Vooi*)aat*S' hoeden GEHAAKTE HOED EN TASCH Ontspanning na volbrachte dagtaak.,. EEN OVERGEVOELIGE HUID. KNIP-PATRONEN Succespatroon. bruikelijk ls niudernisetren in overeen stemming met Madames wenschen. Zoo doende kunnen we een en ader tijdig in orde hebben, wanneer de „zomersche" voorjaarsdagen zich melden en maar al te gaarne gunnen we onze winterkleeren een welverdiende rust in mottenkisten en •kasten Een uitzondering maken we evenwel met onzen wintermantel, die nog eenigen tijd binnen ons bereik zal dienen te blijven. Mevrouw Mode heeft weloverwogen mo dellen bedacht, die zich aan de tijdsom standigheden aanpassen Combineeren van verschillende weefsels is aan de orde van den dag en wellich hangt er in onze kleer kast zelfs nog wel een avondjapon, die zich leent om tot een gekleed middagjurkje ver maakt te worden. Velourschiffon, crêpe- georgette, zijden, tafzijdes en andere niet al te zeer opvallende weefsels komen hier voor in aanmerking. De vraag of een kleur, motief of materiaal nog wel wodern zijn, komt niet in aanmerking, want Mevrouw Mode heeft immers een overeenkomst met haar volgelingen gesloten, dat thans „alles" gedragen kan worden, wat niet in strijd is met den goeden smaak. Zelfs al is het noodig, dat we naden moe ten aanbrengen op plaatsen, waar zij in normale gevallen niet gewenscht zijn, dan is dit volstrekt geen bezwaar. Stiksels, ner- vures, siersteken worden dan aangebracht om ze minder te doen opvallen of om ze als aparte garneering te accentueeren! Onze schats geeft een gebloemd zijden middagjurkje weer, dat van een lange avondjapon gemaakt werd. De lage halsuit snijding der bestaande japon maakte het aanbrengen van een pas aan voor. en rug zijde noodzakelijk, terwijl aan de voorzijde over de geheele lengte tot aan de volant eventueel ingehaalde strook of plissé) een bies gestikt is. Halflange mouwen met in gehaalde ruimte aan de schouders, model len, die ook in komende maanden weer pogingen zullen doen om zich een plaats in het modebeeld te veroveren. Ieder mensch zoekt zijn ontspanning op andere wijze, afhankelijk van aanleg en liefhebberijen. Meestal houdt deze niet het minste verband met het beroep, integen deel, de ontspanning zal van geheel ande ren aard zijn. De werkende vrouw, die den ganschen dag op kantoor bezig is met boek houden, stenografeeren of typen, zal het een welkome afleiding vinden, wanneer zij haar vrijen tijd door kan brengen met de beoefe ning van een of andere sport, hetzij zwem men, fietsen, wandelen of wat ook. Madame Curie, de groote geleerde, die haar man ter zijde stond bij zijn onderzoekingen naar het radium, vond het een ontspanning om de groote wasch te doen. Een man heeft eveneens bepaalde ont spanningen, waaraan hij zijn vrijen tijd be steedt, die hem niet doen denken aan den dagelijkschen strijd om het bestaan. De ra dio brengt velen afleiding, terwijl anderen zich bezighouden met knutselen, postzegels verzamelen, fotografeeren en andere din gen. Ieder onzer, hetzij man of vrouw, heeft in een of anderen vorm afleiding noodig, die afwijkt van de dingen, welke den ge- heelen dag de gedachte in beslag nemen. Wie de kunst verstaat om zich dagelijks een uurtje ontspanning te gunnen, zal niet alleen zijn zenuwen kalmeeren, doch tevens een veel aangenamer leven hebhen Het is nog niet zoo heel lang bekend, dat ook de huid een orgaan is, dat evenals alle andere belangrijke functies verricht. Zoo weten waarschijnlijk slechts weinigen, dat vele bontsoorten bij vrouwen met een gevoelige huid, uitslag veroorzaken. De overgevoeligheid brengt dit teweeg, zoodat nerveuse prikkelingen teglijkertijd met geestelijke depressies optreden. Bepaalde bloemen worden door sommige menschen niet goed verdragen, o.a. de primula, een kamerplant, die bij het aanraken der bla den uitslag veroorzaakt. Ook zijn sommige menschen overgevoelig voor verschillende kleurstoffen, zoo zelfs, dat zij een of an der ziektebeeld geven, waarbij men de oorzaak 'aanvankelijk niet vast weet te stellen. Zelfs kousen geven aanleiding tot het irriteeren van de huid, evenals bepaal de weefsels, die op de bloote huid gedra gen worden. Soms kan men door het was- schen dezer materialen het euvel verhel pen. Een overgevoelige huid kan zelfs op bepaalde sieraden reageeren en b.v. een branderig gevoel geven of jeuken veroor zaken, terwijl ten slotte meermalen de voeding veranderd moet worden, omdat deze een of ander bevat, waarop de huid minder aangenaam reageert en waardoor b.v. netelroos veroorzaakt wordt. den onderrand. Links onderaan, een hoed met tamelijk breeden rand van grof stroo en bol, die met bloemen gegarneerd is, een model, dat aan de Chineesche zonnehoe den ontleend is. Rechts een groot model hoed van soepel stroo met half bloemen te gen de voorzijde van den bol. Scheikunde, biedt ook in de toekomst voor vrouwen vele mogelijk® heden. Prijs 80 cent. Net. Met haken 8 m.M. 28 st. opzetten en boogjes haken 3 lossen 1 vaste. Her halen. Volgende toeren de vaste st. in middelste steek boogje (zie werkproef 2). Alleen het bovenste lusje van losse voor gaande toer opnemen; niet om het boog je werken. Haken totdat men een hoogte heeft van 25 c.M., daarna aan beide hanten een boogje minderen totdat men 35 c.M. heeft. Het geminderde deel vormt wordt aan den binnenkant van den hoed genaaid, terwijl men door. de boogjes van het afhangend net een dun elastiek haalt. Pampan van wol of zijde links hechten. jssenals basis, i will zóó, dijft De c a s c n. Met een naaxnaala no 314 wordt een lengte lossen gehaakt van 25 c.M. lengte, daarop werkt men weer over een koordje vasten in heen en weergaande toeren met de loss* 9 toeren vasten haken en men in de vier hoeken van den te vormen rechthoek meerdert door 4 vasten in één hoeksteek te haken. 10e toer 3 vasten in hoeksteek. 11e toer 5 vasten in één steek. 10e en 11e toer herhalen t/m 17 toer. In den 18en toer beginnen met het afronden van den overslag. Beide hoeken van dit deel zon- Jurk voor grooter< meisjes, die slechts weinig stof behoeft, aangezien het bo vendeel aansluit en de rok ook slechts een bescheiden on derwijdte te zien geeft. V-vormige halsuitsnijding en garneering met een randje ir, den kruis- of plattesteek uitge voerd, dat ook op opgestikte zakjes ge werkt kan worden. Half lange mouwen. Smalle ceintuur. Patronen voor meis jes van 1012 en 1214 jaar. ENSEMBLE VAN TWEEëRLEI STOF. Succespatroon. Prijs 35 cènt. Dit fantasie costu me is van effen en geruite stof ge maakt, een geheel, dat onze bakvis- schen, die gaarne wat meer „dames achtig" gekleed gaan, ongetwijfeld wel zal staan. Aan te raden is om de ruit niet te groot te nemen, aan gezien het geheel dan te forsch aan doet voor een slank meis j esf iguurt j e. De rok bestaat uit één achterbaan en een driedeelige voor baan, waarvan het middengedeelte in rechte richting is ge knipt en een plooi vormt, die gedeeltelijk opgestikt kan worden. De mantel vraagt slechts weinig mate riaal, aangezien de geruite stof als aanvul ling kan dienen en de opgestikte biezen aan voor- en rugzyde naden kunnen be dekken. Plat kraagje en opgestikte zakken. Geschulpte lijn aan rechter voorpand. Patronen 1214 en 1410 jaar. j A. 6ó2 A. 6o3 KNIPPATRONEN VAN DEZE MODELLEN zijn tegen den aangegeven prijs verkrijg baar bij Het Practiscb Modeblad, Postbus 36, Den Haag. Betaling steeds vooruit per giro (post rekening 203203), per postwiss of in post zegels, mits deze een waarde hebben va* \A, 3 of V/2 et. tymvtjaatmi ode iti Pizt teeketi u-an „aanpxiMuity" Een ander uiterste vervallen de hoeden, die ver in het gelaat en eenigszins schuin gedragen worden, zoodat men soms het ge- yoel krijgt, dat het geheel naar omlaag zal tuimelen. Twee uitersten, die slechts ge dragen kunnen worden door bijzondere t^pen, doch gelukkig vinden we een reeks yan gematigde modellen voor iederen leef tijd. We noemen o.a. de matelots, bretons, cloches, e. a. die al dan niet, naar gelang Van het model om het gelaat of afhangend gedragen kunnen worden. Onze Schets geeft een viertal jonge meisjeshoeden te sien, links (boven) een z. g. stralenkrans- model, die vlot kleedt, rechts een gebogen rand met garneering van bloemen langs j stikt voor verschillende bescheiden, die met een drukknoop gesloten wordt. Aan den anderen kant komt een klein zakje voor het spiegeltje. Ook in de voering wor den soufflets ingestikt, daarna wordt deze met onzichtbare steekjes in de tasch ge naaid. Voering en soufflets worden met enkele steken hier en daar vastgehecht. ïdevrouw Mode houdt geen rekening met flfe grillen der weergoden, die ons tot ver in het voorjaar noodzaken om onze warme omhulsels trouw te blijven. Feitelijk is het rèlfs officieel nog winter, -wanneer ai.i.het téeken tot ren start der zomermodellen geeft, hetgeen trouwens een bewijs van haar goed beleid in modezaken is! Want immers, de vroege shows maken het moge lijk, dat we onze garderobe aanvullen of sboals thans meer dan vroeger te doen ge- Voorjaarshoeden, gemaakt van fijn of grof ifcroo, gegarneerd met bloemen, lint, rechte veeren en gedrapeerde voiles zijn aange treden. De vilten hoeden zullen we even wel nog geen zomerrust gunnen, omdat ze practisch zijn om op regenachtige dagen ge dragen te worden, waardoor we onzen „voorjaarsdroom" nog sparen. Behalve een aantal zeer uitzonderlijke modellen, zijn er toch ook nog velen, die aan een meer gematigden smaak voldoen. Inderdaad zijn er hoeden, die dezen naam niet meer ver dienen en die feitelijk niet in overeenstem ming zijn met het type Hollandsche vrou wen. Slechts een hoogst enkel, jeugdig per soontje zal zich de luxe kunnen permitee- ren zoo'n gevalletje, dat niet anders beslaat dan uit een hoef bloemen, zoo groot als een schoteltje, dat in evnwicht wordt gehou den door een paar tulle banden, die tegen het achterhoofd gestrikt worden. Ver- onberispelijk kapsel noodzakelijk, soms zelfs het dragen van één enkele of meer dere krullen boven het voorhoofd De hoe den met opgeslagen rand, zoo'n soort luifel, geven voorhoofd en krullen te zien, leenen 2ich evenwel slechts voor jonge meisjes. Voorts treden de z. g. stralenkanshoeden weer op den voorgrond, waarvan de rand opstaat en het gelaat omlijst. Zoodra de zonnige dagen menigvuldiger worden zullen we meer aandacht aan de details gaan besteden, die onze voorjaars- costumes op de meest geschikte wijze zul len completeeren. Nu we meer gebonden zijn ten opzichte van de aanschaffing van textiel producten, zullen we onzen toe vlucht tot allerlei kleinigheden nemen, die aan onze kleeding zoo'n persoonlijk cachet kunnen verleenen. De gehaakte hoed genre bolero heeft aan de achterzijde een grof net, eveneens gehaakt, links een pompon als versiering. De tasch completeert het geheel. De hoed. Met vrij grove wol' en een naald 3lA wordt een lengte lossen gehaakt van 55 c.M. of zoowel meer of minder dan de omtrek van het hoofd zulks noodig maakt. Sluiten met halve vaste. De vas ten, die gehaakt worden voor den hoed, werkt men over een dun koord, waardoor het geheel aanmerkelijk steviger wordt. (Zie werkproef I) Op de losse 1 toer vas ten haken. 2 en 3e toer zonder meerderen. 4e toer uit iedere 4e Vaste 2 st. haken en op dit aantal 10 toeren werken. 15e toer uit iedere 4e vaste 1 st. meerderen. 16e toer zonder meerderen. 17e als 15e toer. 18e en 19e zonder meerderen. Of zooveel meer of minder dat de omtrek van het hoofd verkregen wordt. Sluiten met halve vaste. Ie toer vasten op de lossen haken over dun koord of touw, waardoor (zie werkproef) aan het geheel meerdere ste vigheid wordt verleend. Twee en derde toer zonder meerderen, daarna uit iedere 4e st. 2 vaste haken en vervolgens met 10 toeren op dit aantal vasten. 15e toer iedere 4e vaste minderen door 1 vaste voorgaande toer over te slaan. 16e toer zonder minderen haken. 17e toer iedere vierde vaste minderen. 18e en 19e toer zonder minderen haken, doch hét koord stevig aantrekk"^ Rol sluiten. Alle meubels, die vaak verschoven wor den, moeten onder de pooten voorzien zijn van z.g. glijspijkers, waardoor tapijten en andere vloerbedekkingen aanmerkelijk minder te lijden hebben. Geverfde witte of licht-gekleurde keul._n. en slaap- of kinderkamer-meubels hebben veel te lijden, indien zij teveel met zeepsop worden afgenomen. Zij nemen trouwens veel minder vuil aan, indien men ze met witte was in wrijft, waardoor de verf te- -vens een mooie glans behoudt. Stof vlekken uit laken en zijde verwij dert men niet gemakkelijk meer als zij oud zijn. Wanneer men de kleedingstukken eerst flink afborstelt en daarna de vlekken bestrijkt met een dunne brij van spiritus en eigeel, deze laat indrogen en daarna eerst met een zachte borstel afwrijft, en vervol gens met een in lauw water gedrenkte doek, zal in de meeste gevallen de vlek ver dwenen zijn. Het stuk wrijven der handen bij het was- schen kan men veel voorkomen, indien men de handen daags tevoren inwrijft met een mengsel van glycerine, alcohol en armca- tinctuur. der meerderen haken. 19e toer 3 meer deringen in de hoeken. 20e toer niet meer deren. 21e 3 st. in de hoeken meerderen, terwijl het ingehaakte koord goed aange haald wordt, neinde de ronde hoeken te krijgen. In het midden van de 21e toer aan de zijde van den overslag een lus haken be staande uit zes lossen, waarin over het koordje zes vasten worden gehaakt. Voor de soufflet haakt men 33 lossen, waarop men 7 toeren halve stokjes werkt, waarvoor men bij iederen toer beide lus sen van het halve st. voorgaande toer op neemt. De soufflet voor den anderen zijkant wordt op dezelfde wijze gehaakt. Alle gehaakte deelen onder een vochti- gen doek opstrijken, daarna de soufflets (zijstukken) met de tasch verbinden. Tegenover de lus een sierknoop opnaaien. De voering wordt aan alle kanten 1 c.M. grooter geknipt dan de tasch, terwijl men er aan de eene zijde een groote zak op-

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1941 | | pagina 8