TOOVEREN ijemodexni&eexde Jump,ex Van oud tot nieuw teqencuMiqe, cLa^en KNIP-PATRONEN STOFRESTEN COUPONS! MET EN B&jiqfaeid U-O-oJl Van gebreide jumpers slijt het gedeelte, lat onder de armen komt meestal het eerst, Evenals de mouwen. Wanneer we nu wat frol bijkoopen of in het gelukkig bezit van wol in een andere kleur zijn, dan kan zoo'n lumper gemakkelijk gemoderniseerd wor- ien op de wijze, zooals onze schets te zien geeft. Het knipoverzicht geeft de maten weer in c.M. voor een slank figuurtje, doch »an de hand van een grondpatroon kan men het model in alle gewenschte maten hitvoeren. Eerst beginnen we het patroon iran papier te knippen, daarna tornen we Se mouwen uit, en schoudernaden los even als een deel der zijnaden. De steken van het voorpand worden nu opgenomen, die van den rug komen op een draad. De mou wen worden uitgetrokken en de wol aan gewend voor het opbreien van de punt. Steeds vergelijken we patroon en breiwerk onder het breien. De voorste pas wordt in twee deelen ge breid met twee kluwen (twee kleuren) terwijl de draad bij het wisselen steeds over elkander wordt gekruisd. Men kan den pas en mouwen in den tricotsteek breien, doch aardiger is om een gaatjespatroon te werken. In het eerste geval kan met kleine kruissteekmotiefjes op het rechte breiwerk maken, die zich op regelmatige afstanden herhalen b.v. vierkantjes i'an 2 kruisst. hoog en 2 kruisst. breed b.c. van glanszijde of paarlkatoen. Sluiting met rits en halsafwerking met schuine bles van kunstzijde. De mouwen zijn kort en wor den met o-.m boordje 12 1 aver, afgewerkt. Flamengo treden op den voorgrond, doch daarnaast bieden de vele katoentjes, die met kleurige motieven bedrukt zijn een groote verscheidenheid. Ook effen weef sels hebben groote kans van slagen. Nieu we materialen worden in Duitschland in den handel gebracht onder de namen: Flo- retto, Floxine en Floxana. Celwol en kunst zijde zijn tot nieuwe weefsels geweven, die aan hooge eischen voldoen en een goe den snit waarborgen. De middagjaponnen hebben over het al gemeen weinig garneering, meestal wordt volstaan met het aanbrengen van ruimte aan het bovendeel, een enkele maal valt een rok met meer dan normale ruimte, meest aan den voorbaan aangebracht, op. Vrij wel «feeds worden ruime tailles ge- r. Uii 1 (IIIIllllffllllllIllflIllllltllMII) Het voorjaar beteekent voor de dames- en kindermode steeds een algeheele her ziening der bestaande kleedij. Met overleg wordt nagegaan hoe men met een liefst klein puntenoffer toch een en ander kan modern Lseeren èn ook wat nieuws aan zal kunnen schaffen. De lange winter maanden noodzaakten ons om ons langer dan ons lief was in min of meer stemmige kleeren te hullen en daarom zullen we thans reeds begonnen zijn mei een en ander op te frisschen met een nieuw garnituur van piqué of ander materiaal. Een voordeel is, dat de nieuwe kunstzijden weefsels, die ondanks den oorlogstijd meer een ruime keuze bieden, minder punten vragen dan wollen stoffen, terwijl ook de gemengde weefsels geen matige eischen stellen. De Duitsche mode-industrie, die niet al leen met een keur van nieuwe modellen is uitgekomen, doch ook met weefsels van nieuwe grondstoffen vervaardigd, heeft thans het afzet gebied verruimd en voor ziet niet alleen in de behoeften van het eigen land doch ook in die van andere gebieden. We mogen gerust zeggen, dat Berlijn en Weenen thans toonaangevende mode centra geworden zijn. De groote verscheidenheid van stoffen maakt onze keus niet gemakkelijk, want het eene zijdje is al mooier dan het andere. En eens voelen we ons tot bepaalde mo tieven aangetrokken dan weer zijn het de kleuren, die ons oog boeien. Hoe het ook zij, het gebodene heeft onze verwachtingen iten aanzien der mode verre overtroffen. ^Zydep weefsels als crêpes, taffet, cloqué, dragen met een zeer nauwsluitend rakje; zooals ook aan de bovenste japon waar te nemen valt alsmede aan die, welke on deraan links is aangegeven. De japon (boven) is aan voor- en rug zijde weergegeven. Aan de voorzijde zijn inknippen, waaronder de ruimte van het voorpand verdeeld is, terwijl de mouwen met wijde armsgaten zijn ingezei, in ge matigd vleermuismodelDe rug geeft een geschulpten pas te zien met knoopsluiting, terwijl de ruimte naar het midden toe ver deeld is en overbloest. Onderaan links. Japon, die ook zeer ge schikt is om door meer gezette dames ge dragen te worden. Opgeknipte rok en in gehaalde ruimte midden voorpand, ver deeld langs schuine inknippen. Rechts ge- kleede japon, die zoowel van soepele zijde als kantstof gemaakt kan worden. Over het algemeen valt een tendenz waar te nemen om de rokken nauw en kort te dragen, zonder dat evenwel in eenig opzicht van overdrijving sprake is. De meest gangbare lengte is plm. een hand breedte over de knie. Een groote voorliefde wordt aan den dag gelegd voor casaque, die van het zelfde materiaal der rok of geheel contrasteerend gemaakt zijn. Veel al vallen zij met een klokkende onderlijn over de gladde rokjes. Veel waarde hecht men thans aan al lerlei details, die wat variatie aan weten te brengen. Zoowel garnituren, als shawls, corsages, ceintuurs, handtasschen en hand schoenen bieden vele mogelijkheden. In een tijd, waarin wij op alle mogelijke manieren dienen te sparen, zullen wij nieuwe wegen moeten trachten te vinden, om allerlei details aan onze kleeding aan te brengen, die er een nieuw aanzien aan kunnen verleen. Appliccaties, stiksels, ga- nituren dragen er toe bij om eenvormig heid te voorkomen en ten slotte zal ook breiwerk meer en meer een uitstekend hulpmiddel blijken te zijn, wanneer het moderniseeren van kleedingstukken be treft. De jumper, die men op deze schet- jes aangegeven vindt, is gemaakt van een klein couponnetje stof, waarvoor met 90 c.M. volstaan kan worden, aangezien de mouwtjes en het boord in geribd patroon gebreid zijn. Sluiting rugrijde split. De mouwen hebben slechts zeer weinig bo- venruimte, aangezien het de bedoeling is, dat zij een recht model krijgen. Aan den onderkant dezer jumper wordt de stof op plm. Y? c.M. ingeslagen en hierop haakt men een toer vasten, die met fijne naalden worden opgenomen en waarop het boord, dat niet aansluit, doch min of meer ruim is, wordt gebreid. De eerste tien toeren haakt men 1 r. 1 aver, vervolgens wordt in iedere rechte rib 1 st. gemeerderd, door de tusschen twee rechte steken liggende lus op te nemen, zoodat men dan 3 recht, 2 averecht vervolgt, hetgeen men na 10 toeren herhaalt, en wel door 2 steken, te meerderen, aan weerskanten van den mid delsten steek. Als onderbreking van het rechte voorpand kan men een eenvoudige versiering aanbrengen, bestaande uit rechte lijnen, dat afgesloten worden met pijltjes en in den steelsteek gewerkt zijn van de wol, waarmede men gebreid heeft. Kleine lapjes kunnen nog zeer goed tot blouses met lange of korte mouwen verwerkt wor den, indien men verschillende deelen aan elkander stikt, aan rugpand zoowel als aan de voorzijde, zooals de afbeelding (links) dit te zien geeft. Een gedeelte van den rugnaad wordt afgewerkt als split, ter wijl alle naden goed uitgestreken en van siersteken voorzien worden, liefst in afste kende kleur. Smalle, verspringende kruis jes randjes leenen er zich evenzeer voor als takjes of flaneelsteekjes. Vesten zijn een ideale uitvinding, omdat men er nagenoeg geen stof voor noodig heeft en vooral onder costume mantels de blouse op alleszins geschikte wijze kan vervangen. Punten behoeven we eersten met te of feren, want- we verwerken er kleine cou pons voor en maken het rugdeei van een effen restantje, dat onze lappendoos nog wel op zal leveren, eventueel koopt men een couponnetje waschzijde of tulle voor het rugpand. Het vest op bijgaande schets geeft schui ne lijnen te zien, op buste hoogte en onder het patroon gemakkelijk te maken. De bo dem, wordt van carton geknipt en overtrok ken met een lapje waschzijde, daarna stikt men de beide zijkanten dicht en slaat den onderkant 3/4 c.M. om en verbindt den bodem met het bovendeel door middel van kleine overhandsche steekjes. Het uitste kende vierkantje van 20 cm. (1-2-3-) dient als bekleeding onderkant bodem. Boven kant afwerken de overgeschoten stof, waar toe men enkele reepen van c.M. breedte aan elkander stikt en tegen den binnenkant van de tasch naait. Op regelmatige afstan den worden nesselgaten gemaakt, waar door een lang lint gehaald wordt. Aardig is het om effen zijde b.v. taf met ruiten te versieren, die in den steelsteek gewerkt worden, terwijl ook andere versieringen een apart effect kunnen geven. De aanschaffing van een nieuwe japon vraagt een puntenoffer, zij het dan ook, dat kunstzijdenweefsels minder hooge eischen stellen dan wollen stoffen. Voor dat tot het koopen van nieuwe stof wordt overgegaan, onderwerpen we de japonnen van vorige jaren aan een grondig onder zoek. Het resultaat is, dat er nog een kunstzijden japon hangt, die weliswaar on der de armen en aan mouwen versleten is, doch overigens nog goed te gebruiken is. Onze schets geeft eenige mogelijkheden weer. Ie. Om den rok te dragen met een spor tieve zomerblouse. De rok van dit plaat je is uit den tijd, toen we nog niet zoo zui nig behoeften te zijn en is rondom met plooien, die gedeeltelijk opgestikt zijn. Deze stiksels kunnen we verlengen tot b.v. 25 a 30 c.M. boven den zoom, waardoor een meer afkleedend model verkregen wordt, terwijl de ruime onderkant bij het loopen ais een ruime strook werkt, hetgeen een aardig effect geeft. 2. Blouse, die van den rok gemaakt is. Met behulp van effen materiaal is een nieuw bovendeel opgestikt, waarvan ook de mouwen gemaakt zijn. Het zien maken van speelgoed houdt de kinderen in gespannen aandacht en zelfs het meest primitieve stuk heeft waarde voor hen. Op een regenachigen middag is het soms heel moeilijk om iets te vinden, dat hen boeit. Het maken van de weer gegeven poppenmeubeltjes zal de kleintjes evenwel veel genoegen geven, temeer, daar de poppenkamer hierdoor gemeubileerd; kan worden. Als materiaal is noodig: kleefstof, ge kleurd papier en lucifersdoosjes. De kast bestaat uit twee tegen elkander ge plakte doosjes. Om de deuren open en dicht te kunnen doen maakt men een zijde met een scherp mesje los (langs he: strijkvlak). Men kan het geheel met aardig gekleurd papier beplakken. Voor hel bed is een groote lucifersdoos noodig waarna de kanten uitgeknipt worden om de pooten te kunnen vormen. Kleine lapjes bontgekleurde katoen die nen om tot deken en kussen verwerkt te worden. De spiegel is een stukje rondgeknipt carbon, dat met gladgestreken zilverpapier wo'dt overtrokken. De bloementafel is gemaakt van het omhulsel van het doosje, pooten worden uitgeknipt, terwijl men er een papieren bodem inknipt en het geheel opvult met „kunstbloemen". Voor de sofa gebruikt men het binnenste van een doosje als zitting, rug en zijkanten doen als leuning dienst, terwijl de pooten van lucifers gemaakt zijn. Ten slotte nog een rond tafeltje, dat uit een klosje garen •bestaat; als kleedje een stukje uitgeknipt papier of een klein papieren „kanten" kleedje. De vleeschmachine, welke men ook veel al aanwendt om aardappelen te malen, kan steviger aan den keukentafel geschroefd worden, indien men onder en boven het tafelblad een latje plaatst. Men voorkomt hierdoor tevens, dat de verf beschadigd wordt. de taille, die evenals middellijn door sier- steekjes worden aangegeven; eventueel kan men in het midden een ritsluiting aan brengen. Sluiting op een der schouders met drukknoopen. Ten slotte maken we van een lapje fleurige zijde een taschje, dat zich uitste kend leent om bij avondbezoeken e.d. ge bruikt te worden. ALs materiaal kan wel licht een zelfde lapje zijde van de japon gebruikt worden en anders kan een cou ponnetje tafzijde van 55 c.M. lengte dienst doen. Aan de hand van het knipoverzicht is Succespatroon. Prijs 35 cent. A 672 Blouse van geruit halven of zomerfla- neJ met scherp gepunten pas en revers- kraag. Sluiting met split. Korte mouwen met opgestikten pas. Patronen in de maten 38—40—42. Succespatroon. Prijs 35 cent. A 673. Blouse, gemaakt van kunstzijde of een ander waschbaarweefsel, waarvoor wel licht een niet meer moderne zomerjapon he-1 materiaal kan leveren. Smalle nervures rechts en links van beide zakjes, die een eventueele naad op geschikte wijze aan het oog onttrekken. Breeden, aangetikten ceintuur, die deze blouse over den rok doet vallen. Hoogslui- tend kraagje. Patronen 424446. Succespatroon. Prijs 35 cent. A 674 De mode schenkt ook haar aandacht aan de eischen, die de meer gezette dames aan blouses stellen en brengt modellen, die ook den rok gedragen worden waardoor zij een afkleedende lijn geven. Dit model met opgestikt plastron en reverskaag, die een V-vormige halslijn geeft leent zich zeer voor dames, wier figuur haar in de grootere maten doet vervallen. Onder het plastron is eenige ruimte, die de stof iets vloeiend over de buste doet vallen. Op taille hoogte worden aan den binnen kant pinces aangebracht, die de ruimte zoo danig verdeelen, dat de blouse om het mid del aansluit. Patronen in de maten 4648 en 50. A 673 KNIPPATRONEN VAN DEZE MODELLEN zijn tegen den aangegeven prijs verkrjtfgp baar bij Het Practisch Modeblad, Postbus 36, Den Haag. Betaling steeds vooruit per giro (post rekening 203203), per postwiss-' of in post zegels, mits deze een waarde hebben van VA, 3 of 7 H

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1941 | | pagina 8