontstaan indien c onder- of bovenspanning te los en ook wanneer de dikte van onder- en bovengaren niet met elkander overeenkomt. Het eerste kan iets dunner zijn dan het garen van de boven spanning. Wanneer men voor dunne weef sels dik garen gebruikt, krijgt men even eens leelijke steken. Regelmatig onderhoud noodzakelijk. Wanneer de machine zwaar loopt is dit een bewijs, dat er niet de noodige zorg aan is besteed. Slechts zelden zal reparatie noo dig zijn, alhoewel het aanbeveling verdient om een machine, die veel gebruikt wordt, op gezette tijden door een vakkundige te laten nazien, liefst door personeel van de firma, waar men de machine heeft gekocht. Wanneer de onderdeelen droog zijn, loopt de machine zwaar en daarom is regelmatig oliën gewenscht. Men gebruikt hiertoe een spuitje, gevuld met petroleum en machin-- olie half om half; dit mengsel lost de verharde olie, die zich hier en daar be vindt, op, evenals stof en vuil. De olie druppelt men daar, waar zich kleine ope ningen in de machine bevinden, brengt deze (zonder r anning) in beweging en neemt het overtollige mengsel met een doekje af; daarna wordt met machine-olie geolied dus zonder toevoeging van pe troleum. Resten van draden, die zich aan bepaalde deelen vastzetten, kunnen het breken van boven- of onderdraad ver oorzaken en moeten daarom regelmatig verwijderd worden. De drijfriemen van een trapmachine gaan meermalen rekken en moeten in zoon geval ingekort worden. In dien men eventueel te veel verkort, ont staat een verkeerde riemspanning en loopt de machine zwaar. Zelfs al begint de ma chine niet zwaar te loopen, dan moet men ze toch regelmatig oliën met machine-olie, daar dit den levensduur verlengt. Koopt men een bekend fabrikaat, dan zullen even tueel versleten onderdeelen steeds door nieuwe vervangen kunnen worden, doch meestal zijn de gebreken van dien aard, dat zij op andere wijze kunnen worden ver holpen. Het is onverstandig, om een naai machine zelf uit elkander t.® nemen, indien er hier of daar iets hapert; men komt dan op het terrein van den vakman, die de wer king der onderdeelen nauwkeurig kent. Als leek bederft men meer dan men meent goed te maken en het gevolg is, dat men de kans loopt, grootere kosten te moeten maken, wanneer de onkunde aan den dag komt. Het geldt hier: schoenmaker blijf bij je leest; en huisvrouwen mogen nóg zoo han dig zijn, maar repareeren van naaimachines ligt niet op haar weg. Dikke vloeistoffen, die in half geleegde flesschen achterblijven kan men er veelal moeilijk uit krijgen. Men kan hieraan evenwel tegemoet komen, indien men een glazen buisje of limonade rietje ia de hals van de flesch brengt en door het inblazen van lucfet tn <j«M buisjes, gaat de dikke vloeistof er gemakkelijk uit. 3iJ het poetser. Tan de straatbel, deur knoppen of koperen sloten komt men meermalen met het poetsmiddel met het hout in aanraking, indien men niet de noodige voorzorgen heeft genomen. Oro dit te voorkomen moet men een stuk kar ton knippen met een opening in het mid den, die juist om het koperen slot of om de plaats van den bel past. Het is een zeer eenvoudig hulpmiddel, waarvan men even wel zeer veel gemak zal ondervinden. Fijn zand en schuurmiddelen worden menigmaal aangewend om vuile randen van waschbakken en baden te verwijderen. Veelal wordt meer gebruikt dan strikt noodig is en aangezien schuurmiddelen evenmin als zand oplossen in water, moet men dit veelal noodeloos lang laten loo pen, voor en alleer het door het afvoergat is weggevoerd. Men kan evenwel hetzelf de effect bereiken, indien- men met de vin gertoppen zout langs de viule randen wrijft, die in een oogwenk verdenen zul len zijn, terwijl dit opgelost zijnde, met het spoelwater afgevoerd wordt. Men voor komt dan, dat een ruw bezinksel achter blijft, dat vooral zand niet gunstig op het email of glazuur inwerkt. Men treft meermalen vrouwen aan, die alles kwalijk nemen en door deze eigen schap het leven van hare omgeving zoo moeilijk maken. De jeugd noemt dit van elkander „er in happen", een typische uit drukking, doch ook van vele vrouwen zou men dit kunnen zeggen. Wij waren onlangs getuige van een klei ne scène in het huis onzer vriendin Eva, die alles zoo héél gauw kwalijk neemt. Een kleinigheid was niet in orde en vinnig zei ze tegen haar echtgenoot: „O, natuurlijk heb ik het weer gedaan net als altijd!" „Natuurlijk vrouwtje," zei de man schert send, „we weten toch wel dat je alles ver keerd doet!" Woedend stond Eva op en verliet de kamer, de deur harder achter zich dicht trekkende, dan bepaald tot den goeden toon behoort.... Ieder onzer kent dergelijke typen, die zóó overgevoelig zijn, dat men als het ware ieder woordje op een goudschaaltje moet wegen, wil het niet verkeerd uitgelegd worden. In den grond van ons hart moeten- wij deze menschen beklagen, want zij ma ken zich het'leven onnoodig zwaar. Zij iiwucii acn njLgcsi.ciu up een ze&ere niaie van wantrouwen tegen de menschen, waarmede zij omgaan, of hebben een onbewust gevoel van minderwaardigheid. Een mensch met een opgewekte natuur komt er niet toe de dingen steeds verkeerd ui* te leggen, zich beleedigd te gevoelen en zal een, aan ernst grenzende spot steeds schertsend opnemen en op dèzelfde wijze beantwoorden. Overmatige gevoeligheid tegen scherts of kleine plagerijen getuigt van gebrek aan humor. Menschen, die alle gevoel van hu mor missen, hebben het niet altijd even aangenaam. Humor kan men niet aanleeren, men heeft het of men heeft het niet. Wat men echter wel kan leeren is, om zich te verzet ten tegen de zucht om steeds over alle kleinigheden boos te worden. Wanneer men zich even realiseert hoe dwaas het is, alles dadelijk verkeerd op te nemen en tegen over anderen een booze bui te toonen, die hen menigmaal in een pijnlijke situatie brengt, dan zou men het zeker wel nalaten. Wanneer ieder mensch de dingen uit een juist gezichtspunt bekijkt, dan zal hij er geen andere beteekenis aan geven, dan hen toekomt. - Critiek, doch zelf-critiek is noodig en werkt opbouwend. VOORJAARSMANTELS VOOR ONZE DOCHTERS. Succespatroon A 650. Prijs 30 cent. Gekleede meisjesmantels van ef fen wollen stof gemaakt, met dub bele rij knoopen en reverskraag. Aansluitend model, dat aan de rug zijde uit twee en aan de voorzijde uit vier banen bestaat en naar den zoom toe iets klokt. Patronen voor meisjes van 68 en 810 jaar. Succespatroon A 651 Prijs 30 cent. Sportieve mantel, gemaakt van geruite stof met garneering van stiksels langs voorzijde, kraag en zakken. Een model, dat zich uitste kend leent voor koude voorjaars dagen en daarom van niet te dunne stof gemaakt dient te worden. Sluiting met dubbele rij knoopen. Patronen voor meisjes van 810 en 1012 jaar. Knippatronen van deze modellen. zijn tegen den aangegeven prijs verkrijg baar bij Het Practisch Modeblad, Postbus 36, Den Haag. Betaling steeds vooruit per giro (post rekening 203203), per postwissel of in post zegels, mits deze een waarde hebben van VA. 3 of VA ct.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1941 | | pagina 8