ZOMERJURKEN. MODERNE DETAILS KLEURIGE EN FLEURIGE Siiacti&che Mu Vmsx de van onze dochter. it ZAKKEN EN TASSCHEN. Van Berenhuid tot moderne Bontmantel EEN UUR HEEFT SLECHTS 60 MINUTEN. KNIP-PATRONEN Welk ]ong meisje is "niet gesteld op een gdfeellig zit-slaapkamertje? Meestal is er met weinig hulpmiddelen heel wat te be reiken, zoo als ook het geval is met de toilettafel, die op bijgaande afbeelding is aangegeven. Men kan een oud tafeltje op zeer geschikte wijze bekleeden met een lap cretonne of met niet meer in gebruik zijnde gordijnen van bedrukt materiaal. De strook wordt geplooid of ingehaald en aan den bovenkant afgewerkt met glad den stofreep, die van zig-zagband langs den omtrek voorzien is. Over den boven kant van de tafel wordt cretonne gespan nen, dat met punaises bevestigd wordt, hierop komt een glasplaat, waar de stof gemakkelijk van af te nemen is. Achter de strook kan men schoenen, hoedendoos en dergelijke voorwerpen opbergen. Zomerjurken staan thans als hoofdnum mer op het program ma en de bonte weefsels, die zeer in aanschaffing zijn, bieden vele moge lijkheden. Natuur lijk kost hei in de zen tijd meer over leg om de garderobe der dochters op peil te houden dan vroe ger het geval was. De textielkaarten maken het noodig, binnen zekere gren zen te blijven, iets wat niet altijd even gemakkelijk is, als de meisjes op een leeftijd zijn, dat ze flink groeienDe mogelijkheid, die de mode thans biedt om verschillende stoffen te combineeren biedt groote voordeelen en we vragen ons thans niet meer af of deze of gene combinatie wel mogelijk is, doch passen haar eenvou dig toe; vooropge steld natuurlijk, dat een harmonisch ge heel gevormd wordt. Niemand zal er b.v. aan denken om twee géheel verschillende imprimé's te comibi- neeren, ieders gevoel voor smaak prote steert tegen ee~ der gelijke samenstel ling! De mogelijkheden om jurken te verlen gen. of wijder maken, zijn vele, aan te be velen is evenwel steeds om bij het mk ken rekening te hou den met breede na den en een breeden zoom, die met kleine, onzichtbare steekjes met de hand genaaid dient te worden. Zoowel strepen als ruiten en bloemen motieven leenen zich met verschillende an dere dessins tot het maken van meisjes jurken, die gerust van sterk sprekende kleuren mogen zijn. Naar verkiezing k°n men als halsafwerking een kraagje of vestje aanbrengen, dan wel volstaan met afbiezen of het aanbrengen van zig-zag band, hetgeen steeds een aardig affect geeft Onze schets geeft een viertal vlotte meis jesjurken, waarvoor slechts weinig mate riaal is verwerkt. Links boven een met fantasie motieven bedrukt katoentje, waarop zich op gelijke afstan.de strepen herhalen. Halsafwerking met geschulpt piqué kraagje, waarvan ook de mouwopslagen gemaakt zijn. Aardig model. Zakken met ingehaalde ruimte, waarvoor smal biesje gesikt wordt. Rechts boven. Het verwerken van strepen geeft wel eens wat moeite, wil men althans een ge slaagd geheel krijgen. Deze jurk geeft aan rug en gedeelte zijpanden een reht dessin te zien, terwijl het aan rok en vestje in schuine richting is geknipt. Garneering van kleine knoopjes en kraagje, waar langs kant is aangebracht. Onderaan een jurk voor grootere meis jes, waarvan de stof in haar geheel in sohuime richting is verwerkt. Aansluitend bovendeel met pique vest en kraagje en korte pofmouwtje, korte-mouwlooze bo lero. Ten slotte vestigen wij de aanda-' op het laatste model, dat van een kleurige ruit gemaakt is en een garneering van wit tres te zien geeft, dat evenwel met succes vervangen kan worden door zig-zagband. Bad- en boodschappen tasschen in trommelvorm, die van raffia ge haakt worden en met een paar rie men met handvat gedragen worden, vinden steeds meer aftrek. Men voert de betreffende -asschen met zeildoek of onaoordringbaar mate riaal en neemt als tusschenvoering gaas of stijf linnen, eventeuel dun karton. Eventueel kan men aan de zijkanten ringen naaien, waaraan het handvat bevestigd wordt. Men haakt een rechthoekigen lap bv. 43 cM. bij 68 cM. van stokjes op de wijze als bijgaande werkproef aangeeft, nu eens om dan weer op de stokjes van den voorgaan^ ->n toer. De ronde zijkanten zijn van vasten gehaakt en hebben een dia meter van 22 cM. Het handvat wordt eveneens van raffia gehaakt. Hoeden kan men eveneens van dit materiaal haken, bij voorkeur van vasten, die over dun koord of leton gehaakt worden, waardoor het ge heel zeer aan stevigheid wint. Om den bold van 'n gehaakten strand- hoed wordt een koord geknoopt, Een logische ontwikkeling der lijn, die de mode de laatste twee jaren gevolgd heeft is, dat de zak ken hoogere eischen zijn gaan stel len en als zelfstandig modedetail een plaats wenschen in te nemen. In den aanvang zag men zoowel aan mantels als costumes en japonnen zakken van zeer bescheiden afme ting toegepast, doch steeds hebben zij grootere afmetingen aangeno men. Tasschen beïnvloeden thans zelfs de silhouette der mode, nemen geen genoegen meer met bescheiden af metingen en zijn niet alleen groot, doch vallen meermalen door vorm of garneering op. Onze schets toont aan, hoe zakken een of ander kleedingstuk zelfs vol komen van aspect kunnen doen ver anderen, zooals b.v. het geval is, in dien men een ceintuur draagt, waar aan twee zakken hangen van het materiaal der japon gemaakt, het geen een zeer apart effect biedt en tevens zeer practisch is, omdat men de handtasch dan niet steeds mede te nemen heeft. Bovenaan links is een buidelzak met diepe, binnen- waartsche plooi van dezelfde stof aan weerskanten van den baan aangebracht. Garneering van smalle nervures of stiksels. Links onder aan een opgestikten zak in harmo- nicavorm met zijstukken en over slag van donkerder materiaal of van fluweel. Rechts boven, een ruime, in- gehaalden zak met effen overslag. Men kan met een gerust hart de fantasie aan het werk stellen, want op het gebied Huiselijke bezigheden stel len bepaalde eischen aan de kleeding, die in de eerste C84 plaats practisch dient te zijn, hetgeen even wel niet uitsluit, dat zij niet tevens flatteus is, Waschbare stoffen komen het meest in aanmerking en de keuze in bedrukte katoen tjes wordt ieder jaar grooter- Combineeren van effer. en be drukte stoffen is een moge lijkheid, die over de geheele li nie wordt toegepast en de fan tasie is zóó groot, dat geen twee japonnen op elkander behoeven te gelijken. Japonschorten zijn even eens practisch en vervangen steeds weer de witte overalls, K8764 die niet bepaald flatteurs zijn. Veel moderner zijn de aan sluitende japonschorten, die van vroolijk bedrukte weef sels gemaakt zijn en met een lange rits sluiten. A. £764 is een japonschort van gestreepte stof met gar neering van dwarse biezen; sluiting rugzijde. W. 2066 een effen schort met pas en zakken van be drukt materiaal. Banden, die aangestik1 zijn en op den rug opgeknoopt worden. Schorten doen weer hun vroegere aanspra ken gelden, nadat zij lange jaren op den achtergrond waren geraakt. Nu we onze kleeren zooveel mogelijk dienen te ont zien, is een schort onmisbaar geworden. W 2065. Schort van effen, gekleurd linnen gemaakt in den vorm van een overgooier, waaronder bedrukte blouses gedragen worden. Sluiting rijgzijde met knoopen en knoopsgaten. K 8763: Huisjapon van ge- van zakken en van tasschen zijn vele mo gelijkheden, die een zeer origineel effect kunnen geven. W2070 Bont als bekleeding, doch in andere vorm is zoo oud als de menschheid. Reeds in den ijstijd hulde men zich tegen bescherming van de felle koude in dieren-, meestal be renhuiden, terwijl men de op primitieve wijze gelooide huiden in het Steenen tijd perk met behulp van uit beenderen ver vaardigde naalden aaneennaaide, ten einde ze als een veelbegeerd artikel in den han del te brengen. In het bronzen tijdperk kan men zeggen, speelde de ij delheid reeds een rol en werden de kostbare, handgeweven ■kleedingstukken met bont gegarneerd. Mooi en kostbaar waren de bontsoorten, welke door de Germanen gedragen werden en ondanks het feit, dat hun bosschen dicht bevolkt waren met wild, welks huid voor het verwerken tot bontvellen in aanmer king kwam, betrokken zij deze zeer veel uit Rusland. Dit land was van oudsher en is nog steeds de leverancier van kostbare bontsoorten, alhoewel de groote farms in Duitschland, waar vossen, marters e.a. die ren gefokt worden eveneens zeer veel af leveren. Tacitus vermeldt in een zijner werken, dat de Germanen de kunst ver stonden om aan de huiden „door bespren kelen met een vloeistof hét aanzien te ver- Ie velden enorme noeveellieden bont, was. van de hoofdopslagplaatsen waren in H burg, Breslau en Glogan, later ook in Lei, zig. De bontindustrie heeft een hooge vlu genomen en het bereiden der dierenhuid heeft men steeds weten te vervolmake zoodat zelfs de eenvoudige familie Yoni; leverancier wordt van seal electric en t>. brette. Ook door het verven van bo schept men telkenmale nieuwe mogelijk heden, want de mode is nu eenmaal grilli en geeft achtereenvolgens de verschillend soorten bont een kans om op den vooi grond te treden. K 8763 ruit katoen net ronden pas en volant mou wen. W 2070: Schortjapon met pas aan voor- en rugzijde, ingehaalde ruimte, die door een ceintuur bijeengehouden wordt. leenen van vreemde bontsoorten". De oude Romeinen zagen in het dragen van bont iets barbarsch, hetgeen hun evenwel niet belette, om jaarlijks enorme bedragen te besteden voor het Germaansche bontwerk. In de vroege middeleeuwen werd er even eens zeer veel bont gedragen, zoowel door de vorsten als door de voorname lieden, en wel in hoofdzaak hermelijn. Een tijd lang liet men deze mooie bontsoort, evenals alle andere witte vellen, rood verven, een sma keloosheid, die evenwel niet lang stand hield. Langzamerhand begonnen ook de biirgerklasse en het volk bont te dragen, alhoewel men dit als een luxe beschouwde, die alleen voor den gegoeden stand was weggelegd. De toenemende vraag naar bont had een groote prijsstijging ten gevolge, totdat in 808 Karei de Groote hier paal en perk aan stelde en maximum prijzen vast liet stellen. De volgende eeuwen hebben bijzondere kostbare bontsoorten in de mode gebracht. Niet alleen zag men mantels met bont omzoomd, doch ook de voering be stond menigmaal uit bont, zij het dan ook, dat men hiervoor de minder dure huiden aanwendde. Om de huiden te kunnen ver werken moesten enorme aantallen dieren het leven laten en hun vleesch werd iri rookerijen verduurzaamd, waardoor vooral in Duitschland de handel in gerookte vleeschwaren tot groote bloei kwam. Zoo wel Rusland als de Scandinavische landen Stiptheid bespaart tijd en voorkomt e: gernis; het is niet anders, dan een goed g* bruik van den tijd weten te maken, bet* gezegd: een goede dagindeeling. Stipthei voorkomt de fout, die de meeste huisvroi wen aankleeft, nl. dat zij geen goed ove: zicht hebben over hetgeen zij in een lx paalden tijd kunnen verrichten. Vele vror wen laten zich teveel door het toeval le den, waardoor haar levensplan veel mind* vast omlijnd is. Niet stipt op tijd zijn m< alles wat men doet, geeft een groot tijc verlies. Noch door geld noch door iets ar ders kan verloren tijd achterhaald of he: wonnen worden. Verloren oogeniblikkei onverschillig of het minuten of uren zij: kunnen een mensch veel onthouden wat ir derdaad van groote waarde had kunne zijn. De weinig stipte mensch4 die niet leerd heeft rekening te houden met d* tijd heeft gewoonlijk steeds een uitvlucll bij de hand om een verzuim goed te prateif iets wat hem een tweede natuur wordt hem hoe. langer hoe gemakkelijker afgaal Wij hebben- allen wel eens menschen on] moet en het moet ons van het hart vooj al vrouwen die nooit op tijd zijn en stee weer een uitvlucht weten te vinden, welld evenwel met de noodige reserve opg-evt moet worden. Indien de wil aanwezig oi. in alles stipt te zijn, dan kan de we daartoe gevonden worden. Natuurlijk kur nen zich een enkele maal wel eens omstar dagheden voordoen, die ons vQrhindere ons stipt aan iets te houden, dóch de2 moeten tot de uitzonderingen behoor ei Kinderen wier onders niet het voorbeel van stiptheid geven, worden later mei schen, die weinig op tijd zijn, zoowel w< hun afspraken als hun werk betreft. E mensch, die stipt is in alle dingen bespaai zichzelf en anderen tij 3 en ergernis! A 706 ZOMERJAPON VAN EFFEN OF BEDRUKTE KUNSTZIJDE. Succespatroon. Prijs 40 cent. Vlot, sportief model, dat zoowel van efl fen als bedrukte kunstzijde gemaakt kal worden. Bovendeel met gedeeltelijk opgil stikte plooien (plm. 12 c.M.) vanaf schouders, hst overige gedeelte wordt ingfl perst. Glad middenstuk, dat bovendeel en rol verbindt en een garneering heeft van twel smalle ceintuurtjes, die met gespjes slul ten. Voorbaan met gedeeltelijk opgestikt" plooien. Korte mouwen met bovenruimte. Patronen in de maten 424446. KNIPPATRONEN VAN DEZE MODELLEPl zijn tegen aangegeven prijs verkrijgbaal bij het practisch modeblad, postbus 36 De» Haag. Betaling steeds vooruit >per gira (postrekening 203203), per postwissel on in postzegels, mits deze een waarde heb-l ben van 1 1/2, 3 of 7 1/2'cent.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1941 | | pagina 8