Zon, lucht en watert KNIP-PATRONEN DE KOOKKIST SPAART GAS I VERSTELLEN VAN HANDGEBREIDE KLEEDING Uiaakcmi cuiybt caooT audel taaiden? SLAAT UW KINDEREN IN HUN OMGANG MET ANDEREN GADE! Ondanks de volkomen veranderde tijds omstandigheden zullen talloos velen in de komende maanden zich aan de genoegens van-,het strandleven overgeven. Zo:., lucht en water geven nieuwe levenskracht en zorgen tevens voor een reserve voor don kere winterdagen. De genoegens van het strandleven doen ons tevens voor eer. wij le alle droeve wereldgebeuren vergeten! Zon-, lucht- en zeebaden sterken lichaam en geest, mits de gulden middenweg be handeld wordt. Noodig is evenwel, dat een gescnikte strandkleeding gedragen wordt, die aan bepaalde eischen tegemoet komt, doch in de eerste plaats kleurig en fleu rig moet zijn. We zien alleraardigste sportieve japon nen, die vlot en jeugdig kleeden, gemaakt van effen linnen, shantung, toile de soie alsmede van bont bedrukt cretonne en zelfs van doodgewoon katoen. Als voor waarde geldt evenwel dat de materialen kleurecht zijn, hetgeen tegenwoordig met de meeste waschstoffen het geval is. We zien ruiten, strepen en moesjes doch voor voor bloemendessins wordt een groote voorkeur aan den dag gelegd, hoe bonter, hoe liever! Ensembles, bestaande uit een rok, blou se en bolero zijn modern, doch ook bij de lange str'andbroeken worden deze laatste gedragen. Nieuw zijn wit of donkerblauwe pantalons, die door smalle banen of pinces een aansluitende heuplijn geven en gecom pleteerd worden door geruite katoenen shirts met dito ceintuur, die midden voor gestrikt wordt (zie schets). Gelakte ritssluitingen vervangen de knoopen en doen tevens als garneering dienst. Strandjaponnen van cretonne, liefst met groote, kleurige bloemen be drukt, worden gedragen met aansluitende mantels van hetzelfde materiaal. Breed gerande hoeden van soepel stroo beletten, dat de zon al te krachtig op het gelaat in werkt, terwijl aan de turban een groote plaats wordt ingeruimd. Kleurige hoofd doekjes weten eveneens te voorkomen, dat de wind op al te dartele wijze de sier lijke krullenkapsels ontredderen zal! Zelfs al zullen we niet op uitbundige wijze verrast worden door een menigte strandnouveauté's, toch is er nog genoeg te vinden, dat de aandacht vraagt. Groote tasschen, strandhoeden, sandalen, para sols en allerlei andere accessoires zorgen er voor, dat de fantasie niet geheel verlo ren gaat. Twee eenvoudige strandcostu- mes worden op nevensgaande afbeelding aangegeven, beide met een aparten rok, die aan de voorzijde dichtgeknoopt wordt. Het linker model heeft een rechte pas aan voor- en rugzijde, terwijl rechts als hals afwerking een omliggende kraag is geko zen. Aan beide bovendeelen zijn geplooide rokjes gestikt. Op velerlei verzoek laten wij hier de beschrijving van een kookkist volgen. Noo dig is een stevig kistje van 40 x 60 c.M., met deksel, die goed met scharnieren sluit, terwijl aan de voorzijde een stevigen haak zorg moet dragen, dat geen warmte verloren gaat. Voor het opvullen wordt hooi, houtwol of zaagsel gebruikt, even tueel propjes courantenpapier, terwijl ook flanel of stevig katoen aanwezig moet zijn. De bodem van de Kist wordt belegd met een laag houtwol of couranten, hboj '"of zaagsel ter dikte van 8 c.M. Nu wordt dfe Jpan, die een goed sluitenden deksel 'moet hebben, op dit vulsel precies in het mi|- d.en geplaatst en het omringende ge- 'cteelte aangevuld tot plm. 2 c.M. onder 'den rand vult men de rest op, zóó, dat de pan goed ingesloten is. Vervolgens neemt Saèn dezen er uit, knipt een stuk stof, dat "zoo groot is als de bodem van de kist plm. "naden en knipt ih het midden de grootte van den bodem van den pan uit. Ei déze ronding worflï' een rechte reep stof ge- stikt ter hoogte van den pan plm. naden, terwijl aan dén ónderkant een rond stuk wordt -gestikt, waaiop de pan koiht'te staan. De opening wordt door gevuld door de waschbare stof, terwijl de lap, die het "eerst geknipt is met kleine spijkertjes Tover den bovenkant) tegen de zijkanten wordt bevestigd. Eventueel plakt of spij kert men er ten overvloede nog band over heen (zie afbeelding). Men kan den dek sel op dezelfde wijze opvullen en over trekken of een apart kussentje op den pan leggen. De gerechten worden 15 min. voorge kookt en daarna in de kookkist geplaatst, hie zorg draagt, dat de inhoud van cLen pan in 3 4 uur gaar is. De duur van het voor koken hangt af van den kooktijd, die de verschillende gerechten vragen. Rijst zal hoogstens 7 -min. voorgekookt worden, J^r- •wijl erwten «n boonen een_J OSigökA'" We zullen in de naaste toekomst meer zorg aan onze garderobe dienen te beste den dan tot dusverre het geval was. Kleine reparaties worden onverwijld uitgevoerd, omdat zij meer in het oog val len, wanneer de versleten deelen zich over een grooter oppervlak gaan uitstrekken. Hebben we ons eenmaal aangewend om onze kleeren nauwkeurig na te zien, dan wordt het een tweede gewoonte. Ook bor stelen, luchten en af en toe oppersen doet alles er veel verzorgder uitzien. Een ge kreukeld kleedingstuk, dat met ©enigs zins vochtig weer op een overdekt balcon wordt opgehangen ziet er weer volkomen anders uit. Wanneer we tot onzen schrik bemerken, dat er gaatjes in een handgebreid klee dingstuk zitten, dan zetten we ons aan stonds aam het mazen, bootsen den brei- steek getrouw na, hetgeen misschien in het begin even onwennig is, doch dat al doe- de te leeren is. Op onze schets ziet men twee gaatjes aangegeven, waarvan het linker in rechte (1) en het rechter (2) in averechte steken gemaasd moet worden. Een restantj© wol, waarmede het kleedingstuk gebreid is wordt gebruikt om het onzichtbaar te ver stellen. Men begint de om het gaatje Eg gende steken los te maken, zoodat dit vier kant getvorden ïs; terwijl aan den zijkanten begonnen wordt met de spanning.. Aan te bevelen is om het werk eerist op een lapje zeildoek te rijgen, waarna men een span ning maakt zooals afb. 1 deze te zien geeft. Loodrecht worden de draden van steek tot steek gjsspamnen, waarna men deze met de wol omwerkt, daarbij twee halve steken opnemende. Voor het stoppen van averechte steken wondt eveneens om de spandraden gewerkt, doch de naald, die in het midden van een steek uitkomt vormt een dwars luste en wordt weer in het mid den van de volgende steek ingestoken. Aan het einde der toer steekt men een steek hooger in, keert het werk óm en werkt den teruggaande toer, daarbij steeds oplettende, dat maat en breisteken g§lyk vaA. grootte „eiiL. j Het nuttige „klein vee" heeft de belang stelling van moeder én zoon. Wanneer vrouwen de eerste grijze haren zien, krijgen zij meestal op zijn zachtst uitgedrukt, een zeer onbehaaglijk gevoel. Het duurt dan gewoonlijk niet zoo héél lang meer, of zij ontdekken op zekeren dag kleine rimpeltjes onder de oogen en kraaienpootjes. Dat stemt tot nadenken en met een zwaar hart denken - len: „Dat beteekent ouder worden. Het gaat nu berg afwaarts!" De leeftijd, waarop deze „zware" zorgen zich doen gevoelen, varieert van omstreeks dertig tot vijf en dertig jaar, doch dat neemt niet weg; de schrik blijft steeds even groot. De jaren, die daarop volgen, zijn beslis send voor het feit of een vrouw snel zal verouderen en min of meer verbitterd wordt, dan wel of zij zich ervan bewust is, dat de toekomst toch nog veel moois in zich verborgen kan houden. Levensvreug de is niet afhankelijk van het voortsnellen der jaren, noch van grijze haren en kleine rimpeltjes, en de mogelijkheid bestaat zelfs dat een veel rijker leven ons wacht, dan de jeugdjaren gegeven hebben. Wij moeten ons weten te realiseeren, dat die eerste verschijnselen, welke erop wij zen, dat de eerste jeugd voorbij is, van ons een innerlijke aanpassing vragen. Wij moe ten ons helder en klaar voor oogen hou den, dat jeugd en schoonheid niet eeuwig duren, doch dat de diepere zin van het le ven niet gebaseerd is op uiterlijken schijn. Heel begrijpelijk is het nochtans, dat wij de onverbiddeEjtoe natuur gaarne een wei nig tegemoetkomen en wel door middel van de moderne gelaatsverzorging, die het proces van het ouder worden een weinig tegen kan houden. Inderdaad, zij kan be werken, dat dit iets minder snel gaat, doch geen onzer ontkomt in den loop der jaren aan het onverbiddelijke proces, dat zich voltrekt. Eiderdaad zij.n er vrouwen, die zich met deze gedachte niet vertrouwd weten te maken, en die in haar rusteloozen strijd tegen de natuur innerlijk te gronde gaan. Zij bekijken dagelijks haar gelaat in den spiegel om na te gaan of deze niet meer de rimpeltjes te zien geeft en of de haren niet nóg grijzer worden! £)eze innerlijke strijd ontneemt aan der gelijke vrouwen de ware levensvreugde en dit komt op het gelaat tot uitdrukking. Verbittering, jaloezie, moedeloosheid kan men er op lezen, waardoor het niet aan trekkelijker wordt, doch integendael af stoot. De weg, dien wij in dezen te volgen heb ben, is echter een geheel andere en het is aan ons, te beslissen of wij bij de pakken meer wenschen te zitten, dam wel met op geheven hoofd en open oog de dingen aan vaarden, zooals zij komen. Waarom zouden wij het als een bron van ellende moeten beschouwen, om ouder te worden? Waar om zullen wij mismoedig zijn, indien wij het leven weer van een geheel andere zijde zullen leeren zien, wanneer wij de tweede étappe aanvangen? Vlekken, ontstaan door transpiratie, ver dwijnen uit gekleurde weefsels, indien men ze afwrijft met ammoniak of azijn. Brillenglazen slaan niet aan, indien men de glazen inwrijft met een weinig glyce rine of zachte zeep en daarna afwrijft met een zeemleer en lapje. Brood blijft lang versch, wanneer men een appel in den trommel legt. Runderlever moet zacht gebraden en ©enige uren in melk gelegd worden. Koolgerechten winnen aan smaak, wan neer men de buitenste bladeren eenigen tijd vooraf kookt en later het grof gesneden hart bijvoegt, daarna hakken en op de ge bruikelijke wijze afmaken. Roereieren kan men op zuinige wijze be reiden, indien men er eenige lepels paneer meel bij voegt en wat geraspte kaas. Het gerecht maakt dan veel meer uit, is sma kelijker en voedzamer. Aangesneden uien kan men meerdere dagen bewaren, indien het snijvlak met boter wordt bestreken. Saucijsjes en versche worst gaai. niet stuk door het braden, indien men ze voor af even in het water legt. Groente verliest de groene kleur niet, indien men een snufje borax san het kook water toevoegt. Indien moeders hun kinderen niet buiten het enge kringetje van het gezin om, gade slaan, zullen zij hen slechts weinig ken nen. Immers, kinderen zijn geheel andera wanneer zij onder elkander zijn. Alk dwang valt dan van hen .weg, zij gever zich zooals zij zijn. en zooals de stemming van het oogenblik hun ingeeft. Het zal daarom gewenscht zijn hen on gemerkt gade te slaan, wanneer zij zich vrij wanen, zonder het waakzame oog var volwassenen. Slechts dan zal men een blik in hun zieleleven kunnen doen er. tevens kleine karakterfouten ontdekken, die zich in tegenwoordigheid der ouders niet open baren. Het grillige wispelturige meisje, kan, indien zij bij moeder thuis is. lief er aardig zijn, omdat alles goedgepraat er verzacht wordt, wat een „kopje" zou kun nen veroorzaken. Is zoo'n kind temidder van haar speelgenootjes, dan twist zi steeds op onverkwikkelijke wijze, wil haar zinnetje doordrijven, huilt, dwingt en ui zich op allebehalve beminnelijke wijze er wordt door haar vriendinnetjes gemeden Is de moeder in staat zulke tafereeltje* niet alleen bij te wonen, doch ook onpar tijdig en in de juiste proporties te zien dan zal zij tevens begrijpen, waarom haar kind zoo eenzaam wordt. Op verstandige wijze zal zij haar houding weten te bepa^ len en het daarbij zeker niet goed track te praten, wanneer het kind thuis een hu meurtje toont. Het heerschzuchtige, bedillerige kind L evenmin bij vriendjes of vriendinnetje* gezien als de jongen of het meisje, da gauw op de teentjes, getrapt is. als zijl haar zin niet doorgedreven kan wor den. Wij zouden nog zoovele andere ge vallen kunnen noemen van kinderen, di< zich niet weten aan te passen aan speel of klassegenootjes, hetgeen in de meestt gevallen aan Moeder's al te beschermen d< liefde is te wijten. Wij bewijzen onze kim deren geen dienst door alles te vergoelij ken en den weg steeds maar weer te ef fenen, want hierdoor worden het zwak kelingen, die niet tegen het leven opkun nen. Menigmaal Jjn we ontsteld ovm- de rü we en onhebbelijke wijze waarop jongen* zich op strar.t gedragen, we hooren her woorden bezigen, waartoe hun moede: hen niet in staat zou hebben geacht, omda zij zich thuis weten te matigen. Niet door groote zachtheid, maar doo: rechtvaardige strengheid en open oog voo: minder goede karaktereigenschappen kaï het verkeerde in goede banen worden ge leid. Moeders, slaat uw kinderen ook buitens huis gade, indien zij met hun makken, spe len. Houdt het niet voor uzelf indien g em of ander ontdekt, dat niet door dei beugel kan, doch bespreekt het met u\ kinderen en houdt hen het verkeerde va: hun handelwijze voor. Slechts als eer. moe der de zwakheden van haar kinderen wi zien, kan zij deze in goede banen leiden. HUIS- EN VACANTIEKLEEDING. Succespatroon. Prijs 40 ceat. A 719. Zoowel aan huis als aan vacantiekleeding dienen practische eischen gesteld te wor den. Waschbare weefsels zijn wel het A 719 meest doelmatig in het dragen, terwijl te vens de eisch gesteld dient te worden, dat zij kleurecht zijn. De japon in den vorm van een over- gooier, waarbij blouses gedragen kunnen worden kan zonder deze laatste gedragen worden bij het zomerweer. Het model is eenvoudig en gemakkelijk te maken. Aan bovendeel en rok is de ruimte ingehaald; beide deelen worden door een aansluitend middenstuk verbon den. Korte blouse met revers-kraag en blousemouwen. Patronen in de maten 4Q4244 OVERGOOIER MET BLOUSE. Succespatroon Prijs 40 cent. A 720. Aardig kleedt deze overgooier, indien h van gestreept katoen gemaakt wordt, oo effen linnen in eenigszins sprekende klei c gedragen met een witte blouse vorrr een geslaagd geheel. Het bovendeel reikt tot halverwege heupen en wordt op een klokkend, viei baans rokje gestikt. Vierkante halslijn. Blouse in overhemd model met gladc mouwen. Patronen in de maten 4244 en 46, A 720 KNIPPATRONEN VAN DEZE MODELLE zijn tegen aangegeven prijs verkrijgba bij het practisch modeblad, postbus 36 De Haag. Betaling steeds vooruit- per gir (postrekening 203203), per postwissel in postzegels, mits deze een vaarde heb ben van 1 1/2, 3 of 7 1/2 cent.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1941 | | pagina 8