Dit nuninier bestaat uit 2 bladen Uitgave FIRMA L. J. VEERMAN - HEUSDEN. EEN BEWIJS Binnenlandsch Overzicht Buitenlandsch Overzicht No. 6167 Vrijdag 13 Juni 194L GORINCHÊM. Vroeg maaien een eisch! V EB D UI STER EN: met onze stoffenverf 5. 2). £ankbnyzen Co's Bank Jf.V. ZET DE ZON EEN BRIL OP A. VERSCHUIJR-BAERT lAND VAN AlTEHA Dit blad verschijnt WOENSDAGMORGEN en VR IJ DAGMIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden: franco per post beschikt f 1.30. Bij onze agenten 11 cent per week. - Afzonderlijke nummers 6 cent. Int. Telefoon no. 19. Postrekening no. 61525. - Advertentiën van 16 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 1 uur en Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. Te veel licht is schadelijk voor Uw oogen (Hoofdpijn is een van de eerste gevolgen). Belet die gevaarlijke stra len tot Uw oogen door te dringen. ZET DE ZON EEN BRIL OP, DOOR ZELF EEN ZONNEBRIL TE DRAGEN en natuurlijk van de Gediplomeerd Opticien GASTHUISSTRAAT 13 - TEL. 2789 Üat het „Nieuwsblad van Heusden" in dezen bijzonderen tijd o.a. met zijn dagelijks terugkeerende distri- butiezorgen, een onmisbaar blad is geworden voor de bewoners van on ze streék ISt HEIT FEIT dat nog steeds nieuwe: aboamé's in onzei re gisters worden ingeschreven. Aangemoedigd door dit groote suc ces zullen wij blijven voortgaan om te trachten onze ahoainé's zooveel als mogelijk is te verschaffen. GEEFT U NOG HEDEN OP ALS [ABONNé, EN U ONTVANGT DE NUMMERS TOTl 1 JULI A.S. GRATIS. DE REDACTIE. De leider van de Vakgroep Weide- Douw van het N. A. F., de heer G. J. de Ruiter, schrijft: Na een lange schrale lenteperiode krijgen wij nu wat meer warmte. Ge lukkig maar voor boer en volk. Nooit beter dan thans gevoelt men als mensch zijn afhankelijkheid van de natuur. Nim mer leerde men den boer beter waar- deeren als den onmisbaren bemidde laar tusschen natuur en consument. Een ieder gevoelt thans, dat een meer of minder gunstige weersgesteldheid en dat meer of mindere toewijding en deskundigheid van den boer tevens beslissend is voor de dikte van den boterham en voor de vraag of men die nog zal kunnen beleggen.dik of duri. Daarom hebben onze boeren thans zulk een ontzaggelijk groote verant woordelijkheid jegens ons volk. Daarom komt het thans zoo bij uit stek aan op hun bekwaamheid en bo venal op hun geheelen lichamelijken en geestelijken inzet tot groote pro ductie. Daarom staan wij schouder aan schouder in den productieslag. Welnu, als er dan zooveel mogelijk moet wor den voortgebracht en zoo weinig moge lijk verloren mag gaan van het gevvon- iiene, dan dienen onze weideboeren op hun tellen te passen. De goeden niet te na gesproken, stellen wij vast, dat er door hen nog rustig wordt ge zondigd tegen de eischen: „de grootst mogelijke productie en de kleinst mo gelijke verliezen." Nog steeds zien wij het gras veel te oud worden èn in de weiden, maar vooral in het hooiland. Men bedenke toch, dat jong gras en jong grashooi een hoogwaardig vee voeder is, maar dat grasstroo nog steeds weinig voor heeft boven hel als krachtvoeder niet zeer vermaarde graanstroo. Wij zullen geen streken noemen waar men de koeien nog veelvuldig weidt in bosschige weiden vol boterbloemen en verder minder gewenscht onkruid. Ook noemen wij de provinciën niet, waar men ook nu weer te lang wacht met maaien, waar nu de machine er reeds noodig in moest. Maar dat men zich daar betere. Jonge weide beteekent betere wei de en meer en beter eetgroen. Jong maaien beteekent gemakkelijk maaien en hooien en tevens beter hooi met meer en beter nagras. Met het geringe krachtvoerrantsoen komt het in den volgenden winter vooral aan op best hooi. Dus nogmaals: Maait- jong, weidt kort. Besteedt alle mogelijke zorg aan de verpleging der weiden en vooral aan de conserveering van den oogst door het winnen van prima droog jongge- maaid hooi en met zuur ingekuild gras, en bedenkt dat alle verlies en alle mindere productie beteekent, dat straks onze volksvoeding zal worden geschaad. Het aangeven van radiotoe stellen. Ten aanzien van de radiotoestellen, welke zich iin opslagplaatsen bevinden, zijn met ingang van 8 Juni de volgende voorschriften van kracht geworden. Zoowel de eigenaar van een radio-toe stel, dat zich in een meubelopslag plaats bevindt, als de exploitant van de betreffende opslagplaats zijn ver plicht hiervan onverwijld kenmis te ge ven aan het hoofdbestuur van de P. T. T., technische dienst radio te 's-Ora- venhage. Verkeert de exploitant van een meubelopslagplaats in onzekerheid, ot zich bij de hem opgeslagen goederen radiotoestellen bevinden, dan dient hij zich, voor zoover mogelijk, hierover bij de eigenaars dezer goederen zeker heid te verschatten. De exploitanten; van meubelopslagplaatsen dienen van heden at, wanneer zich onder de bij bij hen onder te brengen goederen; radiotoestellen bevinden, er zorg voor te dragen dat deze toestellen op zoo danige wijze worden geplaatst, dan con trole op eenvoudige wijze mogelijk is. Reeds eerder bij hen ondergebrachte radiotoestellen kunnen blijven, waar zij zich thans bevinden. Verzegeling van radiotoestellen, ondergebracht in meu belopslagplaatsen, kan achterwege blij ven. Max Blokzijl," hoofd van de Atd. Perswezen. Met ingang van 10 Juni is de heer N. Oosferbaan, tot dusverre hoofd van de atdeeling Perswezen, benoemd tot hoold van de atdeeling algemeene pro paganda van het Departement Volks voorlichting en Kunsten. Met ingang van denzeltden datum is benoemd tot hoofd van de atdeeling Perswezen van genoemd Departement de heer M. Blok zijl, journalist te Amsterdam. Reizen naar verboden gebied. Zooals bekend, is voor het reizen naar de zoogenaamde verboden lands- deefen, o.a. de Zeeuwsche en Zuid- Hollandsche en Waddeneiland-en, het bezit van «Den bijzondere vergunning vereischt. Deze vergunning moet bij den gevolmachtigde van den Rijkscom- rqissaris in de betreffende provincie (Polizeiottioier worden aangevraagd door tusschenkomst van den burge meester der gemeente, die men wenscht te bezoeken. Gebleken is, dat in vele gevallen dergelijke aanvragen met tijdig worden ingediend. In dit verband wordt er op gewezen, dat tenminste veertien dagen vóór het tijdstip van den aan vang van de reis de betrettende ver gunning moet worden aangevraagd. De ze termijn behoeft echter niet in acht te worden genomen in spoedgevallen, bijv. ernstige ziekte ot overlijden van familieleden en dringende zakelijke be sprekingen. Een mijlpaal te Velsen. Zaterdagmiddag had te Velsen met eenige plechtigheid de otficieele ope ning plaats van het geheel nieuw ge- Douwde kantoor mei;directiewoning van de Vereeniging voor Facultatieve Lijk verbranding, gelegen tegenover de spoorweghalte Driehuis-Westcrveld. Een honderdtal personen,tonder wie de bur gemeester van Velsen en de architect van het nieuwe gebouw, ir. H. Du dok, woonden de openingsplechtigheid in de nieuwe alua van het crematorium bij. De voorzitter der vereeniging, dr. P. H. van Rooijen, gat een kort historisch overzicht van het werk der vereeniging en wees er op, dat .sinds 1 April 1913, toen de eerste Tijkverassching plaats vond, het crematorium te Velsen steeds vooruit is gegaan, doch dat nu aan de mogelijkheid tot uitbreiding een einde is gekomen. Reeds bestaan er plan nen voor den bouw van een tweede crematorium te Zwolle, welke i,n den laatsten tijd vasteren vorm beginnen aan te nemen. Ook het oprichten van crematoria in andere p'aatsen wordt overwogen. Rijbewijs voor koetsiers. In de dezer dagen gehouden verga dering van de NederTandsche Vereeni ging tot bescherming van dieren, wer den verschillende voorstellen der aldee- hngen behandeld, o. a. over het voe deren der vogels in den winter, het gebruik van rij- en trekdieren. In ver band met dit laatste, Kwerd de aandacht gevestigd op de wenschetijkheid van het verleenen van een bewijs voor het besturen van paard ën wagen, nu er zooveel misstanden op dit gebied be staan. Als nieuw Uw zomerkleeding en het kost U geen punten! DROGISTERIJ GEDIPL. DROGIST Botermarkt O 84 Telefoon 72 HEUSDEN Aan de, spanning; over Syrië is een eind gekomenBritsche troepen en strijdkrachten van Generaal die Gaul le hebben Zondagochtend vroeg een aanval gedaan otp Zuid-Syrië en zich in be wieging gezet in de rich-ting van Dzebel el Droes. Britsche vliegtuU- gen hebben het vliegveld Mezze,, na bij Damascus gebombardeerd, even als de petro,leum-installatie van Bei roet. i Het opperbevel van Syrië en Liba non heeft het volgende communiqué gepubliceerd Britsche troepen hebben Zondag 3.45 uur de Zuidelijke grenzen van Syrië en Libanon aangjevallen. Zij zijn in contact gekomjen met de voor hoede, die den strijd overeenkomstig haar opdracht (ïeeft aanvaard'. Bij den aanval op het vliegveld Mezze werd geen groote schade aangericht. Er zijn evlenmin slachtoffers te betreur ren. De Fransche Hooge Commissaris van Syrië en Libanon, generaal tblep. mo. is. Raamsdonksvser. Agentschap van dt Anuttrdamschv Baak jt.V., Amsterdam. Verstrekt Handelseredlelen tegen nader overeen te komen voorwaarden* Opent Rekening-Courant met rentevergoeding. Incasseert Binnen- en Buitenlandsche Wissels. Belast zich met den aan- en verkoop van Effecten en nazien van Uitlotingena Koopt en verkoopt vreemd Bankpapier. Verzilvert Coupons en bezorgt alle Assurantiën. Neemt gelden a Deposito, rentevergoeding volgens overeenkomst. Verhuurt Safe Loketten. (Prijzen naar grootte der kastjes). SPAARBANK. Spaarboekjes gratis bij eerste storting. Nadere inlichtingen verstrekt gaarne de Direct!* T. BOONSTRA. Dentz, heeft het opperbevel over de Fransche troepen op zich genomen. Hij1 heeft in verband met den Engel,- schen aanval bevel giegeven toit slui ting van alle scholen. Omtrent het verloop van de mili taire operaties in Syrië en den Le banon zijn tot dusver nog sJiecfhlts1 weinig bijzonderheden bekend ge worden. Uit bevoegdte militaire krin gen in Vichy wordt vernomen, Slat de Engelsche aanvallen zoowel van Palestina als van Trans Jordanië zijn uitgegaan. Engelsche strijdkrachten hebben aangevallen in de richting van Merj Ayoium, terwijl conaentrar ties van afvallige Fransche strijdt- krachten in de nabijheid' van Mafra worden gemeld. Het aanvalsfront strekt zich uit van Mjeri Avoiemi in den Libanon tot in het Zuidelijke deel van O-zjebel el Droes. Het is ecbter geen aaneengesloten gevëchtst- linie. Integendeel, dé vijand tracht in afzonderlijke colonnes op t;e rukken. Ee Amerikaansche minister van Buitenlandsche Zaken, Gord'ell Huil, heeft een verklaring afgelegd, over Amerika's houding ten aanzien van de West-Indische eilanden Marti nique en Gaudeloupe- Huil zeide, dat te verwachten was, dat oorlogsschepen en vliegtuigen der Ver. Staten dagelijks bij' deze eilanden zouden patrouilleeren. De Fransche officieele instanties op het eiland hadden zich verplacht geen goud van d'aar te verzenden, zonder de Vereenigd'e Staten hiervan in ken nis te stéllen. 'Deze maarregelen zijn vervat in een overeenkomst tusschen de Vier. Staten en ad'miraal Roberts, den Franschen Hoogen Commissaris voor de Fransche bezittingen op het Westelijk Halfrond. Ad'miraal Rob bert s staat er borg voor, idat de Fransche bezittingen op het Westelijk halfrond zich zullen onthouden van iedere activiteit, die de Amerikaan- sche belangen zou kunnen benadee- fen. De Ver. Staten zijn bereid dien Franschen eilanden toe te staan 'Ier vensmiddelen en belangrijke ravitail- leeringsmaterialen in Amerika te koopen op voorwaarde, dat zij niet naar Frankrijk' of Frainsch-Noondi- Afrika worden dioorgezo|nden. Een bepaald bedrag van de thans bevroren Fransche fondsen zal won den vrijgegeven voor den aankoop van levensmiddelen voor de eilanden. Winant heeft bij' rijin onderhoud met President Roosevelt medegedeëld dat de Engelsehen er vast van overr tuigd zijn het Suiezkanaal en de posi ties aan de Middel la ndsc he Zee te kunnen houden. De opvattingen van de Britsche regeering heeft Winant als volgt uit eengezet De Engelscben gélobven over voldoend sterke strijdkrachten te beschikken om tegen Hitier opge wassen te zijn. Het verlies van Grie kenland en Kreta beteekent niet, dat daarna de gieheele MjitRielliandsche Zee verloren gaat. Het Britscihe luchtwapen heeft de luchtheerschappij boven Te Britsche eilanden, het Ka naal en de „invasiehavens" in Noord- Frankrijk veroverd. Het aantal tot zinken gebrachte schepen op Ten' Atlantischen Oqeaan is wel is waaji ernstig, maar de stij!gend(è curve is den laatsten tijd meer horizontaal geworden, waaraan de Amerikaans sche patrouille ter zee eeli toenemnd aandeel heeft. i - i t i Winant moet verder; hebben verH klaard ,dat hij; geen voorstellen heeft ingediend om het program van hulpje verleening aan Engeland djoor de! Verreenigde Staten te wijzigen. T2r is geien sprake van Machten,, ;dat dei Vereenigde Staten nalatig zouden rijn gewieest met hun leveranties. Ten slotte heeft Winant tegenover de pers herhaald, dat hij1 geep vreF desvoor stellen óf iets, wat daarop gelijkt, heeft meegebracht. In officieele Japansche kringen wordt het door die regeering van Net- derl.-Indië verstrekte antwoord aan Japan onbevredigend, genoemd. Men kan evenwel nog niet zeggen,, zoo verMaarde men verder, of de onderf handelingen in Batavia zullen wor den voortgezet óf niet. De „Tokio Nitsji Nitsji" meldt, dat de Japansche delegatie aan he't mi nisterie van "Buitenlandsche Zaken in Tokio nieuwe instructies verzocht heieft. De toestand moet als zeer qri- tiek beschouwd worden. De leide!r| van de Japansqhfe delegatie heeft! verklaard, dat men een dergelijk antwoord van Nederlandsch-Indië niet had Verwaqht. Hoeiwiel de Ja pan sche voorstellen bescheiden ei schen inhielden, zijin rij! desondanks door Batavia afgewezen. Tóentenge- vol ge, zoo Voegde de Japansche dë- legaiieleider hieraan toe, moeien vij thans voorbereidingen treffen omi naar .Japan terug' te keeren,- De „Jomioeri Sjimboen" spreekt van een ynm °f meier toegjee'flijkei houding van Nederlandsoh-Indië en is van meening1,, dat het antwoord thans verscheidene dpgep lang door de Japansche delegatie, zal moeten worden 'bestudeerd'. De Nederl.-Indische antwoord-na- ta aan Japan bevestig) ppnieuw, 'dat N'ederlandsch-Indië op een onafhan kelijke ontwikkeling van rijn eco nomie staat en dat het zich' tegen'dje! mogelijkheid moet beveiligen, dat zijn grondstoffen in Duitsqhlandi te rechtkomen. In de antwoordnota was echtjer het aanbod vervat „(de hanr delsbetrekkingen met Japan op ver standige basis! verder te ontwikke len". i De Njederlandscthe gezant, generaal Pabst, heeft bij'het Japansche rriinisi- terie van "Bitenlandsche Zaken een protest ingediend tegen de reoentë verMaring van den woordvoerder van, het bureau van voorlichting jder regeering, die de, Ned-Iridische over heid in verband met de handelsbJë- sprekingen van onoprechtheid had beschuldigd. Uit officieele Japansche kringen, wordt hieromtrent vernomen, dat van Japansche zijde gelen antwoord op dit protest van Ned.-Indië velrwacht kan worden, daar het oveirbodïg is, zoo verMaart men hier, ten aanzien hiervan een standpnut uiteen te zet- tea- i I i:_ i J l/i 1 voor het Land van flensden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard Algemeen Redacteur: J. H. ROZA, Heusden FIRMA M. HORT 's morgens 's avonds tot vanaf Zaterdag 14 Mei 5.17 10.02 Zondag 15 Juni 5.17 10 03 Maandag 16 Juni 5 17 10.03 Dinsdag 17 Juni 5.17 10.04 Woensdag 18 Juni 5.17 10.04 Kif

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1941 | | pagina 1