TWEEDE BLAD Vrijdag 25 Juli 1941 No. 6179 REGEERINGS-KOFFIESURROGAAT 36 €EÏT Daarom f Ravenswaay's „SUGOKoffiesurrogaat FEUILLETON" HET SCHOT IN DEN NACHT. Verhooging van dijken in de provincie. PER 250 GRAM 4 f M B f BEHOORENDE BIJ HET VOOR HET LAND VAN HEUSDEN EN ALTENA, DE LANGSTRAAT EN DE BOMMELERWAARD Watervrijmaking van den Bies bosch en andere gebieden. Gied. Staten schrijven aan de Star ten van Noord-Brabant Nadat needs eenigen tijd tevoren inUeèdendie besprekingen waren ge voerd, werd ons bij brief van 6 Au gustus 1940, door den Secretaris-Ge neraal van het Departement van Wa terstaat, mede namens het Departe ment van Financiën, medegedeeld, dat het Rijk bereid was om mede te wer ken tot de uitvoering van be'angrijke werken in het gebied van den. Bies bosch, De Donge en het Oude Maasje en tot het ophoog en van de bandij- ke!n daar, waar tengevolge van het watierv rij maken van d e eerder ge noemde gebieden de hoogste water stand volgens door den Rijkswater staat uitgevoerde berekeningen meer dan 10 c.M, zou stijgen. Deze werken zouden bestaan in het watervrij maken van het grootste ge deelte van den Biesbosch, het gebied van de Donge en het giebied van het Oude Maasje volgens door het Depar tement van Waterstaat goed te keuren plannen. Het Rijk verklaarde zich bereid de kosten van de voorgenomen werken, welke, afgezien van de kosten, die volgens de bestaande regélinigien door het Departement van Sociale Zaken wonden gedragen, zeer globaal op f31.000.000,werden geschat, voor zijine rekening te nemen, mits de proy- vinciën Zuid-Holland en Noord-Bra bant elk voor zooveel de werken op haar gebied betreft, bereid zouden zijn aan het Rijk te vergoeden a. 25 procent van de kosten van alle uit te voeren werken, na aftrek van hetgeen volgens de bestaande re gelingen ten laste van het Departe ment van Socia'e Zaken pleegt te kopien. b. 75 procent van de waardever meerdering van gronden, welke ten gevolge van de uit te voeren werken watervrij zullen worden gemaakt. De bedoeling was, dat de provin,- ciën bevoegd zullen zijn, hare uitga ven ter zake voor zoover zij dit billijk en wenschelijk achten, op derden af te wentelen- Ten einde een aanvang te kunnen maken met de werken hetgeen voornamelijk uit een oogpunt van werkverruiming, uitermate wensche lijk moest worden geacht werd ons College verzocht, zoo spoedig mogelijk' te beslisserr, of het bereid was, zijn medewerking ten aanzien van de financieele regeling in den hierboven aangegeven zin te verlee- nen. Onder voorbehoud van de goedj- keuring der Staten hebben wij voor- Loopig ingtestemd met de vergoeding ad 25 procent, genoemd sub a, zulks onder mededeeling, dat het die. bedoe ling is deze vergoeding te verhalen op de bestaande of nog te voir mén waterschappen. Wij hebben daarbij bedongen, dat dit verhaal zal gaan vóór en in rekening worden gébracht bij de vergoeding!, genoemd sub b ad 75 procent van de waardevermeeri- dering. Billijkheidshalve zal het totaal der vergoeding ad 25 procent voor alle werken moeten worden verhaald op alle betrokkenen gezamenüjk, naar een vast te stellen classificatie, om dat de te maken werken in nauw onderling verband staan. Uit water staatkundig oogpunt is geen der wer ken toelaatbaar, zonder dat ook de andere gemaakt worden het is een kwestie van evenwicht. Tegen de vergoeding, genoemd sub b ad 75 procent van de waardever meerdering, heeft ons College op zich zelf geen bezwaar gemaakt, mits daar bij in rekening worde gebracht het betaa'de ingevolge het verhaal der vergoeding genoemd sub a ad 25 pror cent. Wij hebben echter verlangd, dat de Provincie met de vergoeding sub b geen bemoeienis zal hebben, omdat het ons onuitvoerbaar voor komt, deze vergoeding via de water schappen op de inge'anden te ver halen de classificatie zou te inge wikkeld worden en de waterschaps lasten in vele gevallen al te hoog. Onze bezwaren vinden erkenning wij verwachten een regeling, volgens welke het Rijk rechtstreeks deze verb goeding zal invorderen. Bij het overleg is ook te sprake ge komen de gogelijkheid, dat het .Rijk den geheelen Biesbosch zou vorderen. Dat is ruchtbaar gewordenwij mee rt en daarom goed te doen, U mede te deelen, .dat tot onze voldoening van het vorderen is afgezien. Wij hebben er mede ingestemd, dat de kosten van voorbereiding en zicht op de uitvoering der verschil lende werken geheel ten 'laste blijven van het lichaam, dat voor de voort- bereiding en het toezicht zorgt, zooy- dat deze kosten buiten de verreke ning worden gehouden. Tot nu toe is de Provinciale Waf- ter staat beMst met de voorbereiding en het toezicht op de verhooiging der dijken van Moerdijk tot Dintelsas. Daarvoor zijn in tijdelijke n dienst ge nomen een civiel-ingenieur, een tech nisch ambtenaar en een civiel-lantd- meter. Op de begrooting 1940 en 1941 is daarvoor uitgetrokken resp. "f 5000.- en f 15.000.—. Na alfloop van elk kalenderjaar zal het Rijk aan ons opgeven, welk' be drag aan de werken in deze provinb cie is besteed en het Rijk verwacht, dat de provincie dan spoedig de ver goeding! ad 25 procent zal uitbetalen. Behalve de Biesbosch, het gebied van de Donge, en «lat van het Oude Maasje zullen ook de buitengronden van het wa erschap de Amerkant wa tervrij worden gemaakt. De mate, waarin de bandijken zullen worden verhoogd, staat nog niet vast. Zeer groote verhoogingen zijn in overwe ging genomen, be'angrijk mee; dan de cijfers, voorkomend Tn "het be kende rapport-Rulkens. 'De vexhoo- ging zal zich uitstrekken van onge veer Gorinchem tot Dintelsas; de dij ken van de Bergsche Maas en de Amer zullen verhoogd worden van Keizersveer af. De Secretaris-Generaal van het De partement van Waterstaat heeft ons onlangs medegedeeld, dat nog alleen van den Biesbosch de p'annen zoover gevorderd zijn, dat een eenigszins gedetailleerd overzicht kan worden gegeven. Naar zijn oordeel kunnen tot de van Rijkswege voor den Bies bosch uit te* voeren werden worden gerekend te behooren. a. de ringdijk met buitenwerken; b. 'de uit wa e.ingssluizen c. de onderbouw van een gemaal, wanneer dat bij de uitwerking van 'tplan eventueel noodig zoujolijken; d. de scheepvaartsluizen, welke toegang zullen geven tot den Biesf- bosch en tot het Land van Altena; e. enkele hopfdscheepvaartwegen in den Biesbosch en een nieuwe hat- ven bij Werkendam f. de werken, welke noodzakelijk! zijn voor de voorziening in de af watering van het Land van Altenaj Volgens een globale raming wor1- den de kosten van deze werken thans begroot op f 10.900.000. Daarbij is eit echter niet op gerekend, daf er bijl de uitwatering van den Biesboschj' ven gemaa' noodig zou zijn. De begrooting is voorts gebaseerd' op de huidige prijzen, terwijl werd1 aangenomen, dat de werken opnori- ma'e wijze zouden jv orden besteed, omdat zij zich in het algemeen niet leenen voor uitvoering in werkven- schaffing. 1. De Secretaris-Generaal deelt oris voorts mede, dat een globale raming) voor de verdere werken in Noordt- Brabant zonder de dijksverhoogingerii langs de zuidzijde van het Hollandschl Diep bewesten Moerdijk op basis van' de tegenwoordige prijzen een eind cijfer van f 12.800.000.vertoont. Ook dat ramingcijfer is voorloopig) gebaseerd op. normale uitvoering van de werken, hoewel verschillende on derdeden zich vermoedelijk zieer goed) voor uitvoering in werkverschaffing! zullen leenen. Het ligt in het voori- nemen, besluit de Secr(etaris-Genes rjaal, naar gelang de plannen gereed komen, ons College daarfmede en met' tie nadere ramingen in kennis te stél len. De tota'e kosten derf gezamenlijke werken staan dus nog wieinigi vastl Ook al omdat de voerling "in werk verschaffing voorloopig op den ach tergrond is geraakt, omdat thans weinig voor dergelijk werk' geschik te werkloozen beschikbaar ziijn. Naai! onze meening. is het in dit stadium! nog niet mogelijk, Uwe Staten eenii- gerlei besluit te vragen. "Wij" hebbeni U opening van zaken gedaan, ook) om U in de gelegenheid te stellen1, U te uiten. Wij vertrouwen, "dat Ui ons College vooir dilligent zult wil len houden. Wij achten deze plaiA- nen van zoo groot belang voor wij de streken van het "Westen onzer profc» vincie, dat wij zooveel mogelijk me dewerking aan het Rijk! willen' vep icene n. Te zijner tijd zullen wa| "U del noodige besluiten voorleggen. (Huisgezin}! m im GEMENGD MET KRACHTIGE KOFFIE is de allerbeste samenstelling welke U kunt verkrijgen. is Ravenswaay's „Sugo" Koffie surrogaat het beste vervangmiddel voor Koffie, want, Ravenswaay's „Sugo" Koffiesurrogaat is geheel volgens regeerings samenstelling bereid, en dus met echte Koffie vermengd Vraagt Uw winkelier om Beter Koffie-surrogaat kan hij U niet leveren. Overal verkrijgbaar. WÊÊÊÊÊÊÊÊmmÊmmÊÊÊÊmÊÊÊmÊÊÊmmÊÊKmËummmmmÊÊÊÊÊÊÊmÊ^ÊÊÊ^ÊimÊÊimmÊÊiÊÊÊÊÊÊÊÊimmMËUBomm a. Mevrouw von Duve's oudste doch ter, Lone, was gezelschapsdame bij de gravin Altenbach op Griffshagen, dat in de nabijheid van het Zeeslot was gelegen. Zoo bleef er nog altijd een verbinding bestaan tusschen de bescheiden woning van mevrouw von Duve te Berlijn en de kust van Pom- meren, waar haar geboorteplaats was. In de vroege lente, een paar wieken na den dood van baron Clemens, had er tusschen mevrouw von Duve en igen nicht van den overleden majoor freule Cornelie von Duve, een leven dig onderhoud plaats, waarbij Ca milla, 5e blonde negentienjarige doch ter en nicht «een zwijgende, maar zeer aandachtige toehoorster was. „Dus, beste Lenora", zei freule Gornelie, een bijna vijftigjarige da me van hooge gestalte, met kort ge knipt grijs haar, een lorgnet voor de schrander kijkende oogen en een die pe welluidende altstem, „laat ons om gauwer tot het doel te komen, het kind bij den rechten naam noemen. Ik meen, dat men in de twintigste eeuw al lang boven kleingeestige vooroordeelen van stand verheven is. Kijk mij eens aan: in mijn wieg is het mij ook niet voorgezongen, dat ik etens directrice zou zijn van een schrijfmachinebureau. De stamboom van onze familie klimt op tot de Kruistochten... wij zijn een trotsch, overoud geslacht. Maar wat helpt dat? Een oude stamboom geeft je niet te eten. Het is mij, die vroeger hoop had op een betrekking als hofdame, niet ge makkelijk gevallen stenografie en ma- chineschrijven te leeren, maar nu ben ik er dankbaar voor, dat ik bet geleerd heb. Ik sta op mijn eigen beenen en kan bij gelegenheid mijn zuster ondersteunen. Niet alle meis jes trouwen en dat is ook niet noo dig 'tis helaas voor allen, die het wel doen, ook geen geluk. Men neemt ook niet den eersten den beste, die je een behoorlijk bestaan aanbiedt, om maar verzorgd te zijn. Wat zeg jij, Camilla, mijn kind?" Freule von Duve knikte het jonge meisje vriendelijk toe. Camilla lach te helder op. „Trouwen? wel, tan te Gornelie, ik denk er niet aan.' „Mooi zoo, mijn lieveling. Dus, Le- nore, hoor naar mijn raad en geef je moederlijke toestemming, dat Ca milla als volontaire in mijn schrijf machinebureau komt. Camilla, mijn kind, wat zeg jij van het voorstel van je oude tante?" „Ik zeg er ja en amen op en ben er u zeer dankbaar voor," klonk het vastbesloten uit den mond van het jonge meisje. „Moesje ziet natuurlijk wel in, dat u gelijk heeft, tante Cor- nelie en weigert haar toestemming zeker niet." „Die nemen jullie met je beiden zonder dat ik iiets zeg," zei mevrouw vorn Duve zuchtend. Haar mooie, jonge dochter zou ty piste worden... zij rilde er inwendig van. 't Was haar zwaar genoeg ge vallen, dat zij Lore had moeten laten gaan als gezelschapsdame bij de als nukkig bekende gravin Altenbach, Maar Lore had het zelf gewild om haar moeder te ontlasten. Want hoe bescheiden haar eischen ook waren, viel het mevrouw von Duve moeilijk naar haar stand te leven. Nu hadden zij nog, moeder en dochter, een pen sioen, dat wel niet groot genoeg was om in alle behoeften te voorzien, maar als de moeder eens voor altijd de oogen gesloten had, zou dat ver vallen en wat moest er dan van Ca- inilLa worden?... Tante Cornelie moest voor de kinderen van haar zus ter zorgen, die waren haar immers nader dan de dochter van een neef. Ja, tante Gornelie had gelijk met wat zij zoo overtuigend had gezegd. Nu het te laat was, had mevrouw von Duve erg berouw, dat zij haar kin deren niet voor onderwijzeres had laten opleiden. Lore klaagde in haar brieven nooit, maar het was geen hooge prijs, dien zij tot nog toe in de loterij des levens had getrokken. Wie had ook vooruit kunnen zien, dat majoor von Duve zoo vroeg zou sterven? Men had hem een schitte rende loopbaan voorspeld. Aan den verren horizon blonk er trouwens voor mevrouw von Dluve nog ieen ster. Het was niet geheel onmogelijk, dat Lore, haar oudste, eens eigenares van het Zeeslot zou worden; als naaste erven van het majoraat kwa men de verdwenen Kurd von Wre denhagen of wel diens erfgenamen in aanmerking. c Op dien onzekieren kans rekende mevrouw von Dvuve in de ©ogenblik ken, dat zij bezorgd aan de toekomst van haar kinderen dacht. God alleen wist, of Kurd von Wredenhagen nog leefde of niet. Zou hij daar ginds in Amerika getrouwd zijn; zou hij kin deren hiebben? Als dat niet het ge val was, dan ging het stamgoed op Lore von Duve over, wier groot moeder een von Wredenhagen was. Alles wat dat betrof, bestond voor mevrouw von Duve uit onopgeloste duistere vragen. „In 's hemels naam dan, Gornelie, jij zult je zin hebben," zei ze met be vende lippen, terwijl zij de hand van haar dochter greep, die op haar beurt de hand der moeder liefkoozend kus te en streelde. Tante Cornelie vond in stilte, dat haar nicht in zekeren zin een „staats zaak" maakte van het eenvoudige op een practisch beroep zou toeleg en verstandige besluit, dat Camilla gen. Mevrouw bedwong "haar 'trots, maar toch bleef in haar binnenste! het hatelijke woord „typiste" weer klinken. In haar geest zag zij al haar haar mooie tengere dochter over del druk klapperende machine gebogen. Zou dat klapperen, dat eentonige, ze- nuwbedervende geluid, werkelijk Ca» milLa's levensmelodie worden?... Zij dacht er niet aan, dat Camilla nu plaats zou nemen in de rijen van. meisjes en vrouwen, die dapper als naar den slag trekkende soldaten, zich uitrusten om den strijd met het Leven aan te binden, en dat er tallooze heldinnen in deze rijen zijn, die wel verdienden versierd te wor den met de orde voor on vermoeiden, vlijt, onwankelbare plichtsbetrachting en zwijgende ontbering. Freule Cornelie von Duve stond op, een Aprilmorgen 'in de- kleine ont vangkamer, die naast het bureau ge legen was, waar de schrijfmachines ijverig werkten. Ongeduldig zag zij! op de klok boven haar schrijftafel. „Reeds meer dan een half uur te laat; dat overkomt Camilla anders nooit... Zou haar moeder iets sche len? Lenore klaagde den laatstentijd weer over haar hart, dat haar ge weldig kon plagen. Maar, neen, dan zou Camilla wel getelefoneerd heb ben, dat zij niet kon komen... (Wordt vervolgd). NIEUWSBLAD De bekende antieke buisjes in de Noorderstraat te Amsterdam, welke omstreeks 1670 in het zg .Noorder bosch werden gebouwd, worden thans grondig opgeknapt (Pax Holland m)

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1941 | | pagina 5