Ingezonden OfHciëele Berichten Gevonden en verloren voorwerpen RUSLAND Buitenland Gemeenteraadsverslag DE STRIJD IH Omnium Kompas-kaart Andel, 21 Juni 1911. M. d. R. Beleefd verzoek ik U onderstaand artikel op te nemen in Uw veelgele zen blad. Ik dank U bij voorbaat voor de verleende plaatsruimte. Bij den aanvang of liet einde dei- lessen aan de leerlingen der Land bouwschool zing ik nog wel eens met de jongens dat veelzeggende Psalm versje „Zet, Heer, een wacht voor mijne lippen, Behoed de deuren van mijn mond, Opdat ik mij tot geenen stond Iets onbedachtzaams laat ont glippen..." Ik geloof eigenlijk, dat wij allen, wie we ook zijn, dat gerust dagelijks biddend zingen mogen! Onwillekeurig kwamen mij, dezer dagen behalve deze dichtregelen, nog andere woorden uit ons aloude Psalmboek in de gedachten. Het was Ps. 15:3: „Die (zie vers 1) met zijn tong niet achterklapt, Geen kwaad doet aan zijn metge zellen, Niet in het spoor van laster stapt, Maar, zoo men iemands eer vertrapt, Dien smaad wil hooren noch ver tellen". Wanneer ik in 't bijzonder aan de ze woorden dacht? Toen verschillen de opduikende, telkens weer her haalde, maar dan ook weer wegster vende geruchten mij ter oore kwa men... Omdat de 114 leerlingen, die onze Landbouwschool momenteel bezoe ken, wel uit 30 verschillende plaat sen komen, dacht het mij goed, op deze wijze eens even recht te zet ten, wat scheef staat en daarmee voorgoed een eind te maken aan alle mogelijke babbelpraatjes, die mis schien den goeden maam van onze bloeiende onderwijsinrichting kon den benadeelen. Als hier en daar verteld wordt, ;om met me zelf te beginnen, dat ik zoo Duitschgezind ben, dan vindt zulks vermoedelijk zijn oorzaak hier in dat ik, zoodra ons goede Vader land bezet gebied was geworden, on middellijk alle uitingen onder de leer lingen den kop indrukte, die van ee- iiige vijandige gezindheid tegenover de Duitsche overheid blijk gaven. Ook duldde ik nimmer gesprekken ,over de N.S.B. of hatelijke verdacht makingen aan het adres van leden Üier beweging. Toen niettemin laatst een der leer lingen van de 2de klas, in een on bewaakt oogenblik op een brief je din gen had geschreven, die beleedigend waren voor een zijner medeleerlin gen, en hem dit in handen had ge speeld, viel het niet te verwonderen, dat de vader van laatstgenoemden leerling zich bij mij vervoegde met een ernstige klacht. Wie is er nu in vredesnaam gaarne gekrenkt in zijn politieke of godsdienstige overtui ging? Zoo iets komt nu eenmaal niet te pas en behoort zeker niet thuis op een school, waaraan het predicaat Christelijk is toegevoegd. - Laat ik voor ops tellen, dat de houding van den beleedigden vader in alle .opzichten zeer correct is geweest, al was 't alleen al door het feit, dat hij direct naar mij is toegekomen. Wraak nemen lag in 't geheel niet in zijn bedoeling. Inmiddels is in een vriendschappe lijk onderhoud tusschen de betrok ken personen de zaak in 't reine ge bracht en de jeugdige dader door zijn vader en 'mij gestraft. Ik doe langs dezen weg een beroep ,op alle ouders van onze leerlingen ,om hun kinderen, die vaak nog niet weten, wat ze zeggen of zwijgen moe ten, vooral onder 't oog te brengen, dat zij hun mond hebben te houden en mede te werken tot de orde en rust, die noodzakelijk op de scho len moeten heerschen. Te lang reeds greep er verdacht making plaats onder de zonen van ons Nederlandsche volk, dat in tij den van druk schouder aan schou der moet gaan staan en geduldig en stil berustend zal hebben te dragen al het leed, dat over ons land en volk is uitgestort. „Haat verwekt krakee- len, maar de liefde dekt alle over tredingen toe", zegt Salomo in het boek der Spreuken. Laat men toch bedenken, dat we niet meer leven in den tijd vóór Mei 1940. En ook toen was ons volk al zoo hopeloos verdeeld in kerken en kerkjes, grcepen en greepjes, door mij in een vergadering eens genoemd den vloek van het Christendom. Moet dat zoo blijven, ook nu het noodweer over deze zondige aarde, toch al zoo vol van nameloos leed, is losgebarsten? Intusschen is over bovenbedoelde kwestie al heel wat stof opgejaagd. Menigeen, die vermoedelijk genoeg onkruid in eigen tuintje heeft te wie den en zijn tijd beter gebruiken kon, dcet er nog een schepje bovenop. Mij heeft een en ander veel ver driet en moeite veroorzaakt. De leer lingen heb ik ernstig gewaarschuwd. Ik zal voor de meest krasse midde len, in overleg met mijn bestuur en met den Rijkslandbouwconsulent, niet terugdeinzen, als iets soortgelijks weer mocht plaats hebben. Wie aan het hoofd staat van een onderwijsinrichting als de mijne, draagt nu eenmaal een groote ver antwoordelijkheid. We lezen van den richter Eli: „Als zij (dat zijn z'n zonen) zich vervloekt hebben ge maakt, heeft hij ze niet eens zuur aangezien." Ik hoop, dat men dat nimmer van mij zal zeggen. Er is ge lukkig ook een liefde, die toornt... Laat ik nog even voor de lezers dit tweeregelig rijmpje uit de oude doos mogen cibeeren: Wat gij niet wilt, dat u geschiedt, Dce dat ook een ander niet, om ten slotte dit vrij lange epistel te besluiten met de vriendelijke ver maning van den Apostel Paulus aan de Romeinen „Indien dan uw vijand hongert, zoo spijzig hem; indien hem dorst, zoo geef hem te drinken, want dat doende, zult gij kolen vuurs opzijn hoofd hoopen. W. BRONKIIORT, Andel. Vergadering van den Raad der ge- mee:nte EETHEN, op Donder dag 26 Juni, des nam. 8 uur. 'Voorzit'.er Edeilachtb. Heer D. A. v. d. Schans. Aanwezig alle leden behalve de heer Lankhaar. De Voorzitter opent de vergadering met het formuliergebed. De Ambtenaar ter secretarie leest de notulen der vorige vergadering, die onveranderd worden vastgesteld. Ingekomen stukkien Van Ged. Staven -een nota van aan merkingen gevallen op de gemeente- begrooting 1941. De Voorzitter licht toe, dat de cij fers der begrooting gunstigier wor den. De subsidie voor werkverschaf fing is aanmerkelijk beknot. B. en W. worden gemachtigd de nota Te beant woorden en af te handelen. Verzoek van het schoolbestuur te Genderen, om ingevolge art. 72 der L.O.-wet gelden beschikbaar te si el len voor de aanschaffing van nieuwe schoolbanken. Met algemeene stemmen besluit de raad het benoodigde 'bedrag gfoot f233.10, beschikbaar te stellen. De Voorzitter deelt mede, dat de plannen voor de betegeling der speel plaatsen bij de scholen, ri'iet vlot ver lopen. Aanvankelijk tengevolge van verschil tusschen aannemers en op zichter eri verder door Eet gebrek' aan cement. B. (en W. zouden de werkzaamheden thans publiek willen doen aanbesteden. De werk'zaamhei- den vallen onder plannen. 3B, de stal den voor vee onder la$, die kans dat dus voor de speelplaatsen cement eai worden toegewezen is uiterst gering. Bovendien haddien B. en W. in overweging om te Meeuwen, tege lijk met de speelplaats, ook de afwa tering naar het kerkplein te doen opknappen en dit te doen betegelen tot aan de haag van de pastorie. De kosten zouden daarvoor echter komen op ruim f 500. Dit vinden B. en W. wel wat duur en daarom zouf- den zij willen volstaan met riolee- ren en de rest verharden met kolen gruis, de kosten worden 'daarvoor begroot op f 250.B. en W. vragen hen te machtigen, deze werkzaamhe den te doen uitvoeren en hen Uaarr voor een crediet toe te staan tot ten hoogste f 300. Met algemeene stemmen besluit de raad daartoe. De gemeentebegrooting 1940 wordt fti ontvangst verhoogd rnet een T>e- drag van f 4804.69, de uitgaven met hetzelfde bedrag. Tengevolge van de stijging van de grintprijs is de post verbetering van wegen b.v. overschre den met f 925. Subsidie restaura'ie toren Gende ren. De Voorzitter licht toe, dat het verzoek om subsidie reeds in de vo rige vergadering aanhangig is ge weest en toen een subsidie werd ge vraagd door het kerkbestuur der Ned. Herv. gemeente van f 400.in de kosten, die werden begroot op f 500, ean Dedrag Van f 100.zou worden verkregen van een verzekeringsmaat schappij tegen stormschade. B. en W. hebben den gemeente-opzichter, den heer v. Loenen, opdracht gege ven een onderzoek in te stellen en deze komt voor een afdoende ver betering tot een bedrag van f 740. B. en W. stellen daarom voor een subsidie toe te staan van 'f500. Hel kerkbestuur zou dan naast de 100.van de verzekering, nog een bedrag van T140.moeten zien te verkrijgen. B. en W. meenen, dat dit op dezelfde manier zou kunnen ge schieden als indertijd in Drongelen, waar de gemeente in de herstelling van den toren ook' een subsidie van f 500 verleende en waar een bedrag van f200.door de ingezetenen werd bijeengebracht. Waar de toren met zijn uurwerk' voor de geheele gd- meente van belang "is, vertrouwen'B. en W. dat het bedrag van f 140. bijeengebracht zal worden. Als voorwaarde zouden B. en W. aan de subsidie willen verbinden, dal de werkzaamheden moeien wor den uitgevoerd onder toeziclil van den heer v. Loenen en dat de ge meente van den toren gebruik mag maken voor l>.v. het uitsteken der vlag en het recht verkrijgt het toren uurwerk den lijd te dóen aangeven. De heer G. v. d. Beek vraagt wat er moet gebeuren als de kosten hoo- ger zullen blijken ais geraamd. De Voorzitter zegt dat de ingeze tenen dan iets dieper in hum beurs zullen moeten lasten. Met algem. stemmen hecht de raad zijn goedkeuring aan een en ander. Verkoop gemeentegronden. De Voorzitter deelt mede dat naast de ingekomen verzoeken ook nog een verzoek is ingekomen van de Wed. A. L. Branderharst om een stuk grond aan den Notandijk te koopen. Dit verzoek is echter pas ingekomen, zoodat wordt voorge steld het aan B. en W. te renvoyee- ren, waarmee de raad accoordgaat. De raad dient ook nog het besluit te nemen om den grond van het voormalige fort te Doeveren, die in 1939 door de schatlingscommissie is geschat op f 2109 per ha en daardoor komt op het bedrag van f 1300, aan den heer Colijn over te dragen. De raad hecht daaraan zijn goed keuring. Wat de overige perceeltjes betreft aan den Genderenschendijk, deze zijn door de commissie geschat. De schat tingen loopen echter veel uiteen en wel van f 1000 tot f1500 per ha. B. en W. zouden het gemiddelde en f1250 als prijs willen nemen en zou den de perceeltjes aan de 4 gegadig den willen afstaan voor dien prijs. De heer G. v. d. Beek vraagt hce breed de weg blijft, waarop de Voor zitter antwoordt van 8 meter, behalve de oostelijke berm. De raad gaat ook met dit voorstel van B. en W. accoord De Voorzitter deelt mede, dat nog een verzoek is ingekomen van de mu- ziekveneeniging „Excelsior" te Gen deren, die in geldelijke moeilijkheden verkeert, om subsidie. Het vorige jaar zijn nog al kosten gemaakt voor het houden van een festival, dat door het uitbreken van den oorlog niet ken doorgaan, bovendien mcestenee- nige nieuwe instrumenten worden aangekocht. Men beeft wel gedacht aan het houden van een verloting, doch dit gaat ook zeer moeilijk. Hoewel B. en W. de belangen van de vereeniging zeer goed zien en zaj gaarne erkennen dat het voor de ge meente van belang is, dat zij blijft voortbestaan, zijn zij toch huiverig zich op een pad te begeven waarop de gemeente zich tot heden niet heeft begeven. Zou men hier subsidie ge ven, dan zullen vermoedelijk andere vereenigingen in de gemeente vol gen en begeeft men zich dus op ge vaarlijk terrein. B. en W. meenen dat op een andere manier te helpen is. Spr. die eere-voorzitter van de vereeniging is, wil een bedrag be schikbaar stellen en hij hoopt dat meerderen dit gcede voorbeeld zul len volgen en hij hoopt dat ook de raadsleden daarvoor in hun beurs zullen tasten. Rondvraag. De heer v. Everdingen vestigt de aandacht op een lantaarnpaal te Heesbeen die overhelt. De Voorzitter zal de aandacht van den monteur daarop vestigen. De heer v. Andel wijst er op dat van de hopen grint die langs de we gen zijn gestort zooveel verloren gaat, ze konden beter op anderebree- der gedeelten zijn gestort. De Voorzitter geeft toe dat de heer v. Andel gelijk heeft en zal met den opzichter overleggen. De vergadering wordt hierop ge sloten. H.H. VARKENSHOUDERS, BE WAART UW BESCHEIDEN GOED. De varkenshouders worden er met nadruk op attent gemaakt, dat zij verplicht gijm de hun uitgneikte be scheiden, zooals toewijzingskaarten varkens, toekienningskaarten biggen- merkjen, leveringscontracten, vergun ningen voor het aanhouden van fok- varkens en/of voor liet aanhouden van een varken, bestemd voor huis slachting, zorgvuldig Le bewaren. Het verionen geraken van deze be scheiden kan tot groote moeilijkhe den leiden. Zij moeten zoodanig bewaard wor den, dat zij op eerste aanvrageaan daartoe bevoegde personen, vertoond kunnen worden. VERLORENEen polshorloge, tusschen Rijswijk en Veen. Tegen flinke belooning terug te bezorgen bij N. Schreudeirs, Hooge .Maasdijk 9, Vee<n. Hooitijd in het Brabantsche. De uitgestrekte grasvelden worden machinaal met behulp van paardekracht gemaaid (Het Zuiden) De bevolking van de geheele wereld richt haar blikken naar Wilt ook Gij deze geweldige worste ling op den voet volgen, voorziet U dan van de bevattende de strijdtooneelenEuro- peesch-Rusland, Noorwegen, Zweden, Finland, Balkanlanden, Europeesch- en Aziatisch-Turkeije, Middell. Zöe, Suez en Irak. De prijs van deze kaart is slechts 65 cent afgehaald, of 70 cent per post. Firma L. J. VEERMAN Boekhandel Heusden. DE OORLOG IN HET OOSTEN. Op het Oostelijk front is het luchtwapen actief. Op den derden gevechtsdag aan. het oostelijke front zijn weer zwa re aanvallen van Duitsche gerechts- vliegtuigen gericht op spoorlijnen en rollend materiaal van den vijand. Op een traject werden 17 treinen ge troffen en voor een deel in brand geworpen, op een andere plaats zes treinen. Al deze treinen waren vol troepen en voertuigen. Een groot aantal locomotieven werd met bom men vernield, o.m. 17 door een luchtvloot. Vaak werden rails op open trajecten, maar ook heele sta tions met alle aanwezige installaties vernield. Talrijke pantserwagens ver nietigd. Aan het oostelijk front hebben naar het D.N.B. verneemt, gerechts- en jachtvliegtuigen van een enkele Duit sche luchtvloot Maandag 81 Sovjet pantserwagens ve rnie t igd Verliezen van de Sovjet- luchtmacht. Pogingen van Sovjet-gevechtsvlieg tuigen om naar Duitsche en Roe- meensch gebied te vliegen zijn ook Dinsdag met buitengewoon zware verliezen voor de Sovjets verloopen. Een groep van zeven Sovjet-vlie ge tuigen werd door Duitsche jagers bij! Tilsit volkomen neergeschoten. Van' twintig machines, die naar de Roe- meensche kust bij Constanza vlogen1, werden er acht" door "jagers ineerr gehaald. De rest vloog toen weeb over zcie terug. Een afzonderlijk' .Sov jet-vliegtuig, dat zich vertoonde in de buurt van pen vliegveld in Jiét noor den van Noorwegen, viel eveheens ten offer aan de Duitsche jagers, i ROOSEVELT ONDERTEEKENT ÈENIGE WETTEN. President Roosevelt heeft eenige wetten betreffende de marine onder- teekend, w.aardoor iedier buitgemaakt vliegtuig tot „oorlogsbuit" wordt ver klaard. In htet ministerie van marine werd naar aanleiding hiervan verklaard, dat dezei wetten 'betrekking hebben' op vijandelijke, of neutrale vliegtui gen, die zich niet neutraal gedragen. AMERIKA EN DE DUITSCH- RUSSISCHE OORLOG. Op de gehouden persconferentie heeft de plaatsvervangende staatsse cretaris Summer Welles aangekon digd, dat Roosevelt besloten heeft met het oog op den oorlog tusschen Rus land en Duitschland geen neutrali- teilsverklaring af te leggen. Volgens de letter van de Wet is hij alleen hiertoe verplicht, wanneer zulks voor het behoud van den vrede voor Ame rika of ter bescherming van de Ame- rikaansche burgers noodzakelijk is. Jn het onderhavige geval acht Roose velt dit niet noodig. Daar Rusland dus niet als oorlogvoerend in den geest van die geldende wetten wordt beschouwd, bestaat de mogelijkheid Anierikaansche schepen met oorlogs materiaal naar Wladiwostock te zen den Naar aanleiding hiervan ver klaarde Welles, dat een desbetreffend verzoek van de sovjetregeering nog niet ontvangen is. CRIPPS BENOE3ID TOT PRIVATE COUNCILLOR. "Reuter meldt officieel, dat de op het oogenblik in Londen vertoeven de Engelsche ambassadeur te Mps^- kou, Cripps, benoemd is tot gehei men staatsraad (private councillor).

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1941 | | pagina 4