utevfim ateüaat Mademe detaiió, vaat <zaa tenen Mantelcostumes BaScon- en tuinzstje MODERN EN PRACTISCH KNIP-PATRONEN lieden afi, den mo-okgAand. Geplooide kSokrokken als nieuwe detail EEN HOEKJE VOOR Waarom ieder woord op een goudschaaltje gelegd? Een practisch stopapparaat Besparing verpakkings- materiaal Zoodra de eerste zonnige voorjaarsdagen (ich melden, krijgen we het gevoel, dat het tijd wordt om onze garderobe eens aan pen critisch onderzoek te onderwerpen. Japonnen, die „ouderdomsverschijnselen" Vertoonen, worden op alleszins handige wijze gemoderniseerd, met behulp van puntenvrije garnituren en dito couponne tjes en ondergaan zoodoende een ware ver jongingskuur,it )e combinaties zwart-wit en donkerblauw-wit treden weer op den voorgrond, terwijl kant, dat eveneens pun ten vrij is, vele mogelijkheden biedt om -an tniddagjurken een volkomen ander aspect e verleenen. Het eerste tijdp'erk der tex- ielkaarten heeft ons geleerd, dat overleg in zuinigheid een gebiedende eisch is ten lanzien der punten en zij, die hiermede in ien beginne wat royaal hebben omge- tprongen, moesten zich later meermalen (en of ander ontzeggen, dat inderdaad (loodig bleek te zijn. Al doende leert men »n langzamerhand zullen we bepaald een sekere routine ten aanzien van het beheer 5er punten verwerven, zoodat wij ons zelf rerbazen, hoevel mogelijkheden er bestaan (m toch steeds weer goed gekleed voor den Sag te komen. Na de japonnen komt de mantel aan de beurt en deze laat zich niet zoo gemakke lijk moderniseeren als een japon, Aange zien we ons hart evenwel verpand hebben »an een van de vlotte mantelcostumes, waarvoor we minstens de helft van het oeschikbare aantal punten moeten afstaan, nullen we niet tevens een mantel kunnen (anschaffen; Wanneer we aan onzen voor- jaarsmantel, die reeds eenige seizoenen (nze trouwe metgezel is geweest, enkele ttiet al te ingrijpende veranderingen laten (anbrengen, dan zal hij veel moderner aan- Soen. In de eerste plaats zal de sluiting, Indien deze zich nog opzij bevindt naar het Inidden verplaatst moeten worden. Een (ange rij knoopen met lussen gesloten geeft al dadelijk een ander effect, terwijl als halsafwerking zomerbont dienst kan doen. feijzondere aandacht dient aan de lengte besteed te worden, want een te lange mantel doet veel minder vlot aan Ban de thans geldende korte modellen, terwijl een kraaglooze halfsafwerking met Ben kleurig shawltje wordt aangevuld. Het costume de tailleur zoowel als het ensemble zal zeer op den voorgrond treden, hetgeen tevens met zich brengt, dat ook aan blouses een voorname plaats In het modebeeld wordt toebedeeld. Neu trale kleuren zwart donkerblauw grijs komen vooral in aanmerking, om dat deze het mogelijk maken den mantel t>ok bij andere rokken en zelfs op japonnen te dragen. De aanschafing van een extra fok verdient aanbeveling en het groote Voordeel hieraan verbonden is, dat er niet al te veel punten mee gemoeid zijn. f Een nieuwe lijn valt waar te nemen ten opzichte der rokken, die, hoewel meer- tpalen klokkend, toch op bescheiden wijze plooien te zien geven, zoodat een al te groot stofverbruik vermeden wordt. De modellen der costumemantels zijn zeer verschillend; een uitzondering maakt de tailleur, die als steeds zijn strenge lijn handhaaft. Nu eens dragen de mantels der ensem bles een uitgesproken sportief karakter, dan weer blijkt de fantasie een rol ge speeld te hebben. Sommige modellen rei ken 20 c.M. over de taillelijn, anderen gijn aanmerkelijk langer, terwijl op warme Voorjaarsdagen de opgeknipte rok met bolero zich een plaats toegewezen zal zien. Mantelcostumes treden op den voorgrond. Om een dergelijk ensemble te maken, Jëent zich meermalen een mantel, die niet meer voor moderniseeren in aanmerking komt, doch waarvan de stof eventueel gekeerd nog zeer goed te gebruiken is. Een fantasie costume geeft onze schets te zien, gemaakt van zwarte wollen stof, waarvan de rok middenvoor een gedeelte lijk opgestikte dubbele stopplooi te zien geeft. Het manteltje met pas, die qan den hals opgeknipt is, heeft een glad aanslui tend gedeelte om taille en heupen, terwijl de tusschenliggende stof eenigszins valt. ïstikte bies met knoopsluiting. Een voorjaarscostume, dat jeugdig kleedt ^ich. mits de ruimte over de buste op leiden wijze wordt toegepast, niet al- voor slanke, doch ook voor „voll- aike" vrouwen leent Hoofdschuddend zullen we af en toe onzen kousenvoor- raad aan een nader onderzoek onderwerpen. Kousen zijn nu eenmaal artikelen, die niet al leen punten kosten, doch ook duur in aanschaffing zijn en ons steeds weer nieuwe zor gen geven. Vrouwen en meis jes, die veel loopen en niet steeds evenveel zorg besteden aan het binnenwerk van haar schoenen of de voeten niet zoodanig verzorgen, dat de na gels niet te lang worden en zich geen harde eeltplekken vormen, slijten hielen en tee- nen. Om kousen, die erg ge stopt zijn, doch waarvan de beenen nog geen slijtage ver- toonen, toch nog te benutten, kan men er kniekousen van maken. Afb. a geeft te zien op welke wijze een nieuwe voet aan het been geknipt is volgens het knipoverzicht rechts. (Eerst van papier knip pen!) De nieuwe naad wordt aan den binnenkant gestikt, daar na met de hand omgewerkt. Noodig is evenwel, dat de ma chine steek-los en niet te klein is gesteld. Langs den boven kant wordt een zoom van 1 k 114 cM. geregen, waar door men een elastiek haalt (b). Om de voeten van zijden kousen meer te sparen worden losse voetjes gemaakt van bestaande kousen-einden of van dun zijden tricot. De bovenkant wordt omge slagen en gefestonneerd of omgehaakt (pa troon links) (d). Indien de stop van kousen boven de schoenen uitkomt, kan men aan beide kan ten van den hiel uitnaadjes aanbrengen, waardoor het lange eind iets naar omlaag gehaald wordt en de stoppen onzichtbaar zijn (c). Opdat de dubbele stof niet tegen den hiel kan drukken, knipt men deze weg en naait de naden met overhemdsche steekjes om. Bezems, stoffers, stofzuigers en wat meer noodig is voor het verrichten der huiselijke bezigheden zullen wij hoe onmisbaar ieder stuk op zich zelf ook moge zijn, toch liever eenigszins uit het gezicht opbergen. Maar vooral in kleine woningen is dit niet altijd even gemakkelijk, temeer indien men niet over voldoende kasten beschikt. Kan men nu in de keuken of in een kabi net, misschien ook in een nis tusschen twee kasten plaats vinden, dan kan alles achter een gordijn opgeborgen wor den. In het laatste geval is de oplossing al heel gemakkelijk en heeft men niets- an ders te doen, dan een roe aan te brengen, waaraan een gordijn gehangen wordt. Ha ken worden in den muur bevestigd en alles vindt een goede berging. Aan te bevelen is om lange stoffers, zeilvegers e.d. van een gummidopje aan het boveneinde van den steel te voorzien en hieraan op te han gen. Dergelijke practische dingen kan men in de meeste huishoudwinkels koopen. Menig ondoordacht uitgesproken woord heeft soms gevolgen, die men niet overzien heeft. In een tijd van hoogspanning, die veel zelfbeheersching vereischt zijn de mensohen gauwer geprikkeld, omdat er veel van hun geduld en zenuwen gevergd wordt en een scherp woord is gezegd, zon der dat men het wilde. Indien men een dikke huid heeft, glijden scherpe woorden er langs af, doch hoevelen zijn er gepant serd tegen overgevoeligheden? Meestal toont men zich gekrenkt en ontstaan er gespannen verhoudingen tusschen men- schen, die samen moeten leven of werken. In een tijd als die, waarin wij zooveel be leefd hebben, waarin nog zoo heel veel van ons geëischt wordt, moeten we ons niet al te gauw geraakt toonen een een scherp woord, een wellicht overbodige opmerking niet op een goudschaaltje afwegen. Meestal zijn zij een uiting van overspan ning en we maken allen wel eens oogenblik ken door, dat ons het bloed kookt en slechts groote zelfbeheersching ons kan bewaren voor het zeggen of doen van ondoordachte dingen. Vooral vrouwen toonen zich zóó héél gauw op de teentjes getrapt, indien de man, diee vaak vermoeid thuis komt, haar een wrevelig woord toevoegt, dat in wer kelijkheid misplaatst is. Waarom is 't noo dig hem met gelijke munt te betalen, in- plaats van het zwijgend voorbij te laten gaan, waardoor veelal huiselijke oneenig- heid voorkomen kan worden. Het gaat in het beroepsleven veelal pre cies eender en meestal in tijden van groote krachtsinspanning en van overspanning worden wel eens opmerkingen gemaakt, die hevige donderbuien veroorzaken, in plaats dat ieder zich inspant om een vredige atmos feer om zich te scheppen. Het ergste zijn die menschen er aan toe, die zelfs gekrenkt zijn, indien men ze rechtvaardige opmer kingen maakt. Ook hier zijn het helaas weer de vrouwen, die een bijzonder talent aan den dag leggen om zich om het minste of geringste beleedigd te gevoelen, hetgeen dan al aanstonds op haar gezicht tot uit drukking komt. Dit alles moet niet zoo zijn, vooral niet in tijden, dat we als menschen van één volk elkander moeten steunen en bemoedigen. Zelfbeheersching is meer dan ooit op haar plaats en slechts deze kan ongewettschte conflicten voorkomen. De zuinigheid, die betracht moet worden ten opzichte van textielproducten dwingt ons veel meer te stoppen en te repareeren dan tot dusverre het geval was. Ten aan zien der kousen gelden thans beperkende benalingen. Iedere vrouw vult in den re gel haar voorraad in voor- en najaar aan in verband met de modekleuren, doch zal behalve het toegestane „rantsoen" nog wel een aantal paren kousen hebben die nog meegaan. Stoppen en nogmaals stoppen is het parool en een vernuftige geest heeft een handig apparaat uitgevonden, in den vorm van de bekende paddenstoel, die even wel verlicht kan worden. Duitsche huis vrouwen maken er reeds lang gebruik van en naar te hopen is ook in ons land is dit apparaat thans verkrijgbaar, ingevoerd zien; het vergemakkelijkt niet alleen het werken, doch doet de dunne plekken meer opvallen, zoodat deze doorgestopt kunnen worden, voordat ze geheel versleten zijn. De belichting maakt tevens, dat men bij het stoppen van geweven stoffen den loop der draden beter kan volgen. Verpakkingsmateriaal wordt schaarsch en daarom is het onze plicht er toe mede te werken, dat het gebruik zooveel mogelijk beperkt wordt. Met overleg kan men hier toe veel bijdragen en vele kleine besparin gen zullen tot een zeer groote kunnen uit groeien. Wat niet strikt noodzakelijk is, zullen we niet in papier laten verpakken, doch onverpakt in boodschappentasch of net meenemen. Vooral kan pakpapier na het gebruik nog voor andere doeleinden dienst doen en kan dit opgevouwen op een vaste plaats bewaard worden. Hetzelfde geldt ook voor touwtjes en elastiekjes, die in aparte doosjes bewaard worden. We zul len ons den tijd moeten gunnen een touw tje te ontknoopen en het niet zonder meer doorknippen, zooal£ we tot dusverre veelal deden. Zuinigheid in allerlei opzicht is een gebiedende eisch. Wie overbodig verpak kingsmateriaal weet te sparen, bespaart te vens waardevolle grondstoffen, waarmede thans meer dan ooit gewoekerd moet wor den. De mode brengt ons een~reëks "détails, die er allen toe medwerken om zelfs de' gemoderniseerde japonnen een geheel nieuw aanzien te geven. Wat wel de mees te waarde voor ons heeft is, dat al die co quette en flatteuse details pun ten vrij zijn en zoo ongeloofelijk veel mogelijkheden bieden. Soms zijn het eenvoudige „nietsjes" die aan een eenvoudig costume of een man tel inderdaad een aparte noot weten te ver leenen en ons het gevoel geven, goed ge kleed voor den dag te komen. Een shawl van tulle met aan beide uit einden een klein toefje bloemen b.v. viool tjes werkt allerbekoorlijkst en men kan deze lang of kort nemen naar verkiezing (rechts). Een hoed met een garneering van bloe men geldt ook in komende maanden als zeer modern. Indien men nu nog wat tul- Ie extra koopt en zoo'n zelfde toefje bloe men, dan hecht men de eerste achter aan den hoed en de bloemen aan het andere einde worden om den hals gedrapeerd en met een sierspeld op den mantel gespeld. Een eenvoudig gegeven, doch inderdaad zeer charmant. Men kan tot in het onein dige variaties aanbrengen en daarbij den persoonlijken smaak volgen. De mode is ons zeer goed gezind en laat veel aan ons eigen initiatief over. Allerlei details dra gen er toe bij om zelfs aan een veelgedra- gen japon een ander aanzien te verleenen o.m. in den vorm van piqué-garnituren, die altijd weer even frisch aandoen. Doch aangezien zelfs dé Zomer fiièt stéeda zomerdagen brengt, moeten wij ook voor bereid zijn op regendagen. 4 Fleurige regenmantels, waarbij de ont werpers hun kleurenpalet veelal op speel- sche wijze wisten te hanteeren, dragen er in hooge mate toe bij om het stadsbeeld op een troosteloozen regendag op te vroo- lijken evenals de gezellige geruite, ge streepte en gebloemde zijden parapluifs alsmede die, welke van effen en* bedrukte doorschijnende weefsels gemaakt zijn. Bij deze laatste moet men bij de aanschaffing evenwel voorzichtig te werk gaan, want alle kleuren zijn volstrekt niet even flat teus! Men denke slechts aan het spreken de groen, dat een weerschijn op het gelaat geeft, die verre van aantrekkelijk is. Ook de capuchons met schouderstuk be wijzen op regendagen goede diensten en worden van waterdichte materialen ge maakt. Alhoewel men bij de aanschaffing van verschillende factoren rekening heeft te houden kleur type leeftijd cn de capuchons volstrekt niet een ieder flat- teeren, kan niet anders gezegd" yorden» dan dat zij aan practische eischen voldoen. Wanneer de zomer meer en meer nadert en de schoonmaak weer lang tot het ver leden behoort, dan gaan we er aan denkgn om van kleine beschikbare lapjes kussen en kleedjes te maken voor balcon- of tuin meubels. Ieder vrij oogenblikje zal men moeten benutten om buiten te vertoeven, en wanneer zoo'n hoekje dan gezellig is in gericht, komt men er veeleer toe er te gaan zitten. Indien men zijn „buitenverblijf op ,een balcon moet inrichten, dan zullen bloemen niet mogen ontbreken en beschikt men over een tamelijk grooten bak, dan zal men tegen muur of schutting klimplanten kunnen la ten groeien. Kestantjes effen linnen dienen als mate- teriaal coor kleedje en kussens en mocht de lappendoos deze niet meer opleveren, dan kan men couponnetjes tot een lengte van 90 cM. koopen zonder punten te offe ren. In handwerkwinkels kan men trou wens ook allerlei aardige bedrukte klee- den koopen, die in bonte kleuren bewerkt worden. Effen linnen kan men het gemak kelijkst met strijkpatronen van de ge- wenschte motieven voorzien, indien het al thans niet grof genoeg is, dat de draden voor het werken der kruisjes te tellen zijn. In dat laatste geval bieden de kruissteek boekjes, die voor een luttel bedrag te ver krijgen zijn, een ruime keus. V. o. 3342 geeft een garnituur te zien, dat in kleurige motieven is uitgevoerd. Onmis baar op zonnige dagen is de tuinparasol, die in verschillende grootte en uitvoeringen te kust en te keur te krijgen is. Niet alleen in een tuin, doch ook op balcons bewijst zoo'n parasol uitstekende diensten, temeer, daar hij zoodanig gesteld kan worden, dat hij al te nieuwsgierige blikken „opvangt". Een ligstoel met afneembare matras is een ideaal meubel om de vermoeide ledema ten na een drukken dag op uit te strekken of om heerlijk op te kunnen zonnen! CASAQUE, JUMPER EN BOLERO. Succespatroon Prijs 40 cent. Zelden is de mode zóó veelzij dig geweest als thans. Voor ieder figuur en iederen leeftijd kan zonder veel hoofdbrekens dat gene gekozen worden, wat er het meest mede in overeenstem ming is. De casaque, mits van niet te sterk afstekende stof gekozen leent zich ook voor de meer ge zette dames, zij het dan ook dat een model met vleermuismou wen als de afbeelding te zien geeft, zich meer voor lange, dan voor korte dames leent. De slui ting is voor de geheele lengte, terwijl de kraag tegen den hals aansluit. Nauw tweebaansrokje. Patro nen in de maten 44-46 en 48. Succespatroon Prijs 40 cent. Tweedeelige japon bestaande uit rok met gedeeltelijk opge stikte plooien en lange blouse in jumpermodel. Deze japon leent zich uitste kend om b.v. in geval dat men weinig materiaal heeft, aanvul ling te zoeken, b.v. voor voor panden en zakken. Sluiting mid denvoor-; korte, gladde mou wen. Patronen in de maten 40 —42—44. Succespatroon. Prijs 35 cent. Rok en bolero, gemaakt van wollen stof of effen kunstzijde. Ingehaalden rok met ruimte midden voor en achter, gladde zij stukken. Bolero, die strak over de blouse sluit en mouwloos is. Patronen van 1416 en 1618 jaar. Met bijlevering van blouse 25 cent extra. A 639 A 69<T KNIPPATRONEN VAN DEZE MODELLEN zijn tegen den aangegeven prijs verkrijg baar bij Het Practisch Modeblad, Postbus 36, Den Haag. ir Betaling steeds vooruit per giro (post rekening 203203), per postwiss of in post zegels, mits deze een waarde hebben van VA, 3 of VA ct.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1941 | | pagina 8