a TWEEDE BLAD Vrijdag 1 Augustus 1941 No. 6181 Officiëele Berichten REGEERINGS-KOFFIESURROöAAT CEJSTT Daarom Ravenswaay's „SUGOKoffiesurrogaat FEUILLETON Rondom de nieuwe Belastingen. Koop eerst een andere tandpasta PER 250 ORAM HET SCHOT IN DEN NACHT. BEHOORENDE BIJ HET VOOR HET LAND VAN HEUSDEN EN ALTENA, DE LANGSTRAAT EN DE BOMMELERWAARD BEWA ARLOON VERGOEDIN G AAN TELERS VOOR AKKERBOUW PRODUCTEN OOGST 1941. Het Rijksbureau voor de Voedsel voorziening in Oorlogstijd maakt, in iaansluiting op de publicatie inzake de prijzen vajn de Akkerbouwpro ducten oogst 1941, het volgende be kend Teneinde een snelle inlevering van granen en peulvruchten van den a.s. oogst te bevorderen is besloten, in zake de vergoeding van bewaarloon aan telers een andere regeling te treffen, dan voor oogst 1940 gegol den heeft. Deze regeling is voor oogst 1941 als volgt: Voor alle granen en peulvruchten (met inbegrip van wikken en lupin- nen), welke door telers worden in geleverd tot en met 29 November '41 zal een premie worden verleend van 3D ct. per 100 kg. Bovendien wordt daarnaast een wekelijksch bewaar loon vergoed van l1/2 ct. p. 100 kg, voor het eerst over de in de week van 713 September 1941 ingelever de hoeveelheden. De premie ad 30 ct. per 100 kg. wordt eveneens betaald over de ge- dorschte hoeveelheden, waarvan de schriftelijke aanbieding tot inleve ring vóór 30 November 1941 in het bezit is van de Provinciale Inkoop centrale van Akkerbouwproducten of den Plaatselijken Bureauhouder. Te beginnen met de week van 30 November6 December 1941 wordt derhalve (behalve voor de reeds aan geboden partijen) alleen het weke lijksch bewaarloon vergoed van 1V2 ct. per 100 kg. De inleveringspremie komt derhalve op 29 November '41 te vervallen. Zoo zal dus b.v. voor rogge bij inlevering vergoed worden per 100 kg, in de week van 1 Sept. t.m. 6 Sept. 1941 f 13,05 7 Sept. t.m. 13 Sept. 1941 f 13,06V2 14 Sept. t.m. 20 Sept. 1941 f 13,03 16 Nov. t.m. 22 Nov. 1941 fl3,21V2 23 Nov. t.m. 29 Nov. 1941 f 13,23 30 Nov. t.m. 6 Dec. 1941 fl2,94V2 7 Dec. t.m. 13 Dec. 1941 f 12,96 Voor lijnzaad, koolzaad en kana riezaad is de wekelijksche bewaar- loonvergoeding, evenals voor oogst 1940, vastgesteld op 3 ct. per 100 kg, met dien verstande, dat deze ver- gbeding voor de eerste maal zal worden betaald over de partijen, wel ke in de week van 713 September 1941 zijn ingeleverd. Voor deze za den wordt dus geen inleveringspre mie vergoed. De genoemde vergoedingen voor. bewaarloon zullen voor de laatste maal worden verhoogd over de par tijen, welke zijn ingeelverd in de week van 22 t.m. 28 Februari 1942. Derhalve wordt voor alle producten, welke na 28 Febr. 1942 worden in geleverd, de in de week van 2228 Februari 1942 geldende prijs ver goed. BROUWGERST OOGST 1941. Het Rijksbureau voor de Voedsel voorziening in Oorlogstijd deelt me de, dat het in de bedoeling ligt om aan telers, wier gerst voldoet aan door de P.I.C.A. voor brouwgerst te stellen eischen, een toeslag bege ven van f 0,50 per 100 kg boven den richtprijs. Voor deze gerst geldt overigens dezelfde premie en bewaarloonver- goeding als voor alle granen. Voor als brouwgerst goedgekeur de partijen kan derhalve f 0,50 per 100 kg meer betaald worden dan voor de overeenkomende klasse van an dere gerst. XII. V Aangiften Inkomen Belas tingjaar 1941. Dikwijs wordt de vraag giesteld „Wanneer komen de aangifte-biljet ten?" of „Men schijnt mij vergeten te hebben bij de Inspectie. ;der Be lastingen". De Instructie Jnvoering Inkomsten belasting, Resolutie van 24 Mei 1941, No. 107, geeft antwoord op de ge stelde vraag en binnenkort zullen werkelijk deze. langverwachte aangif tebiljetten komen. Van vergeten; is geen sprake, doch men stelle zich voor alles is ingrijpend gewijzigd, dit brengt dus uiteraard veel extra werk met zich mede, de Loonbelasting als onderdeel van de Inkomstenbelasting werkt al zeer goed en beeft de Loont- genietenden doen afvloeien van de ter Inspectie aan te leggen Beschrij- vingslijsten, zoodat slechts zij, die daar niet of ten deele onder valle|n binnenkort hun inkomen mogen be kend maken. Mogelijk zijn de aanj- giftebiljettien, 'bij het verschijnen van dit ar.ikel al uitgereikt. Het is te verwachten, dat het Ret- lastingjaar 1942, dat met 1 Januari 1942 ingaat veel sneller en vlotter zal verloopen. Als algemeen advies, men wachte rustig af op hetgeen komen gaat. en liefst de duurste die er is en probeer daarna Ivorol. Dan neemt U waar hoe Ivorol xn i:emf|etid-, witmakend- en schuimend vermogen alle andere verre overtreft. Tube 60, 40 en 25 ct. Omzetbelasting. Door den wnd. secr,etaris-generaal van Financiën is een circulaire ge zonden aan den directeur der Direc te Belastingen enz. betreffende de Omzetbe asting ten aanzien van pu bliekrechtelijke lichamen, waarvan het meest voorname is, dat daar- in vermeld staat, dat publiekrechte lijke lichamen niet als ondernemer behooren te worden aangemerkt, voor zoover zij handelingen verricht ten ter uitvoering van de aan hen als overheid opgedragen taak, met die beperking, dat in gevallen, waart in zij in het algemeen aan het maat schappelijk verkeer deelnemen op denzelfden voet als andere, niet-pu- biiekrechtelijke lichamen, zij moeten worden geacht als ondernemer op te treden en dus vallen onder de bei- palingen van de Omzetbelasting. Zelfs indien de hierna te noemen diensten op een plaatselijke verorde ning berusten, moet toch Omzetbeh lasting worden voldaan voor a. vergoedingen ter zakel van be zeteken van gemeetntelijke musea, his torische gebouwen, monumenten e.d., schouwburgen, ijsbanen, badinrich tingen en stadions "(sportparken, e.d.); 'b. fcjegraTenisrechten c. weegloonen voor het gebruik1 van gemeentelijke waag; d. vergoeding ten behoeve van de gemeentelijke slachtplaats in het algemeen, d us ©tók voor - stalling, voe ding Van vee, gebruik koelcellen, rei nigen van darmen etc.; k e. vergofeding voor gebruik van gemeentelijke veilingsgebofuwenop de tribune van een dergelijke veiling, bobcen en buffet in soortgelijke ge;- bouwen f. vergoeding gebruik van ge meentelijke vischafslag; g. vergoeding gebruik1 rijwielbe waarplaats 'bij inrichtingen van on derwijs en dergelijke h. vergoeding van aanbrengen van rec'ame aan gemeentegebouwen, lantaarnpalen, trams, e.d. der betr. gemeente i. vergoeding van aanleg van stra ten, welke vergoedingen verschul digd kunnen zijn door particulieren bij de overname van grond van de gemeente, bes.emd voor straten-aan leg; commissie'oonen voor door be- midde ing van de gemeentelijke bank van leening onderhands verkochte panden, aan deze gem. bank vern schuldigde kosten van administratie en z.g. bewaarloonj k. de door de gem.- bank van leer ning gemaakte opgelden bij veilin gen. b Bovendien worden nog naast de levering van gas en electriciteit, als ondernemer, genoemd de leveringen: van catalogussen van het Gemeenten archief, Gemeente-museums^, pro gramma's en boekenlijsten van gem. inrichtingen van onderwijs, en nog( andere, vuil, mest en „putten-beer"1 ge'everd door den Gem. Reinigings dienst, ijs door,; Gem. slachthuis fspt gekapt 'hout door den Qem. plantsoe nendienst. In geen geval mag echter! heffing van Omzetbelasting plaats vinden voor het vferstrekken van weH kelijksche opgaven uit "de loopende registers Burg. Stand, uittreksels uit de kerkelijke dooptrouw en begrafe nisboeken en uittreksel en afschrif ten ter voldoening aan eenig wetten lijk voorschrift. i j Ten opzichte van het onderwijs is bepaald, dat onderwijs door de gemeente steeds moet worden be schouwd als Overheidsdienst. Ten aanzien van verrichten van; interne leveringen door een bedrijf of dienst der gemeente moeten on derscheiden worden goederen welke het bedrijf of den dienst zelf heeft vervaardigd en andere. Als voorbeeld: Voor levering van cokes door het Gem. gasbedrijf aan Gemeentelijke scholen is wel degelijk omzetbelasting verschuldigd. Dedoori de electriscbe-, gas- en waterleidings bedrijven in rekening gebrachte me- ter huren en de vergoedingen voor onderhoud en aanleg van leidingen worden niet aangemerkt als vergoe dingen voor een dienst, doch als be standdeel van den voor het afnemen van electriciteit, gas en water ver- schuldigden prijs. GEMENGD MET KRACHTIGE KOFFIE is de allerbeste samenstelling welke U kunt verkrijgen. is Ravenswaay's „Sugo" Koffiesurrogaat het beste vervangmiddel voor Koffie, want, Ravenswaay's „Sugo" Koffiesurrogaat is geheel volgens f regeerings samenstelling bereid, en dus met echte Koffie vermengd Vraagt Uw winkelier om Beter Koffie-surrogaat kan hij U niet leveren. Overal verkrijgbaar. 4. Maar haar eerste jonge, alles trot- seerende, liefde had Klaus Wreden- hagen toebehoord. En ondanks alles had zij hem nooit geheel kunnen vergeten; de herinnering aan hem was haar riu nog in haar ouderdom bijgebleven en niet gaarne zou ze die willen mis sen. Het schot in den donkeren, war men Augustusnacht door de hand van een sluipmoordenaar gelost, had ook een einde gemaakt aan haar hoop op geluk... Sterker dan tevoren ont waakten deze herinneringen in de ziel van de oud geworden vrouw. Zij kon niet begrijpen, wat Clemens Wredenhagen bewogen had, haar en haar kinderen een groot vermogen na te laten. In het eerste oogenblik van haar ontsteltenis op het bericht van de erfenis had zij gedacht, dat zij moest weigeren deze te aanvaar den. De afkeer, dien zij tegen baron Clemens gekoesterd had, kwam weer bij haar boven. Daarna echter had zij tot zichzelf gezegd, dat zij haar dochters het vele geld, dat de fami lie in eens van alle zorgen om het bestaan bevrijdde, niet mocht ont houden. Mevrouw von Duve kon niet an ders dan ook voor zich zelf met dankbaarheid de gunstige wending in haar levensomstandigheden gevoelen. Nu kon zij rustig aan haai' dood den ken, haar toenemende ziekelijkheid beangstigde haar niet meer, nu Ca milla en Lore voor haar leven lang zoo uitstekend waren verzorgd. Maar de verrassing, die de erfe nis bij haar had teweeggebracht, bleef haar om zoo te zeggen dagen lang „in de leden steken". Des nachts kon zij vaak geen rust vinden, en dan die oude herinneringen... Nog dui delijk zag zij Clemens' ontsteld, wan hopig gelaat voor zich, toen zij hem gezegd had, dat zij zijn broeder lief had, en hij geen hoop moest koes teren, dat zij de zijne zou worden... Daarna had hij een half jaar later de sneeuw lag hoog op het kerkhof waar de arme Klaus in het familie graf der Wredenhagens sliep ten tweeden male om haar hand ge vraagd, dringend, smeekend; zijn rust,, zijn geheele geluk hing van haar jawoord af, had hij gezegd. Zij echter had. het ontstuimige in zijn aard niet kunnen uitstaan. ..Nooit, nooit," had zij afwerend uitgeroepen en was voor hem ge vlucht. Clemens was daarop voor lange jaren op reis gegaan toen hij terugkwam was het landgoed der Freeges verkocht en Leon ore ver trokken. De eenzame man had ver volgens een kluizenaarsleven geleid in de duinen van Mahikehnen. Wat wist het jonge geslacht van het har beleed en den zielestrijd der ouden, die voor een groot deel reeds ter ruste waren. Het was werkelijk een buitengewoon fijn tante Cor- nelie zou gezegd hebben „overspan nen" gevoel bij mevrouw von Duve, dat haar de gedachte ingaf om de erfenis te weigeren, omdat zij uit de hand van Clemens Wredenhagen kwam, dien zij zoo bits had afge wezen. Lore was heel gelukkig, dat zij weer naar huis kon komen om haar moeder te verplegen. Er was beslo ten, dat mevrouw von Duve en haar oudste in Juni de villa aan het strand zouden betrekken. Van Griffshagen uit kón Lore toezicht houden op de noodige inrichting van Clementshof, de dingen die uit de moederlijke wo ning naar Mahikehnen werden ge zonden, in ontvangst nemen en alles voor een langer verblijf in orde bren gen. In de groote vacantie zouden dan tante Coimelie en Camilla „als logeergasten" bij haar komen. Aan de kust, waar de voorjaars- stormen eerst kort geleden waren uitgewoed, werd het later zomer dan in de groote stad, waar de bladen der linden al gauw weer een gele kleur aannemen en de Mei-zon het jasfalt van de straten heet maakte. Op de duinen van Mahikehnen waai de een frissche, versterkende wind, die op het steile, uit donkere denne- boomen oprijzende dak voor het Zee- slot de vlag heen en weer djeed wapperen. Na langen, langen tijd waaide daar de vlag weer uit, als een welkomst groet voor de nieuwe meesteres, die dagelijksch verwacht werd. De ven sterluiken van het oude slot waren geopend, de ruiten flikkerden inhei zonnelicht het was alsof een oud afgemat mensch na een lange slui mering versterkt ontwaakt was. An ders had men de luiken slechts dan opengezet, als de jaarlijksche schoon maak werd gehouden. Nu was men overal aan het poetsen en boenen van 's morgens vroeg tot aan zons ondergang; de visschersvrouwen en meisjes uit het dorp waren als hulp troepen voor dit werk gerequireerd. Bij dezen buitengewonen schoon maak van den zolder tot de kelders waren vele gebreken aan het licht gekomen, die anders voor het oog verborgen waren. De tand destijds had niet tevergeefs aan het inwen dige van het gebouw geknaagd. De rentmeester, een man die meer bouw dan van kamerdecoratie,", verstand had van veeteelt en land- haalde eenvoudig de schouders op, als de oude Hansen, de huisbewaar der, op een door de motten bedor- behangsel wees of hem er opmerk zaam op maakte, dat in den linker vleugel van het slot „de oude stee- nen kachels met tafereelen uit de bijbelsche geschiedenis allemaal rookten." „Dat gaat den nieuwen heer aan" zeide de Rentmeester kortaf. „Be kommer je daar maar niet over, Hansen. Wij hebben hier jaren lang tamelijk wel onzen plicht gedaan, dat weten wij beiden het best, Hansen. Wij hadden bij het leven van baron Clemens Gode hebbe zijn ziel ook voor onzen eigen zak kunnen zorgen, en geen haan zou er naar gekraaid hebben. Ik heb wijlen den baron Clemens meer dan eenmaal er aan herinnerd, dat er in het slot reparatie's noodig waren, maar daar heeft hij nooit naar willen hooren of eenvoudig afwerend met de hand gewenkt. Mijn nieuwe varkenshok ken zijn zooals ik ze kan wenschen en mijn boeken zijn in orde, en dat is voor mij het voornaamste. En de baron wist wel, hoe het er hier in vele kamers, vooral in de bibliotheek uitziet, dat heeft hij in het laatst nog met eigen oogen gezien. Je hebt mij toch zelf verteld, Hansen, dat de baron nog ©en paar dagen vóór zijn dood op het slot is geweest in de bibliotheek. En toen hij daar was, moet hij ook de beschadigde behangsels hebben ge zien. Hij heeft stellig gemeend, dat hij omdat hij het slot niet bewoon de en het om zoo te zeggen haatte, het niet voor den lachenden erfge naam in orde behoefde te houden. JWordt vervolgd). NIEUWSBLAD 38

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1941 | | pagina 5