Dit nummer bestaat uit 2 bladen Buitenland V VICTORIE Duitschland wint voor Europa op alle Fronten Binnenland Gemeenteraadsverslag Uitgave FIRMA L. J. VEERMAN - HEUSDEN. jf A m Woensdag 20 Augustus 1941 No. 6186 V ER D UISTER EN i w F MBF UNO VAN ALTEM^ Dit blad verschijnt WOENSDAGMORGEN en V R IJ D A G M I D D A Q. \f Abonnementsprijs: per 3 maanden franco per post beschikt f 1.30i Bij onze agenten 11 cent per week - Afzonderlijke nummers 6 cent. Int. Telefoon no. 19. Postrekening no, 61525. Algemeen Redacteur: J. H. ROZA, Heusden Advertentiën van 16 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 1 uur en Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. tv DUITSCH LEGERBERlCHT. Het opperbevel der weermacht maakt bekend: In de Zuidelijke Oekraine wordt de achtervolging van den verslagen en deels op de vlucht geslagen vijand naar üen benedenloop van den Dnjepr voort gezet. Ook aani de overige deelen van het Oostelijk front leverden de ppet- raties belangrijke successen op. Nach telijke aanvallen van de luchtmacht wa ren met goede uitwerking gericht op militaire .installaties in Moskou, als mede op verschillende belangrijke spoorlijnen. In den strijd tegen Engeland heb ben in den afgetoopen nacht vrij ster ke atdeeliingen vani de luchtmacht de revitaillcermgshaven Huil met een groot aantal bommen van ellk kaliber be-i stookt. Voltreffers m de opslagplaatsen aan de Humber en i,n oorlogsecono- missche installaties der stad 'veroor zaakten verscheidene branden. Andere viegturgen vernietigden bij de Schotsche Oostkust een vrachtboot van 4000 brt. en beschadigden een ander koopvaar dijschip zwaar. Tijdens nachtelijke aan vallen op verschillende Engelsche vlieg velden, werden hevige ontploffingen waargenomen. Britsche bommenwerpers wierpen in den nacht van 10 op 17 Aug. op enkele plaatsen van West- en Noord- Duitschland een 'gering aantal brand en brisantbommen Ineer. De aanvallen leverden geen enke' militair succes op. Nachtjagers schoten twee Britsche bom menwerpers neer. woordigers. Niet alleen de kwestie det leveranties aan de Sovjet-Unie zou worden besproken, doch ook de strategische posities van het Sovjet- leger, met inbegrip van Siberië. Ve,rder nog de positie der Sövjet- Uniein de wereld van na den oorlog alsmede de invloedsferen en de toe komstige ideologische vorm van West-Europa. De voorzitter der militaire com missie van het Huis van Afgevaardig-. den, de democraat Reynolds, heeft de hulpverleening aan de Sovjets van de hand gewezen en heeft verklaard zijn stem niet te zullen geven voor gelden voor dat doel. CONFERENTIE TE MOSKOU? De bladen bevatten een groot op gemaakt bericht uit Londen, volgens hetwelk Roosevelt en Churchill voor nemens zijn Stalin een voorstel te doen tot een bespreking te Moskou tusschen Sovjet-militairen en hooge Britsche en Amerikaanscbe vertegen- VERBOD VAN COMMUNISTISCHE PARTIJ IN BEZET FRANKRIJK De Parijsche pers publiceert groot opgemaakt een officieel communiqué, waarin wordt gewezen op het verbod van de communistische partij in be zet Frankrijk. Iedere communistische bedrijvigheid wordt in het vervolg, aldus het communiqué, in de toekomst zwaar gestraft. Vooir bijzonder ernsti ge gevallen kan de doodstraf worden opgelegd. JAPANSCHE MAATREGELEN. De woord voer dear der Japan sche weermacht beeft medegedeeld, dat tengevolge van Japansche voorzorgs maatregelen zware leischen worden gesteld aan de verkeersmiddelen in Mandsjoewko. De Japansche autori teiten hebben den vreemdelingen aan geraden, na 18 Augustus zoo weinig sjoewko te reizen. Dezer dagen is een Japansch schip met 230 Japansche vrouwen en kin deren aan boord, uit Ned.-Indië ver trokken naar Japan. Een tweede schip is reeds volgeboekt. Alle in Wellington wonende Japan sche handelsvertegenwoordigers zijn naar Japan vertrokken. 's morgens 's avonds tot vanaf Woensdag 20 Aug. 6.30 8.56 Donderdag 21 Aug. 6 31 8.54 Vrijdag 22 Aug. 6.33 8.52 OPSTAND IN INTERNEERINGS- KAMP. Bij een opstand in een internee- ringskamp bij Trafnik in Bosnië, zijn 2D arrestanten doodgeschoten. Voorts werden een 40 man stand rechtelijk ter dood veroordeeld en terechtgesteld. Te Esseg (Kroatië) zijn 3 personen standrechtelijk doodgeschoten wegens communistische propaganda. VERGEEFSCHE AANVAL OPBER LIJN VAN SOM JET VLIEG TUIGEN. Een gering aantal Sowjet-bommen- werpers heeft in den nacht van Vrij dag op Zaterdag, zoo meldt het D.N.B., een aanvalspoging gedaan op het Noordoostelijke deel van het Duitsche Rijk, die zonder resultaat bleef. Slechts één vliegtuig slaagde er in den rand van Berlijn te berei ken, waar het door het luchtdoelge schut werd verdreven. OORZAAK VAN VLIEGONGEVAL VAN BRUNO MUSSOLINI. Het vliegtuigongeval van Bruno Mussolini is, naar de officieefe commissie van onderzoek van de lucht macht is geconstateerd, te wijten aan de slechte functionneering van ?t gas- manet. Dit was een gevolg -van den betrekkelijk grooten afstand tusschen de motoren en de zitplaats van den bestuurder. Bruno Mussolini had bij het optredende snelheidsverlies bij de glijvlucht tevergee'fs getracht de mo toren weer aan te zetten. Het toestel gleed Ms gevolg van 't groeiende ver lies- aan snelheid naar rechts af, en scheerde langs een huis en sloeg te gen den grond. Vergadering van den raad der ge meente WIJK EN AALBURG, op Vrijdag 15 Augustus, desn.m. 2.3-0 uur. Voorzitter Edelachtb. Heer C. B. J. Landweer. Siecretaris Weled. Heer W. Bou- man. Aanwezig alle leden. De Voorzitter! oppnt de vergade ring, de Secretaris leest het formu liergebed, daarna de notulen der vo rige vergadering, die worden vastge steld. Ingekomen stukken Besluit van Ged. Staten op het be roep van het bestuur der Bijz. school, waarbij bet bedrag voor de vergoe ding per leerling; op f 7.72 wordt vast gesteld, zooais aanvankelijk was be paald. Goedkeuring door Ged. Staten van het raadsbesluit tot verhuring van het terrein op! de Ebbe aan de voetbal!- vereeniging Wilhelmina. Procesverbaal van kasopneming bij den gemeente-ontvanger en den ad ministrateur van het G.E.B.. op 26 Juni, waaruit blijkt, dat alljes in or de werd bevonden. ii I 1 Adres van den Nationalen "Jeugd storm, om gedurende twee avonden per week, n.l. Woensdag en Zater dagavond de beschikking te mogen hebben over het gymnastieklokaal te Aalburg voor het houden van oefe ningen. B. en W. stellen voor aan dit verzoek onder de gebruikelijke voorwaarden, n.l. van tegen vergoe ding van 50 ct. per avond, te voldoen. De heer Mans zegt van meening te zijn, dat als het lokaal in orde was ge.maakt, het "dan alleen dispo nibel zou zijn voor gymnastiekonder wijs. - i De Voorzitter zegt, dat dit in zoo verre waar is, dat is gezegd, dat B. f>n W. zich dan zouden beramen pm het alben beschikbaar te stellen voor gymnastiekonderwijs, bet gebouw is e. ven wel nog niet in orde en er zjal voor worden gewaakt, dat het niet wordt beschadigd. Met algemeene stemmen wordt het verzeek ingewilligd. Adres van den veerman D. v. Wijk' te Aalburg om den zgn. loswal nabij het veer te Aalburg weer voor 2 jaar onderhandsch te pachten tegen de gebruikelijke voorwaarden. Op voorstel .van B. en W. wordt besloten dit verzpèk' in te willigen, doch als termijn één jaar te stellen. Verzoek van het schoolbestuur der Bijz. school, om mét ingang van 1 September het lokaal der, O.L. school te Aalburg ter beschikking te mogen hebben, om er door een kweekeling met akte les in te doen ge.vetn. B. en ,W. stellen voor de localiteit te geven met ingang van- 1 Januari a.s. of ^ooveel eerder als dit moge lijk is. - - Met algemeene stemmen wordt al dus besloten. Het bedrag (der vergoeding voor1 het jaar 1940 voor de Bijzondere school te Wijk wordt vastgesteld op 133 maal f6.54 is f869.82, voor de Bijz. school te Aalburg op 70 maal f 6.54 is f 457.80. i t Van Ged. Staten is terugontvan gen de gemeenteibegrooting voor 1941 met eenige bemerkingen die van weinig beteekenis zijn. Aan de gemaakte bemerkingen zal worden voldaan. Besloten wordt .verder tot conti nuatie voor een jaar van bet ,techr nisch toezicht op! gemeentewerken aan den dienst van het Bureau voor' Bouw- en Woningtoezicht te Alm- kerk. De kosten hiervoor bedragen f125.per jaar. i Vastgesteld wordt een verordening betreffende het .bewaren en ter 'be schikking stellen van beenderen, be doeld in de Afvalleribesluiten no. I en II. Voor het personeel van den lucht beschermingsdienst, wordt keen ar- beidsovereenkomstehbesluit vastge steld, waarin p.m. is beplaald, dat dit personeel, .wanneer het minstens een half .jaar in dienst is geweest,! een verlof vvan 6 dagen met behoud van loon ,zal worden toegestaan. Besloten wordt ,den agent voor de arbeidsbemiddeling Mi- de Graaff, per 1 kMei 1941 op wachtgeld te stel len, aangezien deze dienst is over gegaan aam het rijk. Het bedrag .der uitgaven voor het openbaar onderwijs wordt vootr 1940 voorloopig vastgesteld pp 123 maal' f6.54 is f804.42. Bij de .rondvraag informeert de heer Mqns pf B. en W. reeds aan(- dacht hebben geschonken! aan den bouw van .nieuwe woningen. De Voorzitter .antwoordt, dat B. en W. daaraan wel adnddcht heb ben geschonken, doch dat in do huidige tijdsomstandigheden met zijn schaarschte aan bouwmaterilen, niet aan dén bouw is te "denken. Boven dien zou men er vermoedelijk ook geen toestemming voor kunnen krij gen. De heer Roza heeft vaten teer ;zien liggen, deze zijn vermoedelijk voor den dijk bestemd. Deze heeft ook' dringend voorziening noodig. De Voorzitter antwoordt, dat zoo spoedig mogelijk, als het weer het roelaat, de dijk plaatselijk voorzien zal worden. Een geheels bewerking is wel "ge wens ebt, doch er is geen voldoende materiaal yoor te krygen. Wethouder v. Wijk' informeert hoe oi het zit met den heer Westerlakem, agent voor Je werkeloosheid, is' de ze nog steeds in dienst. N De Voorzitter antwoordt, dat deze nog steeds in dienst is, alleen zijn loon is van f 300 op f 200 .terugge:-1 bracht. Blijft de toestand' zooals hij thans is, Jan is deze functie over bodig en kan tot ontslag worden overgegaan. De heer .Mans vraagt voor; hoe1 lang de heer Westerlaken is aange steld, waarop de Voorzitter ant woordt, dat deze op arbeidsovereen komst is aangesteld en dus ieder oogenblik' opt slagen kan worden. De vergadering wordt hierop ge sloten. BEKENDMAKING. Herhaaldelijk heb ik de Neder- landsche bevolking ervoor gewaar schuwd op eeniger.lei wijze de vijan den van Duitschland te begunstigen. Desondanks is weer, een ernstig gé val van begunstiging van den vijand voorgekomen. Op 7 Augjustus j.l. moest op Nederlandsch gebied een Britsch gevechtsvliegtuig: een nood landing maken. De ongedeerd .geble ven bemanning, bestaande uit 6 per sonen, kreeg bij haar poging om te vluchten steun van Nederlanders, die geld gaven, levensmiddelen en bur ger kleeding. Nog dienzelfden dag werden cle Engelschen gevangen ge nomen. De personen, die hulp ver leend hadden bij de poging om te vluchten, zijn terstond voor een Duit- schen krijgsraad gébracht. Deze ver oordeelde vijf hunner ter dood en drie anderen tot langdurige, deels levenslange gevangenisstraf. wg. FR. CHRISTIANSEN, Generaal der Vliegers. Den Haag, 14 Aug1. 1941. C. GORDIJN OVERLEDEN. Te Amsterdam is Donderdag over leden de heer C. Gordijn, oud-com mandant der Am.sterdam.sche brand weer. NIET GENOEG BEZUINIGD OP GAS EN ELECTRICITEIT. Reeds vele malen is er op gewezen dat de rantsoeneering van gas en electricitieit nog onvoldoende bespa ring ten gevolge treeft gehad. Het verbruik moet tot 75 pCt. van het verbruik in de overeenkomstige periode van het vorige jaar terugge bracht worden en een ieder is ver plicht er zorgvuldig voor te waken, dat zijn rantsoen niet overschreden wordt. Hcewel het prijzenswaardig is, dat vele verbruikers zich aan de opge legde beperking houden, zijn er daar naast nog talloQzen, die aanmerkelijk meer gebruiken, dan waarop zij krachlens de distributieregeling recht hebben. De gevolgen hiervan zijn niet uitgebleven en in de afgeloopen 2 weken hebben ruim 20DO boefeheffin gen plaats gehad en meer dan 100 af snijdingen. Het laat zich aanzien, dat nog vele afsnijdingen in tal van plaatsen zul len moeten volgen. PAARD DOOR BIJENZWERM OVERVALLEN. Toen Maandag v. d. V uit de St. Josephparochie met paard en kar in de Peel vertoefde, werd zijn paard! door een bijenzwerm overvallen. De gonzende beestjes staken het dier zoo hevig, dat het moest worden afgemaakt. Tevens werd het vleeschi voor de consumptie afgekeurd. FIETSBAND ZONDER LUCHT. Nu vele wielrijders met bezorgd heid het oogenblik zien naderen, dat zij voor hun stalen ros geen bandi meer kunnen bekomen, heeft een! technisch ambtenaar van den Rijks waterstaat in Zeeuwsch-Vlaanderen, de heer I. Streefkerk te Breskens? een uitvinding gedaan, welke in me nig hopeloos bandengeval uitkomst kan brengen, lezen, wij in de Tel. De heer Streefkerk is op de ge dachte gekomen, in plaats van eein! luchtband rondom het. wiel van een' fiets een keurig velgje van taai in- landsch hout te "leggen, hjput, dat machinaal gevormd en gestroomd is. Maar daarmee is de kous niet af. Want deze houten velg dient slechts om door een klem- en schrodfqoinr structie een van ïjzerdraad ontdanen1 en van binnen met spiraalwinding ge- vulden ouden buitenbanid te dragen-. De spir. alwinding is eveneens, van' een ouden buitenbanid. Het loopvlak van dezen noodband, welke de vin der „Bressiaanband' 'heeft gedoopt, wordt gevormd door "de buitenzijde van den in de houten velg geklem- den rubberband. Het eerste fragment van de, tweef- deelige houten velg rust tegjejn del eigenlijke fiets velg en wordt daaraan1 o pverschillende afstanden met eten schroef met moer en oomtramoer be vestigd. Daarna wordt de rubberband' met spiraalvulling aangebracht en deze wordt weer vastgeklemd dioor het fragment van de houten veligl, welke door het rubber heen met schreefjes tegen het eerste velgfragH ment wordt bevestigd. Die constructie! is dus eenvoudig. De heer "Streefkediki heeft op deze vinding octrooi aan gevraagd. L In Breskens, waar de perste ptroct-1 ven met den „Bressiaanband" g-enio- men zijn rijden al velen dankbaar) rond. Er is geen sprake van, dat men een fiets met dergelijke banden reeds! in de verte hoort aankomen, pi raagt men uiteraard geen 100 procent luchtband verwachten. Volgéns de gebruikers van den „Br es si aanbaad'" rijdt deze op asphalt- of tegelpaden! en ook op grindpaden behoorlijk. Op klinkers en keien krijgjt men een eenigszins ribbelig .gevoel, maar met een luchtband peddelt men op slechjJ verhardingen pok lang niet altijd) zonder morren. t i PRIJZEN VOOR TWEEDE HANDSCHE ARTIKELEN. Het komt in den laatsten tijd her haaldelijk voor, dat tweede hand'sche goederen, bijv. schrijfmachines, worden verhandeld, tegen prijzen, welke de op 9 Mei 1940 geldende prijzen aanzienlijk te boven gaan. Zelfs is het geen uit zondering dat voor tweedehandsche ar tikelen meer wordt betaald, dan voor overeenkomstige nieuwe goederen, ook indien daarvoor maximumprijzen zijn vastgesteld. Tweedehandsche artikelen mogen irn beginsel slechts tegen prijzen worden verkocht, waartegen zij óp 9 Mei 1940 plachten te worden verhandeld. Voor- zoover na 9 Mei 1940 met de toestem ming van den Gemachtigde voor de prijzen van nieuwe artikelen bijzondere prijzen werden vastgesteld, moeten de prijzen van tweedehandsche goederen van dezelfde soort m een redelijke ver houding beneden de prijzen voor de nieuwe artikelen blijven. De Gemachtigde voor de prijzen ves tigt er de aandacht op, dat dergelijke overtredingen der prijsvoorschriften scherp zulen worden gecontroleerd èn dat de bedrijvers er van zich aan ver volging door de inspecties voor de prijs- beheersching blootstellen. voor het tand van Hensden en Altena, de Langstraat en de Bomielerwaard

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1941 | | pagina 1