OfHciëele Berichten Rechtzaken Binnenland Gemeenteraadsverslag Vergadering van den raad der ge meente DUSSEN op 'Donderdag 24 April des nam. om half acht. Voorzitter: Ed.Achtb. Heer II. Mol, Secretaris: WelEd. Heer Snijders. Aanwezig alle leden, met uitzonde ring van de heeren v. Biezen en v. Vugt. De Voorzitter opent met het for muliergebed. De Secretaris leest de notulen der 3 vorige vergaderingen, die worden goedgekeurd. Inrichting gymnastieklokaal open bare lagere school Wijk C 291a. In de raadsvergadering van 28 Mrt. 19141 stelden B. en W. den raad voor om het gymnastieklokaal der O. L. school Wijk C in orde te doen maken voor het onderwijs in lichamelijke oefeningen, welk voorstel toen werd aangehouden. Thans stellen B. en KV. voor het desbetreffende besluit alsnog te nemen. De Voorzitter zegt dat ten gemeen tehuize aanwezig is de heer v. Loe- men, deskundige van het bureau voor bouw- en woningtoezicht in 't Land van Hensden en Altena, die tier ver gadering wordt toegelaten voor het geven van inlichtingen. De heer v. Loenen zegt dat de hem .opgedragen taak niet zoo makkelijk was, omdat hij aanvankelijk in deze kwestie niet was gekend en er eerst is bijgehaald, nadat in de vorige raadsvergadering een aanmerking was gemaakt over de hooge kosten. Spr. heeft niettemin de taak op zich genomen en heeft overleg gepleegd met 'den heer Dekker, vertegenwoor diger van de „Schelde" te Goes, de leverancier van de reeds aanwezige [materialen voor het geven van gym nastiekonderwijs in deze gemeente. Spr. heeft een drietal aanbiedingen onder de oogen gehad, bij 2 stond vermeld, dat goedkeuring van B. en KV. en raad wordt voorbehouden; bij de derde aanbieding stond dit niet aangegeven, terwijl diens imgjarialen reeds in de gemeente a anwëzigNv a - ren. Bij het door spr. ingesteld onder zoek is hem evenwel duidelijk ge bleken, dat hier van moedwil geen sprake is, want onmiddellijk ver klaarde de heer Dekker dat tie ge meente de materialen niet behoefde tie houden en men ze gerust mocht terugzenden. In de vorige vergade ring is ook gezegd, dat men in an dere gemeenten de materialen tegen minder heeft geleverd gekregen, dit is in zooverre juist, dat er gezegd is, „ik kan ze wel 40 pCl. minder leve ren" maar men'kreeg dan natuurlijk ook minder materiaal. Het resultaat der besprekingen die de lieer v. Loe- men met den heer Dekker heeft ge voerd, is geweest dat nu een tweede opgaaf is verkregen. De eerste kwam voor iedere zaal tot een totaalbedrag van f 1203/68, voor de drie zalen werd dit dus f 31611,04. De tweede aanbieding komt tot f 2825.28, een vermindering dus van f 785.76, wat voor een goed gedeel te zijn oorzaak vindt in andere wijze van monteeren. Spr. heeft ook van andere firma's prijzen gekregen, doch waar men ook in deze artikelen een normaliseering heeft gekregen, kan men elders ook niet goedkooper sla gen, 'dan alleen door levering van mindere kwaliteiten. Spr. kan dit laat ste niet aanraden en adviseert de mft- teria?on die reeds aanwezig zijn, te gen de nieuwe prijzen te nemen, men [heeft 'dan bovendien nog de gioede kwaliteiten, die thans niet meer te leven zijn, wegens gebrek aan grond stoffen. In de Vorige vergadering 'is ook gezegd ,dat men wel voor f lOOOmira- d'er klaar zou knunlen komien, doch dit zou alleen mogelijk zijn ten koste van de kwa'iteit. Het was voor spr. een voordeel, dat de materialen reeds hier aanwezig waren, hij kon ze nu in ïiatura en niet uit een catalogus be,- oordeelen. Aan de materialen ont'brer ken evenwel touwen, spr. adviseert wel de voorwaarde te stellen, dat deze nog bijgeleverd zullen worden. De heer v. Rijswijk zou namens den raad den heer v. Loenen dank willen brengen, voor hetgeen hij voor de gemeente beeft gedaan. Dë raad heeft nu andere cijfers gehoofd dan f3900.die in die vorige vergade ring zijn genoemd. Spr. meent dat de raad niet anders kan doen dan zich neerleggen bij bet advies van Ülesa beer v. Loenen. De Vriorzitter zegt, dia.t in de vo rige vergadering wel het bedrag van f3900.is genoemd, doch alleen om gedekt te zijn tegen eventueele të- genvallers. Spr. dpnkt den heer v. Loenen eveneens voor rijn toelicb)- ting. Met algemeene stemmen wordt hierop, besloten volgens het advies van den heer v. Loenen. Aanvragen ingevolge art. 72 der L.O.-wet 1920. In de raadsvergadering van 28 Maart stelden B. en \V. even eens voor 1. Aan het schoolbestuur B 81 me dewerking te verleenen tot het in richten van een gymnastieklokaal; 2. Aan het schoolbestuur A 93 medewerking te verleenen tot het in richten van een terrein voor het onderwijs in lichamelijke oefeningen; 3. idem, aan het schoolbestuur Wijk B 29 voor het ingebruik geven van het gymnastieklokaal der B. K. Jongensschool B 81; 4. idem aan het schoolbestuur Wijk C 170 tot het inrichten van een gymnastieklokaal; 5. Aan het schoolbestuur C 100 voor de ingebruikgeving van het gymnastieklokaal der B. K. Jongens school Wijk C 170; 6. Met het schoolbestuur Wijk B 81 en C 170, overeenkomstig het be sluit van den secretaris-generaal van het departement van onderwijs, kun sten en wetenschappen dd. 19 Nov. 1940, overeenkomsten af te sluiten waarbij de gemeente het recht ont vangt de aan genoemde schoolbestu ren belioorende gymnastieklokalen in medegebruik te geven aan de bestu ren van andere bijzondere scholen ten behoeve van het onderwijs in li chamelijke oefeningen. Ook hieraan hecht de raad zijn goedkeuring. Naar aanleiding van een verzoek van het schoolbestuur stellen B.en W. thans voor de speelplaats der school Wijk A 93 ia te rich ten volgens deze nieuwie aanvraag, waardoor de kosten komen op f1700 waarvan liet schoolbestuur voor ei gen rekening zal nemen ©en bedrag van f 218,wegens aankoop van grond, zoodal ten laste, der gemeente blijft f 1482,waarmede de Inspec teur van het Lager Onderwijs zicli kan vereenigen. De raad gaat met dit voorstel ac coord, behoudens de voorwaarde, die het schoolbestuur zelf heeft aange geven, dat de gemeente niet bereid is voor de aan te koopen grond, voor uitbreiding der speelplaats f 2,50 per M2 te belalen, de gemeente zal in de zen prijs slechts f 1 per M2 bijdragen. Voor leermiddelen is een gedrag noodig van f 230, bovendien, zal 32 M2 grond meer worden aangekocht dan aanvankelijk was opgegeven, zoo- dat de kosten voor de gemeente op f1510 komen. De Voorzitter acht bet een be zwaar de kinderen van 'de Christe lijke school, die slechts enkele leer krachten heeft, voor het gymnastiek onderwijs naar de It. K. Jongens school te doen gaan. De heer v. Rijswijk zou het doen betegelen der speelplaats laten aan besteden. De Voorzitter merkt op dat men het schoolbestuur slechts in dezen zin kan adviseenen, 'het gemeentebe stuur heeft in de uitvoering zelf n'els te zeggen. Wijziging Algemeene Politieveror dening. Blijkens een van den Secrelaris- Generaal van liet departement van Binnenlandsche Zaken ontvangen schrijven heeft de Höhere S.S.- und Polizeiführer bij den Rijkscommis saris v. li. bezette Nederlandse lie gebied den wensch te kennen gege ven, dat in de plaatselijke politiever ordeningen de noodige voorschriften nopens het sneeuwruimen worden opgenomen. In het bijzonder wordt de wensch geuit dat een verbod lol het strooien van zout door particu lieren wordt opgenomen. Dofor den Secretaris-Generaal zijn terzake ©enige bepalingen ontwor pen. B. en W. stellen volar deze be palingen in de politieverordening op le nemen. Wordt gewijzigd als voorgesteld. Vaststelling instructie Gem.-arts. In de vorige vergadering is deze instructie reeds aangeboden geweest, doch toen aangehouden, aangezien het advies van de Nederlandsche Mij ter bevordering van de Geneeskunst nog niet was ingekomen. Naar aanleiding van het gepleegde overleg' met genoemde Maatschappij en den geneesheer T. W. v. Vu uren, hebben B. en W. hun oorspronkelijk voorstel ingetrokken en stelt het col lege voor een geheel nieuwe instruc tie vast te stellen. De bestaande ver ordening was verouderd en het is gewenscht een nieuwe regeling te treffen, omtrent de kostelooze ver strekking van genees- en verband middelen aan armlastigen. Deze laat ste aangelegenheid Is thans zoo ge regeld, dat de gemeente-genees héér de armlastige patiënten, die eendaar- toe strekkend bewijs van het Burger lijk Armbestuur overleggen, koste loos de noodige genees- en verband middelen moet verstrekken. Alleen ingeval buitengewoon dure andere dan de gewone geneesmiddelen wor den verstrekt, worden de kosten hiervan aan den geneesheer door de gemeente vergoed, nadat de genees kundige inspecteur voor de volksge zondheid aan B. en W. schriftelijk zal hebben verklaard, dat de ver strekte geneesmiddelen als zoodanig zijn aan te merken. In de oude ver ordening werden alle geneesmidde len kosteloos verstrekt. Teneinde te voorkomen, dat de gemeentegeneesheer schade lijdt door de voorgestelde regeling1, wordt te vens voorgesteld, om de Verorde ning, regelende de bezoldiging der ambtenaren in dienst der gemeente Dussen, zoodanig te wijzigen, dat de jaarwedde van den gemeentearts wordt vastgesteld op f890.inplaats van f 667.Wanneer rekening ge- hou,den wordt met het te verhalen pensioen van 10 pet. krijgt tde be.-» trokken functionnaris daai"door net to f 200.salaris meer, een bedrag ongeveer gelijk aan hetgeen hem vroeger gemiddeld jaarlijks werd uit betaald wegens verstrekking van ge»- nees- en verbandmiddelen, aan arm lastigen. Wordt vastgesteld als aangeboden. Eervol ontslag A. Wj. M. v van Gent als agent der arbeidsbemidde»- Iing. Bij de vaststelling der begrooting 1941 is een nieu,we regeling getrof fen met betrekking tot de bezoldi ging van den ambtenaar, ter secreta»- rie A. Wi. M. van G|ent. Tevens, werd. toen besloten hem mjet 1 Januari 1941 in dezelfde salarisk'asse te bren gen als de le ambtenaar -ter setcijo- tarie. Bij den Secretaris-Qeneraa 1 v. het departement van binnenlandsche zaken bestaat geen bezwaar tegen de getroffen regeling. Om te voor'kof- men, 'dat vanaf 1 Januari ook nog salaris moet worden uitbetaald in de betrekking van agent der aibeids- beniidde'ing, stellen B. en Wj. voor den heer van Gjent met ingang van genoemden datu,m eervol te ontslaan dis agent der arbeidsbemiddleling, waartoe door hem een desbetreffend verzoek is ingediend. De heer ,v. Gent is bel a's t geworden met de> za ken der arbeidsbemiddeling, aange zien de betreffende werkzaamheden met ingang van 1 Mei paar het Rijks arbeidsbureau overgaan. Het ontslag wordt met algemeene stemmen verleend. 'De gemeentebegrootingen voor 1940 en 1941 worden gewijzigd over eenkomstig de voorstellen van B. en WL De Voorzitter zegt, 'dat in de vorigie vergadering door den heer Snoek den Buitendijk in de Hank ter sprake is gebracht. Spr. heeft naar ver haf- ding van den weg een onderzoek ingesteld, als kosten werden f 30.000 opgegeven, zoodat aan uitvoering niet valt te denken. Aan het eind van de Kerkstraat is een stukje grond get- legen, dat reeds jaren in gebruik is bij .J Akkermans. Aanvankelijk had den B. en W1 de gedachte het te bej- stemmen voor een woonwagenkamp, doch waar dit niet uitvoerbaar is, stellen zij den raad voor, het voor het bedrag van f 5.per jaar weer voor drie jaar aan genoemden AkJ kermans te verhuren. Ook hiermede gaat de raad acooord. De Voorzitter deelt vervolgens mei- de, dat met 1 October de inglezetiej- nen voorzien moeten zijn van een nieuw persoonsbewijs. Van de onge veer 4000 ingezetenen zullen dan 2500 in het bezit van een dergelijk bewijs moeten zijn. Voor uitreiking en de verdere te verrichten formaliteiten is voor ieder persoon een kwartier noodig, zoodat de werkzaamheden on mogelijk door het gewone secretarie- personeel verricht kunnen worden. B. en W;. achten het noodig daarmede iemand te belasten, waarvoor zij den raad een crediet verzoeken van f 400. De opbrengst tengtevolge van de hef fing van leges voor deze uitreiking, die voor gegoeden f(l.voor mini- der gegoeden f 0.50 zal bedragenj, terwijl armlastigen zijn vrijgesteld, wordt geraamd op f 900.—. Het rijk krijgt daarvan f 450.zoadat de ge meente eveneens f 450.ontvangt en de kotsten dus uit deze leges worden bestreden. De raad verleend het verlangde crediet. Van de rondvraag wordt geen ge bruik gemaakt, zoodat de Voorzitter de vergadering sluit. piichtinig, dat van de verleende onti- slagvergunning onverwijld schriftelijk mededeel in g te doen aan die arbei ders, wien op grond van deze ver gunning ontslag is aangezegd. Dit is niet alleen in het belang van den ontslagene, die, indien hij niet onmiddellijk ander werk vindt, zonder deze schriftelijke mededeelinjg van den werkgever niet voor kasuif- keering van zijn vakorganisatie of voor steun verleening in aanmerking kan komen, doch tevens in -het be lang! van den werkgever zelf, die zich bij niet nakoming van bovengenoem de verplichting in ernstige moeilijk heden kan brengen. De arbeidsinspectie, die de ontslag- vergunning verleent, stelt zich n.l. op het standpunt, dat, indien de aan de vergunning verbonden voorwaar den niet worden nageleefd, een der gelijke vergunning als niet verleend wordt beschouwd, terwijl de in ge breke gebleven werkgever tevens aan sprakelijk kan worden gesteld voor de schade, welke de arbeider hier door heeft geleden. Het is dus zoowel voor. dien werk gever als voor den werknemer van het allergrootste belang, dat de ver plichting van de zijde van dein werk gever om aan d-en ontslagen arbeib der onmiddellijk schriftelijk medje- deeling van de ontslagver grinning te doen, strikt wordt nageleefd, opdat moeilijkheden worden voorkomen, die voor 'beide partijen ernstige vor men kunnen aannemen. DE VERJAARDAG VAN HITLER. Telegram van Mussert. Dej leider der N.S.B, zond dein Führe,r ter gelegenheid van. zijn ver jaardag dep .volgenden telegrafi- schen gelukwensch De,n Führer van het Grooti-Duit- sche Rijk te Berlijn. Führer, t Bij de intrede van uw .nieuwe le^ vensjaar zend ik u, mede. namens» def- Nationaal Socialistische Beweging in Nederland, mijn hartelijke gelukwetn- schen. Ik hoop, dat de, sterkste Wleerp macht allejr tijden onder uw bezie Iep- de leiding nog in den loop van diit jaar de belemmeringen zal wegnef- aiep, die den opbouw van het nieut we Europa in den wieg staan, en ven- trouw, dat ,het Nederlandsche volk, lotsverbonden met het Duitsche en me,t de andere Germaan sche volf kejen, door de kracht der nationaali- sorialistische revolutie aan dezen opf- bo.uw depl ,zal nemen. .Mussert. Telegram van Paul Kiès. De leider der Troelstrabeweging Nederland, Paul Kiès, heeft het .vol gende telegram van gelukwensch aan Adolf Hitler gezonden Aan den .Führier Adolf Hitler, i In naam van epnige duizenden Niej- derlandsche arbeiders, boenen en an deren, vereenigd in de Trioelstra- bpweging Nederland, veroorloof ik mij onzep Führer hajrtelijk, geluk ,te wenscben op zijn verjaiardag. Duitschland, Sieg Heil! Paul Kiès, leider der Troelstrabeweging Ne derland. AFLEVERING AARDAPPELEN. De Prov. Voedselcommissaris voor Noordbrabant brengt ter kennis van aardappeltelers, dat het voor een re gelmatige voorziening der groote ste den, noodzakelijk is om steeds over groote partijen aardappelen te kun nen beschikken. In verband hiermede worden te lers, die nog voorraden zaridaard- appelen voor verkoop ter beschik king hebben, verzocht daarvan on verwijld kennis te geven aan liet kan toor van den Prov. Voedselcomniis- saris voor Noordbrabanl, Afd. Aard appelen, Spoorlaan 50 te Tilburg, onder opgave van soort en hoeveel heid. Bij niet voldoende aanhod zal het in voorraad hebben van consumptie- zand aardappelen, anders dan voor eigen gebruik, met ingang van aen nader te bepalen datum verboden worden. KANTONGERECHT, DEN BOSCH. Zitting van Woensdag 23 April. Geen richting aangeven: W. B., Nederhemert, f4. HOOFDCOMMISSARIS VAN AMSTERDAM. Het Rijkscommissariaat maakt het volgende bekend De Rijkscommissaris voor het be zette Nederlandsche gebied verleen de op grond van par. 1 zijner veror dening nr. 3-1940 over de uitoefening van de regeering'sbev oog dh eden in Nederland aan den hoofdcommissa ris van politie te Amsterdam H. J. \Tersteeg eervol ontslag met toeken ning van pensioen. In rijn plaats benoemde de Rijks commissaris voor het bezette Neder landsche gebied op grond van par. 1-6 zijner verordening nr. 108-1940 (vierde verordening over bijzondere bestuursrechtelijke maatregelen) den luitenanti-kolonel b.d. S. Tulp tot hoof dcommissaris van politie te Am sterdam. De heer Tulp werd 26 Maart 1891 te Leeuwarden gebaren, den 2Qen Ju li 1912 werd hij tot tweeden luitenant der infanterie bij 'het Indische leger benoemd, waar hij, in October 1912 in functie trad. In 1916 werd hij eerste luitenant, in 1926 kapitein- Later diende hij vier jaren afts commandant van de troepen in Suriname. In 1935 keen de hij in den rang van majoor naar NedefJandsch-Indië terug, waar hij in 1936 tot luitenant-kolonel werd be vorderd. In 1938 verliet hij 'stands dienst met pensioen. De heer Tulp behoort tot de bekende leden der N.S.B. "De heer Tulp is officier in die Oranje Nassau-ofde. GEEN SPEELGOED. Naar we in het Alg. Hbl. lezen vond in de Steenstraat te Wijk bij Duurstede een zevenjarig jopgetje een handgranaat. Hij nam het pro jectiel mee en wierp het in de Hoiogf- straat ojp den grond waardoor een ontploffing ontstond. Het kind liep zware wonden op. t ONTSLAGVERGUNMNG. De persdienst van het N. V. V. meldt Daar het reeds 'herhaaldelijk is voorgekomen, dat de werkgever niet voldoet aam de voorwaarden, die in iedere ontslagvergunning wordt aan getroffen, vestigt het N.'V'.V. de aan dacht der betrokkenen op hun vei1- Tegenstellingen in Noord Afrika. In snel tempo rijden de pantserwagens van het Duitsche Afrika-corps door Cyrenaïca naar het Oosten. De ezelrijders hebben voor dit ongewoon verkeer ruim baan gemaakt (Weltbild-Pax-Holland)

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1941 | | pagina 4