Binnenland Buitenland Gevonden en verloren voorwerpen Voetbalsport IVOROLs De -fandpasta. WERKENDAM. Woensdagavond hield de On- derl. Paarden- en Veeverzekering Mij. „Werkendara en Omstreken" in café v. d. Steenhoven, haar algem. verga dering. De voorzitter, de heer A. B. Holster, wees in zijn openingswoord op den ernst der tijden en herdacht de gevallenen tijdens de oorlogsda gen. Vervolgens las de secretaris de heer C. v. d. Stelt de notulen en het jaarverslag. Uit dit laatste kregen wij een overzicht van de financiëele uit komsten over 1940. Uitgekeerd werden 22 stuks paar den tot een bedrag van f 3877,50; onteigend werden 5 paarden, tot een bedrag van f434,Uitgekeerd wer den 22 runderen, tot een bedrag van f 2802,80; onteigend werden 15 run deren tot een bedrag van f556, Ontvangsten paardenfonds f3435,94 uitgaven f 4311,88; waardoor het ba tig saldo verminderd met f 875,94, en bedraagt thans f 1542,54. Ontvangsten runderfonds f 4220,53, uitgaven f 3374,09, waardoor het ba tig saldo vermeerderd met f 846,44 en bedraagt thans f 2205,30. Verze kerd zijn 231 paarden tot een be drag van f 142850 en 526 runderen voor een bedrag van f 138215. Het ledental steeg resp. tot 67 en 60. De rekening die inmiddels door die kascommissie was nagezien, werd in zijn geheel goedgekeurd. Met groote meerderheid van stem men werden tot bestuurslid herkozen de heeren J. Koöpmans en C. v. d. Stélt. Nadat bij de rondvraag nog ver schillende punten besproken waren, werd deze geanimeerde vergadering ouder gewoonte met een gratis ver loting besloten. WIJK EN AALBURG. Zaterdagavond had alhier in hét Vereenigingsgebouw de door de zangvereeniging „Con Amore", di recteur de'heer C. J. M. Merlkx, aan gekondigde uitvoering! plaats', met medewerking van Con-Amore's too- neelvereeniging. Voor deze uitvoering bestond goe de belangstelling en de zaal was dan ook geheel gevuld. Te ongeveer acht uur opende de voorzitter, de heer Ant. van Alphen, dezen avond. Hij heette, alle aanwe zigen hartelijk welkom en memoreer de dat die vereeniging het weder ge waagd hajd een uitvoering te giaven. Aangezien de directeur door onv- standigheden niet alle repetitie's hakl kunnen leiden en indien hij er was, om half negen weder weg: moest,, zulks in verband met het veer, welk euvel heden door het openstellen der verkeersbrug was verholpen, en al- Z<x> dan maar een klein uurtje kon fepeteeren, waren zoo goed als alle Inummers door den voorzitter inge studeerd geworden, waarom dan ook' was gemeend, dat door spreker ook dezen avond de leiding of> zich zou worden genomen. Olm die rgden ver zocht hij' met het uitvoeiren der nurai- mers clementie te gebruiken. Wat de opvoering van het tooneglstuk betrof deelde hij mede, da,t dit werd opgevoerd door leden van Coi>Amo- ire, waarbij ook diverse nieuwe lé den in medespeejden, ook daarvoor verzocht hij dan ook eenige elemera- tie. Verder hoopte 'hij, dat de, aalra- wezigen een genoeglijke avond zou kunnen worden bezorgd. Hierna, werden een vijftal zang nummers ten gehoore gebracht, waarvan kan warden gezegd, dat de ze alle op muzikale wijze en met goep de voordracht werden uitgevoerd, met een in het algemeen mooüe! klank en klankverhouding, met goed ensemble, plus goede nuanceering. Br kon worden geconstateerd, dat Con-Amore weder op den goeden weg is. i i Een dankbaar applaus was telkens de belooning. Na het' zingen va,n deze nummers werd een kort' woord gesproken door den heter Dekker uit' iV'rijhoevéj-Ca- pelle. Hij begon met' dank ;t|e bren gen voor de mooie zangnummers die men had mogen beluisteren en daf men het in dezen moeilijken tijd had aangedurfd een uitvoering te géven, hetgeen blijk gaf van doarzettingjsr vermogen- Dan gaf hij een jkort re sumé over den naam Con Amore", hetgeen beteekent lust, liefde en in genomenheid, Hij hoopte daarbij dan ook dat de band onderling' steedis sterker zou 'mogen worden. Diedaarf- toe in de gelegenheid was wekte hij op 'zich op tie geven ais lid der' vereeniging, om mede met de ande ren de schoone zangkunst te beoe fenen, hetgeen een der móóiste ga ven was. I Dan deelde hij mede, dat hjj zie li opgaf als donateur der vereeniging' en dat hij daarbij tevens vender ejen extra bijdrage zou voegen, tot finan cieel e steun dervejreeniging. De voorzitter bracht den heer Dekkers woorden van, dank voor het gesprokene en den financiaelen steun en hoopten, dat zijn wenschen in ver-' vulling zouden mogen gaan en veie nieuwe leden 'zich zouden opgeven. Vervolgens werd overgegaan tot opvcering van, 'het tooneelstuk „Aard appelen", humoristisch blijspel in 2 bedrijven. Dit tooneelstuk werd zeer verdien stelijk opgevoerd, waarbij men de- lachspieren danig wist los te krijgen. Iedere spe'er voelde zijn rol goed' aan. In het bijzonder willen we hier bij noemen Janse (sigarenmaker) en Van Hoorn Sr. (oud-burgemeester), want deze waren, eenig in hun rol' en is een compliment dan opk' zeer zeker op zijn plaats. Een daverend applaus was dé ber loaning. Daar er nog eenjgen tijd ojver was, werd alsnog 'een, zangnummer ten ger hoore gebracht, waarma de voorzit ten woorden van, dank bracht aam de leden voor de prettige repetitie's die hij met hen had mogen,Trqbben. De tooneelisten 'brpcht hij een bijf- zonder woord van, dank Voor'hetgeen zij hedenavond haddeni gepresteerd. Ook' de heer A. Roiza, als iiegissefur, had hartelijke 'woorden van dank in ontvangst te nemen. Na de aanwe zigen dank 'te hebben gebracht voor de goede opkomst,, slooft hij dezen avond. Con-Amore kan. in alle opzichten van een, welgeslaagden avond spree ken. Het Kinderkoor „Jong Leven" alhier, hoopt 2e Paaschdag een uit voering :te geven in het Vereen iginjgS- gebouw. Naast een tiental zangnummers zullen 'nog een tweetal tooneelstukjes worden opgevoerd, getiteld „DeGou den Lepels", klucht in drie bedrijven en „Hoie Prins Mario plezier in 't lé zen kreeg". WOUDRICI1EM. In deze gemeente wordt des Zaterdagsavonds een cursus gegeven tot opleiding van instructeur bij den luchtbeschermingsdienst voor deelne mers uit de gemeenten Werkendam, De Werken en Sleeuwijk, Almkerk, Woudrichem, Andel, Giessen en Rijs wijk. De cursus wordt gegeven door den heer Hagen uit Breda, Hoofd-In- structeur van de Ned. Vereeniging voor de luchtbescherming. (Verleden week' Donderdag avond werd door die Woudirichemh sche Toctnealverceiniging „De Scha kel" in de zaal van. café 'y[ d. Straf ten alhier de tweede openbare wit vee ring in dezen winter gegeven;. Zooals gewoonlijk was, ook ditmaal de zaal weder uitverkocht. De voorzitter, de 'heer ,M, J. L. Béneker,, opende de uitvoering met een toepasselijk' woorjd en. deed mef- dedeeling van. de voorwaarden onder welke toestemming tot het geven, de zer uitvoering van, de bevoegde: aut- tori.eiten werd ontvaragen. Opgevoerd werd vervolgens het blijspel in. drie bedrijven getiteld „Alles komt in, orde". Regie'de heer A. T. 'Vos. De decors van het 'topneeil war on ■op verdienstelijke 'wijze uitgevoerd door de n h eer J. A. Baks al hier. Gezien de goede reputatie van die] Tooneelvereeniging, waren de ver wachtingen, van de vele bezoekers hoog gespannen. Deze verwachtingen zijn ook ditmaal weer niet be schaamd 'geworden, aangezien kan worden gezegd, dat het stuk over het algemeen keurig 'werd gespeeld. Elk van de medespelers komt dan. ook een woord van, 'lof toe, hoewel 'e,r ook ditmaal weder uitblinkers war ren. In de pauze werd medewerking verleend door den, hqer P. Koster al hier met zang en declamatie. Véqy schillende stukjes werden, door hem op verdienstelijke wijze uitgevoerd, welke de lachspieren van. de bezoe kers danig in. beweging brachten. Tevens werden, in de pauze ven- schillende artikelen, verboot, hoofd zakelijk bestaande uit levensmidde len en dan „zonder bon",, welke door de gelukkige winnaar^ ten zeer ste op prijs wepden gestpld. Een en ander vormde een zeor gezellige avond, waarop „De Schar kei" met trots kan terugzien. Zeer ten spijt van de danslustigen kon ter wille van 'het sluitingsuur, na af loop van de uitvoering niet meer worden gedanst. WEER LUCHTAANVALLEN. Afzonderlijk vliegende Britsche vliegtuigen hebben boven ons land weer bommen uitgeworpen. Verschil lende vielen in de nabijheid van een fabriek, die evenwel niet werd ge troffen. Enkele bijgebouwen werden licht beschadigd, in het bijzonder de gas- en waterleidingen. Overigens was de schade zeer onaanzienlijk, daar et telijke bommen in het Wafer vielen. Bij dezen bomaanval werdén.j^ijf per sonen licht gekwetst. Op een''andere plaats vielen bommen op een golf terrein. Van bevoegde zijde wordt er op gewezen, dat zich gedurende de laat ste weken een opvallende verminde ring voordoet in de activiteit der Engelsche vliegtuigen. Dit geldt niet alleen voor Nederland, maar ook voor de andere bezette gebiedien in Europa en West-Duitschland. Het vermoeden werd uitgesproken, dat dit verschijn sel verband houdt met de groóte be hoefte aan vliegtuigen, die Engeland thans heeft bij den strijd in Afrika en Griekenland, terwijl ook voor de bescherming van scheeps transpor ten steeds meer Engelsche vliegtuigen noodig zijn. OMZETBELASTING. Vereenvoudiging van. de hef fing verkregén. Men schrijft ons van bevoegde zij de: s Tengevo'ge van de bestaande maat regelen op het gebied van de voed selvoorziening mogén peulvruchten, aardappelen en eieren uitsluitend door tusschenkomst van bepaalde lichamen of personen worden afgeleverd. Ten aanzien van de heffing van omziet- belasting van dezé producten is een vereenvoudiging verkregen door de belastingheffing naar lichamen of personen te verplaatsen. Hiermede is bereikt, dat de producten tenaanf- zien van deze producten buiten de heffing van de omzetbelasfinig blijf- ven. Peulvruchten. Peulvruchten moeten door tus schenkomst van .de Provinciale In koopcentrale en Akkerbouwproduc ten (P.I.C.A.) worden geleverd aan de Nederlandsche Irikoopcentrale van Akkerbouwproducten (N.I.C.A.). Aan deze laatste wórdt een vergunning" ingevolge artikel 14, tweede lid, van het besluit verleend. De levering van peulvruchten door den. producent aan de P.I.C.A. en door de P.I.C.A, aan de N.I.C.A. kan met vrijstelling van omzetbelasting geschieden, zonder dat de overlegging van. een bestelorder behoeft te worden gevorderd. Aardappelen. Aardappelen moeten, door den prct- ducent worden, geleverd aan deVler- eeniging ter Behartiging van den Ne- derlandschen, Aardappelhandiel (V.B. N.A.). Aan de V'.B.N.A. wordt een vergunning; ingevolge artikel 14, tweede lid, van het besluit verleend. De levering van aardappelen door den producent aan de V.B.N.A. welke levering als regel door bemid deling van z.g. landkoop ieden en commissionnairs plaats vindt kan met vrijstelling van, omzetbelasting geschieden,, zonder dat de overleg,i- ging van een bestelorder behoeft te worden gevorderd. Eieren. Eieren mogen ingevolge het Cri sis-Eieren besluit 1940 niet door de producenten rechtstreeks aan de consumenten worden afgeleverd, doch moeten worden afgeleverd door tus schenkomst van in vorenvermeld be sluit aangeduide tusschenhandelaren, die als georganiseerde moeten zijn aangesloten bij de stichting Neder landsche Centrale voor Eieren en fluim vee. De eieren moeten door de producenten aan „verzamelaars" en door de „verzamelaars" aan hande laren' 'worden afgeleverd. De „han delaren" moeten alle eieren, behalve die, wélke worden uitgevoerd, afle veren aan „grossiers"". Aleen de „grossiers" mogen de eieren in het binnenland aan kleinhandelaren eh aan bakkerijen en andere eierverwer- kende bedrijven afleveren. In verband met het bepaalde in de artikelen 14, tweede lid, en 28 van het besluit, is ten aanzien van (die belastingheffing van eieren het vol gende bepaald. De levering' van eie ren door de producenten aan dje „verzamelaars", door 'de laatsten aan de „handelaren" en door die „hanp delaren" aan de „grossiers" kan met vrijstelling van omzetbelasting ge schieden, zonder dat de -overlegging van een bestelorder behoeft te wor den gevorderd. In verband met de omstandigheid dat, tengevolge van deze regeling, van de producenten, „verzamelaars" en „bandelaars" geen omzetbelasting wordt geheven, zijn de „grossiers" bij aflevering van eieren aan kleinhan delaren en aan de. eierverwerkende bedrijven anders dan op bestelon- der omzetbelasting verschuldigd naar het tarief van éen zéven fiendie (1.7) percent. Een vergunning inge volge artikel 14, tweede lid, van bet feésluit aan eiken „verzamelaar" en „handelaar" afzonderlijk behoeft niet *te worden verleend. Wel won den zoodanige vergunningen uitdruk kelijk verleend aan de „grossiers". In 'gévallen, dat vorenbedoelde cen trale aan prooducenten ontheffing heeft verleend van het verbod om rechtstreeks aan consumenten af te léveren is de producent uiteraard op de gewone wijze .omzetbelasting ver schuldigd. De heffing* van omzetbelasting van peulvruchten, aardappelen en eieren volgens vorenstaande regeling, wordt geacht te zijn in werking getreden op 1 Januari 1941. Omzetbelasting van Vee. In verband mét de omstandigheid, dat de heffing! van, omzetbelasting van vee geheel overeenkomstig de bepalingen van het besluit op de omzetbelasting 1940 tot vele moei lijkheden aanleiding zou geven en mede in verband met bet feit, dat al het voor de slacht bestem|die v,ee nnoet worden geleverd door tusschen komst van de Nederlandsche veéhou- derijcentrale, is ten, aanzien van de' heffing van, omzetbelasting van vee tot, nader order de navolgende rege ling getroffen. De levering door veehouders van runderen, varkens, paarden, sc'hapein, en geiten hierna kortheidshalve aangeduid als vee is onderwor pen aan een heffing naar het tarief van twee ert eein half perce>nt. Het vorenstaande lijdt sleclhts uitzondei- ring in gevallen, waarin de veehou der kan aantoonen, 'dat hij a'ls veei- nandelaar' is opgetreden. E)en veehou der is aan te merken als veehande laar ten aanzien van ingekocht vée>, dat hij 'binnen zeer 'korten tijid dooi> levert. Ter zake van den eigenlijken han del' in vee wordt omzetbelasting slechts geheven bij levering door de Nederlandsche V: e'iouderijcentraleen wel naar het tarief van een half per cent. De levering van vee door veet handelarehn behalve die Neder landsche Veehoudierijoentrale "is mitsdien niet aan omzetbelasting on derworpen. Hieruit volgt tevens, dat een veehouder, die vee levert, tën aanzien waarvan hij volgens het vo renstaande als veehandelaar kan wor den aangemerkt, voor 'deze levering omzetbelasting niet is vefschuldgd. Ter zake van het door veehouders voor eigén gebruik beschikken over vee vindt belastingheffing niet plaats. In verband met de omstandigheid, dat de Nederlandsche: Veehouderijr centrale over het grootste gedeelte van het eerste kwartaal beeft genei- ken d met betaling' door baar aan het rijk van omzetbelasting naar het taf- rief van twee, en ee:n half perqent, is, om redenen van practische aard, goedgekeurd, dat de belastingheffing t>ïj veehhouders terzaaké van cfe leve ring van vee een aanvang neemt met ingang van 1 April. DANSEN TOT NADER ORDER VERBODEN. De Commissaris-generaal voor het Veiligheidswezen de hoogere S.S. en politeileider S.S. Brigadefuehrer Rauter heeft op grond der verorde ning van den Rijkscommissaris Nr. 20 van 1941 verordend, dat alle opera- bare dansvermaak tot nader order verboden is. Reeds uitgereikte ver gunningen vervallen hiermee. Hande lingen in strijd hiermede worden naar de maatstaf der genoemde verorde ning gestraft. Deze verordening wordt door haar publicatie per radio en in de pers van kracht. WINTERHULP NEDERLAND. Het voorloopig resultaat van de straat- en; huiscolllecte van de Wih- terhulp Nederland gedurende de maand Maart bedraagt f 613.486.64. Dit is het hoogste bedrag, dat tot dusver door collectes bijeengebracht is. In de maand Februari bedroeg het resultaat f 592.979.96, terwijl be dragen der collectes in de maanden Januari en December belangrijk ge ringer waren. In deze cijfers zijn de bijzondere giften niet begrepen. GEEN BIJEENKOMSTEN IN DEN PAASCHTIJD. De hoogere S.S.- en politeileider en commissaris-generaal voor de veilig heid heeft voor het tijdvak van 11 tot en met 14 April een Paaschrust voorgeschreven, hetgeen, beteekent, dat op Vrijdag, Zaterdag, Zondag en Maandag a.s. in Nederland geen bijeenkomsten mogen plaats vinden. WAARSCHUWING. De commissaris van Rijkspolitie, belast met de waarneming van het commissariaat van politie, te Hilver sum, waarschuwt tegen de practijken van de Hóllandsche Commissiebank voor Staatsobligaties gevestigd te Hilversum, van Hoornstraat 43, waar van eigenaar en directeur is G. Karsl- semeijer. i Vorenbedoelde bank tracht' onder misleidende voorspiegelingen, dooi; middel van vertegenwoordigers, het publiek te bewegen tót aankoop yan 3 pet. obligaties, nominaal f 100, zoot- wel tegeln contante betaling1 als pp afbetaling, van de in 1925 door de gemeente Amsterdam uitgegeven premieleening, de zgn. Olympiade- leening. WEER GIROVERKEER MET DUITSCHLAND. Het giroverkeer met Duitschiand is, in verband met de opheffing van de Nederl.-Duitsche clearing, her steld. Dientengevolge kunnen, even als vroeger, uit het tegoed van 'de Nederland1 che postrekeningen recht streeks bedragen op Duitsche postre keningen worden overgeboekt. Deze overboekingen worden omgerekend tegen den koers van 100 R.M. voor f 75,36. Hiervoor kunnen de gewo ne girobiljetten worden gebezigd, mits deze op de drie deelen voorzien zien zijn van de aanwijzing „buiten land". CREMATIE GELIJKGESTELD MET BEGRAFENIS. De Secretaris-Generaal van het Dé partement van Sociale Zaklen heeft bepaald, dat ten; aanzien van dé uit- keeringen voor de begrafenis van. een verzekerde volgens de betreffën- de artikelen van de ongevallenwet, de land- en tuin bou w- on ge Va lie n wet era de ouderdomswet „crematie" wordt gelijkgesteld met begrafenis, zoodat die uitkee'rirag ook bij crema tie van den ve'rzekerde zullen, worg den- betaald. Dit besluit wordt, geacht ini weir- king te zijn getreden pp 1 Jan. 1941. SALONIKI IN HANDEN DER DUITSCHERS. GRIEKSCH LEGER TEN DEELE GECAPITULEERD. Het opperbevel van de weermacht maakt bekend Sterke Duitsche gepantserde for maties zijn uit Joegoslavië Zuidwaarts opgedrongen en hebben Saloniki in genomen. Na dezen doorbraak tot aan de Ege'ische Zee zijn de Grieksche troe pen in Thracië tusschen de Vardair en de Turksche grens afgesneden. Na den doorbraak door de Rupel- pas, welke door de Grieken taai en fel verdedigd werd, en na de inne ming van Saloniki, heeft het ten Oos ten van de Vardar strijdende Griek sche leger, zijn hopeloozen toestariid inziende Woensdagochtend de capi tulatie aangeboden en de wapens neer gelegd. VERLORENEen wollen want (bruin met wit). Terug te bezorgen bij boekhandel Veerman. VERLOREN: in de gemeente Wijk en Aalburg, een horloge.' in kast. Tegen belooning terug te bezor gen bij P. Bouman C 113, Aalburg. WIJK EN AALBURG. 2e Paaschdag zullen op het Wil- helmina-sportterrein alhier, groote voetbalwedstrijden plaats hebben, wel ke om 2 uur zullen aanvangen. i

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1941 | | pagina 4