TWEEDE BLAD Woensdag 23 Juli 1941 No. 6178 Officiëele Berichten FEUILLETON Land- en Tuinbouw Geeft ons de leege flesch terug. Lied van de week Binnenland HET SCHOT IN DEN NACHT. Apotheek „DE QAPER". Boekhandel FIRMA L. J. VEERMAN Heusden. Spaar gas! spaar licht! BEHOORENDE BIJ HET VOOR HET LAND VAN HEUSDEN EN ALTENA, DE LANGSTRAAT EN DE BOMMELERWAARD HET LEVEREN VAN MELK AAN VERKEERSWEGEN. Op grornd van het Zuivelbesluit '41 (bestemming dier melk) legt de Land- bouw-Crisis-Organisatie voor Noord brabant met ingang van 21 Juli aan alle melkveehouders de verplichting op, hun melk te leveren aan die hoofdverkeersweg, welke met het oog op .een mieer economisch verveer door de ontvangende fabriek nader zal worden aangewezen. Beslechting van geschilpunten, wel ke zich naar aanleiding van boven staande verplichting mochten voor doen, is opgedragen aan den Prov. .Voedsteleommissaristerwijl overtre ding zal worden gestraft. 5UBSIDIEERING IERKELDER- BOUW. In verband met de opvoering der voedselproductie heeft de Regeering besloten den bouw van ierkelders te stimuleeren door middel van subsidi- leeriing. Alleen ierkelders, welke van met selsteen zijn gemaakt, komen voor deze snbsidieereing in aanmerking, met dien verstande, dat het deksel, en in uitzonderingsgevallen, bij hoo ien grondwaterstand en zachten bo dem, de geheele kelder van gewapend beton mag zijn. De gehieiele constructie moet van soliden aard zijn en voldaan zal moe ten worden aan eisehein van lucht dichte afsluiting. De subsidie zal, indien de aanvrage en de bouw door dein Rijkslandbouw- consulent van het betrokken ambts gebied is goedgekeurd, een derde der totale bouwkosten bedragen mét een maximum van f7 per kub. meter kel- derinhoud Voorlichting omtrent de construc tie wordt op verzoek gegeven door het Instituut voor Landbouwwerk tuigen en Gebouwen te Wageningen. Aanvragen om subsidie moeten worden gericht aan den Rijksl'and- bouw consulent in het betrokken am btsge biedN adiere inl ieh t ingen worden tevens door hem verstrekt. Aangezien het totaal beschikbare bedrag beperkt is, en slechts gebruikt kan worden tot 31 December 10,41, is het gewenscht de subsidieaanvra gen tein spoedigste in te zenden. 1. Baron die mens von W redenhagen was gestorven. Krachtens zijn testa mentaire beschikking was hij zonder «enige praal in het stille morgenuur op het kerkhof van het stranddorp Mahlkehnen begraven. De oude ba ron, die ongehuwd en onbeweend uit het leven was gescheiden, had altijd veel van de zee gehouden. Aan de Pommerschie lijn van de Wredenhagens behoorde het zooge naamde „Zeeslat", het schaone ma- joraatsgoed. Het slot bevond zich aan iden zoom van het woud achter de duinen. Baron Clemens echter had het Zeeslat, een groot gebouw met twee vooruitspringende vleugels, nooit bewoond. In het visschersdorp IMahlkehnen, waar de huisjes ver spreid tusschen de duinen lagen, had hij een villa laten bouwen, zoo ruim dat zij gemakkelijk tot woning van een groote familie had kunnen die nen. Daar had hij eenzaam geleefd en was er eenzaam gestorven. Geheel onverwacht aan een beroerte. Aan de villa had hij den naam Clemens- VOORKOOPEN VAN POOTAARD APPELEN. Het Rijksbureau voor die Voedsel voorziening in Oorlogstijd maakt in aansluiting op de in de pers versche nen mediedeeling, omtrent hét verbod tot het sluiten van voorkoopen met betrekking tot pootaardappelen het volgende bekend Ingevolge het Aardappelbesluit V.V.O. 19,40 is het koopen van aard appelen, met uitzondering van die, welke zijin geteeld op een uitpoot- kaart en bestemd om te worden ver werkt in een bij de Aardappelcenlra- le aangesloten aardappelmeelfabriek, door een handelaar van een teler ver boden. Dit verbod geldt echter niet, indien de handelaar van de N.I.C.A. een vergunning tot het koopen van aardappelen bij de telers heeft ont vangen. Aangezien diergelijke vergunningen met ingang van 6 Februari 1941 niet meer zijn verleend en de vóór dien datum verleende vergunningen zijn ingetrokken, is thans geen enkele han delaar meier gerechtigd consumptie-, poot- of voederaardappelen van telers te koopen. De handelanen zullen niet in de ge legenheid worden gesteld eventueel in strijd met bovenstaand verbod af gesloten overeenkomsten na te ko men. ZAADONTSMETTING. Hoewel die zaaitijd nog niet is aan gebroken, vestigt die P1 anten z iek ten- kundige Dienst needs thans de aan dacht erop, dat het gewenscht is het zaaizaad, voordat het uitgezaaid wordt, te ontsmetten. Door deze ontsmetting met chemi sche middelen, of in enkele gevallen met warm water, is het mogelijk de op en in het zaad aanwezige schim mels of sporen van deze te dooden. Wanneer het zaad een gcede kiem- kracht bezit, zal die verbouwer, wan neer hij het zaad ontsmet, grootere zekerheid hebben, dat, wat hij zaait ook zal opkomen en een normale plant zal leveren. De bedrijfs-zeker- heid en die productie worden daar om door de ontsmetting verhoogd. Hierbij komt, dat in vele gevallen de gebruikelijke hoeveelheid zaaizaad verminderd kan worden, wanneer hof gegeven. Op het Zeeslot had hij zich alleen laten zien, als hij de stalr lingen en de boeken moest nazien, en dan nog kwam hij nooit op het slot zelf, maar nam zijn intrek in de woning van den rentmeester. Men was aan zijn zonderlinge ge woonten gewend geraakt en von.1 het langzamerhand begrijpelijk, dat hij het slot vermeed. Het kon niet anders of dat moest treurige, vreeselijke her inneringen hij hem wakker roepen. Meer dan- dertig jaar geleden had men zijn ouderen broeder, den mlar joraatsheer, levenloos in zijn werk kamer gevonden doodgeschoten. Het schot was door het openstaande venster op hem afgevuurd, en de knal was op vemen afstand gehoord. De moordenaar was echter in den donke ren Augustusnacht ontkomen. De revolver, die nïet ver van het venster in het gras had gelegen, had hem bijna verraden. Maar toch had men den eigenaar van het wapen, die van den moord werd beschuldigd, den jongen baron Kurd von Wreden- hagen, een neef van den majoraatsi- heer, niets kunnen doen. Baron Kurd had zijn alibi bewezenden avond van den moord had hij met zijn jon geren neef Clemens doorgebracht op een landgoed in den omtrek, dat aan een graaf Freege toebehoorde» Hij logeerde op het Zeeslot; zijn re volver had hij in de schrijftafel op zijn logeerkamer weggesloten. Hoe de bedrijver van den moord aan het wa ontsmet zaad wordt gebruikt. Me de met het oog op de buitengewone omstandigheden kan daarom de raad gegeven worden alle zaaizaad te ont smetten, zoodat geen korrel onont- sfnet worde uitgezaaid. Ofschoon er alle reden bestaat om aan te nemen, dat dezen herfst aan de behcefte aan ontsmettingsmiddelen voldaan kan worden, is het toch ten zeerste gewenscht om zekerheid te hebben, dat zij op het juiste oogen- blik aanwezig zijn, de bemoedigde hoeveelheden tijdig te bestellen. Men wachte met bestellen dus in geen ge val tot de zaaitijd aangebroken is. Meermalen ziet men boven een apotheek de voorstelling van een ,,ga- per" afgebeeld en ongetwijfeld zal men weieens gedacht hebben, hoe het toch komt, dat men juist die voorstelling heeft aangebracht. Zoo prijkten in de voorhal van het Geschiedkundig Medisch-Phar-- maceutisch Museum te Amsterdam, bij Men ingang der 18e eeuwsche apotheek wel '5 „gapers", die eerst bevestigd waren geweest naast of bo ven de deur van apotheken en dro gisten winkels. Waarom ze daar stonden? Drijver zegt hierover, dat som migen beweren, dat die geeuwers al leen wilden aanduiden, dat de win kelier slaapbollen verkocht. Anderen namen aan, dat er inde 14de eeuw een drogist meet geleefd hebben die „gaper" heette en wiens kruiden zoo effectief moeten ge werkt hebben, dat ze óver de heele wereld beroemd werden. Zijn op volger wilde duidelijk aantoonen,dat ook hij de „oprechte kruiden' ver kocht en i. p. v. de firmanaam plaat ste hij een voorstelling van een „ga per" boven zijn deur. Een zeidiemieester zag in den „ga per' een waarschuwend voorbeeld voor hem, die de apotheek, waar ook getapt werd, binnlengiing. Een al te vurige aanbidder van Bacchus, zou er uit gaan zien, als de geeu- vver boven de winkeldeur. Maar zulk een reclame, het is licht in te zien, zou ©en averechtsche uit werking hebben. De klanten zouden dan juist worden weggejaagd. Een betere verklaring was dan ook, dat de „gaper" aangaf, hoe vrolijk het daar binnen wel toeging. Nog anderen meenden, dat geuu- wen of gapen uitstekend past bij den apotheker, die vroeger ook arts was. Misschien is nog aannemelijker de verklaring, dat men in den „gaper" heeft tie zien den nar (de zotskap met de bellen wijzen ook in deze richting!) die vroeger den rondtrek - kenden kwakzalver vergezelde, om door zijn dwaze grappen het markt- publiek te lokken. Later wenden de drie beroepen: apotheker, drogist en chemist ge scheiden. Ieder van hen nam nog zijn onderscheidingsteekenen aan. Bij den eerstepaste de vijzel, bij den tweedie de hertshoorn en bij dein laatste de salamander, die de won dere eigenschap bezat vain in het vuur te leven en aldaar te kunnen worden gelouterd. pen was gekomen, bleef een raadsel, want het slot van de, schrijftafel was niet geforceerd. Mogelijk was de moordenaar omgekocht. Het bleek na melijk, dat er tusschen den vermoor de en zijn neef oneenigjheid had Ixv staan van hun jeugd af hadden zij het altijd slecht met elkaar kunnen vinden. Dit en nog andere op zich zelf onbelangrijke, maar vaosr baron Kurd bezwarende omstandigheden brachten hem in verdenking, dat hij de misdaad zou hebben gepleegd. Er waren tegenstrijdigheden, ook wat het verblijf bij graaf Freege aanging. Kurd von Wreedenhagen was eerder vertrokken dan zijn neef Clemens en te voet door de duinen naar het Zee- slot gegaan. Dat vooral klonk ver dacht. Als baron Clemens niet zoo voor zijn neef in de brés was ge sprongen, mogelijk was deze, hoewel hij zijn onschuld volhield, toch een veroordeeling niet ontglaan. Nu ech ter werd het onderzoek,, naar het heet te omdat het geen resultaten ople verde, gestaakt, en in de huiskroniek van de Wi eden hagen s, "die sedert on heugelijke tijden nauwkeurig was bij gehouden, aangeteekend :„Klausvon Wredenhagen, majoraatsheer, door onbekende moordenaarshand geval len den 20sten Aug. 18..." Die familiekroniek werd in de bi bliotheekkamer bewaard, onder slot natuurlijk. Het was een oud gebruik van het geslacht, hetwelk steeds in eere werd gehouden, dat elke majo Glas en bakeliet worden dermate schaarsch, dat de handel verplicht is, bij verkoop van een flesch, het oude verpakkingsmateriaal in te nemen. Inkt, giuton of andere artikelen, die in glas geleverd worden, kun nen dus voortaan alléén verstrekt worden, tegen inlevering van de oude gangbare flesch. Hoe het NIET moet, en... WEL! Guus Betlem Jr. De eerste ketel 'water Is 's ochtends voor de thee, Dié moet weer opgeschonken, Dat wordt dan nummer twee! Dan wasschen we de bordjes, (O, niet voor ons plezier), En daarna scheert Papa zich... Da's ketel nummer vier! Is dat weer afgeloopen, Dan moet de wasch in 'tsop, En zetten w'op twee branders Een toil met water op En dan... ons kopje koffie, Of koffie-surrogaat, "Waarvoor een nieuwe ketel Weer lang tie koken staat... Vervolgens... maar U voelt al, Als U het ook zoo doet, Laat ik U dan vertellen: Dan doet U het niet goed! Dan bent U aanstonds zeker Ver over Uw rantsoen, Dus... laten wij het samen Hier nog eens over doen! De éérste ketel water, Is 's ochtends voor de thee, Maar... ietsje houdt U achter, Daar scheert Papa zich mee Die bordjes laat U rusben, De dag begint nog pas, U wascht dan alles samen, Dat kost maar éénmaal gas Niet „eventjes" een bloesje Of jurkje in het sop... En zet vooral voor alles Nooit meer dan noodig, opl Zet, 's middags bij het koken Twee pannen op elkaar, En, ook met weinig water, Komt zoo Uw eten gaar! Spaar gas! het is noodzaaklijk, Spaar gas! het is Uw plicht, •En... doe precies hetzelfde Met Uw electrisch licht! Maar... wilt U eigenwijs zijn? Doe dan Uzelf te kort, En brandt maar raak, totdat U Straks... afgesloten wordt! WEES ZUINIG MET GAS EN ELECTRICITEIT. Weest zuinig met electricibeit en gas. Bedenkt, dat het electriciteils- raatsheer de belangrijkste voorvallen uit zijn eigen leven en dat van zijn familieleden in het boek schreef. Hoewel men Kurd Wredenhagen niets had kunnen bewijzen, bleef er toch een vlek op zijn naam kleven. Spoedig na den onopigtehelderden dood van zijn neef, verloor hij het vermogen, dat hij van zijn ouders had geërfd. Door de op hem rustende verdenking was het hem moeilijk, zoo niet onmogelijk in het vaderland een bestaan te vinden, ofschoon er buiten zijn neef Clemens nog velen waren, die aan zijn onschuld geloof den. Kort besloten schudde hij daar om het stof vau P ommeren van zijn voeten en ging naar Amerika. Na dien tijd was hij voor zijn ver wanten verdwenen. Clemens W reden- hagen echter, die nu majoraatsheer was geworden, werd, toen hij bijna de dertig bereikt had, een kluizenaar. Nooit werd het openbaar, dat zijn nicht, de gravin Freege, wier moeder een geboren Wredenhagier was ge weest, een half jaar na den dood van zijn brpeder zijn huwelijksaan zoek had afgewezen. "Na jaar en dag trouwde de gravin Lenore Freege met een kapitein der infanterie, die buiten zijn, salaris niets bezat; de gravin zelf was ook ge heel onbemiddeld. Na den dood van haar vader had zij bij verwanten van haar ouders een weinig beha gelijk thuis gevonden. Ondanks de bekrompen omstaridig- en gasverbruik is gerantsoeneerd op; 75 pCt., dat daarom iedereen alles in het werk moet stellen om dat rant soen niet te overschrijden en dat bo vendien overtreding kan worden ge straft met boete en afsluiting van den toevoer. Zuinig kan men o.a. zijn door niet onnoodig licht te laten branden. Vooral in dezen zomertijd kan ver lichting vrijwel geheel achterwege blijven. Het moet niet voorkomen, dat men hij daglicht in hotels, res taurants, winkels, enz. overvloedig licht ontstoken ziet. Ook in particu liere woningen moet het licht tot het allernoodzakelijkste beperkt worden, o.a. door uw radiotoestel af té stel len, indien u toch niet luistert, door het warmwaterverbruik voor koken, wasschen en baden te beperken. Dit kan o.a. worden bereikt door: Geen kleine vlammetjes doórloo- pend te laten branded onder keuken- of badgeyser. Groenten en aardappelen met zoa min mogelijk water te koken. Houdt bij het koken steeds de deksels op, de pannen. Zoodra damp uit pan of ketel komt, kan uw gasbrander klein, worden gesteld. Voor het zetten van thee of koffie niet meer water te koken dan noodig is. Het vaatwerk éénmaal per dag af te wasschen. Bij het baden niet meer warm wa ter te gebruiken dan strikt noodzake lijk is. Beperkt dus uw verbruik. Het is een algemeen belang en daarbij ook' uw eigen belang, want het bespaart U boeten en afsnijding van den. toe voer. VERHANDELEN VAN OUDERE PAARDEN VERBODEN. In de Ned. Staatscourant is opge nomen teen beschikking van den Se cretaris-Generaal van het Departe ment van Landbouw en Visscherij', waarbij, onverminderd het bepaalde in het paardenbesluit 1,941 (handel en prijzen), hiet verhandelen en het vervreemden van paarden, welke vóórt 1 Januari 1939 zijn geboren, geduren de het tijdvak aanvangende met in gang van den dag van de inwerking treding van dit besluit en eindigende met ingang van een nader door den Secretaris-Generaal te bepalen tijd stip, is verboden. De verbodsbepalingen, gesteld in het eerste lid, gelden niet, indien en. voorzoover daarvan door of vanwegel de landbouw-crisis-organisatiie onthef fing is verleend en de aan de onthef fing zoo noodig verbonden voorwaar den zijn nagekomen. heden was het huwelijk van het jon^ ge paar zeer gelukkig, al beweenden! ingewijden ook, dat die eerste en1 grootste liefd e van de beeld schoon© 'blonde gravin haar op zoo raadsel achtige wijze, vermoorden neef Klausl had gegoldenop den dag! voor die noodlottige gebeurtenis zouden zij] zich zelfs heimelijk hebben verlóófd. Spoedig nadat kapitein von Duve tot majoor bevorderd was, stierf hij] en liet de zijnen in alles behalve schitterende finantieele omstandighe den na. Zijn weduwe woonde met haar tweede dochter Camilla in een der westelijke voorsteden voorsteden van Berlijn. Zij was van werkelijker*, buitengewoon angstigen aard. Het had lang geduurd, e,ér zij den schok, die de tijding van. den moord op Klaus von Wredenhagen haar had' toegebracht, te boven was gekomen, en nog altijd kon de naam van Kurd' von Wredehhagen, den vermoedelij ke n moordenaar, niet in haar bijzijn' worden genoemd zonder dat zij er hevig door werd aangedaan. Nu gebeurde het trouwens zeer zel den, dat de oude droevige gebeurte nis op het Zeeslot te berde werd ge- ^bracht. Maar hoe ouder én ziekelij ker mevrouw von Duve werd, deal te vaker gingen haar gedachten en herinneringen naar "dien verren tijd' terug. i i (Wordt vervolgd). NIEUWSBLAD

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1941 | | pagina 5