Pi*actische kleeding Se pxactlócfie tfuiióxitamtv schaft raad WAARHEID BOVEN ALLES KNIP-PATRONEN voor morgen en middaguren IETS OVER WOLLEN DRADEN miauw, ah taAtdieA OUDE DAMES KOUSEN DOEN NOG DIENST Vele huisvrouwen hebben tegenwoordig, meer huiswerk te verrichten, dan vroeger. Een voorname factor is, dat zij zich dien overeenkomstig kleeden, want steeds moe ten zij er op bedacht zijn, dat haar uiter lijk niet veronachtzaamd wordt. Noodig is. In tijd van nood moet men zich we ten te behelpen, hetgeen niet alleen geldt waar het de levensbehoeften betreft, doch ook ten aanzien van het gebruik der wo ning. In verschillende steden zal het noodig zijn, dat men door gebrek aan huizen samen gaat wonen. Jonge menscken, die gaan trouwen en een bescheiden inkomen heb ben, zullen zich menigmaal ook eenvou diger moeten inrichten, dan oorspronkelijk de bedoeling geweest was. Maar, ook bin nen de vier muren van een zolderkamer kan men een gezellige sfeer scheppen, aan het hoog geplaatste raam en de schuine muren wendt men ten slotte ook. Hoofd zaak is, dat licht en lucht, maar vooral ook de zon ruimschoots binnen kunnen treden. Men moet bij het het meubileeren evenwel met wat meer overleg te werk gaan en b.v. het typische effect van de muren niet bederven door zware, lange meubelgordijnen, die de lijn op verkeerde wijze zouden onderbreken. Voor de ven sters komen glasgordijnen, die aan den bovenkant met een strook worden afge werkt, terwijl men voor 's avonds als af sluiting korte donkere gordijnen kan aan brengen. Onze schets geeft een zeer gezel lig ingerichte zolderkamer te zien, waar men onder de vensters kasten heeft aan gebracht, die gedeeltelijk open en gedeel telijk van deuren voorzien zijn. Men kan hiervoor goedkoope houtsoorten gebruiken, die nadat ze afgeschaft en geschuurd zijn gebeitst of geverfd worden. Het aanbrengen dezer kasten vereischt evenwel vakkennis en daarom is het aan te bevelen het door een timmerman of meubelmaker te laten doen, temeer, daar zij het aanzien van het interieur verhoogen of het volkomen doen mislukken. Op den bovenkant dier kasten kan men planten en wellicht wat kunst voorwerpen plaatsen, terwijl op de planken boeken in kleurige banden geplaatst wor den en kopjes e.d. berging vinden in de afgesloten kastjes. De grootte der zolderkamers is natuurlijk beslissend ten aanzien van de meubels, die men er zal plaatsen en vanzelf zal men een klein vertrek overeenkomstig meubi leeren. Onze schets geeft links een gezel lig hoekje te zien bestaande uit bank, ta feltje en een paar stoelen, terwijl de lees- lamp niet ontbreekt. Aan den tegenoverge- stelden muur is nog plaats gevonden voor een eethoek, waarvoor men den tafel tegen den muur en de stoelen drie in getal er omheen heeft geplaatst. Iedere huisvrouw weet, dat wol in ver houding tot katoen gemakkelijk af te bre ken is en ook bjj haken en breien blijkt, dat de draden tamelijk los gedraaid zijn. Hoe is dit te verklaren? Wollen kousen zijn warmer dan katoenen en zijden, doch zij hebben tevens de eigenschap een krie belig gevoel aan de huis te geven, dat ve len weerhout wollen kousen te dragen. Legt men een wollen draad onder den microscoop, dan ziet men, dat deze vele baartjes heeft, terwijl een katoenen draad glad is. Bij het draaien zet de wol uit en worden de krullerige haartjes glad. Oorspronkelijk is de wollen draad soe pel, doch in sterk gespannen toestand wordt zij hard. Wol brandt niet door, schroeit meer en ruikt onaangenaam, laat hare res ten achter, terwijl katoen volkomen brandt. Men kan een weefsel het beste onderzoe ken door een klein lapje of een bosje draden te verbranden en hieruit valt op eenvoudige wijze af te leiden of het wol ot' katoen is. Op de Hebriden-eilanden, ten Noorden van Australië, bevinden de vrouwen zich in een geenszins benijdenswaardige posi tie. Het verrichten van allen huis- en land arbeid, het dragen van zware lasten, dit alles rust op de schouders der vrouwen, terwijl de mannen toezien, staande, loopen- de of liggende onder het genot van hun pijp. Komen beiden, man en vrouw tege lijk aan een rivier, die doorgewaad moet worden om den anderen oever te berei ken, dan draagt de vrouw eerst haar last over en komt daarna terug om ook haar man naar de overzijde te dragen. Wanneer de man zich een vrouw zoekt, dan schenkt hij in de eerste plaats aan dacht aan de sterkte van haar spieren en aan den vorm van haa: schouders. Het laatste om de mogelijkheid van het dragen van zware lasten te overwegen, al het an dere is bijzaak. Zeker geldt hier: 's lands wijs, 's lands eer, maar volgens onze be grippen heerschen er op de Hebriden in dit opzicht wel zeer vreemde begrippen! Wij hebben ons zelf allen wel eens op het spreken van een onwaarheid betrapt bewust of onbewust, wellicht om een andei te sparen of niet teleur te stellen. Misschien ook wel eens om beter te schijnen, dan wij in werkelijkheid zijn, of uit gemakzucht om van iets af te komen óf uit gedachteloos heid. Wij moeten echter onderscheid maker, tusschen doelbewuste en fantasie-leugens en het moet ons van het hart, dat vrouwen over het algemeen eerder tot het spreken van een onwaarheid overgaan dan mannen. Bij vrouwen treedt veel meer de drang om iets meer te schijnen of ook wel ijverzucht op den voorgrond en soms is het ook om dat men meent indruk te maken door een of andere prestatie te vertellen, die min of meer gefantaseerd is. Er zijn ook vrouwen, die niet geheel en al waar tegenover haar man zijn en b.v. meer geld voor haar kleeding en liefheb berijen uitgeven, dan deze weet. Hoe vaak wordt geen onwaarheid gesproken, indien men geen lust heeft bezoek te ontvangen en niet thuis geeft of wanneer men te laat op een afgesproken plaats komt. Hier geldt het voor velen om den moed te hebben een verkeerde karaktertrek te gen te gaan, zelfs wanneer het om tactische redenen wel eens moeilijk is, doch steeds moet de waarheid als het hoogste gelden. Men moet den moed hebben waar te zijn te genover zichzelf en anderen, zelfs ten koste van moeilijke oogenblikken. Wanneer men als moeder en opvoedster tegenover kinderen staat, moet zeker wel in de allereerste plaats waarheid betracht worden en het getuigt al van gebrek aan paedagogische kracht, indien men het hier mede op een accoordje gooit. Hoe vaak komt het voor. dat een moeder bemerkt, dat haar kind niet altijd de waar heid spreekt. Zij zullen hem hierover on derhouden, bij herhaling zelfs straffen, doch vergeten, dat zij in zijn tegenwoordigheid eveneens meermalen dingen gezegd heb ben, die niet waar geweest zijn. Moeder, die b.v. aan de telefoon zeide, dat vader niet thuis was, omdat hij niet Voor wollen stoffen kan men een uit stekend reinigingsmiddel samen stellen, j door eer flesch half te vullen met heet water en hierin 20 gr. borax op te lossen. ook 's middags gedragen wordt, trachten kleine schortjes zich meer in te burgeren. Inderdaad verdienen zij thans uit practi- sche overwegingen in het modebeeld opge nomen te worden, want zuinigheid ten op zichte onzer japonnen is een gebiedende eisch. Het dragen van een schortje is trouwens een kwestie van gewoonte en heeft men er zich eenmaal aan gewend, dan zal het een onmisbaar onderdeel der kleeding blijken te zijn, dat veel onheil weet te voorkomen. Eenvoudige middagjaponnen zullen steeds een sportief karakter dragen en meermalen zal men oud tot nieuw moeten vermaken, hetzij, dat men van twee ja ponnen één maakt, hetzij met be hulp van een coupon een bestaand model weet te moderniseren. Ons model links is gemaakt van een japon, waaruit de mouwen getornd zijn Het geheel maakt den indruk van een modernen overgooier, die in tegenstelling met de vrijwel steeds gevolgde gewoonte om armsgaten en hals aan voor- en rug panden diep uit te snijden, de normale lijnen hiervoor aangeeft. Blouses zoowel als jumpers kunnen er onder gedragen worden; terwijl men er desgewenscht mou wen en een smal, omgeslagen kraagje in kan breien. Hiertoe werkt men de rafel kanten van hals en armsgaten af, haak', er met niet te grove wol of kunstwol een toer vasten, waarvan men de lusjes opneemt of fijne naalden, om daarna de mouwen en het halsboord in geribd patroon te breien. Indien men er de voorkeur aan geeft om de mouwen van de pols af te breien, is hiertegen geen bezwaar, dan worden zij in de armgaten gestikt en omgewerkt. Rechts een japon met een vest van af stekende stof of zijde, dat met een rij knoopen sluit en waarvan de naar de schouders smal toeloopende lijn afkleedt en tevens een apart effect biedt. Halsuitsnij ding kan aangevuld worden met een shawltje, waarvan dan tevens het kleine zakdoekje gemaakt wordt, dat boven de opening van het vest uitsteekt. Dit model leent zich o.m. ook om van een ouden zomermantel gemaakt te worden. Pianotoetsen, die donker kleuren, wor den afgenomen met een in terpentijn ge drenkt lapje flanel. dat een gesmukte „werk"kleeding gedra gen wordt, die aan practische eischen vol doet, doch tevens flatteus kleedt. De groote verscheidenheid van schortjaponnen, overalls, en morgenjaponnen biedt keus genoeg. Wasch- en kleurrecht materiaal dient als eisch gesteld te worden, waarvan ook de bontbedrukte met ribssluiting schorten gemaakt zijn, die nog steeds zeer in den smaak vallen, vooral ook, omdat zij een min of meer gekleeden indruk maken. Onze schets geeft twee eenvoudige mo dellen aan, die zich in de practijk zeer practisch zullen toonen en, wat een voor naam ding is, niet ai te veel stof vragen. Links een japon-schort van effen wasch- stof met kraag, zakken en ceintuur in donkerder kleur. Een aardige onderbre king geeft het monogram iets onder den kraag. Sluiting met een of meer knoop (en) tot de taille. Opgeknoopte ceintuur. Rechts een moderne overall, die zich ook uitstekend leent voor vrouwen, die op kantoor of elders werken, aangezien het een zeer aparten indruk maakt. Als mate riaal kan effen of bedrukt katoen gekozen wpyden, indien het slechts een waschecht stofje is. Aardig kleedt het smalle kraagje met eenige ruimte, terwijl de opgestikte, vrij groote zakken in buidelvorm een gparte noot brengen. Sluiting over de ge- heele lengte met knoopen. Beide modellen zijn doelmatiger en klee den vlotter, dan de peignoir, die men vroe ger in de morgenuren placht te dragen. Heeft men niet genoeg stof om derge lijke schortjaponnen of overalls te maken, dan is het combineeren van verschillende weefsels mogelijk o.a. in den vorm van smalle tusschenbaantjes, die naar de taille toe smaller worden. Op uren, dat de morgenjapon verwisseld wordt voor ppn meer gekleeder model, dat Op een leertijd, dat de kleintjes nog niet al vast op hun beentjes staan, bereiken zij hun doel al kruipende vlugger, doch hun kleertjes slijten hierdoor tevens veel meer. Men kan dit voorkomen door een lang broekje te maken, zooals dit rechts op ne- vengaande afbeelding is aangegeven. Als materiaal zijn de lange einden van de da meskousen aangewend, waarvan de voeten afgeknipt zijn. De onderkant wordt ge zoomd en met een elastiek afgewerkt. Van den bovenkant der kousen worden de na den (achterzijde) op een lengte van 25 cM. losgetornd en daarna worden de bovenstuk ken met elkandei verbonden. Bovenkant afwerken met zoom en elastiek. Ook huispantoffel? kunnen van oude dameskousen gemaakt worden. Lengte en breedte van den voet worden gemeten en aan de hand hiervan maakt men een rechthoek. Men knipt reepen van de lange eir den, die aan elkander gezet worden, daarna haakt men de voeten, te beginnen bij de teenen, daarna breit men den recht hoek vanaf den enkel twee deelen verder tot aan den hiel. De smalle deelen worden aan den achterkant samen genaaid, terwijl het bovendeel aan een zooltje van 2dikke stof wordt gezet Opening versterken met extra rand vasten Oude kousen leenen zich, nadat zij in ret pen geknipt zijn, om verschillende din gen van te haken, o.a. een paardenspan of een bal, die met kleine snippers stof wordt opgevuld. gestoord wenschte te worden, terwijl htJ &»- de kamer aanwezig was. Een ander maal hoort hij zijn moeder „niet thuis" geven, als antwoord op de- vraag van het meisje of mevrouw ontvangen, kan. Is het niet begrijpelijk, dat een kind, dat in zijn omgeving zoo vaak allerlei klei ne onwaarheden constateert, het voorbeeld der ouders volgt? We zien echter verschil tusschen doelbe wuste leugens van een kind en die, welke een gevolg zijn van een geprikkelde fanta sie. zooals kinderen vaak hebben, wanneer zij sprookjes hooren vertellen, die als het ware voor hen leven. In het eerste geval zullen vermaningen en zoo noodig straf moeten volgen, terwijl in het laatste geval gewezen moet worden, op het verkeerde van hun fantasie. Bij een goed voorbeeld van ouders en op voeders en een goeden aanleg is het niet moeilijk bij een kind waarheidsliefde aan te kweeken. Indien men een kind niet te genstaande alle goede voorbeelden toch nog wel eens op een leugen betrapt, dan zullen slechts liefde en geduld het mogelijk ma ken deze minder goede eigenschap te over winnen. OORSPRONG EN BETEEKENIS VAN DEN TROUWRING. Jupiter, zoo verhaalt een sage, schonk aan Prometheus ter herinnering aan zijn bevrijding door Hercules, een ring. In het midden was een zeer klein stuik je van een rotssteen gewerkt, waaraan de zoon der Titanen vastgekluisterd was. In de Noor delijke mythologie is de ring door een brug aangeduid, welke naar de onderwereld, voert en met den regenboog van de boven wereld de lijn der eeuwigheid vormt. Se dert onheugelijke tijden geldt de ring als het heilige symbool der herinnering, der eeuwige nagedachtenis en van de christe lijke jaartelling af is hij een pand van trouw, de talisman van twee 'menschen, die een bond voor het leven sluiten. De gebruikelijke gewoonte om de ver lovingsring aan den vierden vinger van de linkerhand te dragen werd reeds door de Egyptenaren gevolgd en later door Grie ken en Romeinen overgenomen. De vierde vinger varf den Zonnegod Apollo was we derom aan het goud gewijd. Men geloofde, dat de „Apollo-vinger" door een bijzonde re zenuw met het hart in verbinding stond en daarom werd deze uitverkoren tot het dragen van een ring, die twee jonge men schen vereenigde. In ieder geval is er voor deze uitlegging meer te zeggen, dan voor de verklaring, dat de ring als teeken van knechtschap en daarom van de rechter hand, die het verst van het hart was, ge dragen moest worden. Het gebruik om den gladden band, die de beide jonge menschen elkanfter bij de verloving geven ook als trouwring te dra gen, is niet algemeen. In verschillende landen worden kostbare ringen bij de ver loving gegeven, die met brillanten en an dere steenen versierd zijn. In Spanje wordt de trouwring minder als symbool dan wel als sieraad beschouwd en de breede, kost bare band is met edelsteenen bezet. Hij wordt dan ook slechts bij bijzondere gele genheden gedragen en wel aan den vier den vinger van de rechterhand. Succespatrcon 11143. Prijs 30 cent. Blouses kosten slechts weinig punten, omdat zij weinig stof vereischen. Menig maal is het zelfs mogelijk om van twee couponnetjes, die puntenvrij zijn, een aar dige blouse te maken en wel zóó, dat b.v. rugdeelen en pas van een kleur zijn en voorpanden contrasteerend is. De moge lijkheden zijn vele, waar het combineeren van weefsels betreft, doch men moet over een weinig fantasie weten te beschikken en daarbij ook smaak hebben. De blouse met pas heeft een scherp ge punte boord en sluit in het midden met een rij knoopen. Lange, aansluitende mou wen. Ben. stof pl.m. 1.80 voor bovenw. 92 c.M. Patronen in de maten 4244 en 46 ver- krijgbaar. succespatroon 11171. Prijs 30 cent. Voorjaarsblouse met opgestikten pas en korte mouwen, omliggend boord; Een aardige note geeft het schuine zakje onder den pas, waarin een klein zakdoekje wordt gedragen. Ben. stof pl.m. 1.30 M van pl.m 96 c.M. breed. Patronen in de maten 4042 en 44. KNIPPATRONEN VAN DEZE MODELLEN zijn tegen den aangegeven prijs verkrijg baar bij Het Practisch Modeblad, Postbus 36, Den Haag. Betaling steeds vooruit per giro (post rekening 203203), per postwis? -' of in post zegels, mits deze een waarde hebben van \V2, 3 of 7'4 't.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1941 | | pagina 8