BLOEMEN VAZEN Eerbied KNIP-PATRONEN HnneïHj&e, freAeeAAcAüig, De drie vragen Socrates '£en dameitje voor onze Dochter in Blouses, die den mantel vervangen. VA, 3 of VA Ct. van Vrouwen bezitten de eigenschap, dat zij óp bepaalde punten mededeelzamer en Openhartiger zijn dan mannen. Soms kan §it zijn goede zijde hebben, vooral wan neer zij op deze wijze nader tot anderen Ijtomen en dezen tot hulp en steun kunnen zijn. Deze vrouwelijke eigenschappen en dit contact kunnen in qndere gevallen ook "iyel eens geheel andere uitwerking heb ben, vooral in tijden als die, waain wij tfrans leven. Spreken zonder na te denken, over vertellen aan derden wat „men" heeft gezegd, kan aangroeien tot een lawine van feruchten, waarin de groote ellende voort an komen. Wij allen hebben juist nu veel te leeren en onszelf op te voeden en daarom moe ten wij door zelfdiscipline onze houding weten te bepalen. Het gaat er niet om, dat de een den ander op schoolmeesterachtige wijze de les leest, wanneer verschil van inzicht bestaat of iemand opvattingen zich wijzigen in verband met de veranderde levensomstandigheden, doch wij moeten beginnen de stille arbeidsters aan ons zelf te zijn. De plaats, die wij in het werkelijke leven innemen, wordt dan veel zekerder en de blik in de toekomst helderder. Wij zullen ons meer los kunnen maken van onszelf en ons in dienst van anderen stel len. Ieder onzer heeft thans meer plichten te vervullen dan vroeger en het dagelijksch leven vereischt den vollen mensch. Reeds daarom is een goede dag- en werkverdee- ling noodzakelijk, opdat ons uren van ont spanning overblijven, die nieuwe krachten moeten vormen. Wanneer iemand een groot verdriet heeft, dat hij niet alleen verwerken kan, doch waaraan het uiten verlichting geeft, dan moeten wij ons als goede vrienden openstellen en geduldig toeluisteren. Ge deelde smart is halve smart, zegt het spreekwoord; dit heeft een diepe be- teekenis. Houdt uw kleine moeilijkheden voor a! We zullen anderen evenwel niet lastig moeten vallen met allerlei kleine moeilijk heden, die we ondervinden, want deze zijn er om overwonnen te worden zonder dat we er veel ophef over maken, leder onzer kent in haar omgeving menschen, die bui tengewoon zwaar op de hand zijn en steeds klagen over hun ziekten of tegenslagen, die nuchter beschouwd veel minder ern stig zijn da nde betrokkenen meenen. We moeten ons aan dergelijke menschen spie gelen en voorkomen, dat wij in de zelfde fout vervallen. Innerlijke beheerschtheid en een critisch oordeel over ons eigen doen en laten kan ons boven de kleine dagelij ksche dingen verheffen, waardoor wij leeren het leven uit een anderen ge zichtshoek te beschouwen, en die eigen schappen aan te kweeken, welke noodig zijn voor een betere samenleving. Wij moeten er ons voor hoeden om on zeker feiten en minder aangename gebeur tenissen verder te verspreiden, indachtig aan de drie vragen, die Socrates eenmaal aan een van zijn zwetsende kennissen voorlegde en die thans meer dan ooit gel den: „Is het inderdaad waar, wat wij ver tellen?" „Is het iets goeds?" „Is het noodzakelijk?" Laten wij bij het verder verbreiden van „geruchten" die „men" ons vertelde deze drie vragen nimmer verge ten. Het is menigmaal een gevaar in het vrouwenleven, dat wij te veel gevangen blijven in onzen eigen engen kring en het vermogne missen den blik daarbuiten te werpen. Wij hullen ons vaak geestelijk in, bang als we zijn om van eigen geluk af stand te moeten doen, waardoor wij ver geten, dat wij niet alleen op de wereld zijn om het geluk deelachtig te worden, doch tevens om onze gaven in dienst van anderen te stellen. Veel hangt het van ons zelf af, wat we van het leven maken. Wanneer wij trachten alles wat het lot ons brengt van den minst somberen kant te bekijken, doch steeds ook de lichtzijde te zoeken, dan zullen wij evenwichtiger worden. Wij geven toe dat een dergelijke levenshouding niet zonder innerlijken strijd verkregen wordt; doch de tijden waarin wij nu leven, maken dit noodzake lijk en vragen tevens veel aanpassingsver mogen. Naarmate de eischen, die het leven ons stelt, grooter worden, moeten wij meer bereid zijn er aan tegemoet te komen en naast de veelal harde plichten mogen wij toch ook de lichtpunten, die altijd en over al te vinden zijn, nimmer voorbij zien. Span uw verwachtingen niet te hoog. Hierin schieten vele vrouwen vaak te kort, omdat zij haar verwachtingen me nigmaal te hoog gespannen houden. Die kleine vreugden des levens zijn zelfs in de somberste tijden te vinden; we vinden ze in ons gezin, in het samenzijn met man en kinderen, met goede vrienden en ze ker niet het minst in de aanschouwing der natuur. Hoe kunnen alle zorgen soms van ons afvallen, wanneer we in de vrije na tuur zijn en genieten van het rustige groen der boomen en de bonte kleurenpracht der bloemen. Slechts wanneer de wil aanwezig is om over moeilijke dingen heen te komen, dan lukt ons dit en dan zullen wij niet alleen aan onze ikheid denken, doch aan de tal loos velen, die het zooveel zwaarder heb ben dan wijzelf door den druk der tijden Onnoodige zorgen, onevenwichtigheid, kleinzielige gedachten zullen we moeten verdrijven om plaats te maken voor ver trouwen en geloof in de toekomst, waar voor een breedere op hetgeen buiten onzen engen kring geschiedt even noodzakelijk is als innerlijke beheersching. Opgroeiende jonge meisjes, die noch kind noch volwassen zijn, hebbeh graag een eigen kamertje, zelfs al is dit nog eoo klein. Deze leeftijd brengt mee, dat zij zich gaarne eens terug trekken in een eigen hoekje. Moeders weten bij ervaring, tioevele problemen door ons hoofd woel den in onze jeugdjaren, waarvoor wij irjaar al te gaarne een oplossing zouden .Willen vinden. Stilte, rust en orde schep- jgjpn een sfeer, die innerlijke rust zal bren gen. Het geestelijke leven heeft meer de puoto van een jongemeisjeskamer, zooals een moeder deze pas voor haar dochtertje had ingericht, geeft onze afbeelding te zien. Deze kamer was slechts 1.75 M. breed, zoodat een opklapbed de beste oplossing bleek te zijn, waardoor overdag, wanneer het bed omhoog geklapt is, voldoende be wegingsvrijheid over blijft. Een gordijntje van dezelfde stof als de gordijnen onttrekt het bed aan het gezicht. Boven de afdek- plank van het bed komt een kastje, waar in school- of andere boeken berging vin den, terwijl een gedeelte (links) afgeslo ten wordt en zich leent om toilet-benoo- digdheden enz. in onder te brengen. Een tafel, die onder het raam is geplaatst kan tevens dienen om het huiswerk aan te maken. Een kamer voor onze dochter die na tuurlijk gemeubileerd zal worden, naar gelang van omstandigheden, doch waar voor we als eisch moeten stellen, dat hij een fleurigen indruk maakt, alhoewel de sfeer van rustigen eenvoud kan getuigen. Is zoo'n eigen hoekje niet de droom van alle jonge meisjes? Zoowel op de fiets als bij watersport is bij gaand geheel, bestaande uit grijs flanellen broek en witte overhemd- blouse, inderdaad een ideale dracht! Het begrip „eerbied" is teveel met het begrip „ouderdom" in verband gebracht. Maar behalve ouderdom zijn er nog an dere hoedanigheden in den mensch, welke ons eerbied moeten afdwingen en waar door we in onze houding dit begrip dienen uit te spreken. Er is een eerbied, die we aan den dag dienen te leggen ten opzichte van alle menschen. We moeten de wenschen van onze mede- menschen eerbiedigen, het verlangen naar eendracht, rust; we moeten hun smart res pecteeren, en, o, nog zooveel andere mo gelijkheden zijn er. die de eene mensch er toe aanzet, den ander eerbied te betoo- nen. Maar de mensch, die alleen in zichzelf opgaat, bemerkt de smart en den strijd niet van zijn medemenschen en daarom kwetst hij menigmaal de mensch, van wien hij het meeste houdt. Door woord en handeling door een „te veel" en een „te weinig" kan menige wond toegebracht worden. Vermijd te spreken over dingen, waar mee, men een ander verdriet doet. Toon u niet uitbundig of vroolijk, wanneer een ander in droefenis is, een ander in leed is gedompeld. Praat niet over uw voorspoed of for tuintje, dat ge pas hebt gehad, als ge weet dat uw toehoorder te dien opzichte stief moederlijk bedeeld is. Poch niet op de po sitie, die uw man bekleedt, wanneer ge in tegenwoordigheid zijt van haar, die het financieel minder heeft. Spreek niet teveel over gezondheid van u en de kinderen, wanneer ge weet, dat personen, wien ge dit alles verteld voortdurend te kampen hebben met ziekte. Natuurlijk kunt ge niet altijd zoo'n ge sprek vermijden, doch tracht ze te ver mijden zooveel ge kunt. shantung, die ingehaal de ruimte onder de schouderpas en aan voorbaan rok te zien geeft; om een smal wit ceintuurtje zijn de aan geknipte reepen van de groote zakken geknoop te, die een apart aan zien aan het geheel ver- leenen. Smal rond kraagje, gladde mou wen en sluiting met drie witte knoopen. Rechts een jurkje van gebloemd katoen met een wijd, klokkend rokje, waarop twee halfronde zakken, die alleen aan den boven kant zijn opgestikt en overigens vrij hangen; kleine opening in ova len vorm. Garneering van het gladde boven deel met wit piqué; langs het kraagje zig zagband. Mouwen met fbovenruimte, die over uitnaadjes verdeeld is. Lente Zomer, dat beteekent meerdere levensvreugde door bloemen, die onze ka mers versieren. Vazen, die al te lang naar onzen zin opgeborgen geweest zijn, worden weer te voorschijn gehaald om gevuld te worden met kleurige bloemen. Het moeten geen overvulde vazen zijn, want, wanneer men een bos bloemen ver heid aan teere bloemen gegeven, terwijl potasch in iets grootere doseering zich meer leent voor krachtige soorten. Bijzonder teere bloemen, die eenigszins slap zijn geworden, fleuren weer op door koperroest, waartoe men enkele centen op den bodem van de vaas kan leggen. Bloemen mogen niet gesneden worden, terwijl de zon schijnt, terwijl zij zich dage lijks aan versch water dienen te laven. Het water dient ook 's zomers op kamer temperatuur te zijn, zoodat het aanbeveling verdient om een kan water te vullen en eenige uren te laten staan. Stelen dienen iederen dag afgesneden te worden, terwijl men de gele blaadjes dient te verwijderen. Zet men bloemen behalve met de stelen ook met de bladeren in het water, dan wordt het water gauw onfrisch, aangezien de blaadjes gaan rotten. Men vergete niet, dat water de bloemen moeten voeden en daarom volkomen frisch moet zijn. Bloemen, die spoedig verwelkt zijn, ko men weer bij, indien men enkele druppels kamfer of eventueel eenige korreltjes hier van aan het water toevoegt. met weinig hulpmiddelen soms veel kan be reiken, want kinderen kunnen er in de eenvoudigste katoenen en linnen jurken zoo aardig en frisch gekleed uitzien. Zij hebben immers de charme hunner jeugd, die alles goed weet te maken en op zijn voordeeligst uit doet komen! Geruite weefsels blijven voor meisjesjur ken nog steeds in trek, ruiten groot en klein, bont en stemmig en daarnaast hand haven zich de kleurige bloemenmotieven, die steeds weer even fleurig aandoen. Ook effen linnen is een materiaal, waarvan men nog steeds gaarne gebruik maakt. Over- gooiers van linnen of niet te zware wollen stof worden met bedrukte katoenen blouses (met kleine pofmouwtjes afgewerkt) ge dragen, terwijl matrozenjurken meer op den voorgrond treden. Een paar aardige meis jesjurken geeft onze schets weer, n.l. links een van matblauwe A. 701. Succespatroon, Prijs 30 cent. Succespatroon A 702. Prijs 30 cent. Sportieve kasak-blouse met revers-kraag en opgestikte zakken, sluiting met lange rij knoopen. Niet-aansluitend model, waar van de ruimte in den rug met ceintuur bijeen gehouden wordt. Patronen in de maten 404244. belangsiciiing en wai u-i ucueinjK. nuis en de school in geest en gemoed hebben weten op te wekken, wordt langzamerhand meer bewust begrepen en verwerkt. Zooals we reeds zeiden, de bakvisch krijgt behoefte aan een eigen hoekje, vooral wanneer zij de oudste van het ge zin is en welke moeder zal haar hierin niet gaarne tegemoet komen? Een klein bergkamertje, waar koffers en niet in ge bruik zijnd huisraad een onderkomen vin den, kan voor meisjeskamer ingericht wor den. Als hetgeen niet meer noodig is wordt opgeruimd, kan meestal nog in ge bruik genomen worden door minder be deelden. We kunnen meestal ten on rechte zoo moeilijk afstand doen van onze eigendommen en hier dienen we overheen te komen, zoolang er nog men schen zijn, die het hoognoodige missen. We beginnen de kamer die we met wat goeden wil kunnen afstaan, met een licht behang te behangen, 't behoeft maar een heel goedkoop papiertje te zijn. Het pla fond kan crème gewaterverfd worden, ter wijl een paar kleurige gordijntjes aan het geheel een fleurig aanzien geven. Een deeld en ze in een vaas ui bowl met wijde opening plaatst, vallen ze uit elkander en komen veel meer tot haar recht. In Japan, waar het schikken van bloemen zoo'n groo te plaats inneemt in het leven van vrou wen en meisjes, weet men met enkele tak ken bloesems, die in een vaas gezet wor den zeer aparte effecten te krijgen, die meermalen dienen om een kamerhoek te vullen. We kunnen den levensduur van bloemen verlengen door aan het water een weinig zout toe te voegen of wel potasch of herts- hoomzout. Gewoon keukenzout is het een voudigste, meest bij de hand zijnde mid del. Hertshoornzout wordt in kleine hoeveel- 1 Ieder voorjaar weer opnieuw ziet de huisvrouw zich, na afloop van de schoon maak voor de oplossing van een probleem van geheel anderen aard gesteld, dat des niettemin, vooral tegenwoordig, veel hoofd brekens kost, n.l. de aanvulling der garde robe van haar dochters. Kinderen groeien en dit maakt de aan schaffing van nieuwe kleeren in een tijd, dat men aan punten gebonden is, wel eens heel moeilijk. Breeden naden, die even tueel uitgelegd kunnen worden en met de hand genaaide zoomen zijn noodig, zelfs al bestaat ook ten opzichte der kinderklee- ding de mogelijkheid om verschillende stof fen en kleuren te combineeren. Een voordeel staat evenwel tegenover die verschillende moeilijkheden, dat men A 701 A 702 Lange blouses, die van dezelfde stof als de rok of van ander gekleurd materiaal, o.a. ook van ruiten en strepen gemaakt worden, kunnen den mantel vervangen, indien zij althans een eenigszins geklee- den indruk maken. De blouse, die deze af beelding te zien geeft, sluit in het midden met een plooi, waarin knoopen aange bracht worden. De beide zijpanden be staan uit twee deelen, terwijl op buste hoogte en onder de taille kleine overslag- jes meegestikt worden, die op de blouse worden geknoopt, hetgeen een aardige on derbreking van de lijn geeft. Gladde korte mouwen en aansluitenden kraag. Patronen in de maten 424446. Succespatroon A 703. Prijs 30 cent. Lange blouse met knoopsluiting midden en garneering van knoopen aan beide voorpanden. Als halsafwerking revers, terwijl de opening aangevuld wordt met kleurig shawltje. Figuurnaden aan voor- en rugzijde. Patronen in de maten 444648. Succespatroon A. 704. Prijs 25 cent. Achtbaansrok afgewerkt met rechten band en split aan linkerzijde. Langs den vouw opgestikte naden. Patronen in de maten 424446. A 70? KNIPPATRONEN VAN DEZE MODELLEN zijn tegen den aangegeven prijs verkrijg baar bij Het Practisch Modeblad, Postbus 36, Den Haag. Betaling steeds vooruit per giro (post rekening 203203), per postwiss of in post zegels, mits deze een waarde hebben vae

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1941 | | pagina 8