Binnenland V eilingberichten V Victorie Officiëele Berichten Buitenland Burgerlijke Stand Gemeenteraadsversiag Duitschiaad wint voor Europa op alle Fronten. PAARDENBESLUIT. De secretaris-generaal van het de partement van landbouw en vissche- rij heeft nadere bepalingen-vastge steld tot regeling van de paarden fokkerij, welke bepalingen zijn op genomen in het Paardenbesluit 1941 Hengstenhouderij In de eerste plaats wordt verbo den hengsten te houden zonder ver gunning van de stamboek-vereenigin- gen, welke vergunning uitsluitend geldt voor het daarin aangeduide erf en het daarin vermelde hengsttype. Een vergunning wordt o.m. ge weigerd, wanneer naar het oordeel van de s ta m boek vereen ig i ng door het verlieenen van de vergunning de belangen der paardenfokkerij wor den geschaad. Het is voorts den houder van een goedgekeurd en hengst verboden voor leein door dien hengst verrichte dek king een lagere vergoeding te he ldingen dan die, welke voor het type, Wiaartoe de hengst behoort, is vast gesteld. Ook is het den houder verboden, tien hengst te gebruiken, of te doen gebruiken tot dekking van een mer rie van een ander type dan waartoe die hengst behoort. Dit verbod geldt (niet, indien tijdens de dekking en de tien daaraan voorafgaande dagen idle hengst en de merrie in vollen en onvoorwaardelijken eigendom tce- bebooren aan één persoon of aan imeer personenbehoorende tot een gezin. IVerder is den houder van een goedge.beunden hengst met een stok- tmaat van 1.2 meter verboden dezen .te gebruiken of te doen of le laten gebruiken tot dekking van een merrie met een stokmaat van meer dan 1,2 meter. Mede is den houder van een goed- gekeurden hengst verboden dezen te gebruiken, te doen of te laten ge bruiken tot het dekken van een mer rie van welke hij weet of redelijker wijs moet vermoeden, dat deze lijdt aan eanige besmettelijke ziekte, ver boden is deze merrie te doen of te laten dekken. Hij, die handelt in strijd met een der bij of krachtens dit besluit vast gespelde voorschriften of in strijd met een der krachtens dit besluit gestelde voorwaarden, wordt gestraft met hechtenis van ten hoogste twee maanden of geldboete van ten hoog ste duizend gulden. Indien tijdens het plegen van het feit inog geen jaar is verloopen se dert een vroegere ver oordeel ing van Iden schuldige wegens een zelfde strafbaar feit, onherroepelijk is ge worden, worden de genoemde maxi ma verdubbeld. De hier strafbaar gestelde feiten worden beschouwd als overtredin gen. De rechter kan de openbaarmaking ivan zijn uitspraak gelasten. Het besluit treedt in werking voor wat lie treft de uitreiking enz. van de vergunningen op 1 September a.s. en ten aanzien van de verbodsbepa lingen imet ingang van 1 Jan. 1942. VEILING WOUDRICHEM. De prijzen voor vroege aardt- tippelen, geveild op 28 t.m. 30 Juli bedragen voor grootten 5.voor kriel f2.50 per 100 kg. Voor 31 Juli t.m. 2 Aug. wordt dit res[pf. F 4.50 en f 2.50. i De eerste fruit- en groentenveiling zal gehouden worden, op Wjoensi ting 6 Aug). a.s., v.m. J0.15 uur, Daarna eiken Woensdag- en Vrij dagmorgen veiling op gjemeld uur. De veiling van aardappelen blijft op| Maandag, Woensdag en Vrijdag ham. 3 uur.. ,11 Vergadering van den raad der ge meente RIJSWIJK op Dinsdag 29 Augustus des v.m. 11 uur. Voorzitter: Ed.Achtb. Heer Mr. G. A. Bax. Secretaris: WielEd. Heer G. Nieu- wenhuizen. Aanwezig alle leden. De Voorzitter opent met het for muliergebed, de Secretaris leest de notulen der vorige vergadering, die worden vastgesteld. "Ingekomen stukken: Proces-verbaal van kasopneming bij den Gem.-Ontvanger op 23 Juni In kas was een bedrag van f 372,71 Alles werd in orde bevonden. Schrijven van Ged. St., waarin wordt bericht dat de Secretaris-Ge neraal van het Departement v. Bin- nenl. Zaken, goedkeuring heeft ver leend aan de wijziging van de veld- w ac h ters verorden ing Goedkeuring door Ged. St. van de wijziging der gein.-begrooting voor 1910. Schrijven van den caféhouder H. van Zon, waarin deze verzoekt hel raadsbesluit, waarbij het vergun ningsrecht voor zijn café met f10 werd verhoogd, te willen intrekken. Adressant acht verlaging eerder ge wettigd dan verhoog ing, aangezien het cafébezoek tengevolge van de tijdsomstandigheden sterk vermin derd is. De Voorzitter zegt, dat, zooals de heeren weten, de verhooging is ge schied op aandrang van Ged. St., die geen goedkeuring wilden hechten aan de gemeentebegrooting, indien niet werd overgegaan tot verhooging van verschillende belastingen, waaronder ook het vergunningsrecht. B. en W. stellen voor het verzoek af te wijzen. De heer J. Nieuwenhuizen meent, dat het zinloos zou zijn, het besluit in te trekken, aangezien Ged. St. een dergelijk besluit toch niet zou den goedkeuren. De Voorzitter stemt dit toe, er zijn tegenwoordig zeer veel zaken, waarin de raad niets te zeggen heeft en vooral als de gemeente noodlij dend is. De heer v. Dijk vraagt hoe of liet staat met de belasting op de biljart. De Voorzitter merkt op, dat bil jarten onder de persomeele belasting vallen. Dat is dus iets anders. Met algemeene stemmen wordt hierop besloten het verzoek af te wijzen. Verordening af vallen b eslui t. De Voorzitter licht toe, dat de gemeente de verplichting opgelegd kan worden, afvallen van levens middelen enz. op te halen. Van de ze verplichting is ontheffing aange vraagd, op welke aanvraag nog geen beslissing is ontvangen, wiel is reeds bericht dat voor liet ophalen van afval beende ren geen ontheffing ver kregen kaïn worden. Hiervoordieint dus een verordening te worden vast gesteld. Met algem. stemmen wordt deze verordien ing v as Lgestel d De Voorzitter deelt mede, dat de Secret ar is-Genera al gemeenten kan aanwijzen die verplicht zijn over te gaan tot inenting tegen typhus en paratyphus. Geschiedt zulks, dan moet een verordening aanwezig zijn, voor de bestrijding der kosten, het tarief dezer verorden, is ge'.iijk te stel len aan dat dier schoolgelden en zal hier vermoedelijk 10 pCt. van de hoofdsom bedragen, wat neerkomt op 20 ets. Ook die zie verordening wordt vastgesteld. Voorloopige vaststelling gem.-reke- ning voor 1940. De heer v. Herpen brengt na mens die commissie van onderzoek rapport uit en zegt dat alles in be hoorlijke orde is bevonden en de commissie derhalve voorstelt tot voorloopige vaststelling zooals ze is aangeboden De Voorzitter deelt mede dat de rekening een iets gunstiger beeld geeft, als de cijfers aangeven, die commissie heeft gezien. Door een meevallertje van het rijk verkregen is het nadeel ig saldo van plm. f300 veranderd in een voor deel ig van f 620,92. De gewone dienst geeft een ontvangst aan van f 1950618 en een uitgaaf van f 18885,56, de kapitaal- dienst ontvangst f 1565,30|, uitgaaf f 19134,28, nadeel ig saldo f368,98. De rekening wordt aldus voortoopig vast gesteld. De gemeentebegrooting 1941 wordt met een paar bedragen gewijzigd. Rondvraag. De heer v. Herpen inform eert hoe of het zit met het salaris van den con troleur voor de steunverleening, nu de steunverleening is stopgezet. De Voorzitter antwoordt dat de steunverleening ieder jaar in de zo mermaanden stop staat. De controleur heeft hier alleen in de wintermaanden zijn functie waar te nemen. Zou dit werkelijk het geheele jaar door het geval zijn, dan zou een bedrag van f 150 ook veel te laag zijn. De heer Nieuwenhuizen vraagt of er voor de gemeente nog belangrijke kosten zijn verbonden aan de dis tributie. De Voorzitter antwoordt dat dit meevalt over 1940 bedroeg dit nog geen f 70. De heer Nieuwenhuizen vraagt of de gemeente ook vergoeding krijgt voor de hoornen bij de school en het gemeentehuis, die tengevolge van de inundatie zijn doodgegaan. De Voorzitter zegt dat de ge meente daarbuiten staat, het zijn hoornen die hij die school behooren, dus het schoolbestuur heeft recht op de vergoed ing. De heer v. Dijk vraagt of de bag ger, die uit de slooten is gekomen, ook wordt opgeruimd. De Voorzitter antwoordt toestem mend, de menschen stellen prijs op dezen bagger. De heer v. Dijk zegt dat de berm vain den weg wiel 20 cm hooger ligt dan de weg zelf. De Voorzitter belooft dit eens te zuilen bekijken. De hteier Joh. Nieuwenhuizen zegl dat de toestand van het dijkje ook in slechten toestand verkeert. De Voorzitter belooft de wegwer ker ter eens heien te zntlen zeilden. De vergadering wordt hierop ge sloten. Vergadering vara den raad der ge meente GIESSEN op Dinsdag 29 Juli des raam. 3 uur. Voorzitter: Ed.Achtb. Heer Mr. G. A. Bax. Secretaris: YVelEd. Heer G. Ver hoeven. Aanwezig alle leden. De Voorzitter opent met het for muliergebed, de Secretaris leest de notulen, die worden vastgesteld. Vaststelling verordening ophalen van afvalbeeradieren. De Voorzitter licht toe, dat de gemeente ontheffing heeft gevraagd voor het ophalen van afvallen in die gemeente. Over deze aanvraag is nog geen beslissing genomen, alleen is medegedeeld, dat voor het ophalen van beenderen, geen ontheffing ver leend kan worden, weshalve helnoo- dig is, hiervoor een desbetreffende verordening in het leven le roepen. Met algem. stemmen wordt daar toe besloten. Vaststtelling verorden, heffingi van gelden voor inenting tegen besmet telijke ziekten. De Voorzitter deelt mede, dat de Secretaris-Generaal bevoegd is, ge meenten aan te wjijzen, die ver plicht zijn tot inenting over te gaan. De zie gemeente is nog niet als zoo danig aangewezen, doch de veror Op de vlucht krijgsgevangen gemaakte Sovjet-soldaten worden met opgeheven handen achter de Duitsche linies gebracht dening dient gereed te zijn als het zoover inocht komen, vandaar dat B. en W. voorstellen tót deze vast stelling over te gaan. Het tarief is gering voor een gemeente als deze en zal vermoedelijk beginnen met fO,2Q en zoo opklimmen. Ook deze verordening wordt door den raad vastgesteld. Voorloopige vaststelling gemeente rekening 1940). De heer J. v. Herwijnen brengt namens de commissie van onderzoek verslag uit en zegt dat deze, dank zij de toelichtingen verstrekt door Gemeente-Ontvanger een makkelijke taak had. Over een paar posten had men gaarne eenige toelichting n.l. f 100 voor den luchtbeschermings dienst, zijn die verplichterad? Per soonlijk heeft het spr. steeds be vreemd, dat hiervoor iemand buiten de gemeente is benoemd. Nu het hoofd echter vertrokken is, zag spr. gaarne, dat iemand uit de gemeen te werd benoemd. Dan vond de comj- missie, de bijdrage voor kinderen die de school te Waardhuizen bezoeken zeer hoog, voor 8 kindieren was het bedrag hooger dan de kosten van de geheiele school hier. De Voorzitter antwoordt, dat de post voor de luchtbescherming ver plichtend is. Aanvankelijk wierdein de werkzaamheden gratis verricht; toen die zie echter toenamen werd van hoogerhand op een vergoeding aan gedrongen van f 1010. Spr. staat bui ten de benoeming, deze is geschied door zijn voorganger, nu de heer v. Rijswijk echter is vertrokken, is spr. niet andiers van plan dan ie mand uit de gemeente zelf te benoe men. Wat de kosten v. h. ondierwijs betreft voor de kindieren die naar Waard huizen gaan, dit bedrag kwam ook B. en W. zeer hoog voor. Gaarne wil spr. eens in formeer en te Almkerk waarvan deze hooge kosten het ge volg zijn. De heer Jungerius vindt het eigen aardig, dat, hoewel de ambtenaar belast met de steunverleening, geen werkzaamheden verricht, de steun verleening is immers stopgezet, deze toch ziijin beiooning ontvangt. De Voorzitter antwoordt, dat voor steunverleening alleen in die winter maanden werkzaamheden te ver richten zijn, het loon is daarop ook l>erekend, zou deze ambtenaar het geheele jaar in functie moeten zijn, dan zou ziijin belooiiing ook vaal hoo ger moietan wezen. De rekening wordt hierop voort oopig vastgesteld met een ontvangst van f 21333,45 en een uilgaaf van f2973*3,91, alzoo meteen batig saldo van f299,54. De kapitaal- dienst met ©en ontvangst van f 1623,86, ©en uitgaaf van f3323,85, al ziOio met ©en nadeel ig s aldo van f 1700. De Voorzitter licht nog toe, dat de rekening nog ©en beter beeld geeft te zien, dan deze cijfers aan geven, tengevolge van ©en buitenkans je ten behoeve van het onderwijs, van het rijk verkregen van f1900. Voorstel aangaan van ©en geld- leening van f 5000 voor die uitbreiding van het electrisch net. B. en W. wor den gemachtigd tot het doen van de noodige stappen om deze leen ing aan te gaan. Aan den heer G. Verhoeven wordt ontslag verleend als ambtenaar voor de arbeidsbemiddeling. De gemeen tebegrooling voor 1941 wordt gewijzigd overeenkomstig het voorstel van B. en iW>. Bij de rondvraag informeert de heer Kant naar een woonwagen, die reeds geruknen tiijd in de gemeente staat en van wiens bewoners de om liggende eigenaren overlast onder vinden. De Voorzitter heeft hierover geen klacjhten vernomendoch hij zal een en ander doen nagaan. De vergadering wordt hierop ge sloten. SCHEUREN VAN GRASLAND. Het Rijksbureau voor de Voedsel voorziening in Oorlogstijd maakt be kend, dat ook dit jaar wederom en in nog gi'ootere mate dan het vorige jaar het scheuren van grasland zal worden bjevorderd. Daarom is de scheurpremie ver hoogd tot f125.jper "ha gtemeten maat. Evenals voor oogst 1941 wordt echter de eisch gesteld, dat het te scheuren grasland, wil het voor scheurpremie in aanmerking 'komen, eerst door den Productiecommissaris goedgekeurd moet worden. Bij de beoordeeling hiervan wordt nage gaan of het grasland, als bouwland georuikt, een behoorlijk gewas kon opleveren, terwijl tevens is bepaald, dat het perceel van dien aard moet zijn, dat het, als graslapd gebruikt, in 1942 een behoorlijke opbrengst aan gras kan doen verwachten. Y oor het scheuren van versleten kunstweide, stoppel van Westerwoldsch ra ai gras of klavervelden, welke toch ge scheurd moesten worden, wordt geen premie betaald. Verder zal geduren de de groeiperiode worden nagegaan of de bewerking en verzorging van het gewas aan redelijke eischen vol doen. Nieuw ingepolderde kwelders komen voor de scheurpremie niet in aanmerking. De teelt van peulvruchten op ge scheurd grasland is verboden. Gescheurde graslanden, waarvoor ter vervanging in 1942 bouwland als kunstweide of klaver wordt ge bruikt, komen voor een overeenkom stige oppervlakte niet voor scheur premie in aanmerking. Boven de scheurpremie van f 125.i per ha wordt ter bevordering van den verbouw der volgende gewassen nog een extra-premie gegeven van f 75.per ha a) indien op het gescheurde land koolzaad wordt verbouwd en geoogst en i b) indien en voorzoover op het be drijf, waar gescheurd wordt, méér aardappelen worden verbouwd dan in 1941. Over dezelfde oppervlakte wondt natuurlijk slechts één keer deze ex tra-premie uitgekeerd. Opgaven van te scheuren peroeer len moeten geschieden aan de ge westelijke Land bo u w- C ri sis- Organisa tie en wel zoo spoedig moge lijk'. Voor gronden, waarvoor de aanvrage nd 1 Maart 1942 binnenkomt, zal als- gel geen scheurpremie worden toef- gekend. Zooals vanzelf spreekt is iedereen vrij om grasland te scheuren, zouf- d"er dar hij" voor scheurpremie ijn aanmerking wenscht te komen. In dit geval is) hij geheel 'vrij in '0e keuzen van zijn gewassen, behoudens de verboden gewassen en gele mos^- terd. BATAVIA CONTRA TOKIO. Naai* de Tokio Asahi Sjimboien meldt heeft Ned.-Indië het voor beeld van die Ver. Staten en Engeland gevolgd en besloten met ingang van 218' Juli alle Japanschie saldi te blok- keeren. Bovendien zou Nederlandse!! Indië het voornemen hebben om: 1. Allen export naar Japan, Mand- sjoekwo, China en Eransch Indo- China afhankelijk te stellen vaneen speciale vergunning. 2 De importen uit Japan, stop be zetten en 3. De saldi dier Japanners in Ned.- Indië te blokkeeren. De president der Javaansehe Bank" heeft aan dien president der Yokoha ma Speciiebank medegedeeld, dat die financieel© overeenkomst lusschen beide banken van Decern lier 1940 wordt opgeheven. Deze maatregel wordt ermede gemotiveerd, dat de clearing niet meer, gelijk in het ac- coord bepaald is, in Amerikaansche dollars verrekend kan worden. Volgens een Dom eiber icht heeft die Ned.-Indische regeering eenzijdig de pelroleumovereenkomst met Japan opgeheven. De Engelsche omroep uit Stock holm meldt, dat de regeering te Ba tavia bepaald heeft, dat geen schepen meer naar Japan mogen varen en dat de vrachtschepen moeten wor den vastgehouden. Voorts zou het verdrag betreffende te levering van olie door Ned. Indië aan Japan voor loop ig worden opgeheven. De Ned. Indische regeer ing heeft het leger, naar United Press uit Ba tavia meldt, gemachtigd gebruik be maken van de wetten betreffende «en noodtoestand, ingeval dit van den kant van de militaire l>e vel voe rende instanties noodzakelijk mocht worden geacht. HEUSDEN. Geboren: Jacoba Antonia Martina, d. van Antonius J. Buijs en van "Ja coba Petrofnèlla L'uijben. Overleden: Johannes Merkx, 74 j. echtgenoot van. Johanna C. v. Meers- bergen. 't (Atlantic-Holland)

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1941 | | pagina 4