TWEEDE BLAD 1941 No. 6154 Woensdag 30 April Officiêele Berichten OpglakRllen Land- en Tuinbouw FEUILLETON Distributiewet HET RAADSEL VAN DE ROTS BIHOORENDE BU HET VOOR HET LAND VAN HEUSDEN EN ALTENA, DE LANGSTRAAT EN DE BOMMELERWAARD DISTRIBUTIE VAN VEZELBIND TOUW. waarvoor nog krachtvoer verstrekt- kan worden, wordt vanwege den Prov. Voedselcommissaris voor X. Brabant gewezen op de mogelijkheid om een speciale toewijzing zonder recht op krachtvoer te verkrijgen. Tot nog toe konden de fandbour wers die htm rogge, tarwe <en of grcene erwten niet volledig afge- dorscht hadden, niet voor een §p(e- ciale toewijzing in aanmerking ko men. Deze voorwaarde behoeft mor menteel niet mieer gesteld pe wor den. Zij die dus meenen voor een „Spet- ciale Toewijzing" op basis van ruwt- voederpositie in aanmerking te ko men, kunnen een aanvrage daartoe richten 'tot de Landbouw\-Crisisf-Or- ganisatie voor Noprdbrabant, Afd. Varkens, Tilburg. voor H.H. Winkeliers voor bet opplakken van Distri- butie-lwensmiddelen-bons Prijs Va cent Per stuk- Bij kwantum-afname ge reduceerde prijzen Boekhandel Firma L. J. VEERMAN Heusden Bestrijding van wandgedierte De Staatscourant van 12 Febr.j.l. no. 30, bevatte het besluit van den Secretaris-Generaal van het Depar tement v. Birantenl. Zaken betreffen de de bestrijding van wandgedierte. Zooals begrijpelijk is zijn bij ver schillende woningverhuurders etc. vragen gerezen ten aanzien van de uitvoering van dit besluit en daarom deen wij voor onze lezers volgen een nadere verklaring, ons welwillend verstrekt dooi* den Ambtenaar van het Bouw- en Wonnigtoezicht voor het Land v. Heusden en Allena. Het is, te' rekenen van 1 April af, verboden als verhuurder of uit an deren hoofde een woning of gedeelte daarvan al dan niet gemeubileerd of gestoffeerd in gebruik te geven zon der dat een verklaring is ingeleverd welke is afgelegd door een als zoo- d.anig door burgermeester en wethou ders erkenden deskundige en waaruit blijkt, dat noch in de woning noch in het eventueel aanwezige huisraad wandgedierte is aangetroffen. Van hetzelfde tijdstip af is het verboden bij het als huurder of uit anderen hoofde betrekken van een woning of van een gedeelte daarvan, daarin huisraad te plaatsen of aan te brengen, waarvan niet door een deskundige, als in het eerste lid be doeld, is verklaard, dat daarin geen wandgedierte is aangetroffen. Overtreding der voorschriften wordt gestraft met hechtenis van ten hoogste twee maanden of geldboete van ten hoogste drie honderd gulden. Indien tijdens het plegen van de overtreding nog geen jaar is verloo- Dat weet ik niet. Toen ik: na hjet eten in d;e zaal ben ingeslapen, was zij bij; mij, en toen ik een poosje la ter wakker werd, zag ik haar buit ten, in het park loopen en schreeuwf- de zij ,als een bezetene. Ik heb haar reeds meermalen gevraagd, waarom zij uitgegtaan was, maar zij antwoordt niet. Lord Dane, die zeer prikkelbaar was gelijk alle zieken en niet dulden kon, dat men hem het minste in dien weg legde, liet zijn stoel nog nader schuiven, legde zijn hand op den schouder van zijn nicht en zeide, zonder zich ,te bekommeren om de dienstboden, die hem omringden: Hoor eens, Adelaide, uw stil zwijgen bevalt mij volstrekt niet. Ik wil weten wat u scheelt en waarom gij buiten geweest zijt. Dat weet ik niet antwoordf- de zij bevend. Dat moet gij weten; gij' zijt geen slaapwandelaarster. Wanneer ik u ondervraag dan is het om de waar heid te vêrnemen. Zijt gij iemand op het strand gaan zien? O, neer^ neen! riep zij snel' uit. Ik dacht of ge soms met Harry uitgegiaan waart; maar ik herinner mij nu, dat mijn zoon op (het yacht moest zijn. Mag ik wel eenige nadere inlichtingen hebben, Adelaide? Ik zal ze u geven zeide deze, weenend. Terwijl tante sliep stond ik voor het raam en zag ik welk een pen sedert een vroegere veroordee ling van den schuldige wegens gelijke overtreding onherroepelijk is gewor den, kan de rechter geldiboete of hechtenis tot het dubbele van het voor elke overtreding gesteld maxi mum uitspreken. Bovenstaande bepalingen houden dus in de verplichting tot onderzoek bij verhuizing. Voor ge gaat verhui zen zal dus Uw huisraad onderzocht moeten worden, waarvan de kosten komen voor rekening van den eige naar van het huisraad terwijl het te betrekken huis moet worden onder zocht waarvan de kasten komen voor rekening van den eigenaar van het huis. De onderzoek kosten zullen, dit is tenminste de bedoeling, voor alle gemeenten in het Land v. Heusden en Altena, dezelfde zijn n.l.: voor het onderzoeken van een woning f2 en voor het onderzoeken van een inboedel fl, Elke gemeente zal binnenkort een deskundige erkennen diie dus het on derzoek zal instellen. Het zal aan beveling verdienen het onderzoek en kele dagen voor de verhuizing te doen plaats hebben en daarom; gaat ge verhuizen of gaat Uw huurder Uw huis verlaten en zult ge nieuwe huurders krijgen: ga direct naar het Gemeentehuis, doe duidelijk mede- deeling van de verhuizing of veran dering die aanstaande is, geef vooral de juiste namen en huisnummers e.d. op en dan zorgt het gemeentebestuur dat de deskundige bij U komt voor het onderzoek. Laat het opgeven nu niet wachten tot het laatste moment: het zal niet zoo zijn dat de deskundige op stip en sprong aanwezig zal kunnen zijn want voor alle gemeenten in het Land van Heusden en Altena tesa- men zullen slechts enkele deskundi gen worden aangewezen, waarvan het gevolg zal zijn dat ze niet elke dag in Uw woonplaats zullen komen. En bedenkt dan dit dat de deskun dige niet komt omdat gei wandge dierte heht, maar om een verklaring af te geven dat ge eventueel geen wandgedierte hebt. Schaam U dus niet als Uw buren zien dat de des kundige komt om zijn werk te doen, want hij komt niet omdat ge er van verdacht wordt wandgedierte te hebben maar om zoo mogelijk te vertellen dat ge geen wandgedierte hebt en dat is iets waar ge U im mers niet voor behoeft te schamen maar waar ge eer trotsch op kunt zijin. Het is niet alleen bij U Idat het onderzoek zal plaats hebben: even goed bij Uw buurman als die gaat verhuizen. Daarom deze raad: geef Uw ver andering vroegtijdig op en beschouw het onderzoek als de gewoonste zaak (ter wereld. Ontslagverordening ook van toepassing op landarbeiders en vrije beroepen De wind. Secretaris-Generaal van het Departement van Sociale Zaken heeft aan de Gemeentebesturen me heerlijke avo-nd: het was. 't Idee kwam bij mij op om wat in den mancsfcbijn op het strand te gaan wandelen. Toen heb ik mijn mantel omgeslagen en ben ik uitgegiaan. En waarom zijt gij zoo ge schrokken? Dat zou ik u niet kunnen zegj- gen, oom. Ik heb de dwaasheid en vermetelheid gjehad van de ruïnen der kapel' te willen doorwandelen, maar nauwelijks was ik er in pf de schrik heeft zich van mij meester ge maakt en ben ik al gillende wegjge1- loopen. Het was precies of ik door spoken werd Vervolgd. Ik gia daar nooit weer heen. Lord Dane scheen niet overtuigd te zijn,. Volgens zijh opinie behoorde zijn nichtje niet tot de meisjles die bang zijn voor spoken en hiji vroeg nogmaals ernstig: Adelaide, heeft niemand u op het strand aangerand! of aang}esprot- ken? Niemand, antwoordde zij. En van waar komt dan die schrik? Heeft een wild dier u ver volgd Geoffry zeide lady Dane tot haar man £j heeft de waarheid gezegki; daar ben ik zeker van. Gij weet wiel dat ik ook aoo bang was, toen ik jong was. Kom, wisch dan die tranen maar weg hernam lord Dane, schijnbaar tevreden met hetgeen men hem gezegd had, hoewel hij het in degedeeld dat bij zijn missive van 5 Dec. 1940 werd medegedeeld dat, in verband met het feit dat enkel» kantonrechters zich op het standpunt stelden, dat voor de uitvoering van- ontslagverordening landbouwbedrij ven niet vallen onder de zoogenaam de „Gewerbebetrïeben", er geen be zwaar meer tegen bestaat om ont slagen landarbeiders die lid zijn van een werkloozenkas voor landarbei ders, voor zoover noodig en moge lijk, tegen overlegging van een ont- slagbewijs. geteekend door den laat- sten werkgever, in de steunregeling op te nemen. Hetzelfde geldt sinds dien voor niet verzekerden, die krach lens hun beroep met gewone verzekerden op één lijn zijn te stel len. In Stuk 13 van het Verordeningen blad, uitgegeven 29 Maart 1941, is een besluit opgenomen, waarbij para graaf 1 van het Eerste Uitvoerings besluit ingevolge de Verordening No. 8/1940 betreffende het beperken van werk, is gewijzigd. In plaats van- „Het is den leiders van Ondernemin gen" (Gewerbebetrieben) enz. luidt de aanhef van paragraaf 1 thans „het is den leiders van landbouw-, industrie- en handelsbedrijven"enz. Als gevolg van deze wijziging mo gen dus in den vervolge ook landar beiders niet meer zonder vergunning van den Directeur-Generaal van den Arbeid of van de Arbeidsinspectie! worden ontslagen. Voor de opneming van deze arbeiders in de steunrege ling behooren dus voortaan weer de zelfde eisehen te worden gesteld als voor b.v. ontslagen bouwvakarbei ders. Voor de goede orde wordt er te vens nog de aandacht van de Ge meentebesturen op gevestigd dat de ontslagverordening voortaan ook1 geldt voor de vrije beroepen, zoodat de ontslagenen uit die beroepen niet zonder vergunning van den genoem den Directeur-Generaal of zijn ge machtigden, in de steunregeling kun nen worden opgenomen. In verband mét het bovenstaande deelt de Secretaris-Generaal voor noemd den Gemeentebesturen mede dat het bepaalde in zijn rondschrij ven van 5 Dec. 194D, No. 52-1129 als vervallen kan worden beschouwd. Tevens heeft genoemde Secretaris* Generaal aan de Gemeentebesturen mededeeling gedaan van een verzon den schrijven aan de betrokken be sturen van de verschillende landar beidersbonden, waarin wordt mede gedeeld dat in verband met boven staande aan landarbeiders geen uit- ring uit de werkloozenkas mag wor den verleend, indien zij zonder de vereischte vergunning van de Ar beidsinspectie zijn ontslagen. STEEDS GROOTER OOGSTEN Wanneer we de opbrengstcijfersi van onze bodemproducten in de laat ste jaren vergelijken met die van een veertig jaar terug, dan valt het op hoe de oogsten steeds grooter zijn geworden. En dat vaak in belangrijke male, zij het dan ook bij het een» gewas meer dan bij het andere. derdaad niet was ga nu maar iets gebruiken om wat bij te komen, en loop in, het vervolg niet meer pit in het donker. Lord Dane zette zijn stoel wleer in beweging en ging, gevolgd door zijin vrouw, naar de eetzaal terug. 'Adel- laide was opgestaan om bet te ben geleiden, toen haar oogjen op haar kamenier vielen. De oogen van Sof- phie staarden zooi vreemdi op haar meesteres, dat het weinig scheelde of Adelaide had een tweedien zenuw toeval gekregen. Wat is er Sopjhie? vroeg zijj met een angstige stem. Niets, milady. Gij' zijt bang ge worden voor spoken en ik had nooit gedacht, dat .die u konden verschrik ken. i De toon, waarop die woorden ge zegd werden, was stout, bijna onbef schaamd, maar in plaats dat Ade)- laide er zich verstoord oveg toonde,, scheen zij haar kamenier iom stil zwijgen te smeeken. Even voor het uur, waarop het voorafgaande in de zaai van het kasf- teeli had plaats giehad, wandelde de kommies Mitche!, die diep avond van dienst was, langzaam op het strand op en neer. Tegrwijl hij met ongeduld het oogenblik verbeidde, dat hij zou worden afgelost, dacht hij aan, de groote gebeurtenis van den dag fce| Danesbefd: aan den 'twist van Raf- vensbdrd met zijn meester. (Wordt vervolgd). :::VV LEVERING RUNDEREN OP CONTRACT. 'Voor de laatste maal wordt er nog»- maals de aandacht op gevestigd, dat degenen, die gecontracteerde runde ren leveren aan d'e N&derlandscbe (Veehouderijcentrale, bij de levering het contract op de ieveringsplaats moeten indienen. - Bij levering van runderen, zonder dat het contract gelijktij dig wordt overhandigd, wordt deze levering niet beschouwd als levering Ingevolge contract. Voor geleverde runderen; op com tract wordt op de leve rings plaats rgeen afrekening (roode hou) afgege ven. AFLEVERING VAN ROODE STAR- f AARDAPPELEN. "De Prov. Voedselcopimissaris voor iNoordbrabant brengt ter kennis van aardappeltelers, dat alle tot op hél den verstrekte toewijzingen van aard appelen ras Roode Star vopr £.fleJ vering aan vaste particuliere relaties! (hiermede worden ingetrokken. Pp toewijzingen van aardappelen mo- igen door telers dus geen aardappelen Roode Star meer afgeleverd wlop- Üen, terwijl de daardoor vrijkojmendé partijen onverwijld aan de V.B.N.A. geleverd moeten worden. Opgave toit levering moeten gericht worden aan [het kantoor van den Prop. Voedsel!- commissaris voo»r Noordbrabant, Af- deeling Aardappelen, Spoorlaau 50 te Tilburg. t MOTORBRANDSTOFDISTRIBUTIE In verband met de komende rege(- ling voor de motor bna nd stoof dist r il- butie, welke nog nader gepubliceerd zal worden, wordt thans reed's medie- gedeeld, dat voor grasmaaien geen motorbrandstof beschikbaar wordt gesteld. Dus kunnien aanvragen (als zoodanig beter achterwege blijven, daar deze toch afgewezen jmoeten worden. In de maanden Mei ten Juni wordt In het algemeen, geen imotorbtanidj- te verrichten werkzaamheden meest- stof toegewezen, omdiat dan voor de al voldoende paarden aanwezig zijn. 8. Zoo vlug als haar leeftijd het maar eenigszins gedoogde liep zij de trap af en ging het jonge meisje teget- moet, dat ademloos, bevend en niet in staat om zich op de been te houj- den en blijkbaar onder den indruk van, een grooten schrik, naar binnen werd gedragen. De vragen van lady Dane waren nutteloos. Adelaide kon toch niet antwoorden. Zoodra men haar had doen neerzitten, kreeg zij het hevig op de zenuwen en begon opnieuw te schreeuwen. De dienstr boden stonden ontsteld, ontdeden haar van haar mantel en gingen spdb ritus en en water halen, terwijl lady Dane haar in de handen wreef. Terp wijl iedereen dus bezig was om de ziekte weer bij te brengen, klonk op eens de stentor stem van lord Dane. De eerste kamerdienaar liep terstond naar de eetzaal, waar zijn heer, die nog aan tafel zat, hem toornig vroeg, wat dat leven beteekende. My lord, Adelaide is van haar zelve gevallen. Hoe komt zij beneden in den In aansluiting met de bekendma kingen, die gedaan zijn over het in zamelen van bindtouw in hjet najaar en in het voorjaar, wordt thans zoo spoedig mogelijk overgegaan tot een distributie van vezel-bindtouw voor graanmaaiers /zelf binders. Het vezelbindtouw zal gedistri bueerd worden onder eigenaars of Deneerders van bedrijven, waar graan en andere gewassen met den zelfbinj- der gemaaid moéten worden. De aanvrage om bindtouw zal dus moeten gebeuren door den eigenaar of beheerder van het bedrijf ,en, piet door den loonmaaier. "Die aanvraag formulieren zullen, spoedig beschik baar gesteld worden bij de plaatsei- lijk bureauhouders, waar deze voor 10 Mei 1941 ingediend moeten zijn. De aandacht wordt er op gevestigd, dat de aanvragen vergezeld moeten zijn van de afleveringsbewijzen van oud bindtouw. s De levering van het (touw gaat langs de gewone kanalen, dus yia den handel, waarmede noch de Prov. Voedselcommissaris, noch de plaatse lijk bureauhouder bemoeienis heeft. Nadrukkelijk wordt 'er op gewezen, aat vezelbindtouw krachtens een ver ordening, die binnenkort verschijnen zal, uitsluitend mag 'gebruikt worden voor het binden van graan en pief voor het binden van stroo achter de dorschmachine, zoodat dus voor dorschdoeleinden in geen geval mag aangevraagd worden. Voor dorsoh1- doeleinden zal later 'bindtouw ,ter be schikking gtesteld worden. INSCHAREN VAN VEE. Ten klantore van den Prov. .Voed selcommissaris voor Noordbrabant wordt meermalen een verzoek ont vangen om toestemming óf inlichtin gen te verkrijgen, voor het jn,schar en van vee. Belanghebbenden, worden er op gewezen, dat dergelijke verzoer ken dienen gericht te worden aan het Pachtbureau, Oranje Nassaulaan 20 te 's Hertogénbosfch. RUWVOEDERVARKENS (SPECI ALE TOEWIJZING). In verband met de bepérkte veef- voe dervoor rade n en de sterke beper king van het aantal rnestvarkenis! gang? Zij was uitgegiaan, naar het schijnt. Wij hebben haar van den kant van het strand zien komen. Er moet iets geweest zijn, dat haar schrik heeft aangejaagd, Adelaide op het strand en daat op dit uurGij vergist u zeker, Bruff. Ik heb haar toch van dien kant zien komen, mylord. Help mij den stoel omdraaien. De kamerdienaar gehoorzaamde, lord Dane drukte op een veer van zijn ziekenstoel en zoo rolde deze zachtjes over het tapijt tot in den gangewaar den. Zoodra het jonge meisje haar bij hem voor zijh nicht liet stilhoiS- oom zag, was haar zenuwtoeval plot seling bedaard, maar haar gelaat werd vreeselijk bleek en zij begon te bibberen, alsof zij de koorts gehad had. Wat beteekent dat, Adelaide? vroeg lord Dane. Zijt gij bang geworden? Voor wien óf voor wat? In plaats van Ie antwoorden Be dekte zijn nicht zich het gelaat met oeide handen. Bruff beweert, dat zij op het strand geweest is voegde lord Da ne er bij, terwijl hijr het woord tot zijn vtouw richtte maar ik be: grijp niet hoe dat mogelijk is. Ik ook niet hernam lady Da ne maar ik heb er haar ook van*- daan zien komen. Maar wat ging zij daar dan al leen uitvoeren? NIEUWSBLAD m

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1941 | | pagina 5