Boekbespreking Hoe werkt het Besluit op de Loonbelasting 1940 LOONSTATEN ingevolge de nieuwe loonbelasting „DE COMPLETE LOONTABELLEN" Koop eerst een .andere tandpasta Indijking van den Biesbosch. voor Werkgever en Werknemer? DOOR N. YPENBURG Belastingconsulent te Amsterdam Lid van den Bond van Belastingconsulenten PRIJS 45 CENT. PRIJS 5 CENT. voor de berekening der Loonbelasting 1940 Gemak bij bet uitbetalen der loonen Zonder bril duidelijk leesbaar Zeer overzichtelijk Gedrukt op prima zwaar papier Voor langdurig gebruik geschikt PRIJS 1772 CENT. BOEKHANDEL FIRMA L. J. VEERMAN HEUSDEN KIPPEN HONGERDOOD LATEN STERVEN. De "Rotterdamsche rechtbank veroor deelde heden den koopman P. D. te 's-Gravenhage wegens verwaarloozing van dieren tot een gevangenisstrat van twee weken. Verdachte had circa SO Kippen onverzorgd gelaten, tengevol ge waarvan een groot aantal- den hon- derdood stiert. DRIEJAARLIJKSCHE BREEROO- PRIJS INGESTELD. De Secretaris-Generaal van het de partement van volksvoorlichting en -kun sten deelit mede, dat ingesteld is -een dnejaarlijksche prijs ter herinnering aan onzen grooten Nederlandschen tooneel- schrijver Breeroo. Te beginnen met 15 September 1942 zaï deze prijs, waaraan een bedrag van 13000 is verbonden, telkens na drie jaar worden toegewezen als erkenning van en bewondering voor het geza menlijke werk van een Nederlandschen tooneelschrijver wien door het depar tement deze prijs waardig wordt ge pord eel d. Uiterlijk bewijs van e rkenning en blijvend teeken ter aansporing zijn de uitreiking van een «erepenning met -den beeldenaar van Breeroo. De beoordeeling geschiedt door den leider van het dramaturgisch bureau der afdeeling theater en dans van het departement van volksvoorlichtingen en Kunsten. DOOR BEDORVEN VISCH VER GIFTIGD? Woensdagavond laat werd de veertigjarig^ mejuffrouw 'Th. te [Maastricht door "haar 'broer bij zijn thuiskomst dood in haar woi- ning aangetrofiefn. Het onderzoek wees uit, dat de dooid waarschijnlijk het gevolg] is van vischviergiftigi ng. Bij het gezin V. daar ter stede ver toonden vier leden Woensdag ver- igiftigingsverschijiiselen na het eten van paling, welke in de stad was ge kocht. Die politie heeft een ernstig onder zoek ingesteld naar, de. omstandighe den van deze vergif tigingsve.rschjjp- selen en naar de herkomst van ide visch. DIEFSTAL VAN AARDAPPELEN. Zeven mannen en vrouwen uit de zelfde straat zijn te Rotterdam aange houden en naar het hoofdbureau van politie overgebracht. Zij hadden om streeks halt vijt in den morgen een wagon, die otp ,het spoorwegemplace ment aan de Hudsonstraat stond, open gebroken en daaruit ongeveer 200 ki- iogram aardaj>pelen gestolen. Een waehtsman snapte dien tijd twee vrou wen, die uit den wagon aardappelen weghaalden. Hij hield de vrouwen aan len waarschuwde de politie, die haar overnam en toen bij de bewoners van de Hudsonstraat op onderzoek uitging. De politie trot op vele plaatsen ge stolen nieuwe aardappelen aan, ver stopt in bedtijken, teilen en kolenhok ken. De aardappelen werden in be slag genomen met denzeltden over valwagen, waarmede de arrestanten inaar het hootdbureau werden gebracht, naar dit bureau vervoerd. Tegen de zondaars is proces-verbaal opgemaakt, waarna ze zijn heengezonden. CREMATORIUM TE ZWOLLE. De gemeenteraad te Zwolle heeft met 14 tegen 10 stemmen goedkeuring gehecht aan het voorstel van B. en W. om een gedeelte van het landgoed „Kranenburg", ter grootte van 3.800 vierkante meter, te verkoopen aan de Vereenging voor facultatieve lijkver branding voor tl 1.750, ten einde hier een crematorium met colombarium en urnentuin te stichten. DE ONDERHANDELINGEN TE BATAVIA. De reg-eering eiU het opperbevel van vloot en leger van Japan hebben te Tokio een bijeenkomst gehouden. Op de agenda stond het bepale,n van Japans definitieve houding tien aan zien van Ned.-Indië. Domei herinnert nogmaals aan de te Tokio zeer ver breide mieening, dat het antwoord van Nederlandscli Indië onaanvaard baar is. Aan de conferentie hebben deelge nomen de minister-president Kano je, de minister van Buitenlandsche Za ken, Matsoeoka, van Binnenlandscbe Zaken Hiranoema, van Oorlog, To go, van Marine, Oikawa en verder generaal Soegijama en admiraal Na gano. In een zitting, die ruim' vie,r uur geduurd heeft, beeft het Japansche kabinet, naar officieel wordt mede gedeeld, de definitieve houding van Japan tegenover Ned.-Indië vastge legd. De publicatie van de nieuwe instructies voor de Japansche dele gatie zou binnenkort verwacht kun nen worden. In welingelichte kringen verluidt, dat besloten is tot terugtrekken van de Japansche delegatie en dat alle daaruit voortvloeiende gevolgen be sproken zijn. DE ZUIDERZEEWERKEN. In het driemaandelijksch bericht be tredende de Zuiderzeewerken, wordt herinnerd aan het besluit van de re giering den Zuidwestelijken polder te maken en dit jaar reeds met bedijkings- werken van dien polder aan te vangen. Hieromtrent wordt medegedeeld, dat in verband hiermede een algemeen plan voor dien polder werd opgemaakt, dat thans in onderzoek is. Dat onderzoek is bereids zoover gevorderd, dat de richting van. de westelijke, zuidweste lijke en zuidoostelijke bedijking kon worden vastgesteld. Zoodra het alge meen plan ook verder zal zijn vast gesteld, zal daarvan een beschrijving kunnen worden opgenomen. De geaardheid van den zeebodem in het zuidelijk deel van het IJssel- meer is van dien aard, dat aan den, eigenlijken dijlkbouw een belangrijke grondverbetering voorat moet gaan. De voorbereiding van de uitvoering van het eerste gedeelte van deze grond verbetering i,s bereids in een verge vorderd stadium. DOODELIJK ONGEVAL. Dinsdagavond werd de arbeider J. Sluiter uit Smilde liin bewusteloozen toe stand aangetroffen op de terreinen van de aardappelmeelfabriek „Oranje" in de gemeente Beilien. Kort daarna over leed hij. Daar hoofdwonden er op duid den, dat de man in de fabriek een ongeluk was overkomen, stelde de po litie een grondig onderzoek liin. De ju stitie heett het lijk in beslag genomen. De man was 46 jaar oud en vader van dertien kinderen. VELDWACHTERS MOGEN MEER ROOKEN. NIET De Commissaris der provincie Noord-Brabant, heeft besloten de in structie voor de bezoldigde veldwach ters der gemeenten in Noord-Brabant aan te vullen met een nieuw artikel luidende: „Het is den veldwachters verboden te rooken ot rookgerei in de hand te hebben 1. gedurende dienstverrichtingen op straat bt in gebouwen en lokaliteiten als theaters, bioscopen, .enz. 2 in dienstvertrekken der poli'ie, wel ke openstaan voor het publiek. 3. in uniform gekleed op straat bin nen de bebouwde kommen. 4. in dienstauto's, met dien verstande, dat bij nachtelijke ritten daartoe door den oudste toestemming kan worden verleend. 5. in uniform gekleed als bestuurder «ener (ook particuliere) automobiel. 6. in uniform gekleed in openbare middelen van vervoer met uitzonde ring van de spoorwegen. 7. bij het geven en ontvangen van lessen tem opleiding. VERBRUIK VAN SIGAREN, SIGA- RETTEN EN TABAK. Wij kregen dezer dagen enkele cij fers voor ons betreffende het enorme verbruik door ons vólk van sigaren, sigaretten en tabak. De statistiek daaromtrent geeft cij fers, om van te duizelen, cijfers, die niet uit te spreken zijn. Zoo werden in 1939 opgerookt 1.677.662.000 sigaren en 5.234.383.000 sigaretten. De sigaren vertegenwoor digden een waarde van f 70.490.000 en de sigaretten f53.513.000. Aan sigaren, sigaretten en tabak ging in 1939 voor een bjedrag van ruim 14V2 millicen in rook op en in de jaren van 1925 tot en met 1939 was dit bedrag f 1.427.187.000 of bijkans R/2 milliard. Dat beteekent ongeveer het achtste deel van oois nationaal vermogen. £31 als we daarbij nu nog eens de sommen konden tellen van het over matig "drankgebruik (met 'den 'klem op overmatig'") en'het overmatig snoe pen en de overmatige genotzucht in het algemeen, zich zoowel uitend in te veel en, te fijn eten en drinken als in een teveel aan bioscoop!- en ander amuse men t sbazcek, dan ston den we zéker verbaasd van. de enor me cijfers. Wat meer soberheid kan ons volk beslist geen kwaad, al is het jammer, dat een oorlog e,n dp daar mee gepaard gaande maatregelen noodig zijn, om ons daartoe te brenl gen. Wanneer die tijd ons bot meer soiberhreid brengt en tot groofier be reidheid van persoonlijke offers, dan gaat hij niet zonder nut aan ons vooij- bij. 1 en liefst de duurste die er is eo probeer daarna Ivorol, Dan neemt U waar hoe Ivorol in jrwofgeDd-r mtmakead- en schuimend vermogen alle andere verre 0vertaalt» Tube 60, 40, en 25 ct. v DUUR BIJGELOOF. De politie te Weert heeft voor den officier van justitie te Roermond ge leid den 38-jarigen koopman P. B. en zijn echtgenoote M. M., die verdacht wor den van dietstal en heling. In Decem ber aldus meldt de Tel. was de vrouw van B. bij een boerderij te Weert gekomen om eenige kippen te koopen. Hierbij kwam het gesprek op de ziekte van een ouden man, die zich daar bevond. De vrouw kon den zieke wei genezen, verklaarde zij, waarna zij hem met eenige ingrediënten inwreef. Daarna zou zij den echtgenoot van de boerin, die niet aanwezig was, ook van zijn zenuwen afhelpen, waartoe zij het huis en het geld zou moeten zege nen. De geldkist kwam te voorschijn en weldra was het werk geschied. Eenige uren na haar verdwijning ver mistte de landbouwer een bedrag van ongeveer 1500. Aangifte volgde, waar de vrouw en haar echtgenoot werden gearresteerd. Deze laatste wist echter te ontvluchten. Later is het tweetal te Gorinchem aangehouden. ZEILBOOT OMGESLAGEN. W oens dagmiddag zagen zeilers op de Loosdrechtschie plassen aan die monding van die Drecht bij de zgn Witte Keel' een omgeslagen kleine zeilboot drijven. Zij rapporteerden dit aan den wal, waar, men 'die boot reeds had opgemerkt en twee roeibootjes had uitgezonden. 'De omgeslagen hoot was gehuurd bij 'den verhuurder S., die wist te vertellen, dlat omstreeks drie uur de twintigjarige J. Alberts die te Hilversum oip een kantooir werkzaam was, en vaak bij hem 'boot ten huurde, met het vaartuigje was weggegaan. Daar geen spoor van den jongeman te vinden was, moet wor den aangenomen, dat hij verdronken is. Albert is zeeverkenner "bij 'de pacj- vinders geweest en was gewend met groote booten om te gaan. Hij voer weinig in een kleine boot. Waar schijnlijk heeft het storlmachtige weer hem bovendien parten gespeeld. Ondanks herhaaldelijk dreggen, is het lijk nog niet gevonden. VERDRONKEN. Donderdagmorgen is te Hijken het dertienjarige dochtertje van den schipper J. Rink uit Emmen te wat ter geraakt en verdronken. Efen tra gische bijzonderheid is, dat deze schipper ongeveer zes weken gelief den bij- een ongeluk een elfjarig meisje heeft verloren. De ongeveer zeventigjarige Egbert Bijkerk, te Blesdijke, is bij het wan delen in die weide in een sloot ge raakt en verdronken. BR1TSCHE LUCHTAANVALLEN. Een dezer nachten vlogen er tame lijk veel Engelsche vliegtuigen boven ons land. Het resultaat was in ver houding echter zeer gering. In een stad in Zuid-Holland beliep een der tigtal woonhuizen glasschade. Van de burgerbevolking werd een persoon zwaar en twee minder zwaar gewond. In een andere stad kregen rail's wat schade, doch zoo gering, dat het ver keer niet onderbroken is geweest. De bijzetting van den vroegeren keizer Wilhelm II van Duitschland te Doorn. De stoet op het landgoed onderweg naar de kapel. Vooraan de krans van den Führer, daarachter de auto met het stoffelijk overschot (P. K. Fritz Schimmelpenning!») DOODELIJKE VAL'. Donderdagnacht is een waehtsman, de 73-jarige G. Roeland, gewoond nebbende in de Putschelaan aan cle Prins Hendrikkade .te Rotterdam, in een liftkoker gevallen. De man kreeg een hersenschudding. Hijl is naar het Zuiderziekenhuis overgebracht, waar hij* korten tijd later overleed. Het bestuur van den buitenpolder van. Besoijen, dat de ingelanden in een al- gemeene vergadering had "bijeengeroe pen om te beslissen over aanleg van een verharden weg ongeveer midden door den polder, liet 'die ingelanden plotseling weten, dat deze vergadering niet zou worden gehouden. Wij hebben ons, naar aanleiding van deze houding van het polderbestuur tot genoemd bestuur gericht en verna men het volgende: De Cultuur-Technischen Dienst, heeft, zoodra deze kennis kreeg van het plan van het waterschap Besoijen, dat be stuur in kennis gesteld met de plannen die reeds zijn gemaakt voor een groot deér van Noord-Westelijk Brabant en aan welke plannen men bereids is be gonnen. In verband met de indijking van den Biesbosch zal het Oude Maasje en Don- ge worden afgesloten. Door deze af sluiting zullen stormvloeden in wijde omgeving van den Biesbosch hooger oploopen, zoodat over groote lengte in Noord-Brabant en Zuid-Holland de dijken moeten worden verhoogd. Met deze verhooging, die aanzienlijk is, is men aan de zuidzijde van de Bergsche Maas reeds bezig. Vanaf Geertrui denberg tot ,aan Cape lie is een leger van ruim 200 arbeiders met deze ophooging bezig. Eerst wanneer deze verhooging, die tot Heden moet wor den aangebracht, gereed is gekomen, zat de .afsluiting tot stand kunnen wor den gebracht, zoodat er nog wel eenige jaren voorbij zullen gaan eer daartoe kan worden overgegaan. Is dit ales tot stand gekomen, dan zullen vanaf Terheijden, Made tot en met Vlijmen ruil ver kavelingen op groo te schaal plaats hebben. In verband met deze groote wer ken, heeft het bestuur van de Besoij- ensche Buitenpolider besloten voorloo- pig van den aanleg van een. verharden weg door den polder, waarvan die on kosten op 125.000 waren geraamd, at te zien. B. Ct. ZOMjERKLEEDIJ. Voor vacantiie-, fijets- en zeiltocht jes zijn g|emakkelijke, vlotte jurken en pakjes van gjoed wasehbare stof steeds d;e meest ideale dracht. Daar heit hierbij hoofdzakelijk op sportieve ,zomerscbe zonniigje klee ding aanliomt, waarbij "bet „gekleef de' 'element minder in het oo'gl valt;, kunnen wie onze va cant ie -gjar de r obe zooveel moiglélïjk van resten, coupon netjes enz. maken. Zooals steeds staat „Beyer's Mode für Alle" ook nu wleer klaar om; U tei hielpen. Overg|ooiiers van verschil lende stof jes met leuke, eenvoudlgle blouses bewijzen ons in de vacantiie góede diensten, vooral wanneer de rok ,van niet al te lichte stof gemaakt wordt. Jurken met lijfjes van afstekend ma teriaal ,soms gjegarneerd met groot te zakken, vragjen; weinig punten, daar de combinatie van een' joude rok met een nieuw lijfje .(of om.gjef- keerd) heel gloed mogelijk is. Ook met borduursels valt veel te bereiken. Een beetje vaal gleworden effen zomerjurk kan weer als nieuw te voorschijn komjeni door de fleup rig)e>, kleurige geborduurde bloemen. Voor de middagltea zien we de» meer glekleede modellen, mët 'kort te of langje mouw, van één óf meer stoffen t|e maken. 1 Blouses in gjrootje getale en .vele variaties, die ons ook een idee yoor, eien lijfje van een .jurk ,aan de blamdi kunnen doen, strand- en tlenniskLee- dingi, mantelpakjjes, japonnen voor gezette figuren eim "kinderkleèdin g vormen 'Tiet eind van de Janjgje reeks goede, doelmatige modellen van dit blad. )i 1 1 1 Van alle 90 modellen staat. He meest gangbare maat op de twee ,groote rader blade ren. „Beyer's Mode für Alle" is in alle boekhandels te verkrjjjgjen ad f0.65 per exemplaar.. 1 I Hoofdvertegjenwoordigittg voor Ne derland NuV. Wereldmode, Prins Hendrikkade 173, Amsterdam-C.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1941 | | pagina 4