8ltoU6& stofresten gemaakt Voor grootere meisjes Bij, umó^cAen wvjjexi yeJbiomfieri.... Voor de practische huisvrouw KNIP-PATRONEN van VERWIJDEREN VAN VLEKKEN Deze aardige blouse, die van kleine restjes katoen of linnen, eventueel kunstzijde gemaakt is, ziet er inderdaad aardig uit. Het maken ervan is uiterst eenvoudig, terwijl men zoowel effen kleuren kan combineeren als effen en ge bloemd, gestreept, geruit of gemoesde stof. Het knipover- zieht geeft de maten in c.M. weer en wel rug en voor pand. Het eerste heeft een hooger opgeknipte halslijn. Gebroken lijn geeft de vouw midden voor aan. Naden aan knippen. Beide panden be staan uit een deel van 33 c.M. en een van 19 c.M. die door naden verbonden wor den. Voorts heeft men noo« dig twee zijstukken, die 23 c.M. breed en 33 c.M. groote zijstukken van donkere stof en twee c.M. hooge en 33 c.M. breede mouwdeelen. dia men van lichte en donkere reepen stof kan samenstellen en die in reehthoekvorm ge knipt worden. Voor een rugdeel schou dernaden verbinden en hals met schuinen bies afwerken. Split aan voorzijde eveneens afwerken met breeden bies, waarin nesselgaten ge werkt worden om het smalle lint door te halen. Vervolgens worden voor- en rug- deelen verbonden met de zijstukken. Mou wen naaien en inzetten. De naden worden voorzien van sier- steekjes of met zig-zagband afgewerkt, waarvan men de puntjes met een dwars- steekje op de stof hecht. Men kan op deze blouse een fantasieceintuur dragen of een, die men van de stof der blouse maakt. Meermalen komt het voor, dat men zelf een japon gewasschen of geverfd heeft, dat later blijkt, dat deze te kort en- of te nauw geworden is. Deskundige behande ling brengt wel is waar kosten met zich mede, doch hier staat tegenover, dat veel teleurstelling voorkomen wordt. Stoffen kunnen in de lengte zoowel in de breedte krimpen. Betreft het een ja pon, waarvan de kleur wat verschoten is, die men een jaar of drie, vier terug gedra gen heeft, dan is een krimpen in de lengte niet iets, waarover men zich al te groote zorgen behoeft te maken, want dan zal de ze aan de eischen der thans geldende mo de voldoen. Zoo mogelijk zal men een couponnetje trachten te koopen om punten te sparen en met behulp hiervan nog een alleszins bruikbaar geheel zien te krijgen. Soms kan men aardige effecten krijgen, in dien men tamelijk breed lint aanwendt bij het vermaken. aardige oplossing aan voor een japon, die te nauw is geworden, zoo zelfs, dat men een andere oude japon, heeft moeten offe ren om van twee één te maken. Als eisch dient men evenwel te stellen, dat beide materialen een vrij sterke tegenstelling vormen, hetzij in kleur dan wel door com bineeren van effen en fantasiestof. Kunst zijde vraagt geen al te groote offers en deze zou men ingeval een japon erg ge krompen is, het best kunnen aanwenden. De japon links is-op deze wijze verbreed, men heeft n.l. in de lengte lint aangebracht, dat naar de taille toe e enigszins afge schuind is, waardoor het effect aanzien lijk beter is geworden. Lint kan effen of gestreept gekozen worden, doch in ieder geval is het noodig om een contrasteeren- de werking te verkrijgen. Aan den hals zijn kleine revers aangebracht en aan de mouwen smalle reepjes. Model 2 geeft een No. 3. Geeft een japon te zien, waarbij de schrik na het verven ons om het hart is geslagen, want het resultaat was een uiterst kort kleedingstuk. Niet lang tob ben, want hierdoor wordt geen raad ge schaft, maar radicaal beginnen met een nieuwe pas en onder gedeelte aan rok en mouwen agn te brengen, dan is het euvel verholpen en onze garderobe verrijkt men een aardige japon, waaraan de „pech" niet meer te herkennen is. Indien men de voorkeur geeft aan lange mouwen, dan worden deze vanaf den elleboog verlengd. Ten slotte nog een oplossing voor een man- tol, die men wenscht te verwijden, waar voor men eventueel stof in een donkerder nuanceering dan de bestaande kan trach ten te vinden en is dit niet mogelijk, dan zal een streep of ruit nog wel tot het ver krijgen van een goede oplossing mede wer ken. Men ziet, krimpen na een of andere be handeling, hetzij verven of stoomen be hoeft nog niet het verlies van een japon te beteekenen, men moet slechts weten op welke wijze men de schade het beste kan herstellen. Men hoort zoo vaak, dat vrouwen met een zekeren nadruk zeggen: „dat is mo dern". Wanneer men haar dan evenwel onder het oog brengt, dat de moderne richting en goede smaak hand in hand moeten gaan, dan kijken zij soms even verwonderd op. Iedere vrouw kan zich niet wagen aan het dragen van alles, wat men onder mo derne kleedij pleegt te verstaan. Men moet wel degelijk rekening houden met verschillende factoren, niet alleen met het feit of men slank of gezet is, doch tevens "met persoonlijkheid en leeftijd. Dit alles moet in de kleeding tot uitdrukking ko men, zoowel in de eenvoudige japonnen, die men thuis pleegt te dragen als in de meer gekleede, welke men voor verschil lende uitgangetjes pleegt te kiezen. Hetgeen zich leent om door een jonge vrouw gedragen te worden is meestal niet geschikt voor haar veel oudere sexege- nooten. Het figuur van de meeste jonge vrouwen past zich meer aan de „eischen der mode" aan, dan dat van een vrouw op rijperen leeftijd, in de meeste geval lenmeerdere vetlaagjes, vooral aan rug en heupen te zien geeft. Voor ieder figuur heeft Ie mode evenwel een reeks model len gebracht, die voor de noodige afwis seling zorgen, zoodat ieders smaak bevre digd kan worden. Modellen, zooals onze schets aangeeft, leenen zich slechts voor slanke vrouwen, omdat haar lijn in vele gevallen gebaat is door de aanvullende werking der ruimte, die op weloverwogen wijze is aange bracht. Bovenaan ziet men den vóór- en achterkant van een effen mat crêpe zij den japon. Voorzijde geeft inknippen te zien, waarover de stof gelijkmatig vanaf 3 c.M. van het armsgat verdeeld is. De rugzijde heeft een pas met knoop- sluiting en ingehaalde ruimte in het mid den, terwijl de rug eenigszins overbloest. Onderaan twee zomerjaponnen, die zoowel van effen als bedrukte kunstzijde zeer voldoen en waarvan het linkeront- werp, mits van effen of vanmet kleine motiefjes bedrukt materiaal gekozen zich ook lent voor meer gezette figuren. Op- geknipten rok en eenige ruimte midden voor, verdeeld over schuine inknippen. -lichts een gekleede japon voor slanke dames met ruimte aan voorpanden en midden voorbaan; mouwen, die zich naar den pols toe verbreeden. Als algemeene regel geldt, dat gezette vrouwen haar kleeding zoo glad mogelijk kiezen, vooral prinsessemodellen leenen zich voor deze typen goed, terwijl even- tueele ruimte zoo veel mogelijk verdeeld dient te worden over platte plooien. Een vrouw met smaak zal niet alleen zorg 'besteden aan haar kleeding, doch te vens aandaght schenken aan haar hou ding, terwijl hetgeen gedragen wordt, zelfs al beantwoordt het niet aan de "meest moderne eischen, er onberispelijk ver zorgd uit zal moeten zien. Iedére vrouw moet er naar streven een persoonlijke 1 noot aan haar verschijning te verleenen, iets dat thans meer mogelijk is dan vroe ger, omdat de mode onze fantasie den vrijen teugel laat. Goeden smaak kan men aankweeken, in dien men dezen niet van nature bezit, door vergelijkende studies te maken en door belang te stellen in datgene, wat op kunst gebied geboden wordt. Iedere vrouw heeft het dus in haar macht om haar verschij ning te doen slagen en zelfs de meest be scheiden garderobe tegemoet komen aan /de eischen, stelt. door amaakvollen eenvoud - -«Ar - Om uit te knippen en te bewaren! Vaak gebeurt het, dat de huisvrouw niet weet, hoe zij bepaalde vlekken uit kleeding- stukken of waschgoed moet verwijderen. Haar eerste ingeving volgend, grijpt zij meestal het eerst naar de benzine of naar een „universeel vlekkenwater". Iedere vlek moet evenwel behandeld worden op grond van zijn ontstaan, en daarom verdient het steeds aanbeveling, indien men een klee- dingstuk aan een chemische inrichting geeft om te ontvlekken, dat men aangeeft, waardoor de vlek is ontstaan. Zelfs expe rimenteeren is dan ook niet aan te beve len, op kleedingstukken, waarvan 4e aan schaffingsprijs hoog is, vooral niet, nu we gebonden zijn ten opzichte van de aan schaffing van textielproducten. Wij willen ons dan ook beperken in het geven van wenken ten opzichte van het verwijderen van vlekken, omdat dit gebied uiterst uit gebreid is en laten eenige bruikbare voor schriften volgen, die niet algemeen bekend zijn. Schroeivlekken, ontstaan door het ge bruik van een te warm ijzer, verdwijnen na een behandeling van een borax-oplos- sing, indien althans de weefseldraden niet beschadigd zijn. Een papje van benzine en magnesia doet botervlakken uit alle weef sels verdwijnen. Nadat de benzine ver dampt is, borstelt of klopt men het poeder van de stof af; soms blijkt het, dat de vlek, omdat zij wellicht reeds oud is, niet is ver dwenen, doch dan herhaalt men de behan deling. Olieverf wordt door benzine opge lost, doch oude vlekken verdwijnen er niet door. Men moet weefsels trouwens nooit te veel doordrenken met benzine, want dit geeft kringen nadat de behandelde plek droog is. Men maakt een plukje watten vochtig met benzine en tipt hiermede op de verf. Terpentijn leent zich in de meeste ge vallen het best om verfvlekken te verwijde ren, doch ook hiermede moet men niet te kwistig omgaan, wil men voorkomen, dat zich kringen vormen. Galzeep is een oud, bekend middel, dat vetvlekken zoowel uit linnen als wol en zijde doet verdwijnen. Zijde behandelt men evenwel meestal met een magnesia-benzinepapje. Met nadruk wijzen wij evenwel op het gevaar, dat aan het gebruik van benzine verbonden en vol strekt niet denkbeeldig. De praktijk heeft ons vele ongevallen, door benzine ver oorzaakt, doen kennen en toch gaan vele huisvrouwen er nog steeds onvoorzichtig mee om. Zelfs het kraantje van een geyser of een brandende sigaret kunnen een ex plosie en brand veroorzaken. Tetrachloor- koolstof daarentegen vervangt benzine en is niet brandbaar; beide vloeistoffen moe ten steeds met open raam worden aange wend. Naarmate een vlek langer op de weefseldraden heeft ingewerkt, is zij moei- lyker te verwijderen en zoo zal een vetvlek op een zijden blouse of een garnituur zou gauw mogelijk met een laagje magnesia of bloem bedekt moeten worden, dat men er na eenige uren afklopt, waarna de vlek in de meeste gevallen verdwenen is. Vliegen- vlekken op glas en op spiegels zullen, wan neer zij er reeds lang op zitten, niet geheel verdwijnen door een behandeling met wa ter, doch voegt men een een scheut amo- niak aan toe. dan zal men het gewenschte resultaat bereiken. Grasvlekken verdwijnen uit linnen-goed met een oplossing van 50 gram water, 5 gram waterstof en 5 gram ammoniak. Nawasschen met schoon water. Kopergroen wordt behandeld met een op lossing van 10 gram keukenzout, 5 gram azijn en 25 gram water, die men plm. 5 mi nuten op de stof laat inwerken, zoo noodig iets langer, daarna goed spoelen. Motten kan men uit een tapijt verdrijvi indien men een doek in heet water en a_ moniak drenkt en deze uitlegt op den ver keerden kant van het vloerkleed, daama langzaam met een heet ijzer over den doek 1 3 strijken. Plek voor plek grondig behande len en zoo heet mogelijk (boven links). Aan lichte kleedjes ziet de franje er meer malen onoogelijk uit, men kan dit verhel pen door ze in een of andere zeephouden- de oplossing uit te wasschen, daarna in water naspoelen. Het kleedje neemt men af met water en ammoniak en hangt het daarna over een lijn te drogen, (boven rechts en onderaan links). Men kan desge-., wenscht inplaats van water en ammoniak ook zout over het kleed strooien, daarni met een harden borstel borstelen, waarna de kleuren als nieuw zijn. Kleeden, waar van de randen omkrullen worden aan den achterkant voorzien van een stuk stevig linnen. OP DE KLEINTJES PASSEN! We zijn steeds meer overtuigd, nu de distributie telkenmale meer artikelen om vat, dat de uiterste zuinigheid geboden is. Zelfs ten opzichte van datgene, dat in den vrijen handel is, moet deze worden betracht en dit geldt niet alleen voor de groote din gen, maar ook en vooral voor de vele kleine artikelen, die we dagelijks gebruiken. - Wij dienen hiermede niet slechts ons eigen belang, doch, wat van niet minder be- teekenis is, ook dat van ons volk. Nemen wij het gebruik van lucifers en bedenken we ons dan eens hoe gedachtenloos we er menigmaal mee omgaan! Is het eene doosje leeg, dan nemen we een ander, een kwestie van centen, nietwaar, en is het pak op, welnu dan bestellen we een ander. Dat we door op deze wijze te handelen, onze beurs onnoodig belasten, komt niet in ons op. De vele geringe bedragen, die evenwel dagelijks door duizenden huisvrouwen on noodig worden uitgegeven, vormen met el kander enorme sommen, die beter besteed kunnen worden. Wij leeren in deze tijden veel, leeren een zuinigheid toepassen ten opzichte van levensmiddelen en textielpro ducten, die we nimmer mogelijk hebben geacht, omdat de noodzakelijkheid zich nooit deed gevoelen. Is het overdreven, wanneer wij zeggen, dat de hoorn des overvloeds rijkelijk vloei de? Laten we evenwel ook uit de ons opge legde zuinigheid levenslessen weten te putten en zelfs, wanneer in later jaren geen distributie meer noodig is: op de klein tjes weten te passen. Misschien zullen er onder ons nog zijn, die denken: „och, die luttele bedragen, wat maken die uit!" Maar, wij zullen moeten leeren, dat wij niet meer van het standpunt van de enkeling moeten uitgaan, doch dat wij ons moeten beschouwen als onderdeel van het groote gezin, den staat, waarvan wij allen deel uitmaken. VOORJAARSMANTELS. Succespatroon. Prijs 40 cent. Mantel gemaakt van effen of fantasie wollen stof, be< staande uit tweedeelige rug panden en driedeelige voor zijde. Het rechterdeel be staat uit een midden en zij stuk, de linkerkant, waarop de knoopen gezet worden, heeft een kleine onderslag Hoogsluitende halslijn. Garneering van stiksels. Patronen in de maten 42— 44 en 46. Succespatroon. Prijs 40 cent. Mantel met capuchon van bedrukte stof, die o.m. ook; van gabardine gemaakt kan worden. Rug bestaat uit twee banen. Voorpanden beiden uit midedn en zij deelen. Sluiting midden voor. Patronen in de maten 40— 42—44. Succespatroon. Prijs 40 cent. Gekleede mantel met gar neering van nervures of stiksels, afhan kelijk van de dikte van het materiaal, dat men verwerkt. Raglan mouwen en slui ting met drie knoopen op taille-hoogte. Patronen in de maten 424446. A 680 KNIPPATRONEN VAN DEZE MODELLEN zijn tegen den aangegeven prijs verkrijg baar bij Het Practisch Modeblad, Postbus A 681 A 682 36, Den Haag. Betaling steeds vooruit per giro (post rekening 203203), per postwiss of in post zegels, mits deze een waarde hebben TM VA. 3 of VA Ct. -

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1941 | | pagina 8