V|\ Van Moeders E oude schort.. CapucfiatiA Otengen een nieiuue noot acui de tneiijesACeeding Veuuucvdaaó, '11 ui weien niet r iisD Cosmetische behandeling van het gelaat Servetje en Tafelkleedje voor de jongste van 't gezin KNIP-PATRONEN Wanneer moeders huishoudschort op yerschillende plaatsen dun geworden is, dan zijn er toch steeds nog deelen, die min der aan slijtage onderhevig geweest zijn en deze kunnen aangewend worden om kinderschorten van te maken. Moeders zul len er vanzelfsprekend meer dan vroeger itoe overgaan om haar dochtertjes schorten jte laten dragen, zoowel op school als in fouis, want de jurkpn worden er in hooge mate door gespaard en hier komt het op aan, nu we ten aanzien van de textielpro ducten gebonden zijn. Onze schets geeft enkele aardige meis- jesschorten te zien, die heel gemakkelijk en zoo noodig met behulp van wat afstekend materiaal gemaakt kunnen wor den. Het model bovenaan links bestaat uit een breede voor- en rugpas, waarvoor rechte reepen geknipt worden, terwijl het hangertje uit een rechten lap bestaat, die onder de armsgaten iets uitgerond wordt. Rechts een schort voor een grooter meisje, dat aan de onderzijde een breede reep van effen materiaal heeft, omdat de lengte niet voldoende bleek te zijn. Recht model, dat aan een pas is gezet en om het middel een ceintuur heeft. Sluiting rugzijde tot het middel met knoopen en knoopsgaten. Moeders hebben niet alleen overleg te plegen ten aanzien van haar eigen puntenkaart, doch ook die van haar dochters om van de zoons niet te spre ken, moeten met overleg wor den besteed. De kleeding der meisjes baart evenwel geen al te groote zor gen, zoolang zij den leeftijd nog niet hebben bereikt, dat zij tus- schen servet en tafellaken zijn. Bakvischjes beginnen een eigen smaak te ontwikkelen, die me- nigmaal volstrekt niet met moe ders opvattingen strookt, zoodat meeningsverschillen kunnen ont staan, die met tact omzeild die nen te worden. In de oogen van een bakvisch is de keuze van oudere men- schen zoo heel gauw „antiek", vooral indien het jonge goedje er een uitgesproken meening op nahoudt. Anderen weer zijn doodsbenauwd om iets te dra gen, dat hen ,',voor schut doet loopen". Het vraagstuk, hoe men op de beste wijze oud tot nieuw kan vermaken, zal dan ook ongetwij feld voor de oudere meisjes meer moeite en overleg vragen dan voor de kleintjes, die nog geen modezorgen kennen. Haar jur ken zijn als altijd eenvoudig, tot een jaar of acht kunnen zij han gers dragen met een pas, die aan de rugzijde sluit, terwijl ook overgooiers met blouses en jum pers voor schoolgaande meisjes practisch zijn. Aangezien ons klimaat zich tot ver in het voor- jaar zeer wisselvallig toont, is een mantel, die tegen slecht weer bestand is wel zeer noodzakelijk voor schoolgaande meis jes. Aardig is het model op nevenstaande schets, dat van een niet meer gedragen damesmantel gemaakt kan worden en Waarvan het prectisch effect verhoogd iwordt door een opknoopbare capuchon, die onder den kin wordt dichtgestrikt. Ook de andere capuchons leenen zich uitstekend voor kleine en zelfs yoor wat oudere meisjes, evenals het hoedje van mantelstof boven links en het kalotje van tweeërlei stof boventaan. Indien men een restje fluweel heeft, kan dit voor de capuchon (rechts boven) aan gewend worden, terwijl een geruite bin nenvoering een aardig effect geeft. Noo dig 45 cm. fluweel en 30 cm. geruite stof. Onderaan een combinatie, waarbij geruite en effen stof verwerkt zijn, zoodat de ca puchon aan beide kanten gedragen kan worden. Links een capuchon van twee ef fen kleuren stof. (G.C.M.S.) Onder die vele middelen en wegen, die yoor een vrouw openstaan om er „goed" uit te zien, worden de gelaatsmaskers nog betrekkelijk weinig toegepast, reden, waar om wij er de aandacht op vestigen. Deze maskers, zooals men ze noemt, heb ben de bedoeling de gelaatshuid te span nen evenals de spieren, terwijl de circula tie van het bloed wordt bevorderd. Zoo'n behandeling is dan ook vooral aan te bevelen, wanneer men 's avonds uit moet en men zich doodmoe gevoelt na een langen werkdag. Heel begrijpelijk doen zich verschillende gelegenheden voor, dat een vrouw er graag op haar best uitziet, een wensch, die alleszins te rechtvaardigen is. Men kan zoo'n masker bv. regelmatig eenmaal per week op het gelaat brengen, want zooals met alles, schaadt ook in dit geval overdaad. Men begint met het gelaat met water en zeep te wasschen niet of wel met toiletwater schoon te maken, waardoor (de poriën zich meer openen. Men heeft een soort geneeskrachtige aarde, die zelfs els medicament ingenomen kan worden (Bn deze wordt met warm water tot een dik ke pap aangemaakt, daarna met een pen seel over gelaat en hals uitgestreken. De oogen kan men bedekken met watten, die met een verbandje op hun plaats gehouden worden. Deze aarde moet plm. 15 a 20 min. op de huid inwerken, die er elastisch en toch gespannen door wordt. Nadat het „masker" geheel droog is, wordt de korst met kamferwater verwijderd en zoo mo gelijk wrijft men met een stukje ijs over het gelaat. Het resultaat is inderdaad ver bluffend. Invetten met een weinig dag- crême en bestuiven met een wolkje poe der. Een ander soort behandeling is die met paraffine, die men in kappers- en drogist zaken voor dit doel kan koopen. Men maakt de paraffine warm en strijkt ze over gelaat en hals uit, stijf laten worden en daarna verwijderen. In tegenstelling met deze warme „mas kers" behandelt men de huid ook met zuurstof-maskers, die de huid als het ware niet een gipslaag bedekken, doch menig maal niet het gewenschte resultaat heb ben, aangezien zij te irriteerend werken. Amandelklei wordt eveneens veelvuldig gebruikt en dit preparaat maakt men even eens met warm water aan tot een dikke brij. Alle maskers hebben eenzelfde doel, n.l. de huid te reinigen en haar veerkrachtig te maken, en met opoffering van een wei nig tijd te zorgen, dat de vrouw er jeug dig en frisch blijft uitzien. Kostbaar is de ze behandeling geenszins en wie mooi wil zijn, moet er eenige minder aangena me oogenblikken voor over hebben, niet waar? Indien men geen stijfsel in huis heeft, kan men drie aardappelen schillen en over een fijne rasp raspen, vermengen met water en daarna opkoken. Voor het ge bruik zeven. - - Wanneer de winter voorbij is, het voor jaar zich van zijn beste zijde doet kennen en de lente zich in haar feestkleedij heeft getooid, zullen velen er op uittrekken, naar buiten, de vrije natuur in, om het groote wonder, dat zich telkenjare weer voltrekt, te aanschouwen. De rusttijd van boomen en heesters is dan voorbij en langzaam hebben zij zich voorbereid om takken en knoppen ten volle te ontwikke len; en iedar menschenkind komt steeds weer onder de bekoring van deze groene pracht. Men trekt er op uit, wil naar bui ten, voelt zich beklemd in de steden, waar men nog altijd veel te veel steenmassa's krijgt te aanschouwen en waar de lucht zooveel minder zuiver is dan in de bos- schen, op de hei en in het landelijk schoon van weiden en plassen. Maar, om ten volle te genieten van dit alles moet men flinke wandelingen kunnen maken en de eischen aan de voeten gesteld, zijn grooter dan in de wintermaanden, wanneer men door het slechte weer meer aan huis gebonden i of als mm er op uit moet, vlug even gebruik maakt van de tram. Het gevolg hiervan is, dat zich al lerlei voetbezwaren zullen voordoen, wan neer de tijd aanbreekt, dat men weer gaat wandelen. Pijnlijke spieren, die er tegen protesteeren, dat zij eensklaps zooveel werk moeten verrichten, evenals allerlei ande re bezwaren doen zich bij de meesten on- zei voor. De voeten, die zoo'n belangrijke functie te vervullen hebben, worden menigmaal overbelast, door ettelijke kilogrammen, die zij boven het normale gewicht te dra gen krijgen. Men verwaarloost ze, besteedt er dan eerst aandacht aan, wanneer zij zoo veel pijn veroorzaken, dat het loopen er door belemmerd wordt. Nauwe schoenen, pijnlijke voeten. De hoofdoorzaak van veel voetlijden is een te nauwe schopn, die den voet van 's morgens vroeg tot 's avonds laat als in een harnas ?p«loten houdt. Door het ge brek aan ruimte wordt de natuurlijke be wegingsvrijheid belemmerd, hetgeen de spierkracht vermindert. Enkele spieren blijven werkeloos, andere worden overbe last, hetgeen vooral het geval is, wanneer puntige, nauwe schoenen met te hooge hakken worden gedragen, inplaats van mo dellen, die den naturlijken vorm het meest nabij komen. Men moet niet vergeten, dat de schoen den voet moet dienen en niet het omgekeerde het geval is. Men kan wel zeggen, dat 95 pet. van de cultuurmenschen aan voeteuvels lijden en dat van dit aantal meer dan drie kwart hiervoor in behandeling zijn of geweest zijn. Duizenden menschen, die steeds over moeheid of pijn in de voeten klagen, ma ken zich het leven onaangenamer dan noo dig is; en veelal zijn de pijnen, die door verschillende afwijkingen veroorzaakt worden, zóó hevig, dat zij zich tot in de heupen doen voelen. Men denkt dan da delijk aan rheumatiek, ischias of jicht, zon der dat men erg heeft in de werkelijke oor zaak Meestal is de oorzaak te zoeker in het feit, dat de voeten overbelast zijn en naar rust verlangen; geeft men hieraan geer gevolg en blijft men steeds meer eischen aan de voeten stellen, dan verslappen spie ren en banden en volgen door overbelas ting de pijnlijkste afwijkingen, als spreid-, plat- en andere abnormale voeten. Deze komen veel meer voor dan men denkt en vooral huisvrouwen en vrouwen, die door haar beroep veel moeten staan en loopen op slecht passend schoeisel, stellen te hooge eischen aan haar voeten. Een zeer slechte gewoonte is trouwens om veel in huis te loopen op pantoffels zonder hakken. Kinderschoenen moeten goed passen. Vele fouten worden reeds begaan door dat kinderen slecht passende schoenen dra gen. De allerkleinsten behoeven kousen noch schoenen te dragen en het is een goe de oefening voor de spieren om kinderen op de bloote voeten te laten loopen, al thans gedurende zekeren tijd. De verkeer de uitwerking van slecht passende schoe nen op de voeten heeft vooral plaats op jeugdigen leeftijd, wanneer de spieren en banden zich nog in een ontwikkelingssta dium bevinden. Buitengewoon verkeerd is het, om te jenge kinderen aan te moedigen on. te loo pen, zooals helaas maar al te vaak door volwassenen gedaan wondt. Zoodra een kind zich krachtig genoeg voelt, stelt het hiertoe zelf pogingen in het werk; foroee- ren heeft slechts overspanning van het nog zwakke voetgewelf ten gevolge, waarvan spieren en banden nog niet ten volle ont wikkeld zijn. Begrijpelijke oudertrots kan in deze evenwel veel voetbezwaren in de hand werken. De meeste voet-vervormingen ontstaan op den leeftijd ongeveer tusschen 1619 jaar, aan het einde der ontwikkelingsjaren, wanneer andere eischen gesteld worden aan het organisme, en de meeste jonge menschen een of ander beroep gaan uit oefenen. Voorkomen is beter dan genezen er daarom is een goede verzorging der voe ten een gebiedenden eisch, te meer, wan neer zij gedurende vele uren van den dag in nauwe omhulsels opgesloten zijn, waar door een gode circulatie van het bloed en voldoende uitwasemine belemmerd wor den. Systematische voetgymnastiek behoort bij de dagelijksche lichaamsverzorging even goed als tanden poetsen, onderhoud van nagels enz. Zelfs wanneer een orthopae- disch arts een zool naar het model van den voet voor plat- of spreidvoet gemaakt heeft, moet men dagelijks enkele oogen blikken aan deze spierbewegingen beste den. Voet- en beenmassage zijn van niet minder belang, liefst r.adat men een voet bad genomen heeft. Massage geschiedt steeds van de teenen in de richting van de knieën. Houdt men dit geruimen tijd regelmatig vol, dan zul len vele bezwaren opgeheven worden, o.a. verhardingen der spieren, die zeer pijn lijk kunnen zijn, worden soepeler en min der gevoelig. Voetbezwaren vinden hun oorzaak ook meermalen in chronisch gewrichts-ver- groeiïngen, ten gevolge van rheumatiek, jicht, tuberculose en ziekte der bloedvaten. In dergelijke gevallen kan slechts de or- thopaedische arts adviseeren, welke maat regelen getroffen kunnen worden om de voeten een zekeren steun te geven. Tegen geen enkele afwijking bestaat een univer seel middel, zoodat ieder geval ee indivi- dueelge behandeling vereischt. Kleine kinderen voelen zich steeds zeer aangetrokken tot allerlei grappige voor stellingen als poppetjes en dierenfiguren. Inplaats van kruissteekrandjes te werken kan men gemakkelijk en.vlug kippen en kuikens in steelsteek en kettingsteek wer ken. Strijkpatronen kan men in groote verscheidenheid in handwerkwinkels koo pen, de uitgave hiervoor is slechts uiterst gering. Noodig is een lapje crème linnen van pl.m. 35 c.M. lengte en enkele stren- Terwijl het dreigend oor- iogsspook nog woedt zyn de vrouwen van den Duitschen hulpdienst het vredeswerk reeds begonnen en trachten de nooden te lenigen waar zulks noodig mocht blijken. Op onze afbeelding ziet men hoe de terugkeerende Bessa- rabische vrouwen en man nen van voedsel worden voorzien. getjes mouline in donkerbruin, geel en groen. Voorts een stukje band om af te biezen. Het kleedje is 321/2 c.M. bij 50 c.M., terwijl het slabbetje 20 bij 27 1/2 c.M. is. De hoeken van beiden worden afgerond, daarna afgebiesd, terwijl men het servetje aan de voorzijde iets uitholt. Heel aardig is het om bloemen van cre tonne op dit garnituur te bevestigen, b.v. door middel van festonsteekjes; terwijl handige moeders zonder bezwaar de kip pen en kuikens iets grooter op papier kun nen teekenen en daarna met behulp van carbon-papier op de stof overbrengen. Het werken der kuikens en kippen langs den omtrek in kettingsteek schiet vlug op, ter wijl de grassprieten van groen en in den steelsteek worden gewerkt. A 654 A 655 Rokken en blouses voor schoolgaande meisjes Succespatroon A 653 Prijs 40 cent. Bovenrokje van donkere stof, op de naden doorgestikt met smal recht ceintuur tje. Blouse met middensluiting, aansluiten de boord en blouse-mouwen. Strik van foulardzijde. Patronen voor meisjes van 1012 en 1214 jaar. Succespatroon A 654 Prijs 30 cent. Zesbaansrokje met draagbanden, dat zoowel van effen als geruite stof aardig kleedt. Een klein ruitje kleedt natuurlijk het meest vlot voor een kind. Blouse met dub bele rij knoopen. Patronen voor den leeftijd van 6—8 en 810 jaar. Succespatroon A 655 Prijs 30 cent Donker plooirokje, dat aan een lijfje ge zel wordt en waarvan de plooien gedeelte lijk opgestikt worden, b.v. van af de taille tot over de heupen. Blouse met ronden pas en split je midden voor. Omliggend kraagje. Aangesloten mouwen met omgeslagen manchetten. Pa tronen voor den leeftijd van 810 en 10— 12 jaar. KNIPPATRONEN VAN DEZE MODELLEN zijn tegen den aangegeven prijs verkrijg baar bij Het Practisch Modeblad, Postbus 36, Den Haag. Betaling steeds vooruit per giro (post rekening 203203), per post wiss-' of in post zegels, mits deze een waarde hebben van VA, 3 of VA ct.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1941 | | pagina 8