Binnenland FEUILLETON HET RAADSEL VAN DE ROTS Uitgave FIRMA L. J. VEERMAN - HEUSDEN. No. 6150 Woensdag 16 April 1941 VERD TJISTE 1 UNO VAN ALTEtffc Dit blad verschijnt WOENSDAGMORGEN en VR IJ DAGMIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden franco per post beschikt f 1.30. Bij onze agenten 10 cent per week. - Afzonderlijke nummers 5 cent. Int. Telefoon no. 19. Postrekening no. 61525. Advertentiën van 16 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 1 uur en Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. ERNSTIG ONGEVAL. De veehandelaar B. Z. uit Vliste- ren bij Ommen, geraakte op de los plaats van het station aldaar onder een zwaar beladen houtwagen. Z. geraakte; bekneld tusschen liet onderstel van den wagen, zoodat hij in vrij ernstigen toestand naar het ziekenhuis te Zwolle moest worden vervoerd. De oorzaak van het onge val is te wijten aan het feit, dat het paard van den wagen schrok en op hol sloeg. BRITSCHE BOMMEN OP ONS j LAND. Het A.N.P. meldt: Donderdagavond en in den nacht van Donderdag op Vrijdag, vlogein eienige Engelsche vliegtuigen het Ne- derlandsehe gebied binnen. Op verscheiden plaatsen in het land wierpen zij brand- en brisant bommen. De meeste dezer bomaan vallen waren zonder eenige uitwer king daar de bommen op onbewoond land of in het water vielen. Op één plaats echter wierd een boe renhofstede door verscheiden brand bommen getroffen. Het gebouw brandde geheel af en 8 koeien kwa men in de vlammen om. Op een an dere plaats werd een boerderij be schadigd en een in de nabijheid lig gende schuur vernield. Elders werd geringe schade toegebracht aan teen fabrieksgebouw. Verscheiden woon huizen werden door brandbommen licht beschadigd. Andere woningen en verscheiden boerderijen hebben glasschade gekregen. In omgekeerde verhouding tot de ze uitwerking van Engelsche aan vallen staan de zware verliezen, wel ke, het Engelsche luchtwapen tege lijkertijd boven Nederi andsch ge bied geleden heeft. Er wierden name lijk niet minder dan 4 zware En gelse be bommenwerpers door den Duitschen luchtafweer neergescho ten. Twee dezer vliegtuigen haddein heit groots tie deel hunner bom men- last nog bij zich. Van de bemanningen dezer machi nes werden er 9 bij het neerstor ten gedood. De overige 7 man werden gevangen genomen. 4. Ik meende echter Sophie, dat gij mij gezegd hadtrood lint, maar ik heb mij misschien vergist. Kan deze kleur de andere niet vervangen"? Dat zal wel moeten; als ik je nogmaals naar het dorp zond, zoudt !gij mij ongetwljfleld grijs lint meej- brengen. In het vervolg! zal ik je verschoonen van dergelijke bood schappen. Geef mij' mijn werkdoosje eens ,aan, dat daar ginder op de ta fel staat, en vertel mij eens wie die zeeman was, met wïen ik je op den weg heb zien praten? Wat, hebt gij mij gezien? vroeg de knecht, terwijl hij de doos kwam aandragen. Ja, uit het venster van de ka mer van miss Adelaide. Ik maakte zelfs nog bij mij zelve de opmerking dat jij je niet erg presseerde om mijn boodschappen over te brengen. Wie was dat? Een vriend van den kapitein,, mijnheer heeft hem gekend toen wij in Amerika waren. VARKENS VOOR EIGEN GEBRUIK De persdienst van het Nederi agra risch front meldt o.m.: Uit tal van plaatsen bereiken de leiding van het N.A.F. klachten, waaruit blijkt, dat de arbeidersbevol king onvoldoende op die hoogte is met de bepalingen inzake de varkens voeder toewijzingen worden verstrekt aan niet-landbouwers wordt veelal afgeleid, dat hét niet mogelijk is een varken tte houden voor eigen gebruik zooals dat' ten plattelande veelal de gewoonte is. Deze meaning nu is niet juist. Wie een varken kan voeden zonder meelt oew ij zing, dus met af valstoffen enz. kan een toewijzing bekomen bij den plaatseiijken bu reauhouder van den voedseicommis- saris. Gezien het groote belang, dat hierbij voor de voedselvoorziening betrokken is, zal gevraagd worden, hierop de algemeen© aandacht te ves tigen en te bevorderen, dat aan ar beiders, die, leen varken voor eigen gebruik willen houden, eenig kracht voer wordt toegewezen. Betoogd werd, dat de steun aan kleine boeren in de tegenwoordige omstandigheden beslist te laag is en verhooging niet kan uitblijven. Woensdag 46 April Donderdag 17 April Vrjjdag 18 April s morgens tot 6.41 6.39 6.37 's avonds vanaf 8.39 8.41 8.42 MOEDER STIEN OVERLEDEN Te Breda is op 69-jarigen leeftijd overleden mej. Christina Frenejean, alom bekend als moeder Stien. Met haar is waarschijnlijk de laatste of ficiéél© marketenster van het Ne derlandse he leger heengegaan. Velen, die in de mobilisatie 1911 1918 bij het 6e B. I. hebben gedieryl, zullen zich nog herinneren, dat zij altijd op haar post was, waar het „zesde" ook gelegeixl was. Bij het 125-jarig bestaan van het 6e B. I., eenige jareri geleden, werd zij onderscheiden met de gouden eer re-medaille verhonden aan de orde van Oranje-Nassau. MOORDAANSLAG TE BLIJSDIJKE In verband met den aanslag op den 73-jarigen Bertus Huis in 't Veld te Blijselijke is ziekere J. M. te IIoo geveen, vroeger caféhouder te Wil lemsoord, in arrest gesteld. STATISTIEK DER RIJKSFINAN- ClëN 1940. De gewone staatsuitgaven bedroe gen in 19318 f7D4 millioen, terwijl de oorspronkelijke raming voor 1939 en 1940 nesp. f745 en f741 millioen beliep. Dat is dus heel wat meer dan in 1900, toen er nog slechts f 149i millioen werd uitgegeven. De inkomsten hebben dezie gewel dige stijging in den uitgavenlast niet altijd bij kunnen houden. Voorai in de depressiejaren sinds 1931 bleken er regelmatig groote tekorten te zijn. Door verbetering in den economi- schen toestand hepen de belasting opbrengsten echter dusdanig op, dat de boekjaren 1937 en 1938 met een overschot konden worden afgeslo ten. In 1938 bedroeg dit f32 millioen. Voor 1930 werd een tekort van f 28 mlilioen geraamd en voor 1940 een voordeeiig slot van f 549,000. De belastingen brachten in 1938 f600 millioen op, een record, dat al leen in het tijdvak 191201924 door de heffing der oorlogswinstbelasting is overtroffen. Per hoofd der bevol king beliep de opbrengst in dit tijd vak f 83 en in 1938 f 69. Voor 1940 werd zelfs een belasting opbrengst van f8'0 mi! li een geraamd. De gevestigde schuld had op 1 Jan. 1911 de ongekende hoogte van f3600 millioen bereikt. De vlottende schuldl is in één jaar tijd met f684 millioem gestegen tot het record van f 1742 millioen op 1 Januari 1941. B ovens taande gegevens zijn ont leend aan de statistiek der Rijksfinan- ciën 1940. Deze door het Centraal Bureau voor de Statistiek verzorgde publicatie; geeft een uitvoerig over zicht van de inkomsten en uitgaven! van den staat, die zoowel volgens de rijksberekeningen ingedeeld is, als naar de doeleinden van uitgaaf, (dezie laatste tabel is dit jaar voor het eerst: opgenomen) van elk der rijksbelas tingen en van enkele der overige inkomstenbronnen van het rijk. Daarenboven verstrekt deze stati stiek gegevens over de gevestigde en vlottende schuld en over elk dieri fondsen en bedrijven van den staat. DOOR AUTOBUS OVERREDEN. In de Vijzelstraat te Amsterdam: is een 18-jarige jongen aangereden door een groote autobus. De jongen, die op zijn fiets uit idtö Kerkstraat kwam, wilde oversteken. Hij trachtte nog voor de autobus om! te rijden, doch dit lukte niet. Eieinl der wielen reed hem over het hoofd1 en werd op slag gedood. fcifl WmÈmWÊÈm Immm Jilt *r !ii| Wat heeft hij je gezegd? Niet veel bijzonders; hij vroeg mij, wie mijnheer'Herbert was, 'dien hij voor een der zoons van lord Dane hield. Als hij dat was, zouden er veel dingen op het kasteel beter gaan. Welke dingen? vroeg Ra- vensbird verbaasd. Open uw oogen en gij zult zien. Zijt gij dan ook blind evenals uw meester, die mal genoeg is z'ich te verbeelden dat lady Adelaide iets om hem geeft. Wat doet u veronderstellen dat Adelaide niet van den kapitein houdt, Sophie Wat Ik zie. Mijn meesteres houdt er van dat iedereen, die haar nadert, onverschillig of het kapitein Dane zij of sir Lester, haar hjet hof maakt, maar ik ben overtuigd dat zij 'in 'haar hart aan een ander de voorkeur geeft.'*lk moet er trouwens pij zegjgen, dat die andjere er reeds lang was, voor uw meester met zijn pretentiën kwam opzetten. Als je je niet duidelijker ver klaart ,zal ik je nooit begrijpen. Hebt gij dan niet het minste idee van de verstandhouding tusschen Adelaide en Herbert Dane? Adelaide en Herbert Dane? herhaalde Ravensbird verbaasd. Ja, zeide Sophie geheimzin nig, zij beminnen elkander. En waarom is zij dan zoo vrien delijk jegens den kapitein? Daarmede heeft zij haar doel. Tegen den tijd dat uw heer zou te rugkomen, maakte lady Dane, die waarschijnlijk de waarheid begon te begrijpen, aanmerking op de herhaal de bezoeken, die Herbert op het kas teel bracht, waardoor Adelaide bang werd dat men hem, dien zij beminde, verbieden zou om op Dane-Castle te komen. Zoodra kapitein Danie dus voor den dag kwam miet zijn huwelijksaan bod, deed zij alsof zij er in toetetemde om hem te huwen, ten einde de. achf terdocht van lady Dane af te wem- den en wanneer zij "de liefdesverkla ring en de huwelijksplannen van den kapitein aanhoort, is het omdat zij niet wil, dat men haar genegenheid voor Herbert zal raden. Ravensbird stond voor de tafel met een gezicht alsof hem de een of anf- dere vreese'ijke samenzwering was ontdekt. Nu hij door Sophie was in gelicht, begreep hij een massa dini- gen, die hem vroeger reeds inlich ting hadden kunnen geven, zoo "hij maar wat "nad doorgedacht. Hij her innerde zich, dat hij Adelaide d;kwijls met Herbert had zien sprekenhij herinnerde zich ook, dat zij bij vel schillende gedegenheden allerlei lis ten had gebruikt om Harry Dane te ontloopen of te vermijden en wat hij tot nog toe voor koketterie hadi gehouden, was dus niets anders dan verraad;. Die trouwelooze! mompel die Ravensbird: verontwaardigdmaar, Sophie, voor een jong meisje als Adelaide is het slecht zich zoo te gedjragen en zich zoover te vergen ten Bemoei je met je eigen zaken! zeide de kamenier op hooigen toon. Meent gij bij geval dat Aclelaide niet in staat is omi haar teer en waardigheid op te houdien en djat zij uw hulp daartoe noodig heeft. Als jij eljat denkt vergis je je deer lijk. Zij moge was losjes over kEeii nigheden heemloopen, zij is ernstig als het noodjjg is. Is de heer Hen- bert niet dje nfeef van lord Dane? Laat haar maar begaain. jE behoeft voor haar niet lang te zijn. Maar zij bedriegt mijn meesj- ter, Sophie, en djat mag niet langier diuren. Daar hij geen achterdocht j schijnt te hebben, zal ik hem dje oo gen openen. Ei, ei? Als ik je een goedjen raad mag geven zou ik je raden,, maar te zwijgen, gij "kent het spreek woord... niet waar? De dag, waarop kapitein Dane zal vragen, wanneer het Adelaide behaagt te trouwen en die vraag khn, niet lang uitblijven zal mijn meesteres zelve wel spreu ken en dat is vrij wat beter voor je. Het zij zij er alsdan openlijk voor uitkomt, dat zij Herbert bemint, hetzij zij zegt dat zij niet trohwen wig in beide gevallen wordt er niemanidl verraden en, u;w tusschenkomst beH paald onnoodig. De verstandige raadgievin,gein vah Sophie, hadden Ravensbird in geentenl deele overreed, dat het in .zijn ©i- gen belang was, als hij zijn mondl hield; maar hij wildé dat pan 'Sioi- phie niet laten blijken. i j Ik had eerder gedacht zeidié hij meer bediaard dat zoo lady| Adelaide aan iemand boven mijnheer! de voorkeur geven konp het de heeirl Lester en niet Herbert Dane zou gjö- weest zijn. Dat is alweer een bewijs pel de zij dat gij de vrouwen niejtl kent. De heer Les tier is tweemaal ou der dan lady Erro! en zij pon hem! niet gaarne als man willen hebbein. Doch Ravensbird npm zich in ftiltia voor om bij de eerste gelegenheid* die zich voordeed, zijp meester hetf geheim mee te deelen, dat „de Jdaf* menier hem had ontdekt. II. i Op den avond van den dag, waar op ons verhaal begint, kort yoorhet etensuur, zaten lady Dane en Adelai de Errol in de benedenzaal, in gezel schap van een genoodigde, den héeH Lester. v (Wordt vervolgd)- voor het Land van Hensden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard i'ii Rondom „Hendrick de Keyser". Links twee der merkwaardigste bezittingen van de vereeniging, n.l. het zeldzaam houten huis aan den Zeedijk en het huis van Piet Hein aan het Rapenburg, beiden te Amsterdam. Daarnaast het eerste bouwwerk van Hendrick de Keyser, de Zuiderkerk en rechts zijn belangrijkste werk, de Westerkerk, eveneens beiden te Amsterdam (Foto's Pax-Holland)

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1941 | | pagina 1