Land- en Tuinbouw Uitgave FIRMA L. J. VEERMAN - HEUSDEN. Buitenlandsch Overzicht Gemeenteraadsverslag Woensdag 4 Juni 1941 No. 6164 VERD U1STE tAND VAN AtlÖ® Dit blad verschijnt WOENSDAGMORGEN en VR IJ DAGMIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden franco per post beschikt f 1.30. Bij onze agenten 11 cent per week. - Afzonderlijke nummers 5 cent. Int. Telefoon no. 19. Postrekening no, 61525. Algemeen Redacteur: J. H. ROZA, Heusden Advertentiën van 16 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 1 uur ea Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. Te redid van. President Roosevelt heeft tal van pennen in beweging ge bracht. Op de buitengewone perscon ferentie werden den president ver schillende vragen gesteld. Hij wees nadere inlichtingen over de kwestie, hoe hij het vervoer van oor!ogsmateriiecl' naar Engeland wil beveiligen van de hand met de opj- mlerking, dat Euitschland dat gaarne zou willen weten. Eaarom kon hij niets zeggen. Hij weigerde ook zich nader te ver klaren over de uitbreiding van den patrouilledienst. Hij verzekerde ech ter met allen naidrulk, dat hij noch opheffing noch wijziging van. de neui- traliteitswet zal verlangen. Derhalve komt ook het zenden van Amerikaan- sche schepen naar Britsche havens niet in aanmerking. Op de vraag of de Viereenigde Staten de Duitsc'he blokkade van En geland erkennen, antwoordde Roose velt mfet een verwijzing; naar dien Amerikaanschen burgeroorlog. Het Noorden- had toein ongeveer drievier de van dl'e bllokkiadebrekers, die aan de Zuidelijke staten wilden, leveren, opgebracht. D-e Noordelijken, stelden zich destijds op het standpunt, dat de blokkade effectief mloest worden geacht. Op verdere vragen over de vol machten waarover hij op grond van de afkondigin g- van den onbeperkt en. mationalen noodtoestand beschikt, ver klaarde Roosevelt, dat hij ongeveer alle volmachten bezat, d:ie hij noodig had. In zijn bezit bevindt zich e'en lijst van. acht pagina's van wetten en verordeningen over dergelijke vol machten., die voor een- deel dateeren uit den Spaans-chen oorlog. 'Hij wil deze lijst echter niet publiceeren, daar zij verkeerd zou kunnen worden, opf- jgévat. Bovendien bezit hij verdere volmachten, die gebaseerd zijn. op de grondwet en op beslissingen van het opperste gerechtshof. Geen dezer vol machten, treedt echter in werking', zoolang hij niet de betrokken, uitvoe ringsbepalingen uitvaardigt, waaraan op htet oogeniblik niet gedacht wordt. Omtrent de stakingen in de Vier eenigde Staten, meende de presidënt dat in geval van ongerechtvaardigde stagnaties in den arbeid een stakings1- verbod in werking zou kunnen tre den. Op de vraag ten slotte, of hij Amerikaansche kortegolf-zenders wil require eren,, antwoordde hij ontken nend. De rede van Roosevelt heeft in ge heel Port.ugal zekere ongerustheid ge wekt. Men maakt" zich er bezorgd over, dat de Amerikanen, de Portuf geesche eilanden in den Atlantischen Oceaan zouden willen bezetten. Het blad ,,A Vpz" betoogt, dat Rjoosevelt iets te ver gaat, als hij uit naam van. Europa wil spreken en zich zoo in het lieven van Europa mengt. Woordelijk schrijft het blad„Ten aanzien van de Azoren en de Kaap Vjerdische eilanden bijvoorbeeld, zijn Roosevelt's woorden geenszins op hun plaats. Deze eilanden zijn even ver verwijderd van een Duitsc'he bedrei ging als de maan van een. AmeriL kaansche bedreiging". De Washingtonsche correspondent van de „New York Sun" schrijft over de rede van Roosevelt, dat die Amerir kaansche president thans bijna onbe grensde volmachten- heeft. Deze ko men practisch overeen, met die van een „dictator in oorlogstijd". Noch in daden noch in gtedachten zijn d-e IV'.S. thans mfeer neutraal. De „New York Post" schrijft, dat de reactie op de rede van Roosevelt verdeeld is. De isolationisten zijn niet overtuigd geraakt. Roosevelt heeft het land aan- den rand van den niet- verklaarden oorlog gebracht. De „New York World Telegram" spreekt van een beroep van Roosevelt op de eenheid. Hij weet, dat het land on voorbereid is en dat de onvoorbereide door een nederlaag bedreigd wordt. Eaarom moet de rol van de Vereen. Staten noodzakelijkerwijs die van „ar senaal der democratie' 'zijn. Eat is ook voor vele komende maanden de eenige mogelijke rol. Roosevelt kan niets meer doen om de leveranties aan Engeland te beschermen, tenzij hij de neut ral iteitswet opheft, wat hij niet vermeld heeft, of convooien sa menstelt, die hij ongeschikt acht of de Amierikaanscbe vloot iaat patrouil leeren, hetgeen reeds geschiëdt. Roor sevelt kan hoogstens aan de Ameri kaansche vloot bevel tot schieten ge ven. Hij heeft zich echt-er voorloopig er op vastgelegd, den oorlog te verb mijden, zoodat men mag 'hopen, dat hij het niet zoo ver zal laten komen. President Ro-osevelt heeft medege deeld, dat hij een wet onderteekend heeft waarbij de uitvoer van Philipj- pijnen onder dezelfde controle wordt geplaatst als die van de Viereenigde Staten. Uitvoervergunningen zullen door den Amerikaanschen commissa ris worden verstrekt. Bij de Philipf- pijnsche rechtbanken kan men in be roep gaan. Op een vraag naar den stand van de staal productie in de Viereenigde Staten verklaarde Roosevelt, dat de productie met eenige honderdduizen den tons gestegen is, doch als gevolg van de behoeften, die uit de leen- en pachtwet voortvloeien moet men dit jaar rekenen op -een te'kbrit van 14 millioen ton. en voo-r volgend jaar zelfs op 6 millioen ton. Oinder deze omstandigheden kan de industrie, die met voor bewapeningsdoeleinden werkt, althans de komende twee jaar een inkorting van cle staaltoewijzing verwachten. Spoedeischende vergadering van den raad der gemeente VEEN op Vrij dag 310 Mei, nam. half 3. Voorzitter: Ed.Achtb. Heter C. B. J. Landweer. Secretaris: WelEd. Heer H. M. Verbeek. Aanwezig alle lieden. De Voorzitter opent d-e vergade ring met het lezen van het formilier gebed. Die Secretaris leest de notu len van twee vroegere vergaderingen welke onveranderd worden vastge- 'steld. Ingekomen stukken: Procesverbaal van de kasopname op 16 Mei, door het verificatie bureau van Ned. Gem., waarbij alles in orde was bevonden. 's morgens 's avonds tot vanaf Woensdag 4 Juni J 5 22 9.54 Donderdag 5 Juni 5.21 9.55 Vrijdag 6 Juni 5.21 9.56 Wijziging benoeming en bezoldi ging van veldwachter en gemeente ambtenaren. De Voorzitter zegt dat het hier gaat om die personen, welke een sa laris hebben van m iéder dan f 1900. Aan dezen zal tijdelijk een toeslag worden verleend van 6 pCt. De heer Timmermans merkt op dal de ambtenaren sleeds maar weer voorgaan, de loonen in de werkver schaffing blijven ongewijzigd. De Voorzitter zegt dal er binnen kort een rijksregeling te wachten is waarbij de 1 oenenherzien zullen worden v Ook de heer Vos jzegt dat de werk man sleeds achteraan komt. De heter Timmermans vestigt er de aandacht op, dat de loonen van die menschen die in Frankrijk werken, soms na 10 weken nog ni-el uitbetaald worden. 'ff De Voorzitter z-egt dat inderdaad sommige werkgevers heel langzaam zijn mét het uitbetalendoor bemid deling van het Rijksbureau is al ge tracht hierin verandering t-e brengen. Met al ge mie-ene stemmen wordt hierna die voorgestelde wijziging goed gekeurd. Aanbieding kohier voor de hon denbelasting 1|P1 Door den VooiT^er wordt het ko hier voorgelezen en met een totaal van f156 vastgesteld. Voorstel van overname door de gemeente van onbewoonbaar ver klaarde huizien op die Vlaas, van personen, welke thans een nieuwe woning hebben in de Kronkelsteeg. Na eenige bespreking wordt hier toe besloten. Goedkeuring van Ged. St. rekening 1989, waarbij deze is vastgesteld op inkomsten f80025,70uitgaven op f 78i01l9;8ö, alzoo een batig saldo van f 2005,90. Hetzelfde college bericht goedkeu ring begrooting 1910. (Vaststelling begrooting 1911 in ont vangst en uilgaaf op f 761826,48, met een post voor onvoorziene uitgaven van f 423y6'8. Voorstel van B. en W. om deze gemeente te doen aansluiten bij reg-e- geling voor bouw- en woningtoezicht in deze streek en den heer v. Loe nen ook v-oor deze gemeente als op zichter le benoemen. De kosten zul len bedragen f75 per jaar, terwijl men zich maar voor een jaar behoeft te verbinden. Toezicht op de wonin gen, en bij de komende reparatie aan het wegdek van den dijk is zeer ge wen scht. De heer Smits vraagt of hij ook voor wegenbouw deskundige is, waar op bevestigend" wordt geantwoord. Door verschillende leden wordt het woord gevoerd over het wegdek op den dijk, dat op verscheidene plaatsen slechte plekken vertoond. Verschillende leden geven toe dat het wegdek geen goede opsluitbanden heeft, terwijl aan het benedeneind tengevolge van wellen, de onder grond zwak is. De heer Timmermans zegt, dat zij, die 'het goed gezien hebben niet ver hoord zijn geworden. Spr. vraagt of er ook nog garantie is. r De Voorzitter zegt dat deze ga; rantie betrekking had op de gebruik te materialen, deze duurde 3 jaar en is nu verstreken. Tengevolge van malerialenschaarsehte heeft vorig jaar geen reparatie plaats kunnen hebben. De heer Timmermans zegt dat het nu niet meer geeft of men met een sabel of men een staaf ijzer geslagen wordt. Met al gem. stemmen wordt beslo ten tot genoemde regeling toe te tre den. Rondvraag. Dhr. Timmermans vraagt waarom zonder kennis van den raad de pomp in de Wiel straat afgebroken is en aan het bendeneiind geplaatst. Nu moet dan de eene arme man den anderen helpen en de gemeente kost het niets. De heer Honcoop zegt dat door den raad hiertoe besloten is. Reeds driemaal is in de Wiel straat een pomp geslagen geweest, maar nim mer was er goed water te krijgen. De heer Timmermans gelooft dat het een financiëele kwestie is. In Kerkwijk heeft men een pomp ge zet die f500 gekost heeft, maar het water is goed. Ook enkele andere heeren achten het wenschelijk dat er een pomp komt. Getracht zal worden hierin te voorzien door een pomp te plaatsen op cementen rin gen. De heer Honcoop vestigt de aan dacht op de noodzakelijkheid van waterleiding. Waar door de omliggen de gemeenten niet aangesloten wordt, wordt het voor Veen alleen te duur. De heer Timmermans zegt, zoo lang Japan in oorlog is, komt er -niets van, want dezie is de leveran cier van de materialen. De heer Vos vraagt of het losloo- pen van honden gedurende de zomer maanden toegestaan is. De Voorzitter zegt dat in de po litieverordening zulks vanaf 1 April verboden is. Door hen zal door mid del van aanplakken het publiek hier op gewezen worden. De heer v. Helden vraagt of hier niet afgeweken wordt van de alge- meene regeling tot het heffen van legesgelden voor de persoonsbewij zen. De Voorzitter zegt dat ten platte- lande van de algemeene regeling mag worden afgeweken, doch hier is het voor onvermogenden kosteloos, ter wijl het voor minvermogenden half geld is. Daar de heer Timmermans nog iets heeft voor de besloten vergade ring, sluit de Voorzitter de openbare vergadering. LET OP DEN COLORADOKEVER Wederom richt de Plantenziekten- kundige Dienst bet verzoek tot allö verbouwers van aardappelen, nauw keurig toe te zien op de aanwezig heid van den Coloradkever in hun gewas en indien zij deze vaststellen of meenen dat dit het geval is, daar van onmiddellijk mededeeling te doen aan het gemeentehuis, of aan een ambtenaar van de politie. Het is voor onzen gebeelen land en tuinbouw van het grootste belang dat de Coloradokever in ons land geen vasten voet krijgt, maar dit kan alleen bereikt worden, als over al met groote aandacht wordt nage gaan, of het insect op het aardappel gewas voorkomt en als op de plaat sen, waar dit bet geval blijkt te zijn, zoodanige maatregelen genomen wor den, dat het daar wordt uitgeroeide Wie een of meer kevers vindt, moet die onmiddellijk vangen en dooden en ze, om met zekerheid le laten vast stellen, dat liet Coloradokevers zijn, op het gemeentehuis of bij de poli tie inleveren. Op de plaatsen, waan de roode larven op bet aardappelloof gevonden worden, moet de uitroeiing door ambtenaren van den Planten- ziektenkundigen Dienst geschieden, j Het vorige jaar is de toestand in verband met den Coloradokever in ons land gunstig geweest. Het aan tal plaatsen waar de kever gevonden is, was wederom kleiner dan in 1938 en de grootte dezer vindplaatsen was, op enkele uitzonderingen na, ook' kleiner. Met de mogelijkheid dat door de bijzondere omstandigheden het insect toch nog op andereplaat sen onopgemerkt is gebleven moet echter rekening gehouden worden en het is nu ons aller taak alle vind plaatsen met groote nauwkeurigheid' vast te stellen. Het is thans nog vrij vroeg voor het optreden van den Colradokever, maar op zonnige dagen kan het in sect toch reeds den grond, waarin het overwinterde^ verlaten of het kan vooral bij Zuiden wind, komen aan vliegen. Later in Juni en in Juli wordt de kans daarop grooter. Kevers kan men op aardappelloof maar ook op andere plaatsen vin den. De kever is ongeveer 1 cm lang ovaal en gewelfd als een lieven heersbeestje geel van kleur met 10 zwarte strepen op de dekschilden. De larven zijn rood met gezwol len achterlijf en deze vindt men al leen op het aardappelloof, waarin zij gaten vreten. Als men gaten in het loof vindt, moet dus zeer nauwkeurig onderzocht worden of deze het ge volg zijn van vreterij van roode lar ven. Het is vooral in de Zuidelijke helft van Nederland, dus in bet gedeelte ten Zuiden van den Rijn, de Lek en de Nieuwe Maas, dat de moge lijkheid bestaat, dat de Coloradoke ver voorkomt en daar moet dus vooral met ijver in de aardappel velden gezocht worden. Maar ook ten Noorden van de genoemde ri vieren is die mogelijkheid niet ge heel uitgesloten en ook daar moet elk geval beslist opgespoord en uit geroeid worden. Laat men er ook aan denken, dat het niet alteen in de aardappelvel den is, dat bet insect kan voorko men, maar ook op het aardappelgewas voor het Land van Hensden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard j De wegomlegging nabij het Centraal Station te Utrecht heeft een afsluiting voor het rijverkeer noodzakelijk gemaakt. Daar het echter niet mogelijk was ook de tram in het lot van auto's en wagens te laten deelen, moeten, telkens, wanneer een tram nadert, de slagboomen worden opgehaald, een maatregel, welke overigens primitief aandoet (Pax-Holland)

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1941 | | pagina 1