Blo uses, Jumpers Vesten Voorjaars- en Zomerschoenen KNIPPATRONEN en KteMiye. en yelfo, hatvte BENUTTEN van DEURNISSEN VOORZICHTIG MET INSECTENSTEKEN Warm houden van spijzen Blouses en ook jum pers vieren thans, nu het mantelcostume weer op den voorgrond treedt, hoogtij. Blouses, die we van verschillen de weefsels en in aller lei modellen zien dra gen, eenvoudig of ge kleed, naar gelang het deel van den dag zulks voorschrijft. Overhemd vestblouses zijn model len, die steeds favoriet blijven. Zoowel van eenvoudige als fijne weefsels gemaakt, klee- dan deze modellen «teeds gedistingeerd. De Weensche blouses en jumpers hebben steeds een goeden naam gehad en ook thans weer vraagt een reeks nieuwe modellen, uitge voerd in wit, ivoor, eierschaal en zachte pas telkleuren de aandacht. Zuivere zoowel als kunstzijde, toile de soie en shantung behooren tot de materialen, die hiervoor worden ver- werkt. Een bijzonder ken merk van de Weensche blouse vindt men in de smaakvolle garneering, o.a. in den vorm van nervures, ajour-randen, broderie en smock- werk, terwijl ook handfilet toepassing vindt. Voor koude dagen, waarmede de zomer ons zelfs nog maar al te vaak op onaange name wijze verrast, leenen zich de jumpers en vesten, die zoowel één, als meérkleurig gedragen worden. De modellen zijn sober van lijn en lan ger dan we tot dusverre gewend waren, doch de Weensche modellen waarborgen een onberispelijke coupe, Jumpers met een strak om de heupen sluitenden, vrij breeden boord bloezen meermalen iets over, hetgeen mogelijk is, omdat er dunne wolsoorten voor aange- jyend zijn. Ree- en chocoladebruin, rozenhout, terra cotta, mosgroen lavendel, bleu en naturel z$n de meest gangbare kleuren, Hetgeen evenwel niet zeggen wil, dat de mode an dere tinten uitsluit. Onze schets geeft enkele Weensche mo dellen weer. Links-boven een pastelblauw model met aansluitenden kraag, terwijl no. 2 een zacht blauwe ruit op witten on dergrond te zien geeft. Prachtisch is het vest, dat, zooals men ziet, tamelijk lang is en op koele zomeravonden als manteltje op bedrukte japonnetjes ge dragen kan worden. Een geslaagde ensem ble, bestaande uit jumper en manteltje van dunne wol met garneering aan pas, boord en mouwen van angorawol. Uitgevoerd in twee kleuren blauw leent het zich om zoo wel bij een marineblauw als zwart sportief rokje gedragen te worden. K 8956 Het verwerken van strepen kost menig maal veel hoofdbrekens, wil men althans een geslaagd effect verkrijgen. Velen zou den graag een aardig gestreept japonnetje dragen, doch zien er van af, omdat een streep in de lengte verwerkt, meestal niet bepaald een succes genoemd kan worden. Onze schets geeft een drietal zomer japon nen van streepdessins gemaakt weer. Links een japon, waarvan het bovendeel met ho rizontaal strepen aangeknipte mouwen en eenige ingehaalde ruimte te zien geeft. Diagonale strepen aan aansluitend midden gedeelte, dat met een scherpen punt op het verticale rokdeel valt. Sluiting met konop- jes over de geheele lengte van hals tot agn het einde van den punt. Minder ingewik keld is no. 2, waarvan het bovendeel de streep in diagonale richting te zien geeft, terwijl die van den rok verticaal is; zakjes geven een geschikte onderbreking. Het derde model geeft een horizontale streepverwerking aan voor het middenstuk der japon aan voor- en achterzijde, terwijl de zijkanten in schuihe richting geknipt zijn. Onderaan is aangegeven op welke wijze men diagonale strepen moet verbin den. De moderne schoenen vallen op door de (kleurige combinaties, die men pleegt te kiezen. Niet alleen wendt men thans leer als materiaal aan, doch ook hout vindt toepassing, althans voor de zolen, terwijl het Frankfurter Mode-Amt zelfs van buig zaam glas elegante damesschoenen wist te yervaardigenn. Leeren wandelschoe nen behouden hun spor tleven stijl en worden Versierd door stiksels, opgestikte biezen en 'geperforeerde motie ven. Zoowel gladde leersoortenals suède worden verwerkt, ter- .wijl men behalve moliè res ook schoenen ziet dragen met twee of drie gaatjes, Riemschoenen treden weer meer op eten voorgrond; meermalen ziet men kruise lings opgeknoopte riempjes. Een groote .voorliefde wordt thans aan den dag ge legd voor tweekleurige combinaties, ter wijl rood-bruine en wijn-roode suède schoenen met rubberzolen als zeer modern gelden. De geperforeerde motieven, die op den ■"schoen worden aangebracht, vormen mdige versiering, die zich vooral voor «n zomer leent, evenals de san dalen, maakt. Groote concurrenten van de leeren schoenen vond men den vorig en zomer reeds in de houten sandalen, waarvan het geklots der zolen gedempt door gummi plaatjes. De aan de zolen gebouwde hak ken vinden steeds meer ingang, evenals de uit raffia gevlochten sandalen met dikke kurken zolen. Een nieuw detail brengen de houten san dalen, die bij de Duitsche drachten gedra gen worden, waarvan de vingerdikke hou ten zolen, rood, groen of blauw geverfd zijn, terwijl men de hakken meermalen be schildert met motieven, ontleend aan de Alphenflora. Het bovendeel bestaat uit kleurige banden, die 2 tot 3 cm. breed zijn en afwisselend dooreen gevlochten wor den. Een wollen koord wordt aangewend om deze sandalen om het been te vestigen. Enkele moderne zomerschoenen geeft bijgaande schets te zien, teenlooze zoowel als gesloten voorstukken, terwijl het on derste model meer bedoeld is om op het strand gedragen te worden en van gevloch ten stroo gemaakt is. De meeste woningen hebben meestal te veel deuren en te weinig wandruimte. Heeft men een huurhuis, dan zal men er niet licht toe komen om de deuren dicht te la ten maken, vooropgesteld, dat zij gemist kunnen worden. Men weet nu eenmaal, dat een huis in denzelfden staat afgeleverd dient, te worden als waarin men het gevon den heeft, zoodat men weer extra kosten dus dubbele kosten zou krijgen. Het is daarom meer aan te bevelen om de deur en eventueele nissen, die door de kasten tus- schen twee kamers gevormd worden te be houden zooals zij zijn, doch men kan de wandruimte dan op andere wijze benut ten. In de eerste plaats kan men de nis af sluiten met triplex en daarna laten behan gen. Men heeft dan inderdaad een groot muurvlak gewonnen, hetgeen vooral aan te bevelen is, indien men b.v. op kamers woont en de andere kamer der suite niet zelf in gebruik heeft, omdat deze afsluiting tevens het geluid dempt. Men kan een nis op een voudige wijze tot kast ombouwen, en mocht hij hiervoor te hoog zijn, dan vult men het bovendeel aan met een houten raam, dat met doek bespannen en met be hang overtrokken wordt. Het doel van zoo'n kast zal zich richten naar de bestemming van de kamer en naar de diepte. In oude huizen met dns.*.e muren neeft men veelal zeer diepe nissen; de nieuw bouw heeft minder diepe nissen, doch oojj deze loonen meestal de moeite om benüt te worden, temeer daar alle bergruimte in kleine woningen welkom is. Op nevengaande afbeeldingen geven wij eenige wenken voor het benutten van ruim te tusschen kasten of van nissen. Afb. 1 geeft de eenvoudigste wijze weer en is als kleerenkast ingericht. De binnenbespan- ning vond plaats met een lichte stof, kan eventueel ook met triplex afgedekt en be spannen worden, terwijl een cretonne gor dijn de kast afsluit. Een roede wordt tus schen de beide zijl anten bevestigd en eventueel kan' men nog een plank laten aanbrengen. Ondiepe nissen kan men van triplex deuren laten voorzien, waardoor een uitstekende begrruimte ontstaat voor stof zuiger en alelrlei materiaal, waardoor men geen herplaats heeft. Afb. 2. geeft een nis aan waarvoor een zeer eenvoudige kast is geplaatst, waarvan het bovendeel zich leent voor berging van linnengoed e. d. en het andere gedeelte als berging van schoenen, doozen enz. gebruikt wordt. Is de nis breed, dan kan men indien het een zitslaap- kamer geldt het bovendeel aanwenden om lakens en dekens over een roede op te hangen. Afb. 3 geeft een aardig ontwerp voor een wand weer van een éénkamer woning. De nis is met triplex aangevuld langs de schuifdeuren, terwijl zich achter het divanbed een plank bevindt, waarop boeken, bloemen of een schemerlampje ge plaatst woren. De houten wandbekleeding, die behan gen of gebeitst kan worden is op onze schets op zeer geslaagde wijze aangevuld met een schilderij en twee wandlampjes. Iedere zomer weer opnieuw worden vele volwassenen en kinderen geplaagd door steken van verschillende insecten, die lang niet altijd even onschuldig blijken te zijn. Hoe vaak doet zich door het openkrabben der plekken geen infectie voor. Men moet zelfs trachten te voorkomen door muggen- beeten jeukende bulten te krijgen. Heeft een mug reeds gestoken, dan moet men met een vochtig gemaakt klontje suiker krach tig over de gestoken plek wrijven, waar door reeds de eerste hulp verleend is ge worden. Dezelfde diensten bewijst het in wrijven met een stukje soda of met een weinig ammoniak. Wespen- en bijen-steken zijn dikwijls van ernstiger aard en hier moet eerst met een gedesinfecteerde pincet de angel uit het wondje worden getrokken alvorens men koelende omslagen oplegt met een of ander verkoelend water, b.v. eau de Gou lard. Het komt zelfs wel voor, dat kinderen een wespensteek in den mond krijgen, het geen licht kan gebeuren, wanneer zij b.v. vruchtengebak eten, als zy een dagje uit zijn. De spoedig optredende zwelling kan zoo ernstig zijn, dat gevaar voor verstik king aanwezig is. Gorgelen met wijn-azijn is hier het eerste middel, dat aangewend dient te worden, terwijl het kauwen op plakken ui zeer goed is, daar het sterke sap hiervan het zwellen tegen gaat. Met de weinig aangename smaak kan geen rekening gehouden worden, indien men erger voorkomen kan. Het is inderdaad wel een zeer eigenaardig verschijnsel, dat sommige menschen insec ten bepaald aantrekken, daarom is het aan te bevelen, dat zij zich 's morgens en 's avonds inwrijven met sterkriekende olie, b.v. vendel, laurier, eucalyptus, nagelolie, e.d. Vendelolie heeft tevens de eigenschap vlooien op een afstand tt houden!! Het is voor een echtgenoot of volwassen kinderen, niet altijd mogelijk om stipt thuis te zijn met eten. De huisvrouw zal de verschillende spijzen warm moeten hou den of moeten opwarmen. Wel is waar gaan hierdoor waardevolle bestanddeelen verloren, doch men moet menigmaal van den nood een deugd weten te maken. Verschillende gerechten winnen zelfs aan smaak door opwarmen zooals o.a. erw tensoep, verschillende stamppotten en koolsoorten, behalve bloemkool, die door Opwarmen kleur en smaak verliest en uit elkander valt. Aardappelen warm te houden, zonder dat ze aan de pan gaan zitten en tevens minder smakelijk worden is een kunst, die niet ieder verstaat. Men kan de koud geworden aardappelen opbakken, doch dat verveelt op den duur, is bewerkelijk en kost veel boter. Behoe ven zij niet al te lang warm gehouden te worden, dat zet men de aardappelpan op een asbestplaatje en legt in plaats van een deksel een gevouwen servet over de pan. Ten slotte rog een ander middel; men voorkomt dat de aardappelen te veel stuk koken, giet ze af en neemt zooveel aard appelen uit de pan als men denkt noodig te hebben, zet ze op een bord weg. Tegen dat de nakomer(s) thuis komen, zorgt men kokend water bij de hand te hebben, giet dit over de aardappelen, die men eenige minuten flink door laat koken, afgieten en op laten drogen. Men kan ook een hoeveel heid aardappelen uit de pan nemen als ze bijna gaar zijn, dan duurt het opkoken even langer. Een onaangename ontdekking is, wan neer een saus, die mooi gebonden was, na het opwarmen waterig en dun blijkt te 2ijn. Men voorkomt dit door de saus in een open pan warm te maken, want door het afsluiten met een deksel vormt zich waterdamp, die als druppels in de saus valt en deze verdunt. Geen groote gasvlam en ten overvloede nog een asbestplaatje gebruiken. Moet er vleesch opgewarmd worden, dan begint men met de jus op te koken, gas laag stel len, vleesch in de pan doen en de inhoud slechts warm, doch niet op kookpunt hou den. Moet men groente langeren tijd warm houden, dan wordt de pan op een asbest plaatje gezet (kleine pit) en onder het deksel spant men een vochtigen doek. Kleine porties worden boven stoom ge warmd. In gezinnen waar kleine kinderen zijn is het tafellaken dikwijls al met vlekken, nadat het pas eenige dagen in gebruik is. We moeten niet alleen besparen op het waschgoed, omdat hiermede de zeepbon gemoeid is, doch ook op alle textielwaren, zoodat onnoodig wasschen, dat slijtage in» de hand werkt, voorkomen moet worden. De lappendoos zal nog wel een en ander opleveren, dat dienst kan doen om kleine kleedjes te maken, die met bontbedrukte randen worden versierd. De fantasie is in dit opzicht zóó groot, dat zij een schier on eindige reeks van mogelijkheden biedt. Men kan ook motieven uitknippen en deze met festonsteekjes op witkatoen of linnen bevestigen (boven rechts), terwijl ook kruissteekmotieven een aardige versiering geven, (Onderaan). Restant jes zeildoek kunnen voor verschillende doeleinden dienst doen en worden rechthoekig, rond of ovaal geknipt en desverkiezende ver sierd met zig-zagband. (boven links). „VOOR VEERTIEN TOT ACHTTIEN Succespatroon. Prijs 40 cent. Jurk, die zoowel van effen als gebloem de stof aardig zal kleeden. Halsafwerking met smallen reep wit zijden crêpe en strik. Knoopsluiting over de geheele lengte'. Een aardige onderbreking geeft de niet al te breede ceintuur, die naar het midden toe iets breeder wordt en een afgeronde lijn te zien geeft. Patronen voor den leeftijd van 1416 en 1618 jaar. Succespatroon. Prijs 40 cent. Jurk van bedrukt katoen gemaakt met smalle plooitjes. Middenvoor aan boven deel en gedeeltelijk ook aan rok. Zij vor men aan den hals een matig wijde ruche en geven aan den rok een ruime onder lijn. Vierkante halsuitsnijding en korte mouwtjes. Patronen voor 1416 en 1618 jaar. Succespatroon. Prijs 40 cent. Rok met gedeeltelijk opgestikte stolp plooien aan voorbaan en gladden achter baan. Een model, dat zich leent om bij verschillende blouses gedragen te worden en dat vooral practisch is door het opge stikte keursje, dat opgehouden wordt door opgeknoopte draagbanden. Eenvoud i blouse met smal kraagje en korte mouw Patronen 1416 en 1618. KNIPPATRONEN VAN DEZE MODELLEN zijn tegen aangegeven prijs verkrijgbaar bii hei practisch modeblad, postbus 36 Den A 712 A 713 A 714 Haag. Betaling steeds vooruit per giro (postrekening 203203), per postwissel of in postzegels, mits deze een waarde heb ben van 1 1/2, 3 of 7 1/2 cent.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1941 | | pagina 8