X Uitgave FIRMA L. J. VEERMAN - HEUSDEN. Dit nummer bestaat uit 2 bladen Landbouwers D Parijsch Groen Firma COOPS, Buitenlandsch Overzicht Gemeenteraadsverslag UNO VAN ALTÊH^ met onze stoffenverf Agentschap van de Amsterdamsche Bank jY.V., Amsterdam. Vrijdag 6 Juni 1941 No. 6165 V ER D 1STEREN: A. VERSCHUUR-BAERT 5. P. £attkhnyz«n (o'$ Bank ff.V. Dit blad verschijnt WOENSDAGMORGEN en VRIJDAGMIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden franco per post beschikt f 1.30. Bij onze agenten 11 cent per week. - Afzonderlijke nummers 5 cent. Int. Telefoon no. 19. Postrekening no, 61525. Algemeen Redacteur: J. H. ROZA, Heusden 's morgens 's avonds tot vanaf Zaterdag 7 Mei 5.20 9 57 Zondag 8 Juni 5.19 9 58 Maandag 9 Juni 518 959 Dinsdag 10 Juni 5.18 10.00 Woensdag 11 Juni 5.18 10.01 Advertentiën van 16 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 1 uur en Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. Denk om de EMELTEN Verdelg ze met U Uit voorraad leverbaar. Gasthuisstraat 6062, Tel. 2764 Gorkum. Hitler en Mussolini zijn opnieuw op den "Brenner bijeengekomen en hebben in tegenwoordigheid van den Rijksminister van Buitenlandsche Za ken, von Ribbeintrop en den Italiaan- schen minister van Buitenlandsche Zaken, .graaf Ciano, een onderhoud houd gehad over den politieken toe stand. Het onderhoud heeft eenige uren geduurd. De besprekingen werden gevoerd in den geest van de hartelijkste vriendschap, waarbij de volledige vriendschap van de opvattingen der regeeringsleiders van beide verbon den landen tot uiting kwam. Ter gelegenheid van den SQsten verjaardag van de encycliek Rerum Novarum van paus Leo XIII heeft paus Pius XII een radiotoespraak gehouden. Hij herinnerde er aan, dat Leo XIII, toen hij zijn encycliek uitgaf, er van overtuigd was, dat de kerk zich over de maatschappe lijke vraagstukken moest uitspreken om vast te stellen, of de grondslagen van een bepaalde sociale organisatie in overeenstemming waren met het natuurrecht en de goddelijke open baring. De encycliek vond eengroo- ten weerklank, want vele landen hebben maatregelen genomen om ver betering te brengen 'in de levensvoor waarden der arbeiders. Paus Pius noemde nieuwe richting gevende en moreele beginselen voor de drie fundamenteele waarden van het maatschappelijke en economische leven, n.l. voor het gebruik van stof felijke goederen, voor den arbeid en het gezin. Hij sprak den wensch uit, dat de goederen, die door God voor iedereen geschapen zijn, ook volgens de beginselen van rechtvaar digheid en naastenliefde aan ieder ten goede zullen komen, opdat zij den menschen een vruchtdragenden vre de kunnen brengen en geen gevaar lijken toestand scheppen, waaruit strijd en afgunst kunnen voortko men. Met het vraagstuk van het gebruik der goederen is dat van den arbeid nauw verbonden. Het recht en de plicht om den arbeid te organisee- ren, komen vooral den werkgevers en den werknemers toe. Als zij hun taak niet kunnen volbrengen, moet de staat tusschenbeide komen om den arbeid te regelen en te verdee- len. Volgens de leerstelling van "de en cycliek Rerum Novarum heeft de natuur een nauw verband gelegd tus schen het particuliere bezit en het bestaan der menschenmaatschappij, in het bijzonder het bestaan en de ontwikkeling van het gezin. Het ge zin is de vruchtbare grondslag van de grootheid en de macht van een volk. Alle rechtsnormen, die regels voor den privaten eigendom opstel len, moeten strekken tot vervolma king van het gezinsleven,. De Paus sprak den wensch uit, dat deze beginselen thans reeds lei ding zullen geven bij de organisatie van die nieuwe orde, berustend op vrede en gerechtigheid, waarop de wereld wacht en die uit den strijd van thans geboren moet worden. Tenslotte gaf de Paus zijn apos tolische n zegen. Te Bagdad heeft zich na het ver trek van Rasjid Ali el Kailani een veiligheidscommissie gevormd, die een wapenstilstand met de Engel- schen heeft gesloten. Volgens de meening van bevoeg de Irakschc kringen is tot overgave van Bagdad besloten, omdat men ge vechten en vernielingen in de hoofd stad wilde voorkomen, vooral met het oog op het feit, dat Bagdad in een vlakte ligt en door gebrek aan natuurlijke versterkingen moeilijk te verdedigen is. Voorts wordt uit Beiroet gemeld, dat sedert 20 dagen in Transjordanië hevig wordt gevochten tusschen Irak schc strijdkrachten onder Fauzi Kaukji en Britsche troepen, die de strijdkrachten bij Bagdad moesten versterken. De Britsche berichtendienst heeft medegedeeld, dat de vroegere regent van Irak, Abdoel Illah, te Bagdad aangekomen is. In zijn gezelschap bevonden zich de volgende personen: Djemil Maftai, Ali Jaondat en Noe- ri Pasja Said. Er zou onmiddellijk lijk een begin worden gemaakt met de vorming van een nieuw kabinet. De jonge koning Faisal is in ge zel schap'"Van ÏTStSjid Ari en andere Irakschc persoonlijkheden in Iran aangekomen. Ook de militaire gou verneur van Bagdad beeft zich naar dit land begeven. Mexico heeft zich ten aanzien van den oorlog en een eventueele deelne ming daaraan door de V. S. ondub belzinnig uitgesproken. „Indien de Ver. Staten aandespil- mogendhedem den oorlog verklaren, is Mexico niet verplicht automatisch hetzelfde te doen", verklaarde de Mexicaansche president, generaal Au- vola Camacho, in antwoord op een schrijven, dat de Mexicaansche ar beidersleider en voorzitter van de conferentie van Latijnsch-Amerikaan- sche arbeiders, Vicente Lombardo Toledano, tot hem gericht had en waarin hij hem vragen gesteld had over de houding van Mexico tegen over de buitenlandsche politiek en den Europeeschen oorlog. „Alleen die volken", zoo ging de president voort, „kunnen aan een totale schipbreuk ontkomen, die in staat zijn, te rechter tijd moedig de hun aangaande politieke verantwoor delijkheid te dragen. Indien dit nood zakelijk is, zal de Mexicaansche re geering, steunende op den wil van het volk, die maatregelen treffen, die haar worden opgelegd door den plicht om den zonen van Mexico de toekomst in onafhankelijkheid te Ver zekeren. Tokio meldt dat de Nederlandsche delegatie, volgens een bericht uit Batavia, bekend gemaakt heeft, dat het Ned.-Indië onmogelijk is nog deze week een beslissend antwoord op de Japansche voorstellen te geven. Een andere verklaring werd geweigerd. In verband hiermede zeide de Woordvoerder van het bureau voor inlichtingen: „Wij wachten af, of de Ned.-Indische regeering haar op rechtheid zal toonen ten aanzien van Japan." Hij beschuldigde de Ned.-Indische autoriteiten van gebrek aan oprecht heid, waarbij hij er op wees, dat de Ned.-Indische autoriteiten in strijd met hun belofte geweigerd hebben, Japan sommige materialen te leveren. Bij de onderhandelingen over leve ring van petroleum is een voorloopi- ge regeling getroffen, zoo gaf de woordvoerder toe. Hij voegde hier- echter aan toe: „Wij wenschen meer petroleum; en over dat punt duren de onderhandelingen met de Ned.- Indische autoriteiten voort." Wat de petroleum verder betreft, verklaarde de woordvoerder dat de Ned.- Indische autoriteiten tijdens de be sprekingen „voorloopig beloofd heb ben meer petroleum aan Japen te leveren." De Woordvoerder weerleg de de Ned.-Indische bewering, dat de rubber en dë petroleum, die Japan van Ned.-Indië. koopt, over Siberië naar Duitschland en Italië gezon den worden; hij verklaarde, dat Ja pan alle rubber en petroleum, die het van Ned.-Indiëbetrekt, in eigen land gebruikt. De onderhandelingen tusschen Japan en Ned.-Indië zijn definitief op het doode punt geko men. Van Japansche zijde ziet men geen mogelijkheid meer verandering te brengen in deze situatie, met het oog op de houding der Ned.-Indische autoriteiten, wien „oprechtheid en volkomen afhankelijkheid van Enge land en Amerika" verweten wordt. Als nieuw Uw zomerkleeding en het kost U geen punten! DROGISTERIJ GEDIPL. DROGIST Botermarkt O 84 Telefoon 72 HEUSDEN Vergadering van den Raad dear ge meente DUSSEN, op Woensdag 4 Juni, des nam. half acht. Voorzitter Edelachtb. Heer H. Mol. SecretarisWelEd. Heer A. Snij ders. Afwezig de hieier B. van Bies en als de Voorzitter de. vergadering met het formuliergebed opent. Ingekomen stukken a. vani den. Secretaris-Generaal van het departement van Financiën een schrijven, dd. 23 April 1941, "Nr. 183, waarin wordt medegedeeld, dat ac- coord kan worden, gjegaian met de voorgenomen verkoop van grond langs de Nieuwe Steeg aan G. van Sintenmaar tensdiij k b. van den, waarnemend secret a- ris-gleneraal van het departement van Sociale Zaken een schrijven ddl 1 Mei 1941, waarin deze mededeelt, dat de gemeente voor 1941 in aanmerking komt voor een 'Rijksbijdrage in de kosten van 'den B-steun; 'c. van Ged. Staten een bericht van ontvangst, betreffende het aan hen toegezonden afschrift der Ver ordening1 tot wijziging van de alger- meene politieveroFrdening, vastge steld in openbare raadsvergladering van 24 April 1941. tblbp. no. is. Raamsdonksveer. Verstrekt Handelscredielen tegen nader overeen te komen voorwaarden, Opent Rekening-Courant met rentevergoeding. Incasseert Binnen- en Buitenlandsche Wissels. Belast zich met den aan- en verkoop van Effecten en nazien van Uitlotingen, Koopt en verkoopt vreemd Bankpapier. Verzilvert Coupons en bezorgt alle Assurantiën. Neemt gelden a Deposito, rentevergoeding volgens overeenkomst. Verhuurt Safe Loketten. (Prijzen naar grootte der kastjes). SPAARBANK. Spaarboekjes gratis bij eerste storting. Nadere inlichtingen verstrekt gaarne de DirectUl T. BOONSTRA. d. van, het Middenstandsborgstel- lingsfonds voor de Langstraat te Waalwijk een "jaarverslag over 1940. Deze stukken, worden voor ken nisgeving aangenomen. Vaststelling verordening tot afwij king van bepalingen der Winkelslui tingswet. Volgens het bepaalde in de Winkel sluitingswet is het o.m. verboden win kels voor het publiek geopend, te heb ben a. gedurende den 'Zondag en b. op de eerste 5 werkdagen der week vóór 5 uur des voomiddags en na 8 uur des namiddags. Winkels, waar uitsluitend of in, hoofdzaak be paalde waren (visch, fruit, brood, banket, suikerwerk, chocolade) ver kocht w,orden, mogen onder bepaalde voorwaarden op Zondag, tusschen 8 uur Hes vim', en 8 uur' des 'nam. 'gel- durende hoogstens 4 uren geopend zijn. De Winkelsluitingswet laat toe, dat de raad dienaangaande afwijkende be- pa 1 i n ge n vaststelt. In overeenstemming' hiermede is in de raadsvergadering van 15 Febr. 1933 een Verordening vastgesteld, waarbij het sluitingsuur gedurende den zomertijd voor de eerste 5 werk dagen der week werd bepaald op 9 uur en waarbij tevens wend, bepaald, dat alle winkels gedurende den Zonj- dag van des voorin. '8 uur tot des middags 12 uur geopend mochten zijn. Ingevolge een wijzigingswet der Winkelsluitingswet in 1934 is deze verordening komen te vervallen. Voorgesteld wordt thans wederom «en soortgelijke verordening vast te stellen, aangezien dezelfde mlotieven, welke in 1933 gegolden hebben, ook thans nog aanwezig zijn- Gebleken, is, dat sluiting van win kels om1 8 uur, gedurende den zomer een ernstig ongerief isi voor hen, die in den landbouw een bestaan vinden. Deze categorie van inwoners pleegt zijn dagindeeling uiteraard meer te stellen naar den zonnestand, dan naar den wette lijken tijd. Vooral bij' kapf- pers e.d. treedt dit bezwaar sterk naar voren. Door de ontwarp-verordening wordt ook de verwarring uit den, weg geruimd ,die wellicht ontstaat door dat bij de wettelijke regeling sommige winkels wel en sommige winkels niet op den Zondag geopend mlogen zijn, terwijl bij de winkels, die wel ge*- opend mogen zijn er dan weer ver schil is in de uren van openstelling. In verband mlet dit laatste is tevens een bepaling opgenomen, waarin wordt vastgesteld, dat de, hierboven glenoemde bepaalde winkels des Zon dags niet na 12 uur geopend mogen zijn. De bestaande toestand levert ook moeilijkheden op met betrekking' tot het politietoezicht. Zoo is bijv. moei lijk te controleeren of bijv. een bakf- ker, die op Zondag alleen brooÜ mag verknopen, geen andere Waren ver koopt, zulks waar hij die waren mjeestr al wel in zijn winkel aanwezig heeft. B. en W. achten het gewenscht te bepalen dat alle winkels voortaan van 812 uur geopend mogen zijn, met welk voorstel de raad accoord gaat. Vaststelling bepalingen betreffende de gevallen waarin en de voorwaar? den waai-onder indienstneming op ar beidsovereenkomst naar burgerlijk recht kan plaats hebben door of vanwege de gemeente Diissieiri. Krachtenis het bepaalde in art. 13(4 der Ambtenarenwet moet de raad bepalingen vasts lellen omtrent de ge vallen, waarin en de voorwaarden waaronder door of vanwege de ge meen le indienstneming op arbeids overeenkomst naar burgerlijk recht kan plaats hebben. De raad is van deze verplichting ontheven indien door of vanwege die gemeente geen indienstneming op arbeid, sovereen- kömst naar burgerlijk recht plaats vindt. In 1935 i,s het materieele amb tenarenrecht voor deze gemeente in het algemeen geregeld. Toen zijn de hier bedoelde bepalingen niet vastge steld omdat destijds geen indienst neming op arbeidsovereenkomst naar, burgerlijk recht plaats vond. B. lejoi W. achten het thans noodig, dat tot vaststelling van. dergelijke bepalin gen wordt overgegaan, zulks, omi„ vvainneier b.v. voor de uitreiking, van qjersoons bewijzen een tijdelijke kracht in dienst genomen wordt, de betreffende persoon een behoorlijke rechtspositie te geven. De bepalin gen dier vast te stellen ontwerp-ver- ordening zijn ter inzage gelegd enl de ambtenaren organisaties- zijn er over gehoord. De heeren v. Rijswijk en v. Z ouwen vragen nadere inlichtingen die door den Voorzitter worden ver strekt, waarop de raad zijn goed keuring hecht aan die voorgelegde bepalingen. 'Vaststelling begrootingswijz iging. Op de begrooting voor 1941 zijn de, voor subsidie uit hiet werkloos heid ss ubs id ie fonds in aanmerking ko mende uitgaven wegens steunverlee- ning, werkverschaffing 'en steun aari kleine boeren in totaal geraamd op f 13.925.59. Ged. St. berichtten dat hen van regeieringswege is bericht, dat in to taal volstaan kan worden met f 7775, In verhand met de belangrijke af name der werkloosheid sinds het op maken der begrooting achten B. en' \V. deze verlaging ook inderdaad mo gelijk en stellen dan ook voor hier toe over te gaan en een desbetreffen de begr ootingswijz iging vast testel len. Ook hieraan hecht de raad zijn goedkeuring. Rondvraag. De heer v. Rijswijk acht het wen- schelijk, nu de heer v. Mierlo al! een zestal weken weg is, dat een1 ander wordt aangewezen, die toe zicht houdt op de brandspuit. De Voorzitter antwoordt, dat hij] daarvoor al tijdelijk iemand heeft aangewezen, voor de brandweer komt binnenkort een nieuwe regeling. De heer v. Rijswijk zegt dat vorig jaar reeds is besloten, dat de polder sloot zou worden schoongemaakt, doch dit is nog steeds niet gebeurd. De Voorzitter merkt op dat het schoonmaken van. dien sloot tot de taak van den polder behoort, de raad besloot indertijd dat van ge meentewege een subsidie in de kos ten zou worden verleend, met welk' voor bet Land van Hensden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard X. -0

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1941 | | pagina 1