Geruite en Fantasie- weefseis fff [MR wa ■ibf? \V[ \/\tt BLOUSES TOONEN ZICH ONMISBAAR. Uit Oude Vilthoeden. Wenken voor de Practised Huisvrouw. KNIP-PATRONEN Voor Voorjaars mantels en rokken I vS/rf i ni f V- i Een voorjaarscostume zon der blouse is niet denkbaar en mede omdat dit kleeding- stuk gemakkelijk van tweeërlei weefsels gemaakt kan worden en slechts een gering stofverbruik vraagt, heeft het meer dan middel matige belangstelling. Als punten vrij materiaal komt kant in aanmerking, terwij] ook couponnetjes zijde (ten hoogste 90 c.M.) geen punten- offer vragen. Eventueel kan men zoo'n couponnetje mei een dunne stof combineeren Boven links, een blouse, dit gemaakt is van twee coupon netjes zijde effen en fan tasie. Het laatste is aange wend voor pas en mouwen. Onderaan links. Een model, dat zich steeds weet te hand haven, nl. de overhemd blou se, die zoowel van effen als bedrukte zijde steeds keurig kleedt. Midden blouse van kantstof, gegarneerd met smal lint. Rechts is aangegeven, hoe men van bedrukte zijde een gedeeltelijk voorpand kan maken, dat een zeer apart effect biedt. Slanke persoontjes kunnen haar keus ves tigen op eenigszins ruime blouses, die in den roK gedragen worden, doch meer ge zette dames doen verstandig om lange mo dellen te dragen in casaque-vorm, terwijl ook de vestblouses steeds zeer afkleeden. Menigmaal gebeurt het, dat wij nog ver in het voorjaar dankbaar gebruik maken van onze winter- of bontjas, alhoewel we verlangen naar een kleeding, die zich meer aan zou passen aan de lente-gevoelens, die groen en voorpaarsbloemen in ons opwek ken. Zuchtend berusten wij, doch zullen inmiddels reeds de noodige stappen doen, om onze voorjaarsgarderobe in gereedheid te brengen. Tailleurs, ensembles en lange mantels komen aan de beurt en alhoe wel wij op bepaalde tijden onze bontjassen apprecieeren gevoelen wij ons toch heel wat aangenamer in de meer afkleedende voorjaars- en zomermodellen, die ongetwij feld voordeeliger werken ten opzichte van onze lijn. Tailleurs en zomermantels wor den in deze maanden nog vaak met zilver vossen of banten capes gedragen, hetgeen niet te verwonderen is in ons wisselval lige klimaat. Voor de tusschenseizoens zijn sportieve mantels zeer geschikt; zij zullen trouwens vrijwel onmisbaar zijn in de morgenuren, wanneer een al te gekleede mantel ietwat ongeschikt zal blijken. Naarmate het nog vroeger in het voorjaar is, zullen wij met eenig voorbehoud de kleuren kiezen en geven we aan de maar stemmige de voor keur, doch zoodra Mei en Juni in het land zijn, zien we eensklaps veel lichtere en sprekender gekleurde mantels en mantel- costumes. We geven een fleurige noot aan het geheel door een toef bloemen en een met bloemen gegarneerde hoed. Het is, als of we eensklaps meer durven en zelfs de ietwat geprononceerde tinten schrikken ons geenszins meer af, al is het dan maar voor details als handschoenen en shawls, terwijl „San tan" kousen eensklaps den indruk wekken, alsof reeds zonnebaden ge nomen zijn. We zien vele nieuwe nuancee ringen voor kousen in bruin, ook staalgrijs mag zich in de gunst der mode verheugen, doch hoe verleidelijk vele keuren ook zijn, moeten zij met omzichtigheid gekozen worden. Opvallende tinten voor kousen passen slechts bij jeugdige persoontjes, terwijl niet vergeten mag worden, dat te lichte kleuren het been dikker doen schij nen. De kortere rokken en mantels geven een jflink deel van de kousen te zien, zoodat wel bijzondere aandacht besteed moet worden aan kleur en pasvorm. Kunstzij den kousen worden het meest gedragen en men heeft het materiaal zoozeer weten te perfectioneeren, dat het aan hooge eischen kan voldoen. Om echter teleurstellingen te voorkomen, zal bij het koopen van kousen aan de meer rekbare elastische weefsels de voorkeur gegeven dienen te worden. Niet het materiaal doet de kous rekken, doch het grootere aantal steken, dat meer arbeid vraagt en daarom de prijs der kousen ver hoogt, doch tevens meerdere waarborgen voor langeren levensduur geeft. Ne deze kleine, doch noodzakelijke afdwaling kee- ren we tot de mantels terug an kunnen niet anders zeggen, dan dat vele ontwer pen onze verwachtingen zelfs hebben over troffen. Zij geven een jeugdige silhouette en het strenge treedt menigmaal op dan aöh ter afrond uitgezonderd bil de klaa- sieke tailleurs om de fantasie meerdere vrijheid te verleenen. Voor lange, slanke dames vinden we geruite lange mantels in loshangende modellen, die veelal kraagloos zijn, zoodat kleurige shawls de halsopening dieenen aan te vullen, en een vroolijke noot geven. We zien ook mantels met een staande boord, doch deze zijn in de min derheid, terwijl uitgesproken sportieve mo dellen de forschere kraag behouden. Mantels van angora, wollen jersey en fantasie-weefsels zullen op kille zomer avonden die wy, helaas, maar al te veel hebben vrijwel onmisbaar zijn, vooral omdat wij ons dan niet het genot behoeven te ontzeggen om dunne zijden of kanten japonnen te dragen. Voor sportieve mantels, o.a. wordt ook kameelhaar gekozen, dat echter voor de lange modellen zeer veel geverfd wordt, n.l. in zwart, bruin en blauw. Het is een heerlijk willen weefsel, dat het groote voordeel heeft niet te warm en ook niet te zwaar te zijn. Ruiten vieren bij voortdu ring groote triomfen, zoowel voor japon nen en rokken als mantels en de kleuren mogen gerust ietwat levendig aandoen. Onze schets geeft eenige sportieve mantels en costumes. Van links naar recht: 1. Ge ruite mantel met aangeknipten pas aan voorpanden, die in schuine richting ge knipt zijn. 2. Sportief costume met groote opgestikte zakken en knoopgarneering. 3. En=_mble bestaande uit effen mantels, wijd model en geruit rokje. 4. Loshangende mantel met plooien, die gedeeltelijk opge stikt zijn aan zijkanten. Verticaal ingezet te zakken. 5. Mantel van fantasiestof met knoopsluiting en vierkante, opgestikte zak ken. G. C. M.S. Naarmate we meer moeten woekeren met de ons beschik bare hulpmid delen, zal het telkens weer blijken, dat we niet alleen veel meer kunnen, dan we wel ver- rqoedden, doch onze fantasie wordt ook groo- ter. We maken aardige en prac- tische kussens van lapjes, die de lappendoos ons als een ver borgen schat op levert, onver schillig of het cretonne, dan wel bedrukt katoen, linnen of andere weef sels zijn, die ons in de hand komen. Kleu rige wol wordt al even dankbaar aan vaard en we haken er vierkantjes van of wel zes- of achtkantige motieven, die met elkander verbonden worden. De mogelijk heden om al die restantjes te verwerken zijn vele. Ditmaal zetten we ons als practische huisvrouwen aan het werk en beginnen 'n lamp te maken voor de kamer van onze dochters, die wat gelukkig zullen zijn, met zoo'n gezellige verlichting, die moeder voor haar tooverde! Noodig is een stuk koord met aan het eene eind een metalen plaat met vier gaat jes, die aan het plafond bevestigd wordt en aan het andere eind komt de gloeilamp. Het verbinden van de snoer met de lei ding alsmede het bevestigen van de pla fondplaat behoort aan een vakman te wor den toevertrouwd. Voorts heeft men noo dig een stuk stevig ijzerdraad, dat het „ge raamte" vorm, waarop de strook en koor den bevestigd worden, alsmede chintz of lampekappenzijde, eenige been en ringen en houten kralen en koord. Het stuk draad wordt tot een cirkel ge bogen van 40 a 50 c.M. doorsnede, daarna worden de beide uiteinden met een tang tot haken omgebogen en in elkander ge haakt. zoodat man ze bij het wasschen der strook weer gemakkelijk los kan maken. De strook wordt aan den onderkant af gewerkt met een breeden zoom, desge- wenscht strikt men er een reep van af stekend materiaal op, hetgeen slechts op effen stof een aardig effect kan geven. Bedrukte weefsels behoeven geen gar neering. Bovenkant een zoom van 4 c.M. stik ken en een halve c.M. van den kant, des- gewenscht 1 c.M., nogmaals doorstikken, voor het hoofdjes, dat altijd een mooiere afwerking geeft. Draad door den zoom halen en daarna de haakjes vasthaken. Zijkanten, die van smalle zoompjes voorzien zijn met kleine steekjes verbinden. Op gelijke af standen worden vier beenen ringen aan den bovenkant van de strook genaaid, waar om heen men het zijden koord be vestigt, de andere uiteinden worden door de gaatjes van den plafondplaat gehaald_ en van knoopen voorzien, zoodat ze niet los laten. Aardig is het om houten kralen aan het koord te rijgen, die men evenwel met knoopen vast dient te zetten, b.v. alleen onder den onderkant der kralen. Het werk is uiterst eenvoudig uit te voeren en het succes inderdaad groot, daarom zullen vele handige huisvrouwen zich zeker wel haasten om zoo'n gezelligen lamp te eaan maken. Hoeden, die niet modern genoeg meer zijn om te dragen en waarvan het vilt de moeite van vermaken niet meer loont, kun nen vermaakt worden tot ceintuurs, die een apart effect geven. De ceintuurs, die op deze schets zijn aangegeven, zijn in twee kleuren uitgevoerd. De bovenste is 6 c.M. breed en 78 c.M. lang en bestaat uit 6 donkere en 6 lichte viltreepjes, die 3 x 12 c.M. groot zijn en verbonden worden op de wijze als ons voorbeeld te zien geeft. Men neemt een 6 c.M. breeden ceintuurband, rijgt de stukjes vlak tegen elkander op en stikt ze dicht langs den kant, ook langs den omtrek. Voor de sluiting knipt men twee donkere en twee lichte reepjes van 3 x 11 c.M. en knipt de uiteinden schuin af, maakt even van de punten af aan beide kanten een knoopsgat, die correspondeert met een knoop, die op de ceintuur gezet is. De beide opgeknoopte deelen worden met een me talen ring verbonden, terwijl de knoopen in hetzelfde genre moeten zijn. H. Deze ceintuur is 5 c.M. breed en 79 c.M. lang; men knipt 10 ilchte en 10 donkere rondjes, terwijl men van die, welke midden voorkomen een reepje (H c.M.) afknipt, zoodat een rechte lijn verkregen wordt. Een stevig ribslint wordt onder de rondjes gelegd, die men aan de zijkanten opstikt (midden). Het lint mag niet te breed zijn en niet boven het op elkander gestikte deel uitkomen, terwijl de rondjes 1 c.M. over elkander geschoven worden. In de middel ste twee worden zes nesselgaten gewerkt, waardoor men een koordje haalt, dat te vens als sluiting dient. I. Houtwol leent zich uitstekend om pan nen en schalen schoon te maken, hetgeen trouwens ook uitstekend met wat fijne asch kan gebeuren, waarmede men trou wens ook randen uit kopjes kan verwij deren. II. Vuile flesschen worden met enkele eierschalen gevuld, die men aan kleine stukjes verdeelt, daarna wat water toevoe gen en flink schudden. Ook met aardap pelschillen kan men flesschen en karaffen, reinigen. III. Uitgeperste citroenschillen worden niet alleen gebruikt om de handen te rei nigen na het verrichten van allerlei vuile werkjes, doch tevens om koperen voor werpen mee af te wrijven. Om geciseleerd koper te onderhouden gebruike men geen poetsgoed, aangezien dit moeilijk uit de fijne groeven verwijderd kan worden. Aan te bevelen is het inwrijven met het snij vlak van een citroen, daarna het voorwerp met heet water afspoelen en met zachten doek opwrijven. IV. Inkt gemorst? Geen nood, eenige druppels citroensap op de plaats van het onheil, weten dit in een minimum van tijd te verhelpen. Ook roestvlekken, mits zij niet te oud zijn, kan men met citroensap doen verdwijnen. JAPANSCHORT Succespatroon Prijs 40 cent. A 669 Practische japon voor de morgenuren, die zoowel van bedrukt als effen wasch- baar materiaal gemaakt kan worden. Sluiting met twee groepen van drie A Gin knoopen; doorgestikten zoom aan rechter voorpand. Halsafwerking met rechtkraagje, dat eventueel vervallen kan, indien men de halsuitsnijding afwerkt met schuinen bies. Ingezette zakken aan voor- en rokpand, die evenwel vervangen kunnen worden door opgestikte. Half lange mouwen. Patronen in de maten 44 46 en 48. VOOR ZONNIGE DAGEN Succespatroon. Prijs 20 cent. Van kleine lapjes stof, eventueel uit een overhemd, meisjesjurk of ander kleeding- stuk kan bijgaand speelpakje gemaakt wor den. Sluiting aan de rugzijde met een rij knoopen en knoopsgaten; achterzijde broek- je afwerken met een band, die in het mid den en opzij opgeknoopt wordt. Hals, mou wen en zakje met festonsteken afwerken. Onderkant broekje met zoom en elastiek, Patronen 13 en 35 jaar. KNIPPATRONEN VAN DEZE MODELLEN zijn tegen den aangegeven prijs verkrijg baar bij Het Practisch Modeblad, Postbus 36, Den Haag. Betaling steeds vooruit per giro (post rekening 203203), per postwiss-" of in post- J zegels, mits deze een waarde hebben vau VA. 3 oi 7! j -t.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1941 | | pagina 8