Laddervrije kousen Voor Handversierde Kinderkleeding b KNIP-PATRONEN AZIJN HELPT ZEEP SPAREN! de nieuwste, uitiritiduig, y - Een jiWbclticAe. freócAeltning. teqeti den leg£n r+&r~i. ■M De Leipziger Messe bracht ons ditmaal •en groote verrassing op het gebied van kousen, die nog belangrijk aantrekkelijker zal blijken te zijn dan de lichtgevende avondkousen. Een groote kousenfabriek kwam op de najaars-Messe uit met kousen, die in de ververij met een preparaat waren geïmpregneerd, dat twee nuttige effecten beoogde. Het weefsel dezer kousen wordt Öoor deze behandeling zelfs bij een flinke regenbui niet nat, daar het door het impreg- neeren waterdicht is geworden en de drup pels er langs afglijden. Het onaangename vlekken der kousen na het opdrogen der regendruppels wordt tevens voorkomen. De bijzondere behandeling heeft eventueel nog «en ander effect, nl. dat men muggen ver jaagd door de lucht van het aangewende preparaat. Van de grootste beteekenis is evenwel, dat het weefsel dezer kousen niet laddert, fceer feestelijk lagen deze kousen in lichte leeren doozen met nikkelbeslag en dito slot, dat met een sleuteltje geopend moest wor den, uitgestald. Uiterlijk was er geen ver schil waar te nemen met de gewone kou sen, doch wanneer men, zij het met eenige zelfoverwinning, op verzoek even het mes in een der nieuw uitgevonden kousen zette, dan ontstond er natuurlijk een gat, doch er was geen sprake was, dat de steken naar omlaag vloegen. 't Gat werd gestopt en alles was in orde. Wie het geheim der laddervrije kousen heeft uitgevonden is niet bekend, doch de fabrikant heeft er patent op ge nomen. Verwacht mag worden, dat spoedig een aanvang gemaakt zal worden met het produceeren van deze laddervrije kousen, die er in hooge mate toe bij zullen dragen onze punten te sparen. V V V VVV v; V 1 V I*: U VI' 1 i1 f ,i,i ,i i' ,i j <i iii Voor de vacantiedagen aan strand oï ln bosch of hei doorgebracht zal men bij voorkeur dienovereenkomstige kleeding kiezen, hetgeen natuurlijk ook geldt voor degenen, die van de genoegens der water sport willen genieten. Maar zelfs de thuis blijvers, die over een tuin beschikken, zul len gaarne breken met de sleur en iets willen dragen, dat afwijkt van het alle- daagsche. Ongetwijfeld zal de samenstelling voor een strandgarderobe meer hoofdbrekens kosten dan vroeger het geval was, toen men zich kon aanschaffen, wat men meende, dat noodig was. Het voordeel, dat hierte genover staat is evenwel, dat men veel meer origineele combinaties zal zien dra gen, ontleend aan eigen initiatief en ge maakt van restantjes, de de lappendoos of kleerkast nog bevatte. Zoo'n costume, waarvoor weinig stof noodig is en dat zich uitstekend leent om bij het nemen van zonnebaden gedragen te worden, kan be staan uit een kort rokje van bedrukt mate riaal met effen tUsschenstuk en laag uitge sneden, mouwloos bovendeel. Bontbedruk- te katoentjes, hoe kleuriger hoe beter, mits Wasch- en lichtecht, leenen zich voor der gelijke costumes. De lange pantalons hebben ook thans nog niet afgedaan, integendeel hebben zij meer populariteit weten te verwerven. Aan strand, voor watersport en als tuin- of huiskleedij leent zich zoo'n pantalon, ter- wjjl velen hem ook dragen als zij er op de fiets op uittrekken om een dag buiten door te brengen. Zoowel wollen als flanellen en bontbedrukte weefsels worden aangewend voor deze lange en meestal wijde panta lons, die gecompleteerd worden door een overhemdblouse of wel door een jumpertje met korte mouwen. Ook korte jasjes, die over een plastron of bustehouder van het materiaal van de broek gedragen worden, kleeden er ^uitste kend bij. Onze schets geeft een tweetal costumes, die zich voor vacantie of, week einde aan zee of elders buiten doorgebracht leenen. 1 Links een wit linnen costume, waarvan het bovendeel in overhemdmodel met den pantalon verbonden is en dat aan de voor zijde met knoopen sluit. Rechts een pan talon met opgestikte zakken, die met mo tieven in kettingsteek versierd zijn. Opge stikt bovenstuk aan voor- en rugzijde, met opgeknoopte schouderbanden verbonden. Verschillende blouses, effen zoowel als be drukte kunnen bij dezen pantalon gedra gen worden, een model als hier weergege ven is, kleedt sportief en geeft tevens een iets meer gekleede noot aan het geheel. Beide costumes leenen zich om gecomple teerd te worden door een getailleerd jasje van hetzelfde materiaal of in sterk con- trasteerende kleur b.v. knalrood of fel geel, afhankelijk van het type. Hoe sportief een pantalon ook moge kleeden, men diene toch niet te vergeten, dat hij zich slechts leent om aedrasen te worden door slanke figuren en liefst door de jongere generatie. Voor al degenen, die zich hieronder niet kunnen rangschikken, blijven er genoeg sportieve modellen over, die de niet slanke typen meer recht doen wedervaren. Dank zij de extra toewijzing van bon A kunnen de zwemmende en badende dames zich een nieuw badpak aanschaffen, een verrassing, die door velen naar waarde ge schat zal worden. Kleurige, zelfs bonte details zullen strand- en vacantiekleeding op moéten fleuren. Tasschen, parasols, shawls, tur bans, kettingen en niet te vergeten moder ne schoenen met of zonder aangebouwde hakken met banden of bovengedeelte van stroo of kleurig band gemaakt. Niet alleen aan zee doch ook in de ver schillende boschbaden, de „Lido's", die in verschillende plaatsen van ons land zijn, kan men naar hartelust zwemmen of ba den. De vele nieuwe reinigingsmiddelen heb ben de azijn verdrongen in den loop der jaren, terwijl de noodzaak niet dwong om overmatig zuinig met een en ander om te gaan. Thans is dit alles anders geworden en zal azijn weer zijn vroegere plaats in de huishouding in gaan nemen. Azijn leent zich voor verschillende reinigingsdoelein den; het voordeeligst in het gebruik is es- sen'ce, die men sterk met water moet ver dunnen. Ondanks het reinigende vermogen is het zeer zacht, werkt vooral uitstekend bij het schoonmaken van geverfd houten voor werpen en is in dit opzicht zelfs te verkie zen boven het gebruik van zeep. Indien men zeer vuile 'plekken op hout werk heeft b.v. onder de knoppen van deu ren, dan kan men wat fijn krijt aanmaken met azijn en dit over de betreffende plaat sen uitwrijven, droog nawrijven. Gepoli- Om naar een winkel te gaan en te koo- pen wat men noodig heeft, indien de beut's dit toelaat, is geen kunst, meer hoofdbre kens kost het evenwel om de oude stuk ken, die we' hebben tot nieuw te vermaken. In onze kast hangt nog een ouden gummi mantel, die nog goede stukken heeft, die we kunnen benutten Soms kan er een schort van gemaakt worden, terwijl een cape-je zeer practisch is om te voorkomen, dat de japon of .onderjurk bij het wasschen van het haar nat wordt. Zoo'n regencape met schoudercape is trouwens ook zeer doel matig zoowel voor dames als meisjes'. Op nevengaande afbeelding is het knipover- zicht weergegeven; de cijfers geven de ma ten in c.m. aan. Fig. I voorstuk,'- fig. II rugstuk kraag, fig. Ill helft van het kapje. De meeste moeders zullen gaarne zelf de kleertjes voor haar dochtertjes maken. In derdaad is er ook iets persoonlijks aan te geven, vooral indien men zich de moeite wil getroosten om ze met de hand te versieren. In vele gevallen levert de lappendoos nog een lapje gekleurd of wit effen wasch- baar materiaal op en anders zal men dit op de stamkaart dienen te koopen. De leng temaat is evenwgl zoo klein, dat de kosten niet groot zullen "zijn. Niet meer gedragen overhemden leenen zich eveneens nog voor het maken van jurken voor kleine meis jes evenals het ondergedeelte van moeders gebloemd zijden nachtjapon, die aan het bovendeel ernstige teekenen van slijtage te zien geeft. Kimono jurkjes zijn altijd het vlugst te maken; de teekening in het midden geeft op drie verschillende manieren een jurk met kimono mouwen aan. Model 1 geeft een zeer populair model aan, dat uit één stuk geknipt is, zoodat de vouw op de schouders komt. Eerst knipt men het patroon van pa pier, nadat men eerst de lengte en boven wijdte gemeten heeft, alsmede de omtrek bovenarmen en lengte mouwtjes en schou ders. Breedte-maten dienen steeds zóó ge nomen te worden, dat de centimeter niet te strak gespannen wordt. Naden extra aanknippen. Vierkante halsuitsnijding e sluiting met drukknoopen op de schouders Ruimte mouwen afwerken met een rechten band. Bij afb. 2 zijn de mouwen aan een pas geknipt, bij afb. 3 daarentegen is hij langer terwijl het hangertje naar gelang van de beschikbare hoeveelheid stof ingehaald of met platte plooien afgemaakt wordt. Het laatste geeft weer een volkomen ander aanzien aan een jurk, dan wanneer men in gehaalde ruimte aanbrengt. Bij voorkeur wordt de sluiting aan de rugzijde aange bracht. In hét midden bovenaan is een schortje aangegeven, eveneens met kruis steek-motieven versierd, dat gemaakt kan worden van een klein restantje battist en door drie- a vier-jarige meisjes op een Dirudl gedragen wordt. Links een alleraar digst schort, dat een bovenstukje heeft in hartvorm en rechts een practisch model, dat de jurk grootendeels bedekt en heel eenvoudig te maken is. Breede band met draagbanden, die aan een ingehaald han gertje is gestikt. De kruissteekrand geeft echt kinderlijke motieven weer, waarvan vooral de hondjes tot het kind spreken. Men werkt een en ander het gemakke lijkst over stramien, die op de stof geregen wordt en waarvan na aflap de draden uit getrokken worden. toerde meubels, die vette vingerafdrukken te zien geven, worden afgenomen met een in azijnwater gedrenkten en goed uitge wrongen zeemleeren lap; nawrijven met drogen flanellen doek. Kalkspetten aan houtwerk en aan ramen laten zich in minder dan geen tijd verwij deren met een sterke azijnoplossing, ter wijl vetvlekken op hout en matglas met een papje van zout en azijn behandeld kunnen worden, daarna met schoon water. Spiegels, die met vliegenvuil zitten, neemt men met spons en zeem af, die in azijn water natgemaakt zijn; met drogen doek nawrijven. Van alle metalen kan men vlie genvuil met een in azijn vochtig gemaakt doekje verwijderen, terwijl het bad, te gels, waschbakken enz. met een papje van krijt en azijn schoongemaakt worden. Vuile vloerkleeden worden met zaagsel bestrooid, dat goed vochtig gemaakt is met azijn, daarna met harden borstel opschuieren. Stof verdwijnt en kleuren weer geheel op gehaald. Gekleurde katoenen stoffen worden vóór het wasschen in azijnwater geweekt en in eenzelfde oplossing nagespoeld. Azijn ver sterkt de reinigende kracht van sop en draagt er in hooge mate toe bij. dat de kleu ren behouden blijven. GOETHE OVER ROOKEN. „Het rooken maakt dom, het ontneemt ons de bekwaamheid tot denken en dichten. Het is als regel voor nietsdoeners, voor menschen, die zich vervelen, die een derde van hun leven verslapen, een derde beste den aan eten en drinken en andere ge deeltelijk noodwendige, gedeeltelijk over bodige bezigheden en al die dan niet we ten wat zij met het laatste derde moeten beginnen, alhoewel ze voortdurend zeggen: het leven is zoo kort! Voor zulke luie Tur ken is de liefdevalle omgang met pijpen en het behagelijk nastaren der rookwolkjes, die ze in de lucht blazen, een aangename tijddooding, détar ze hen over de ledige uren helpt!" Sponzen, die vuil zijn, worden weer bruikbaar, indien men ze met chloorkali be strooit. Men laat dit in de spons trekken en wascht ze na korten tijd uit, daarbij goed knedende. Vochtvlekken verdwijnen uit handschoe nen, indien men deze in een goedsluitend blik legt, waarin men een kommetje met ammoniak plaatst. Na 2 uren wordt de doos eerst geopend. Fig. II en III worden in het midden langs de vouw gelégd. Naden apart aanknippen. Na het knippen sluit men de bovennaad' van het kapje en werkt deze af met een' schuin reepje. Onderkant inhalen en ver binden met het schouderstuk, dat met schuine biesjes aan den binnenkant is afge werkt, waarna er een bandje van 3 cm. breedte en 37 cm. lengte over kap en schou derstuk wordt gestikt. Sluiting met knoop en lusje. HET GEBIT HEEFT VITAMINEN NOODIG. Wenken voor a.s. moeders. Het is voor de gezondheid van de a.s. moeder en haar kind volstrekt niet onver schillig welke voeding de eerste gedurend haar zwangerschap tot zich neemt. Verkeer de voeding en gebrek aan vitaminen leiden tot bederf der tanden en kiezen, terwijl een rationeele voeding het gebit van den klei nen, te verwachten wereldburger ten goede komt. De noodige vitaminen vindt men o.a. in melk, kaas, visch en eidooiers, terwijl ook verschillende doctoren het gebruik van levertraan aanbevelen. Voorts zijn groene groenten, wortelen, knolraap, bieten, vruchten en volkorenbrood aan te bevelen. Appels en sinaasappels staan aan de spits de laatste zijn een uitstekende aanvulling voor een tekort aan groene groenten om dat zij vitaminen C. bevatten. Niet minder is het gewenscht voor de a.s. moeder om een dagelijksche wandeling te maken, bij voorkeur op de uren, dat er zon is en ook in huis zal zij ieder zonne straaltje dienen op te vangen. Geplet fluweel kan men weer opfris schen, indien men de keerzijde met een weinig spiritus bestrijkt, waarna men di laat opdrogen en de geplette deelen ove een kleerborstel legt en met een mati warm ijzer opstrijkt. KINDERJURKEN KNIPPATRONEN. Succespatroon A 726 Prijs 35 cent. Effen zijden linnen jurkje met ronden pas en ingehaald hangertje. Korte pofmou wen en smal omliggend kraagje. Handver sierde garneering in platten steek, die met behulp van een strijdpatroon op de stof wordt overgebracht. Patronen voor 46 en 68 jaar. Succespatroon A 727 Gekleede meisjesjurk Prijs 35 cent. van effen mate riaal met geschulpten bovenpas, mouwop slagen en ceintuur. Garneering van lint, dat door gefestonneerde openingen gehaald wordt, hetgeen een aparfe garneering vormt. Sluiting rugzijde. Patronen in de maten 810 en 1012 jaar. Succespatroon A 728 Prijs 30 cent. Jurkje met rechte pas, die evenals het ondergedeelte van het hangertje met een voudige kruissteekrandjes versierd is. Kor te, ruime mouwtjes, waarvan de ruimte ingehaald en met een recht bandje is af gewerkt. Sluiting rugzijde. Patronen 24 en 46. KNIPPATRONEN VAN DEZE MODELLEN zijn tegen aangegeven prijs verkrijgbaar bij het practisch modeblad, postbus 36 Den Haag. Betaling steeds vooruit per giro (postrekening 203203), per postwissel of in postzegels, mits deze een waarde heb"- ben van 1 172. 2 of 7 172 o***&

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1941 | | pagina 8