Binnenland Gemeenteraadsverslag Vergadering van den Raad der ge meente de WERKEN EN SLEE LI- WIJK, op Vrijdag 13 Augustus, des v.m. 10 uur. VoorzitterEdelachtb. Heer J. A. de Bruyne. Secretaris W'eled. Heer A. Knoot. Aanwezig alle leden. De Voorzitter oepnt met het for muliergebed, de notulen der vorige vergadering worden onveranderd vastgesteld. Ingekomen stukken Proces-verbaal van kasopneming 'bij den gemeenteontvanger op 12 Ju li, er bleek in kas te zijn f 1620.56, alles werd in behoorlijke orde bevon den. Goedkeuring door Ged. Staten van het raadsbesluit tot wijziging der ge- meentebegrooting voor 1940. Van hetzelfde college machtiging tot het doen van uitgaven tot 3/4 der bedragen op de begrooting voor 1941 igeraamd. Rekening 1940 van het- bouw- en woningtoezicht voor deze streek, waaruit blijkt, dat de uitgaven f 3920.66 hebben bedragen en de re kening sluit met een batig saklo van f355.01. Goedkeuring door den Secretaris- Generaal van Binnenl. Zaken van He wijziging der veld wachter sverorde- ning. Al deze stukken worden voor ken- misgevnig aangenomen. De Voorzitter deelt vervolgens me lde, dat de regeling, zooals die in de laatste vergadering is aangeno men tot verbetering van den Kildijk, door Ged. Staten is goedgekeurd. De aanbesteding heeft deze week plaats gevonden, de gunning is nog niet bekend, wel dat de firma Eds- hout de Bont te Raamsdonksveer laagste inschrijfster is met het be drag van f 9664.hoogste inschrijf ster was de firma de Rooy te Vleu ten met f 15566.Deze bedragen hébben alleen betrekking op arbeids loon etc., de steenen zij door den polder reeds aangekocht. De veldwachtersverordening is van Ged. Staten terugontvangen, aan gedrongen wordt op een paar kleine wijzigingen van geen beteékenis, Waartoe met algemeene stemmen wordt besloten. Eveneens wordt met algemeene stemmen de verordening op de hef fing en invordering van rechten voor inenting tegen typhus en para-typhus. vastgesteld. Vastgesteld wordt een arbeidsover- eenkomstenbesluit van het personeel van de vaste kern van den luchtbe schermingsdienst, dit op aandringen van het Departement van Binnenl. Zaken. 'Overgegaan wordt tot wijziging van het regelment van 'het Burgerlijk Armbestuur. Ged. Staten waren over het toegezonden concept nog; niet te vreden. Uit de cijfers der rekening: is ge bleken, dat Voor het openbaar onder wijs is uitgegeven f 447.22' het aantal leerlingen bedroeg 52> wat du,s neer komt op f 8.60 per leerling, terwijl er f 7.per leerling voor uitgetrokken was. Het 'bedrag over 1940 wordt vastgesteld op het genoemde bedrag. Voor de christelijke U.L.O. school bedroegen de uitgaven f 1267.02. Uit getrokken was f 16.per leerling, het aantal leerlingen bedroeg f70. het totale bedrag waarop volgens de begrooting aanspraak' kon wop- den gemaakt bedraagt dus f1120. Wordt vastgesteld. Voor de School m.'d. Bijbel Hoek- einde 180 bedroegen de" uitgaven f 1543.66, per leerling was u'itgetrok- kén f7.81, het aantal leerlingen be droeg 156, zoodat men recht had op f 1218.36. Ook dit bedrag wordt vast gesteld. Vaststelling uitkeeringen voor de Chr. U.L.O. school over de jaren .1937 en 1938. De Voorzitter licht toe, dat de gemeehte nog steeds verzuimd heeft met de schoolbesturen af te rekenen. )Over 1937 is uitbetaald f 1258.ter wijl men recht had op f 1498.50, zooi dat ze nog moet ontvangen f 240.50. Over 1938 heeft de Chr. U.L.O. ont vangen f 1632.terwijl men slechts recht had op Tl 120.alzoo te veel ontvangen f512.Over beide jaren is dus te veel ontvangen f512. —f240.50 is f271.50. De Bijz. school heeft over 1937 ontvangen f983.13, had recht op f 1229.60, moet dus nog ontvangen, f286.47. Over 1938 had het School-, bestuur recht op f 1088.en heeft ontvangen f1120.dus f42.te veel, zoodat de lagere school nog recht heeft op f 244.47. Deze bedragen worden eveneens als aangegeven vastgesteld. De heer v. d. Bent verzoekt een oppervlakte van 1500 M2 bouwgrond aan Transvaal, de heer J. Cornet te Werkendam eveneens een oppervlak te van 2000 M2. B. en W. stellen voor aan deze verzoeken te voldoen en den grond te verfcooppn tegen 20 ct. per M2, met verplichting dat binnen een jaar tot den bouw zal worden overgegaan, met mogelijke verlenging van den termijn, aange zien de kans bestaat dat tengevolge van de materialenschaarschte niet aan deze verplichting zou kunnen worden voldaan. De heer Dekker vindt de perceel tjes nogal groot en vraag? of het niet verstandiger is, kleinere perceel tjes te verkoopen. De Voorzitter antwoordt, dat beide gegadigden de bedoeling hebben er een dubbel pand op te bouwen. De heer Cornet is daarop Later wel te ruggekomen, doch wil zoodra de ma terialen weer goedkooper worden ook overgaan om er een dubbele woning van te maken. Spr. zou ook de voor waarde willen stellen, dat "de koopers verplicht zijn aan de huurders scha devergoeding te geven voor het ge- qus van vruchten enz. De heer Groeneveld acht de peif- ceeltjes niet te groot, bij pen arbei derswoning behoor: een stukje grond. De raad hecht zijn goedkeuring aan het voorstel van B. en W. Mej. Sluyk heeft mondeling om een stukje grond gevraagd hier aan de ui;breiding naast het perceel van den heer v. Strien, om er eveneens een dubbele woning op te doen bou wen. Genoemde juffrouw, onderwijzeres is met vacantia, waarom B. en W. machtiging vragen deze aanvraag af te handelen op de gebruikelijke voor waarden. De heer v. Strien wil bij zijn per ceel ook een strook grond van 7 me ter breedte koopen. B. en W. stellen voor daartoe over te gaan voor mej. Sluijk blijft toch nog voldoende oppervlakte over, de prijs zouden B. en W. ook weder op f 1 per m2 widen stellen. Met algem. stemmen wordt aldus besloten. Vastgesteld wordt een reglement voor de verhuring en bewoning van 16 woningen eigendom van de ge meente. De heer v. Driel juicht het regle ment toe, doch is dat ook van toe passing op de tegenwoordige huur ders. De Voorzitter antwoordt dat zulks niet mogelijk is. Belasting reclame's zullen in beslo ten vergadering worden behandeld. De Voorzitter wil alvorens de ver gadering te sluiten, waar het vermoe delijk de laatste raadsvergadering in de huidige samenstelling is, immers met 1 September houden de raden met hun arbeid op, de raadsleden dank zeggen voor alles wat zij in het belang van de gemeente hebben ge daan en speciaal ook voor de wijze waarop de raadsleden hem steeds zijn tegemoet getreden. De vergadering wordt gesloten. Wie zaait, zal oogsten. Zwaar beladen wagens zijn het teeken van den noesten arbeid op het land, waar thans .alle hens aan dek" zijn, om het rijpe graan binnen te halen (Het Zuiden-Fonteyn) ONTSLAGVERGUNMNG PERSO NEEL ÏN AKKERBOUW- EN VEEHOUDERIJBEDRIJVEN Krachtens het bepaalde in het eers te uitvoeringsbesluit van den Secre taris-Generaal van het Dept. van So ciale Zaken betreffende de verorde ning van den Rijkscommissaris in zake het beperken van werk, is de Directeur-Generaal van den Arbeid bevoegd uitzonderingen vast te stel len op den regel, dat het aan leiders van ondernemingen verboden is werk nemers te ontslaan, tenzij art. 1639 P. van het Burgerlijk Wetboek op hen van toepassing is. Gebruik makende van deze be voegdheid heeft de Directeur-Gene raal van den Arbeid, met ingang van 15 Aug., aan de leiders van akker bouwbedrijven en veehouderijbedrij ven, die niet gecombineerd zijn met bedrijven van anderen aard, vergun ning verleend om mannelijke arbei ders, die korter dan gedurende acht maanden per kalenderjaar bij hen in dienstbetrekking zijn, te ontslaan, on der voorwaarde, dat in het bedrijf ©en genoegzaam aantal mannelijke ar beiders van 14 jaar of ouder werk zaam is en blijft aangehouden. De personeelsbezetting zal als ge noegzaam worden, aangemerkt indien zij *aan de hieronder nader uiteen te zetten vereischten beantwoordt. In uitsluitend akkerbouwbedrijven zal de leider van het bedrijf niet me- degerekend als vaste kern gedu rende het geheele jaar ©en aantal werkkrachten met volledige dagtaak van ten minste een per 12 lia, be- drijfsoppervlakte in het bedrijf aan wezig moeten zijn en daarenboven gedurende de maanden Maart, April, Mei, Juni, Juli, Augustus en Septem ber en October een zoodanig aantal, dat het aantal werkkrachten, de vas te kern inbegrepen, ten minste een per 8 ha bedrijfsoppervlakte be draagt. Voor akkerbouwbedrij ven ge legen in den Wieringermeerpolder, en in de veenkoloniën is echter als vaste kern een aantal van een werk kracht per 15 ha, en tijdens de ver melde acht maanden een werkkracht per 10 ha, als een voldoende bezet ting aan te merken. In veehouderijbedrijven, alsmede in gecombineerde akkerbouw- en vee houderijbedrijven zal de leider van het bedrijf niet medege riekendals vaste kern gedurende het geheele jaar een aantal werkkrachten met volle dige dagtaak van ten minste een per 10 ha oppervlakte in het bedrijf aan wezig moeten zijn. Als bedrijfoppervlakte komt hier voor in aanmerking de oppervlakte van den grond, verminderd met 10 ha, voor die gevallen, waarin de lei der van het bedrijf regelmatig daar in persoonlijk mede arbeidt, Voorts heeft de Directeur-Generaal bepaald, dat, bij de berekening van de personeelsbezetting ©en arbeider van 21 jaar of ouder voor een werk kracht, van 20 jaar of ouder voor 0,9, van 19 jaar of ouder voor 0.8, van 18 jaar of ouder voor 0,7, van 17 j0ar voor 0,6, van 16 jaar voor 0.5, van 15 jaar voor 0.4, van 14 jaar voor 0,3 werkkracht zal worden ge teld. Ten slotte zij er de aandacht op gevestigd, dat voor ontslag van perso neel dat langer dan acht maanden in dienst is, of voor ontslag van per soneel in gevallen, waarin de hier boven omschreven personeelbezetling niet aanwezig is, en bijzondere ver gunning dient te worden gevraagd bij het Districtshoofd der Arbeidsinspec tie. PORTEMONNAIE MET 3200 GLD. VERDWENEN. De directrice van een atelier aan de Nieuwe Uilenburger sir a at te Am sterdam had voor haar portemonnaie die f 31200 bevatte, geen veiliger berg plaats wetten te bedenken dan onder een -ondierhanden zijnden japon. Toen zij eenige uren later haar portemonnaie wilde grijpen, was de ze verdwenen. Een 45-jarige strijkster werd hiervan verdacht en heeft aan de politie ook den diefstal bekend. Portemonnaie en geld waren nog in haar bezit. DOODELIJK MIJNONGELUK. De 23-jarige hulpbouwer N. J. Raets, is bij zijn werkzaamheden in de ondergrondsche werken van de staatsmijn Hendrik, onder plotseling afvallend gesteente bedolven geraakt en vrijwel onmiddellijk overleden. De overledene was ongehuwd en woonde bij zijn ouders te Brunssum. DOODELIJK ONGEVAL. Ten huize van de familie Groen man iti de Otterstraat te Utrecht is een ernstig ongeluk gebeurd. Terwijl de moeder boodschappen was doen, zag het alleen achterge laten anderhalfjarig zoontje kans op de richel van een traphekje te gaan staan. Het ventje klemde zich vast aan de spijlen van het hekje en wist zelfs zijn hoofdje tusschen het lat werk te steken. Toen dat eenmaal gebeurd was, kon de kleine zich niet meer terugtrekken en tot overm at van ramt) gleden zijn voetjes nog van de richel. Hierdoor bleef de klei ne aan zijn hoofd hangen, waardoor hij is gestikt. VONDELING IN FRANKRIJK. De 'Commissaris van de Rijkspoli- tie, afd. 2, Rijksopsporingsdienst der Rijksrecherchecentrale te Den 'Haag maakt bekend, dat, blijkens bericht tan den consul der Nederlanden te La Madelaine-Lille (Fr.) op '20 Mei 1940 omstreeks 12 uur te Abbeville (Somme), na een bombardement, in de omgeving van het station een klein meisje werd aangetroffen, wier ouders óf familieleden niet konden worden opgespoord. Signalementleeftijd ong'. 2 jaar, blond krullend haar, zwarte oogen, gekleed met lichtblauw wollen tricot- hemd, gemerkt P.R. "Hét kind is opgenomen door den Service de 1'enfant van het Departe ment van de Somme. Volgens den behandelenden ge neesheer zou het lichamelijk en gees telijk wat achterlijk zfj'n. Het praat niet en schijnt geen Fransch te ver staan. De mogelijkhéid wordt niet uitgesloten geacht, dat het kind van Nederlandsche herkomst "is. Berichten welke er toe kunnen lei den het kind te identificeeren, worf- 'den ingewacht aan den Rijksopspo- ringsdienst, onder aanduiding van „Vondeling te Abbeville". DOOR UITPUTTING GESTORVEN. De ongeveer 60-jarige melkvaarder J. Stroband uit Sloten is met zijn schouw met melkbussen, tengevolge van een windvlaag op de Brandemeer omgeslagen. Hij wist zich aan een mast vast te grijpen, doch aangezien hij niet kon zwemmen, bleef hij den gehee- len nacht ronddrijven. Zoo vond men 's morgens den man. Bij het aan wal brengen gaf hij nog teekenen van leven, doch korten tijd daarna is de man tengevolge van uitputting over leden. GEEN MENU'S MEER IN DE FRANSCHE TAAL. In de Staatscourant van 14 Aug. 1941, no. 157, is opgenomen een be schikking van den secretaris-gene raal van het departement van Land bouw en Vissclnerij, waarin wordt be paald, dat in restaurants en andere gelegen heden, waar maaltijden wor den verstrekt het gebruik van de Franse he taal voor menu's en dag kaarten achterwege dient te worden gelaten. Naast de Nederlandsche, is in het algemeen slechts het gebruik van de Duitsche taal voor aanduiding der ge rechten toegestaan; restaurants van. een bijzonder karakter, zooals Indi sche, Italiaansche ten Chineesche res taurants en dergelijken, mogen met de hun eigen aanduiding van de ge rechten doorgaan. DIRECTEUR GENERAAL VAN DEN LANDBOUW. Bij beschikking van die secretaris sen-generaal van de departementen, van landbouw en visscherij en van. bininenlaindsche zaken is met ingang van 12 Augustus 1941 benoemd tot directeur-generaal van den landbouw G. Ruiter te Knijpe (Fr.). f 8000 BOETE VOOR PRIJSOP DRIJVING. Bij 'een prijscontrole in een stoffen handel te Arnhem werden eenige ge vallen van abnormaal hoog© witisO percentages geconstateerd, de eige naar van de zaak; W., verklaarde, dat hij de prijzen van deze stoffen van oude kwaliteit had vastgesteld in overeenstemming met die van de nieuwe stoffen, welke Wel van min(- dere kwaliteit waren, maar toch duurder zijn. Bij een door den accountantsdienst van het departement van Handel, 'Nij verheid en Scheepvaart 'ingesteld on derzoek bleek, dat van Augustus 1940 tot Februari 1941 wollen, zijden en andere stoffen tegen hoogiere prijzen verkocht waren, dan vólgens de prij zen be schikking 1940 no. 1, berekend mochten worden. De inspecteur voor de prijsbeheer- sching achtte overtreding van de Prij- zenbeschikking 1940 no. 1 bewezen en- veroordeelde W. tot een boete van f 8000, rekening houdend met de door prijsverhoogingi vierkreglen winst. VORDERING VAN GRIENDPRO- DUCTEN EN TEENIIOUT MO GELIJK. Bij beschikking van dien Secretaris- Genierpal van liet Dept. van Land bouw ©n Visscherij is bepaald, dat ieder, die g ri end bo u t pr od u c te n en teenhout (al dan niet be- of verwerkt) voorhanden of in voorraad heeft, ver plicht is deze producten bij de Ak- kerbouwcentralie in te leveren zoo dra zulks door de Akkerbouwcen- trale wordt verlangd. BABY ONDER KUSSENS GESTIKT. In een onbewaakt oogenblik ge raakte het 4 maanden oude kindje van den heer H. Hofstede aan den De ven ter weg te Raai te in den kindier- wagen met het hoofdje onder de kus sens, met het gevolg, dat het jongetje bewusteloos geraakte. Dr. v. Douwe- ren, die eerste hulp verleende, con stateerde dat het knaapje reeds was overleden. FOKVEEDAG TE ROOSENDAAL'. De Tiende Fok veedag, vanwege de Fokcentrale te Roosendaal (N.Br.) wordt gehouden op Maandag 1 Sep tember a.s. te half 11 op het terrein van den heer Charles Boonen, Kade, Roosendaal. Er zijn niet minder dan 184 aangiften, zoodat een bezoek aan deze dag de moeite zal loonen. De Fokcentrale toch, is een district met hoogproductieve dieren. Ter opluiste ring is ingezonden de Bondskampioe- ne Alida II 84236 R. van Adr. van Wezel -L anger we r f te Roosendaal. De gemiddelde productie van de oudere Fokcentralekoeien bedroeg over het afgelóopen jaar: 4969 kg. met 3,55 pCt. vet in 326 dagen, terwijl de hoog ste opbrengst was voor: Clara geb. '31, met: 8023 kg met 3,62 pCt. vet in 3128 dagen, van: Chr. Kerstens te Oud- Gastel. In 1939 en 1940 werd door omstan digheden geen Fokveedag gehouden.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1941 | | pagina 6