TWEEDE BLAD Woensdag 20 Augustus 1941 No. 6186 Officieele Berichten FEUILLETON HET SCHOT IN DEN NACHT. Hoe werkt het Besluit op de Loonbelasting 1940 LOONSTATEN ingevolge de nieuwe loonbelasting DE COMPLETE LOONTABELLEN BEHOORENDE BIJ HET VOOR HET LAND VAN HEUSDEN EN ALTENA, DE LANGSTRAAT EN DE BOMMELERWAARD INZAMELING BINDTOUW. Het Rijksbureau voor de Voedsel voorziening in Oorlogstijd maakt het volgende bekend. In verband met de steeds grooter wordende schaarschte aan materiaal voor vezel bind touw voor graanmaai- ers/zelfbinders in den landbouw, is het dringend noodig, dat evenals het vorige jaar, de landbouwers eindjes touw inzamelen bij het dorschen, de ze zorgvuldig bewaren en zoo spoe dig mogelijk aan den handelaar of coöperatie inleveren legen een door dezen handelaar of coöperatie af te geven inleveringsbewijs. Ook thans zal evenals het vorige jaar, ihiervoor aan dein teler 25 ets. per kg ingezameld touw worden be taald, op voorwaarde, dat het touw droog en volkomen vrij is van vreem de bestainddeelen. De in te leveren hoeveelheid zal, evenals het vorige jaar, weder als maatstaf dienen voor het voor het volgende seizoen te verstrekken bind touw. De beschikbare hoeveelheden zullen het volgend jaar waarschijnlijk zoo gering zijn, dat er niet aan ge dacht kan worden om degenen, die niet gezameld hebben, toch nog in de gelegenheid te stellen, zij het dan te gen verhoogden prijs, vezelbindtouw te verkrijgen. Begin Januari 1912 zal er gelegen heid worden gegeven om bindtouw voor het volgende seizoen aan te vra gen, waarbij dan de inleveringsbewij zen voor het ingezamelde touw aan de aanvraagformulieren moeten wor den gehecht. Hieruit volgt, dat het noodig is om te zorgen, dat men ein de December voldoende eindjes heeft ingeleverd. Tuinders, die z.g. toniatientouw ge- bruikan voor het binden van tomaten, boonen en dergelijke gewassen, wordt aangeraden4 om het gebruikte bind touw zooveel mogelijk in te zamelen, teneinde het nogmaals te gebruiken in een volgend seizoen, doch er zal ge legenheid zijn om dit gebruikte to malen Louw in te Leveren, daar geble ken is, dat het voor herspinnen niet meer geschikt is. 9. „Eindelijk1 heb ik het verwachte bericht uit Engeland ontvangen," zoo begroette de oude hoer zijn. cliënt. „En?" vroe'g Patrick; zijn anders zoo kalme trekken verrieden, in Welk een spanning; hij was. De justitieraad haalde de schour ders op. „Jammer genoeg; is elke hoop om dit spoor te- vervolgen, ver vlogen, mijnheer de baron. Ik heb de officieele verklaring, afschriften van documenten ontvangen, dat de op 17 Augustus 18... uit Stettin, gedeser teerde Heinrich Stolterjahn, geboor tig uit het dorp Mahlkehnen in Poml meren, reeds voor ettelijke jaren in een plaatsje bij Londen gestorven is. De aangegeven datums kunt u zelf hierin nazien, mijnheer de baron. Het heeft ontzettend veel moeite gekost om deze schriftelijk gestaafde inlich tingen te verkrijgen alle twijfel aan de echtheid ervan is uitgesloten." Patrick Wredenhagen drukte zijn lippen vast op elkaar. Al weer een teleurstelling. Hij had zich gelukkig gevoeld in dit met taaie volharding vervolgde spoor een aanknoopings- punt te vinden voor wat hij zijn „le- HOOI EN STROO. Het Rijksbureau voor de Voedsel voorziening in oorlogstijd brengt ter kennis van belanghebbenden dat het in de bedoeling ligt, de prijzen voor hooi en stroo vast te stellen op het zelfde bedrag als voor den vorigen oogst. In de desbetreffende prijzen- beschikking, waarin tevens de marges voor de verschillende docr de Neder landsche Inkoopcentrale voor Akker bouwproducten erkende handelaren in hooi en stroo zullen worden ge noemd, zullen tevens de prijzen zijn opgenomen voor erwten- en boonen stro o. Zooals bekend, is voor het stroo van den ouden oogst een bewaarloon- vergceditng betaald, welke thans in totaal fl,per ton bedraagt. Van zelfsprekend komt deze gulden voor het stroo van den peluwen oogst thans te vervallen. In de reeds eer der genoemde prij zen 1 esch ikk ing zal tevens de bewaarloonregeling voer den nieuwen oogst zijn opgenomen. DETAILVERKOOP VAN GROEN TEN. De gemachtigde voor de prijzen maakt bekend, dat het met ingang van Woensdag 20 Aug. aan detaillis ten is toegestaan voor bepaalde be werkingen van greenten een extra- vergced ing te berekenen boven den werkeliijken verkoopprijs. Zoo mag voor het schrappen van wortelen 1 cent pier kg op per bos meer worden gevraagd. De wortelen mogen echter voor het schrappen worden gewogen. Voor het snijden van roode kool mag de verkoopprijs met drie cl. per kg worden verhoogd. Het wegen moet geschieden na het snijden. Daar de officieele publicatie van den gemachtigde voor de prijzen be treffende groenten- en fruitprijzenee- nige onzekerheid heeft doen ontstaan, of voor het schrappen en thuisbe zorgen van aardappelen, nog wel ex- tra-vergcedingen toegelaten waren, deelt die gemachtigde voor de prijzen mede, dat dit inderdaad het geval is. Voor het schrappen der aardappe len mag 1 ct. per kg. extra worden gevraagd. Het wegen dient na het schrappen tie; geschieden. Bij thuis bezorging mag de prijs met 1 ct per kg worden verhoogd. vensidoel" noemde. En nu was alle hoop verdwenen. Maar met zijn ge wone zeifbeheersching overwon hij ook deze; teleurstelling. „In. .allen gevalle ben ik u den groo'tstein, dank schuldig, mijnheer de* justitieraad," zei hij beleefd. „U heeft gedaan wat ;u kon, alles waartoe u in staat was. Bij een zaak' als de mijlne moet men bij eiken stap op teleurstel ling rekenen. Daaraan ben ik zoo langzamerhand gewend geraakt, maar het ontmoedigt mij niet. Laat ons nu de. andere zaken 'bespreken. Het Zeeslot stelt hooge eischen aan zijn nieuwen eigenaar, als het com fortabel ingericht zal worden. Dagen lang1 ben ik al bezigt met het uitzoe ken, van allerlei dingen, om mijn wot- ning mooi te makten. O, daar Schiet mij iets te binnen. Mijln beste mijn heer de justitieraad, u zult ongetwij feld zoo goed willen, zijn om mij' in te lichten, hoe ik bet vlugst deze cor respondenties kan afdoen, die betrek king beeft op bestellingen voior het Zeeslot. Per telefoon kan ik niet alles in orde brengen en. om persoonlijk de verschillende f'rma's te bezoeken, daarvoor heb ik geen tijd. Zou u zoo vriendelijk willen zijn mij een schrijf- machinenbureau op te gieven? Ik wil ook graag copie hebben van mijn bestellingen". 'Op de eenigszins uitvoerige wijze, die hem eigen was, antwoordde de justitieraad„Als mijn klerk met werk overladen is, ontbied ik altijd BEPERKTE YOEDSELTOEMTJ- ZING VOOR PLUIMVEE. In aansluiting op de verklaring van den d i ree leur-generaal voor de Voed selvoorziening, omtrent de slechte vcederpositie, die o.m. noodzakelijk maakt den pluimveestapel belangrijk in te krimpen, deelt het Rijksbureau voor de Voedselvoorziening nog het volgende mede: Met ingang van 15 September a.s. zal de voedertoewijzing voor kippen en eenden aanzienlijk worden vermin derd. Van disn datum af zal praclisch alleen een vcedertoewijzing worden u'bereikt voor het pluimvee op de er kende fok- en vermeerderlngsbedrij- ven en voor het instandhouden van een aantal dieren van oudhoLlandsche rassen ed. De voederpositie maakt het nood zakelijk, ook het totaal aantal der die ren op de fok- en vermeerderingsbe- drijven aan een maximum te binden. Voor zoover dit aantal noig niet is bereikt, zal tot 25 Aug. a.s. gele genheid bestaan nog een nieuwe er kenning als fokker of als houder van vermeerderingsbedrijf aan te vra gen bij de Nederlandsche Centrale voor Eieren en Pluimvee te De Bilt. Anderen zullen geen vcedertoewij zing ontvangen, doch wel in die gele genheid worden gesteld, zelf een ze ker aantal dieren te houden om voed- seirestien en afvallen zooveel mogeiijk tot waarde te kunnen brengen. Fokkers en houders van vermeer- deringsbedrijven zijn verplicht alle voor afzet beschikbare eieren in te leveren op door de Nederlandsche Centrale voor Eieren en Pluimvee aan te geven wijze. Niet voLdcen aan deze verplichting heeft o.m. ten ge volge, dat geen verdere voeder toe wij zing plaats vindt. Degenen, die een vcedertoewijzing voor hun pluimvee krijgen, zullen niet meer dieren mo gen houden dan het aantal waarvoor voor voeder wordt toegewezen. Aan anderen zal, zooals reeds ver meld, om voedsel resten en afvallen tot waarde te brengen, worden toege staan een aantal kippen of eenden te houden. Uit dein aard der zaak kan dit aantal niet groot zijn itn is bepaald op maximum 10 stuks per gezins hoofd. Alleen voor bedrijven met meer dan 10 ha cultuur grond is dit maximum op 15 stuks gesteld en voor landbouwers, die kunnen aan- toonen, dat zij beschikken over vol doende afval voer en die geen ander vee kunnen houden dan pluimvee, kan een hooger aantal door de Ne derlandsche Centrale voor Eierenein Pluimvee worden vastgesteld. Van 29 September af mag niemand meer kippen of eenden hebben dan het voor hiem bepaalde aantal. De voedsel resten en afvallen zul len over het algemeen weinig eiwit bevatten. In verhand hiermede zul len gedroogde garnalen, die eiwitrijk zijn, worden gedistribueerd. Voor landbouwers dus de bij een landbouw-crisis-organisatie inge schrevenen zal, ter aanvulling vain het rantsoen gelegenheid bestaan, op de regis tratiekaart van begin Septem ber a.s. teien toewijzing van gedroogde garnalen aan te vragen. Degenen, die voor hun pluimvee geen .andere vcedertoewijzing dan gar nalen ontvangen, mogen die eieren uit een uitstekend schrijfmachinën(- bureau de kleine juffrouw Leni Drö- glemülier. Zij is vlug in haar werk en kan een bijverdienste "gloed gef- bruiken, want zooals zij mij' 'bij gleLa gen he id eens heeft verteld, heeft zij een zieke moeder. Weet u wat, mijn heer de baron, blijft u hier in mijn bureau, dan telefoneer ik om juf frouw Dröglemül'er. Zij krijgt van de directrice steeds verlof, als ik' iets voor haar te doen heb; iu kan dan hier de correspondentie afdoen. Met ,een kwartier 'kan die juffrouw hier wer zen. Als u het gloed vindt, zal ik aanstonds telefoneerenjuffrouw Drö- gjemürer kan een auto nemen om vlugger ter plaatse te zijn." „Dank u zeer, mijnheer de justitie raad, ik neem gaarne uw vriendelijk voorstel aan." Binnen twee minuten was de zaak klaar. „Juffrouw Drögemüller zou on middellijk komen", luidde het tele fonische antwoord. Na dat kleine oponthoud verdiep ten de beide heeren z.ch nog' In al lerlei documenten en gerechtelijke volmachten, waarvan Patrick inzage moest nemen. De justitieraad was dien morgen giehaast, hij moest een belangrijke zitting bijwonen... „Neem mij niet kwalijk mijnheer de baron, dat ik heenga,' 'zei hij, terwijl hij op zijn horloge keek. „Mocht u nog eens de papieren van gisteren willen inzien, mijn klerk in het vertrek hiernaast voor Werkgever en Werknemer? DOOR N. YPENBURG PRIIS 45 CENT. PRIIS 5 CENT. n V voor de berekening der Loonbelasting 1940 Gemak bij het uitbetalen der loonen Zonder bril duidelijk leesbaar Zeer overzichtelijk Gedrukt op prima zwaar papier Voor langdurig gebruik geschikt PRIjS 177, CENT. BOEKHANDEL FIRMA L. J. VEERMAN HEUSDEN voor eigen gezinsverbruik behouden. Voor dezen bestaat dus geen leve ringsplicht van eieren, evenwel met dien verstande, dat eieren, die niet voor gezinsverbruik worden gebezigd, ingeleverd moeten worden. Vroegere benamingen voor plaatsen in het Land van Altena. Eertijds heette Almkerk ook wel Eemkerk. Eem was eenmaal een groot en „treffelijk Ambachtonder het welke Eemkerke, Eiemsteyn en Almsteyn (let op de villa achter de Ned; Hierv. Kerk ter plaatse met dien naam!) begreepen waren." Daar Eemkerk aan de „rivier den Alm gelegen wierd," werd dit in handvesten ook wel „Almkerke" ge noemd. De kerk moet er door Suitbertus, die dien Evangelieprediker Willibrord in het Land van Heusden ein Alte na vergezelde, zijin „get.immert ende ingewijd t." Te Almkerk heeft ook een kloos ter gestaan. Nog niet lang geleden zijn in opdracht van enkele ingeze tenen in den Uppelschenhrek opgra vingen gedaan, die evenwel weinig aan het licht brachten. Oude schrijvers noemen Reinout Minnebode als de stichter van een klooster van „Reguliere Kanonnik- ken". Dit klooster werd evenwel door „Pater Jan van Aspieren, omdat het land daar onidergeloopen was, naar Zwijndreeht" overgebracht. „In 't zelfde jaar, vrijdags na S. Lambertusdag, is het burgerrecht aan de Broederen vergunt; opdat zij door dat recht gestij ft en beschut, des Ie minder in hunne land goederen en vrijdommen gemoeit zouden worden. In 't jaar 1577, als 't oorlogsvuur te- gen de Spanjaarden begon te ontstee- ken, is het gemelde klooster door, het gemeen volke ten eemenmale ge slecht en met den grond vereffent." Ojpj-Andël heete vroeger Opalm, Uyt-Andel (Neer-Andel) „gemeen lijk Uyt-Alm". Wij vonden er bij ,aan- geteekepd, dat „deze dorpeins naar den Alm genoemt zijn". In de parochiekerk vani Uitwijk was geen „Broederschap noch te, VJ- kary". Alleen moest in dejze k!e<rk) elke week de mis gelezen worden. Deze is „door ee;nen Zeger Wo,uf» tersz. van Emmichoven, ter boe,tinig!e| van eenen manslag aan dep persoon! van Ary Gerritz. begaan, gjesticht weest" en bracht „de,n Pastoor jaar lijks drie Rhynsche gu;lden op"- De verdere inkomsten vinden we opgeteekend in een handschrift van1 de Utrechtsche kerk: van 't jaar 1538. en bestonden uit „zekere Landeryen tienden, ren ten, duyven., voor dewelke daar een toren gemaakt was, noteboomen die! bij het kerkhof geplant waren." De inkomsten van den koster, die ook1 „het opzigt over 't kinderschool) had", waren maar gering. i i De Werken of Werkenmonde, zoo- als het vroeger heette, werd zoq ge noemd, omdat het aan „dein mond van de vliet Werken gelegen" was. Het heette eertijds ook wel „Gode- lines-hoffstadt", „gelijk deze woor den van W. Heda te kennen geeven Van Thuredreeht oostwaarts op, tot aan Godelines-Hoffstadt, dewelke bij] Werkenmunde gelegen is." Het ambacht van Werkendam zool genoemd „omdat de gemelde vliet daar toegedamt is," was een leen „vani de Graaffelykhieit van Holland, als Heeren van Altena". Het voormalige kasteel was door Hendrik van Ek herbouwd. weet er alles van en zal ze u voorleg gen." „Dank' u wél, mijnheer, dat 'kan wachten. Ik' wil liever, toit dat juf frouw Drögemüller komt, nog eens het staal van het behangsel bezien voor de bibliotheek' op het Zeeslot, hoewel ik al zoo goed als besloten ben om het te nemen". De justitieraad nam zijn. hoed en zei terloops „Nu en de kroniek van Wredenhagen, mijnheer de ba ron? U meent dus vast te weten, dat er zoo een op het Zeeslot aanwezig is geweest en dat men daaruit mis1- schiern belangrijke ophëlderingen om trent de bewus'te zaak zou kunnen verkrijgen „Zeker, mijnheer. Deze familie kroniek wend, zooals ik dikwijls van mijn vader heb gehoord, in een kast van de bibliotheek bewaard. U kent bet vertrek, mijnheer, het ligt ge lijkvloers en de vensters zien uit op den tuin. In de wanden bevinden zich diepe kasten tusschen de familiepor tretten, die in den wand bevestigd zijn; daarin worden van oudsher kost bare oude boéken bewaard. In een van deze kasten, die slechts door een bij zonderen handgreep geopend kan worden, bevond zich de kroniek, een in perkament gebonden boek. Een oningewijde zou niet in staat züjnhet van de andere even zoo gebonden boekén te onderscheiden. Voor wien buiten de Wredenhagens zou de kro niek van ons geslacht ook van belang zijn? De sleutel van de bibliotheek heeft zich altijd in handen van denl huisbewaarder, den ouden Hansen, bevonden, die volkomen 'betrouwbaar is. Een paar dagten echter voor den dood van mijn oom "Clemens "heeft deze 'hem den sleutel afgevraagd. Oom Clemens heeft toen een Tijd lang in de vroegere werkkamer van zijn broer vertoefd en daarna in de biblio theek, naar het zeggen van Hansen. Ik' neem aan, dat hij toen gewichtige dingen in de kroniek vermeld heeft. De oude Hansen, aan wiens woor den niet valt te twijfelen, heeft mij meermalen uitdrukkelijk verzekerd, dat zijn heer het boek niet meege nomen. heeft naar den 'Clemenshof. Waar is dan de kroniek gebleven? vraag ik. In mijn tegenwoordigheid zijn de kasten tot aan den vloer toe leeg gemaakt, élk boek is doort- gezien maar, de kroniek is niet te vinden." „Zij zal misschien toch nog op eens te voorschijn komen, mijnheer de Ibaron". De oude justitieraad hechtte niet! veel igewicht aan het verdwijnen van, de kroniek der Wredenhagens. Maan hierin moest hij baron Patrick gelijk) geven het was buitengewoon vreemd dat deze kroniek uit een zorgvuldig gesloten kamer van het Zeeslot spoor loos vepdwenen was. t (Wordt vervolgd.) NIEUWSBLAD Belastingconsulent te Amsterdam Lid van den Bond van Belastingconsulenten

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1941 | | pagina 5