FIRMA M. DORT Distributie- mededeelingen. Dit Dinner bestaat uit 2 bladen GosAWLXCW Goed AANZICHT A PUROL QfEciëele Berichten SCHOONMAAK Uitgave FIRMA L. J. VEERMAN - HEUSDEN. Buitenlandsch Overzicht VERD U1STE Agentschap van dc Amstcrdawsche Bant fl.V., Amsterdam. No. 6159 Vrijdag 16 Mei 1941 Gorinchem. 5. J). £ankbnyzen Co s Bank K-V. tblbf. no. is. Raamsdonksveer. VERSCHUUR-BAERT Dit blad verschijnt WOENSDAGMORGEN en VR IJ DAGMIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden franco per post beschikt f 1.30. Bij onze agenten 11 cent per week. - Afzonderlijke nummers 5 cent. Int. Telefoon no. 19. Postrekening no, 61525. Advertentiën van 16 regels 90 cent Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 1 uur ea Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. mei zoo'n Bril van Gediplomeerd Opticien Gasthuisstraat 13 Telef. 2789 De berichten in de buitenlandsche bladen over het succes der onderhan delingen tusschen admiraal Darlan en den Euitschen ambassadeur in Parijs Otto Abetz, staan in 'het middelpunt der politieke belangstelling- In de Wilhelmstrasse is verklaard, dat men zich op het oogenblik nog niet over de mogelijkheden, of Frankrijk de po litiek van voor 10 Deeemlber 1940 zal 'hervatten, k'an uiten, maar dat mien met belangstelling van de berichten tover deze kwestie heeft 'kennis geno men. In. gewoonlijk goed ingelichte kringen, is men geneigd grioote bei- teekenis te hechten aan de verkla ring in de „Petit Parisian" dije spreekt over een nieuwe phase in de Euitsc'he-Fransche onderhandel in gen. In officieele en. officieuze: kringen blijft men. de grootste reserve in acht nemen t.a.v. de ontwikkeling der Euitsch-Fransche betrekkingen. In po litieke kringen was men van meening, dat zich op dit gebied gieetn. nieuwe factoren hebben voorgedaan. Het Japanséhe departement van Buitenlandsche Zaken publiceert het volgende communiqué„De krach tens het Drie-mogendheden pact be staande commissie is in de ambtswo ning van den minister van Buitenf- ïandsche Zaken, onder voorzitter schap van Matsoeoka, bijeenigekof- imen. De Duitsche en Ita'iaansche anv bassadeur namen aan de vergadering deel. Kwesties, verband houdende met de samenwerking der drie mogendhe den zooals bepaald in. het Driéanden- pact, met inbegrip van economisch je aangelegenheden, werdien diepgaand besproken. Men kwam overeen, dat de commissie zoo dikwijls mogelijk met steun van militaire en economische commissies zal bijeenkomen en haar arbeid in nauwe samenwerking met de commissies te Berlijn en. Rome: zal verrichten." De oproep van den Groot Moefti van Jeruzalem aan de Arabische be volking, waarin hij alle Arabieren op roept om zich aan te sluiten bij den strijd van Irak tegen de Engelsche onderdrukkers, heeft bij de bevolking van Iran een levendige geestdrift vè- wekt. Ook de Iraansche dagbladen geven uitdrukking aan hun sympathie voor het Irafcsche volk. Verder wordt echter geenerlei vorm van activiteit bespeurd. Het in Tel Aviv verschijnende blad „Tel Aviv" publiceert een oproep aan •de Joodsché jeugd, waarin deze op nieuw wordt verzocht zich op te gje- ven voor het Engelsche Leger. Deo or- Log in Irak, zoo schrijft het blad, vormt voor de Joden een ernstig ge vaar. De Joodsche staat in Palestina zal ten onder gaan, wanneer Groof- Brittannië den oorlog in het Nabije Oosten verliest. Het gevaar daarvoor dreigt. Het geheele Jodendom moet groote offers brengen om de Engèl- schen aan de overvrinning te helpen. Zonder deze overwinning is er voor de Joden in Pa'est in a geen toekomst meer. De leider van het Federale Scheep vaartbureau, vice-admiraal Land, heeft gesproken over het voornemen om op de in Amerikaansche havens op gelegde buitenlandsche schepen, wan neer deze door de V.S. worden over genomen en onder de vlag van "hun moederland en met de eigen beman ning de „blackout areas" zouden be varen, een Amerikaansche bewaking, bestaande uit leden, van de vloot of van den kustpatnouilledienst te plaat sen. Naarverluidt heeft Land deze ver klaring afgelegd in. verband met de door de handelscommissie van. den senaat aangevangen besprekingen over het ontwerp van het congres, waarbij de regeering gemachtigd wordt schepen van vreemde mogend heden in beslag te nemen, in eigen dienst 'te plaatsen of over te dragen aan andere naties. Op heit bezwaar van een, senator, dat daarmede de Amerikaansche neutralitekswet zou worden geschonden, heeft Land ge antwoord, dat zulks niet in het voor nemen liggen, want schepen met der gelijke bewakingsmanschappen aan boord zouden alleen tusschen de Vier. Stat.en en Zuid-Amerika e,n het Ver te Oosten varen, maar niet naar wate ren in de. oorlogszone gaan. "Lahd zou ook voor de regeering de mach tiging hebben gevraagd om iin beslag genomen. schepen te mogen zenden naar de .gebieden, waar zij 'ze nobdig acht voor de defensie der V.S. Volgens berichten uit Melbourne heeft de plaatsvervangende premier, Fadden, in .zijn oproep aan "het Au stralische, volk om in te. teek enen op oorlogslleeningén ,ve rk'aard, dat de sort o g,suit gave n van. Australië op het oogenblik 13 millioen pond per maand bedragen. Deze uitgaven: zouden nog stijgen. De Australische uitgaven zijn thans drie maal zoo hooig als "hét vorige jaar en 'tien maal "zoo groot als in 1939. In de toekomst moet aan het persoonlijk gébruik' meer ghld onttrokken en ter beschikking: van'de regeering gesteld worden. Pe Austra liërs moeten zich beperkingen opleg gen en alle ge'den, die. zij 'na de ibetat- ling van hun belastingen nog over hebben ter beschikking van de regeer ring stellen. Fadden heeft ook nog verklaard, dat op de Australische troepen het grootste deel van de Egyptische verdediging rust. Officieel verluidt, dat groote ma noeuvres, waaraan door 550.000 man Amerikaansche troepen zal worden deelgenomen, tusschen Juli en Sep tember in den, staat Louisana zullen worden gehouden. Tanks, vliegtui gen en parachutisten zullen op groot te schaal in actie komen, terwijl de burgerbevolking aanwijzing krijgt om gelande luchttroepen op te sporen en hun aanwezigheid te signaleeren. De te houden manouevres zijn de grootste, die in de geschiedenis der Ver. Staten voorkomen. Het Sovjet-Russische ministerie v. Buitenlandsche Zaken heeft den nog in Moskou aanwezigen gezaiftschapf- pen van België en Noorwégen doen weten, dat "het niet langer "in staat is hun status te erkennen, daar deze landen „hun souver ëiniteit hebben verloren1'. Een gelijkluidende nota is aan 'het Joegoslavische gezantr schap gericht, zoodat ook dit niet meer door de Sovjet-Unie als de ver tegenwoordiging van een souvereinen staat wordt erkend. 's morgens 's avonds tot vanaf Zaterdag 17 Mei 5.42 9 31 Zondag 18 Mei 5.41 9 32 Maandag 19 Mei 5 39 9 34 Dinsdag 20 Mei 5.38 9.35 Woensdag 21 Mei 5.37 9.36 De Amerikaansche minister van Fi nanciën, Henry Morgenthau, ver klaarde voor het comité der Rijks.- munt van het Huis van AfgCvaardigf den ,dat, buiten Engeland, 18 andere landen hun goudvoorraad in de Ver. eenigde Staen ondergebracht "hebben. Het buitenlandsch goud bezit in de V'ereenigde Staten' bedroeg einde April 960.000.000 dollar. Uit Singapore wordt gemeld, dat de Britsche troepen, die te Singapor re gelegerd zijn, thans in totaal op 120.000 man wore en geraamd, ter wijl bijna dagelijks versterkingen aan komen uit Britsch-Indië en Austra lië. Naar verluidt, worden de pas af geleverde Amerikaansche watervlieg tuigen, die te Singapore zijn gesta* tionneerd, gebruikt voor lange-af- standspatrouilles. Dok wordt gemeld, dat een Britsch contingent van 10.000 man geland is op Sarawak', in Britsch- Borneo. L/eXtfnd vovt Uw fluid ALGEMEENE INVENTARISATIE VAN LAND- EN TUINBOUW '41 Het Bestuur der L.C.O. voor Noardf- brabant brengt ter kennis van 'alle georganiseerden, dat de jaarlijksche Algemcene Inventarisatie dit jaar zal gehouden worden van "26 Mjei tot en met 7 Juni. Evenals gebruikelijk zullen, de ge- organiseerden "door den teller wor den bezocht aan wie zij opgave moé ten doen van de verschillende be drijfsgegevens, waarna het formulier door den georganiseerde zelf moet worden onderteekend. Het is aan te, raden, dat ieder voor zien alvast nagaat de grootte, van, zijn bedrijf, geteelde gewassen, sa menstelling van "den veestapel enz. Behalve de gebruikelijke gegevens diept iedere teler van akkenbouwpr,o|- ducten een aanvraagformulier tot or ganisatie, bij de Provinciale Inkoopf- centrale voor Akkerbouwproducten (PICA) in te vullen. Deze aanvraag heeft geen andere beteekenis, dan dat zij krachtens de wettelijke bejraf 1 in gen als voorwaarde wordt gesteld voor het voorhanden hebben van ak kerbouwproducten. Teneinde moei lijkheden te voorkomen, wordt den telers derhalve aangeraden, deze'for maliteit nauwkeurig te vervullen. Houders van zuivere veehouderijbe drijven behoeven dit aanvraagformu lier niet in te vullen. Wij wijzen er op, dat het niet ver strekken der gevraagde gegevens of opgave van onjuiste gegevens straf baar is en dat door de controleurs hierop speciaal zal worden gelet. Alle georganiseerden worden in hun eigen belang verzocht aan de tellers volledige medewerking te wil len verleenen. VRIJGAVE HOOI. Aangezien de vordering van hooi, oogst 1940, geheel is afgewerkt, kun nen alle partijen hooi, welke nog op de bedrijven zijn vastgelegd, als vriji- gegeven worden beschouwd. Men kan dus vrij over dat hooi beschikken. Het vervoer van.hooi is vrij. Verstrekt 11andelscredieten tegen nader overeen te komen voorwaarden. Opent Rekening-Courant met rentevergoeding. Incasseert Binnen- en Buitenlandsche "Wissels. Belast zich met den aan- en verkoop van Effecten en nazien van Uitlotingen, Koopt en verkoopt vreemd Bankpapier. Verzilvert Coupons en bezorgt alle Assurantiën. Neemt gelden a Deposito, rentevergoeding volgens overeenkomst, XVerhuurt Safe Loketten. (Prijzen naar grootte der kastjes). SPAARBANK. Spaarboekjes gratis bij eerste storting. Nadere inlichtingen verstrekt gaarne de Directi* T. BOONSTRA. UITZAAI VAN MAIS ALS GROEN- VOEDERGEWAS. Telers, die buitenlandsche mais willen koopen om deze uit te zaaien als groenvoedergewas kunnen zich wenden tot een zaaizaadhandelaar, die deze mais kan betrekken van de mengvoederfabrikanten. De zaaizaadhandelaar dient zijn verkoopprijs te baseeren op de nor male veevoederprijs (inclusief de hef fing). Tegen prijsopdrijving zal ten strengste worden opgetreden. De aflevering van handelaar naar teler geschiedt tegen inname vaneen bestelbon, welke de teler bij den plaatselijken bureauhouder kan aan vragen. De aan te vragen hoeveelheid dient in overeenstemming te zijn met de te bezaaien oppervlakte (150175 kg per ha). INLANDSCHE ZAADMAIS. In afwijking! van "het persbericht van 4 April betreffende 'inname van inlandsche zaadmais, oogst 1941 wordt medegedeeld, dat inlandsche zaadi- mais moet worden ingenomen, wanh neer de verbouwde oppervlakte meer dan 15 are bedraagt. Bedraagt de oppervlakte minder, dan wordt de opbrengst aan de te lers gelaten. Bedraagt td e oppervlakte meer dan 15 are, dan zal de opbrengst te velde worden getaxeerd en wordt aan de hand van deze "taxatie voor eiken tel ler bepaald, wélfc kwantum hij" aan de P.I.C.A. in moet léveren. Van de getaxeerde hoeveelheid wordt 500 kg voor eigem gébruik afgetrokken. Deze kaarten moeten worden in gevuld door hen, wier distributie- stamkaart met „hoofd" gewaarmerkt is en dient zoowel voor hen, die haarden en kachels stoken, als voor, lien, die hun woning met een centrale verwarming verwarmen. In verband met een goede invul ling is het van het groots be belang vóór het invullen van de aanvraag- kaart de achterzijde te lezen. Aanvraagkaarten kunnen worden afgehaald uitsluitend op Maandag 19 Mei a.s. van des voormiddags 911 uur. "De kaarten moeten volledig inge vuld en onder teekend worden inge leverd op Donderdag 22 Mei a.s., des voor middags van 912 uur. De kaarten mogen niet worden: gevouwen. Behangselpapieren Verfwaren Borstelwerk Beitsen Politoeren Boenwas DROGISTERIJ GEDIPL. DROGIST Botermarkt O 84 Telefoon 72 HEUSDEN GEMEENTE WOUDRICHEM. Brandstoffen voor den winter. Voor het komende stookseizoen 19411942 worden voor de gebrui kers, behoorende tot categorie A (ge wone huis brand verbruikers) reeds nu aanvraagkaarten uitgereikt. DISTRIBUTIE VAN BRANDSTOL* FEN VOOR DEN A.S. WINTER. Bonnen worden reeds bin nenkort uitgereikt. Extral eenheden voor groote gezin nen. Teneinde de bevoorrading brand stoffen voor het a.s. winterseizoen zoo geleidelijk mogelijk te doen ge schieden zullen reeds binnenkort de brandstoffenbonnen van de nieuwe kaarten worden geldig verklaard voor heit betrekken van brandstoffen. Hiervoor worden vooraf huis-aan- huis bezorgd aanvraagkaarten Brand stoffen Categorie A (voor huisbrand) Op deze kaart wordt, mits volle dig en duidelijk ingevuld op de daar op vermelde datum, de brandstoffen- kaart uitgereikt. Bonkaart J. Haarden en Kachels voor woningen bestaande uit 1 tot en met 4 vertrekken. Bonkaart K. idem voor meer dan 5 vertrekken. Bonkaart L'. voor woningen, welke centraal verwarmd worden. Bonkaart L. voor woningen, welkie centraal verwarmd worden. Bovendien worden extra bonnen' verstrekt voor gezinnen bestaande uit meer dan 6 personen n.l. 3 losse bonnen voor een eenheid brandstoffen voor gezinnen bestaan de uit 789 personen. 6 losse bonnen voor een eenheid brandstoffen voor gezinnen bestaan de uit 10 of meer personen. WELKE SCHOENEN OP BON 2? De volgende soorten schoenen zul len verkrijgbaar zijn op bon 2. Alle schoeisel met een boventuig van leder en een onderwerk van hout of ander vervangingsmateriaal, eventueel met een achterlap van le der of rubber. Alle huispantoffels, waaraan leder is verwerkt; Alle textidschoeiselmet rubber- of lederzooi; Rubberlaarzen en overschoenen; Klompsokken;Echt reptiellederen schoenen; Avondschoe- nen van zilver-, goud, of goudtorren- leder; Laklederen hee ren avond schoe nen met wasdoek hiel; Kinderschoe nen tot en met maat 23; Open sanda- lettes; Opanken; Vlechtsch oenen; Riempjes- en Biesjesschoenen; Sa moa's; Raffia's; Witlederen schoe nen. NIEUWSBLAD voor het Land van Hensden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard zuiyeg" ^en.eest: en verfraait.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1941 | | pagina 1