OUDE MEUBELS Eenvoudig en billijk WORDEN OMGEBOUWD Van een lapje stof èn bonte wolresten fyonrtige Heeding Spiegel van de Japansche volksziel KNIP-PATRONEN r or 5i 13 0<£?| evenwel bestaan en dienden als berging van ondergoed, overhemden, boorden enz. Zonnige dagen ONDERJURK EN NACHTKLEEDING Voor groote en kleine meisjes Siteu&e. aan ótapiedten 1 Indien men de beschikking over enkele blouses wil hebben zonder dat hiervoor Jten puntenoffer noodig is, dan zal men giet eenig overleg te werk dienen te gaan Om van stof resten of kleine couponnetjes iets samen te stellen, dat aardig kleedt. De blouse, die onze schets te zien geeft is ge dacht van twee kleuren organdie of kunstzijden georgette, terwijl men ook andere weefsels kan combineeren, b.v. ef fenen gebloemde waschzijde; effen rose en blauwe waschstof geeft eveneens een aar dig effect. De verschillende reepen wor den met smalle Engelsche naden verbon den. Voor- en ruggedeelte bestaat uit twee stukken stof, die 54 c.M. breed en 51 c.M. lang zijn. De raglan mouw wordt geknipt naar het patroon, dat rechts is aangege ven naden. Aan mouwen en hals wordt 5 c.M. extra aangeknipt voor den zoom met hoofdje. De naden worden overgewerkt met een flanel of takjessteek, zooals de schets deze te zien geeft. Nadat de reepen en stiksels zoover klaar zijn, worden de raglan mouwen van 0 tot tusschen voorpanden en rug gestikt, terwijl men van 0 tot een oksel aan brengt van 6 c.M2., daarna worden de zij naden dichtgestikt evenals de mouwen. Hals en onderkant mouwen, die 5 c.M. zijn aangeknipt worden op 2 1/2 c.M. om gevouwen en met een smallen omslag gestikt, daarna volgt 1 c.M. verder nog een stiksel. Door de mouwen wordt elastiek gehaald en door den halszoom een lint, dat tevens als garneering dient. Onderkant omzoo men. Iedere vrouw zal gaarne een enkele ja pon hebben, die voor bijzondere gelegen heden bestemd is. Als eisch dient men te stellen, dat dergelijke gekleede japonnen weinig opvallend van kleur zijn, zwart zal wel het meest in aanmerking komen, te meer daar deze kleur weinig opvalt als men een of ander kleedingstuk niet alleèn lang moet dragen, doch tevens tot in het oneinde wil miderniseeren. Garneeringen, die gemakkelijk verwisseld kunnen wor den zijn steeds zeer practisch, doch.ook vesten van bescheiden afmeting en met brocaat of geplisseerd georgette als mate- i Links een model, dat van dunne zijde gedacht is en een pas en bovengedeelte aan mouwen heeft van gesmockt is. Flat teus zijn de mouwen, die naar den pols toe wijder worden en met een smal biesje zijn afgewerkt. Klokkende rok. No. 2 is een japon, die uit doorloopende banen bestaat, glad bovendeel met incrustatie van tulle of kant. Rok met ingezette klokken. Glad de mouwen en ronden hals met opgestikte biezen, die ook langs de garneering zijn aangebracht. No. 3. Japon van zwarte zijde met gar neering van kant aan hals en mouwen. rlaal bieden vele mogelijkheden. De rok ken van de gekleede japonnen zijn even eens kort, doch hetgeen opvalt is, dat zij vrij ruim zijn, hetgeen trouwens ook een eisch is voor dunne zijden weefsels. Onze schets geeft een viertal japonnen te zien, die zonder 'lat van eenige overdaad spra ke kan zijn, toch een zeer gekleeden in- üruk maken. Z.g. wikkelmodel met sluiting op zij en aangeknipte volant, z.g. „waterval". No. 4 geeft een combinatie van kant en zijde of dunnen wollen stof te zien, opgeknipten rok. Model, dat zich uitstekend leant om een bestaande japon te moderniseer en of over weinig stof. Een alleraardigst kinderjurkje is is op bijgaande afbeelding aange geven, waarvoor gebruik gemaakt is van een lapje wollen stof en wat jVJ restjes wol, waarvan de pas, man- chetten en den onderkant van het rokje gehaakt worden. Het knip- overzicht geeft de maten in c.M. aan. Fig. 1 is de voorkant van den pas. Fig. II is de helft van den rug pas, die uit twee deelen bestaat, die met knoopjes en lusjes gesloten worden. Fig. Ill mouwen. Aan de hand van het patroon wordt de pas in rechte (verticale) toeren vasten ge haakt in een of meer kleuren. Af en toe legt men het werk op het patroontje om te zien of men moet meerderen of minde ren. Schouder en zijnaden verbinden. Aan voorzijde enkele knoopjes als ver siering naaien, die men aan de rugzijde aanbrengt voor de sluiting. De mouwen I worden dichtgestikt en den ingehaalden onderkant afgewerkt met een gehaakt manchetje. Het rokje bestaat uit twee haantjes van 67 c.JM. breed en 39 c.M. lang, 'die door zijnaden verbonden worden. On derkant afwerken met drie of meer toe- j ren vasten. Mouwen inzetten en de ruimte over den bovenarm verdeelen. Onlangs brachten wij een bezoek bij een jong echtpaar, wier kamers er buitenge woon gezellig gemeubileerd uitzagen. We wisten, dat ze van een zeer beschei den inkomen moesten leven en geen dik ken spaarpot te hunner beschikking hadden waarvan ze zich in konden richten. Het oude spreekwoord: „Armoede zoekt list", bleek ook thans weer een groote kern van waarheid te bevatten, want het grootste deel hunner meubels was gemaakt van oude, die nagenoeg geheel aan de ver getelheid waren prijs gegeven en sedert jaren op den zolder van het ouderlijk huis stonden. De schetjes, die wij hierneven weer- sar. den onderkant met een strook worden afgewerkt. Een schrijftafeltje is het ideaal van iedere huisvrouw. Dat wat op onze af beelding is aangegeven, is gemaakt van een oude commode, waarbij een handige meubelmaker zich aan het werk zette om het voorvlak van een der laden zoo te make», dat het op en neer geklapt kan worden. In het midden werd een plank aangebracht waarop boeken, schrijfmate riaal en andere dingen berging vonden. Teneinde aan het geheel een meer modern aanzien te geven werden er hoogere pooten onder geplaatst. De beide onderste schuifladen bleven geven Dewijzen niet noeveel fantasie te werk is gegaan. In de eerste plaats wist men een springveerenbak met gestreepte stof te overtrekken en om te tooveren in een gezelligen divan, waarop kussens, die van stofresten gemaakt waren. Een schemerlamp en een gemakkelijken stoel completeerden dit aardige hoekje. Een oude leunstoel werd overtrokken met geruit cretonne, evenals een stoel, waarvan de oude leuning en gedeeltelijk ook de poten waren afgezaagd. Desverkiezende kan men ook losse overtrekken voor fauteuils maken, die dan Een oude kist werd opnieuw geverfd en met behulp van schabionen van bloemen motieven voorzien, waardoor het geheel er frisch uitzag en een uitstekende bergplaats bleek te zijn voor kleeren, die hun zomer of winterrust tegemoet gaan. Met een weinig fantasie en smaak kan men veel bereiken en kunnen oude schijn baar niet meer bruikbare meubels omge- tooverd worden in nieuwe, die een zeer persoonlijk cachet geven aan kamers. Een nieuwe Hollandsche Beyer-uitgave is verschenen onder No. 405. „Elegante Pullovers en vesten van allerlei karens en resten", die een reeks jumpers in blouses te zien geeft, die zich voor warme zomer dagen leenen. De verschillende modellen zijn met veel zorg samengesteld, zoodat met weinig materiaal, dus weinig punten VSlstaan kan worden. Aangezien voor ieder model ^cn duidelijk knipoverzicht wordt gegeven, zal men de verschillende jumpers en vesten zoowel met dik of dun materiaal kunnen uitvoeren. Bij zonder geslaagd is o.m. het jasje, dat van gehaakte bloemetjes en blaadjes gemaakt is van kleurige wolresten. Alleraardigst is het zomerjumpertje met kersen-motieven als versiering, waarvoor zoowel teekening als kleuren zijn aangegeven. Maar.... meer willen wij niet verklappen, ieder oor- deele zelf en schaffe zich ddt geslaagde nummer H. 405 aan. De prijs bedraagt slechts 0.57en het boekje is bij iederen boekhandel en in iederen hand werkzaak verkrijgbaar. Laurierolie met alcohol vermengd is een probaat middel om de huid mee in te wrijven teneinde insectenbeten te voor komen. Om het helder worden der wasch te be vorderen voegt men aan het laatste spoel water in heet water opgeloste borax toe. Bij het naaien van harde stoffen als lederwaren, loopers vilt e.d. verdient het aanbeveling een z.g. behangersnaald en -garen te gebruiken en dit laatste met was of kaarsvet in te wrijven. Sprookjes, die Japan zijn jeugd vertelt. In de laatste j^ren heeft menigeen meer dan vroeger de oogen op Japan gericht. Europeanen, die in dit land reisden, leer den er de Japansche kunst waardeeren evenals theater, film- en dansvoorstellin gen. Waar de outsider echter buiten gehou den werd, was de sprookjeswereld en hier van heeft Fritz Rumf een bijzondere studie gemaakt die hij vastgelegd heeft in efen boek, dat het eerste is, dat op dit gebied in Europa verschijnt. Jaren van intensief werken waren voor het verzamelen dezer sprookjes noodig en de verhaaltrant is in overeenstemming met de nuchterheid, die het Japansche volk karakteriseert. Vele figuren in deze sprookjes doen bekend aan en zoo vindt men er ook de booze stief moeder en de goede, volgzame dochter, de allesopofferende kinderliefde van een ar men zoon, den listigen paardendief, die zijn rijken buurman trachtte te bestelen. Zelfs wordt men herinnerd aan de schel menstreken van Tyl Uilenspiegel, aan de fabels van dieren, die ons allen bekend zijn. In China, Korea en achter-Indië treden on afhankelijk van elkander, allerlei gedaan ten op den voorgrond, zij beelden alle de menschelijke eigenschappen uit, die hun leven veelal beheerschen, als boosheid en goedheid, dwaasheid en wijsheid, overwin ning en verslagen worden en ieder volk doet dit op zijn manier. In de eerste plaats heeft men in Japan veel sprookjes, die betrekking hebben op de ratuur en op de dierenwereld met een slot als: „en zoo komt het, dat de apen een korten staart hebben" of: „en sedert dier tijd kijken uilen en raven elkander mei booze blikken aan. Een groote plaats ondex de heksengetallen neemt de „yama uba' of de „yama-baba" in, een menschen eten de heks, die telkenmale van gedaante ver wisselt. Vaak ziet men haar uitgebeeld mei een tweeden mond op het hoofd, die be dekt wordt door het haar. Dagen lang kar zij zonder eten leven en nimmer voedt zij zich, wanneer zich menschen in haar nabij heid bevinden. Waant zij zich evenwel al leen, dan verdwijnen er door haar onna- tuurlijken mond groote hoeveelheden rijst in minder dan geen tijd en zelfs ontziet zij' zich niet lastdieren met hun drijvers en al' te verslinden!.... Natuurlijk ontbreken ook in de Japan sche sprookjes geen duivels en kabouter* en veelal wordt de onschuldige neus var een slachtoffer zóó lang, dat hij „de wol ken raakt". Oto-hime daarentegen is de dochter van een drakenkoning, die op der bodem der zee woont en als een goede fee wordt voorgesteld. Ook komen er vrou 7/en in deze sprookjes voor, die van der hemel afdalen en met aardsche manner trouwen, doch na korten tijd verlaten zij man en kinderen om weer naar haar hemel, rijk terug te keeren. Zeer geliefde figuren zijn „o Jisan to-o-ba- san" de goede oude man en de goede oude vrouw een oud echtpaar, dat met groote liefde kleine wonderkinderen groot- brengt, die zij verborgen vinden in vruch ten of in de gedaante van slakken en slan gen. Steeds oogsten de oudjes grooten dank en een rijke belooning van hun opgroeien de pleegkinderen, die vele wonderdaden verrichten en de kunst van tooveren ver staan. Zooals iedere sprookjeswereld is ook de Japansche zeer veelzijdig en gebaseerd oj uitingen zoowel van teedere als mensche lijke gevoelens als van die waar haat en tweedracht in worden botgevierd. Onge twijfeld getuigen ook deze sprookjes van een schier onbeperkte fantasie; levensles sen en levenswijsheid zijn de verborgen kern. De keur van Japansche sprookjes, door Fritz Rumf verzameld, weerspiegelt de Japansche volksziel, want in de verhalen, die een volk aan de jeugd vertelt, komen dt- krachtigste en meest waardevolle ge voelens en opvattingen van een natie tot uiting. Barnsteen dat zijn glans verloren heeft, wrijft men af met een zacht lapje gedrenkt in wijngeest. Vlekken op spiegelglas verdwijnen in dien men den spiegel met kamfersoiritus afneemt. Succespatroon. Prijs 15 cent. Onderjurk, die van gebloemd katoen of waschzijde gemaakt kan worden en uit twee deelen bestaat. Op taillehoogte wor den groepjes smalle plooitjes gestikt, aan den binnenkant smalle schouderbandje* van lint. De bovenkant kan, zooals de af beelding aangeeft, afgewerkt worden met een feston, doch ook met smallen kant of een opgestikten reep van afstekend materiaal, b.v. gebloemd. Patronen 10 12 en 1214 jaar. Succespatroon. Prijs 25 cent. Pyama van gebloemd katoen gemaakt met smalle oprijgjes aan voorzijde, die een pas vormen. Smal omliggend kraagje en split met belegstuk; knoopsluiting. Broek en bovendeel zijn aan elkander ge stikt, over den naad komt een ceintuur, die met knoop en knoopsgat sluit. Patronen 810 en 1012 jaar. Succespatroon. Prijs 20 cent. Nachtjaponnetje met pas, die aan d« rugzijde met knoopen en knoopsgaten sluit. Vierkante halsuitsnijding en korte pofmouwtjes. Patronen 24 en 46 jaar. KNIPPATP.ONEN VAN DEZE MODELLEN zijn tegen den aangegeven prijs verkrijg baar bij Het Practisch Modeblad, Postbus 36, Den Haag Betaling steeds vooruit per giro (post rekening 203203), per postwiss-' of in post zegels, mits deze een waarde hebben val VA. 3 of VA ct.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1941 | | pagina 8